Lorentz: 1853-1928 ütlTALIANO Professor Einstein: „Grootste kundige problemen' kenner van natuur- Griep! Kerkvoogden kunnen band met toezicht verbreken >3 NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 21 JANUARI 1953 Herdenkingsjaar Als de bezoeker de ruime huiskamer van prof. dr W. J. de Haas aan de Rijnsburgerweg te Leiden binnentreedt, wordt zijn oog onmiddellijk ge troffen door een groot olieverfschilderij, voorstellend een reeds bejaard man met grijs haar en grijze baard. De ogen zijn vriendelijk, maar ver raden tevens een denkende geest. Het is professor Lorentz, de vader van mevrouw De Haas. Lorentz, de grote Leidse natuurkundige, die op 4 Febr. 1928 dus 25 jaar geleden te Haarlem overleed en die op 18 Juli hon derd jaar geleden werd geboren. Op verscheidene wijzen zal dit door de wetenschappelijke wereld in binnen- en buitenland worden herdacht. Hiermee in verband brachten wij een bezoek aan het huis aan de Rijns burgerweg. En daarom ook spraken wij met prof. ir J. T. Thijsse, hoog leraar in de hydraulica te Delft. Want uit de herinneringen van hen, die door familiebanden aan Lorentz verbonden waren en wier arbeid een nauw contact met deze grote geleerde legde, kunnen wij iets te weten komen over de waarlijke grootheid van deze Nederlander. 1932, was hü reeds ik- Het zou ondoenlijk zijn het leven van Lorentz voet voor voet te schilderen. Doen w\j slechts enkele grepen Hendrik Antoon Lorentz werd te Arn hem geboren en studeerde aan de H.B.S. aldaar. Na het staatsexamen ging hij naar Leiden, waar hij ingeschreven werd als student in de wis- en natuurkunde. HU promoveerde summa c u n hij was toen 22 jaar! op 11 Decem ber 1875 op een proefschrift, dat tot titel droeg: „Over de theorie der terug kaatsing en breking van het licht". Twee jaar later werd hij benoemd tot hoogleraar in Leiden. De leerstoel, die voor hem werd gesticht, was die der theoretische natuurkunde. In 1912 legde hij zijn ambt neer vestigde zich in Haarlem, om zich daar geheel aan wetenschappelijke arbeid kunnen wijden. Vanaf het ogenblik, dat hij zijn hoog leraarschap in Leiden aanvaardde, tot aan zijn dood toe, verscheen een einde loze reeks van publicaties van zijn hand, „alle vruchten van diepgaand onder zoek", zo zei prof. Zeeman eens bij een herdenking. „Zij waren zo verscheiden en van zo wijde strekking, dat men in ons land tot een Christiaan Huygens moet teruggaan, om een theoretische physicus te vinden van dergelijke grootte. Lorentz heeft bijdragen ge leverd aan haast alle hoofdstukken der natuurkunde. Door zijn electro- nentheorie heeft hij het gehele voor komen der physica veranderd en is zeer dicht genaderd tot de relativi teitstheorie van Einstein". In 1923 werd Lorentz op uitnodiging van de Raad van de Volkenbond lid van het Comité International de Coöpération Intellectuelle, van welk orgaan hij reeds twee jaar later met algemene stemmen tot president werd gekozen. Door zijn tact om een atmosfeer van goodwill en sa menwerking te scheppen, benevens door zün buitengewone talenkennis, was hy in staat hier een leidende functie met succes te vervullen, (Hfj schreef en de batteerde dn het Frans, Duits en Engels even gemakkelijk als in zijn moedertaal). Van 1918 tot 1926 was Lorentz lid, later voorzitter, van de Staatscommissie Zuiderzee. In verband hiermee brachten wU een bezoek aan prof. Thijsse te Delft. Zuiderzee „Als jong ingenieurtje", aldus vertelt prof, Thijsse. „kwam ik bij de Staats-j commissie Zuiderzee, die later „Staats-1 commissie Zuiderzee-Lorentz" zou heten. Na enige tijd de functie van tweede se-1 cretaris te hebben vervuld, werd ik in genieur bij de Zuiderzeewerken, waardoor ik steeds ter beschikking van Lorentz moest zijn en voortdurend contact met hem had. De taak der commissie was na te gaan, wat er met het water van de Zuiderzee zou gebeuren, wanneer de afsluitdijk zou zijn gelegd. Een groep van oceanografen, onder leiding van prof. E. van Everdingen, en een aantal civiele ingenieurs, onder lei ding van ir H. Wortman, zou dit moeten nagaan. Terwyl zij hiermee bezig waren, werkte Lorentz zich in deze materie in en nam geheel ongemerkt de leiding over. Het verslag van deze commissie, een lijvig werk, is voor meer dan de helft door Lorentz geschreven. Hij ontwierp een nieuwe rekenmethode voor de bere kening van het gedrag der getijden, die later de grondslag werd voor nog andere werken in deze richting. Zijn berekeningen klopten steeds! zo precies, dat je het „verdacht pre cies" zou kunnen noemen. Op de cen timeter nauwkeurig wist hij bijvoor beeld te voorspellen, hoe groot de stormvloedhoogte van het water zou worden, als de afsluitdijk klaar was, en hoe hoog derhalve de dijken zou den moeten worden. Hierdoor heeft hij onze schatkist vele millioenen be spaard. De juistheid van enkele van zijn be rekeningen heeft hij mogen beleven, om dat hij het stuk dijk van de vastewal van Noord-Holland naar Wieringen nog heeft meegemaakt. Toen de afsluitdijk geheel klaar was, ii vier jaar overleden. Merkwaardig Ik herinner me nog een zeer merk waardig geval. Ik moest uitrekenen hoe de gedragin gen van de stroomsnelheid in het Mars diep zouden zijn, wanneer de afsluitdijk klaar was. De gegevens, die bij deze be rekeningen moesten dienen, waren: ge meten getijhoogten, getijperiodes, stroom- snelheden e.d. Ik sloeg aan 't berekenen, een paar weken lang, en kwam toen tot de won derlijke conclusie, dat die snelheid zou toenemen in plaats van minder worden. Dit leek me geheel onjuist, want doordat het water, dat door het Marsdiep stroomt, vanwege de afsluitdijk niet lan ger de grote kom van de Zuiderzee zou kunnen binnenstromen, zou daardoor de snelheid moeten afnemen. Maar hoe ik m'n berekeningen ook controleerde, ik kon geen fout ontdekken. Ik ging er mee naar Lorentz, die vijf minuten nodig had om me te vertellen, dat mijn berekeningen juist waren, hoe I Van alle kanten stromen de condo- leanties het sterfhuis aan de Zijlweg te Haarlem binnen. Prins Hendrik komt persoonlijk een bezoek van rouwbeklag brengen. Er is 'n telegram uit Leningrad „De Russische physici zijn diep ter neer geslagen door het bericht het overlijden van den grootsten en edelsten geest, die de natuurkunde gedurende een halve eeuw verlichtte, dien wij liefhadden en bewonderden". Op de dag van de begrafenis luiden de klokken van alle ook de Rooms-Ka- tholieke kerken in Haarlem. De straat, lantaarns zijn omfloerst, ziet de bezoe ker, als hij de mappen doorbladert. De telegraaf zwijgt drie minuten uit eer bied voor de grote dode. Er is een foto. waarop de bezoeker de beroemdste geleerden uit de wetenschap pelijke wereld in de begrafenisstoet ziet lopen: Ehrenfest namens Nederland, Einstein namens Duitsland, Rutherford namens Engeland, Langevin namen Frankrijk. Tijdens de plechtige herdenking ir het groot-auditorium der universi teit, spreekt Einstein enkele dagen later: „Wij moeten allen wel zeer onder de indruk zijn van het grote verlies dat ons heeft getroffen. Lo rentz was de grootste kenner van na tuurkundige problemen „und der grösste und starkste Mensch, der feinste Geist", die ik in mijn leven gekend heb". Waf blijlt Wat blijft zijn de gouden herinnerin- ïn aan deze werkelijk grote Nederlan der. Dat is ziin bijdrage tot de weten schap, dat zijn de werken die hij het licht heeft doen zien. Het huis aan de Hooigracht te Lei den, voorzien van een gevelsteen, het Lorentzmonument in een der muren van het Kamerlingh-Onnes- Familieberichten uit andere bladen kceTcit BEVALLEN: Mevr Bernsen—De Vries, zn Hampstead-Londen; Mevr. De Jong—TholeJ tKoningBreitenstein. zn" v. d. PlasSneep. zn. 35 jr. apo- "->ergh. man, j Slaterus— Morel, vr„ 78 jr, Dordrecht; J. W. F. Bloemkolk, man, 67 Jr, Gendrlngen; H. de Graaf, man, 62 jr. Utrecht; A, J, Lomers, man, 44 jr, Oosterbeek; T. Koopman, man. Nijmegen; P. G. S. Sanders, man. A'dam; H. J. Damen. man. arts. A'dam; R. Frank- van Coevorden. vr„ 73 jr. A'dam; K. H. R. Wankel, vr„ 16 jr. Hoorn. Aerdenhout; M< Amsterdam. OVERLEDEN: H. Wulte. theker Professor Lorentz olieverfschilderij door een broer van prof. Kamer- lingh Onnes, terwijl Lorentz in een wetenschappelijk gesprek met Einstein was gewikkeld. Foto N. van der Horst vreemd dit ook leek. Het zat 'm in ver band met de terugkaatsing van het water door de Friese en Groningse kust. Be halve Lorentz ha<3 niemand hieraan ge dacht. Dat de berekeningen de goede uit komst gaven, kwam doordat alle ge bruikte gegevens door de genoemde te rugkaatsing waren beïnvloed. Hoewel lang niet alle leden van de staatscommissie deskundig genoeg wa ren op het gebied dezer berekeningen, om z\jn uitlegging te begrijpen, namen zij niettemin Lorentz' conclusies op diens gezag aan." Geëerd man De blijken van waardering zijn Lorentz niet onthouden. Nooh tijdens zijn leven, noch na zijn dood. Talrijke onderschei dingen werden zijn deel: de Nobelprijs, commandeurskruisen, gouden medailles, het lidmaatschap van binnen- en buiten landse genootschappen, eredoctoraten, straten, monumenten en sluizen, die naar hem genoemd werden. Gezeten in de huiskamer van de familie De Haas, bladert de bezoeker in de map pen, die herinneringen aan deze geleerde bevatten. Op platen karton is alles bij eengebracht, dat spreekt uit het leven van Lorentz. Uitknipsels uit binnen- er buitenlandse bladen, foto's, brieven, uit nodigingen voor bijzondere plechtigheden. Er zijn foto's, gemaakt bij de plechtig heid van het gouden doctoraat. Voor name gasten gaan het zo bekende acade miepleintje op: Prins Hendrik, madame Curie, Einstein, de ministers Colijn Rutgers. Dan volgen er uitknipsels over Lorentz" einde. „Heel Nederland volgt dit ziek bed", schrijft de N.R.C. De vierde Februari 1928 ontvalt Lo rentz aan ziin land. De begrafenis zo achtste plaats hebben, maar wordt dag uitgesteld in verband met de dies der universiteit. Op de dies wordt alleen de rectorale oratie gehouden. Alle festi viteiten zijn afgelast. laboratorium, het borstbeeld op het tegénwoordige Lorentzplein te Haar lem, het Lorentzmonument te Arn hem, door Prinses Juliana onthuld, zij zijn de tastbare bewijzen dat het Nederlandse volk zijn groten weet ;e eren en niet wenst te vergeten. Jeugdclubs van Leven daal 75 jaar De knapen- en jongeliedenvereniging Samuel van de Hervormde wijkgemeente Levendaal bestond op 3 October 1952 precies 75 jaar. Op 3 October 1953 zal het 75 jaar geleden zijn, dat de C.J.M.V. Levendaal werd opgericht, als Ohr. jongelingsvereniging Dient den Heer. Er is besloten de jubilea van deze vereni gingen gemeenschappelijk in April van dit jaar te vieren. Op 21 April hoopt men een officiële herdenking in het wij'kge- bouw te houden, op 23 en 24 April is er een feestavond voor oud-leden en vrien den en op 25 April tenslotte wil men een feest voor de leden houden. Men heeft reeds een jubileumcommis sie samengesteld, bestaande uit oud leden en ouders van de leden. Eventuele financiële bijdragen voor de feestelijk heden kunnen bij het wijkgebouw Leven daal of bij de wijkpredikant, ds D. J. Vossers, worden bezorgd. Met speciale vermelding. Zaterdag worden ongeveer tv eeduizend circulaires aan oud-leden en de ouders van de leden verzonden. Agenda voor Leiden Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie met .,'t Is maar betrekkelijk". Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: en O. en Sticusa. Balische dansen door Lalu Usman. Burcht. 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, jubileum-cabaretavond (75 jaar). Consistorie Pieterskerk, half 9: Bijzon der Kerkewerk Hervormde Gemeente, be spreking ..Limelight". Het Centrum. 8 uur: afdeling Leiden Geref. Bond, jaarvergadering. Prediker, 8 uur: D U.W.-comité. caba ret-avond voor D.U.W--arbeiders. Levendaal 1. half 8—half 9: zitting prij- zencommissie. Oegstgeest. Irene, 8 uur: feest avond personeel Leidse Herv. scholen. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Toonkunstkoor brengt Bachs Hohe Messe. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: kringvergade ring Geref. mannenverenigingen, ds Den Boer van Voorschoten over De belijde- is in de crisis. Jacobazaal Burcht. 8 uur: Vola, C. Sweris over de baksteenindustrie. Vlies. 7.45 uur: Ned. vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken. afdeling Leiden, 55-jarig bestaan. :iderdorp, Dorpshuis. 4 uur. Pie- ter Cannegieter en mr Janno. Vrüdag Kleine stadszaal, 8 uur: Elsa Verghis brengt fragmenten van Griekse tragedies. Vlies, half 8: Chr. reisvereniging, leden vergadering, met films. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ballets Jooss, Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Rott-. Toneel met Hendrik IV. Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, prof. dr H. A. Blodgett. gasthoogleraar te Leiden, over The reception of American literature in Europe. Oegstgeest. Oud-Poelgeest: World Universnty Service, Universiteit en Nationalisme. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen an Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). sse, H.B.G., 922 uun Bloemlust- expositie (t.e.m. 24 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. A.N.W.B.-avond in de foyer Gisteravond werd in Leiden een tweede A.N.W.B.-avond gehouden. Enkele maan den geleden was de grote zaal van de Burcht zo vol, dat velen moesten worden teruggestuurd. Met de toezegging dat er tweede avond zou volgen. De heer T. H. Palstra gaf een overzicht van het werk van de bond en verder werden er films vertoond. De avond werd nu ge houden in de foyer. Heistelling bij Haarlemmervaart omgevallen Gistermiddag omstreeks twee uur is bij de in uitvoering zijnde spoorweg- werken aan de Haarlemmervaart een ongeveer 26 meter hoge heistelling met angstaanjagend geraas omgevallen. Een van de palen had zich uit de slappe bodem losgewerkt, juist toen het zware heiblok zich boven in de stelling bevond. Arbeiders waren bezig op dat ogenblik een betonnen paal op te hijsen. De gehele stelling viel in de richting van het onderstation, dat voor de elec- triciteitsvoorziening dient. Persoonlijke ongelukken hebben zich gelukkig niet voorgedaan. Het gevaarte kwam niet op de spoorbanen terecht, maar er naast. Een van de tuidraden kwam over de bovenleiding van de spoorlijn te hangen. Personeel van de Spoorwegen heeft toen de electriciteit uitgeschakeld om de gelegenheid te hebben de tui draad te verwijderen. Het spoorwegver keer ondervond een vertraging van ongeveer een half uur. De werkzaamheden aan de spoorwegwerken zullen door dit ongeval vanzelf sprekend enig oponthoud hebben. Dit zal echter niet van ernstige aard zijn. Foto N. van der Horst Collecten brachten f 1300.op Stierenvechter werd een ijverig Evangelist Prof. G. Wisse sprak in Den Haag over Spanje (Van i onzer verslaggevers) „Ik heb hier een foto van drie stieren vechters" zei prof. G. Wisse Maandagavond op de kansel van de tot de nok gevulde Lutherse kerk. waar hü zijn Spaanse tijdrede hield. „Het bijzondere van deze drie mensen is niet, dat zij stierenvech ter geweest zijn, maar dat zü door het Evangelie zijn bekeerd en nu zélf ijverig Ovaties voor Collegium Musicum Italicum Concerteerde in de Zuiderkerk ln het kader van de kunstavonden, georganiseerd door het Leids Acade misch Kunstcentrum, maakten we gisteravond in de Zuiderkerk kennis met het Collegium Musicum Italicum, een kamermuziekgezelschap van de eerste orde, dat onder leiding staat van zijn oprichter Renato Fasano. Dit ensem ble, dat uit de beste Italiaanse krachten op instrumentaal gebied bestaat, stelt zich voornamelijk ten doel de schatten aan Italiaanse instrumentale muziek uit de 17de en 18de eeuw nieuw leven in te blazen door middel van uitvoeringen, die de stijl en het instrumentale timbre van die roemrijke periode zo dicht mogelijk benaderen. Zij zijn in dit doel uitstekend ge slaagd: deze concerten en andeTe ken van Vivaldi, Marcello, Paisdello, Buonponta en Rossini werden gedragen op een even gloedvolle als technisch verzorgde wijze. Het voor de muziek zo vruchtbare Italië ran Barok Rococo heeft voor ons geleefd als nog tevoren. Van bijzondere bete kenis voor de muzikale fijnproevers wa: voorts het feit, dat al deze acht werken hetzij als manuscript hetzij als zeldzame druk tevoorschijn waren gebracht en dus praktisch onbekend waren. Dat verscheidene werken composities aren van Antonio Vivaldi, is begrijpe lijk: hij was immers de grootmeester van het Italiaanse Barok-concert. voor wie zelfs J. S. Bach 'n immense bewondering koesterde. Zijn werk behoort tot het schoonste wat zijn tyd heeft voortge bracht. Wij herinneren hierbij aan d( prachtige vertolking van zijn concert ir d voor viola d'amore, waar de solopartij op byzonder fraaie wijze werd uitge voerd door Renzo Sabatini, die dit oude instrument blijkbaar grondig heeft be studeerd. En dit is waarlijk geen geringe prestatie wanneer men bedenkt, dat dit instrument door een andere stemming groter aantal snaren een geheel dere techniek vereist dan de viool. Prachtig was ook Renato Zanfini's v tolking van het hoboconcert in c. i vroeger wellicht ten onrechte werd toe geschreven aan Benedetto Marcello. Fraai was ook Renato Ruotolo' dracht van het recitatief uit een viool concert in F van Francesco Buonporti, hoogst interessant stuk, waarin deze tijdgenoot van Vivaldi merkwaardig dicht nadert tot de geest der „Empfind- samkeit", men denke aan het recitatief Spohr's 8ste vioolconcert be- Een hoogtepunt was stellig het con- klavier in C van Paisiello. eert vooral beroemd als opera-componist tijde van Mozart, gespeeld door Ornella Puliti Santoliquido, die dit brillante en parelende werk alle glans wist te geven, die het nodig heeft om ondanks zijn zwakte in de thematische ontwikkeling toch te bekoren. Wij denken voorts nog het prachtige largo, uit het door Bach gecopieerde celloconcert in C van Vivaldi, prachtig gespeeld door Massimo Amfitheatroff. (Lat eJütaKtU middat taQ&K. David en Goliath Een waardig slot vormde de sonate oor twee violen, cello en contrabas uit 1804, een jeugdwerk van Rossini bewerking van Alfredo Casella. Dat dit charmante opus, ondanks een sterke in vloed van Mozart, tevens een zeer oor spronkelijk karakter draagt, bewijst wel hoe begaafd deze door ons vaak onder schatte operacomponist van Wilhelm Tell en van de Barbier van Sevilla ge weest is. Geen wonder, dat het Rondo moest worden herhaald, gemoet te komen aan de stormachtige ovatie welke de Italianen in ontvangst mochten nemen. Wij hopen hen hier spoedig terug te zien. J. van der Veen. GEMEENTE LEIDEN Olticiële publicaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter ailgemene kennis, dat Gedeputeerde Staten der provinoie Zuid-Holland bij besluit van 21 October 1952, no. 228 heb ben goedgekeurd het by raadsbesluit 9 Juni 1952 vastgestelde plan tot herzie ning van het plan van uitbreiding de gemeente Leiden, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 November 1933, zo als dit sindsdien as gewijzigd, met be trekking tot een terrein, kadastraal be kend gemeente Lelden, sectie P. no. I860, gelegen ten noorden van de Wassen aar- seweg, hoek Rijnsburgerweg. Het goed gekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie, afdeling Open-bare Werken (kamer no. 111). Leiden, 20 Januari 1953. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. E.H.B.O.-raad Leiden Het dagelijks bestuur van de E.H.B.O.- raad Leiden ziet er nu als volgt uit: voorzitter de heer P. Agema, tweede voorzitter de heer C. Ch. van der Meer, eerste secretaris de heer C. Oh. van der Meer, Kapteynstraat 21, tweede secre taresse mej. C. Goddyn, eerste penning meester de heer H. van der Vos, tweede Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Gerardus, z. v J. G. de Haan en S. van den Broek; Dio- nysius, z. v. M. Meertens en M. van Zeist; Alida, d v. M. Lensveldt en A. Brouwer; Jansje d v. G. Goudkuil en M. Wolvers. OVERLEDEN: C. de Vreugd wedn. 57 j. W. Kampman, man, 58 jaar. Waar vertoeft H. J. de Moet Namens de familie verzoekt de Haagse politie inlichtingen omtrent de verblijf plaats van Hend-ricus Johannes de Moet, geboren 8 Juli 1893, die op 13 Januari zijn woning in Den Haag verliet en sindsdien spoorloos is. Een ongeluk wordt gevreesd. het Woord van God uitdragen." De hoogbejaarde leraar was uit Doorn gekomen, om de Hagenaars te vertellen, hoe groot de moeilijkheden zijn van de Protestanten in Spanje en hoe groot ook de uitwerking is van de Evangelisatie- arbeid daar. Sinds er in het begin van de 19de eeuw enkele Engelse evangelis ten naar Spanje voeren heeft de Hervor ming in dit land niet veel vaste voet aan wal gekregen. Volgens artikel 6 van de huidige Spaanse Grondwet mag niemand enig letsel aangedaan worden op grond van zyn geloofsovertuiging. Prof. Wisse toonde echter aan. dat van de handhaving van dit artikel niet veel terecht komt; vooral op het platteland wordt het de Christenen zeer moeilijk gemaakt. „Ik heb daarvan de foto's, documenten en andere bewijzen hier in mijn zak" zei prof. Wisse. Spr. vertelde, dat vaak de namen worden opgeschreven van hen, die naar een Protestantse vergaderplaats gaan. Prompt wordt de volgende dag of enkele dagen later dè betrekking opge zegd en staat de Protestant brodeloos op straat. Prof. Wisse gaf nog andere voorbeel den: een militair, die niet naar de Room se kerk wilde of daar althans niet wilde knielen, omdat hü Protestant was, werd de gevangenis geworpen. „Ik heb een brief van deze jongen hier op de preek stoel" zei prof. Wisse. Protestanten wor den vaak van hun rantsoenkaarten be roofd: op 6 April 1952 werd door 40 stu denten in Badajos getracht, een Protes- se vrouw te wurgen; in Valencia werd predikant met ƒ270 beboet, omdat hü het Woord Gods predikte; een Engels man, die een zendingsblad doorgaf werd 3 maanden in de gevangenis gehouden; man en een vrouw, die een Kerst feest organiseerden voor kinderen wer den elk tot ƒ100 boete veroordeeld. „Op de pamfletten" aldus prof. Wisse, .worden Christenen in één adem ge noemd met communisten en vrümetse- laars." In het tweede deel van zün be toog toonde prof. Wisse aan, dat de Chris- •nen in hun positieve geloofszekerheid ;n blijdschap genieten, die Rome verre boven gaat. Aan het slot van zün indrukwekkende rede, waarin prof. Wisse, om de schün anti-papist te zün al te vermüden. herhaaldelük meedeelde, dat óók veel Rooms-Katholieken ln Nederland het met de vervolgingen niet eens waren, zongen de aanwezigen: Een vaste brucht is onze God. Dat het woord van prof. Wisse en diens oproep tot geldelüke steun voor Oegstgeest biedt Leiden zwanen aan Morgenochtend een korte plechtigheid WU hebben al gemeld, dat de twee nieuwe stadszwanen deze week in Leiden zullen aankomen. Naar wij thans verne men. heeft het gemeentebestuur van Oegstgeest besloten de zwanpn aan Lei den aan te bieden. De aanbieding zal ge schieden morgenochtend omstreeks ne gen uur in de omgeving van het gunzen- verblyf hoek Levendaal-Plantsoen door de heer J. den Ouden, loco-burgemeester van de gemeente Oegstgeest. Op onze vraag aan het gemeente bestuur van Oegstgeest, of Oegstgeest ook een bijzondere reden voor deze vricndelyke aanbieding heeft gehad, deelde de gemeentesecretaris ons mee, dat in 1952 bU de fokkerij van zwanen in zijn gemeente nogal goede resultaten zyn bereikt en dat Oegstgeest het on getwijfeld aardig vindt de droefenis in Leiden over het heengaan van Leido en Lei da weg te nemen. Filmstudiekring K. en O. .Jiets" en „Pacific 231" 't Is een droeve geschiedenis, die ors wordt verteld in de Zweedse film „Hets" van Alf Sjöheg. een beetje topzwaar wegens de diverse problemen, die er in worden aangesneden, doch die op ons geen overtuigende indruk konden maken. We zyn ervan overtuigd, dat er jongeren zün, die door de ouderen niet worden be grepen, Wil men dit als een probleem een groot woord overigens stellen, dan moet dit gebeuren in de ontwikkeling van normale mensen. In „Hets" kunnen noch de leraar Latijn, een sadist, waar le leerlingen werkeüjk „de zenuwen" van krügen, noch de jonge Widgren als zodanig worden beschouwd. Nu is het alleen maar een aanklacht tegen een school, waar de goedwillende leraren geen kans zien een behoorlijk tegen wicht te vormen tegen de invloed van een ellendeling. Het verhaal is nogal gerekt en de gang enigszins traag Sjöberg heeft er een goede film van gemaakt, met grote ge deelten, waar het verhaal zuiver filmisch wordt verteld. Hij heeft blükbaar een voorliefde voor het filmen van spiegel beelden, maar nergens wordt dit een goedkoop trucje. Hü weet sfeer ln de film te brengen, büvoorbeeld de naar geestigheid van de kamer, waar het meis je woont en daardoor blijft men toch ge spannen küken. Van heel andere aard en als film veel beter, was „Pacific 231", een kort filmpje, dat in Cannes in 1949 de eerste prys voor montage kreeg. Het is een film met rhytme en vaart, met uitstekend camerawerk en niet te vergeten het ge luid. Wanneer we dit woord gebruiken bedoelen we dat niet als kleinering van de muziek van Honneger, maar hier was een volkomen eenheid verkregen tussen de „natuurlijke" geluiden (b.v. cadans van een rijdende trein) en de muziek. We zouden dit liever geluid willen noe- is benoemd tot senior-lector aan de uni versiteit te Potchefstroom (Zuid-Afrika) om onderwüs te geven in de rechtsency- clopaedie en aanverwante vakken. (Advertentie/. Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisi) in huis hebt Bübels, Korte Begrippen en Evangelisa- tiegeschriften in het Spaans, weerklank vond, bleek uit de collecten die samen 1300 opbrachten! Belangrijk arrest voor Herv. Kerk Hoge Raad stelt beheerscollege van Holwerd in het gelijk De vorige week heeft de Hoge Raad [sprak in haar vonnis uit. dat anders een arrest gewezen, dat van belang is [dan eiser had betoogd een gemeente, voor de verhouding van de beheerscol-1 die vrijwillig was toegetreden tot het leges tegenover het oude toezicht in de toezicht, zich daarvan te allen tyde weer kon losmaken In zoverre kreeg dus de kerkvoogdij gelyk. Maar zo overwoog de rechtbank verder, dan moest het besluit daartoe genomen worden door de stem gerechtigde lidmaten der gemeente, en niet, zoals hier was geschied, door de kerkvoogden en notabelen, die daarmee de grenzen van hun bevoegheid hadden overschreden. Tenzü dat besluit aLsnog stilzwügend of uitdrukkelijk door de lid maten was goedgekeurd, waarvan naar de rechtbank meende niet was gebleken. De opzegging was dus onrechtmatig, en de voormalige kerkvoogden werden ver oordeeld tot de gevraagde afgifte. De kerkvoogden gingen van deze uit spraak in hoger beroep, en lieten intus sen door een vergadering van stemge rechtigde lidmaten hun besluit bekrach tigen. Het hof te Leeuwarden stelde in zijn arrest van 12 December 1951 met vernietiging van het vonnis der recht bank de kerkvoogden in alle opzichten ln het gelük: de band met het toezicht kan te allen tüde verbroken worden, ook door een besluit van kerkvoogden en no tabelen. die daarmee handelden overeen komstig hun reglementaire bevoegdheid. De beheerder vroeg daarop cassatie van het arrest. Thans heeft de Hoge Raad bij arrest van 18 Januari J.L het beroep in cassatie afgewezen, zodat het omstreden besluit van kerkvoogden en notabelen van Holwerd een einde heeft gemaakt aan de band van die gemeente met het provinciaal en het algemeen col lege van toezicht. Ned. Herv. Kerk. In het najaar van 1948 besloten kerk voogden en notabelen van de Ned. Herv. gemeente te Holwerd de band met het toezicht, die van de tachtiger jaren af bestaan had. te verbreken, in verband waarmee zü zich ontslagen achtten de tot dusver op hen rustende reglemen taire verplichting tot het in zenden de rekening en de begroting van de kerk voogdij aan het provinciaal college toezicht in Friesland. Na verscheidene pogingen van dit col lege, dat besluit ongedaan te maken, die echter niet tot het gewenste resultaat hebben geleld, zün de kerkvoogden notabelen door het algemeen college van toezicht op grond van het betreffend reglementsartikel wegens „ontrouw en erregaand plichtsverzuim" uit hun func tie ontzet, en is als gevolg daarvan door het provinciaal college een derde, niet- inwoner van Holwerd. met het beheer belast van de kerkelüke goederen en fondsen in die gemeente. De aldus aangewezen beheerder vroeg afgifte van alle administratieve beschei- Toen daaraan niet werd voldaan, werden de in zün oog „voormalige" kerk voogden in kort geding daartoe gedag vaard. Zowel de president van de recht bank als het hof in Leeuwarden wezen de vordering af. Inmiddels was door de beheerder de zaak ten principale aanhangig gemaakt bü de rechtbank te Leeuwarden, aanvan- kelyk met succes. Immers, de rechtbank

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3