restanten iii verkoop!!! goemaat cNJenws uit de ijn- en Ueenstreek Pieter Cannegieter NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 JANUARI 1953 ALPHEN AAN DEN RUN Buurtvereniging 's Molenaarsbrug De bewoners van 's Molenaarsbrug en de G-nephoek weten bun jaarlijkse feest avond gezellig te vieren, dat hebben we gasteren in Centraal wel gemerkt. De taflryike aanwezigen waren ad spoedig in de goede stemming, toen de tweede voor zitter, de heer A. Wiegiman, een wel komstwoord sprak De zaal heeft geno ten van de hernieuwde opvoering vair» het blijspel van Henk Bakker ..Film- maniakken". Na afloop bleef men ge- zelüiig bijeen onder leiding van duo Ger uit vam MiiM. Jongen brak been Het zoontje van de familie Koebergen- uit de Pr. Hendrikstraat brak gistermid dag bij het spelen met andere jongens op het plein van de R.K. school aan de Paradijslaan zijn been. Een van zijn- vriendjes was zo ongelukkig de knaap op de hiel te trappen. De jongen is per ziekenauto naar het St Elisabethzieken- fauib te Leiden vervoerd. Chr. beambtenbond In de vergadering, düe Woensdag in- Concordia werd gehouden, is het defini tieve afdelingsbestuur gevormd dat no dig was voor de fusie van de Ned. Ver. van Chr. handels- en kantoorpersoneel en de Ned. Chr. bond van technici. Na de samensmelting kan men nog slechts spreken van de Ned. Ohr. beambten- bond. Voorzitter werd de heer W. Geer lof, secretaris de heer H. Brokaar en penningmeester de heer C. v. d. Meent. De overige, niet tot het degelijks bestuur horende bestuursleden zijn de heren A. van- Vliet, A. v. d. Meer, J. va-n Hei ningen en P. van Hamert. Eerste hulp thuis In de landbouwschool aan de Raad huisstraat heeft gisteravond de afdeling va-n de Ohr. boerinnen- en plattelands- vrouiwenibond, CBPB, vergaderd. Er was grote belangstelling. Na de opening door de presidente, mej. N. va-n Zwieten, trad als spreker op dok-ter H. van Koo ien, arts alhier, die een causerie hield over: Eerste h-uflip verlenen bij onge lukken thuis. Men moet niet direct naar de dokter draven bij het zien van wat bloed of het horen van de uitroep „Au", aldus spr. Behandel rustig de eventuele wond, verleen, zo mogelijk, eerste hulp en waarschuw dan een dokter met juiste boodschap. Aan dat laatste r keert het veelal. Dok-ter Van Kooten besprak hierna eenvoudige wonden en aderbloedingen. Deze laatste zijn kenbaar aan licht ge kleurd bloed, dat met kracht uit de wond komt. Hiervoor is medische hulp nodig. Ook inwendige bloedingen had den de aandaoht. Spreker stond stal bij infectiewonden, die op de boerderij nogal eens voorkomen. Hij legde de na druk op het gevaar van de klembacil, die veelvuldig voorkomt in mest en in sferaatvud-L Na de brandwonden beschouwd te hebben, behandelde dokter Van Kooten de eerste hulp aan drenkelingen, lichtte drie methoden voor ernstige ge vallen toe, die door ieder kunnen wor den toegepast. Men moet in deze geval- len steeds de dokter waarschuwen. Na de pauze volgde een levendige ge- d'ajOhtenwisseling plaatselijke commissie S.W.G. met het doel vrijwilligers te weiwen voor de de reserve-rijkspolitae en de be scherming bevolking. De opkomst was matig. In zijn openingswoord zei burgemees ter Steenbakker, dat de tijd van rustig afwachten voorbij is. Mr Van Mechelen, secretaris van de gewestelijke coimmis- W.G. Zuid-Holland-Noord, wekte op zich als vrijwiliger te melden, hetzij de N.R., hetzij voor de reserve- rijkspolitie. Majoor Van der Lee, dis trictscommandant van de N.R., gaf een uiteenzetting van de wijze va-n oefening, de heer Ros, hoofd van de kring Zuid- Holland III van de B.B., vertelde iets /er het doel en de organisatie van B.B. Na de vertoning van enkele films kon den vragen worden gesteld. Enkelen ga- zLch op voor de N.R., de reserve- rijkspolitie en de B.B. De N.R. wil nog eens een speciale actie in Benthuizen ont wikkelen. KOUDEKERK AAN DEN RUN Lezing en filmavond in Geref. kerk Jammer dat zo weinigen aan de op roep van de Gereformeerde kerkeraad gehoor hadden gegeven om te komen luisteren en kijken naar wat dr Hommes uit Rotterdam had te vertellen en te laten zien. Na opening door de voorzit- de kerkeraad, de heer P. Boef, kreeg dr Hommes het woord. Hij memo reerde, hoe een kwarteeuw geleden de eerste Nederlandse boer, afkomstig uit Zeeuws Vlaanderen, zich als pionier in Frankrijk vestigde. Weldra werd hij door anderen, ook boeren uit de Rijnstreek, gevolgd. In 1946 was de kolonie zo uitgegroeid, ït men tot instituering van een eigen Kerk en het beroepen van een predikant kon overgaan. Men kreeg die predikant ds H. J. Winter. Hij had als voor waarde gesteld, dat er nu ook een Chr. school moest komen. Een van de ouderen onder de emigranten, de heer Van Es. 1.50 per m2 HOUTHANDEL H. B. van WIJK Alphen aan den Rijn Telefoon 2387 Propaganda-avond S.W.G. Woensdagavond is in de zaal va: heer Van Staalduinen een propaganda- avond gehouden, georganiseerd door de had daarvoor reeds geyvard, maar hij mocht de opening van de schooi niet meer beleven. In veartien dagen tijds werd het geld bijeengebracht voor aan koop van het chateau bij de. stad Sens. Op 5 October 1949 kon de school worden geopend: voor de inrichting was hulp uit Nederland verkregen. De Stichting Vrienden van Paron werd voor steun aan de school in ons land opgericht en duizenden landgenoten ma ken er 's zomers een reis heen om te zien hoe het werk reilt en zeilt. De school wordt op het ogenblik bezocht door zes tig kinderen, van wie veertig van Neder landse boeren. Men verwacht nog een belangrijke uitbreiding. Na deze causerie werden twee films vertoond, een over werk en leven op de school en voorts een reisfilm van vacan- tiegangers met dit einddoel. Comité meubilairfonds Nu men aan de bouw van een Chr. verenigingsgebouw is begonnen, rijst de vraag: hoe komen we aan het meubi lair? Het stichtingsbestuur heeft deze zaak overgedragen aan een comité, dat door middel van een bazar een fonds wil vormen. Hierin hebben zitting de heren G. S. den Hollander, voorzitter, D. de Vogel, secretaris, B. van Triest, penning meester, en A. van Dorp. Het comité heeft gisteravond vergaderd. Afgevaar digden van tal van verenigingen waren daarvoor uitgenodigd, benevens de blok- leiders van de vijfcents-actie. Aanwezig waren enkelen van deze laatsten en ver tegenwoordigers van 17 verenigingen: ook de loco-burgemeester gaf van zijn belangstelling blijk. Er gaven zich der tien medewerkers op; 21 personen wer ken mee aan de verloting. Mooie prijzen worden daarvoor beschikbaar gesteld. De aanwezigen stelden zich spontaan achter het comité en heel wat mogelijkheden werden besproken. Dezer dagen zal een circulaire worden verspreid met de vraag iets voor de bazar af te staan. Een col lecte bracht 12 op. Advertentie) Gemeenteraad Alkemade Nog steeds 148 woningzoeken den ingeschreven Meer dan 200 werklozen aan begin van 't jaar De eerste vergadering, die de gemeenteraad van Alkemade in het nieuwe jaar heeft gehouden, begon gisteren onder minder prettige omstandigheden. Allereerst was burgemester Hoynck van Papendrecht afwezig wegens de bij een auto-ongeluk opgelopen verwondingen, en voorts heeft wethouder C. v. d. Meer een groot verlies getroffen door het overlijden van zijn echtgenote. Wethouder H. P. van der Poel presideerde de vergadering, de beide andere zetels achter zün tafel bleven onbezet. De voorzitter begon met het uitspre ken van de nieuwjaarsrede. Spreker stelde voor de burgemeester, van wie goede berichten binnenkomen, met goede wensen van de raad een fruitmand te zenden. Ten aanzien van het verlies, ge leden door wethouder Van der Meer, zei- de spreker: „Moge God, Die alles regelt naar Zijn ondoorgrondelijk raadsbesluit, aan de heer Van der Meer en zijn kin deren de kracht geven dit zware ver lies met onderwerping te dragen." Be sloten werd een brief met rouwbeklag naar de familie te zenden. De voorzit ter gaf voorts een overzicht van de be langrijkste besluiten, die de raad in het afgelopen jaar heeft genomen. Op 1 Januari j.l. had de gemeente 8029 inwoners. De financiële toestand is vrij gunstig. Op de sluitende begroting voor 1953 komt een post voor van f 16.000, toe te voegen aan de algemene reserve, die daarmee stijgt tot f 69.250. Dan heeft de gemeente nog de beschikking over grote bedragen, n.l. batige saldi over vorige dienstjaren ad f 228.571 en extra uitkering uit het gemeentefonds over drie jaren ad f 225.910. gaf een Hazexswoude Chr. mannenkoor Excelsior prima uitvoering Programma harmonisch en muzikaal verantwoord In Hazerswoude wordt veel aan muziek gedaan, niet zozeer, omdat het nu eenmaal zo behoort, dat een dorp enkele zangverenigingen en een blazerscorps In stand houdt, maar werkelijk uit behoefte. We hadden gisteravond weer eens het ge noegen, het Chr. mannenkoor Excelsior te horen zingen. Men vatte deze woorden vooral niet op els een cliché-uitdrukking, te gebruiken bij allerlei gelegenheden, waarin dus al leen de naam telkens anders moet wor den ingevuld. Dit koor verdient beter. Excelsior is in de loop van de laatste twee jaar met sprongen omhoog gegaan. Men kan dus naar waarheid zeggen, dat hier de naam een vlag is, die de lading dekt. Het koor heeft dit te danken, naast eigen trouw en volledige ambitie, aan de bijzondere leiderstalenten van zijn diri gent, de heer Pascal H. Janssen. Het is vooral zijn werk, dat Excelsior, na het verwerven van een eerste prijs op het laatst gehouden nngooncours, zal promo veren naar de afdeling uitmuntendheid. Het is reeds een theoretisch, maar telken male in de practij-k bewezen, vaststaand feit, dat grote prestaties alleen tot stand (komen door een volledige inzet. Voor de muziek geldt dit axioma in zeer sterke mate. Welnu, dirigent en koorleden geven zioh de laatsten althans in grote meerderheid voor honderd procent. Dit zal een waarborg blijken te zijn voor een permanente opgang. De klamk is van uitstekende kwaliteit, dn alle stemgroepen; de voordracht en doorleving, onlosmakelijk verbonden aan muzikaal begrip (het verstaan van at men zingt) zijn reso. zeer juist en inten sief. De heer Janssen heeft een uitge breide kennis van de kerkmuziekldtera- tuur; hij voelt de sfeer en het karakter daarvan nauwkeurig aan, getuige zijn intelligente directie en verantwoord aan brengen der accenten, muzikaal en gees telijk. Een critisoh ingesteld toehoorder wordt dit al spoedig gewaar. Natuurlijk is bij dit koor nog met alles, zoals het zijn moet. De uitspraak kan nog aan beschaving winnen, verschillende in zetten en slotconsonanten komen hier en daar nog niet precies op tijd ten opzichte van het geheel. Intussen hebben we veel bewondering voor het memoriseren van vreemde teksten. Het is toah veel beter, een com positie in de oorspronkelijke taal uit te voeren, dan maar alles in een vaak 6leohte Nederlandse vertaling af te doen. Alleen dón wordt de overeenstemming tussen toon- in woordaccent gehandhaafd, de grote voorwaarde tot een ideale uit voering. De zang is bovendien lenig ge noeg voor een gemakkelijke overgang tussen do verschillende sterktegraden. Het forto klonk bij tijden nog wat te ruw Het programma was narmonisoh er muzikaal verantwoord samengesteld er rij van minderwaardige (dus sentimen- •le of slecht-populaire) composities. We noemen als zeer goed geslaagd: De Vesper (Ejeethoven) en vooral Beati Mortui (dit mooie werk gaat het koor steeds beter zingen!) en het prachtige Hodiie Christus natus est (Palestrina). We zouden de heer Janssen willen advi- i, nóg een Palestrina -we rk repertoire toe te voegen. Milde gevers hadden de vereniging ge lukkig gemaakt met de muziek van het Slavenkoor (uit Verdi's Nabuohodonosor) en het waardevolle Frösterin Musik (Bruckner), dit op voorwaarde, dat deze veeleisende werken reeds nü zouden worden uitgevoerd (resp. in het Italiaans het Duits!). Een zware opgave inder daad! De vertolking was wel voldoende, maar nog geenszins vlekkeloos, wat na zo geforceerde voorbereiding ook niet verwacht kon worden. Mijn Boerenland (Flipse) en h<t be kende „Puet Hein" (bew. Roeske) den knap gezongen, met veel stijlgevoel. Roeskes 't Geuzenvendel op de thuis- bleek door de moeilijke chromatiek enige obstakels op te leveren. De Wil- belmus-melodie klonk iets tè gepronon ceerd tegenover de contraounterende andere stemmen. 5 intermezzo speelde mevrouw Janssen zeer verdienstelijk (de piano haar niet erg ter wille!) de Polona.se in A en een Valse brillante. beide van Chopin. We houden dezé veelbelovende uitvoe ring van Excelsior gaarne in onze her innering! Joh. van W. Propagandaclub Voor de A.R. propagandaclub „Schrift en Historie" hield de heer P. Helmus een politieke beschouwing. Spr. vroeg aandacht voor de vervolging der Joden. Voorts achtte hij de houding in Straats burg bij de opstelling van de Europese grondwet mat en kon evenmin een opti mistisch geluid laten horen over de Benelux, de huidige toestand in Italië en de economische stabiliteit in Engeland. Hoopgevend voor de Westerse wereld vond spr. de binnenlandse toestand in Rusland. In 1952 kwamen veertien woningen in de Rüpwetering gereed en in Oude Wetering zijn er 52 in aanbouw. Er kunnen, het bouwterrein in aan merking genomen, nog heel wat huizen worden gebouwd. Per 31 December 1952 waren werk- locs 203 mannen en 6 vrouwen. Hel laagst was deze stand in October, n.l. 38 ïen en 4 vrouwen. Aan hulp aan zelfstandigen is in 1952 uitgegeven f 9.085,97. Aan geen enkele tuinder be hoefde. bij het einde van het jaar, sociale bijstand te worden verleend. Credieten voor de aankoop van sierteeltvergun ningen beliepen f 12.419,86. Thans is ook de mogelijkheid geschapen credieten op te nemen voor de aankoop van bedrijfs- benodigdheden. Betreffende het waar- borginstituut voor de Veenstreek kon voor f 196.370 aan credieten worden leend. Krachtens de noodwet ouder domsvoorziening ontvangen 220 personen een uitkering. De sterkte van het poli tiekorps in Alkemade bedraagt 10 681 processen-verbaal werden opge maakt, waarvan 48 wegens misdrijven. Aangaande de volkshuisvesting zal w__ den getracht woningen voor industrie te bouwen te Kaag, alsmede won-ingwets- woningen te Roelofarendsveen, Rijpwete- ring en Nieuwe Wetering. Er staan 148 woningzoekenden ingeschreven. Dit jaar zullen enige vaartgedeelten het Zuideinde te Roelofarendsveen wt. den gedempt. De maatschappelijke werk ster heeft 1528 huisbezoeken afgelegd 214 besprekingen en vergaderingen bij gewoond. De raad besloot aan het missiehuis te St Oedenrode f 100 subsidie te geven per leerling uit de gemeente. Aan het bestuur der Chr. lagere school te Nieuwe Wetering werd medewerking verleend voor de aankoop van zestien bijbels. De instructie van denieuwe gemeentebode J. van Hameren werd besproken. Uit de verordening werd geschrapt dat de bode geen fooien mag aannemen bij trouwe rijen. Nieuwe beheersverordeningen wer den vastgesteld voor het grond- er woningbedrijf; de begrotingen van deze bedrijven over 1952 en 1953 passeerden de hamer. Na vaststelling van begrotingswijzigin gen 1952 en 1953 vroeg een raadslid dacht voor de gebreken van Oostenrijkse woningen in Oud-Ade. De vorderingen van de woningbouw te Oude Wetering zullen, zo besloot de raad, door de leden worden bekeken. TER AAR Mannenvereniging „Voetlus" Ds Van Wingerden van Kockengen sprak gisteravond voor de mannenvereni ging „Voetius" over het onderwerp „Wet en Evangelie". Spr. ging in op enkele punten uit het boekje van dr Berkhof „De crisis in de midden-orthodoxie' verklaarde zich niet eens met de mening, dat men bjj het kruis zijn zonden .leert kennen. Eerst de wet en dan het evange lie, aldus spr., hoewel ook in de werke lijke bevinding van de wet het Evan gelie te vinden is. Ook had spr. bezwa ren tegen het boek „Kleine dogmatiek' van prof. Van Nlftrik. O.a. bevreemdde het hem, dat van de eerste hoofdstukken van Genesis niets is vermeld. NOORDWIJK Vrouwenbond De afdeling Noordwijk Zee MORGEN, de laatste dag van onze BALANSOPRUDUNG worden de nog aanwezige Restanten verkocht voor BESPOTTELIJK LAGE PRIJZEN. MAAK DAT U OP TIJD BENT VOOR DEZE SENSATIE AANBIEDINGEN Restant KINDERCAMISOLES, diverse maten 79 en 59 Ct Restant TWENTSE THEEDOEKEN, gez. met lus 65 Ct Restant JONGENSBLOUSES, diverse maten 98 Ct Restant LANGE WOLLEN KINDERKOUSEN 98 Ct Restant BUSTEHOUDERS 98 ct Restant wollen BLOKSPORTKOUSEN, dlv. maten 98 Ct Restant geplatteerde DAMESDIRECTOIRES, vanaf 98 Ct Restant TRAININGSBLOUSES, diverse maten 98 ct De laatste zuiver wollen KINDER SKIBROEKEN 4.50 Nog enkele gladde 2 pers. GRASLINNEN LAKENS 3*95 ENZ. ENZ. Vliet N.Z. 28, RIJNSBURG Voorstraat 7, KATWIJK A. ZEE VOORSCHOTEN Gecombineerde vergadering van C.H. en A.R. Interessante avond over de gemeentepolitiek (Van onze correspondent) Nog maar weinig maanden en dan weer verkiezingen voor de gemeenteraden. In de schaduw van die verkiezingen (of is het: in het licht daarvan?) hebben de be sturen van de Chr. Historische en A.R. kiesvereniging te Voorschoten gisteravond in „Irene" aldaar een gemeenschappelijke vergadering gehouden. Behalve de heer Boele, die met kennisgeving afwezig was, was de gehele Prot. Chr. Raadsfractie present. Moge de samenwerking in de fractie uitstekend zijn. Ook de sfeer in de vergadering van gisteravond, die goed bezocht was, getuigde van goede onderlinge erhoudingen. C.B.T.B. HollandBrabant in Dellt Vette jaren voor de landbouw zijn aan het verminderen Chr. organisatie moet een zaak zijn voor heel het gezin (Van onze redacteur voor sociale zaken) WE MOGEN DANKBAAR zijn voor de financiële resultaten van het akkerbouwbedrijf in 1952, maar als de voortekenen niet bedriegen, zijn de vette jaren aan het verminderen. Men meent wel, dat de landbou wer een voordelige positie heeft door de beschermde prijzen. Deze be scherming komt echter meest aan anderen ten goede, ten koste van de landbouwer. Van de meelprijzen komt 75 pet niet in handen van de graantelers. Dit zei de heer C. van Dijk Szn uit 's-Gravenzande, waar nemend voorzitter van de C.B.T.B. Holland-Brabant, gisteren in Delft op de 20e jaarvergadering van deze organisatie. De veehouderij wordt elk jaar bij de jarige heer Joh. Verkuyl. die sinds de prijsvaststelling door de overheid voor verrassingen geplaatst, waarbij niet vol doende rekening gehouden wordt met het ondernemersloon. Speciaal stak spr. een waarschuwende vinger op ten aanzien van de varkenshouderij, die een drama dreigt te worden. Wat de bestrijding van veeziekten aangaat, zei spr. dat we voor zichtig moeten zijn verplichtingen op te leggen aan veehouders die op grond van hun beginselen daartegen bezwaar heb ben. De tuinbouw heeft alle belang bij de afbraak der tolmuren. Spr. hoopte in het belang van ons land en van West-Europa, dat de Europese eenwording uit de moeilijkheden zal geraken, waarin ze nu verkeert Wat de sociale aangelegenheden betreft, vroeg spr zioh af. of de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering wel aan haar doel beant woordt, nu de vaste kern In de bedrij ven onwer dreigt te worden geworpen. Ook rijst de vraag, of de overheid wal voldoende de geva ren van de admi nistratieve romp slomp inziet, dia voor de gewon» boer en tuinder niet bij te houden is. Spr. deed 'n be roep op de werk nemersorganisaties in dezen een dui delijke taal te spreken, opdat d» arbeider niet de dupe zal worden. oprichting in 1929 secretaris is geweest. De voorzitter bood hem een bromfiets aan. Zijn opvolger is de heer J. Aantjes. die reeds zes jaar onder zijn leiding 's Middags spraken voor de tuinders de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau voor Veilingen, over het weer standsfonds voor de tuinbouw, en dr A. Verhage, voorzitter van het bedrijfisdhap sierteelt, over de export. Voor de boeren sprak mr B. W. Biesheuvel over econo mische en sociale aspecten van de land bouw. Ds P. van Strien uit Delft zorgde voor een opwekkend woord. Het eerste gedeelte van de vergadering stond onder leiding vam de heer L. A. Uyter linde. Deze gaf na enkele inlei dende woorden de heer J. J. Dekker ge legenheid een causerie te houden over actuele vraagstukken betreffende het be stuur van de gemeente. Spr. deed dit aan de hand vam het bekende rapport van het Econ. Teohn. Instituut en het daarop door B. en W. uitgebrachte praeadvies, waarover wij onlangs reeds uitvoerig schreven. Zoals bij de algemene beschouwingen, bij de begroting door de Prot. Chr. fractie werd gezegd, verklaarde ook nu de heer Dekker, dat de fractie het geheel eens met het praeadvies van B. en W., dat het aocent moest vallen op de ont wikkeling van Voorschoten als woonge- meente en dat daarnaast de industriële ontwikkeling beperkt diende te blijven. Uitvoerig werd stilgestaan bij de .•oningbouw. Spr. wees op de zware taak an het gemeentebestuur in dit opzicht, len zo nauwkeurig mogelijke berekening komt er op neer, dat de woningvoorraad I jaar tijd verdubbeld moet zijn. Dit schept, zoals te begrijpen, enorme proble- ook wat betreft beschikbare bouw grond. De fractie is dan ook niet tegen étagebouw, zij het dan beperkt. Na de pauze beantwoordde de heer Dekker enkele vragen. Hierna kregen de aanwezigen de ge legenheid om alle mogelijke vragen te stellen over het gemeentebestuur en de (Advertentie) en z'n vrienden uit het plaatjesverhaal van de NIEUWE LEIDSCHE komen op het toneel van het Gebouw voor Chr. Belangen, Wijngaardenlaan te VOORSCHOTEN. Zaterdag 24 Januari. Aanvang 2 uur. Hef wordt 'n prachf middag Christen-vrouwenbond vengaderde gisteravond in de Kleuterschool onder leiding van mevr. Pasma-Hospere Mevr. G ilhuysSmitskaimp uit Amsterdam sprak over „Genot en gewin", onze levenshouding ais Christenvrouw. Spr. schetste in döt verband de figuren uit twee bekende romans, n-1. Elzeli-na uit het gelijknamige boek van Jo v-a-n Am- mc.e—Küller en Suze van Hall uit de roman „Brandende Harten" van Gera Kraanv. d. Burg. De presidente deed- aan het eind der vergadering nog enkele mededelingen inzake de jaarvergadering op 12 Febr. a.s. Filmavond Herv Jeugdraad Gisteravond draaide in het Casino voor de Hervormde Jeugdraad de Deen se filim „Misdaad en straf", naar die be- bekende roman va-n Dostojewski. Ds J. J. Meuzelaer siprak een Inleidend woord. De zaal was stampvol. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt zattimg Woensdag 28 Januari a.s. van 23 uur in de openb. lagere school. Steun Wettig Gezag Steun Wettig Gezag alhier houdt Woensdag 28 Jan. in hotel Royal toneelavond. De verenigde Noordwij kse sipelers voeren op „Pin-ky". naar de man van C. Riekett Sumner. Kunstkring „Noordwijk" De kunstkring houdt op 28 Januari toneelavond waar wordt opgevoerd het bkeende 9tuk „Arsenicum en oude kant" Gouden echtpaar Op 3 Febr. hoopt het echtpaar A. v. d Werf en D. v. d. WerfVan Ankeren zijn 50-jarige echtvereniging te her- deuken. Jaarvergadering Hedenavond houdt de afdeling Chr. bouwarbeid'arsbond haar j-aarverv ©adering in „Seinpost". •gemeentepolitiek, waarbij wethouder J. Dodeweerd op zich genomen had deze te beantwoorden. Van deze gelegen heid .verd begrijpelijk een zeei ii-m gebruik gemaakt. Naar aanleiding van een vraag over dt woonwagens in het dorp zei spr., dat het i verband met plannen van de rege ring om een aantal centrale woonwagen kampen in te richten weinig zin oor de gemeente, om ten deze nog iets De schijnbaar nutteloze verlichting industrieterreinen aan de Dobbeweg bleek in verband met de vei li id toch niet zo overbodig te zijn. aarom langs de Vliet geen indust. .eterreinen aangelegd werden? Geen toestemming de betreffende instantie en boven dien :'s de grond daarvoor niet geschikt, aildus die heer Van Dodeweerd. t is maar hoe men het bekijkt: Iemand vond, dat de woningen voor de K.L.M. op een wel wat erg bevoorrechte plaats werden gebouwd, zodat de ov blijvende gedeelten voor de particii.i woningbouwers niet zo erg aantrekkelijk waren. Wethouder Van Dodeweerd -meende, dat het voor particulieren juist wèl aantrekkelijk zou zijn om in die buurt te bouwen! Wie zal er meer heugd zijn als er eindelijk in Voorschoten zwembad is, het gemeentebestuur of de gemeentenaren? Ooi gisteravond kwam dit onderwerp ter sprake. De raad heeft in elk geval het voornemen o trachten deze kwestie nog vóór het einde van zijn zittingsperiode a.' te doen! De zwakke plek In de gemeente, middenstand, kwam ook nog ter sprake. De bouw van een winkelcentrum is wel i" de plannen opgenomen en er is ook wel belangstelling voor, maar het initia tief dient van de particulieren uit te gaan. De heer B. va-n Vliet, die na de pauze de leiding van de vergadering had, sloot de bijeenkomst. Uit de Herv. Gemeente Tot ons genoegen vernamen wij dat er op korte termijn een einde komt de moeilijkheden voor de Herv. Gemeen te wat betreft de pastorale arbeid. Ds Fortgens kan binnenkort zijn woning aan de Leidseweg betrekken, zodat de pastorie vrij komt en de nieuwe predi kant zijn werk in de gemeente kan beginnen. Trust, kartel en boerenstand De afdelingen Voorschoten en omstre ken en Wassenaar van de vereniging oud-leerlingen van landbouwonderwijs houdt Maandagavond half acht een gadering in huize Den Deyl te Wasse naar. Mr C. P. Abbingh van de nat. coöp. raad zal een causerie houden ever het onderwerp: Trust- en kartelwezen en de gevaren hiervan voor onze boeren- RUNSBURG Jaarvergadering Wilhelmina De muziekvereniging „Wilhelmina" heeft in Vliethof haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer P. Ravensbergen. Na een hartelijk welkomstwoord memoreerde hU, dat het afgelopen jaar niet ongunstig is gewees: voor de vereniging. De repetities zijn trouw bezocht en de resultaten bleken wel op de uitvoering. De dirigent kreeg een speciaal dankwoord voor zijn onver flauwde Ijver. Deelneming aan een con cours was niet doorgegaan. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledenaantal stabiel is gebleven. Wel zal het bestuur trachten enkele partijen uit te breiden en jonge mensen mei belangstelling hiervoor te winnen. Het afgelopen jaar heeft, zo deelde de Zaak van het gezin Sprekend over de bevordering van de Ohr. land- en tuinbouwscholen en het huishoudonderwys zei de heer Van Dijk, dat de Ohr. organisatie een zaak moet zijn heel het gezin. Enige bezorgdheid uitte hij over de stilstand van het leden- tal. De voorzitter herdacht het overlijden an de heer A. Biesheuvel, één va pioniers van de C-T.TB. Ook richtte hU woorden van grote dank tot de heer P. van den Heuvel, die in de loop van 1952 wegens vertrek naar Kampen zijn voor zittersfunctie moest neerleggen. In het da. gelijkse bestuur van Holland-Brabant werd in de vacature-Van den Heuvel ge kozen de heer P. van Damme (Dubbel dam). Er werd afscheid genomen van de 70- saldo opgeleverd. Gelukkig is de kas- positie goed. De aftredende bestuursleden, de heren M. van Delft, N. van Duin, S. van Dui venvoorde en W. D. Noteboom werden herkozen. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering de repetities niet meer op Dinsdag, maar op Maandag avond te houden. R.D.C.-nieuws Gisteravond werd de tweede ronde voor het damkampioenschap van Rijns burg gespeeld. Opmerkelijk daarbij het grote aantal remisepartijen in de hoofdklasse A en B. De uitslagen zijn: Hoofdklasse A: Jac. van EgmondJ. v. d. Mey 11; 1 Verkuil—W. Cederhout 11; Joh. Krom houtH. Ravensbergen 11. Hoofdklasse B: J. GlasbergenW. Leeuwenburg 11; C. JungeriusH. Ver kuil 11; A. van EgmondH. Voorber gen uitgesteld. Hoofdklasse C: D. SchoneveldA. Mey uitgesteld; J. P. v. d. Berg- Heemskerk 20; P. van EgmondA. v. d. Brink 1—1. Eerste klasse: C. van DelftN. Schone veld 02; S. HeemskerkJ. Heemskerk afgebr. in voor S. Heemskerk goede stand; C. van RossemG. v. d. Mey 02. Tweede klasse: A. NoortA. Zandber gen 0—2; A. van Delft—M. van Duin 02; W. ZandbergenD. Leeuwenburg 20; C. SchoneveldC. Kromhout uit gesteld. Het telefoonnummer Onze correspondent, de heer L. Goudriaan, Petr. van Saxenstraat 16, thans telefonisch aangesloten. Het nu mer is: 2768 Adve'tentie) RIJNSBURG - DE SPAR Extra Vleeswarenaanbieding 150 Gram fyne Ham 79 ct. Hierby 100 gr. Rookworst voor 1 kwartje. - Extra Kaas- aanblcding: pittige belegen volvette kaas per 500 gr. 1.58. OEGSTGEESTERWEG 30 TEL. 2214 VOORHOUT Bij geen uitkering gemeentevoorschot Door de huidige moeilijkheden welke de landarbeiders ondervinden bij uitke ring. wanneer zij door werkeloosheid zijn aangewezen op de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering was de belangstel ling voor de jaarvergadering var Deus Dedit" zeer groot. De voorzitter, de heer L. v. d. Lans releveerde, dat de arbeiders in het af gelopen jaar een grote sociale zekerheid ryker zijn geworden in de vorm van de W.- en W.-verzekering. Voordien kréég men iets, nu kan men zeggen op iets recht te hebben. In de afdeling is dit jaar ƒ4000 uitgegeven aan vacantiebon- Tijdens de gisteren gehouden verga dering van de Chr. Boeren- en Tuin ders Bond te Delft, heeft de 70-jarige secretaris-penningmeester J. Verkuyl, afscheid genomen. Hier ziet men hem vol trots op zijn afscheidsgeschenk, een bromfiets, zitten. De Europese Landbouw- gemeenschap Het Franse kabinet heeft besloten de minister van landibouw der 16 landen, welke deelnemen aan de vorming van de groene gemeenschap (Ret Europese land- bouwplan). uit te nodigen tot een confe rentie te Parijs op 16 Maart a.s. Op de conferentie van de Kolen- en Staalge meenschap zal de Franse minister van Buitenlandse Zaken.Georges Bidault. voorstellen, dat de ministers van Land bouw van Frankrijk. Italië. West-Duits- land en de Benelux tevoren een voor lopige bijeenkomst zullen beleggen. De deskundigen werken thans aan een plan. waarop de totstandkoming van de ge meenschap kan worden geregeld. Surinaamse luchtvaart schiet niet op Het in de herfst van 1951 in Suriname door de heer L. Jagers, oud-directeur van Ypenburg en initiatiefnemer van de üsy. opgerichte comité ter oprichting van een Surinaamse luchtvaartmaatschappij is einde 1952 ontbonden zonder medeweten van de heer Jagers. De uitvoering van zijn plannen om Suriname door middel van airstrips een binnenlandse luchtvaart te geven is overgelaten aan de Surinaam se vlieger R. Kaïppel en de zakenman Van Eyok, aldus blijkt uit het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart ,,Avia- Vliegwereld". Het comité sprak de wens uit. dat beide heren met de heer Jagers tot overeenstemming zouden komen. A.K.U. verkoopt f 10 min aandelen aan Lazard Notering te New York overwogen De directie van de Algemene Kunst zijde Unie- N.V. is thans vrij mede te delen, dat zij aan de firma Lazard Frères en Co te New York onderhands nominaal f 10 millioen nieuwe gewone aandelen heeft verkocht tegen een koers van 136 exclusief dividend 1952. De firma deed de transactie voor zich zelf en anderen. De transactie is geheel afgewikkeld. Het plan is (en de A K U. zal daaraan haar medewerking verlenen) tegen A.K U-aandelen in de Verenigde Staten certificaten te creëren, vertegenwoordi gende f 50. Overwogen wordt daarvoor notering op de New Yorkse beurs te ver krijgen. moeilijkheden te bespreken en toe te lichten. Doch eerst deed de penningmees ter, de heer A Augustinus de geruststel lende mededeling, dat in het geval dat men geen uitkering krijgt, bij de ge meente een voorschot kan worden go- kregen. Tenslotte deelde de heer Elfering n.a.v. vele vragen mede, dat in het nieuwe jaar wel enige verandering za! komen in de tijdregeling van overwerk, in het bijzonder voor vrouwen en meis jes, door het gereed komen van de ar beidswet. SASSENHEIM Christen-vrouwenbond De Oh-risten-vrouwenbond heeft gis teravond vergaderd onder lei-ding van mevrouw Westerbeek De heer J Gor dijn hield een cause-ie over het Oo=- u u j terse leven. In het bijzonder stond spr - - Het hoofdbestuurslid de-heer Elfenng i stel bij het leven van de slaven. Een «e- peniungmeester mee, een klein nadelig uit Lisse was aanwezig om de gerezen I animeerde bespreking volgde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4