Ilicumc fditórtje (tfimrant Hitler was eens de staat zelf Speciale „luchtbrug" voor afvoer van de vluchtelingen uitbreiden Schrikbarende massa uitgewekenen maakt Duitse „eenheidskwestie" weer actueel Britse electriciën (19 jaar) te Londen opgehangen Tragisch relaas van een ministers vrouw Wist U WOENSDAG 28 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tei. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; i 2.— per maand; 0.47 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaat pas lid) it gfjebfeoea «fln bert la tegfjenspaet" Drie en dertigste jaargang No 9546 Toestand in Berlijn wordt onhoudbaar De terechtstelling van Bentley Klokken waren ongelijk gezet Een half uur vóór hij werd terecht gesteld, kwamen nog steeds telefonische verzoeken om het leven van Bentley te sparen, bij het ministerie van Binnen landse Zaken binnen. Tegen de dageraad verzamelden zioh honderden personen voor de gevangenis. Er was een bekendmaking aangebracht, waarop de terechtstelling van Bentley TOESTAND IN BERLIJN wordt steeds hachelijker. In het Westelijk deel der stad moeten zo snel mogelijk maatregelen getroffen wor den voor het onderbrengen der Oostduitse vluchtelingen in nood-onder komens. zoals leegstaande fabrieksgebouwen en zolderverdiepingen. De vluchtelingenkampen zijn overvol en de afvoer der massa's naar andere delen van West-Duitsland is niet in een handomdraai te ver*,waaro ae terecnr5 wezenlijken. De massavlucht der tienduizenden Oost-Duitsers heeft cata- j sto^>Paar^ekoradi@a strofale afmetingen aangenomen. Sedert 1945 is er niets gebeurd dat te' vergelijken valt met deze panische vlucht voor de Sowjet-overheersing. Volgens de West-Berlijnse burgemeester Reuter lijkt het op een massale verschuiving van een geheel volk. De Oostduitse vluchtelingen maken ook het probleem der Duitse ..eenheidskwestie" weer actueel. Er zijn spanningen ontstaan tussen de Bondsregering en het Westberlijnse stads bestuur en het oude thema van de hereniging der beide helften van Duitsland wordt weer op de voorgrond der politieke discussies geplaatst. In West-Berlijn roept men om meer financiële hulp voor de, door vluchtelin gen overstroomde, stad eh om een snellere afvoer dezer mensen naar de Bondsrepubliek Sedert maanden bestaat er een speciale vliegdienst, die de vluch- 120.000 mensen uit Oost-Duitsland Berlijn; op het laatst in een tempo 15.000 per maand. In de maand Januari is dit tempo nog hoger geworden en verwacht, dat de uittocht in de komende drie maanden zal aanhouden. Vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn in een der verzamelplaatsen in West-Berlijn. De omstandigheden waaronder men daar verblijven moet, zijn wel heel erg primitief, maar de beklemmende angst is nu tenminste weggevallen. telingen over de honderd kilometer brede strook Russisch gebied tussen Berlijn Helmstedt tilt, maar deze dienst is te perkt. In het afgelopen jaar vluchtten 12 Punten van Dulles De politieke koers van Amerika West-Europa krijgt waarschuwing Het buitenlandse program van Foster Dulles, de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, tevens de „rechter hand'' van Eisenhower, is samen te vat ten in twaalf punten: I. Amerika zal nooit een aanvals oorlog beginnen, doch het laat zich even min intimideren of veroveren. 2. Ame rika zal een politiek voeren gegrond op openhartigheid, eenvoud en rechtvaar digheid. 3. Weerstand moet worden ge boden tegen de 800 millioen communis ten, die plannen beramen voor vernieti ging der vrije wereld. 4. De Ver. Staten hebben vrienden en bondgenoten nodig in deze gemeenschappelijke strijd. 5. Zij, die zuchten onder de communistische slavernij achter het IJzeren Gordijn, zul len op Amerika kunnen rekenen. 6. De Russen voeren een politiek van omsinge ling en indien Zuid-Korea in handen der communisten zou vallen, wordt Ja pan een prooi der Sowjets, 7. Voorkomen moet worden, dat de Sowjet-Unie de rijstschuur van Azië in handen krijgt, mede met het oog op Indo-China en het Midden-Oosten. 8. Indien het Midden-Oosten met zijn enorme olievoorraden in vijandelijke handen valt. wordt het economische machtsevenwicht in de wereld onrust barend verschoven. 9. Massale onrust in Afrika bedreigt het contact tussen Euro- in Afrika, dat over belangrijke grond stoffen beschikt. 10. In Europa is een samengaan van West-Duitsland met Frankrijk in het E.D.G.-verdrag nood zakelijk. De reis van Dulles en Stassen naar Europa dient hierop stimulerend te werken. II. Sedert het einde van de oorlog is 40 milliard dollar naar het buitenland gevloeid, waarvan 30 millioen naar West- Europa. Gaan toch Frankrijk, Duitsland Engeland hun eigen weg, dan zou Amerika zich moeten beraden over het volgen van een andere buitenlandse koers met betrekking tot West-Europa. 12. De iveringen en processen, de executies in Oost-Europa en communistisch China zijn symptomen der depressie en weer spannigheid van de respectieve volken. Het gevolg is, dat alle inderhaast inge richte noodverblijven in het Westen der geplaagde stad overvol zijn. Daarnaast leven in West-Berlijn nog vele duizenden mensen, die het Sowjetgebied ontvlucht zijn, doch zich niet als politiek vluchte ling hebben aangemeld. Hun aantal wordt geschat op 160.000 tot 200.000. Berlijn zelf, dat met zijn 300.000 werk lozen ook in normale doen van de hulp der Bondsrepubliek afhankelijk was, kan het nu niet meer aan. Het beklaagt zich over onvoldoende hulp en thans is een open conflict ontstaan tussen Bonds kanselier Adenauer en de socialistische burgemeester van Berlijn, Ernst Reuter, aldus de corr. te Bonn van het A.N.P. Algemeen ziet de Duitse pers in het oogluikend toestaan der Russen, dat deze massavlucht plaats vindt, een aanwijzing, dat de Oostduitse staat nu nog hechter bij het Oostelijke blok zal worden aan gesloten. Daarbij past ook de uitschake ling van al die politieke figuren in de Sowjetzone, die tegenstand tegen zulk een koers zouden kunnen bieden. Dat de kansen op een hereniging van Duitsland met dat al niet beter worden, is te Bonn de algemene overtuiging. In de pers is echter weer de critiek opge doken, dat men de bewering der Bonds regering, als zou de opneming van Duitsland in het E.D.G. de Duitse een heid kunnen bevorderen, niet langer ernstig kan nemen. Minister Jakob Kaiser, die in Bonn de Al-Duitse zaken behartigt, heeft het nodig geoordeeld, in deze omstandigheden nog eens met na druk te verklaren, dat de Duitsers het vraagstuk van hun eenheid niet in het vergeetboek der politiek kunnen laten schrijven. De liberale politicus, dr Maier, bepleit een besliste, Duitse politiek en hij criti- seerde het feit, dat de „grootse gdachte aan één geheel, verenigd Duitsland wordt ingesloten in een politieke koel kast". Uit alles blijkt, dat de discussies over de eenheidskwestie weer op de voorgrond treden, nu met een volledig gesowjetiseerd Oost-Duitsland rekening moet worden gehouden. Nederlander in Makassar vermoord De 23-jarige machinist J. Hartman van de „Mexolie", een afdeling van de Maat schappij voor Ondernemingen van Nij verheid (N.IM.A.F. N.V.) in Makassar is in de nacht van Maandag op Dinsdag vermoord door een koelie, die enige tyd tevoren door de verslagene was betrapt op diefstal en deswege was ontsltgen. De heer Hartman laat een vrouw en een kind achter. Een bekend Brits ijveraarster tegen de doodstraf, mevrouw Van der Eist, liep op een gegeven ogenblik naar de poort van het gebouw en riep: „Ik wil de di recteur spreken. Deze jongens wordt ve: tmoord". Om acht uur trad een geestelijke de cel van Bentley binnen, om -hem in het laatste uur v-a-n zijn leven bij te staan. Dinsdagavond waren zelfs de klokken ongelijk gezet om verwarring te stichten aangaand ehet ogenblik van de terecht stelling. Toen een functionaris van de gevange nis een tweede bekendmaking, waarir de terechtstelling van Bentley werd ge meld, aanbracht, hief de nu ongeveer 500 personen tellende menigte een gejoel aan en riep: „Het is moord". De glasruit voor het kastje, v bekendmaking was opgehangen, werd vernield. Onder leiding van mevrou* Va nder Eist zong een deel van de m< nigte „Blijf bij mij Heer" en de Psalt „De Heer is mijn Herder". Een ogenblik was de menigte in c waan, dat de terechtstelling zou worden afgelast toen een postbeambte gram bracht. De politie arresteerde enige personen. De 7 van Breda Verzoek om uitlevering overhandigd Arrestanten kunnen twee maanden worden vastgehouden De Nederlandse zaakgelastigde in Bonn, dr Helb, zou vandaag het verzoek van de Nederlandse regering om uitlevering van de uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers overhandigen aan de Wetsduitse autoriteiten. Van de zijde van het Westduitse mini eme van Binnenlandse Zaken is meege deeld, dat het onderzoek naar de ver blijfplaats van de vijf voortvluchtigen nog geen nieuwe aanwijzingen heeft op geleverd. Dë twee gevangen genomen vluchtelingen kunnen op grond van de Duitse wetten twee maanden in voorlo pige hechtenis worden gehouden. Dat is volgens de Duitse instanties lang genoeg de uitleveringsprocedure te beëindi gen. Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren op een persconferentie: „Wanneer ik Amtsrichter in Kleef was geweest, zou ik de zeven vluchtelingen uit Breda niet met tien mark boete weggestuurd hebben, de politie hebben overge geven". Pas gehuwde man door kolendamp overleden Tragedie in woonwagen te Geldrop In het St. Josephzickenhuis te Eind hoven is gisteren overleden de 25-jari- ge C. Maanders, die de vorige dag tege lijk met zijn echtgenote was opgeno men. Het echtpaar was bewusteloos aangetroffen in zijn woonwagen te Ti- voli onder de gemeente Geldrop, waar schijnlijk door kolendamp van de kachel vergiftigd. Voor de vrouw is het levensgevaar geweken. Het echt paar was eerst sinds Zaterdag gehuwd. Maandagmiddag, toen de vader van de jonge vrouw een bezoek aan het jonge paar wilde brengen, vond hij de deur van de wagen gesloten, terwijl binnen alles rustig was. Hij maakte zioh ongerust en waarschuwde de buren. Met vereende krachten heeft men daar- opengebroken en is hier door de wagen binnengegaan. Daar trof het jonge paar bewusteloos in bed aan. De familie Bentley bracht gisteren een laatste bezoek aan de 19-jarige Derek Bentley, die hedenmorgen is opgehangen. Hier ziet men de moeder, de vader en het zusje Iris (rechts) juist vóór het bezoek. In Engeland is een storm van protesten opgestoken tegen Derek's veroordeling. Er hadden verschillende betogingen plaats en 200 parlementsleden ondertekenden een dringend beroep Binnenlandse Zaken. Slot-acte van beroving met moord Zijn laatste woorden waren: „Dag paps, dag mams, dag Iris, tot morgen" "TkEREK BENTLEY, de 19-jarige electriciën, is vanmorgen te Londen -L' opgehangen, nadat honderden parlementsleden nog gepoogd hadden, hem van de dood door de strop te redden. Derek Bentley werd indertijd tot de galg veroordeeld wegens zijn aandeel in een beroving, waarbij een politieagent werd doodgeschoten. Zelden of nooit in deze eeuw heeft een doodvonnis in Engeland zoveel stof doen opwaaien, zelden werden er zoveel protesten gericht. Een stortvloed van telegrammen, woedende arti kelen in de dagbladen en petities met duizenden handtekeningen hebben hem niet kunnen redden. Een groep van 50 Labour-afgevaardig- den negeerde gisteren de agenda en be pleitte een herziening van het vonnis. Aangevoerd werd o.a., dat niet Bentley, doch een 16-jarig vriendje de politieman hebben gedood. Tal van leden dron- aan op een speciaal debat over de kwestie-Bentley, doch hun verzoek werd fgewezen als zijnde „niet aan de orde". En de gehele Britse pers werkte onder hoogspanning om alle incidenten rond om de zaak-Bentley op de voet te vol gen. Meer dan 100 parlementsleden tekenden een verzoek aan Sir David Maxwell Fyfe, de minister van Binnen landse Zaken, waarin werd aangedron gen me: spoed het vonnis te herzien. Dit verzoek luidde: „Wij. de ondergetekende leden van het Lagerhuis, geloven dat Uw advies aan H.M. de Koningin met betrekking tot de zaak-Bentley een vreselijk misverstand is en in strijd met het recht. Wij dringen er bij U beleefd op aan, de Koningin als nog ;e adviseren, gratie te verlenen aan Derek Bentley, zodat hij niet zal worden opgehangen'.. Gistermiddag bracht de familie Bentley een laatste bezoek aan de jonge Derek in de dodencel. Een leger van verslag gevers uit alle delen van Engeland stormde op de familie toe, toen de ver wanten de Wandsworth-gevangenis te Londen verliet. Dereks vader verklaarde: „Zijn laatste worden waren: „Dag Paps, dag Mams, dag Iris (zijn zusje). Tot morgen Een groot aantal mensen hielden van morgen vroeg een betoging vóór het Britse ministerie van Binnelandse Za ken. De toegang tot het gebouw werd door politiemannen bewaakt. De beto gers rukten vervolgens op naar een blok flatwoningen, waar de minister, volgens sommigen, moest wonen. De politie ver telde de menigte, dat minoster Fyfe hier Na een lichte schermutseling met de politie vóór hot Carlton-hotel te Londen kreeg een afvaardiging van de betogers toestemming, een petitie te overhandi gen aan de minister van Binnenlandse Schuldig of onschuldig Geen enkel verzoek om gratie heeft het vonnis kunnen wijzigen of althans opschorten. Ook niet het verzoek Bentley's oude vader, die zich telegra- Mevr. Lokollo ontsnapte uit Indonesië Strijdster voor vrijheid van Ambon leed ontzettend; haar kind overleden IK BEN 'M GESMEERD uit Djakarta en het kan me niets schelen of ik deze vlucht met een Indonesisch paspoort heb gedaanik ben hier en hoop wanneer men mij niet uitwijst voor goed in mijn oude vaderland te blijven." Mevrouw S. L. Lokollo-Van Heiningen, vrou wvan de uitge weken Zuidmolukse minister Lokollo, die voorlopig in Brussel verblijft van waaruit hij en zijn getrouwen de strijd om de vrijheid van Ambon voortzetten, kwam gisteravond na veel avonturen en vermoeienissen op Schiphol aan. Een moedige vrouw, lichtgebruind en blauw ogen. Zij is in Rotterdam geboren en woonde sedert 1931 in de Archipel. Terwijl de douane de kleine geschen ken controleert, vertelt zij aan De Tel. van haar ervaringen in de strijd op Ambon en haar zorgvuldig voorbereide vlucht (met legaal paspoort) uit Indo nesië naar Nederland. „Op 21 November van verleden jaar ben ik uit Ambon naar Djakarta ver trokken om de emigratie van mijn drie kinderen naar Holland voor te bereiden, wat mij na veel geharrewar is gelukt, doch ikzelf kreeg opdracht om onmiddel lijk naar Ambon terug te keren. Ik wist echter een Indonesisch paspoort los te krijgen." (Het Hoge Commissariaat wilde deze Nederlandse van geboorte ondanks alles wat zij heeft meegemaakt, geen Neder landse pas verstrekken.) Toen er uit Nederland bericht kwam, dat onbekenden een passage voor haar bij de K.L.M. hadden geboekt, heeft zij na veel smeken bij het H.C. een visum met een geldigheidsduur van dertig dagen gekregen en is zij eergisteren op het vliegtuig gestapt. Angst Haar angst is begrijpelijk„Zouden ze mij uitleveren, omdat ik een Indone- fisch tot Churchill richtte, toch vooral tot opschorting van de uitvoering het doodvonnis te willen overgaan, dat hier een misverstand in het spel is. Een dodelijk vermoeide vader had zich naar het Lagerhuis begeven met nieuw bewijsmateriaal, dat zijn zoon moest ont lasten van schuld. Het is alles tevergeefs geweest. Het argument dat vader Bentley ter ontlasting van zijn zoon aanvoert, berust op een interpretatie van de woorden, die hij tot zijn metgezel sprak, toen zij zich bevonden op het dak van de loods, waar zij wilden inbreken. Nadat hy zelf door de politie overmeesterd was, riep Bent ley tegen zijn vriendje Craig: ,Let him have it, Chris." Letterlijk1 kend zijn. Zoals vertaald, en dat is de versie van zijn vader, zou dit kunnen betekenen, dat hij Craig aanspoorde zijn revolver af te ge- aan de politieman die het tweetal had betrapt. Maar volgens het Engelse spraakgebruik, en zo is het tijdens het proces opgevat, bedoelde de jongen, dat de andere de agent maar de volle laag moest geven uit zijn pistool. Volgens Maxwell Fyfe, de minister van Binnenlandse Zaken, werd het nieuwe bewijsmateriaal onvoldoende geacht en er geen motief om op het besluit terug te komen. Daarmee was het pleit ten nadele van Bentley beslecht: ii Wandsworth-gevangenis voltrok zich morgen een drama, waarover ook in litieke zin, het laatste woord zeker nog niet is gesproken. Dramatisch einde Franse jongen met één nier in ziekenhuis overleden Van minuut tot minuut werd de toestand van Marius Renard gevolgd Marius Renard. de 16-jarige Franse jongen die slechts één enkele nier had, van zijn moeder op hem getransplanteerd, is helaas in het Parijse Necker-ziekenhuis overleden. Tevergeefs hebben de medici 33 dagen lang een zware strijd gevoerd om hem in het leven te houden. Niet slechts de medische wereld, maar ook DAT de Haagse rechtbank de 62-jar. werktuigkundige A. C. T. tot 1% jaar veroordeelde wegens oplichting met pas poorten. DAT het Tweede-Kamerlid Gortzak (Comm.) aan de ministers Algera en Van de Kieft heeft gevraagd mee te welg aan het bereiken van overeenstem ming met de provincie Noord-Holland zake de kosten van verbetering van de rijksweg AmsterdamHoorn. DAT de twee Denen, die onlangs we gens het uitgeven van vals geld in Win schoten zijn aangehouden, thans over de Nederlands-Duitse grens zijn gezet. DAT op 101-jarige leeftijd in Silvolde overleden de weduwe Grade Wesse- lingJolink. DAT bij een brand in het Rijnschip Damco 100 te R'dam voor 11.000 schade werd aangericht. DAT te Oudehorne-Tweede Sluis (Fr.) de woning van L. de Jong in de as is gelegd. DAT tot lid van de staatscommissie in zake de herziening van de Ned. bur gerlijke wetgeving is benoemd het Haag- Tweede-Kamerlid mr H. Th. M. van Rijckevorsel (K.V.P.). DAT de torpedobootjager Piet Hein, e van de Koreaanse wateren op de thuisreis naar Nederland is, op 4 Maart :n 10 en 11 uur in Nieuwediep wordt verwacht. DAT de Kath. Arbeidersbeweging ir een brief aan de ministerraad heeft ge> protesteerd tegen de melkprijsverhoging, waarover vooraf geen overleg is gepleegd met de vakbeweging en waardoor vooral de grotere gezinnen worden gedupeerd. DAT nu ook het tweede vuurwapen aarvan gebruik werd gemaakt bij de overval op de boerenleenbank in Blari- cum, een kleine revolver, is gevonden wel bij een neef van de 19-j. gearres teerde T. DAT het personeel van de Ned. tota- lisator heeft geprotesteerd tegen pers verslagen over de fraude-strafzaak tegen enige personeelsleden, welke verslagen een blaam wierpen op alle 250 perso neelsleden. DAT de Ned. Ver. van Chr. Handelsrei zigers en -Agenten op 28 en 29 Mei in het Groothandelsgebouw te R'dam haar 25-j. bestaan zal vieren. DAT in Bergen (L.) twee Duitsers zijn aangehouden, die zich voor herders uit- n toen zij met een vrachtauto clan destien een kudde schapen vervoerden. DAT in Bolsward plannen bestaan voor de restauratie van de Martinitoren (kos ten: f 100.000). DAT de Sociaal-Economische Raad Vrij dag het ontwerp-advies tot instelling van zes productschappen zal behandelen. DAT tegen de landbouwer K. H. uit Stiens, die een aanrijding heeft veroor zaakt waarbij 1 persoon werd gedood en 3 anderen werden gewond, voor het Leeuwarder Hof 3 mnd gevangenisstraf en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor 5 j. is geëist (rechtbank: resp. 1 mnd voorw. en 2 j.). DAT de 56-j, goochelaar W. J. 't S.. die enige personen heeft opgelicht door hun plannen voor een Amerikaanse tournee voor te spiegelen, door het A'damse Hof tot 114 j. is veroordeeld (rechtbankvon- nis: 1 j). DAT de 28-j. Utrechter K. H., die op lichtingen pleegde door zich voor te doen als een beroofde Amerikaanse sergeant, van het A damse Hof 1% j. heeft gekregen (rechtbank: 1 jaar). DAT het gemeentebestuur dbn Delft aan de Ned. Spoorwegen een plan voor een verkeerstunnel bij de Binnenwater- sloot heeft toegezonden. DAT prof. dr I. Froger te Delft is begon nen met de uitwerking van het komplan voor de oude binnenstad van Bolsward. (Kosten: f3 k 5 millioen). DAT tegen de 34-j. dienstbode C. van D. uit Laren en de 24-j. werkster L. P. uit Eemnes, die schuldig zouden zijn aan het feit dat de 4-j. Wolter de Greve te Blaricum in een teil kokend water viel en ernstig werd gewond, in A'dam f25 boete is geëist. DAT H. G. Tulp als directeur van de Oostenrijkse Verkeerscentrale te A dam is opgevolgd door F. Pleyte d'Ailly. DAT de Ver. tot Behartiging der ge meenschappelijke Belangen van de Tabaksimporteurs te Amsterdam en Rot terdam op 6 Februari in Amsterdam haar 50-jarig bestaan viert. DAT in een apotheek te Vorden (Gld.) een kachel uit elkaar is gevlogen, ver moedelijk doordat een houtblok een gra naat bevatte. DAT Ned. bloemenkwekers uit Leiden, Aalsmeer en Haarlem met een gezamen lijke stand deelnemen aan de voorjaars- beurs in Keulen, die op 8 Maart wordt geopend. DAT minister Luns voor de Belgisch- Nederlandse Vereniging te Antwerpen heeft gesproken over internationale goodwill. DAT in het Land van Altena tussen Andel en Veen (N.Br.) een geringe hoe veelheid aardolie is aangeboord. DAT bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Rotterdam sinds 1 Juli 1952 al 70.000 van de 400.000 te onderzoeken per sonen zijn doorgelicht en het aantal af wijkingen 1,3 per duizend is. een groot aantal belangstellenden buiten deze kring heeft van minuut tot minuut de toestand van deze jongen gevolgd. Men hoopte, dat dit het eerste geval ii geschiedenis der geneeskunde zou zyn, iemand in het leven te houden op één functionnerende, overgeplante nier. Zijn moeder, mevrouw Renard, had Dinsdagavond het Neckerziekenhuis ver laten, waar zij op 25 December was op genomen, toen zij besloten had een van haar nieren af te staan om het leven van haar zoon te redden. Mevrouw Renard had reeds een dag eerder het ziekenhuis mogen verlaten, doch zy gaf er de voor keur aan, bij haar zoon te blijven. Slechts nadat de medici haar hadden verzekerd, dat de patiënt de nacht zou overleven, stemde zy er mee in. met haar echt genoot voor enige uren uit het hospitaal te gaan. Wij herinneren er aan, dat drie dagen vóór Kerstmis de jongen in zijn woon plaats Bethecourt, in Noord-Frankrijk, van een steiger viel. waarbij de enige nier waarover hij beschikte, verbrijzeld werd. Op Kerstavond hebben dc chirur gen in Marius lichaam toen de nier ge transplanteerd die zijn moeder voor hem had afgestaan. Aan de spanning der laat ste weken is nu een dramatisch einde gekomen. Vrouw vermoord in Rotterdam In Rotterdam is vanacht de 29-jarige vrouw H. v. d. Linden door wurging van het leven beroofd. De politie heeft de 22-jarige Poolse marconst J. C., geboren te Warschau, aangehouden, daar men sterke aanwijzingen tegen hem had. Na dat de man aanvankelijk steeds ontken de. heeft hij vanmiddag omstreeks half één een bekentenis afgelegd. Onderhandelingen tussen Japan De New York Times meldt, dat de po gingen om de vastgelopen onderhande lingen tussen Japan en Indonesië over de herstelbetalingen weer op gang te bren gen. mislukt ztjn. Wajima. de Japanse onderhandelaar, is naar Tokio vertrok ken. slsch paspoort hebzouden ze dat doen hierik wil niet meer terug naar Djakarta, voor geen geld en goeie woor den, alleen naar Ambon, als dit land Reikhalzend zoekt mevrouw Lokollo gekleed in een lange beige broek, een kort dun leren ja6je waaronder een wit truitje van eenvoudig maaksel de lange douanehal af naar bekende gezich ten. En dan ontdekt zij een bruin Ambo nees gezicht; zij rent naar het groepje mensen toe en wordt dan bedolven onder een macht bloemen: de comité's die ijveren voor de Ambonese bevolking in ons land zijn haar de strijdster van Ceram niet vergeten. En daar is ook haar oudste zoon Louis, die zijn moeder omhelst. Gevangene van T.N.l. Als mevrouw Lokollo enigszins van de emotie van het weerzien is bekomen, vertelt zij als laatste der Mohikanen een weinig over de huidige toestand op Am- „Toen wij dat was de regering met rouwen en kinderen in het oerwoud op Ceram omsingeld waren en met op geheven armen onze TNI-vyanden tege moet kwamen, had ik geen schoenen meer aan mijn voeten en verkeerde ik in het eerste stadium van hongeroedeem. Wij hadden ons moeten voeden, maan denlang, met jonge bamboeloten en wat sagomeel. En ook mijn kleine meid moest ik voorgoed op Ceram achterlaten." Me vrouw Lokollo's enige dochter had het beleg niet overleefd. „De TNI heeft mij toen gevangen ge zet, maandenlang, in een vochtige barak. Mijn bronchitis heb ik hiervan overge houden. Van dat moment af heb ik op myn zenuwen geleefd. Het spijt me zeer te moeten vertellen, dat de medewerking van het H.C. zeer slecht is geweest. Op Ambon worden nog geregeld mensen opgepakt. Het ergste vinden we wel, dat de censuur op onze post en berichtgeving zeer streng is, zo dat we wat betreft het lot van onze land genoten, de oud-KNIL-soldaten met hun gezinnen in Nederland volkomen onbe- op Ambon heeft buis gehouden was b(j bet beestachtige af." Mevrouw Lokollo, die door de Am bon nezen letterlijk op de handen weid ge dragen, is weer thuis en wanneer haar niets in de weg zal worden gelegd, zal zij thuis blijven, in Rotterdam, waar zij voorlopig inwoning krijgt by baar zuster. Terug naar de gouden standaard in Amerika? De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde Daniel A. Reed. voorzitter van de financiële commissie, heeft een wets ontwerp ingediend, waarin hij de terug keer tot de gouden standaard voorstelt. Door wetsverandering: Het proces-Oradour in nieuwe banen De Franse Nationale Vergadering heeft vanmorgen vroeg een voorstel tot wijzi ging van de wet op oorlogsmisdaden, van 1948, met 372 stemmen vóór en 179 tegen aangenomen. De wetsverandering houdt in. dat de oorlogsmisdadigers aLs onschuldig zul len worden beschouwd, zolang hun schuld niet is bewezen. Daar het aangenomen amendement ook van toepassing is op processen die vóór de goedkeuring begonnen zijn, zal de procedure in het proces-Oradour, dat te Bordeaux tegen een aantal S.S.-er» wordt gevoerd, worden gewijzigd. Concours d'élégance op 5 Mei te Noordwijk Het concours d'élégance voor toer- wagens wordt dit jaar op Dinsdag 5 Mei in Noordwijk aan Zee gehouden. Vorig jaar trok het concours, mede door de medewerking van folkloristische groepen, veel belangstelling. Het wordt georga niseerd door de Federatie van Neder landse Organisaties voor het Personen- HET WEER IN EUROPA 8 g II o S ,*i li* s i E 8 y I Oslo Stockholm Kopenh. zw bow inr 6 ZZW 2 W 13 -1 2 -O 0.1 7 14 A'dam Brussel Parijs Bordeaux geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. WZW 10 W 7 WZW 5 wlndaUl 9 0.2 9 1 -4 0 Nice BerltJn licht bew motregen NW 5 WZW 9 WZW 9 3 0 1 7 8 MUncheo ZUrich Wenen regen geh bew. W 9 W 6 3 0.1 -0 0 S 0.1 WEERBERICHT Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Aanvankelijk ma tige tot krachtige, later krach tige tot harde Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.25 tot 17.22 uur; maan 16.64 tot 8.19 uur. Op 30 Januari VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1