Jlicunie jüeiltsriie iL'otiranl Michailof kondigt aan in de nieuwe zuiveringen Sowjet-Unie Eén stap Oostwaarts, en men was vrij man Ontsnapping uit Breda is een harde en duidelijke les Wist U DONDERDAG 22 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanluastlcfi fs gfj<6Ifoen tngn bert la Ugbeaspoet* Drie en dertigste jaargang No 9S41 Ontstellende feiten Dramatische bombast der Russen Broedplaatsen voor Joodse spionnen en saboteurs moeten uitgeroeid NIKOLAI MICHAILOF, lid van het Presidium der Communistische Partij, heeft in het Bolsjoi-theater te Moskou verklaard, dat er nog steeds geheime vijanden zijn in de Sowjet-Unie. Alle sporen van de burgerlijke ideologie, de psychologie en moraal van de bourgeois, moeten verdwijnen. Wij kunnen geen verborgen vijanden dulden, die, gesteund door de Westelijke imperialistische wereld, ons voortdurend schade berokkenen. Als bewijs daarvan noemde hij de „als dokters ge camoufleerde spionnen en moordenaars, die zichzelf hadden verkocht aan de kannibalistische slavenhalers van Amerika en Engeland". Deze Russische bombast houdt helaas een ernstige beschuldiging in, die door het Westen beschouwd wordt als een voorbereiding der komende zuiveringsprocessen. De hoge partij-functionaris deed deze iiiitlatingen in een rede, ter herdenking van de sterfdag van Lenin. Het 29 jaar geleden, dat Lenin overleed. Ge woonlijk wonen Stalin en de leden het oude Politbureau de jaarlijkse her denking bij, maar radio-Moskou heeft zijn uitzending «iet de gasten van jaar vermeld. Uit de woorden van Mi chailof valt te concluderen, dat de jjnunisten in hun gelederen geen „onacht- Madurodam droeg 20.000 af Resultaten van het eerste exploit atiej aar In de vergadering van het bestuur er de Raad van Toezicht en Advies van d< Stichting tot Bijstand van het Nederlands Studenten Sanatorium, welke de Minia tuurstad Madurodam te Scheveningen exploiteert, is besloten een bedrag f15.000,af te dragen aan het Nederlands IStudenten Sanatorium te Laren (N.H.). Het bleek verantwoord te zijn xuime afschrijvingen een zodanig bedrag van de exploitatiewinst van Madurodam •af te dragen. Daar in 1952 reeds een bedrag van i 5.000,door bemiddeling van de Stich ting aan het Nederlands Studenten Sana torium was overgemaakt, bedraagt dus de totale bate voor het eerste exploitatie- {jaar f20.000,—. De Miniatuurstad wordt op 1 April op- jnieuw voor het publiek opengesteld en 'zal tal van vernieuwingen en uitbreidin. gen te zien geven. Vijfduizend man per maand „herhalen" Voor de herhalingsoefeningen van de Kon. Landmacht moeten dit jaar ongeveer 5.000 man permaand worden opgeroepen. _^De meesten blijven een maand onder de [wapenen. De oefeningen duren omstreeks (van Maart tot November. In Augustus is er een oefening van de divisie die vorig jaar voor de oefening Hold Fast naar 'Duitsland ging en in September zijn er weer internationale manoeuvres. De belangrijkste bedrijven hebben en kele algemene gegevens over de oefeningen 'ontvangen, aan de hand waarvan zij hun ^personeelsbeleid kunnen bepalen. Vier jaar voor moord op haar man Het gerechtshof te 's-Hertogen'bosch heeft gisteren de 50-jarige J. K., wedu- uiterst waakzaam zyn; de broedplaatsen voor Joodse spionnen en saboteurs moe ten worden uitgeroeid. Uit de uiteenzetting blijkt de vrees van Moskou voor politieke minderheden. Michailof begon zijn rede met de verkla ring, dat een nieuwe wereldoorlog vermijdelijk ting van het kapitalistische stelsel. „La ten de imperialistische plannenmakers voor een aanval op de Sowjet-Unie de les der geschiedenis niet vergeten" zo riep hij pathetisch uit. Het Sowjetbe- leid afschilderende als een vredespoli tiek. zei Michailof, dat de „duidelijke en uitvoerige antwoorden van Stalin aan de correspondent van de New York Times opnieuw bevestigd hebben, dat de Sowjetstaat krachtig de zaak van de vrede verdedigt, resoluut tegen de oor log op Korea is en bereid met de kapi talistische landen, met inbegrip van Amerikaééndrachtig samen te wer en voor de handhaving van de vrede." Wij geven deze woorden letterlijk weer, waarbij iedere commentaar fetielijk over bodig is. De opmerkzame lezer zal zich herinneren, hoe in de Ver. Naties de zeer soepel gestelde motie van India, be ogende een bestand op Korea te be werkstelligen, door de Russen verwor pen werd. De Russen geven te veel blijk hun belangstelling, dc koude oorlog voort te zetten en de strijd op Korea te eren. omdat deze troepen en kapi taal bindt, en enorme offers van de Wes telijken vraagt. Met deze rede werd het ve standpunt, ingenomen door de Russische Communistische Partij op het ingres in October j.l. bevestigd. Wij herinneren er aan, dat de commu nistische partij in de Sowjet-Unie 7 mil- lioen leden telt en de Joodse, minderheid millioen zielen bedraagt. Zij staat thans bloot aan vervolging wegens „Zionisme." Uitspraak te Metz: De doodstraf voor twee oorlogsmisdadigers Een Frans, militair tribunaal heeft gisteren te Metz uitspraak gedaan in het proces tegen de commandant en een aan tal bewakers van het Duitse concentratie- kamp Schirmeck in de Elzas. Als gemeld hebben de beschuldigden het lijden en de dood van tientallen gevangenen op hun geweten. De kampcommandant, kolonel Buck, werd overeenkomstig de eis ter dood veroordeeld, evenals de bewaker Uuss- j berger. Vier andere bewokers werden resp. veroordeeld tot 20, 15, tien en vijf jaar gevangenisstraf. De toestand in Italië Linkse groepen kondigen tegenactie aan Nadat de Italiaanse Kamer van Afge- vaardigden gisteren de kieswetherziening j van De Gaspeni had1 goedgekeurd, heb ben de Italiaanse communisten en soda- listen gisteren aangekondigd, een beroep i op het volk te zullen doen. Voorts zullen zij een delegatie naar president Einaudi zenden. Togldatti en Nenni, hun leiders, zullen van deze delegatie deel uitmaken. In geheel Italië was het gisteren noe onrustig. Nu moet de onderhavige kies wetverandering nog door de Senaat wor den aangenomen. Behalve in Frankrijk, ook griep in Duitsland Evenals Frankrijk wordt ook een deel van Duitsland geplaagd door een griep epidemie. In Frankfort, Mainz, Stuttgart en Neurenberg kon een vierde deel der arbeiders niet naar hun werk gaan. De gezondheidsdiensten kunnen geen defini tieve cijfers over de gevallen publiceren, aangezien men pas verplicht is tot aan gifte als de ziekte een gevaarlijk karak ter draagt, aldus het persbureau D.P.A. Prins Bernhard naar New York Bij 300-jarig bestaan van „Nieuw-Amsterdam" Prins Bernhard is uitgenodigd, als spreker op te treden tijdens de plechtige bijeenkomst, die de St Nicolas Society te New York op 2 Februari zal houden ter herdenking van het feit dat drie honderd jaar geleden aan het vroegere Nieuw-Amsterdam stadsrechten werden verleend. De Prins heeft deze uitnodi ging aanvaard en zal zich op Vrijdag 3( Januari per vliegtuig voor enkele dagen naar New York begeven. De Prins zal in New York tevens tentoonstelling openen, die ter gelegen heid van de herdenking wordt gehou den. Het materiaal voor deze tentoon stelling wordt uit Nederland overge bracht. Hierbij zijn o.a. de koopbrief waarbij het eiland Manhattan va Indianen werd gekocht, de oudste pren ten van Nieuw-Amsterdam en een tal schilderijen uit het Rijksmuseum. De leiden tot de ineenstor- „roof verzameling "wordt, zoals men weet, zorgd door mr L. J. F. Wijsenbeek, direc teur van de Dienst voor Schone Kunsten in Den Haag. Eèn dode Comet strandde in Afrika Een Cornet-straalvliegtuig van de dienst Londen-Johannesburg heeft gis teren op het vliegveld Entebbe in Oegan da (Afrika) een verkeerde landings manoeuvre gemaakt. Het landingsgestel van de B.O.A.C.-machine schuurde by het dalen over 't dak van een betonnen kazemat, die op een hoogte by het vlieg veld ligt. De Cornet raakte hierdoor uit het evenwicht en zwenkte laag over het veld. Eén van de wielen raakte e heemse arbeider, die onmiddellijk leed. Een Europeaan kon zich slechts redden door languit op de grond te gaan liggen. Het landingsgestel van de Cornet bleek ernstig te zyn beschadigd. Uit Londen is inmiddels een andere Cornet vertrokken waarmee de op En tebbe gestrande reizigers hun toch zul- ~n vervolgen. Dit is het tweede ongeluk op deze lyn, e in Mei van het vorig jaar werd ge opend. Op 26 October stortte een Comet het vliegveld van Rome neer, doch niemand werd gewond. De Willem Ruys, die in de nacht van 5 op 6 Januari ernstig werd beschadigd bij een aanvaring met de Oranje in de Rode Zee, is gisteren in Rotterdam aangekomen. Kapitein G. C. Goedewaagen en (achter hem) de directeur van de Kon. Rotterd. Lloyd, de heer Ruys, stonden journalisten een interview toe. Reeds zes uur na het feest ging Eisenhower aan 't werk Senaat accoord met het kabinet, behalve met benoeming Wilson President Eisenhower laat er geen gras over groeien. Reeds zes uur einde van de feestelijkheden, zijn inauguratie was gevierd, toog hij aan de arbeid. Om twee uur in de nacht thuis gekomen, had hij reeds om acht uur de volgende morgen zijn eerste ferentie met Herbert Brownell, de pro cureur-generaal. Toen verslaggevers Brownell vroegen of de nieuwe president iedere dag zo vroeg bij de hand antwoordde deze, dat hij ook op het hoofdkwartier in New York meestal het eerst verscheen. De nieuwe president zal de oude tradities van één persconferenti per week voortzetten. Maar nieuw is, dat eens per maand een persconferentie over radio en televisie zal worden uitgezonden. Eisenhowers eerste taak is de voorbe reiding van een „State of Union"-rede, waarin hij in details zal uitwerken, het geen hij reeds in zijn eerste rede als al gemeen „politiek program" heeft aange kondigd. Verwacht wordt, dat hij eenzetting zal geven, hoe de zuivering in binnenlandse aangelegenheden zal den uitgevoerd. Eisenhower heeft intus sen nog steeds geen volledig kabinet, want weliswaar heeft de Senaat zijn goed keuring gehecht aan alle benoemingen in ministersfuncties, maar uitgezonderd die van Charles Wilson tot minister van Defensie. Wilson heeft, zoals bekend, grote financiële belangen in „General Motors", van welke maatschappij hij pre sident is en hij wil deze positie niet op geven. Derhalve weigert de Senaat hem zulk een belangrijke post in de regering Aan A.F.P. ontlenen wij nog, dat bij de feestelijkheden ter gelegenheid van de inhuldiging 200 personen een ongeluk hebben gehad en twee mensen om het leven kwamen. Toen de Republikeinen in de Senaat van de staat Iowa op het ogenblik, dat Eisenhower als president werd ingehul digd, het portret van Truman van de muur namen, ontdekten zij op de achter kant de volgende woorden: „Ben gaan etenkom terug in 1956". De Democratische Senatoren zeiden niets van de grap af te weten. Vreemde toestand in Eygelshoven Honderd zwaar gewapende politiemannen brachten 120 gevangenen over VAN DE 150 politieke gevangenen, die in het Limburgse kamp Eygels hoven verbleven, zijn er gisternacht ongeveer 120 naar Hoorn over gebracht. Het transport werd verricht door meer dan honderd zwaar be wapende leden van de rijkspolitie met overvalwagens en een autobus. Dat de overplaatsing geen overbodige weelde was, blijkt wel als men de ligging van het kamp nagaat. De gevangenen behoefden slechts een wandeling van enkele minuten te maken om in Duitsland te komen. De Rijkswerkinrichting van Eygels hoven bestaat uit een kamp mot ongeveer 2 meter hoge prikkeldraad- omheindng omgeven, dat ruim een dozijn barakken bevat. Dit kamp is vlak bij de mijn Julia gelegen, op slechts een paar honderd meter afstand van de Duitse grens. De ruimte tussen het kamp e grens wordt grotendeels in beslag ge- m. door een steen stort van de mijn Juilia. Over deze steenstort loopt weggetje dat vlak bij de grens een beekje Bij de aanvullende grenscorrecties 18 Juli 1949 werd ter hoogte van kamp een slechts enkele meters brede strook grond achter dit beekje om douane-technische redenen tot Nederlands gebied verklaard. Door deze smalle strook loopt een landweg, die door mid del van een bruggetje over de Worm ver bonden is met de bovenbedoelde weg, die het kamp passeert. Deze Oostelijk 'van de Worm, dus op voormalig Duits gebied gelegen landweg, leidt aan de ene kant het gehucht Finkenrath, dat bij de grenscorrectie van 18 Juli 1949 even werd geannexeerd, en aan de andere kant naar het Duitse grensdorp:e Merk- stein. De landweg loopt rakelings langs een Duiitse spoorlijn, die thans de grens vormt. Die spoorlijn kan men van de weg af zonder meer betreden. Men hoeft zich thans niet eens de moeite te ge troosten om over een draadversperring of iets dergelijks heen te klimmen. Men moet eenvoudig een stap Oostwaarts en is al over de grens. De uit het Eygelshovense kamp ontsnapten waren Olie geelt weer spanning Opnieuw vertrok een tanker uit Abadan Het Italiaanse tankschip Miriella is met 5000 ton ruwe olie uit Abadan naar Italië vertrokken. Perzië heeft in ruil 5or de olie textiel en landbouwmachi- erieën ontvangen. Reuter meldt uit Londen, dat de Britse regering zich in verbinding heeft gesteld met Italië. Omtrent het onder werp van dit contact behoeft geen twij fel te bestaan: Groot-Brittannië staat op het standpunt, dat de olie aan boord van de Miriella eigendom is van de Anglo- Iranian Oil Cy. In spanning volgen de ogen der wereld het Italiaanse tankschipzal het de Britse blokkade doorbreken? De ver beurdverklaring van de lading der Rose Mary, eveneens door Italië gecharterd, ligt nog vers in het geheugen Zesjarig jongetje in Monster verdronken Het zesjarig zoontje van het echt paar Koenekoop te Monster is gistermid dag omstreeks 5 uur verdronken. Het jongetje was bij het spelen in de nabij heid van het veilinggebouw in de vaart geraakt. dus vrijwel reeds veilig, toen zij eenmaal uit het kamp waren. Daarna scheidde hen alleen nog een wandeling van enkele minuten van Duitsland. Kruiser De Ruyter maakt weldra proeftocht De nieuwe kruiser De Ruyter, die bij Wilton Fijenoord te Schiedam in aanbouw begint omstreeks 1 Maart a.s. de proef tochten. De kruiser De Zeven Provinciën, die bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij op stapel staat, is twee maanden later gereed voor de proefvaart. Beide schepen werden, zoals men weet. reeds vóór de oorlog, in 1939, op stapel gezet. Dit sombere gebouw, omringd door het water, is de rijks werk inrichting in Hoorn, waarheen gisternacht een aantal zwaar ge strafte politieke delinquenten uit Norg en Eygelshoven is overge bracht. Ontsnappen zal hier een hele kunst zijn. Tot IV» jaar veroordeeld Boekhouder verduisterde 150.000 gulden De Rotterdamse rechtbank heeft he denochtend de ruim 30-jarige boekhou der J. A. M. van der H. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest (eis 1 jaar en 3 maanden). Van der H. heeft op verschillende tijd stippen van 1947 tot en met Maart 1952 in totaal f 150.000 verduisterd op een notaris- en advocatenkantoor, waar hy boekhouder was. Het bedrag is inmid dels aangezuiverd. Leeuwarden heeft 80.000 inwoners Vanmorgen is in het bevolkingsregis ter van de gemeente Leeuwarden de SO.OOOste inwoner ingeschreven. Het is een zoontje van het echtpaar Tj. Robyn- Deinum, wonende Hondiusstraat 2. De plechtigheid van de inschrijving werd bijgewoond door het voltallige ge meentebestuur. De burgemeester bood namens het gemeentebestuur de vader een jeugdspaarbankboekje met een eer ste inleg aan. Directeur-generaal gevangeniswezen Beveiliging op achtergrond geraakt door hervormingsdrang MR E. LAMERS, directeur-generaal van het gevangeniswezen, schrijft in het Maandschrift voor het Gevangeniswezen: „Breda, deze naam zal vanaf Kerstmis 1952 in het gevangeniswezen zijn bijzondere klank be houden. Op wel heel pijnlijke wijze zijn wij allen, ieder op zijn eigen post, er aan herinnerd met hoe grote risico's onze arbeid gepaard gaat. Tegen de achtergrond van het goede en zegenrijke, dat de kerstdagen mede dank zij de toewijding en de inspanning van zovelen onzer personeelsleden de bevolking van onze strafgestichten hebben gegeven, is deze ontvluchting van zeven zware, langgestrafte misdadigers juist in deze dagen een pijn lijke verrassing geworden. Mogen wij, van het gevangeniswezen, eigenlijk wel van „verrassing" spreken: het is toch juist onze taak. onze primaire taak zelfs, op deze dingen bedacht te zijn? En tochverrassing. Want hier bleek in de laatste maanden een situatie gegroeid waarvoor de beveiligingsmaat regelen van het normale „gesloten ge sticht" niet meer berekend waren. Ik noem met name de voor Nederland ongekend hoge concentratie van het merendeel levenslang gestrafte misdadigers, die bovendien door de cties van het Nederlandse volk in al zijn geledingen op het Lagesdebat alle uitzicht op strafvermindering of nade rende vrijheid verloren hadden. Binnen het gesticht, maar vooral bij de sym pathisanten van de misdadigers buiten, waren de spanningen wel heel sterk ge stegen. Met koele berekening zijn desondanks de voorbereidingen voor de weg naar de vrijheid getroffen. Dit alles is pas duide lijk geworden.— kon ook pas duidelijk worden, door de ..uitbarsting", de zeven voudige ontvluchting op Tweede Kerst- 'ig- Het moge een harde les zijn, maar aar duidelijkheid laat zij niets te wenser over. Het gaat er immers niet in de eer ste plaats om. dat er hier of daar eer DAT Aruba en Curacao voor het Ere- fonds voor Oud-verpleegsters in totaal f 12.600 hebben bijeengebracht en de Ned. Handelvereniging op 6 en 7 Maart Naarden een speciale uitvoering t.b.v. dit fonds geeft. DAT de Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer van plan is in Maart bij tien grensposten inlichtingenloketten te openen, waar reizigers kunnen informe ren naar logiesgelegenheid in ons land. DAT het waterleidingnet van Scheem- da (Gr.) binnenkort wordt doorgetrokken Nieuweschans, waardoor ook Beerta, Finsterwolde, Midwolda, Nieuwolda en Drieborg worden aangesloten op het prov. DAT de Amsterdamse vismarkt wordt overgeplaatst van de De Ruyterkade naar centrale markt, waarvoor de gemeen teraad f 1 millioen beschikbaar heeft ge- (C.H.) schriftelijk aan minister Zijlstra heeft verzocht de onlangs ingestelde com missie overheidsbestellingen uit te brei den met één of meer vertegenwoordigers m gemeenten. DAT dit jaar wordt begonnen met de automatisering van de telefoonnetten op «Oost-Zuid-Beveland DAT de A'damse raad het crediet vooi ophoging en bouwrijp maken van ter reinen in Slotermeer verhoogde var ƒ31.4 millioen tot ƒ57.4 millioen en be gon met de bespreking van de tunnel plannen. DAT de weg Eindhoven (Woensel-) SoeterbeekNederwetten van 26 Jan. tot 4 April voor alle verkeer iin beide richtingen is gesloten. DAT prof. Romme (K.V.P.), lid van de Tweede Kamer, de ministers Drees en Donker heeft verzocht het regerings standpunt in zake het materiële echt scheidingsrecht mee te delen. DAT de KNAC er bij de militaire autoritei-ten op heeft aangedrongen, mi litaire voertuigen by ddchite mist over dag voile kop lachten en rode achterlich ten te laten voeren. DAT i.v.m. het herstel van de toren der Grote Kerk te Dordrecht, die 2.25 meter uit het lood hangt, enkele huizen zyn afgebroken. DAT de incasseerder Z. uit Diepen veen. die bij enige bankinstellingen ƒ7.000 heeft verduisterd, is gearresteerd. DAT het gemeenteraadslid J. Broers- ma te Bengen (NJH.) heeft bedankt als lid van de CPN wegens een verschil van mening over het begrip democratie. DAT wgens de kettingverkoop van re genjassen de direoteur F. W. L. van een confectie-industrie te A'dam o-<k in ho ger beroep tot 100 boete is veroordeeld. DAT d'e Ned. kolenprodiuctie in De cember 985.000 ton bedroeg tegen 1.036.000 in November». DAT het Turkse schip Bekir, dat op 6 Nov. bij Schiermonnikoog strandde, door Duitse sleepboten van Einden naar Rot terdam wordt gesleept, waar het verder zal worden gerepareerd. DAT de Ned. Vakcentrale de radio- raad heeft verzocht of een einde te i aan de propaganda door NVV, KRB CNV voor de radio of ook de NVC zendtijd te geven. DAT de havensleepboot Braeikë aam de Ned. stoomsieepdienst vh. P. Smit Jr R'dacn is overgedragen, DAT de Ver. tot Behoud van Natuur monumenten de Kaapse bossen bij Doorn ■V 400.000 zal aankopen, waarvoor provincie en de gemeente resp. 100.000 renteloos voorschot geven. DAT de opsporing is verzocht van de 59-j. K. A. Brookhuis. wonende Minis ter Loudonilaan 11 te Enschede, die sinds gistermiddag wordt vermist. DAT gisteren in Utrecht <4e eerste vakbeurs voor souvenórartikelen is ge- DAT de 47-j. directeur B. K„ van een Groningse confectiefabriek wegens dief stal van goederen uit zijn fabriek door de Groningse rechtbank tot 1 j. cn 3 mnd veroordeeld en zijn handlanger, de Hil- koopman P. J. B. 1% J. kreeg. fout is gemaakt, dan wel een schakel in de beveiliging te zwak was. al heeft ook dit uiteraard onze volle aandacht. Duide lijk is, dat op deze uitzonderlijke situatie geen strafgesticht in Nederland berekend was, noch wat gebouwen, noch wat outillage, noch wat personeelsbezetting betreft. Dat dit begrepen is, moge blijken uit de voorlopige grimmige zieningen, die getroffen zijn en de defi nitieve. die zullen volgen. Ook ons land zal zijn „Aloatraz" (befaamde gevangenis voor ernstige misdadigers op het Alca- traz-eiland bij San Francisco Red.), zijn sterk beveiligd strafgesticht, hebben. Twee dingen dienen ons echter duide lijk voor ogen te staan: en wel in de eerste plaats dat het inderdaad eer zonderingssituatie is die ons hiertoe noopte, dat dus geheel los gezien moet worden van het penitentiaire beleid in onze overige strafgestichten. De m> uitbouw ven het gevangeniswezen voren gekomen resocialisatiegedachte by de behandeling der gedetineerden f in de nieuwe beginselenwet neergelegde grondgedachte:? zullen onze koers blij ven bepalen. Ten tweede, dat niet alleen in Breda, doch in al onze strafgestichten het primaire taak is en blijft: de tenuitvoer legging van het door de rechter opgeleg de vonnis en de verzekering van de daar voor noodzakelijke beveiliging. Een antwoord penitentiair stelsel, ook dat hetwelk de resocialisatiegedachte der ge detineerden sterk op de voorgrond plaatst, kan sleohts op deze basis den opgebouwd. Zonder twijfel is laatste in onze hervormingsdrang te veel op de achtergrond geraakt. Breda moge ons dan met pijnlijke verrassing herinnerd hebben aai risico's van onze arbeid, het heeft niet minder sterk herinnerd aan primaire taak, de bestaansreden van aller arbeid. Ik heb de sterke overtuiging dat Breda ons niet zal doen versagen in datgene, wat onze arbeid zinvol doet zijn". KONING PAUL van Griekenland, die strikt incognito op weg is naar Lon den, heeft een bezoek gebracht aan enkele bloedverwanten in Frankfurt. Plaatselijk mist Over het algemeen veel be- wolking en plaatselijk mist, maar overigens overwegend droog weeia Zwakke tot 'fc. matige wind tussen W. en Z. Weinig verandering in tem peratuur. Geldig tot morgenavond. Koortsthermometer ener zieke wereld Prof. dr GESINA H. J. VAN DEN MOLEN IN New York staat een huis. Het is op getrokken uit cement, staal en glas. Het is smal en hoog, zodat licht en lucht van alle kanten vrije toegang hebben: Dit is het secretariaatsgebouw van de Ver Naties. Hier werken dagelijks circa 3500 mannen en vrouwen. De gehele staf van dit secretariaat bestaat uit 3825 per sonen, gerecruteerd uit 61 landen, waar van zes geen lid zyn van de Ver. Naties. Van deze personen werken 325 in de buitendienst; zy zijn over heel de wereld verspreid. Al deze mensen hebben tot taak een internationale samenwerking tot stand te brengen, die bevorderlijk is aan vrede en veiligheid in de wereld. Er moge kaf onder het koren zyn waar is dat niet het geval? in het algemeen kan men zeker zeggen, dat hier belangrijk en nut tig werk wordt verricht. Voor dit werk is in ons land geen grote belangstelling. Hoogstens interes seert men zich voor een Europese fede ratie dat is veel dichter bij huis al vlot het daarmee nu ook niet bepaald. Maar New York is ver weg. Toch is het drukke bedrijf in de we reldstad aan de overzijde van de Oceaan ook voor ons land van de grootste be tekenis. Het sterkst komt dit naar voren gedurende de maanden, dat de Algemene Vergadering bijeenkomt. In de afgelopen maanden hield zy haar zevende zitting die met Kerstmis onderbroken werd en op 24 Februari a.s. zal worden voort gezet. Deze rustpauze biedt een goede ge legenheid, het werk der V.N. eens wat nader te bezien dan gewoonlijk in de korte krantenberichten geschiedt, en vast eens een voorlopige balans over de bereikte resultaten op te maken. RUIM twee maanden lang kwamen da gelijks de circa 1000 afgevaardigden der 60 aangesloten landen in het nieuwe gebouw der V.N. bijeen. Eigenlijk bestaat het nieuwe, permanente Hoofdkwartier uit een complex van drie gebouwen. Naast de 3S verdiepingen hoge wolken krabber van het secretariaat staan twee lage bouwwerken, één zakelijk vierkant gebouw, dat de conferentiezalen voor de commissievergaderingen, de Veiligheids raad enz. bevat en het eigenlijke ge stroomlijnde hoofdgebouw, dat voorna melijk bestaat uit de grote, koepelvor mige zaal, waar de plenaire zittingen der Algemene Vergaderingen worden ge houden. Een bonte mengeling van blank, bruin en zwart bewoog zich hier dagelijks in dit groots opgezette en fraai ingerichte tehuis, dat door Warren Austin by de opening „het Kapitool van de Vrede" is genoemd. De mannen waren verreweg in de meerderheid, al telde bijna elke dele gatie één of meer vrouwen. Twee dele gaties hadden een vrouw als hoofd; In dia en Tsjechoslowakije. De agenda van deze Alg. Vergadering was zwaarder beladen dan ooit te voren. Zy bevatte niet minder dan 73 punten. De spanning was intens. Zou er een op lossing gevonden worden voor Korea? Zou de behandeling van de kwestie-Tunis en -Marokko Frankrijk van de V.N. ver wijderen? Zou de critiek op Zuid-Afrika in zake de apartheidspolitiek en de be handeling der Indiërs tot een breuk lei den? Zou er wel op één punt overeen stemming te bereiken zyn in dit zeer gemengde gezelschap? YV^IE de resultaten, niet alleen van de huidige Alg. Vergadering, maar ook van de afgelopen zeven jaar der Ver. Naties, billijk wil beoordelen, moet be ginnen met zich een juist beeld te vor men van de organisatie zelf. Zy is niet een vredesmachine, die, indien men haar maar technisch volmaakt bedient, auto matisch de gewenste uitslag biedt. Zij is, integendeel, een gebrekkig, doch levend apparaat, dat in het openbaar te wor stelen krygt met al de problemen en verdeeldheden, die nu eenmaal span ningen in de wereld veroorzaken. De fout, die vele mensen maken, Is, dat zy de V.N. verantwoordelijk stellen voor deze gespannen verhoudingen of althans voor het feit, dat zy deze niet in een handomdraai uit de weg kunnen ruimen. Men bedenke wel, de V.N. zyn niet de oorzaak van de spanning tussen Oost en West. Die oorzaak ligt in ver schil in geestesstructuur, in levens- en wereldbeschouwing, in economisch in zicht, in botsing van belangen en conflict van machtsverhoudingen. Verreweg het grootste aantal van de agenda-punten van de Alg. Verg. spruit naar hun materiële inhoud hieruit voort. De conflictenstof ligt uitgespreid over heel de wereld, ze wordt in New York bij elkaar geveegd tot een vuilnisbelt (vergeef het drastische beeld), om daar te worden opgeruimd. De beste wijze om een vuilnisbelt op te ruimen is verbran ding. Kan men nu de debatten in de V.N.. waarbij de hartstochten vaak hoog oplaaien, niet als zulk een verbrandings proces beschouwen? In elk geval is af en toe eens flink stoom afblazen een belangrijk middel om spanning te verminderen en deze functie vervult de Alg. Vergadering der V.N. zonder enige twijfel. Men kan ook spre ken van een koortsthermometer, die de zieke wereld eens per jaar wordt aan gelegd, om daardoor een zuivere diagnose te kunnen stellen, wat een eerste voor waarde is voor een doelmatige therapie. betekenis en doel van de V.N. zeker niet voldoende ge karakteriseerd, maar wel is hiermee aan gegeven, dat, ook al mogen de resultaten in positieve zin vaak teleurstellend zyn, nj in negatieve zin altijd nog belangrijk genoeg zyn. Zolang een wereldbrand wordt voorkomen, is er alle reden tot dankbaarheid, ook al zou er op het Hoofdkwartier van de V.N. niets meer of niets anders tot stand gebracht wor den. En dit laatste is zeker niet het geval. het weermin europa JiS Oslo I* 1.1 Stockholm Kopenh. Londen A'dam Brussel Pa rij» ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.33 tot 17.11 uur; maa 11,21 tot 3.06 uur. Op 30 Januari V.M. i a 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1