Jlirumr geihsthe GEmiranl Herdenkingsjaar .Moedig, bedachtzaam en inspirerend, kortom een briljante rede" Eisenhower zal de lijn volgen van zijn democratische voorganger Truman Communist veroorzaakte chaos in Italiaanse Kamer Gaande en komende man Gevangenen uit 2 gestichten worden overgeplaatst Wist IJ WOENSDAG 21 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantnitft* It thtHtm min bert la legbenspoet" Drie en dertigste Jaargang No 9640 Congres steil vast: HET AMERIKAANSE CONGRES heeft eenstemmig de inauguratierede van Eisenhower geprezen. Fiere, moedige en inspirerende woorden heeft de nieuwe president op de trappen van het Kapitool gesproken. Europa kan er zich over verheugen, dat geen isolationisme en geen stop zetting van de economische hulp op het program der Republikeinen staat. Ook Eisenhower wil al zijn krachten geven om de koude oorlog te doen eindigen, maar anderzijds geen oneervol compromis aangaan met de machten der aggressie. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, zij hierop de aandacht gevestigd. Toen Eisenhower de plech tige eed aflegde, stond hij stram in de houding, kuste zijn echtgenote en drukte de scheidende president Truman en rechter Vinson, die de eed had afgenomen, de hand. Daarna verzocht hij de voor het Kapitool ver zamelde menigte met hem te bidden. Zijn inhuldigingsrede werd vier maal door luid applaus onderbroken, waaraan ook Truman deelnam. Zeer velen, ook de Russische ambas sadeur. hebben de plechtigheid bijge woond. maar deze zat er rustig bij, met ijn handen op zijn knieën. De generaal lisenhower betoonde zich ook een groot redenaar, al legde hij vaak een verkeer de klemtoon op de woorden. Toen hij met zijn rede gereed was, stopte hij zijn bril vlug weg, wendde zich tot Truman en schudde deze hartelijk de hand. 's Morgens was hij met zijn echtgenote e Hoeden Eisenhower droeg volgens A.P. gisteren een zwarte gleufhoed, zo als eerder voorspeld. Hij is dus de eerste president, die van de tra ditie afweek, om tijdens de inhul diging geen hoge hoed te dragen. Voor deze gelegenheid droeg ook Truman een zwarte gleufhoed. Juist toen Ike zijn hotel verliet, zag hij een fotograaf staan die een zwarte Homburghoed droeg. De nieuwe president grinnikte en zei tegen de fotograaf: „Het doet me groot genoegen, amice, dat jij ook het officiële uniform draagt!" naar de Presbyteriaanse kerk geg: waar een inauguratiedienst gehouden werd. Deze was bedoeld voor de nieuwe president, zijn familie en zijn vrienden, maar voor het eerst had Eisenhower het gehele kabinet meegenomen. Omstreeks half twaalf verliet het echt paar Eisenhower het Satler Hotel. In de hall stond een mannenkoor opgesteld, dat „This is my country" zong. Bij het Witte Huis gekomen, haalden de Eisenhowers president Truman op, die kort tevoren afscheid had genomen van het personeel en een laatste blik had geworpen i bureau-vertrekken. Tijdens de rit het Kapitool stonden zes mannen va Geheime Dienst op de treeplank van auto. Kabinetsleden, buitenlandse diplo maten en hooggeplaatste functionarissen verdrongen zich op de houten banken, die op de stoep van het Kapitool, zijnde de zetel van het Amerikaanse Congres, waren opgericht. Toen Eisenhower op de inhuldigingstribune verscheen, barstte een luid gejuich los. Het muziekcorps zette het „Stars and Stripes Forever" in. Ike schudde vele handen en aartsbis schop O'Boyle sprak een gebed uit. De nëgersopraan Dorothy Maynor zong het volkslied, dat door de menigte met ont blote hoofden werd aangehoord. Toen legde eerst, zoals reeds vermeld, vice-president Nixon de eed af. Een tienjarig jongetje zong „America the Beautiful", vervolgens sprak rabbi Sil ver een gebed uit, waarna de eedsafleg ging van Eisenhower zelf volgde en hij zijn inauguratierede hield, waarvan wij het essentiële gisteren in ons blad af drukten. Nadat de Eisenhowers en enige kabinetsleden in het gebouw van het Kapitool hadden geluncht, volgde de pa rade bij zonnig weer. Wij wijzen nog op de volgende merk waardigheid: Truman's ambtsperiode ein digde om twaalf uur des middags (6 uur Ned. tijd). Ruim een half uur is Ame rika zonder president geweest, want eerst om twee minuten over half één legde Eisenhower zijn linkerhand op de twee Bijbels, hief de rechterhand op en 6prak de eedsformule uit. Een corres pondent van Reuter, die de plechtigheid van nabij gade sloeg, merkte op: „Eisen hower zag er erg streng en strak uit, als van graniet, geheel en al soldaat, toen hij de ambtseed aflegde. Maar evenals vele beroemde soldaten vóór hem, was hij niet ongevoelig voor tranen, die hem ontglipten, toen hij de traditionele woor den herhaalde." Ex-president Truman zag er, volgens deze correspondent bedroefd en vermoeid uit. De Amerikanen hebben physiek giste ren heel wat gepresteerd, want alleen reeds de inhuldigingsparade duurde vijf uur, dat is twee uur langer dan men verwachtte. De stoet was circa 16 km lang en het duister daalde, toen de laatste contingenten-troepen langs de nieuwe president en diens echtgenote trokken. Wat de commentaren betreft, Eisenho wers rede werd zowel door Republikei nen als Democraten geprezen als „waar dig, schitterend, inspirerend, moedig en bedachtzaam". Een groot aantal Democraten ziet deze belangrijke rede weinig meer c een herhaling der beginselen, die Tru- mans bestuur hebben gekenmerkt, commentaren van Parijs, Londen, Brus sel en Bonn zijn, in het algemeen gunstig". De effectenbeurs (Wallstreet) heeft de nieuwe Republikeinse regering begroet met gematigde koerswinsten in vrijwel alle voorname fondsen, maar speciaal staal-, spoorweg- en automobielwaarden. Van over de gehele wereld hebben Eisen hower telegrammen bereikt. Namens de Nederlandse regering zond de minister-president dr Drees het vol gende telegram: Telegram van dr Drees „Ik heb het grote genoegen U uit van de Nederlandse regering mijn meest hartelijke gelukwensen aan te bieden, ter gelegenheid van uw inauguratie als pre> sident van de Ver. Staten van Amerika. Het Nederlandse volk zal zich U altijd herinneren als de leider van de Geallieer de strijdkrachten, die Europa bevrijdden. De grote belangstelling, die U heeft ge toond voor de opbouw sche en militaire potentieel der Europese landen, geeft ons het vertrouwen, dat de Ver. Staten onder Uw bezielende leiding hun samenwerking met alle vredelieven de naties ter handhaving van de vrijheid de democratie in de wereld zullen bestendigen. Eisenhower en de lasso Eisenhower sloeg voor het Witte Huis de kleurige parade gade, die eindeloos over de Pennsylvania Avenue kwam aangolven. Een cowboy maakte zich uit de stoet los, reed naar de tribune, waar de zo juist beëdigd president stond, stopte op vijf meter afstand en riep: ..Zal ik, met uw permissie, mijnheer de president, een lasso om uw hoofd werpen?" Eisenhower stond gewillig op. De eerste keer was mis. De tweede keer slaagde de ruiter er in, de lasso over Eisenhowers schouder te gooien. De menigte vond het prachtig. De president liet het touw enige ogen blikken rusten en wierp het toen op straat. De cowboy zette zijn paard weer aan, maar af en toe stond hij stil, om de militaire attaché van een buitenl. mogendheid of 'n Amerik. generaal te strikken. Hieruit ziet men nu, dat er gisteren te Wash ington ten slotte geen koning werd gekroond, maar dat er een presi dent werd ingehuldigd van een uit revolutie geboren, republiek. Nog zonder kabinet Uit Washington verluidt, dat Eisen hower, die aanvankelijk gehoopt had, dat zijn gehele kabinet tegelijk met hem op de dag der inhuldiging beëdigd zou zijn, toch nog geen regering heeft, door- d t Senator Wayne Morse bezwaren maakte. Deze bezwaren zijn gericht tegen de benoeming van Charles Wilson minister van Defensie, vanwege diens aandelenbezit in „General Motors". Zoals men zich zal herinneren, hebben Senaatscommissies om genoemde redenen Wilsons benoeming ook niet .voorlopig" willen goedkeuren. Eisen hower had toen de Senaat slechts de der acht andere, wel aanvaarde personen van zijn keuze ter goedkeuring voorgelegd, in afwachting van de beslis- Wilson. Maar.... ook aan deze verkorte ministerslyst wil de Senaat zijn goedkeuring niet terstond hechten, door dat Wayne Morse bezwaren maakt tegen opschorting der procedureregels, welke hiervoor nodig is. Mogelijk dat vandaag toch nog de goedkeuring het kabinet afkomt. Genoemde Senator, Wayne Morse, Republikein, maar hij steunde tijdens de verkiezingscampagne de Democratische caididaat, Stevenson. Incident Volgens een later ontvangen Reuter- bericht, heeft zich gisteren nog een in cident voorgedaan. Kort voordat gene raal Eisenhower zyn inhuldigingsrede begon uit te spreken, arresteerde de politie een zwaar gebouwde man, die open mes in zijn hand hield. De man tevoren reeds waargenomen op de auto van een der autoriteiten. Bij zijn arrestatie door de politie bleek hij nog twee andere messén bij zich te hebben. het individu is nog niet bekend. De dieren in de stoet Drie uur lang hebben er praalwagens, fanfare-orkesten en militaire eenheden het Kapitool langs de Pennsylvania Avenue voor het Witte Huis gedefileerd. In de stoet trokken o.m. mee: 50 praal wagens, 65 muziekcorpsen 20 a 22.000 mannelijk en vrouwelijk personeel van de strijdkrachten, 5.600 burgers, o.w. 250 Indianen, drie olifanten, 350 paarden, hondenslee uit Alaska met beman ning en een vlucht duiven. De meeste belangstelling trok ongetwij feld het 85 ton zware atoomkanon van meter lengte. Melk een cent duurder Ik Truman, ambteloos staatsburger Toen oud-president Truman zich na de inhuldiging van president Eisenhower naar de woning van de oud-minister van Buit. Zaken Dean Acheson begaf, verza melden zich meer dan 300 vrienden van Acheson op straat, om Truman te begroe ten. Truman voldeed aan het verzoek der menigte om te verschijnen en hij zei met eeen brede glimlach: „Ik stel dit meer op prijs dan elke andere toejuiching, die mij ooit als president, als vice-president of als Senator ten deel is gevallen. Dit is de grootse betoging die voor iemand ge houden kan worden. Ik ben eenvoudig Truman, ambteloos staatsburger". Minister wil Arnhem met 1200 ha uitbreiden Minister Beel heeft aan de Tweedie Kanier voorgesteld de gemeente Arn hem uit te breiden met in totaal ruim 1200 ha grond van de gemeenten Ede, Eist, 'Hudssen, Riheden, Rozendaal en Westervoort. Deze stukken hebben sa men 1379 inwoners. Tevens stelt de be windsman voor, de gemeente West er- voort te vergroten met 102,5 ha van Huissen. Op dtt gedeelte wonen slechts tien personen De Bijbels voor de eedaflegging Generaal Eisenhower heeft bij zijn be ëdiging tot president van de V.S. gebruik gemaakt van twee Bijbels. De ene is de Bijbel, die de eerste pre sident van de V.S. George Washington by zijn inhuldiging in 1798 gebruikte. Deze lag open op Psalm 127, vers 1. lui dende: Zo de Heer het Huis niet bouwt, werken de bouwlieden tevergeefs. Zo de Heer de stad niet bewaart, is het waken des wachters ydel. De tweede Bijbel is die, welke Eisen hower als cadet op West Point, de mili taire academie van de V.S., gebruikte. Deze lag open op 2 Kronieken 714. „Zo Mijn volk, dat naar Mij genoemd is, zich vernedert en bidt en Mijn aangezicht zoekt en zich afkeert van zijn slechte wegen, zal Ik het uit de hemel verhoren en het zijn zonden vergeven en zijn land gezond maken". Eisenhower had verzocht, de Bijbels op deze passages open te leggen. Rond het wetsontwerp-De Gasperi Tweeduizend arrestaties te Rome IKE HIELD VOET BI] STUK: GLEUFHOED.... Toestand Marius Renard steeds slechter Ook twee Duitsers willen een nier afstaan De toestand van Marius Renard, by wie i dagen geleden een nier van zijn der werd ingeplant, nadat de enige waarmede hij geboren was door eer s beschadigd, blijft zorgwekkend, ook het hernieuwde ingrijpen der chirur- i nu enige dagën geleden. Overal leeft n mee met de jonge timmermans knecht uit Bethencourt, wiens herstel aanvankelijk, dank zij de spontane offer vaardigheid van zijn moeder, in het voor uitzicht scheen te liggen. Inmiddels zijn in het Necker-ziekenhuis te Parijs, waai patiënt verpleegd wordt, telegram- ontvangen van mensen die even een nier aanbieden ter mogelijke redding van de jongen. De geneesheren zullen echter waarschijnlijk niet tot een nieuwe operatie besluiten, aldus Reuter uit Parijs. Inmiddels meldt A.P. uit Hamburg, dat twee Duitsers eveneens hebben aange boden één van hun nieren af te staan. De beide Duitsers, Hermann Osthoff en zijn stiefzoon Bernd Greve hebben zich daartoe bij het Franse consulaat in Ham burg gemeld. Zij hebben hun aanbod ook via amateurzenders kenbaar gemaakt, doch hadden nog geen reactie uit Parijs ontvangen. Op deze foto ziet men Harry Truman de scheidende president en Dwight D. Eisenhower „de man, die komt", samen op weg naar het Kapitool, waar de inhuldigingsplechtigheid plaats had. Door een enorme menigte werden beiden stormachtig toegejuicht en deze figuren van wereldformaat beantwoordden het publiek met een geestdriftig gewuif. Het was voor het iar het Kapitool begaven; met zulks eveneens het geval. (Telefoto) de ovaties 1 eerst sinds 20 jaar, dat beiden zich t Franklin Roosevelt en Herbert Hoover i Doodstraf geëist tegen oorlogsmisdadigers Wegens mooid en beestachtig gedrag in concentratiekamp Een Franse krijgsraad heeft gisteren te Metz tegen vier Duitse oorlogsmisda digers uit het concentratiekamp Schir- meck in de Elzas, de doodstraf geëist. De eerste Duitser, kampleider Karl Buck, wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van 78 gevangenen en 15C leden van de Franse ondergrondse be weging. De andere drie waren bewakers in het genoemde kamp, waar zij zich beestachtig gedroegen. Tegen een aantal bewakers werden zware gevangenisstraffen geëist. C.N.V. sprak met directie van De Ommelanden Directeur wil nieuwe arbei ders niet ontslaan De leiding van het C.N.V. heeft gis teren met de voorzitter en de directeur van de coöperatieve melkfabriek De Om melanden te Groningen in Utrecht een bespreking gehouden over het door het C.N.V. op partijen gedane beroep tot oplossing van het geschil. Vóór het onderhoud had de directie medegedeeld slechts te voelen voor een arbitrage op voorwaarden. Zij wenste namelijk de tachtig arbeiders, die na het uitbreken van de staking zijn aangeno men, niet te ontslaan. Ook de besturen van het N.V.V. en de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond hebben zich, te Amsterdam, beraden over de consequenties van de aanvaarding van het voorstel van het C.N.V. Alleen al in Rome. de Italiaanse hoofd stad, zijn gisteren 2.000 mensen aange houden als gevolg van de actie van com munisten en socialisten tegen het wets ontwerp-De Gasperi tot verandering var het kiesstelsel. Jeeps vol politiemannen voerden met loeiende sirenes aanvallen uit op stakers, die optrokken naar het parlement Tientallen mensen, o.w. schillende politieagenten, moesten ir kenhuizen worden verbonden. In de Kamer, die toen al zonder onder breking zestig uur bijeen was, brak een tumult uit toen een communistische afge vaardigde binnen kwam wankelen, ee: zakdoek tegen het hoofd gedrukt en uit roepende: ..De politie heeft me buiten ge slagenDit was voor de communisti sche en socialistische afgevaardigden en het publiek genoeg om zich op te winden. Melk binnenkort één cent duurder Opgevangen door daling van vleesprijzen Minister Mansholt is van plan, binner kort de prijs van de consumptiemelk met één cent per liter voor het hele land te verhogen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaan, zijn bespre kingen nog gaande. Deze maatregel zal een grote ontlas ting voor het landbouw-egalisatiefonds betekenen. Uit dit fonds wordt namelijk de subsidie op de consumptiemelk be taald. Een eventuele verhoging van de sumptiemelk zal zowel in de 6ubsidie- scetor als in de gezinsuitgaven worden opgevangen door de sedert November van het vorige jaar ingetreden daling der vleesprijzen, zo vernam het A.N.P. van het ministerie. Koninklijk Paar bood diner aan Tientallen diplomaten in paleis op de Dam Enige honderden Amsterdammers heb ben gisteravond bij het Koninklijk Pa leis op de Dam getracht een glimp op te vangen van de gasten voor het jaar lijkse diner, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard de leden van het corps diplomatique zouden aanbieden. Tot teleurstelling van velen reden de hofauto's, die tegen half acht op het plein arriveerden, dóór en gingen via de Mozes en Aaronstraat naar de ingang de Nieuwe Zyds Voorburgwal, waar alleen enkele fotografen stonden. Nadat Koningin en Prins zich naar nnen hadden begeven, arriveerden aan de Damzijde de gasten.'Als eersten kwa- minister mr J. W. Beyen en zijn echtgenote. Verscheidene leden van het corps di plomatique waren in ambtsgewaad ge kleed, de dames in kostbare avondtoi letten. Veel kon het publiek niet zien, want de gasten stapten vlak voor de ingang uit en verdwenen snel naar binnen. Tegen acht uur waren allen aanwezig en bleven slechts de vier schildwachten van de intendancetroepen van het kamp Zee burg achter. Aan het diner in de troonzaal zaten i totaal 58 personen aan. Een orkestje, samengesteld uit leden van de Konink lijke Militaire Kapel, zorgde voor pas sende muziek. Even na elf uur was het diner afge lopen en korte tijd daarna lag het paleis donker en verlaten. Minister Donker kiest andere koers Inderdaad een Duitse ontsnappingslijnkabinet in Bonn nog steeds oneens DAT van 16 tot 24 Juni in ons land ;n internationaal congres over electro- acoustiek wordt gehouden en in Den Haag de openingszitting plaats heeft. DAT in Noordwolde de eerste spade in de grond is gestoken voor 125 km water leiding ten behoeve van de industrialisatie i Oostelijk Friesland. DAT de 43-j. werktuigkundige J. K. uit Bussum, die een automobilist met een revolver heeft bedreigd om de auto te be machtigen, in Utrecht tot 1 jaar veroor deeld (Eis: 2 jaar). DAT gisteren het 1000e Domo-Stero- vita melktranaport voor de Amerikaanse troepen in Europa met veel vertoon uit Dordrecht is vertrokken. DAT in Huybergen (N.-Br.), behoudens goedkeuring van hogerhénd, dit jaar wordt begonnen met de bouw van een nieuw raadhuis. DAT tegen de 22-jarige J. M. A. K. uit Grevenbicht <L.), die met gebruikmaking van een vermomming en een kartonnen kinderpistool een poging tot een roofover val op zyn tante heeft gedaan, in Maastricht 5 mnd plus 3 voorw. is geëist. DAT in Maastricht anderhalf jaar is geëist tegen de 27-j. oud-S.S.-er G. K., die een oude dame op straat heeft beroofd van een handtas met 150. DAT tegen drie jongelui (de 17-j. A. H. V. L., de 18-j. Fr. H. S. en de 24-j. J. V die door het bezoeken van gangsterfilms en het slenteren op straat tot inbraken waren gekomen, in Maastricht 1% jaar jeugdgevangenisstraf is geëist. DAT de bocht bij de Kruispoort te Steenbergen, een der gevaarlijkste ver keerspunten in N.W.-Brabant, binnenkort wordt verbeterd. DAT vanmorgen brand uitbrak in de meubelfabriek op de derde etage van het perceel Joden Houttuinen 51 te A'dam, doch de brandweer het vuur spoedig meester was. Minister Donker deelt mee dat hij zich genoodzaakt heeft gezien maatregelen tot overplaatsing van een aantal der gedetineerden die in de gevangenis- te Norgcrhaven (Dr.) en Eijgelsho- (L.) verbleven. Dit betekent, dat de bewindsman plotseling van standpunt is veranderd. Bij de interpellatie in de Eer- Kamer over de ontsnapping uit Breda verklaarde hij immers nog dat niet tot overplaatsing zou worden overgegaan, in dien althans uit de beide gestichten, die een gematigd regime hebben, geen ont vluchtingen op enigszins belangrijke schaal zouden plaats hebben. De reden voor het thans genomen be sluit is o.a. de ontwikkeling van de feite lijke gang van zaïken in Duitsland met betrekking tot de uit Breda ontvluchten. Voorts is de minister na de interpellatie gebleken, dat behalve de in het opspo ringsregister vermelde ontvluchten nog DAT in Utrecht tegen de 30-j. oud machinist H. P. M. wegens diefstal bij de spoorwegen 12 maanden, waarvan 4 voor waardelijk, is geëist en tegen de 36-j. G. K. wegens heling 6 mnd. waarvan 3 DAT minister Zijlstra op 12 en 13 Febr. stad en provincie Groningen bezoekt om zich te laten voorlichten over de industrie. DAT gisteren de vierde vakbeurs voor de koffer- en lederwarenindustrie in de Jaarbeurs te Utrecht is geopend. DAT met ingang van 22 Febr. de vak groep rijwielreparatiebedrUf wordt opge heven. DAT op de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) weer twee emigran tencursussen worden gehouden, nl. van 9 t.m. 11 Februari voor Car.ada en-van 12 t.m. 14 Februari voor Australië en Nieuw- Zeeland. DAT de A.N.W.B. ged. st. van Noord- Brabant verzocht heeft om een betere verbinding tussen West-Brabant en Rot terdam. vier anderen in de loop van 1951 en 1952 uit Eijgelshoven ontsnapt zijn. Bovendi ontving hij ambtelijke rapporten, wai uit bleek dat de betrokken gestichten zich niet lenen tot het treffen van af doende voorzieningen tegen ontvluch tingspogingen. En tenslotte heeft de be windsman op 15 Januari een ambtelijk 'c richt ontvangen over het bestaan van ei ontsnappingslijn van Duitsland uit ter bevrijding van de door de bijzondere rechtspleging veroordeelde gevangenen. Om de gevolgen van de genomen maat regelen te beperken tot wat uit veilig heidsoverwegingen absoluut noodzakelijk moet worden geacht, heeft de minister bepaald dat in de gestichten Norgerhaven en Eijgelshoven aohter kunnen blijven zij, die bij goed gedrag de kans hebben in het lopend of het volgende jaar voor waardelijk in vrijheid te worden gesteld Slakkengang Intussen konden de West-Duitse bonds kanselier Adenauer en zyn kabinet het gisteren voor de tweede maal binnen een weefe niet eens worden over wat met de ven ontsnapte Nederlandse oorlogs- sdadigers gedaan moet worden Het kabinet is van plan de zaak weer op to m, maar heeft de ministeries van Justftie en Binnenlandse Zaken opdracht gegeven nogmaals contact te zoeken met de Nederlandse ambassade. De ambassade was gisteravond nog nier in dit besluit op de hoogte gesteld en am daarom een afwachtende houding in. Niettemin sprak een woordvoerder an de ambassade de hoop uit, dat de beide gearresteerden zullen worden uit gewezen en dat de opsporing der vijf nog gegrepen misdadigers spoedig tot resultaat zal leiden. De woordvoerder sprak er zijn be vreemding over uit. dat deze vijf voort- vluchtigen zich nog steeds verborgen weten te houden ondanks het feit. dat zij zich zonder middelen van bestaan in het gebied der bondsrepubliek ophouden. Verschillende afgevaardigden maakten reeds aanstalten een stevige vechtpartij te beginnen. Temidden van de groeiende chaos riep de voorzitter luid om orde. Teneinde het tumult te bezweren liet hij toen de tribunes ontruimen en verliet zelf de Kamer ten teken, dat de vergade ring was geschorst. Na anderhalf uur achtte de voorzitter de gemoederen voldoende bekoeld om de vergadering te hervatten. Linkse afge vaardigden poogden premier De Gasperi te overstemmen, toen deze zijn kostbare tijd ten einde raad gebruikte om toe te lichten, waarvoor de eerder genoemde communist was geslagen. Asgrauw van vermoeidheid luisterde De Gasperi met strak gelaat toe, toen com munistische woordvoerders hun beschul digingen over hem uitbraakten, zoals „Dit is het einde van het parlement, jullie zijn bezig een politiestaat te maken!" Vijf communistische en uiterst linkse leden en het bestuur der Kamer hebben uit protest tegen de behandeling der kieswet ontslag gevraagd en gekregen. V ertrouwensvotam Reuter meldde hedenmiddag: De Ita liaanse Kamer van Afgevaardigden heeft haar vertrouwen uitgesproken in de rege ring-De Gasperi. De vergadering, die aan dit votum voorafging, was de langste in de Italiaanse parlementaire geschiedenis. Na de botsing in Deventer Spoorwegmannen wor den opnieuw gekeurd Rangeerder maakte praatje en liet trein wachten Na het spoorweg-ongeluk bij Deventer heeft de leiding van de Ned. Spoorwegen onmiddellijk maatregelen genomen tegen enkele spoormannen, die bij de botsing betrokken waren. De adjunct-commies H.. die Maandagavond voorman van het goederen-emplacement in Deventer was, en de voorman-rangeerder van de aan gereden goederentrein, J., zijn hangende het onderzoek geschorst. Zij worden medisch en psychotechnisch herkeurd. Mocht uit de keuringen blijken, dat zij voor hun huidige werk ongeschikt zijn, dan worden zij elders in het bedrijf te werk gesteld of gepensionneerd. Twee bij het ongeluk betrokken rangeerders. ,r. en S., worden herschoold. Er is aan het licht gekomen, dat de goederentrein enige minuten te lang op het hoofdspoor heeft gestaan. De rangeerder heeft, toen de trein op het goede spoor was gebracht, de lichten op de seinbrug enige honderden meters verder weer op veilig gesteld en de sein- sleutel overeenkomstig de dienstvoor schriften teruggebracht naar de post van de seinhuiswachter. Daar maakte hij echter een praatje en intussen stond de goederentrein op hem te wachten, net enige ogenblikken te lang.... Pas gistermiddag om drie uur was het treinverkeer Deventer-Enschede v.v. eer over twee sporen mogelijk. Is „onderkruiper" een scheldwoord De officier van Justitie te Groningen eiste gisteren ƒ50 of 25 dagen en 14 dagen voorwaardelijk tegen de 29-jarige Wiebelina de B. te Noordhorn. Verdach te B. heeft op 6 December j.l. „smerige onderkruiper" tegen de fabrieksarbeider J. Dijkstra gezegd. Dijkstra werkte bij De Ommelanden, terwijl de man van verdachte staakte. De raadsman van ver dachte, mr Coppius, beriep zich op Koenens woordenboek, waarin het woord onderkruiper een minachtend, doch geen beledigend of scheldwoord wordt ge noemd. Ook de politierechter was van mening dat „onderkruiper" een vrij kleurloos begrip is, maar in de combina tie met „smerige" kreeg volgens de po litierechter hét woord een ander accent. Hy vonniste verdachte met ƒ20 boete, of 10 dagen en 5 dagen voorwaardelijk. Ontvluchte smokkelaar in Den Haag gepakt Een Duitse smokkelaar, die wegens smokkelhandel met Rusland te Amster dam werd gearresteerd, zou aan de Duitse politie worden uitgeleverd. Hij zag kans te Roermond aan zijn bewakers te ontsnappen, maar is nu weer in Den Haag aangehouden. De man, die onder bewaking stond van twee rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingendienst. kreeg van dezen tijdens een oponthoud in een Roermonds café gelegenheid even te telefoneren. Deze kans benutte hij om de benen te nemen. De commissaris van de Amster damse vreemdelingendienst hechtte geen geloof aan het verhaal van zijn beide politiemannen, en liet ze onmiddellijk schorsen. De smokkelaar, die weer op transport gesteld is naar Amsterdam, ontkent geholpen te zijn door de recher cheurs. De zaak wordt nu diepgaand on derzocht. HET WEER IN EUROPA :s ïi* ozo wzw wzw - 4 - 1 2 - 0 •44 - 2 -4 2 Iets kouder overdag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt, met later kans op wat lichte regen of mot regen. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige, wind, ruimend van West naar Noord. Iets kouder overdag. (Opgemaakt om tien uur). Donderdag: zon 8.34 tot 17.09 uur- aan 10.58 tot 1.42 uur. Op 22 Jan. EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1