Zwitsaletten Ei MM Chefarine 4 Eden: Nazi-gevaar is wel degelijk aanwezig Conferentie van de Benelux werd mislukking Geldcirculatie weer beneden de drie milliard gulden cahatoqen VAL DA Neus- Catarrh 2 WOENSDAG 21 JANUARI 1953 (Advertentie) I Zó begint 't meestal Pas i i ep Monties. Deze sterk desinfecterende, aangenaam smakende zulgtabletten behoeden U voor keelpijn, hoest, ver koudheid, griep en andere misère. Neem tijdig: Grote doos 95 et T aJodium. AntlpT'»°*^J B/bora» natrtcv»*- Een kruistocht met gevaren ]VU AMERIKA gisteren een nieuwe - regering heeft gekregen, grijpen de gelegenheid aan, een belangrijk derdeel van de toekomstige Amerikaanse politiek onder de loupe te nemen. Het 1 de verklaring van John Foster Dulle. de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, over de „bevrijding van de vol ken, die onder Russische heerschappij leven". De kruistocht, die Dulles met instemming van president Eisenhower wil ondernemen, is zeker niet zonder gevaren. De minister heeft een probleem aangesneden, dat tijdens de felle verkie zingsstrijd al veel stof deed opwaaien en ook nu weer vele pennen in bev/eging hééft gebracht. Ter geruststelling heeft Dulles aan zijn verklaring toegevoegd, niet te hebben gedoeld op een bevrijdingsoorlog, maar op andere, vreedzamer, middelen. In dit verband wees hij op het feit, dat de Sowjet-Unie, die zeven jaar geleden nog over 200 millioen mensen heerste, thans de macht heeft in een gebied, millioen het resultaat ganda-campagne Dit alles enorme propa- psychologische oorlogvoering, die het gebruik Rode Leger overbodig maakte. „Als de Russen dit kunnen, dan kan Amerika het ook", zo meent Dullés. "l^OORDAT Dulles deze mening in de Senaatscommissie verkondigde, pu bliceerde de New York Heral I Tribune een artikel over dezelfde kwestie, waar in ernstige critiek werd geleverd op de gang van zaken bij de benoeming van een commissie, die de „psychologische oorlogvoering" voor de regering-Eisen- hower moet ontwerpen. Het doel van het instellen dezer commissie is. de volken achter het ijzeren gordijn met propa- ganda-materiaal te beïnvloeden en ze op de hoogte te houden van de maatregelen, die men in de vrije wereld treft om een eind te maken aan de mensonterende omstandigheden, waarin deze volken moeten leven. De Herald Tribune vraagt zich af, of het verstandig is, de verzetsbewegingen achter het ijzeren gordijn tot activiteit aan te sporen. Het herinnert in dit ver band aan de opstand in Warschau, die tegen Hitier gericht was. Helaas begon deze opstand veel te vroeg en mede door een lafhartige houding van de Russische strijdkrachten, waren bijna alle verzets lieden ten dode opgeschreven. „Laten we aannemen, dat de Titoïsten naar de macht grijpen, bijv. in Tsjechoslowakije Het Rode Leger zou dan zonder twijfel het land binnenrukken en korte metten maken met de opstandelingen. „Zijn wij dan bereid", zo vraagt het blad zich af, „de consequenties te aanvaarden en ook onze strijdkrachten in te zetten, om de opstandelingen tegen het Rode Leger te beschermen?" Dulles is voorstander van een krach tige, doch niet roekeloze politiek, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan het Russische gevaar. Hij bepleit morele druk en krachtige propaganda en meent. d»t de Sowjetmacht van binnen uit kan worden aangetast. Eén van de vele men sen, die deze politiek als uiterst gevaar lijk beschouwen, is de ontwerper van de politiek van het „in bedwang houden van de Sowjet-Unie", George Kennan. Sinds de jongste wereldoorlog is Ken- nan's politiek de basis van de Ameri kaanse buitenlandse politiek geweest. Hij is thans van mening, dat Dulles' kansen op succes zeer gering zullen zijn. daar het probleem van de burgerlijké ongehoorzaamheid voor een moderne politiedictatuur geen moeilijkheid is. T%E kruistocht van Dulles is niet zon- J-J der gevaren. Menigeen vraagt zich dan ook af, of zijn krachtige houding het gevaar voor een derde wereldoorlog niet dichterbij zal brengen. Pessimisten vrezen zelfs, dat zijn politiek Amerika tenslotte in de verleiding zal brengen, zelf de aanval op Rusland te openen. En wel om twee redenen: omdat er een ogenblik kan aanbreken, waarop langer wachten zelfmoord zou betekenen en voorts om een herhaling van een aanval, als die op Pearl Harbour in 1941, te voorkomen. Het is nu nog te vroeg om een defini tief oordeel te vellen. Veel zal in de naaste toekomst duidelijker worden. Het is zelfs mogelijk, dat Dulles veel nadruk op zijn theorie heeft gelegd, alleen om aan te tonen, dat hij werkelijk een nieuwe buitenlandse politiek heeft en thans de verkiezingsbeloften van Eisen hower in vervulling zal doen gaan. Eisenhower en diens medewerkers heb ben zich wellicht nog niet voldoende ontworsteld aan de sfeer, die sinds het begin van de verkiezingscampagne heeft geheerst. In 1951 werd aan 5826 personen een volledige vakscholing gegeven op een RIJKSWERKPLAATS en 67% hiervan kreeg een beroep overeenkomstig de ontvangen opleiding. Advertentie Viervoudige werking De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn of griep - voelt U zich een ander mens I EBB1S 'p 4ljt doet wonderen Opschudding en verwarring Het alarmerende rapport was aanvankelijk niet voor publicatie bestemd De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden. hééft de arresta tie door de Britten van zeven vooi lige nazileiders in West-Duitsland dedigd en tevens verklaard, dat hun po tentiële gevaar in de toekomst niet onachtzaamd kan worden. De Duitse kanselier Adenauer heeft dit gevaar, als gemeld, ontkend. Eden,die ook waarnemend premier is tijdens de afwezigheid van Churchill, heeft aan het Lagerhuis meegedeeld, dat Engelands optreden op geen enkele wijze een gebrek aan vertrouwen betekent in de Duitse Bondsregering. Hij voegde er aan toe, dat een defi nitieve verklaring over de omvang en de aard van de groep afgelegd zal wor- dén na voltooiing van het onderzoek. „Dit onderzoek kost enige tijd", aldus de minister. Het Labourlid Pagett zinspeelde e dat de arrestaties wezen op een gebrek aan vertrouwen in de bekwaamheid de regering van Bonn om de orde ei democratie te handhaven. Hij zei voorts dat het zeer schadelijk was voor het vooruitzicht van de ratificatie van het E.D.G.-pact door Duitsland. Eden antwoordde: „De Britse regering heeft in deze kwestie zekere verant woordelijkheden en zo lang dit onder onze competentie valt. is het onze plicht zé uit te oefenen." De leider van de nationalistische vleu gel der Westduitse, Vrije Democratische Partij (liberalen) verklaarde té Düssel- dorf: Binnenkort zullen uitnodigingen gezonden worden aan de leden van het Amerik. Huis van Afgevaardigden en het Britse Lagerhuis om West-Duitsland te (Advertentie) KARSOTE RUB verkoudheidszall Werkt van (wee kanlen iegelijk bezoeken en ter plaatse na te gaan. of er een herleving is van het nationaal- socialisme. Dr Middelhauve. leider van de nationalistische vleugel der Vrije De mocratische Partij, is een der vice-voor- zitters en een belangrijke figuur in Adenauers coalitie-regering. Hij ontken de, dat de bevolking in West-Duitsland opnieuw hot nazi-regiem voorstaat. Merkwaardig verluidt uit Bonn, dat „volgens Amerikaanse bronnen het alar merende rapport, dat thans zoveel op schudding in het buitenland en {Jolemiek in Duitsland heeft veroorzaakt, niet voor publicatie bestemd was. Het was slechts Advertentie Aanhoudende hoert Ge hebt kou gevat, ge hoest ^en een scheurende pijn van yOy het vele hoesten beklemt SRfiSt Uw borst. Reinig Uw rVgJy luchtwegen van het A gevaarlijke slijm met JQ jCr AKKER'S ,-JW ABDIJSIROOP bedoeld als leidraad voor de Amerik Hoge Commissie en opgesteld door een Duits instituut voor opinie-onderzoek Een deel van dit rapport kwam in han den van de corr. te Bonn van een groot Amerikaans blad en eerst later stond de Hoge Commissie toe, een uittreksel van te publiceren. Een hoge Britse functionaris houdt vol, dat inzage der in beslag genomen doou- menten de indruk versterkt heeft, dat de Naumann-kring door infiltratie in d« rechtse partijen, een „éénpartijen-staat' wilde voorbereiden. Het contact met ge neraals van de S.S. wordt bewezen ge- België wil verandering in Nederlands loon- en prijspeil De bijzondere Beneluxcommissie prijzen en lonen, bestaande uiit de Belgi sche, Nederlandse en Luxemburgse mi nisters van Economisohe Zaken en Ar beid, alsmede een beperkt aantal ambte naren en vertegenwoordigers van hel bedrijfsleven is volgens A.N.P. gister morgen op het ministerie van Arbeid te Brussel bijeengekomen om - van gedach ten te wisselen over het probleem dei- lonen en prijzen. Reuter meldt nog: Volgens kringen, die in nauwe relatie staan met de deskundigen te Brussel wordt van Belgische en Luxemburgse zij de getracht de Nederlanders te bewegen de prUzen en lonen in Nederland te hogen „minstens tot het Britse, Franse Duitse niveau". De Nederlanders gaven volgens A.N.P. te kennen, dat dit de betalingsbalans ern- rou verstoren en wezen er op dat de j prijs- en loonpolitiek door de vakbon- »n wordt gesteund. Na afloou van de besprekingen, die vol gens A.N.P. tot half twee 's nachts duur den, deelde de Belgische minister van Weekstaat Ned. Bank Op vier achtereenvolgende weekstaten vermeldde de biljéttencirculatie een bedrag boven de f 3 milliard, een gevolg van de grote geldbehoeften bij de jaarwisseling. Thans is de brug van f 3 milliard in benedenwaartse rich ting gepasseerd, en is de chartale omloop beland op f 2955 millioen, waar mee de invloed van de zware ultimo geleidelijk gaat verdwijnen. Op de geldmarkt zijn de middelen weer ruim beschikbaar en blijft daggeld op procent gehandhaafd. Een aanwas van de goudvoorraad met f 10 mil lioen en van de netto deviezenreserve met f 14 millioen zijn oorzaak, dat goud en deviezen samen op f 3714 millioen zijn beland. rekeningen creditzijde liggen 9 mil lioen hoger. Vermoedelijk betreft het hier voorlopige boekingen, die haar Hoezeer de omzetting van valuta in geel metaal ook in het buitenland de aandacht trekt, blijkt wel uit een be- ichouwing in de Financial Times, onder het opschrift „Holland sells her dollars", waarin gezegd wordt: „Weinig gebeur- op geldelijk gebied hebben zo veel belangstelling gewekt als het be sluit van de Nederlandse autoriteiten hun dollarsaldi te veranderen in goud, hetgeen er op kan duiden, dat officiële kringen in Nederland rekening houden met een mogelijke verhoging in de officiële goudprijs in de loop »n dit jaar". Schatkistpapier heeft de bank niet af gegeven. Dat de agent van het ministerie in de markt is geweest blijkt niet 6terk, want het saldo der schatkist is slechts met "5 millioen gestegen. Do bijzondere rekening bleef onveran derd. Saldi van banken zijn met 8 mil lioen aangegroeid, andere saldi vertoon- n daling van 7 millioen. Div Ruim 125 exposanten op de R.A.I. De inschrijving voor de van 27 Fébr. i. Schart a s. te Amsterdam te houden .A.I.-om-toonstelling voor motorrijwie len, bromfietsen en rijwielen, is onlangs geslo.en. Meer dan 125 éxposanten heb ben zich aangemeld, zodat de karnende tentoonstelling een volledig beeld zal ge ven van datgene, wat momenteel aan de definitieve bestemming nog moeten vinden. (In di Activa Wissels etc. in Wissels etc. dooi gekocht Voorsch. in R.-Crt Voorschot aan het Ri Boekvordering op Sta Munt en muntmat. gov idem zilver Vord. en geldsw. pap. gelds Belegging v. kap. on ■se rekeningen Pensioenfonds Voorz.fonds Bankbiljetten oude 151.300 151.300 0.000 1.300.000 3.791 1.434.327 20.000 20.000 Bankassign. Saldo schatkist Saldi banken Ned Idem bijz. rekeningen Saldi voorvloeiend uit b« - üsaccoorden saldi niet-ingeze niéuwe 3.003.867 2.91 Ander i buitel ekeningen ed. schatkistpap. v. saldi uit betalinj zijn bel 102.650 67 650 Economische Zaken, Duvieusart, mede, dat de delegaties er niet in geslaagd wa ren een gemeenschappelijke resolutie op te stellen. Zij konden geen oplossing den. Op een aantal punten echter heeft men hoop voor de toekomst. Op 14 Febr. a.s. zal volgens Duvteusart het permanen te comité van ministers waarschijnlijk opnieuw bijeenkomen en daarna zal de bijzondere commissie vergaderen. Belgische minister van Arbeid zeide, dat op het laatste ogenblik de totstandkoming ener resolutie mislukt was. De Nederland se minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, zed de, dat deze bijeen komst eigenlijk een proefneming was vorm van ondedhande-len, dde men eigen lijk nog niet kent. waarbij mini ambtenaren en vertegenwoordigers werkgevers en werknemers aan één tafel n. Men heeft de indruk gekregen, dat de bijzondere commissie nog niet haar juiste vorm heeft gevonden. De Luxem burgse minister van Arbeid Biever wees er op, dat zich tussen België cn Luxem burg ook loon- en prijsverschillen voor doen. doch dat dit de werking der econo mische unie niet verhindert. Nader wordt gemeld, dat terwijl de mi nisters aan het middagmaal zaten, hon derden auto's door de stad reden met den: „Verlos ons van de Benelux" Tevens regende het van de aan de Bel- gisohe ministers gerichte telegrammen o.a. van de boeren te Waterloo om stem ming te maken tegen de Benelux. Hoewel de conferentie geen onmiddel lijk resultaat opleverde, was men var beide zijden tevreden 'over de grondige besprekingen, zeide men. Van een breuk is geen sprake. Van Nederlandse zijde heeft men er op gewezen, dat niet alleen Nederland een bijdrage tot een oplossing moet leveren, doch ookBelgië. Men wilde dat België overeenkomstig de afspraak de indirecte belastingen zou verlagen en het land- bomvprotocol herzien. A.N.P. meldt nog. dat "de resolutie, waarvan de aanneming op het laatste ogenblik mislukt is. de lonen, huren, be lastingheffing en het landbouwprotocol omvatte. Een Belgische minderheid ver. langde dat de resolutie zou vermelden, hoe groot de loonsverhoging zou zijn, welke zou voortvloeien uit de stijging der huren in Nederland. Dit was voor de Ne derlanders onaanvaardbaar, daar men hierdoor zou vooruitlopen op een beslis sing der Nederlandse regering. Daarop overwoog men nog een resolutie, welke alleen lonen en huren zou vermelden, doch dit konden de Nederlanders niet aanvaarden, daar men zodoende alleen Nederland maatregelen zou verlan gen. Men vraagt zich af of het niet beter zou zijn als voortaan de commissie zonder ministers zal vergaderen Bij de besprekingen bleek opnieuw, dat de Belgische vakbeweging veel dichter bij de Nederlandse opvatting staat dan de andere Belgen. Post voor thuisvarende Korea- vrijwilligers Port voor militairen van het Ned. de tachement Verenigde Naties, thans op thuisreis naar Nederland moet uiterlijk op 23 Januari, 4 en 9 Februari in Neder land ter post worden bezorgd. Het adres moet als voxgt -uiden: „rang, naam, legernummer, N.D.V.N., op thuis reis nar: Nederland, Amsterdam, Schip hol. militair". De naam van schip tusse.rhavens mogen niet worden v Mei VELPON zie je er geen barst van! (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Minister Algera vraagt: Voor herstel koopvaardij j 96 millioen Om Japanse vernielingen te vergoeden Minister Algera heeft bij de Tweede Kamer f96 millioen aangevraagd als bij drage in het herstel van de Nederlandse koopvaardijvloot, voorzover die by de strijd tegen Japan is verloren gegaan. Het bedrag komt ten laste van het be grotingsjaar 1952 De aanvraag is gegrond op de zoge naamde regeling vlootreconstructie 1952. Dit is een uitbreiding van de regeling vlootreconstructie grote vaart 1946, beperkt bleef tot de rechtstreekse vloedssfeer van de Nederland e regering te Londen en tot het bezette Nederlandse gebied. De financiële gevolgen van de nieuwe regeling waren reeds in 1951 aan gekondigd Regering wijzigt voorstel Distributie- en hamsterwet twee jaar verlengd Op aandrang van vele Tweede-Ka merleden hebben de ministers Zijlstra er Manshol* thans voorgesteld de prijsop- drijvings- en hamsterwet en enkele be palingen va-n de Distributiewet te ver lengen lot 26 September 1954 in plaats va-n tot dezelfde da-turn in 1953, zoals aa-n-vankelü-k was voorgesteld. Wijziging van de kieswet op komst Nog vóór de cand-idaatstelling voc Gemeenteraadsverkiezingen (14 April a.s.) zal een wijziging van de Kieswet In werking kunnen treden. Deze wijzi ging houdt o.m. verband met de r ljjkheden, die zich bij de verkiezingen van het vorige jaar hebben voorgedaan ten aanzien van de geneeskundige ver klaringen betreffende zieke en invalide -kiezers, die bij volmacht hun stem doen uitbrengen. Vele artsen weigerden toen genees kundige verklaringen af te geven ten aanzien van hun eigen patiënten, ter- wijk de Kieswet dit eist. Cand. F. N. J. Ouwehand uit Leiden, die een beroep ontving van het breed vnodera- men der Hervormde Synode, om in Zuid- Advertentie) Stippen en sterren' voor de ogen... Bewijs van oververmoeidheid en zenuwzwakte. Sanatogen helpt U er af en bevrijdt U van al die andere nerveuze klachten, die U het leven zuur maken. Kies gezondheid. Neem Sanatogen, het heil zame versterkingsmiddel, dat lichaam en zenuwen precies dat schenkt wat ze zo hoog nodig hebben. Hei zenuwsterkende voedsel Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk ;roépen: te Oosterhaule vicaris H. Nijeboer te Holten, Poortvliet P. J. F. Lamens te Elspeet. te Vlissingen N. v. d. Wall te Hornhuizen. jdankt: voor Eemnes-buiten W de Bruijn te IJsselmuiden, voor Lienden J. v. d. Heuvel te Schoonhoven, voor Neer langbroek J. C. Terlouw te Otterlo. Geref. Kerken Beroepen: te Monster E. I. F. Nawijn. miss. predikant voor de zending onder de joden te Den Haag-Oost. te Nu. mansdorp cand. J. Banga te Noordbergunv Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Middelstum H. Schol, te te.Nieuwleusen. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Amsterdam-Noord M. Boertien te Wormerveer en cand. A. W. Drechsler te Amsterdam. Beroepen: te Houston (Brits Colum bia. Chr. R^f. Church) B. Nederlof te Dokkum. Bedankt: voor Doesburg J. M. Vis ser te Enschedé. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Oostkapelle H. van Gilst te Elspeet. Rem. Broederschap Viertal: te Groningen D. G. van Vreumingen te Naarden-Bussum. J. H. Mackenzie te Doesburg, J. Spijker te Curacao en J. G. J. van Iterson te doeng. Ds Van Veldhuizen schreef scenario voor film Ds G. van Veldhuizen, Ned. Hervormd predikant te Rotterdam, heeft het scena- geschreven voor de geluidsfilm Vech- en Dienen, die vervaard-igd is in op dracht van de stichting Protestantse Ge zondheidszorg. Op 28 Januari wordt in Utreoht de eerste vertoning gegeven. De is vervaardigd door G.B.H. Niestadt. (Advertentie) KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: Advertentie Westindische studenten conferentie Er is een voorlopig programma opge steld voor een Westindische conferentie, te houden op 13, 14 en 15 Maart a.s., be legd door de Vereniging van Surinaamse studenten in Nederland, de vereniging van Antilliaanse studenten in Nederland en het secretariaat van de Foreign Stu dent Service (W.V.S.). De bijeenkomst zal de naam dragen van Conferentie Zuid- en Midden-Amerika en in grote trekken de volgende opzet hebben: 13 Maart een algemene inleiding van prof. mr J. A. van Praag, hispanoloog, 14 Maart .sectiebijeenkomst, waarop prof. dr R. A. J. van Lier, directeur van de stichting Planbureau Suriname, zal spre ken over de sociologische aspecten der Cara'fbische eilanden, dr N. Debrot, ver tegenwoordiger der Nederlandse Antil len, over de politieke situatie der Caraj'- bische landen, de heer L. Lichtveld, oud- landsminlster van Suriname, over de culturele samenhang en verschillen tus sen de Cara'fbische landen, terwijl voorts een nog onbekende inleider zal spreken over het Cara'fbische gebied, onderschei den van Zuid-Amerika. Op een culturele avond zal de heer J. van de Walle, re dacteur van de wereldomroep spreken over muziek. De. 15de Maart zal gewijd zjin aan een plenaire vergadering en een slotwoord van de voorzitter, die nog niet aangewezen is. evenmin als de vice-voor- zitter. Dit zullen twee studenten zijn, resp. uit Suriname en de Antillen. Vereniging voor Techn. Physica Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Vereniging voor Technische Physica zal in de namiddag van Donderdag 22 Ja nuari in het laboratorium voor technische physica te Delft aan het Mijnbouwplein 11. tn lezing worden gehouden, waarna ver killende feestelijkheden zullen volgen Het lied der aethergolven DONDERDAG 22 JANUARI, sum I, 402 m. AVRO: 7.00 7 10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9 genwljding 9.15 G. ters. 9.35 Gram. 10.35 „Ik we -at u met weet". 10.50 Voor de .00 Kamerorkest. 11.50 „De vroi laat". 12.00 Roer Russische en Hongaarse meiodleën. 12.25 ...n 't splonnetjje" 12.33 Hammondorgel. (12.35—12.40 Rallye van Monte Carlo). 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 1.00 Nieuws. 1,20 Lichte muziek. 1.50 Gram. 2.00 „Londen en Parijs", hoorspel, 2 40 Pianorecital. 3.00 Voor de zieken. 4.00 Gram. 4.15 „Van Peplta's en Mantilla's". 4.30 Gram. 4.45 Voor de jeugd 5,30 Militaire causerie. 5 40 Gram. 5.45 Rege- uitzendins: Mr W. H. J. Elias: „De Ja- Bank Rank Indonesia". 6.00 Nieuws. 6.15 Sportproblemen. 6 25 Musêtte-Orkest. 650 Gesproken brief uit Londen. 6.55 Disco gram. 7 40 Rondetafelparlement. 8.00 Nws 3 05 Radio Philh. Orkest en solisten. 9.15 „De verdwijning van Arthur Blande". hoorspel. 1030 Dansmuziek. 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 11 30—12.00 Gram. (Advertentie) Neem een doos echte Nauwelijks is ze echter buiten en ziet ze 't portier opengaan, of ze krijgt een schok van ver rassing. „Dominee Wierdsl" De oude predikant stapt leunend op de sterke arm van de koetsier moeilijk uit. Sophie loopt haastig toe om hem aan de andere kant te steu nen. „Dominee, komt u gauw binnen. U blijft na tuurlijk de hele dag bij ons. Wat zal vader daar van opkijken!" Glimlachend laat hij zich door de openstaande deur in huis leiden en in de kamer in een mak kelijke stoel installeren. Maar als hij dan ook goed en wél zit, kijkt hij weer ernstig en bekom merd. „Kind, kind, wat hebben ze mij ontzettende din gen verteld! Ik ben ziek geweest en kon daarom niet eerder komen, maar nu wou ik toch eens horen wat hier precies is gebeurd. Op 't gepraat van de mensen kun je zo weinig aan!" Sophie's handen beven licht, terwijl ze een kop je thee inschenkt. „Ik zal vader roepen, dominee, die vertelt het u wel. Ik kan er zo slecht over praten, 't is zo verschrikkelijk.. .Als 't u blieft!" Bij de laatste woorden reikt ze hem de thee over, zegt nog eens dat ze nu eerst haar vader maar even roepen zal, en rept zich de kamer uit. Een ogenblik later komt Maaskamp zelf het vertrek binnen, en 't ontroert de bezoeker hem zo terug te zien. Hoe is het mogelijk, dat iemand binnen de tijd van anderhalf jaar zo totaal kan veranderen? Hij beheerst zich echter, staat op en loopt met uitgestrekte handen op zijn vroegere ouderling toe. „Dat zijn geen prettige omstandigheden, Maas kamp, waaronder ik u moet aantreffen. Ik had het nooit kunnen denken, dat ik u nog eens om zo'n reden zou komen opzoeken!" „Dat had niémand kunnen denken", is het ant woord, „maar u weet niet hoe goed u er aan doet!" Wanneer ze tegenover elkander zitten en Maas kamp zijn gast een sigaar heeft gepresenteerd, hoort dominee tot in de kleinste bijzonderheden, wat er de laatste tijd is voorgevallen; ook dat die zijn zuon niet kende door ANNIE SANDERS Joost nu in een inrichting wordt verpleegd en ze hem daar slechts eens per maand bezoeken, om dat hij er toch geen besef van heeft wie er bij hem is. ,,'t Is erg dominee, 't Is een geweldige slag voor ons, dat zult u wel geloven Zo goed van huis gegaan, en..." Het wordt hem bijna te veel, hij houdt op met opreken. De bejaarde leraar knikt begrijpend, diep be gaan met dit zwaar beproefde gezin „En bent u nu nog altijd van plan om uit het ambt te 'treden?" vraagt hij na een lange stilte want ook dit is hem ter ore gekomen. „Dat is al gebeurd, dominee!" klinkt het terug. „Is dat al gebeurd? Was het dan absoluut niet te keren?" „Absoluut niet!" „Daar kan ik niet bij, Maaskamp. Daar kan ik werkelijk niet bij. Laten we aannemen dat Joost door zijn eigen schuld in deze toestand geraakt is, waar we tenslotte nog naar gissen moeten, dan kunt u als vader dat toch niet helpen!" „Dat is het hem juist, dominee. Hij is er niet door zijn eigen schuld in geraakt, tenminste niet alleen door zijn eigen schuld!" Nu kijkt dominee Wierds heel verwonderd. ..Dat moet u me dan eens verklaren!" zegt hij. En wat Maaskamp aan dominee Ruitenburg niet kon uitleggen, dat vertelt hij nu zonder te rughouding aan zijn oude dominee, met wie hij in weerwil van de langdurige scheiding toch het allermeest vertrouwd is. En hij eindigt met de opmerking: „Ik weet zeker dat u op zo'n manier ook niet in 't ambt gebleven zou zijn!" „Ja, van die kant bekeken hebt u natuurlijk ge lijk. Maar 'k zou zeggen dat ik dan evengoed schuldig sta. Want toen u na de dood van uw vrouw overwoog om het ambt neer te leggen, ben ik het geweest die daar het felst tegenop kwam!" „Gedeelde schuld is nog geen halve schuld, do minee!" antwoordt Maaskamp zijns ondanks met een glimlach Er valt weer een stilte, waaraan door het bin nenkomen van Sophie een eind wordt gemaakt. Ze brengt koffie en heeft tegelijk een boodschap „Vader, daar is juffrouw Kempen, die wil u graag even spreken en ze had liefst dat ik er ook bij bleef. Moet dat hiér gebeuren of in de keuken?" 298 m. KRO: 7.00 Nlei KRO: 11 00 Voc NCRV: 2.00 Marlnierska- el 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3 30 Ra- o'Philh. Sextet. 4.00 Bijbellezing. 4 30 Viool i plano. 4 55 Gram. 5 00 J- - embrandt", hoorspel v< lanoduo 5.50 Gram. 6.' wartet. 6.35 „Op de S' 00 Nieuws. 7,10 Levens de jeugd. 5 30 Vocaal Dubbel 8.00 Radiokra 10.15 Gran Ing. 11.00 Nieuws. 1 Engeland. BBC 330 10.45 A- ;.15— •den- ,00 Gramofoon. 1.15 Vi 1.00 Gram-1.15 Voor arbeiders. 1 55 Weer berichten 2.00 Nieuws. 2 20 Filmprogramma 3 00 Voor dc scholen 4.10 Gram. 4.30 Hoorspel 6 00 Voor de kinderen. 6 55 Weerberichten 7 00 Nieuws 7 15 Sport. 7.20 Voor de boeren 7.35 Lichte muziek. 8.00 Hoorspel. 8 30 Strijk kwartet. 9.30 Gev, programma. 10.00 Nws 10.15 Klankbeeld. 11.00 Gev. programma. 11 3( Wetenschappelijk overzicht. 11.45 Parlf-' 12 00—0.03 Nieuw. 12 00 ..Mrs 12.15 Gev. muziek. 1 00 Par- 1.15 Dansmuziek. 1.45 Con- 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Vooi iw, 4 00 „May I introducé?" 4.30 1 Lichte muziek 5.15 ..Mrs Dale's Dac- c". 5.30 Causerie. 5.45 Militair :ert. 6 45 Verzoekprogram. 7,15 Vooi Jeugd. 7 45 Hoorspel. 8.00 3 25 Sport. 9 00 Hoorspel. 10.00 tv". 10.15 Gev. muz. Sport. 11.30 Dar Pianorecital. 2.25 Hoe ti 347 m. 12.30 Opora: Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Wcerbei 12.34 Gram 12 50 Koersen. 1255 Cither. 10 Nieuws. 1 15 Lichte muziek. 1.45 Gram.mu ziek. 2 00 Engelse les. 2.15 Gram. 2 30 Frans Idem.les 2 45 Gram 3.00 Concert. 3.50 Grarr 4è30 Idem. 5.00 Nieuws 5 10 Gram. 5.15 Voo 6.15 Vrouwenkoor. 6 30 Voor d Zodra U een paar druppels Va-tro-nol in ieder neusgat doet, voelt U een heerlijke opluchting. Het verzacht snel de prikkeling. I maakt het slijm los en vermindert dc zwelling der slijmvliezen lL Herstel van oude Herv. kerkgebouwen De Hervormde kerkvoogdij van Alk- aar hëef-t voor de restauratie van de Kapelkerk, de oudste van deze stad, een subsidie van 55 pet aan -het rijk gevraagd, 15 pet van de provincie en 10 pet van de gemeente, zodat de kerkelijke gemeente nog voor 20 pet moet zorgen. Het Edwina van Heekfonds heeft 10.000 geschonken voor het herstel van de Grote Kerk te Arnhem-Groesbeek, bij Nijmegen. Men kan in het komende voor jaar beginnen met het herstel van de mooie oude Hervormde kerk. Kerk en toren van Kattendyke moeten dringend gerestaureerd worden, maar de finan ciën vormen nog een moeilijkheid. Men wil het kerkje het middeleeuws aanzien teruggeven. Het 13e eeuwse Hervormde kerkje van Melis- en Mariënkerke ver keert in vervallen staat; restauratie zal echter nog wel even uitblijven. Rijkssubsidie wordt dit jaar beschik baar gesteld voor het herstel van de volgende monumenten: Hervormde Kerk toren in Bergen (ƒ32.500); Herv. Kerk te Castrlcum (ƒ24.000); Sacristie in Oosterend (ƒ129.000); Herv. Kerk te Oude Niedorp (ƒ32.500) en toren te Stompetoren (ƒ14.000). Op de lijst van monumenten, die dringend gerestaureerd moeten worden, doch waarvoor dit jaar nog geen subsidie beschikbaar is, staan o.a. de volgende monumenten: Kapel- kerk. Alkmaar (ƒ250.000); Herv. Kerk te Schermcrhorn (ƒ65.000); Herv. Kerk en toren te Warmenhuizen (ƒ160.000); Herv. Kerk in 't Zand (ƒ100.000) en Herv. Kerk in Haringhuizen (ƒ42.000). Jorik" de heer T T C defort en op proefschrif ,n Houten, analyse var voorafgegaan door een scl :er G. M. Bos, geb. eb. te Vre- Id: „Mr S. inkbeelden, r J. W. Chr. Dopi Jsk-u-nde: Bruin. mej. E. J. A. de Hart, r "tuyver. mej. H, E, Mooy, r nej. J. M. ej. E. de Oei." mej. C E." J M.'Wiggen raad'"dhr HC. 'egraven. dhr A J. van Elck, dhr R. Ent-i :n, dhr K. J. H. Garé. dhr D. Meiboom, i D. T. Sie. dhr H. W. Stuit dhr S H Thio. dhr S. Tinvmers dhr A J. de Weert en dhr J Wijngaarden. GRONINGEN, 2*1 Jan. Geslaagd voor cand. wis- cn natuurkunde (F). P. Paulussen, Boornbergum. UTRECHT. 21 Jan. Geslaagd voor doet ex i tandheelkunde: D H Buurma, Hee Wai sveld. G Meijssen, Amsterdam en Tj. S The. Utrecht. J Voor prop. theologie: J Smit, Vinkeveen. A Kastelein. Zegveld cn D H Bosman. Nieuw koop. Voor kerkelijk examen: mej. H E Kooi-' "it. A van Eijk, De Bilt. MIGvd d Heide, Vro doet n J A d ologie: )ruijn. 1 Utre i. Voor De VICKS VATRO NOL NEUSDRUPPELS Toch is het zo! WE kennen vele voorbeelden van bloemen of planten die een be paalde gelijkenis vertonen met die ren denk maar aan de vlinder bloemigen of met organen van dieren, zoals de leeuwenbekjes. Doch deze overeenkomsten zijn altijd slechts zeer oppervlakkig en kunnen niet anders verklaard worden dan uit een toevallige vorm-gclijkenis, oorzaakt door het bouwplan vai. bloem of de plant. Niemand zal im mers willen beweren dat het leeuwen bekje werkelijk precies op de muil van een leeuw lijkt en ook al zoi wèl het geval zijn. dan kan er toch moeilijk een oorzakelijk verband be staan. Dat een rups of een vlinder de gedaante en de kleur aanneemt een takje of een blad, is begrijpelijk wijl het dier door deze gelijkenis aan het oog van vijanden ontsnapt. Maar bij het leeuwenbekje en vele andere planten is een dergelijke opzet rede lijkerwijs niet te veronderstellen. Nu groeit er in West-Australië plant, de vogel-erwt. waarvan bloemen in vorm en kleur een frap pante gelijkenis vertonen met een kleine vogel. De kleur van de bloe men is groen-geel met paarse stre pen, waardoor de indruk van wordt gewekt. Is deze- overeenkomst toevallig, of is zij slechts schijnbaar voor het oppervlakkig schouwende menselijke oog? Of heeft deze c eenkomst werkelijk doel en is zij dus opzettelijk? Een allermerkwaardigst feit doet doet zich voor bij het orchideeënge- slacht Ophrys. De bloemen van ver scheidene soorten van dit geslacht gelijken n.l. zó sprekend op wijfjes van bepaalde insectensoorten, zoals bijen, vliegen, vlinders en spinnen, dat niet alleen de mens. maar ook de mannelijke vertegenwoordigers die insectensoorten door de bloemen worden misleid. Geconstateerd werd dat deze bloe men de op vrouwelijke insecten ge lijkende vormen nodig hebben voor hun voortplanting. De mannelijke in secten voeren in de veronderstel ling dat zij hun vrouwelijke partner hebben ontmoet op deze orchi deeën n.l. een schijnbeweging uit, die voor de voortplanting van het insect uiteraard geen enkele waarde heeft, doch die voor de bloemen een levens belang is omdat op deze wijze de be- stuiving tot stand wordt gebracht! Met dit verschijnsel weten degenen die het minutieus werkende leven in de natuur niet anders willen zien dan als één complex van „toevallig heden" geen raad. Wij zullen hun de overpeinzing laten, doch zouden u, vóór het schei den van de markt, de vraag willen voorleggen of u met de gebrekkige en grove hulpmiddelen waarover u in het huishouden beschikt, in staat zoudt zijn de dikte van een bijv. een olie-molecuul te meten? Schudt niet mistroostig het hoofd, Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2