Jiieuuu) Cciiisrlic GTouranl Eisenhower vandaag geïnstalleerd als president der Ver. Staten Treinbotsing bij Deventer: tien reizigers gewond Wist U DINSDAG 20 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal; 2.per maand: 047 per week. Directie: F. DIEMER HooJdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcft «Mfmo mflu hert ia tegfjeaspoet" Drie en dertigste jaargang No 9639 Een ezel in de Leidse raad Heel Washington in feestroes Grootse parade, waarin ook atoomkanon als machtsteken meegevoerd SPANNING, OPWINDING, een feestroes in Washington, waar vandaag, een historische dag, Eisenhower wordt geïnstalleerd als president der Ver. Staten. „Zolang de voorraad strekt, programma van de inhuldi ging, plus tien foto's van de nieuwe president voor slechts één dollar" dat zijn de kreten die weerklinken langs de Pennsylvania Avenue. Van heinde en verre zijn de bezoekers toegestroomd; Washington is eivol, er is geen plaats meer in een hotel te krijgen. Hoe hebben de Republikei nen, die thans de macht overnemen, gewacht op dit moment. Overal waaien de vlaggen en de feestelijke kleuren bedekken tribunes, lan taarnpalen en hele gevels. In de kerken worden speciale gebeden gezegd. Na de grootse parade zullen er vanavond grandioze huldigings bals plaats vinden. De inauguratie van de nieuwe president wordt wel genoemd „de kroning van de gekozen koning", vanwege het ritueel, waarmede de plechtigheid gepaard gaat. Vanaf de trappen van het Kapitool heeft de 33ste president der Ver. Staten zijn inhuldigingsrede uitgesproken, die van te voren aan de wereldpers was verstrekt. In deze, met grote spanning verbeide rede, heeft Eisenhower in grote trekken zün toekomstige politiek geschetst. Een dichte menigte heeft de redev aangehoord, waarin Eisenhower beloofde nooit een aanvaller te zullen afkopen (met verdorven afspraken, omdat bij uiteindelijke keuze een soldatenransel een minder zware last zou blijken dan de plunjezak van een gevang alle oorden der Ver. Staten zijn officieel benoemde vertegenwoordigers als „oog getuigen" naar de plechtigheid gezonden. Daartoe behoort ook de voormalige Ne derlander Louis van Iersel, een der meest gedecoreerde oorlogsveteranen in hef land, door de burgemeester van Los An geles benoemd om deze stad te vertegen woordigen. Van Iersel werd in Nederland geboren en trad in 1917 in Amerikaanse dienst. Eisenhower heeft de eed afgelegd op een platform boven de treden der brede stoep van het Congresgebouw. Ht pitool, centrum van het staatkundig le ven der Ver. Staten, wordt in de wan deling „The Hill" genoemd, omdat het op een heuvel gebouwd is. Het merk waardige feit doet zich voor, dat omtrent de wijze, waarop de nieuwe presiden wordt geïnstalleerd, noch in de Ameri kaanse grondwet, noch in ande; wetten iets is bepaald. De grondwet spreekt slechts van de eed of belofte Deze luidt: „Ik zweer (beloof) plech tig, dat ik het ambt van president der Ver. Staten getrouw zal vervullen er grondwet naar mijn beste kunnen handhaven, beschermen en verdedig Op het moment, dat de bladen verschij nen. kwart vóór zes, Nederlandse tijd, heeft Eisenhower, in handen van de pre sident van het Opperste Gerechtshof, Fred. M. Vinson, de eed afgelegd. De nieuwe vice-president, Richard Nixon, deed zulks als eerste. Na het uitspreken van de inauguratie rede was het moment aangebroken voor de grote parade op de Pennsylvania Avenue, waaraan 18000 mannelijke en vrouwelijke leden van de strijdkrachten deelnamen. De nieuwste wapens, o.a. een kanon, waarmede ook atoomgranaten kunnen worden afgevuurd, werden ln deze parade meegevoerd. Twee duizend man valschermtroepen van de S2-ste luchtlandingsdivisie, die in 1914 in Nor- mandië in actie is geweest, alsmede een 90-tal oudstrijders uit Korea, namen aan de parade deel. Behalve de parade van de strijdkrachten werd ook een kleurige allegorische optocht gehouden, waarin Praalwagens der verschillende staten van de Unie meereden. Een kleine veertig leden van Eisenhower's familie, onder wie vier broers en vijf schoonzusters van de president, hebben aan de plechtigheid meer luister toegevoegd. Circa een millioen toeschouwers De rit van de beëdigde president, van het Ka-pi tooi -naar het Wï-;.te Huis, werd door meer dan een mï'll-ïoen toeschouwers •gadegeslagen. Uiteraard was het hand haven van de orde voor de pokt-ie een reuzen karwei. Als instructie was aan de pol-iïiie een klein boekdeel verstrekt, be staande Uiiit 40 getypte foliovellen. De agenten hadden vier bladzijden u-it het hoofd -moeten leren. Vooral het contro leren der passen was een pun-t van be lang. Die passen va-rieerden van „passen voor k-oemers -te voet", „voor loopjongens om films en foto's naar kan-toren te brengen" en „pa6sen voor verkopers od vaste standplaatsen". Voor het gevaar, dait er sneeuw zou vallen, waren van -tevoren 38 sneeuw-1 •ploegen i-n gereedheid gehouden, de weersvoorspelling lu-idde. „half tot zwaar -bewolkt met -temperaturen omstreeks 40 -graden". Aan scherts heeft het deze dag niet ontbroken. MiSs Burma, de olifant, d-ie enige tijd geleden officieel is aange nomen als mascotte van de Repub i-keinse Partij, werd herdoopt in.. „Miss Republican". Grappenmakers beweerden, da-t zij vandaag een -hele fles whisky dronk, aangelengd met slechts een scheutje water 1 De rede van Eisenhower In zijn inhuldigi-ngsrede heefit generaal Eisenhower beloofd, een voldoende macht te zullen scheppen om hen, die ag-gressieve bedoekn-gen zouden hebben, te ontmoedigen. Hij zou echter bereid blijven met iedereen besprekingen ;n over middelen, om de oorzaken der huidige spanningen weg te nemen cn -de bewapend-nisswedloop aanzienlijk te verminderen. Eisenhower deed Ln deze rede, die •wel een politieke geloofsbelijdenis a-ls :n regerin-gspregram Inhield, een be roep op Europa om met hernieuwde in spanning te streven naar verwezenliik-ing de Europese eenheid. Hij liet uitkomen, dat zijn regering nooit haar toevlucht zou nemen tot een „sussin-gs-pol-itiek" en hij beloofde, de Amerikaanse bondgenoten hulp, teneinde hun veiligheid en welzijn te verzekeren. Op dit -punt zouden de Ver. Staten ver schil weten te maken tussen het volgen van een wereldpolitiek en imperialisme, zo zeide Eisenhower. Amerika zou nooit I trachten andere landen zijn politieke en economische instellingen op te dringen. De nieuwe president sprak zich uit vóór eenheid van de vrije wereld. Hij verklaarde, dat de Ver. Staten niet slechts door een nobel, gemeenschappe lijk ideaal, doch ook door noodzaak ver bonden waren met a-l-le vrije volken. „Wij geven ons er rekenschap van," zo zei hij, „dat economisch evenwicht de onmisbare voorwaarde is voor militaire kracht; wij zullen overal productie en gunstig handelsverkeer aanmoedigen". Voorts sprak Eisenhower zijn geloof uit i-n de Ver. Naties, die hij „het levende zinnebeeld van de dorst naar vrede van alle volken" noemde. President Eisenhower besloot met de plechtige verklaring, dat aangezien de Ver. Staten „de verdediging ren de vrij heid evenals de vrijheid zelf a-ls één en ondeelbaar besohouwen, zij voor alle continenten en alle volken dezelfde eer bied en dezelfde belangstelling koes- Eisenhower besloot zijn rede met de volgende woorden: „Bij ons zoeken naar begrip, smeken wij Gods leiding af In deze tijd moeten de vrije mensen opnieuw hun geloof uitspreken in de onsterfelijke waardigheid van de mens. het geloof in een eeuwige moraal. Dit geloof bevestigt de onvervreemdbare rechten van de mens. die hem door de Schepper zijn geschonken en alle mensen gelijk doen zijn voor Zijn aangezicht. Een ieder heeft zijn taak te vervullen met dapperheid en liefde, biddend tot God Almachtig". Elzasser beklaagde ,Het was afschuwelijk, ik huilde Gustave Ochs. één van de 14 Elzassers die tezamen met zeven Duitsers terécht staan wegens de uitmoording van Franse dorp Oradour in Juni 1944. het Hof te Bordeaux meegedeeld, dat hij indertijd opdracht had gekregen, de hui zen te doorzoeken en de zieke inwonen ter plaatse te doden. Ochs. die voordien politieman in een dorp in de Elzas was kwam eerst enige maanden vóór het ge beurde te Oradour bij de S.S.-divisie ..Das Reich". Sergeant Steger, die Ochs bevel gege ven had, heeft men niet kunnen opsporen Hij wordt met 85 officieren en minderen bij verstek berecht. Kort na de massamoord was Ochs ge deserteerd en toegetreden tot de Franse verzetsbeweging. Op de vraag var rechter, of hij wist wat in Oradour gaan de was, antwoordde hij: „Het was schuwelijk; ik huilde...." In verschillende steden van de Elzas hebben protestdemonstraties plaats gehad tegen het feit, dat twaalf beklaagde El zassers tegelijk met S S -ers terecht staan. Aan de demonstraties werd deelgenomen door parlementsleden, geestelijken, oud strijders en burgers. Dit is Mevrouw Eisenhower, de echtgenote van Amerika's nieuwe president, gekleed in de avondjapon die zij tijdens de feestelijkheden van vandaag zou dragen. De japon is vervaardigd uit soepele zijde, z.g. Peau de Soie, en ver sierd door talrijke, met de hand opgenaaide Rijnsteentjes, in uier grootten en in verschillende finten rose. Het lijfje is strak en de rok is, even onder de taille, zeer wijd aangezet. Ook het handtasje is overdekt met Rijnsteentjes en vormt, mét de schoentjes en de japon, een mooi geheel. Mevrouw Eisenhower draagt bij deze japon e.n parelcollier van drie rijen. Tussen de parels zijn briljantjes aangebracht. Voorts draagt zij in de oren parelknoppen. Slond sein verkeerd Electrische locomotief reed tegen rangeerstel met goederenwagens station Deventer de electrische trein uit Enschede tegen een rangeren de locomotief met zeven goederenwagens gebotst. Tien reizigers werden licht gewond. De enorme ravage na de botsing deed aanvankelijk het ergste vrezen. Beide locomotieven werden zwaar beschadigd en verschillende goederenwagens werden uit de rails geworpen, waardoor zij een zware seinbrug omverstootten. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk een verkeerd sein. ten bes-tond, zaten gelukkig weinig reizi gers. Zes passagiers, die lichte verwon- De wagenbestuurder va-n de electrische trein, de heer Kampst uit Hengelo <Ov snelde, toen hij het ongeluk zag aai komen, ijlings uit de cabine de trein u Deze manoeuvre redde hem van d-e dood, wan-t de cabine werd tegen de voorzijde van de stoomlocomotief totaal verplet terd. Ook het voorste deel van de com partimenten, waarin hij een toevlucht had gezocht, werd volkomen inge drukt. Anderhalf uur heeft de man opgesloten gezeten, terwijl de opgedaagde hulpploegen naar hem zochten. Toen hem ontdekte, moest hij worden uitge zaagd. Met een gebroken neusbeen ondingen aan de elleboog werf bevrijd. In het voorste deel van de electrische trein, dat uit tweede klas comparti Door mistGat van 2 bij 4 meter Na Klipfontein, Oranjefontein in botsing (te Vlissingen) Het 10.500 ton metende motorsohip Oranjefontein van de Ver. Ned Scheep vaartmaatschappijen (Holland-O.-Afrika- lijn) te Amsterdam is gisteravond op de rede van Vlissingen in botsing gekomen met het Duitse motorschip Süllberg (1500 ton), dat voor anker lag. De Oranje, fontein liep een gat van twee bij vier meter op, boven de waterlijn. De Süll berg werd beschadigd aan de voorsteven. Beide schepen zijn doorgevaren naar Antwerpen. Eveneens bij Vlissingen kreeg de Ita liaanse boot Oregon een aanvaring met Drukte op het Witte Huis De spionnage te Wenen Verber en Ponger„Wij zijn onschuldig De twee voormalige Amerikaanse sol daten Verber en Ponger, die vorige week te Wenen werden gearresteerd, op be schuldiging van spionnage voor de Sow- jet-Unie, hebben bij hun eerste verweer op de genoemde beschuldigingen tegen over de Amerikaanse rechter Holtzoff verklaard, dat zij onschuldig zijn. Rechter Holtzoff bepaalde, dat de beide beklaagden op 2 Maart zullen worden verhoord. Waterman, die voor het departement van Justitie optrad, wilde dat het verhoor later zou worden gehouden, omdat er z.i. misschien een nieuwe aanklacht met an dere namen zou kunnen worden inge- Er werd geëist, dat Verber cn Ponger in hechtenis zouden worden genomen. Zij kunnen worden vrijgelaten tegen een borgstelling van 50 000 dollar. Opheldering gevraagd over vlucht uit Limburg Het Tweede-Kamerlid Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) heeft minister Donker schriftelijk gevraagd of het waar is, dat uit het mijnkamp bij Eijgelshoven (L.) op 15 December twee gedetineerden ontsnapt zijn. Als dit waar is, verzoekt het Kamerlid opheldering over de om standigheden waaronder de ontvluchting is gebeurd en over de maatregelen die genomen zijn om de ontvluchten te achterhalen. het Japanse schip Arima Maru en daarna met het Engelse vaartuig Walter Scott. De Oregon liep lichte schade op. De oorzaak van de botsingen is het grote aantal schepen, dat wegens de zware mist op de rede van Vlissingen voor anker ligt Alle loodsen zijn bezet Ongeveer 60 grote en kleine zeeschepen liggen te wachten. Niewjaarsdiner voor C.D. ten paleize Vanavond zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in het koninklijk palcis op de Dam te Amsterdam de le den van het corps diplomatique en hun dames het jaarlijkse diner aanbieden. Waarschuwing kostte meisje het leven .Tiek niet aan de noodrem, dat kan U f 500 kosten Een vijftienjarig meisje, dat door het onverwachts opengaan van een coupédeur vlak voor het station van Quesnoy ln Frankrijk uit de trein viel en op de naastgelegen spoorlijn bewusteloos bleef liggen, is door een rangerende locomotief overreden en in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen berweken. Uit het on derzoek bleek, dat een mede-reiziger, toen hij het meisje uit de trein zag vallen, aan de noodrem wilde trek ken, doch dat een ander hem daar van weerhield met de opmerking: .Niet doen, het zou U een boete van /ïjftigduizend francs plm. 500 kun nen kosten". Aldus werd met alarm geven gewacht tot de trein ln het station was aangekomen. In het an dere geval zou men het meisje waar schijnlijk nog voor overriding door de rangeerlocomotief hebben kunnen behouden. B. en W. van Den Haag delen mede Ypenburg blijft bestemd voor burgerluchtvaart Doch zo nodig zullen ook de militairen er gebruik van moeten maken Opstand geëindigd en opstand begonnen Driehonderd gevangenen sloten zich in De opstand van 1000 gevangenen ii «en gevangenis bij Pittsburgh (V.S.) i! fisteren, 24 uur nadat hij was uitgebro- ten. geëindigd. Er zullen door de ge' genisdirectie geen vergeldingsmaatrege len genomen worden en de klachten de muiters zullen nauwkeurig wor- uwelijks echter was deze opstand geëindigd, of in de gevangenis van Rock- eveneens bij Pittsburgh, stormde groep van 300, met revolvers gewa pende muiters op de bewakers af. Vijf bewakers werden in gijzeling genomen. Dc opstandelingen sloten zich in in drie enbarakken en deelden de directie dat zij via de telefoon willen onder delen. 11e beschikbare groepen van de itspolitie zijn naar de gevangenis K.L.M. opent lijnen op Bremen en Hannover )e K.L.M. zal met ingang van 17 Fe- lari a.s. een driemaal wekelijkse dienst openen van Amsterdam vlai Bremen naar Hannover. De diensten zullen door „Vlie- rende Hollanders" worden onderhouden pp Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Bremen en Hannover zijn resp. de •8ste en 99ste stad, die in het 200.000 km ange wcrcldluchtnet van de K.L.M. zijn opgenomen. „Ypenburg wordt niet tot militair vlieg veld ingericht, maar tot een burgerlucht haven. waarvan de militairen mede ge bruik zullen maken", zo delen B. en W. van Den Haag mede op vragen van het raadslid mr G L. Mens Fiers Smeding, over de plannen om Ypenburg in te rich ten tot militair vliegveld voor straal vliegtuigen. Met betrekking tot het militaire mede gebruik, dat van de aan te leggen ver harde startbaan zal worden gemaakt, merken B. en W. op, dat de noodzaak om het vliegveld ook door de militaire lucht macht te laten gebruiken, aan een be oordeling door de gemeentebesturen is onttrokken. De keuze van de vliegvelden, van welke de militaire luchtmacht ge bruik maakt of zal maken, is immers een aangelegenheid, welke de landsregering aangaat en waarbij nationale en inter- nationaal-militaire belangen betrokken Ook kunnen de gemeentebesturen niet treden in de beoordeling van de vraag, of de ligging van de startbaan ten op zichte van de verkeerswegen cn de be bouwde kommen in verband met het gebruik van de startbaan aan de daar voor gestelde eisen voldoet. Zoals Dit is dan mevrouw Hiram Cole Houghton uit de staaf Iowa (waar haar echtgenoot bankier is), die te Washington wordt genoemd als aan staand ambassadrice in Nederland voor de Verenigde Staten. DAT in Tasmanië voorbereidingen w den getroffen voor het deelnemen Nederland aan de dit jaar te houden ring van het 150-jarig bestaan v Tasmanië. de 50-j. r de verc w Const Silvc c Oranjefontein, doch de Britse politie er van overtuigd is, dat er geen misdrijf in het spel is. DAT de" gemeente Bloc.nendaal, blij kens het antwoord van minister Van Thiel aan het Tweede-Kamerlid Zeelenberg (Arb voortaan bij afgifte van een vestigingsvergunning voor in wonend huispersoneel niet meer van de werkgever zal eisen .na cvt. ontslag nog 1 jaar onderstand te betalen. DAT vandaag op Schiphol werd ver wacht Sujud Ranu Sudirjo. secretaris van de Indonesische perscommissie, die o.a. de perswet voorbereidt. DAT twee inwoners van Hoensbroek, de 24-j. Poolse chauffeur J. P. en de 25-j. A. G. L., wegens diefstal van 1350 paar nylons bij de fa. Van Dijk in Heerlen door de Maastrichtse rechtbank tot 1 Jaar zijn veroordeeld (conform de els). DAT minister Witte «Wederopbouw en Volkshuisvesting) op 2 en 3 Februari Friesland bezoekt om o.a. dc krot-oprui ming te bespreken. DAT in Eindhoven een reeks inbraken (o.a. diefstal van 7.000 by Van Houten) is opgehelderd door de arrestatie van de 20-j. H. K„ de 25-j. W. H„ de 26-j. F. M. de W. en dc 25-j. F. M. v. K. DAT de gemeenteraad van Het Bildt (Fr.) heeft besloten tot verbetering van de Noorder- en Zulderweg, die aanslui ten op de prov. weg BerlicumFraneker (kosten: 1.2 millioen). DAT „Ome Jan" van Zutphen, voor de Vara-mlcrofoon een wedden schap had aangegaan, zijn baard mag behouden, omdat vorige week voor nieuwe hospitaal-kerkschip De Hoop al leen ln nature al meer dan 15.000 is' binnengekomen (totaal aan geld thans: 83.000). DAT de stichting Bevordering Be scherming Bevolking een subsidie van 10.000 heeft ontvangen van Molest- Risico en Nieuw Molest-Risico. DAT bij de Staatsdrukkerij een serie boeken over de strijd ln Mei 1940 in ver schillende delen van ons land zal ver schijnen, samengesteld door de krijgs kundige afdeling van de generale staf. DAT tot rechtskundig adviseur bij het hoofdbestuur van het Chr. Nat. Vakver bond is benoemd mr W. v. d. Sluis, thans als zodanig werkzaam bij het ministerie van Oorlog. DAT tegen dc 55-j. J. K. S. uit Heerlen, die als kassier van het bijkantoor der Centrale Volksbank aldaar 17.000 zou hebben verduisterd, in Maastricht twee jaar is geëist. DAT ir M. de Wolff, hoofd van de af deling beroepskeuze voorlichting bij het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. vandaag afscheid heeft ge nomen wegens het bereiken van ae pensioengerechtigde leeftijd. DAT de veilingvereniging De Noorder- marktbond te Noordscharwoude in 1952 een record omzet bereikte van f 7.790 000. DAT de nationale reclasseringscollecte dit jaar op of omstreeks 3 October wordt gehouden. DAT vanavond een groot aantal auto's door een deel van A'dam zou rijden on der de leuze: ..Zij aan zij voor een tunnel onder het IJ." DAT oud-burgemeester H. de Bordes van Bussum vele attenties kreeg t.g.v. zijn 80e verjaardag, o.a. een schriftelljKe gelukwens van minister Van der Kieft. die vroeger raadslid van Bussum was. DAT het Tweede Kamerlid Schilthuis (P.v.d.A) aan de ministers Algera en Beyen schriftelijk vragen heeft gesteld over de opheffing van het zgn. Noes tarief der Duitse spoorwegen voor het goederenvervoer Oostenrijk-Nederland. DAT het Ned. stoomschip Alphacca (bijna 7700 ton), op weg van Buenos Aires nagr New York. ten anker is ge gaan voor de Surinamerivier. omdat stuurman A. Bokhorst uit Rotterdam ge opereerd moest worden. DAT twee grafschenders. G. v. d. W. uit Teteringcn cn A. P. uit Breda, door het Bossche hof tot resp. 6 mnd plus 6 voorw. en tot 10 mnd voorw. zijn ver oordeeld (Rcchtbankvnnis: resp. l'.i j- 1 maand). weet richtte de A.N.W.B. hierover adres aan de minister van Oorlog. De beoordeling hiervan behoort tot de taak van de ministers van Verkeer en Water staat en van Oorlog, die de aanwijzing van een terrein tot vliegveld slechts ge ven. indien dit terrein aan de internatio naal vastgestelde eisen voldoet. Het is en W. bekend, dat het vliegveld Ypen burg aan deze eisen inderdaad voldoet. Op grond hiervan zijn B. en W. van oor deel, dat zij zich tegen het militair mede gebruik van het burgervliegveld niel kunnen en met het oog op de hoge belangen, welke daarbij zijn betrokken niet mogen verzetten. De neergeschoten Neptune Hoop op overlevenden nu opgegeven Het zoeken naar overlevenden van 't Amerikaanse Neptune-transportvliegtuig, dat door Rood Chinees luchtdoelgeschut werd neergeschoten, is opgegeven. Volgens Reuter hebben communstische kustbatterijen gevuurl op een torpedo- bootjager die op zoek was naar drenke lingen. Het is niet bekend, of de oorlogs bodem het vuur heeft beantwoord. Berichten van Formosa (Reuter) mel den. dat zeven van de dertien inzitten den zijn gered. Andere berichten maken er melding van, dat tien overlevenden (van een in zee gestort reddingsvliegtuig èn de neergeschoten Neptune) aan boord zijn genomen van de torpedobootjager Halsey Powell. Achterzijde van Faustus 10 meter gezakt Vermoedelijk is het schip in tweeën gebroken In de loop van gisteren is de achter zijde van het in de Nieuwe Waterweg bij Hoek'van Holland gezonken s.s. Faustus een meter of tien gaan glijden en i grond gezakt, waardoor thans bij laag water boven het achterschip een meter of veertien water staat, hetgeen vol doende is voor de scheepvaart. Het voorschip evenwel dat bü laag ter nog 9 k 10 meter onder de zeespiegel ligt, vormt nog een enorme handicap voor de scheepvaart {-an en naar terdam, zodat men niet eerder zal kun nen spreken van een vrije waterweg voor de scheepvaart, dan wanneer ook het voorschip even veel zal zijn gezakt. De zandzuiger Ahoy is thans druk be zig hetzelfde goede resultaat met h- voorschip te bereiken, als het heeft g- boekt met de achterkant. Baby qedood tiidens ouderlijke twist Bij een ouderlijke twist is in Maastricht een drie maanden oude baby op tragische wiize om het leven eekomen. De 27-jarige W. S. wierp een schoen naar het hoofd van de vrouw, maar miste In plaats van de vrouw te raken, vloog schoen tegen het hoofdje van de baby. door de grootmoeder op de armer, werd gehouden Het kind werd ernstig gewond en is later overleden. De vader Is gearresteerd. De opzienbarende nier transplantatie te Parijs Bloedtransfusie schijnt weinig te baten De toestand van Marms Rcnard de 16- jarige Franse jongen, die meer dan drie weken geleefd heeft op een nier die od hem van zijn moeder overgeplant was. vordt nog steeds slechter, aldus Ass. Press. Zoals men weet werd hii in het Necker-ziekenhuis te Parijs geopereerd. Aanvankelijk scheen het. dat er enige verbetering ingetreden was na een bloed transfusie. maar deze was slechts van tijdelijke aard. De jongen spreekt bijna -Jet meer en zijn kracht neemt sterk af. De eerste rabarber Aan de veiling Westerlee werd giste- n door de kwekerij Jac. Vonk' uit Bergschenhoek de eerste rabarber aan gevoerd. De prijs bedroeg 0.50 per kg. dingen hadden opgelopen, konden i het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gaan. Het zijn de 37-jarige heer Gencvaassen uit Haarlem, die een lichte hersenschudding kreeg; de heer Klein Nagelvoort uit Vroomshoop de heer Nederhaod ui-t Zaandam en de heer Dijkstra. De beide laatsten werden licht gewond. De in het ziekenhuis opgenomen passagiers maken het zeer wel. Op de goederentrein werd niemand ge deerd. Deze trein was juist met een aantal geladen wagens van het terrein der biik-emballagefabriek Thomassen en Drijver gekomen Seininrichting niet in orde De rangerende trein zou zich, evenals de electrische, op goed spoor hebben be vonden. Aangenomen wordt daarom, dat de seirwnrichting niet in orde is geweest. Het sein voor de electrische trein zou d-n op veilig hebben gestaan. Het is echter ook mogelijk, da-t deze trein door een iveiüg sein is gereden. Onmiddellijk na het ongeluk begon men de vernielde electrische bovenleiding te verwijdern. De beschadigde wagens werden in de loop van de nacht wegge trokken. De verbindingen met Almelo, Hengelo en Arnhem werden onderhouden met bussen. Het treinverkeer van Deven ter naar Zwolle en Apeldoorn ging ge woon door. Van hedenmorgen tien uur vijftien af was een der twee hoofdsporen Dominee opgesloten in kerktoren pEN DOMINEE uit Nijverdal zou onlangs in Holten preken. Hij kwam een half uur voor de dienst aan en u-ilde de t\jd korten door de oude kerk eens te bezichtigen. Hij begon de toren te beklimmen, ging voetje voor voetje de nauwe trap op, opende een deur en be trad een kleine ruimte. Tot zijn schrik merkte de predikant in eens dat de deur van het scheme rige vertrek achter h'm dicht viel Aan de binnenkant van ddeur zat geen knop. De gevangene ruk te en trok, maar vergeefs Intussen stroomde de kerk vol. In de kerkeraadskamer begonnen de ouderlingen en diakenen onge duldig te worden, en ietwat onge rust. Een der ouderlingen ping de kerk binnen en stelde de gemeente voor de tijd -net Psalmzingen te Ver boren de zingende gemeente was de vertwijfelde pastor bezig rich te bevrijden. Hij betastte de wanden van zün „cel" en ontdekte een knopje. Hij drukte er op en prompt begonnen de kerkklokken te galmen. De koster hoorde het, snelde naar boven en bevrijdde de dominee. Even later kon de dienst beginnen. Philips (Sittard) ontslaat 100 meisjes De directie van de Philips-radiobuizen- fabriek in Sittard heeft gisteren een honderdtal meisjes ontslag aangezegd. Als reden gaf men ons van de zijde van Philips tc Eindhoven „exportmoeilijk- heden" op. Op deze fabriek zijn sedert de oprichting in begin 1947 ruim 1200 meisjes te werk gesteld, van wie er nu aan een honderd ontslag is aangezegd. Willem Ruys komt morgen ochtend aan De Willem Ruys. die in botsing met de Oranje is geweest, wordt morgenvroeg >'.m. 9 uur aan de Lloydkade te Rot terdam verwacht. Dc ontscheping der pas sagiers zal dan om 10 uur beginnen. Van Port Said af liep het schip weer zijn normale snelheid HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht -ft— De Bilt: Overwegend droog. Zwaar bewolkt met ver spreide opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.86 tot 5.08 uur; maan 10.41 tot 0.17 uur. Op 22 Januari E-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1