Geen rijwiel houdt het uit het I.R. O. te Delft Nuttig bij instituut ten dienste van de rijwielindustrie NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 JANUARI 1953 Zwaite fietsbanden beter dan witte Een fiets! Welke Nederlander heeft er nooit een bezeten of zal er nooit een bezitten? Toch weten slechts weinigen welke grote zorgen de laatste tijd aan dit populaire vervoersmiddel worden besteed.... Om hiervan over tuigd te raken moet men een bezoek brengen aan het I(nstituut voor) R(ijwiel) O(ntwikkeling) te Delft. Een niet-commerciële instelling, waar mee ons land sinds 1947 tweede is in de wereld. Alles wat het rijwiel be treft, kan men daar aan de weet komen. Zelfs het simpele feit, dat zwarte buitenbanden veel langer mee gaan dan witte, wordt bij het I.R.O. onweer legbaar bewezen door het practische kwaliteitsonderzoek, dat met allerlei beproevingsapparatuur wordt ingesteld. Steeds groter wordt de invloed van het I.R.O. op rijwielgebied. Uit de aard der zaak zijn hét in eerste instantie de rijwielindustrie e.d., die belang hebben bij deze instelling. Maar tenslotte is het de koper, die er van profiteert! Na de tweede wereldoorlog hadden vele takken van het bedrijfsleven met grote moeilijkheden te kampen Zo ook de rijwielindustrie. Alle onderdelen den lang nog niet in ons eigen land maakt en de import was niet alleen duur. maar ook zeer beperkt. Daar kwam bij. dat men reeds tientallen jaren de tech nische problemen van het rijwiel langs emperische weg trachtte op te lossen en daarbij tot de conclusie was geko men, dat een systematisch onderzoek langs theoretische en experimentele tot snellere resultaten zou leiden. Een dergelijk onderzoek is echter zeer kost baar. Slechts de allergrootste bedrijven zouden het naar behoren kunnen ver richten. Het I.R.O. werd de oplossing voor deze moeilijkheden voor alle be drijven in de rijwielbranche. Frankrijk was Nederland in deze reeds voorgegaan met de oprichting van het „Centre d'étu- des techniques de l'automobile et du In 1947 vond dus de oprichting plaats van het Instituut voor rijwielontwikke- ling door een gelukkige samenwerking tussen de rijwielindustrie, enkele vak groepen en de A.N.W.B. met steun van de overheid. Het doel van de stichting wordt als volgt omschreven: bevorde ring van de ontwikkeling der Nede: landse rijwielindustrie en de daarmee verwante industrieën, streven naar ver betering van de constructie en de fabri cage van het rijwiel en zyn onderdelen en vergroting van de mogelijkheden tot export van deze goederen Vooral de eerste doelstelling bevordering van de ontwikkeling der Nederlandse rij wielindustrie is van een niet gering belang, aangezien ook deze industrie na de oorlog een taak kreeg in het indu strialisatie-programma. Men tracht deze doelstellingen o.a. te concretiseren door het zgn. praktische kwaliteitsonderzoek Hieraan bleek een grote behoefte te be staan bij de rijwielfabrikanten, de rij wielonderdelen-industrie, de rijwielon derdelen-importeurs, de exportcombina tie der Nederlandse rijwielindustrie en de grote afnemers van rijwielfabrieken, zoals de P.T.T. Alles moet kapot Het kwaliteitsonderzoek wordt ver richt in het laboratorium van het I.R.O. te Delft, dat is ondergebracht bij het Rijksnijverheidslaboratorium. Met kun stig en na lang onderzoek gecon strueerde machines wordt hier de deug delijkheid onderzocht van frames, naven, pedalen, trapassen, kettingen, voorvorken enz. De vele kostbare ma chines bootsen de belastingsomstandig heden na, die het rijwiel of het onder deel ook tijdens het gebruik krijgt te ver duren. En komt er een rijwiel of een onderdeel binnen, dan rust het I.R.O. niet, voordat het is bezweken. Soms duurt dat niet lang. Maar dan begint het werk eigenlijk pas. Wat is de oorzaak van dit bezwijken of de afwijking? De fabrikant of impor teur van het onderzochte rijwiel of de onderdelen krijgt dan ten slotte een uit voerig rapport toegezonden, waaruit deze weer z'n voordeel kan trekken. De uit slagen van het onderzoek zijn vaak frap pant. Men heeft banden gebruikt, die het reeds na twee uur opgaven die men nu gebruikt lopen reeds een half jaar mee.... Men heeft pedalen beproefd, die na enkele dagen bezweken, maar ook één, die men pas na 400 uur „klein" kreeg. Dit li slechts een onderdeel van het werk van het I.R.O.waarvan ing. J. M. van de Wetering directeur is. Er wordt daarnaast bijv. veel researchwerk gedaan en men geeft fabricage-adviezen aan in dustrieën, die zich tot het I.R.O wenden voor het oplossen van constructie- en fabricageproblemen. De kosten worden gedekt door subsidies, vrijwillige bijdra gen en ontvangsten voor verrichte dien sten. Het is duidelijk, dat het I.R.O. een nuttige functie vervult in Nederland. Dit bewijst de praktijk trouwens ook. Steeds meer wordt de hulp en de kundigheid er van ingeroepen. In de directeurskamer PUZZLE PROMINENTEN 1. P. Schaap, Varke-visserstr aat 207, Katwijk aan Zee; 2. mevr. P. Sjard-in, Steenschuur 15, Leiden; 3. A. Ciere, Magd. Moonstraat 78, Leiden. Familieberichten uit andere bladen d. Willemstad, Curasao; mevr. de Graaf! de Haze Winkelman OVERLEDEN: M A Pronk-dc Leur. v. 75 1. A'dam; J M de Lange, lt.-kol. b.d., 71 j.. Zeist: T C Schrikker-Ten Napel, v. 86 in het kantoor van het instituut, Hout tuinen 2 te Delft, hangt de ontwikkelings gang van het rijwiel keurig ingelijst aan de muur. De rij wordt geopend door een loopfiets, anno.... 1790. Dat zégt iets! Juist voor een land als Nederland het fietsenland bij uitstek Ruim anderhalve eeuw ontwikkeling heeft het rijwiel nu achter de rug. Thans wordt die ontwikkeling op wetenschap pelijke basis geperfectionneerd in Delft De koper vaart hier wel bij. En de Ne derlandse rijwielindustrie en -handel worden door het I.R.O. op een hoger plan gebracht. V.O.L.A.-vergadering over baksteen-fabricage De heer C. Sweris, directeur van de C.V. OuderzorgDe Ridder Co, hield gisteravond in de Jacobazaal van de Burcht een lezing voor de Leidse ver eniging van oud-leerlingen van de am bachtsschool. Hij sprak over het ont staan en de ontwikkeling van de Ne derlandse baksteenindustrie. De grondleggers daarvan zijn, volgens de heer Sweris, de Romeinen geweest. Vel-e baksteenfabrieken vindt men nog in Groningen. De heer Sweris besprak verder verschillende vormingsmethodes, zoals de handvorming en de machinale vorming. De goedkoopste droogmethode is de stenen in de buitenlucht te bren gen Tegenwoordig geschiedt het drogen ook in grote kamers. Na het drogen worden de stenen in grote hoeveelheden in oven6 opgestapeld, terwijl de o langzaam op de gewenste temperatuur worden gebracht. Na de pauze werd de film ,.Van Gro ninger steen" vertoond. Aan het einde van de bijeenkomst stelden verscheide ne aanwezigen nog vragen aan de spre ker. De voorzitter dankte de héér Swe ris voor zijn lezing. Een bromfiets op de „vermoeiingsmachine". Er wordt net zo lang ge draaid tot de fiets kapot is. Belijdenis in de crisis Geref. mannenverenigingen uit Leiden en Rijnsburg waren bijeen Ds M. den Boer uit Voorschoten leidde onderwerp in De kringen Leiden en Rynsburg van de Geref. mannenverenigingen hielden gisteravond een geeombineerde vergade ring. Ds M. den Boer te Voorschoten sprak over: De belijdenis in de crisis. We leven, aldus spr., na de oorlog in NOC ÉÉN WEEK ONZE LAATSTE RESTANTEN VOOR SPOTPRIJZEN ER UIT t Bij MAISON SPIER VOOR V2 PRIJZEN Dames- en Herenkleding Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN; Lydia Adrians Maria, dr van P J D Stroebei en M Gordijn; Abra ham. zn van A van Polanen en N H C Lammerse; Izaak, zn van I van Rhijn J Bon; Ao'je Vivian, dr van P J Planjer en L Prevo: Eddy Jacobus, zn van B J van der Mark en H S Schwarze; Rudi. zn v B J van der Mark en H S Schwarze; Jacoba. dr van H Kooien en J Slijkhuis: Herme, zn van R M Groeneveld en N Koolhaas; Jan, zn van J Barmhoorn en G E van Keulen Brons. ONDERTROUWD: P van Dam en W Brokkaar; H Wolting en M E Veldman; F Th J Goddijn en M A J Prinsen; H F an Aken en C A van Heyndngen; G Ilievaart en C N J Witte; J Ranselaar L Koekebaikker; M Verschoor en W Brakel; A A O wel en A P de Wolf; H P Zweisbra en P Hogerbrugge; L Cerdijn S Westerhoven; J A Beun en J A Huijsman: W van Berkel en J H W Ver baan: G A Spek en C W A Helvensteijn; W de Romijn en G L van Schalk OVERLEDEN: J L de Vrind, dochter, 3 jr; A K Visser, zoon, 4 jr; C Kuijpe:©. man. 72 jr. G Arnoldxtssen wednr. 86 jr een geheel andere, nieuwe wereld. Aller lei dingen ondergaan een crisis, ook de belijdenis, dat wil zeggen, dat men inzake de belijdenis op een punt gekomen is. waarvan men naar twee uiteenlopende richtingen kan gaan. De belijdenis spreekt de daden van God in een welgeordend verband uit. Een belijdenis moet altijd de gedachte van de hele Schrift weergeven, de Schrift in haar eenheid moet er achter staan. Verder moet een belijdenis zich altijd in duide lijke taal uitspreken. Voor de duidelijk heid mag zij gerust allerlei woorden, aan de wetenschap ontleend, gebruiken. Tevens moet men goed in het oog hou den, dat de Kerk in de belijdenis met gezag spreekt: de belijdenis is altijd matief. Vervolgens behandelde spr. de belijde niscrisis, die op formeel en op materieel gebied ontstaan is. Het geloven op gezag levert voor velen nogal eens moeilijk heden op. zo zei spr. Als men echter bedenkt, dat het geloof de enige redding is voor de mens, zoals een toegeworpen touw dat is voor een drenkeling, dan m,ag de kerk met gezag spreken en zeggen: grijpt dit geloof, het is uw redding Men heeft in de Gereformeerde Kerken de belijdenis wel eens willen uitbouwen en haar willen aanpassen aan de moderne tijd, vooral in verband met veel nieuwe stromingen. Veel problemen echter, die de belijdenis behandelt, zijn nu nog aan de orde. Spr. gaf dan ook als zijn mening te kennen, dat uitbouw van de belijdenis nog niet zo nodig is. Do belijdende Kerk en de werkelijk belijdende leden hebben de belofte, dat de Here Jezus hen zal belijden bij Zijn Vader, Die in de hemelen is. zo zei spr. tenslotte Hierna volgde een uitgebreide bespre king, waarin op tal van punten uit de be lijdenis werd ingegaan. Benzinetank in brand Bij het verrichten van werkzaamheden aan de achterzijde van een auto, die stond in de constructiewerk,plaats van de firma Kasteel aan de Voldersgraoht 21 is bij het lassen met een electrisch lasapparaat brand ontstaan ln de benzinetank van de wagen Er zat gelukkig weinig benzine de tank, zodat de brandweer, die kort de melding om 10 uur hedenochtend ïwezig was. met een schuimblusser de vlarrumen spoedig kon doven De auto is beschadigd. Agenda voor Leiden Vrijdag Kleine stadszaal, 8 uur: Elsa Verghis brengt fragmenten van Griekse tragedies. Vlies, half 8: Chr. reisvereniging, leden vergadering, met films. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ballets Jooss. Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling, Rott. Toneel met Hendrik IV. Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, prof. dr H. A. Blodgett. gasthoogleraar te Leiden, over The reception of American literature Europe. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: World Universnty Service. Universiteit en Nationalisme. Zaterdag Rehoboth, half 3: Chr. onderwijzers, o.m bespreking C.N.V.-rapport. Volkshuis. 4 uur: Een handvol rijst, film over Noordelijk Siam. Burcht, 8 uur: De Speeldoos met Ro mance aan de Rivièra. Schouwburg, 8 uur: Littcris Sacrum met Arsenicum en oude kant. Overdekte, 8 uur: De Sleutelstad, natio nale zwemwedstrijden. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: World University Service. Universiteit en Na tionalisme. Voorschoten, Chr. Belangen. 2 Janno. Pieter Cannegieter e Maandag Foyer stadsgehoorzaal, 9.15 Het leven van Emile Zola, met Paul Muni. Schouwburg, 8 uur: Rott. Toneel met Hendrik IV, abonnementsvoorstelling. Burcht, 8 uur: feestavond D.U.W.-ar- beiders Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). L i s s e H.B.G.. 9—22 uur: Bloemlust- expositie (t.e.m. 24 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. tel. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Directeur Landbouw Egalisatiefonds De hoofdadministrateur bij het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel, voorziening K. W. Boonstra is bevorderd tot directeur van het Landbouwegalisatie- fonds. EUfKALONS 2.98 3.98 (Advertentie) Indrukwekkende uitvoering van Bachs Hohe Messe Geestdriftige ovatie voor dirigent en uitvoerenden De uitvoering van Bach's Mis in b kl. t., de z.g. „Hohe Messe", is een ge beurtenis van betekenis geworden in het Leidse muziekleven. De belang stelling voor deze uitvoering was zeer groot. Welnu, de toehoorders werden stellig niet teleurgesteld. Bach's Mis, een der meest grandioze partituren der gehele muziekliteratuur, werd voor ons gerealiseerd op een wijze, die in vele opzichten bewonderenswaardig mocht heten, al werd niet in alle détails de volmaaktheid bereikt. Drankbestrijders waren bijeen in het Vlies Hooldbestuurder H. Ploeg sprak bij 55-jarig beslaan De Ned. vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, afdeling Leiden, vierde gisteravond in het Vlies met enige luister haar 55-jarig be staan, omdat het gouden jubileum in 1948 moest worden uitgesteld. Voor zitter H. Zunderman Sr opende de vergadering met een terugblik, waarbij hij wees op de nood, waaruit de vereniging is ontstaan. Ondanks die nood heeft men in het begin veel tegenwerking ondervonden. In dit verband herdacht spr. enkele pioniers. holgebruik als een aanslag op de welvaart van het volk te zien. Een half milliard aan alcoholica per jaar mag ons volk toch niet uitgeven onder deze omstandig. De voornaamste reden, waarom spr. df strijd wilde voortzetten, was echter deze: ,dat drankgebruik, ook het matige, de menselijke waardigheid aantast. En ei past maar één antwoord: algehele ont houding. Om de strijd met élan te blijven strij den, moet men echter geloven! En hier wringt vaak de schoen. Spr. riep de aan wezigen op het algemene cynisme te be strijden en een levend voorbeeld te zijn. Diploma's Hierop ging spr. over tot de uitreiking van de diploma's met eretekenen voor 2; jaar trouw lidmaatschap aan de heer er mevrouw H. van WoudenbergStaal er mej. J. C. Wakka. Tot hen en over her heen tot allen zei spr., dat de drankbe strijding in het kader van het huidige wereldgebeuren maar van geringe beteke nis is, maar dat houdt in ieder geval ii dèt zij betekenis heeft. Hierna kwamen verschillende afgevaar digden aan het woord: mr P. A. Tooren- burg namens de sociale raad, de heer Fla. man als vertegenwoordiger van S.O.V., de heer Sevenster uit naam van de afde ling Voorburg, de heer v. d. Burg namens de Tempelieren, de heer Hooyer voor het Leids drankweercomité en mevr. de Clerde Bruin namens de arbeiders toneelvereniging D.O.S. Vele felicitaties gingen vergezeld van bloemen Het programma werd verder nog ver zorgd door een zanggroepje van het Leidse volkshuis o.Lv. Han Zirkzee en door mevr, Jeanne de VinkSloos, decla matie. Nadat het Leids Kamerorkest o.Lv. de heer Trouwee een liederenpotpourri Mozart ten gehore had gebracht, hield de heer H. Ploeg Jr namens het hoofdbestuur :n rede. Spr. begon met de spoorwegstaking var 103 in herinnering te brengen en betoog de, dat met dit eerste ontwaken van ons volk een stroom van nieuwe krachten is losgekomen en een merkwaardige tijd aangebroken. Wat de geheelonthouders betreft: wel was in 1842 de gedachte de drankbestrijding geboren, maar toen de afdeling in 1898 werd opgericht, ging dit toch op veel radicaler basis. Spr. zag echter wel in, dat er ook sedert 1898 veel is veranderd en vroeg zich zelfs af, of de afdeling wel zou zijn opgericht. de toestanden van toen gelijk geweest aan de onze Er is zoveel volk ten goede gekeerd, ook wat het drankmisbruik betreft. Het geheel niet meer zo schrijnend als toen en dat toch wel te danken aan de strijd, die de Ned. vereniging heeft gestreden, aldus spreker. Toch was spr. niet van mening, dat nu de tijd is aangebroken om op te houden. Het alcoholmisbruik moge dan al zijn teruggedrongen, verdwenen is het nog niet. Bovendien: daar het algemene be schavingspeil intussen is verhoogd, leg- ook andere maatstaven aan. Waar bij dan verder nog komt, dat de economi sche verhoudingen na de oorlog dermate zijn gewijzigd, dat het zaak is het alco- :t zou onredelijk zijn geweest ideale uitvoering te verwachten; dit werk stelt de hoogst denkbare eisen, en dirigent koor zullen eerst na jarenlange studie diverse uitvoeringen alle moeilijk heden kunnen overwinnen. Intussen heeft Iskar Aribo met het Leidse Toonkunstkoor reeds zeer veel en grondige studie aan dit werk besteed. Meer dan een jaar lang werd veelvuldig gerepeteerd De resultaten van dit alles waren verrassend; het Toonkunstkoor bleek niet alleen over uitstekend mate riaal te beschikken in alle gelederen, doch het toonde zich bovendien een bruikbaar en waardevol instrument in de handen van een bekwaam en geestdriftig dirigent. De uitvoering wed gedragen door het koor. dat reeds in het Gloria prachtige dingen deed. dat vooral na de pnuze in het onvergelijkelijk schone Credo (met name in het Crucificus en het Ressurexit) en aan het slot. in het Dona nobis pacem, een onvergetelijke indruk maakte. Dat men in het Kyrie met zijn magistrale in zet nog niet geheel op dreef was. zal mand verwonderen Van de solisten komt allereerst a£_. sopraan Dora van Doorn-Lindeman veel lof toe voor de prachtige wijze waarop zij haar belangrijke partij vertolkt heeft. Hetzelfde geldt wel haast voor John Kesteren, tenor, die met name in Benedictus onze bewondering opwekte. Annie Hermes. alt. wist, ondanks talrijke voortreffelijke momenten, niet steeds in haar partij genoeg diepte van oxpre te leggen, vooral in het smartelijke Agnus Dei schoot zij hierin ietwat tekort Herman Schey, bas, tenslotte dwong oi bewondering af met zijn schitterende cale techniek, doch ook bij hem misten soms een zeker relief, zoals in het Et in Spiritum. De continuopartij werd op voorbeeldige wijze op het clavecimbel uitgevoerd door mevr. Gris Ritsema, die hieraan stellig geen liohte taak had De instrumentale medwerking werd verleend door het Utrechts Stedelijk Or kest. Helaas kunnen wij op dit punt min der geestdriftig zijn: vooral de blazers speelden slordig en hielden weinig reke ning met de intenties van de dirigent. En juist het koper heeft in dit werk zulk een schitterende rol te vervullen Vele inzetten werden ongelijk door een hin derlijke onnauwkeurigheid bij het orkest. Een betere harmonie tussen dirigent cn orkest zou een volgende maal stellig wen selijk zijn. Misschien was een te sterke bezetting van het orkest oorzaak vai. feit, dat het koor niet zelden enigszins door het orkest werd overstemd. Voorts bleek opnieuw, dat het bezit voor Leiden van een eigen pijporgel name voor oratoriumuitvoeringen in de Stadsgehoorzaal zeer wenselijk zou zijn. Over het geheel genomen kan deze uit voering zeer geslaagd genoemd worden De geestdriftige ovatie, die dirigent Aribo tezamen met alle uitvoerenden in ont vangst mochten nemen laat geen twijfel aangaande het feit. dat een jaarlijkse uit voering van de Hohe Messe te Leiden een wens is die door velen wordt ge koesterd. Bach's Mis in b, waarvan het Credo, het zgn. Symbolum Micenum, mis schien wel het hoogtepunt vormt, is een van de rijkste en meest monumentale scheppingen van de meester. De latijnse tekst, sober en objectief, en vooral de oude geloofsbelijdenis van de Kerk. krij gen hier een verklanking zo majesteus r het geval is geweest- J. v. d- VEEN Clara Haskil Op Woensdag 23 Januari zal voor de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" op treden de Roemeense pianiste Clara Haskil, die niet alleen in het buitenland, maar ook hier ter plaatse al meermalen met groot succes is opgetreden. Voor de pauze speelt zij werken van Bach, Mo zart en Schubert, en na de pauze wer ken van Beethoven, Schumann en Ravel. Nieuwe Leidsche Courant toonaangevend HILLEGOM Kosteloze inenting Op Woensdag 28 Januari wordt 's mid dags van 3 tot 4 uur in het medische centrum, ingang Van den Endelaan 132, gelegenheid gegeven tot kosteloze inen ting en herinenting tegen pokken. Ten behoeve van de op of na 1 Januari 1952 geboren kinderen hebben de ouders een inentingskaart ontvangen, die bij de in enting moet overgelegd worden. Voor kinderen geboren voor 1 Januari 1952 moet het geboortebewijs van het kind of het trouwboekje van de ouders worden medegebracht. LEIDERDORP Jaaarvergadering Geref. mannen- vereniging De Geref. mannenvereniging hield gis teravond o.l.v. de voorzitter, de heer P. Meidam in het gebouw „Irene" haar 21ste jaarvergadering. De heer D. van Wijck sprak over het onderwerp „Gren zen van het koningschap van de mens". Spr. besprak de vooruitgang van weten schap en techniek. Het comfort, dat de moderne techniek geeft, doet echter ve len zich ook met de moderne leeftech- niek verzoenen en maakt velen opper vlakkig. God heeft de mens naar Zyn evenbeeld geschapen en heeft hem een levende ziel gegeven, opdat hij over de schepping zou heersen en de aarde zou onderwerpen. En de geschiedenis dezer wereld loopt uit in het gericht van God. levendige bespreking werden nog gelukwensen aangeboden namens de kerkeraad. de M.V., de V.V. en de J.V. C.J.B.T.B. en C B.T.B. Op Donderdag 29 Januari om 720 uur houden in het gebouw „Irene" de CS.T.B. en C.J.B.T.B. een gecombineerde jaarver gadering waarin als spreker hoopt op te treden Mr B W. Biesheuvel, alg. secr. van de C.B.T.B. met het onderwerp; „De juiste koers." Na de pauze zullen leden van de C.J.B.T.B. opvoeren het boeren spel in drie bedrijven „De rauwe grond- van A v. d. Lugt. Jaarvergadering Op Vrijdag 30 Januari om 7.30 uur houdt de afdeling Leiderdorp van de N.C.B. eveneens in het gebouw „Irene" haar feestelijke jaarvergadering, waarin als spreker hoopt op te treden de dis trictsbestuurder Bos. De avond zal verder gevuld worden door de muziek- en toneel vereniging „De Rammelaars". Reserve-rükspoütie De districtscommandant der rijkspolitie majoor mr R. Warmolts heeft in tegen woordigheid van de burgemeester en de groepscommandant, adj. Kronenburg aan de reservisten J Zaagman. M. W. Hogen- dijk, A. van Leeuwen, W. Moraal en J. Ravensbergen het diploma uitgereikt ar geoefend man der reserve-rijkspoli- tie. L.D.C.-Nicuws Uitslagen van de bordenwedstrijd: le klas: P. Vervark—H. Verhoogt 0—2; R. Marbus—W. v. Heusden 1—1; J. v. d. Zwan—A. v. d. Zwan afgebroken; 2e klas: A. Spies—W. v. Eek 1—1; P. v. d. ZwanJ. Goedhart 02; G. Dompcling J. P. Heck 11; J. ColinM. Iterson 20; J. v. d HeusdenC. Degenaars 02; J. MeijcrsA. Blocmendaal 20; P. Rietkerk jrA. Vons xx. Haagse rechtbank Veroorzaakte Alphens textielhandelaar dood door schuld? Probeerde drankadem door pepermunt te maskeren Twee maanden gevangenisstraf cn ontzegging uit de rübevoegdheid eiste de officier van Justitie bü de Haagse rechtbank, mr De Lint, tegen een textielhandelaar uit Alphen a.d. Rijn, die op de Kerkweg in Ter Aar op 17 November 1952 's avonds acht uur een dodelijk ongeluk zou hebben veroorzaakt. Op dat tijdstip reed de 27-jarige fiet ser J. Vuyk uit Ter Aar op de Kerkweg. toen verdachte met zijn kleine bestel auto uit de tegenove:gestelde riohtifi-g - vanuit Zevenhoven - naderde. Er ont stond een botsing, waarbij de wielrijder zodanig werd gewond, dat hij aan de gevolgen overleed in een Leids zieken- President mr Veldman meende. verdachte niet rechts had gereden. De verdachte beweerde het tegendeel Het was in een paar tellen gebeurd, zodat hij van het ongel-uk weinig kon vertel- Advertentie) ,,'n FOTO-PRAATJE BIJ DE HAARD" „u,^, Gezellige en leerzame serie causerieën over verschillende onderwerpen. Voor ieder, die fotografeert of 't wil gaan doen. Op Maandagavonden in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies", Breestraat 125, naast onze zaak. Maandagavond 2 Februari a.s., 8 uur. Onderwerp: „PORTRETFOTOGRAFIE EN KINDEROPNAMEN" (Op het witte doek geïllustreerd). Beperkt aantal introducties grati6 verkrijgbaar aan onze zaak: FOTO-CINé JAN WOLFSLAG - Breestraat 123, Tel. 21851 (tegenover het Stadhuis) Neem Uw fototoestel mee! Maandag 23 Februari a.s. „VERGROTINGEN MAKEN" (met practische oefeningen. Negatiefjes meenemen). „Torenmelk" kan weken worden bewaard Nieuw product van N. V. Paridon en Menken In 1925 stichtte de heer L. Menken in een schuurtje van eterniet platen in Oegstgeest een melkbedrijfje. Door dag en nacht te werken heeft hij nu een bedrijf tot stand gebracht, dat bewondering afdwingt. Het staat al lang niet meer in de directe omgeving van Leiden, doch in Wassenaar, maar met de vaste kern uit Oegstgeest en de vijf zonen van de heer Menken was dan ook een grote vlucht mogelijk. uitstrekken zonder dat aan smaak In de loop van de jaren zijn verschei dene bedrijven aan dat van de heer Men ken toegevoegd en in October kwam de combinatie Paridon en Menken tot stand De jaaromzet bedraagt op het ogenblik anderhalf millioen liter. Er worden 2f bijproducten gefabriceerd. Thans heeft de directie een nieuw, kost baar apparaat aangeschaft dat iets nieuws op het gebied van de melkhandel be tekent. Het is een klein type continu - sterilisator. Dit apparaat heeft een tien meter hoge kolom, waar de flessen zig zag doorheen worden gevoerd. Zo is de lam Torenmelk ontstaan. De melk wordt achtereenvolgens ver hit, gesteriliseerd en gekoeld. De te reinigen flessen doorlopen een reinigings machine. De melk komt via de door- stroom-sterilisator in een voorverwar mingsapparaat, waarna de homogenisa- tor zijn werk doet. De melk blijft spier wit, de flessen worden volautomatisch gevuld en afgesloten. Torenmelk heeft de bijzondere eigen schap lang te kunnen worden bewaard. Men kan. die periode zelfs over weken kwaliteit afbreuk wordt gedaan. Met dit apparaat wordt de beste gesteriliseerde melk verkregen. OEGSTGEEST Wat de raad behandelt In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. worden behandeld om dc eigena ren van melkwinkels geen toestemming voor opening op Zondag te geven. Daar voor het in bedrijf houden van de riool waterzuiveringsinstallatie een technisch ambtenaar nodig is. zullen B. en W. voor stellen die te benoemen met het voor uitzicht op vaste dienst. Verder komen de volgende punten aan de orde: nieuwe regeling voor de bezoldiging van ge meente-ambtenaren, die in militaire dienst moeten; huur voor het kasteel Oud-Poelgeest; aanleg van straten in de omgeving Hofdijck; verkoop van grond aan de Hofdyck voor oprichting van scholen voor Chr. onderwijs; aanvrage van de Montessorischool de school met één klas te mogan niibreiden. len. Hij gaf wel toe een half uur tevoren drie borrels te hebben gebruikt. Ook had hij een lap voo: het rechteroog. Aan de rechterkant van de weg. voor ver dachte links, waren glassplinters ge vonden. Wachtmeester S. Spruyk van de Rijks politie uit Ter Aar deelde o.m. als ge tuige mee. dat verdachte niet dronken wa6 geweest De a'.cohollucht was echter goed te ruiken. De brugwachter van de Aarlanderbrug W de Vogel vertelde, dat hy het slachtoffer volkomen recht* had zien fietsen. Er was geen wegver smalling. Toen deze getuige na de klap keek reed de auto midden op de weg. De tuinder W, Sn-a terse uit Ter Aar had ln dezelfde richting als het slacht offer gefietst. Hij vertelde, dat de auto volkomen links reed, zo zelfs, dat hij in de grasberm was gaan fietsen, waarop dc auto hem rakelings passeerde. Het reohterlioht van de auto was feller dan het linker. Dit klopte ook met de auto van verdachte, moor deze meende dat het een andere auto moest rijn geweest. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie o.m. op, dat verdachte een fanatiek verweer had gevoerd. Onmid dellijk na ae aanrijding had hij peper munt gekocht om de aanrijding te ca moufleren. Op grond van de getuigen verklaringen en dc stid'.o getuigen was de verdachte schuldig aan roekeloos rij den en dood door schuld. Zelfs meende de officier van Justitie, dat verdachte het rijden onder drankinvloed had kun nen worden tenlaste gelegd. De verdediger, mr C Jonker, meende, dat de plaats waar de fiets zou hebben gelegen en de vindplaats van de glas scherven geen bewijskracht hadden. Men had de volgende dag het ongeluk eerst geconstrueerd. Verdachte stond even voorbij de plaats van de aanrijding met zijn wagen recht rechts van de weg. De raadsman achtte het onmogelijk dat de auto zo had kunnen staan als eerst volkomen links was gereden. De arts heeft verklaard, dat verdachte niet be schonken wa6. Spr, bepleitte tenslotte vrijspraak of ontslag van rechtsvervol ging. Zou het rijbewijs niet teruggegeven worden, dan zou verdachte verwezen worden naar de steun. Haagse economische politierechter Kapper zonder vergunning Een herenkapper uit Oegjsteeest zou. zonder enig c-Lploma te bezitten, de zaak zijn vader hebben voortgezet Hij »t deswege verschijnen voor de Haagse economische politierechter. Ver dachte ontkende, dat vader de zaak had overgedragen. Wel had deze het woonhuis bij de zaak verlaten om direc teur van een tehuis te worden, maar op drukke dagen kwam hij nog wel helpen. De raadsman, mr J v. d. Plas. be pleitte vrijspraak omdat de vader vol ledig eigenaar was gebleven. De offi cier van Justitie was echter van mening, dat de zoon wel degelijk het beheer r de zaak voerde. Overeenkomstig de werd hij veroordeeld tot ƒ10 boete voorwaardelijke sluiting van het bedrijf voor een jaar, met de bijzondere bepaling, dat dc toestand binnen een ball jaar moet rijn hersteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3