Adenauer verstoord over Amerikaans rapport MGevaarlijkeMist!! Toch is het zo DINSDAG 20 JANUARI 1953 i Het specialistencontlict Minister Suurhoff kan niet ingrijpen Prof. Zijlstra mag echter een prijsbeschikking treffen Het is niet waar, dat minister Suurhoff (Sociale Zaken en Volksgezondheid.» overweegt, door middel van een prijzen- beschikking in te grijpen in het conflict tussen specialisten en ziekenfondsen over het honorarium van de specialisten. De bevoegdheid tot het treffen van zo'n schikking heeft slechts minister Zijlstra «Economische Zaken), die hiervan ge. bruik zal maken indien blijkt dat gevaar bestaat van een naar zijn oordeel onge rechtvaardigde prijsverhoging. Van zo'n gevaar is inderdaad in Breda en Tilburg thans sprake, zo heeft minister Suurhoff op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid De Vos van Steenwijk (V.V.D.) geantwoord. Vanzelfsprekend geven minister Suur hoff en minister Zijlstra er de voorkeur aan, dat de partijen in onderling overleg tot een aanvaardbare regeling komen. De betrokken specialisten willen de onder handelingen echter alleen voortzetten op bepaalde eenzijdig gestelde voorwaarden en dit kan moeilijk als uitgangspunt wor den aanvaard, omdat het tot een chaos zou kunnen leiden. Minister Suurhoff kan op de onderhandelingen geen invloed uit oefenen. Instelling van een nieuwe com. missie waarin fondsen en specialisten ge lijkelijk vertegenwoordigd zijn, vindt hij niet gewenst. Werving voor de B.B. in andere provincies Nadat gisteren de weinig voor de Be scherming Burgerbevolking in Noord- Brabant, Limburg en Overijssel is begon nen, volgen op 2 Februari Gelderland en Utrecht met Het Gooi. Daarna volgen op 16 Februari: Friesland, Groningen en Drenthe: 2 Maart: Zeeland en de Zuidhol landse eilanden; 16 Maart: het grootste deel van Zuid-Holland en Noord-Holland en plm. 30 Maart: Amsterdam, Rotterdam en D e n H a a g. Amsterdams officier Amerikaan Adonis kan worden uitgeleverd De 42-jarige Amerikaan Harold John Adonis, die er van verdacht wordt, zich als hoofdambtenaar in de staat New Jer- sey te hebben schuldig gemaakt aan omkoping en reeds lange tijd in ons land wcrdt vastgehouden, kan worden uitge leverd. Tot deze slotsom kwam gisteren de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr W. B. J. Aberson. De rechtbank zal over veertien dagen advies uitbrengen aan minister Donker, die tenslotte over de uitlevering moet beslissen. „Omkoping in zijn algemeenheid is een reden tot uitlevering. Het is niet nodig, dat het volle bewijs wordt ge leverd van wat Adonis ten laste gelegd is. Het is voldoende dat zekere aan wijzingen vaststaan", aldus de officier van Justitie. Adonis zelf verklaarde dat hij on schuldig is. Uitslag rebus-wedstrijd Voor het Kind Meer dan 150.000 oplossingen zijn bin nengekomen van de prijsrebus, die ge voegd was in mapjes door het kind ver kochte postzegels Voor het Kind. De eerste vijf prijzen zijn als volgt ge trokken: le prijs (reis naar Zwitserland voor 2 personen) mevr. K. de Bruin, Nieuw- buren, Kollum (Fr.); 2e prijs (bromfiets) de heer B. Kon- keler, W. Marisstraat 90, Dordrecht; 3e prijs (radiotoestel) de heer H. Ver- bunt. Lavendelplein 52, Eindhoven; 4e prijs (cassette gero-zilver) J. J. d. Plaat, Spoorstraat 53, Den Helder; 5e prijs (rijwiel) de heer M. G. Smits, B. Gaerlandtstraat 52. Gorinchem. Alle prijswinnaars krijgen bericht. H\j gaf zijn gramschap te kennen over de inhoud van het Amerikaanse rapport de houding van de Amerikaanse Hoge Commissaris Samuel Rebel, omdat deze het gepubliceerd had, zonder hem van te >ren te raadplegen. Adenauer zei, dat de Britse arrestaties de publicatie van het Amerikaanse rapport „geen goede atmosfeer gescha pen hebben voor ratificatie van het EDG- verdrag. Ik betreur deze gebeurtenissen ten zeerste", zei hij. De verkiezingen in a.s. zomer zouden duidelijk spreken. De kanselier verklaarde voorts, dat de Westduitse veiligheidspolitie in samen werking met de Britse geheime dienst in het laatste halfjaar „de samenzweerders" voortd'-~md in het oog gehouden had. „Wij 1 f nen tot de slotsom, dat niets gedaan ^hoefde te worden", aldus Ade nauer. Twee of driemaal had hij over deze nazi's gesproken met de Hoge Com missaris, die niet in staat geweest was feiten te berde te brengen, die ons in staat zouden stellen legaal op te treden. Ten slotte zeide de kanselier: „Wij lan een kritieke periode tegemoet. Wij weten niet, wat voor ons in petto gehou den wordt, wanneer Stalin zou sterven. De strijd om de opvolging in de Sowjet- Unie schijnt reeds begonnen te zijn". Gisteravond is door de Amerikaanse Hoge Commissie een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd dat de pu blicatie van de uitslag van het opinie- (Advertentie) 'Jgf 6és Uit de pers Gezond Nazi-angststeik overdreven Bondskanselier van mening, dat kans voor een Putsch is uitgesloten HET RAPPORT over de enorme uitbreiding van het neo-nazisme in West-Duitsland, heeft grote beroering teweeggebracht in politieke kringen te Bonn. Bondskanselier Adenauer is boos op de Amerikanen. Te genover de pers verklaarde Adenauer, dat er niet veel kans bestaat, dat een nazi-partij in West-Duitsland naar de macht zou grijpen. Hij is van oordeel, dat de West-Duitsers in overgrote meerderheid wel aanhangers zijn van de democratie. Adenauer leverde tevens commentaar op het Britse optreden van verleden week, in zake de arrestatie van zeven voormalige onderzoek geen enkel politiek oogmerk heeft. Het State Department heeft het bureau m de Amerikaanse Hoge Commissaris verzocht een toelichting te geven bjj het gepubliceerde rapport. Rusland zegt viscontract met Gr.-Brittannië op De Sowjet-Unie heeft Engeland mede gedeeld, dat zij van plan is, over zes maanden de Brits-Russische visserij-over eenkomst van 1930 te beëindigen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Zater dag verklaard. Krachtens de overeen komst kan elk der beide landen deze zes maanden tevoren opzeggen. Volgens de Sowjet-Unie worden haar territoriale wa. teren begrensd door een lijn die op 12 mijl afstand van de kust hiermee even wijdig loopt. Andere landen is het ver boden, binnen deze zóne te vissen. De overeenkomst van 1930 met Engeland geeft dat land echter het recht, tot drie myl uit de Russiche kust te vissen. (Advertentie) Griep, zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzit tend slijm, snuift en wrijft U weg ""'ssDAMPO Advies tot instelling van nog drie Productschappen Hoofdproductschap voor akkerbouwproducten noodzakelijk geacht Het C.H, weekblad Koningin en Vader land bevatte van die heer L. Krol het volgende stukje ovear een onderwerp, dat in deze tijd wel actueel is: „Ons standpunt inzake de kosten, betalen voor genoten onderwijs, beweegt aich om twee polen: voor kosteloos onderwijs zijn we niet t vinden en voor de studie moet de arme niet uitgesloten. Het kosteloze wordt meestal niet op prijs gesteld. We herinneren ons, panorama en museum kosteloos, tevergeefs wachtten op de brede 6troom van het publiek. Nu er entree wordt ge lheven, worden beide overstelpend tot vrij goed bezocht. Op particuliere onderwijs instellingen, louter op winst berekend, verschijnen de leerlingen trouwer dan op gemeente-instel longen, waar bijna niets vavohuldigd is. Velen staan kosteloos onderwijs voor. Het zit zelfs internationaal in de lucht. De kans is groot, dat we in dezen in een richting gedreven worden, die we niet believen. Onderwijs ls primair een zaak der oudörs. Het is billijk ze te laten bij dragen in de kosten, zij het dan naar vermogen. Zulks kweekt verantwoorde lijkheid voor de toekomst. Dlit mag niet meebrengen, dat voc begaafde leerling uit een arm gezin de schooldeur gesloten worde. We denken hierbij aan het Middelbaar en Hoger Onderwijs. Wel zal het moeilijk zijn voor velen de totale kosten van het onderwijs op brengen. Nochtans achten we handhaving van schoolgelden noodzakelijk. Redelijk schoolgeld ruime beurzen! Zo alleen worden de verhoudingen ge- Wereldnieuws in zakformaat ENGELAND EN AMERIKA hadden weer last van mist. In Londen had het ver keer met grote moeilijkheden te kam pen; bussen botsten en kantelden, waar bij velen verwondingen opliepen. Vlieg tuigen konden in Londen niet landen en werden doorgezonden naar vlieg velden in het Zuiden van Engeland; de scheepvaart tussen Portsmouth en het eiland Wight was stopgezet. In verschil, lende delen van New York was het richt zo slecht, dat het verkeer vrijwel stil lag; de vliegvelden waren gesloten. NOWIKOW, de tweede secrearis van Russische ambassade te Washington, wiens terugroeping de Amerikaanse regering had verzocht, is gisteren per vliegtuig uit de V.A vertrokken. Hij werd beschuldigd van spionnage. LENINS OVERLIJDEN in de Sowjet- Unie wordt herdacht met lezingen, ten toonstellingen en films. In alle steden, dorpen en scholen worden lezingen over het leven van Lenln gehouden. DE VER. STATEN hebben Rusland ver zocht deel te nemen aan een bijeen komst van de Grote Vier om te spreken over de opstelling vah een Oostenrijks vredesverdrag. Volgens het Amerikaan se plan zou de bijeenkomst op 30 Jan. in Londen aanvangen. Op een vorige uitnodiging is tot nu toe geen antwoord ontvangen. DE COMMUNISTISCHE vakbonden in Italië hebben hun leden opgeroepen voor een 24-uur staking. Zulks als pro. test tegen het wetsontwerp der regering tot herziening van de kieswet, DE ZUIVERING IN Oost-Duitsland heeft Friedrich Krimer, hoofd van het insti tuut voor functionarissen van de Libe^ raal-democratische Partij, genoodzaakt naar het Westen uit te wijken. IN TUNIS heeft zich in een Franse apo theek een hevige bomontploffing gedaan, waarbij een aantal personen werd gewond. DE TURKSE minister van Buit Zaken, Koprulu, heeft te Saloniki verklaard, dat hij eventueel accoord zal gaan met Italiaanse deelneming aan een Grieks- Turks- Zuidslavisch defensieverdrag. Volgens hem staan deze vier landen bloot aan dezelfde gevaren. MOSJE SJARET, de Israëlische minister van Buit. Zaken, verklaarde in het par lement te Jeruzalem, dat Israël in de V.N. met kracht de anti-Joodse cam pagne in de communistische landen, zal veroordelen. W oonarkbewoners richten bond op In Amsterdam is gisteren de Bond ter behartiging van de belangen der wooi arkbewoners opgericht (voorlopig secri tariaat: P. C. Hooftstraat 43, A'dam). De reden tot de oprichting van deze bond is, dat de woonarkbewoners, w van er ca. 25.000 in ons land zijn, wel plichtingen hebben, maar ten aanzien van hun rechten bijzonder beperkt zijn. De woonarkbewoners vallen wettelijk nog onder de verouderde woonwagenwet van 1917, die weinig uitstaande heeft met de woonarken van tegenwoordig. De woonarkbewoners genieten dan ook geen enkele effectieve wettelijke be- schremlng. Voor ligplaats, de duur daar van, aansluiting op electra, waterleiding enz., geldt geen enkele landelijke binden de uniforme bepaling, zo wérd medege deeld. Het doel van de bond zal zijn te trach ten aan deze toestanden een eind te Ook in andere plaatsen worden ver gaderingen belegd. In Utrecht bestaat reeds een plaatselijke vereniging. Ds S. C. de Graai 40 jaten predikant (Van onze Amsterd. correspondent.) Vandaag is het 40 jaar geleden dat ds S. G de Graaf, emeritus predikant van de Geref. Kerk van Amsterdam, te Ooster- n zijn ambt werd bevestigd. Na de kerken te St. Pancras en Rijswijk (Z.H.) te hebben gediend werd hij 25 April 1923 erbonden aan de Amsterdamse ge meente. Met het oog op de geschokte gezond heidstoestand van ds De Graaf, die op 1 September 1950 emeritaat verkreeg, kon een officiële herdenking van de 40 jaren geen sprake zijn. Zijn opvolger in de wijk, ds M. de Goede, herinnerde in de ..Amsterdamse Kerktaode" aan het levenswerk van zijn collega, dat vooral uitkwam in de eigen preekstijl, die hij in de hoofdstad vond aardoor hij leiding aan het Christe lijk leven gaf, de kerk bouwde en ge slachten bekwaamd heeft voor hun taak in Gods Koninkrijk. Ds De Goede wees zijn herdenking ook op de vormende kracht, die van hem in de studentenwe reld uitging, niet op de theologen alleen, maar evenzeer op de studenten in andere faculteiten. Schrijver memoreerde hot boek over de Verbondsgeschiedenis, dat hij heeft uitgegeven. Preken was voor ds De Graaf vertolker te zijn van wat God spreekt. Hij richtte zich altijd op de achtergrond der dingen, op de diepste motieven van het leven. Hij had diepi eerbied voor de kerk als de gemeen schap van Gods volk tenschap de heer n Akkermonde en thans wor sterdam. Vrijdag 23 Januari 1953 zal Jftig jaar geleden zijn. dat De Sociaal-Economische Raad heeft thans ook een ontwerp-advies tot instel- van enkele productschappen voor akkerbouwproduct»!! bekend gemaakt, oor granen, zaden en peulvruchten, aardappelen en voor veevoeder. In hte advies wordt ook in overweging ge geven de instelling van een hoofdproduct- schap voor akkerbouwproducten De organisatie-commissie, die het ont werp-advies heeft opgesteld, is nl. van oordeel, dat de verschillende onderdelen de akkerbouw (de teelt van granen, zaden en peulvruchten, aardappelen, voe dergewassen. enz) en de verschillende stadia van verwerking en afzet van die producten dikwijls nauw samenhangen. Het beleid van de productschappen voor de afzonderlijke akkerbouwproducten zal daarom, aldus het ontwerp-actvies. moe ten worden gecoördineerd. Dit zou door de centrale overheid kunnen gebeuren, doch het verdient de voorkeur deze werk- zaamheid zoveel mogelijk binnen de bedrijfsorganisatie zelf te doen geschie den Op grond daarvan wordt het voor stel gedaan om voor deze taak een hoofd productschap in te stellen. (Advertentie) LAST VAN JEUK? Bei die jeukende plekken met Débra- ine. die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. Ned. deskundigen naar het buitenland De volgende Nederlandse deskundigen zijn of worden door organisaties van de Ver. Naties uitgezonden naar het bui tenland: Door de landbouw- en voedselorgani- satie: ir C. H. J. Maliepaard (voor 1 jaai naar Jordanië), dr H. H. J. Frederiks (3 a 4 maanden naar Oostenrijk Perzië), en prof. dr W. J. Timmer (op nieuw 1 jaar naar Brazilië); door de internationale arbeidsorgani satie: C. T. Herzinger (6 maanden naar Perzië), W. van Warmelo (7 maanden naar Birma), P. Hennebelt (1 jaar in lakistan) en dr P. de Wolff (5 maanden naar Egypte); door de Internationale Herstelbank: prof. dr W. F. Eysvogel en ir J. H. L. Joosten (naar Brits Guyana). Voorts is de heer M. H. M. Karhof aangesteld als radiotelegrafist van U.N.O. in Pakistan en begint dr P. E. de osselin de Jong in April zijn werk als ector in het Maleis te Singapore. Betreurd wordt, dat de voorstellen dientengevolge niet geheel binnen het kader van de wet op de bedrijfsorgani satie blijven- Die wet voorziet nl. niet in de instelling van hoofdproductschappen. is echter gebleken, dat met de moge lijkheden. die déze wet biedt, geen be vredigende oplossing van het vraagstuk zou kunnen worden verkregen. Ook is de instelling van productschap pen voor suiker, voor landbouwzaden. voor pootaardappelen en voor vlas c wogen. De instelling van een product schap voor vlas wordt nog onderzocht, maar wat de drie andere betreft wordt voorgesteld, dat de S.E.R. zich van een advies tot instelling van die product schappen-zal. onthouden, daar zich bij de voorbereiding vooral moeilijkheden be treffende de bestuurssamenstelling heb ben voorgedaan. In de vergadering van de SER. op 20 Februari zullen de ontwerp-adviezen betreffende de productschappen voor gra nen. zaden en peulvruchten, voor aard appelen en voor veevoeder worden be handeld. Zoals men weet worden op 30 Januari de ontwerp-adviezen aangaande de pro ductschappen voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor siergewassen, voor tuinbouwzaden, voor margarine, vetten en oliën en voor gedistilleerde dranken behandeld. Lof voor 737 vertrekkende Korea-vrijwilligers Tot 737 Nederlandse. Griekse ei Thailandse militairen, die van het Ko reaanse strijdtoneel naar hun vaderland terug zullen keren, zijn door generaal Mark Clark, oppérbevelhebbèr der ver bonden strijdkrachten in Korea, en géne raal James van Fleet, commandant var het achtste Amerikaanse leger, vaarwel- boodschappen gericht, waarin de vertrek- kenden de lof hunner hoogste bevelheb bers in geallieerd verband wordt o gebracht voor hun uitstekende staat dienst bij de operaties te velde. Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet D zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak die ondragelijke rheumatlek. --jeke letteren de heer K. Sneyders de Vogel, oud-hoogleraar te Groningen, geboren te Schiedam en than» domicilie houdende te Groningen. Er zijn 350 Noorse zendelingen ln Zuid- Afrika. Madagascar. Formosa en Kameroen In het eerste helfjaar van 1953 worden er vjjftig uitgezonden Eer melden zie: meer aan dan men kan plaatsen, ïedert op 1 Januari 1052 de Zweden vrij zij zich bij een kerk aan te sluiten of niet, er geen massaal uittreden uit de (Luther- staatskerk gevolgd. Do meeste uitgetre- enen zijn tot andere geloofsgemeenschappen Vorig jaar zijn niet minder dan 54 Hervormde kerken gejeed gekomen, te weten 17 herbouwd, acht nieuw ge bouwd en 29 gerestaureerd. Het Ned. Comité van de World Univer sity Service-houdt van 23 tot 25 Januari in Oud-Poelgeest bij Leiden een conferentie «ver: universiteit en nationalisme. Dé Generale Synode der Ned. Herv Cerk heeft de kerkeraden gevraagd dit jaar •en collecte houden voor de Protestantse :erk lr. Indonesië, ln het bijzonder voor de ipleiding van predikanten in Djakarta. Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen tc" Ridderkerk (4e pred. plaats i H. Stolk te Schcvcningen. Be dankt voor Wezep H. G. Abma te Rot- •rdam-Delfshaven. Geref. Kerken Beroepen te Marken en te Krimpen in den IJsseJ en te Schermerhorn: can- didaat W. A. Jelsma te Amsterdam; be- ;n: te Ezinga H. T. van Bochove te Bedankt voor Hardenberg (vac. H. te VVormer. Geref. Kerken (art. 31 k.o.) Aangenomen naar Delft J. F. Weger Sappemeer. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Oud-Beierland D. Henstra Broek op Langedijk en K. J. Vclema tc Midwolde. roepen: tê De Krim A. W. Drechsler, candidaat te Amsterdam. Kerkbezoek in Parijs Een statistiek toont aan. dat de kerk gangers in Parijs voor verreweg het grootste deel behoren tot de hogere en hoogste kringen, In de aanzienlijke wijken gaat 2123 pet naar de kerk. in de wij ken der gezeten burgers 20 pet en in de wijken der intellectuelen, studenten en academici 19 pet. De middenstandswijken halen slechts 7 en de arbeiderswijken b' pet. Uit de sloppen en stegen gaat vrij wel niemand naar de kerk «het gaat hier uiteraard voornamelijk over de R.K. kerk). Een bezwaarschrift in Geref. gemeenten De kerker&ad van de Geref. Gemeente van Gouda en zijn predikant dr C. Steenblok hebben bij de classis Kampen een bezwaar schrift Ingediend tegen de prediking van ds A. Verhagen uit Kampen. Het gaat over de vraag of de uitwendige roeping komt tot allen, die onder de prediking verkeren of dat er een innerlijke gemoedsgesteldheid moet voorafgaan bij degenen, die geroepen Te weinig predikanten in Engeland Vele Engelse predikanten verkeren ln een noodtoestand, die al jarenlang onder werp van bespreking is. doch waarvoor mén nog geen uitweg heeft gevonden. Een van de gevolgen is. dat het aantal predikanten in de Engelse kerk. dat in 1914 ongeveer 22.000 bedroeg, in 1952 nog slechts 13 680 groot was. Gaat dat zo door, dan zullen er in 1960 minder dan 10.000 zijn. De opleiding tot predikant kost op het ogenblik f 12.000 en duurt tenminste vier jaar Tegenover deze hoge kosten taat dat bijna de helft van de predikan ten zich tevreden moet stellen met een salaris, dat lager is dan het loon van een ongeschoolde arbeider. Onlangs nog is de 39-jarige predikant i Chedworth iWest-Engeland) vrijge stelde van een vakvereniging geworden, dat hü met zijn gezin niet meer kon rondkomen van f 2500 per jaar. (Toen hij nog predikant was werkte hij in zijn vrije tijd als bakkersknecht, maar al spoedig verbood de kerk hem dat....). (Advertentie) WL Bescherm llw keel in dit venij- M nigc weer door geregeld gebruik VICKS bSnbons De kerkeraad van Gouda rlassts lat ondei ïeld" de vljandlgt sn heel roeping uitgesproken, dat de uitwe welmenend komt tot alle hot Evangelie met de els van geloof en beke ring. Vóór de wedergeboorte, dat ls vóór d< inwendige roeping, Is er volgens de classis Inwendige zaligmakende gemoedsgi ïeld. Giften en legaten Splitsing woonoord Lunetten Het Ambonnese woonoord Lunetten bij Vught zal volgens Trouw gesplitst worden in twee delen tussen de aanhangers van ffët" Committee Rehabilitation "Army-mën of Maluku Selatan en van de Badan Per- wakllan Rajat Maloekoe Selatan, na over leg met de hoofdbesturen, elk met afzon derlijke keuken en cantine. doch met een gemeenschappelijke kerk. De scheidings lijn tussen beide kampen is symbolisch. Eerste-Kamerleden: Geen vakgroepmensen naar de P.B.O. Sommige Eerste Kamerleden vinden het niet wenselijk dat personen die jarenlang hun krachten hebben gegeven aan de zo genaamde organisaties-Woltersom (de vakgroepen e d.) zullen overgaan naar de komende bedrijfsorganisaties. Het is beschamend, aldus deze leden, dat de Woltersomse organen, die een cari- catuur zijn van een werkelijke bedrijfs organisatie, zo lang na de bevrijding in stand zijn gebleven. De kleine midden stander heeft ze altijd beschouwd als een hem vijandige macht. De werknemer werd er als volstrekt onmondig behan deld. Dit wordt gezegd in het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie. t mevr. de wed. C. dl Crocq-Hoogland uit Den Haag. die ooi f35.000 aan verscheidene liefdadige instellin gen vermaakte De Geref. Kerk van Amater dam kreeg een gift van f 7000; die van Haar lem f2000. de Ned Herv. Gem. van Rode een legaat van f 1500. de Ned. Herv. Genr van Groningen een gift van f 1000. Idem t Amsterdam f 1000. Theologen-conferentie op het Eijkmanhuis Van 26 Januari tot 28 Januari zal, uit gaande van het theologisch seminarium der Ned. Herv. Kerk in het Eykmanhuis te Driebergen een conferentie voor theo logen worden gehouden, waar verschil lende vragen uit de praktijk van de pre dikant aan de .orde worden gesteld. Zo zal gesproken worden over „Huisbezoek en bezoek aan zieleen en ouden", „Sport", „Problemen van dorpsgemeenten" „Gesprekstechniek". Ook zullen de deel nemers zich bezighouden met het geza menlijk maken van een preek. Ds K. Riedel te Djakarta overleden Op 7 Januari is te Djakarta overleden ds K. Riedel, die sedert 1948 verbonden was aan het Christelijke Literatuur Co mité. aldaar, dat van de Raad van Kerken in Indonesië uitgaat. Met grote bekwaam heid heeft ds Riedel christelijke geschrif ten en commentaren op de Bijbelboeken in het Indonesisch bewerkt. De rcsearch-ohef van het Centraal La boratorium der Staatsmijnen, dr D. W. v. Krevelen, die onlangs ls benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de afd. Scheikundige Technologic aan de T.H. te Delft, zal 21 Ja nuari zijn Inaugurele rede houden. De Christelijke wereldzending wordt Herv. Emigratiecommissie belegt weer weekend Met medewerking van het Regerings commissariaat voor de Emigratie, de al gemene emigratie-centrale, de Chr. Emi gratie-Centrale en het Nederlands Vrou wencomité hoopt de stichting Hervormde Emigratie Commissie in samenwerking met de Oecumenische Stichting „Oud Poelgeest" te Oegstgeest op 14 en 15 Februari a.s. wederom een voorberei- dings-weekend voor Protestantse a.s. emi granten te houden. Het is gebleken, dat degelijke voorbe reiding en grondige bezinning op de ach tergronden van de emigratie onontbeerlijk en daérom rekent de Hervormde Emigratie-Commissie ook voor dit week end op grote belangstelling. Naast de geestelijke voorbereiding zal ook uitvoe rig aandacht worden besteed aan de zake lijke voorlichting waartoe onder meer het Regerings-commissiariaat voor de emi gratie zijn medewerking heeft toegezegd. Het bureau van de Herv. Emigratie-Com missie, is gevestigd, Javastraat 100, 's-Gra- venhage. Onderwijsbenoemingen Benoemd; tot hoofd te Nuth J. Heeroma (tijd J erff t terdam; te Tzt Werkendam mej. W. v d. Does te Vleuten; te Holwlerde (tijd.) mevr. J. Bolt-Drenthe te Appingedam. Benoemd: tot onderwijzer(es) aan Prinses Julianaschool te Vlaardingen S. van Asperen te Abbenes; te Koudekerke (W.) mevr. B. Keiler-Dekker te Souburg (tijd.). Ir. F. P. Mesu uit Bilthoven. directeur de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht, ben< de Landbouw- hogesc AMSTERDAM 20 Jan. Gem. Unlv Geslaaf theologie G E Vljzt Ned. rechten J. F. wassenaar LEIDEN. 20 Jan. 1953. Ges recht de heren J J v d Weel, Middelburg. F A M Huigen. Den Haag. UTRECHT. 17 Jan. Geslaagd voor het cand, ex. Nederlandse letteren: Th E Vis ser. Utrecht; Somi-arts ex H J. M Pieters, Nijmegen: Chr. Th H. Kurstjene. Maastricht; J. D. Fregeres. Vllsslngen; E. Young. Amers foort; G. J. Meulenbeld. J. Gorter. Halver versum; I. Molenaar. Maam (Utr.l; Mej. A. M. v d. Wal, Soest; J. J. L. Duyvendak. Utrecht. De promotic van mr C. Pompe op Woensdag 14 Jan. JL geschiedde cum laude. i Prot.-zendingsger Het lied der aethergolven WOENSDAG 21 JANUARI Hilversum 1. 402 m. VARA: 7.00 N: 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gi de huisvi 8.50 Voor 9 00 Gratr. 9.40 Gram. VPRO; 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Commentaar 1.20 Promenade-orkest 1.50 Gram. 2.00 ,.De weg omhoog" 2.15 Jeugdcon- cert 3.00 Voor de Jeugd 3.50 Vierhandig pianospel 4.12 Voor de jeugd H_uinea" 6.00 Nieuws 6.15 Actualiteiten 6 30 R.V.U.: dr H. Groot: „Nieuwere onderzoekingen over het melk- Dan buigt juffrouw Kempen zich voorover, en zo zacht dat ze het bijna niet kan verstaan, krijgt ze het vreselijke geheim te horen. dikant zitten en neemt het wild-schokkende hoofd En de daad bij 't woord voegend, laat ze haar in haar arm. alleen. „t Zou immers toch wel een keer uitgekomen EENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK ook al had je 't niet direct verteld. Wees ouderling Maaskamp is na de worsteling, •ngt ze het vreselijke geneim te noren. -- „raar Hat dij uuueniiig luadsna «""«-""b. Ze schrikt hevig. Dus de jongen, die ze in nou maar stil.... Nee t is heus niet waar dat dje op de dagen van twijfel volgde, wel de oude i het enkel jouw schuld ls. Hij had zelf ook wijzer j^jgt i—„„v.* „mn-notmrun stilte vaak de scherpste verwijten heeft is -niemand anders dan Joost Maaskamp. Maar ipoeten niet de oude kracht weergekomen. wwv.. zijn gang is moe en gebogen, zijn al wat grijzend dan "is ze veef te haastig geweest met haar oor- Z°brfïr^te temgén Al- ha?r- werd in. kort? üid s?M.V.wwit' feeLJs7a,U^ Wies nog, terwijl ze zich uitgeput hij niet met haar eigen zoons op de jongelingsver- in de kus- die zijn zoon niet kende door ANNIE SANDERS eniging gegaan en is hij zodoende niet dikwijls bij haar aan huis geweest? Nu is hij zenuwpa tiënt en de oorzaak daarvan is tot dusver ieder een onbekend gebleven, al is er vanzelfsprekend heel wat over gepraat. Maar dit werpt er ineens een heel ander licht op. Ze buigt zich weer over het meisje, dat uitspreken van haar bekentenis sens terug is gegleden. „Heb je 't hem verteld?" vraagt ze zacht. Wies knikt. „Diezelfde dag dat hij naar Rotterdam is ge gaan?" „Ja....Ik denk tenminste wel dat het diezelfde o dag was!" van 't huilen weer toedekken laat: „Wilt u het dooF het "leed" bitter*"ên° hard géworden „Arme jongen!" ontvalt juffrouw Kempen, maar nou bij hem thuis gaan zeggen?'" Bij vader gaat het andersom, 't verdriet schijnt ze heeft er onmiddellijk spijt van als Wies bij „Bij hem thuis, waarom? Ze kennen je toch hom juist milder te maken. Zelfs de kinderen van die woorden heviger dan tevoren begint te schrei- niet, en ze hebben daar al verdriet genoeg!" Verschalk merken het op, hoewel hij toch nooit en. „U hebt toch zelf gezegd dat 't pas goed is als onvriendelijk tegen hen is geweest. Ze praten er „Stil maar kind, stil maarl" zegt ze sussend, we het kwaad ook aan de mensen vertellen!" niet over, daar zijn ze nog te klein voor. Maar doch ditmaal heeft haar poging tot troosten geen antwoordt de zieke eenvoudig. ze kunnen hem bij Zondagmiddagbezoeken zo resultaat. De tranen schieten de moederlijke verzorgster wonderlijk vragend aankijken. „*t Is mijn schuld, o, 't is enkel mijn schuld!" in de ogen, ze kan 't niet nalaten om zich even Op een morgén, terwijl Sophie net bezig is de snikt Wies. „Als ik het hem niet verteld had. te bukken en het ouderloze meisje op 't voorhoofd ontbijtboel te wassen, komt ér een rijtuig de dan was hij ook niet ziek geworden!" te kussen. straat in, dat enkele minuten later, tot haar gro- Juffrouw Kempen, bang dat al te grote opwin- „Ik zal gaan, hoor!" belooft ze. „Ik zal nou da- te verbazing, vlak voor hun woning stilhoudt. Ze ding de zwakke krachten van haar patiënt nog delijk gaan. Probeer jij ondertussen maar wat spoedt zich de voordeur uit, want vader is al in meer zal slopen, gaat op de stoel naast het le- te slapen, ik blijf niet langer uit dan nodig is!" de werkplaats en heeft schijnbaar'niets géhoord. „Maaskamp is oud geworden!" zeggen de men sen. „Je kunt zien dat 't verdriet hem aanpakt. Hij lijkt wel zeventig inplaats van nog geen zes tig!" Sommigen, die hem niet al te best kunnen zetten, voegen er aan toe dat 't hem ook altijd voor de wind is gegaan en dat vroeg of laat toch elk zijn portie krijgt. Doch de meesten hebben met hem te doen, en groeten hem op straat met nog meer eerbied dan tevoren. Wat Sophie echter met verwondering ziet, is dat er van de enigszins strenge uitdrukking, die vroeger steeds in zijn ogen was. eensklaps niets meer te bespeuren valt. Ze denkt in deze dagen vaak aan een zin die ze lang geleden eens in een tijdschrift las: „Smart kan een mens verbitteren, maar ook verzachten!" Ze heeft wel mensen gekend in het stadjf mentaar 8.16 Gev. muziek 8 45 „De eekfcoorn- kool" hoorspel 9.35 Concertgebouworkest 10.06 Strijksextet 10.30 „Regenmaken als wetenschappelijk beroep" 10.45 Lichte mu ziek 11.00 Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 1120—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.46 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws 8.18 Ge wijde muziek 8 45 Gram 9 00 Voor de zieken 9 30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst 1100 „Johannes Brahma", hoor spel 12 15 Gram. 1 Nieuws 1.15 Prot. In1 1.20 Banjo-orkest 150 Grai 33 Gev muziek 100 ThuJ 2 45 Voor 00 Instrumentaal kwintet 3 30 Gra de Jeugd 5 20 Orgelspel 5 60 Mi - -- - 'ik 6 30 Spi 6 00 G< trum van het Chr. o gingsleven .45 Vocaal kwartet 7.00 Nieuws 7 10 Boekbespreking 7.25 Gram. 7 30 Buiten lands overzicht 7.50 Gram. 8 00 Radiokrant 820 Omroeporkest 9,15 „Jezus Christus en de wereldreligies 9 35 Gram. 9 40 Klein koor gitaar en bas 10.00 Viool, cello en clave- clmbel 10.30 Intern. Evang commentaar 10 40 Gram 10 45 Avondoverdenking H1.00 Nieuws 11.15—12 00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 1 00 Gram. 1.25 Gev. programma 2.00 Nieuws 2 10 Ooggetulgever- 8 45 Causerie 9.00 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Concert 1045 .Town Fo rum" 14 30 Gram 11.45 Parlementsoverzieht 12 00—12 03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's dagboek 12 15 Dansmuziek 12.45 V< Orgel 4 45 Lichte muziek 5,15 Mrs Dale's dag boek 5 30 Gev. muziek 6 00 Concert 6 48 Ver- zoekprogramma 7.15 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel 8.00 Nieuws 825 Sport 8 30 Gev programma 9.00 Hoorspel 10.30 Gev. pro gramma M.OO Nieuws 11J5 Actuele causerie 11.20 Sport 1130 Lichte muziek 12 05 Voor dracht 12 20 Liet Amerikaanse uitzending 7.01 Klankbeeld 8.00 Vocaal ensemble 114512.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Kamerkoor 12,00 Om roeporkest 12.34 Salonorkest 1.00 Nieuws 1.15 i. 1.30 Cellorecdtal 2.00 Schoolradio 3.40 9.30 Omroeporkes muziek 12.15 Gram. 1.00 Nieuws 1.10 G 4.00 Lichte muziek 5.00 Nleuwa 5,15 Gi 7 45 Nieuws 8 00 Gram. fi.15 Concert .Gram. 10 00Nieuws-10.15 J-azxnvuziek Gram. 10.50 Nieuws, /~WER DE BRANDNETEL behoeven we u niets te vertellen, u blijft haar wel uit de buurt, wanneer dit maar enigszins mogelijk is. Hiervan profi teert de dovenetel, die een merk waardige gelijkenis met de brandnetel vertoont, maar toch in geen enkele familierelatie tot haar staat. Wanneer de dovenetel zou kunnen denken, zou den haar gedachten als volgt geweest moeten zijn: „Mensen en vele dieren vermijden de brandnetel, dus ik zorg precies op de brandnetel te gelijken, dan laten ze mij ook met rust." Daar om ziet u deze vreemdeling zich altijd tussen de brandnetels schikken en de plant trekt daarbij een gezicht of zij net zo gemeen is als haar buurlui. Dit verschijnsel van mimicry is moeilijk te verklaren. Sommige plant kundigen schrijven het toe aan het feit, dat de natuur beperkt moet zijn in haar vormen en zij vinden het he lemaal niet zo verwonderlijk dat de ene plant een treffende gelijkenis ver toont met een andere van een geheel andere familie. Zolang er geen ster ker tegenargumenten zijn. moeten we veronderstellen dat er misschien ook in deze simplistische uitleg iets waars kan schuilen. Maar dan is er een plant in Zuid- Af rika, die de kwestie nog wat moei lijker maakt. Dat is de Mesembryan- themum, waarvan er verschillende soorten bestaan. Deze planten groeien op droge en hete gronden, waar alle andere plantengroei uiterst zeldzaam is. Om te beletten dat zij zouden wor den uitgeroeid door het naar plant aardig voedsel snakkend gedierte, zou den deze planten uitgerust kunnen zijn met stekels, of andere scherpe wape nen. waardoor de belagers op een be hoorlijke afstand dienen te blijven. Maar een dergelijke verdediging van de plant is niet nodig, want bier is een nieuw middel aangewend, dat in de plantenwereld weliswaar uiterst zeldzaam is. doch daarom niet minder effect sorteert. De planten hebben nl. volkomen de vorm en de kleur aange nomen van het kiezel en de steen- brokken. te midden waarvan zij le ven! Zelfs van nabij is het bierdoor nauwelijks mogelijk deze planten van hun omgeving te onderscheiden. Alleen tijdens de bloeitijd verraden zit zich vaak reeds van verre door hun veelal opvallende en grote bloemen, hetgeen wel ten doel zal hebben de voor de bevruchting gewenste insec ten naderbij te lokken. Is ook deze mimicry toevallig ver oorzaakt door de vormen-armoede der natuur? Dan moeten wij de op insec ten gelijkende bloemen ten tonele voe ren. die zelfs de van toeval-gewagen- de biologen voor diepzinnige raadsels hebben geplaatst. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2