Dringend beroep op de burgerij inzake de B. B. Pieter Cannegieter J. Schinkel nam afscheid van C.H. Jongerengroep NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 19 JANUARI 1953 Nieuwjaarsrede burgemeester „Gemeente moet een eigen koers kunnen varen" Nog steeds drieduizend woningzoekenden Op de jaargrens plegen wij bespiegelingen te houden over hetgeen het afgelopen jaar ons bracht, en telkenmale komen we daarbij tot de slotsom, dat niet alle verwachtingen, die wij bij de aanvang van het jaar koesterden, in vervulling zijn gegaan; vaak ook beseffen wij, dat dit achteraf vanzelf sprekend is, omdat wij, in onze zucht om veel goeds te bereiken, ons ver langlijstje te uitgestrekt hadden gemaakt. Juist dit besef verhindert ons, ons blind te staren op die punten, die wij helaas nog niet van dit lijstje konden schrappen. Aldus burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot in zijn vanmiddag in de Leidse gemeenteraad uitgesproken Nieuwjaarsrede. Sprekende over de bestuurstaak, dacht Leidens eerste burger vooral aan de be stuursorganen. Hierin kwamen slechts geringe veranderingen. De heer Van Oijen werd opgevolgd door de heer Dirks. Vóórts verdient de instelling van rechtskundige commissie vermelding. Vorig jaar moest ik constateren, vervolgde de burgemeester, dat de finan cieringsmoeilijkheden hun stempel op de afgelopen periode hadden gedrukt, doch met voldoening stelde ik vast, dat althans de financiering van de woningbouw kon worden veiliggesteld. Met dankbaarheid mag ik thans gewagen van het feit, dat het afgelopen jaar in dit opzicht een zienlijke verbetering heeft gebracht. Met vreugde wijs ik er op, dal nationale woningbouwleningen hebben aangetoond, dat de Leidenaars a burgerzin hebben blijk gegeven. Ook overigens heeft het afgelojjén jaar teken van de geldleningen gestaan. Alles tezamen werd in 1952 voor ruim f 40 m-il- lien aan langlopende leningen gesloten. Als begeleidende verschijnselen van tijdelijke financieirngsproblemen zijn de investeringsbeperking en -commissie t( beschouwen. Een en ander betekend» niet alleen noodgedwongen inbreuk op de gemeentelijke autonomie, doch ook een vertraging in de wijze van werken- Bij het scheiden van de markt moet den geconstateerd, dat de investerings commissie onze plannen niet alleen heeft vertraagd, maar ook op één punt ernstig gedwarsboomd heeft. (Spr. ging hierop thans niet nader in). Woningnood Zoals gezegd, was in 1951 de financie ring van de woningbouw verzekerd ook in 1952 kon de woningbouw voort gang vinden. Zodoende werd de woning voorraad in 1952 met ruim 500 woningen vermeerderd, een toename die tweemaal zo groot was als die van de bevolking, die per 1 Januari 1953 91.672 bedroeg. Het aantal woningzoekenden biyft schommelen om de 3000, zodat op dit punt nog niet van een aanmerkelijke verlich ting van de zorgen kan worden gespro ken. Minder zorg behoeft men zich te maken omtrent de algemene gezond toestand der bevolking, aangezien deze bevredigend kan worden genoemd. Met name mag met dankbaarheid worden ge constateerd, dat gevallen van kinderver lamming zich niet hebben voorgedaan. Voorts stip ik aan, dat een Comité Be volkingsonderzoek Leiden is ingesteld, dat zich ten doel stelt, een in het najaar te houden onderzoek op t.b.c. voor te be reiden. Overigens is de hoop levend, dat in dit jaar een bescheiden voortgang kan worden gemaakt met de krotop m i n g. Van de huisvesting der bevolking de huisvesting van de gemeentelijke diensten is slechts één stap. Allereerst memoreer ik de aanbieding door H.M. de Koningin van een beeldje voor fraaiing van het stadhuis. De overige plannen tot voltooiing van het stadhuis hebben wel voortgang gevonden, hoewel nog niets tastbaars is tot stand gekomei Verwacht mag worden, dat zulks dit jaar wel het geval zal zijn. Sociale Zaken De dienst voor sociale zaken zal zich eerlang kunnen verheugen in een betere huisvesting. Het Nutsgebouw werd daar toe ingrijpend verbouwd. De ingebruik neming kan in het begin van de volgen de maand worden tegemoet gezien. Belangrijke voortgang is opk gemaakt imet de verbetering van de gebouwen van Endegeest. Twee mannenpavil- joens werden ingrijpend verbouwd, zodat zij thans aan alle eisen van moderne ver pleging voldoen. Ook de huisvesting van ihet verplegende personeel werd aanzien lijk verbeterd; wellicht mag mede hier aan worden toegeschreven, dat met be trekking tot het aanbod van personeel een bevredigende opgang kan worden geconstateerd. Ook in de Lakenhal werden enkele welkome verbeteringen aangebracht. Van de nieuwe werken noem ik allereerst de bouw van de Trekvlietbrug. Deze is van grote betekenis voor de in dustrievestiging, omdat zy de in „Zuid west" geprojecteerde terreinen zal ont sluiten. Voorts is een aanvang gemaakt met de demping van de Lange en de Stille Mare. Ook aan de spoorwegplannen wordt gestaag gewerkt. Het nieuwe sta tionsgebouw werd inmiddels in gebruik Advertentie) en z'n vrienden uit het plaatjesverhaal van de NIEUWE LEIDSCHE op het toneel van „DEN BURCHT" Woensdag 21 Jan. Aanvang 2 uur. Kaarten 45 en 60 ct. (bel. inbegr.) vanaf 10 uur aan de zaal verkrijgbaar. Plaatsbespreken 10 cent extra. JE KOMT TOCH OOK? Het wordt 'n pracht middag LEIDENS EERSTE BURGER. echter ernstige Industrie Op het gebied van de industrievesti ging wisselen licht e.r schaduw elkaar af.. De schaduwzijde vindt haar oorzaak in de onverkwikkelijke kwestie met de fabriek van de Colgate Palmolive Cy. Licht is het. indien wij zien, dat plm. 10.000 m2 industrieterrein werd ver kocht, n.l. aan de Ned. ElSctra-lasch Mij, de N.V. Krantz, de Purfina en de Elmi. Een ander opmerkelijk feit is de verhuur van grond en een daarop te stichten fa briekshal aan de Tokheim N.V. Vestiging van nieuwe industrieën en uitbreiding van de bestaande onderne mingen blijven dringende noodzaak met het oog op de werkgelegenheid van de bevolking. Het werkloosheidscijfer bleef steeds hoog, hoger dan het vorig jaar. November en December gaven echter in vergelijking met 1951 een iets gunstiger cijfer. Ook het aantal armlastige ondersteunden lag plm. 10% boven dat van 1951. Onderwijs Industrie-bevordering kan mede plaats hebben door zorg te dragen voor goed v a k o n d e rw ij s; dienaangaande zijn versohillende besprekingen gevoerd met industriële ondernemingen (o.a. de tex tielindustrie). Ook an de andere takken van onder wijs is de nodige aandacht besteed. De twee gymnastieklokalen in de Roden burgerpolder kwamen gereed, terwijl de raad de bouw van vier scholen mogelijk maakte. Voorts verdient vermelding de •Hoop ^van^de wereld centraal heeft ge- subsidiëring van ihet bijzonder klcu- mm fi| teronderwys. Daarnaast heeft men zijn aandadht te richten op de. personele zijde. In dit op zicht leed1 het onderwijs een groot ver- Hes door het overlijden van dr A. Sohol- i-n leven rector van het gymnasium. Vermelding verdient ook. dat d-erwijzend personeel een inleidende gegeventeneinde zijn inzicht onderwijsmethoden te vergro ten of te verdiepen. verband met het onderwijs staat lichamelijke ontwikkeling en ont spanning. In deze sector werden o m. cre- dieten beschikbaar gesteld voor de aan- velden in de Rodenburgerpolder, de bouw van een clubhuis aan de Zoeter- woudse Singel en de aanleg van een speeltuin in het Morskwartier. meester dat de Leidenaren, die altijd blijk hebben gegeven een goede burger zin te bezitten, ook nu niet achter zullen blijven en hun plaats in de gelederen de B.B.-organisatie zullen innemen. Vreemdelingenverkeer Op het gebied van het vreemdelingen verkeer is een verblijdende activiteit waar te nemen. Ik denk hierbij met n aan het werk van Leiden Leeft, die geslaagde braderie organiseerde. Intussen mocht Oud-Leiden haar 50-jarig bestaan vieren, in het kader waarvan zij de ge meente twee stadszwanen schonk. Helaas hebben Leido en Leida, tenge volge van een droevig ongeval, inmiddels hun zwanenzang gezongen. Een zeei Ircurenswaardig feit, dat slechts moeilijk kan worden goedgemaakt. De burgemeester gaf vervolgens overzicht van de te Leiden gehouden Ondanks de moeilijkheden en de tegen slagen, aldus spr., mag dankbaarheid niet ontbreken. Het nieuwe jaar zal weer veel stuur manskunst vereisen. Eén van de moeilijk heden is wel, dat door de steeds groter wordende omvang van het schip „Lelden' het vaarwater al nauwer en nauwei wordt, ja tè nauw. Leiden wordt immers door zijn gemeentegrenzen te sterk in geklemd. Eigen koers" Hinderlijk is de onzekerheid, waarin wij verkeren. De noodvoorziening ge- meentefinanciën immers is -thans uitge werkt Juist de mogelijkheid van een eigen koers doet de gemeente waarlijk gemeente zijn. En nog steeds zie ik het dat de gemeenten de hoekpeilers zijn i de Staat, zodat men dus kan zeggen: giaen gezond staatsbestel onder een ge zond gemeentebestel. ussen de taak de moge lijkheden, die er zijn, te benutten. Dat is de opgave, die ons ook in het nieuw be gonnen jaar weer wacht. Deze opgave zullen we slechts kunnen vervullen, in dien wij ieder op zijn plaats alle krachten inspannen, zo besloot de bur gemeester. Moge de Almachtige ons daartoe sterken en ons werk met Zijn zegen bekronen! FAMILIEDAG OP OUD POELGEEST Het was een merkwaardige belevenis mor de bezoekers van de familiedag, die gisteren op het kasteel Oud-Poelgeest werd gehouden, zich ineens verplaatst te zien in de zeventiende eeuw. Jeugdige brachten door spinet en zang klan ken uit dat verleden ten gehore en verder daar mevrouw Heerema-Soetekouw, die op suggestieve wijze P. C. Hoofts Muiderkring schilderde en daarbij ge dichten van Brero en Hooft voordroeg. Het hoogtepunt van de middag Agenda voor Leiden Maandag Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Haagse Comedie met ,,'t Is maar betrekkelijk". Kleine stadszaal, 8 uur: Toonkunst, lerarenconcert. Vlies, 3—5 uur: receptie Vereniging voor Christelijk Onderwijs (honderd jaar). Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Reisvereniging, dr P. C. Visser over reisindrukken uit de Sovjet-Unie. Dinsdag Zuiderkerk, 7.45 uur: L.A.K., Virtuosi di Roma, Italiaans Kamerorkest. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: A-N.W. causerie en films. Casino. 9.15 uur: filmstudiekring K. O., Zweedse film „Hets" van Alf Sjöberg. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie met .,'t Is maar betrekkelijk". Stadsgehoorzaal, half 10 en half 3: kin derfeest Hervormde scholen. Woensdag Foyer stadsgehoorzaal. 2 uur: algemene bond van ouden van dagen, sprekers: drie hoofdbestuursleden. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Haagse Comedie met .,'t Is maar betrekkelijk". Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: en O. en Sticusa. Balische dansen door Lalu Usman. Burcht. 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, jubileum-cabaretavond (75 jaar), neemsters Consistorie Pieterskerk, half 9: Bijzon der Kerkewerk Hervormde Gemeente, be spreking ..Limelight". Het Centrum. 8 uur: afdeling Leiden Geref. Bond, jaarvergadering. Prediker. 8 uur: D.U.W.-comité. caba ret-avond voor D.U.W-arbeiders. Levendaal 1. half 8—half 9: zitting prij- zencommissie. 'gstgeest, Irene. 8 uur: feest avond personeel Leidse Herv. scholen. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen an Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). s s e H.B.G.. 922 uur: Bloemlust- expositie (t.e.m. 24 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. tel. 20552. en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Koningin reikt elf Verzets- kruisen uit H.M. de Konimigim zal op Vrijdag 23 Januari a.s. i-n het Konamkiyk Paleis te Amsterdam elf posfchuonm toegekende veraetsfcruieen uitreiken Mooi gebaat tegenover „Margriet" Het was een groot experiment, waar voor de kinderverzorgsters van het me disch kleuterverblijf Margriet Zaterdag avond stonden: de inrichting van'eer feestelijke bijeenkomst, waarvan de baten vloeiden in de kas van dit kleuterdag verblijf. Wekenlang had men zich op deze avond voorbereid, waarbij de belangeloze medewerking was verkregen van de kin derclubs der speeltuinvereniging Ons Eiland, die in een vlot en gevarieerd pro gramma van dans, muziek en toneel hun beste beentje hebben voorgezet ei vele aanwezigen een kostelijke avond hebben bezorgd. De bijeenkomst, die in het R.K. lyceum aan de Manënpoelstraat werd gehouden en o.m. werd bijgewoond door enkele bestuursleden en de geneesheer dr J. P. Boekhold van Margriet, werd met een kort woord geopend door één der kinder verzorgsters, mej. R. Verlind, die heugd was dat zovelen aanwezig w, hetgeen haar het bewijs gaf. dat derge lijke avonden op prijs werden gesteld. Aan het einde van de avond, die in ;rote vrolijkheid verliep, heeft dr Boek hold zijn bijzondere waardering uitgespro- wat hier werd gepresteerd. Dat het de kinderverzorgsters waren, die tot dit idee waren gekomen, had spreker sterk getroffen. het resultaatMet aftrek van enkele kleine kosten was er een batig saldo van f 230.Hulde aan de initiatief- in Ons Eiland. S/eer ia 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" ex ia/ Gevestigde en vertrokken personen In de week van 12 t/m 17 Januari Te Lelden vestigden zich: A Baarends en fam., monteur. Veiling, kade 29; C. Bekker, Leemansstraat 45; J. Bierbrauer, Kernstraat 11; H. K. de Blé- court, wever. Leemansstraat 33; P. J. den Boer, Utrechtse Jaagpad 19; H. T. G. Co- lijn, fabrieksarbeider, Vrouwenk.koor- straat 3a; J. van Duijn, verpleegster, Kaarsenm.straat 7; D. Eschauzier, Von dellaan 7; F. Gadebeku, Plantsoen F Göbel, Wasstraat 60; A. W. Heimig, Rijnsburgerweg 14; Wed. S. KruitHoo- genboom. Plantsoen 1; G. J. van Hulst, liefdezuster, Zoeterwoudse Singel 34; C. P. de Jong, verpleegster, Rijns burgerweg 10; M. C. Kaï-reman, winkel juffrouw, Zijlsingel 39; C. H. Kasten, pi keur en taxateur v. paarden. Vondellaan 29; D. Kooiman, gezinsverzorgster, Ra penburg 59; J. van Leeuwen, kok K.M.. Herenstraat 113; N. G. Manak, banket- In de schouwburg Reiziger zonder bagage - geslaagd waagstuk van Sempre Avanti Wanneer men op reis gaat, kan men veel last hebben van zijn bagage. Al die koffers en tassen kunnen het genoegen van het reizen voor een groot deel weg nemen. Dat geldt niet alleen voor het gewone reizen, maar zeker haar vertolking van fragmenten uit Von- 00fc voor de reis door dit leven. Dan kan het, zegt Jean Anouilh, zelfs wel ^Terwijl™de" oudererTzich vermeiden in! 20 er3 zijn, dat men vanwege de bagage, dat is alles wat men uit het ver- dit culturele genot, bevolkte de jonge I leden meetorst, zó moeizaam voorwaarts zeult, dat men liever niet verder generatie gangen en kamers van het ^as-|zou reizen, of als dit kon zonder bagage, dus zonder erfenis van het ver- >n druk bezig met een bepaalde I t-j... jeugdtoneel (het uitbeelden van bijbelse gelijkenissen), de ander druk in actie met kinderspelen. Na de maaltijd luisterde men naar mr A. W. Kist. Men kwam tot de conclusie, dat „modern ballingschap" moet worden omgezet in een „modern pionierschap". Men beschouwde het als een verheugend iets. dat de Wereldraad van Kerken voor zijn tweede grote vergadering, in 1954 in de V.S. te houden, de gedachte Bedrijven De electriciteitsfabriek leverde 7.4 pet. eer electriciteit af dan in 1951; inmid dels vorderde de bouw van de nieuwe centrale regelmatig. De gasafname steeg met 6.6 pet. Een nieuwe gashouder werd bedrijf gesteld. Diverse veeziekten hebben hun invloed doen gelden op de ontwikkeling van de veemarkt. Er is een t.b.c.-vrije markt in gevoerd en een veelading aangelegd, ter- ijl ook een proef genomen is met kunst- verlichting. De Vebo was opnieuw een succes. Ook de Woensdagse markt mag zich in een verblijdende belangstelling verheugen. Politie en brandweer zijn met moder- er materiaal uitgerust. De politie kreeg ;n stationcar, voorzien van een mobilo foon. Hetzelfde geschiedde met enkele brandweervoertuigen. Tevens kreeg de brandweer twee moderne autospuiten groot vermogen. Gelukkig kwamen grote branden niet voor. Bescherming bevolking Voorts werd een belangrijk deel van het materiaal voor de Bescherming Be volking ontvangen, terwijl de B B -raad zijn taak heeft aangevangen. In 1953 zal het werven van vrijwilligers de volle aandacht vragen. Reeds nu doe ik een dringend beroep op de bevolking om haar volle steun te verlenen. Moge bij het werven van de 2500 vrijwilligers, die nodig zyn, blijken dat deze taak ten bate van de bevolking ook by de bevolking leeft. Ik vertrouw dan ook, aldus de burge- steld. De Christenheid wordt opgeroepen, de moed niet te verliezen en constructief bezig te zijn aan de wezelijke opbouw van het samenleven der mensen. Dit laatste is niet mogelijk. Ieder i zit nu eenmaal aan zijn verleden Ook hier geldt: in het heden ligt 't leden. In zyn stuk „Reiziger zonder bagage" heeft Anouilh getracht, zo iemand tot leven te brengen in de figuur van Gaston. In Wereldoorlog I heeft hij zyn geheugen verloren, waardoor de band met het leden werd doorgesneden. Hij is verder vry normaal, al weet hij niet wie hij is. In een inrichting heeft men hem scheiden jaren verpleegd en in die tijd zyn er verschillende families geweest, die zich als zijn familie hebben aangemeld. Generale repetitie" voor Leids Juweel „Tot ieders genoegen" op de planken van de stadsgehoorzaal Ook de toneelvereniging „Tot ieders genoegen" doet deze winter mee het Leids Juweel. Men had dan ook geen betere generale repetitie kunnen bedenken dan de uitvoering van Zaterdagavond, in de grote stadsgehoor zaal. Daar werden onder regie van de heer A. Arentsen op de planken neer gezet: „Als de vos de passie preekt", een toneelspel in één bedrijf van Norman Holland, en „Henkie", een klucht in twee bedrijven van Jac. Braun. Het eerste stuk, een tragedie, bewerkt door Ab v. d. Linden, speelt in de herfst 1910 op een boerderij ,in centraal Europa. Daar is een dief-moordenaar uit de grote stad komen neerstrijken, op de vlucht voor de politie. De dief ontdekt, dat ook de boer centjes bezit en besluit hem daarvan te beroven. Het plan de campagne bespreekt hii met zyn liefje, dat hem uit de stad achterna is komen -n. De boer luistert het gpsprek af en besluit de dief-moordenaar vóór te zyn en 1 rechtertje te spelen. Hij vermoordt ian in zijn wijnkelder en verstopt hem onder de vloer. Kort daarna echter blijkt, dat de vermoorde ook relaties i derhield met de dochter van de boer dat zij moeder moet worden. Daar dit stuk op het programma a het Leids Juweel staat, gaan wij hier iets dieper op de weergave in. in afwachting van de definitieve resultaten. Op de ste plaats zouden wij wat meer couleur locale wensen en ook en vooral de tyd, waarin het stuk speelt, wat minder ver waarloosd willen zien. Natalia zal er in 1910 wel niet in een kort gerokt mantel pakje bij gelopen hebben. Verder kwamen verschillende spelers niet geheel vry van hun tekst, d.w.z. de uit het hoofd geleerde tekst. Dat trof wat hinderlijk bij de hoofdrolspeler H. J. Slieker, die Coenraad Simones met zijn typisch Middel-Europese misdadigersmen- taliteit daardoor niet voldoende relief kon geven. De dochter wan de boer, gespeeld door Gré van Benten, werd door dit euvel niet meer dan de schaduw van een levens echt boerenmeisje met een romantisch verlangen naar de grote stad. Beter bracht de vriendin van de moor denaar, gespeeld door mevrouw M. Boom- Schild. het er af Terwijl wij grote be wondering hebben voor de wijze, waarop de heer H. Hammelburg de boer mevrouw E. van Rossen-Penneburg boerin voor het voetlicht zetten. Het driet en de wanhoop van de laatste vooral waren levens-echt, zodat de zaal geen ogenblik neigingen tot lachen kreeg, iets wat onder zulke omstandigheden nogal eens pleegt voor te komen. „Henkie" In „Henkie" toonde de heer Hammel burg zich bovendien een even goed kluchtspeler. D.e dienstbode van mevi E. van Rossen-Penneburg was echter der overtuigend. Goede rollen waren hier verder die van de huisknecht, gespeeld door J. A. Bodenstaff, en van het nichtje Trudi. gebracht door Tiny Nekeman. H. J. Slieker was een wel aanvaardbare stu dent. Tante Laura vond een goede tolkster In mevrouw E. M. Stammers- Popp. De vriendin Carla, gespeeld door Corry Maaskant, bleef een opgezegde rol. De regie van de heer Arentsen gaf vol doening, al kon er nog wel wat minder heen en weer gelopen worden. De zaal toonde zich buitengew dankbaar. Een goedhartige, maar tamely k leeg hoofdige baronesse probeert de echte familie op te sporen Dat lukt haar ook, maar wanneer Gaston (die zich een jonge Gaston gedroomd heeft, opgegroeid als aardig vriendelijk kereltje, temidden liefdevolle, begrijpende mensen) ontdekt dat hij een vervelend, bruut, ongunstig type geweest is. weigert hij deze bagage mee te dragen. „Ik ben Gaston niet hy vlucht in een nieuw leven, laat zijn bagage staan, en gaat met een familie naar Engeland. Een voor amateurs zwaar en moeilijk spelen stuk. Niet alleen in het typeren van de personen, maar ook doordat Anouilh een maximum aan tekst en minimum aan spel geeft. Het was Sempre Avanti een heel waagstuk, vóór wat men bereikt heeft onder de regie van de heer Tl. van den Broek, heb ben we grote bewondering. De bedoeling van de schrijver heeft men goed gereali seerd en men heeft het over het voetlicht kunnen brengen, zodat ook de zaal het begreep. Dat is op zichzelf al erg belang, rijk. Het stille spel was iets te gerekt, waar door de spanning en het contact met de zaal verloren dreigde te gaan, maa oneffenheden, die er waren, wogen niet op tegen de goede stijl van het geheel. Want al mooht de heer H. van Oosterom als Gaston ook een groot aandeel in het slagen hebben, zonder het goede spel der overigen was dit resultaat niet bereikt. Bn. Degelijke uitvoeiing van Leids Toneelgezelschap Het Leids Toneelgezelschap, dat Zater dagavond in het Antoniusclubhuis drie bedrijven van C. J. Pieters bracht, heeft een periode van malaise definitief achter de rug. Dat was de ver rassende gedachte, die wij kregen, toen we in De Dorpsdokter alle leden van het gezelschap aan het wenk hadden gezien. Ze hebben er kennelyk plezier in op de planken te staan en zij weten in ieder ge val wat toneelspel is; dat men zijn eigen gewoonten en karaktef ter zijde moet kunnen schuiven om zich geheel in leven in een rol. Een van de leden. n._ vrouw S. Rijsbergen, bleek het talent, nodig voor die omschakeling, zelfs in gro te mate te bezitten. Zy speelde zich ge heel vry. Soms te vrij en dan was haar rolopvatting niet meer helemaal in over- eenst<?mming met het te verbeelden ka rakter. Een oude huishoudster, die haar minnaar dertig jaar op het ja-woord laat wachten, zal naar ons gevoelen iets terug houdender en zuurder zijn dan de huis houdster. die mevrouw Rysbergen Maar overigens was haar spel ze prijzen. Haar minnaar, de knecht, gespeeld door de heer K. Pardon, werd even goed ge tekend. De heer Pardon had evenmin plankenkoorts. De heer C. Rijs bergen was als de dorpsdokter ook uit stekend op dreef. Hij was een rustige man op leeftijd, die het leven kende cn toch idealist was gebleven. In de drama tische scènes schoot hij prachtig veront waardigd uit zijn slof. De rest van de spielers kon, hetzij door plankenkoorts, hetzy door minder goede rolkennis, dit peil niet bereiken. De regie was goed. op een pijnlyk ogenblik tijdens het eerste bedrijf na. Over het geheel een boeiende uitvoe ring. die getuigde van begrip voor de g. wat amateurtoneel dient te zijn. I Het openingSAvoord werd gesproken Honderd jaar Chr. onderwijs Het bovenmenselijke maakt onze school tot Christelijke school Aldus ds Straatsma in de Pieterskerk De herdenking van het honderd-jarig bestaan van de vereniging voor Chr. onderwijs te Leiden (Hervormde schoolvereniging) is gisteravond in de Pieterskerk begonnen met een kerkdienst, waarin ds A. K. Straatsma van Den Haag voorging, nadat ds D. J. Vossers als voorzitter van de jubileren de vereniging de Gemeente, die de kerk geheel bezette, had welkom ge heten. Ds Vossers zei, dat het niet de bedoeling van deze dienst was de geschiedenis der vereniging te belichten. Het ging nu slechts om het zien van het voorrecht, dat God ons in de Christelijke school heeft geschonken. Ds Straatsma begon zyn herdmkjn-gs-1 bij dat horen, dan zou het terecht kiun- woord met de vraag: Wat hebben wij nen komen by een afgod. Het kind heeft gemaakt? Hij koos de eeschie-jeen Eli nodig, een oudere, die vertel* wait dat roepen betekent. Achter de figuur van Eld zag ds Straatsma allereerst moeder en vader, het gezin. Het begint in het zogenaamde eerste milieu. Het tweede milieu is de school. Dan worden moeder en vader voorlopig onttroond. En nu gaat het om de -vraag: welke school? De predikant gaf hierop met na druk het antwoord: de Christelijke school. Ofschoon hij er aan wilde toevoegen; Ik kan de openbare school niet prijs geven. Daarvoor ben ik te veel evangelist geweest. Daarvoor heb ik te vaak aan de rand van de Kerk gestaan. Maar als men mjj per soonlijk vraagt, wat ik kiezen zou, dan is mijn antwoord: de Christelijke school. Waarom? Omdat ik zou wil len, dat er in het leven van mijn kind één lijn zou zijn: vóór negen uur en na negen uur. Ik wil, dat wat thuis het hoogste is ook op de school als het hoogste wordt beleden. Nadat ds Straatsma er op gewezen had, dat we van de Christelijke school gemakkelijk een spotprent kunnen maken (Christelijke rekenboekjes e.d.), stelde hij de vraag, wat de Christelijke school tot een Christelijke school maakt. Hy verbond hieraan ddnect de vraag, wat een mens tot een Christen maakt. Een C jristen is een mens, die weet: Christus leeft in mij. Het gaat er in het Christe lijk onderwijs om, om iets van Jezus Christus aan de kinderen te laten zien. Het bovenmenselijke maakt onze scholen tot Christelijke scholenzo besloot de preddkant zijn toespraak. Aan deze dienst verleenden medewer king de organist Adriaan B!arken<ste:n en mevrouw T. ReneimJc-Zaalberg (sopraan). Verme-H-en we nog, dat ook het bestuur van de Geref. schoolvereni ging van zijn be langste Lkng blyk gaf. denos van de jonge Samuel tot zijn gangspoon-'.. Zijn moeder bracht hem de allerveiligste plaats: he: heiligdom des Heren. Dan roept de Heer Samuel. Maar hy begrijpt het niet. Na de *-erde maal gaat Eli het begrijpen. God heeft ge- hier sprake van een kind, dat geroepen wordt en die roeping grijpt. En er is sprake van een oude die het kind deze roecirog leert an. Het kind wordt op allerlei manieren geroepen. Door het leven, door traait, door de duivel, door het ideaal. Maar ook door God. En nu moeten we niet zeggen: daarvoor is het te jong. Een kind hoont het wel, maar het ver staat het niet. En als het geen hulp krijgt bakker, Oude Rijn Ha; J D. Mol en fam automonteur, Ringkade 13a; M. W. J Muller, onderwijzeres. Lammenschans- weg 11; J. L. Overbeeke, ingenieur, Zoe- terwoudseweg 158; F. J. de Reus en fam., Zeemanlaan 36; M. Roode, verpleegster. Warmonderweg 45; J. Roos en familie, werktuigkundige, Haarlemmerweg 53a; J. Scbmal, keukenjutfrouw, Hoogl. Kerk- gracht 17; J. W. Scholtes, administrateur, Haarlemmerstraat 188; H. Schuiling, kan toorbediende, Herensingel 46; IJ. Schui- tema, onderwijzer. Hooigracht 57; F. J. Slothouwer, leerling-verpleegster, Rijns burgerweg 10; C. E. Swaanenburg, huis houdster. Herenstraat 124: J. C Swart, los arbeider, Herensteeg 39; M. J, Tack, verpleegster. Middelweg 38: J. W. Terp stra, verpleegster. Hooigracht 34a; W. Uit- tenbogaard, hulp in de huishouding, Jac. Catslaan 101; D. WolfVan Vcgten, has. pelaarster, Uiterstegracht 36; L. N. Velds, P. J. Blokstraat 6; P. C. J. Versteeg, Hoge Rijndijk 156; P. J. Pikaar—Vink, Stad houderslaan 131; M. D. dé Vries. Witte Singel 71; J. Vyfer en fam., ijzervlechter, Irenestraat 19. Uit Leiden vertrokken: Wed. G. MetzelaarAkkerman, van Pieterskerkhof 2a, naar Zeist, W. F. Smit laan 22; J. W. Atteveld en fam., Zoeter- woudseweg 158, Veenendaal, Mr Schok- kingstraat 15; A. D. Bakker, Rapenburg Blokker. Oosterblokker 100; W. P. M. Berbee, Lage Morsweg 38, Den Helder, Buitenhaven 5; N. A Bolkestein, Konin- ginnelaan 19, Amsterdam. Olympiaplein 27 II en III; Wed. J. M. Spruijt—Boogert- man. Zeemanlaan 55, Rotterdam, Jacob Catslaan 38b; D. A. J. Bosch, Rijnsbur gerweg 2, Nieuw-Zeeland; J. A. de Bot, Breestraat 99101, 's-Gravenhage, Ste- phensonstraat 80; P. A. Boter, Nieuwstr. 9. Eindhoven. Frankrykstraat 4; J. L. Bots fam.. De L. de Kanterstraat 3. Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 32; C. Brax- hoven, Trompstraat 57, Utrecht. St Jans- hovenstraat 13; C. Brussee, Langestraat 14, Katwijk, Vinkeweg 9; A. A. Ciriloo, Joh. de Wittstraat 46, Verenigde Staten van Noord-Amerika; N. van Delen. Mid delweg 36. Zuid-Afrika; A. van Es, Me relstraat 19. Nederlandse Antillen; B. van der Esch, Korte Mare 27. Dordrecht. Nic. Maespad 1; M. Goldsteen. Falckstraat 8, Enschede, Ververstraat 37; A. J. Man- dersHenrard en fam., Boerhaavelaan 12 Nederlandse Antillen; Wed. W. Reijntjes v. Houten, Rijnsburgerweg 10, Velsen, Duin en Kruidbergerweg 73; E Ivens en fam., 2e Binnenvestgracht 6. 's-Graven- hagehage, Korte Nieuwe Havenstraat 54; J. W. HeyDe Jong en fam., Kamerlingh Onneslaan 22, Oudewater. Leeuweringer- straat B 132; K Kanis en fam., Kanaal straat 42, Amersfoort. Mastpad 4; Wed. C. M. de JongKeereweer, Verdamstraat 26, Oegstgeest, Oranjelaan 2; A H. H. M, HoltzKellenaers en fam., Wasstraat 62, Amsterdam, woonark „Solveig", Zee burgerpad; J. P. F. van Lent, Plantsoen 53, Leidschendam. Stompw ijkseweg 16; J. G. Lorist, HaarLweg 52. Amsterdam. Zijlstraat 11; O. A. Majoewsky, Brecstr. 73A Arnhem, Eusebiusbuitensingel 39A; L. W. M. van Meerwijk, Boerh.ln 3, Al- blasserdam, Cortgene 49; L. Guy'tvan der Mey Atjehstr. 95. Katwijk. Anna Dwarsstr. 6; J. L. F. de Meijere Breestr. 135A, Hilversum, Arubaln 7; J. C. de Munnik Julianakade 35. R'dam, Plantage- weg 27B; A. M. Olijhoek Hooigrt 13-27, Breda, M. v. Coehoornstr. 1; E. A Oos terhof Wasstr. 68, Stellendam, Schoolstr. I; P. A. Orens J. de Wittstr. 46, Verenig de Staten van Noord Amerika; N. A M- Rodewijk en fam. Haven 36. Amsterdam, Alb. Cuypstr. 203C; C. G. Roos Rynsb. weg 10, Frankrijk; P. M. J. Scheeren en fam. Boerh.ln 14, 's-Gravenhage, Fr. Hen- drikln 169; J. H. R. van Schoonderwoerd den Bezemer Utr. Veer 4, Schoonhoven, le Olivier van Noortstr. 9; S. M. C. Sec- slnk A. Paulownastr. 50, Arnhem, Park straat 55; W. van Steenbergen, Evertscn- straat 3. Leiderdorp, Kastanjeln 27; E. Struik Groenestg 3. Huizen N.-H Crailo. seweg 116; W. Szwajcar Julianastr 2. En schede, Ververstr. 37; A. C. van der Walle fam. Haarlweg 42A, Zeist. Rembrandt- laan 20; E. M. Wessels, Vrcewijkstraat 8, Haarlem, Piane-tenln 74; J, M. Wilensky Joh. de Wittstr. 46, Verenigde Staten van Noord Amerika. P. Thijs verliet Leidse ambachtsschool Zaterdagmiddag heeft de heer P. Thys, leraar machinebankwerken. afscheid ge in van de Leidse ambachtsschool wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd. Hij heeft ruim der tig jaar in deze kwaliteit de school ge diend. Op prachtige wijze. Dat bleek onder meer uit het woord van de voor zitter der vereniging, ir Van Hoek, die de heer Thijs na afloop hiervan als een bewijs van erkentelykheid een wandbord aanbood. De heer Brilman, directeur der school, zei dat de mensen van de oude garde vechtend omhoog hebben moeten werken. De opleiding is gemakkelijker geworden, wat evenwel niet betekent, dat de leerstof vereenvoudigd is. Hij noemde de heer Thijs een man, die ont wikkeld is naar de theorie en naar de practyk. Hij heeft zijn werk ook met veel ambitie gedaan, zodat er sfeer in zyn klas was. Namens de collega's voerde de heer Heijdemann het woord en namens de afdeling Leiden van de Ned. bond van leerkrachten bij het nijverheidsonder wijs de heer Van der Valk. De heer Van der Valk bood de heer Thijs het ere lidmaatschap aan. Tenslotte sprak de heer Zwanenburg namens de Vola. De heer Thijs dankte allen voor hun medewerking en vriendschap. Ook Levendaal krijgt leervicaris Met ingang van 1 Februari is voor de jd van vier maanden tot leervicaris van de Hervormde wijkgemeente Levendaal benoemd de heer A. J. van Cruiningen. theologisch candidaat te Amsterdam. Hij is de tweede vicaris in de Leidse Her vormde Gemeente. Zoals bekend, ls de wijkgemeente Staalwijk er mee begon- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Lucie dr van W. A. van Beek en L. Paats; Karin Marina dr van E. Hellendoorn en H. F. Timmer; Willem Anthonie zn van W. A. van Eeek en L. Paats: Paulus Joseph Lamber'.us zn van *1. van Heugten en P M. Bergers; Ineke dr van M van der Voet en J. A. H. Uiterwyk; Beb Willy Annie dr van P. in der Eist en H. J. Zwetsloot; Leo- nardus Jacobus zn van H. Vlasveld en A. C. Ravesloot: Dries zn van H. Kleyn C. Sierat; Johannes Bartholomeus Ar- noldus zn van A. W. Gijtoels en H. V. van Deventer; Leendert zn van A. Verschoor van Rijswijk; Dingena dr van B. N. der Blom en J. C. H. van Voorst: Adrianus zn van A Th. van der Hoorn M. C. Borst. A. Stikkelozum tot voorzitter gekozen De Christeiyk-Historischc groep Leiden hield Zaterdagavond jaar vergadering in het wjikgebouw Leven daal. De voorzitter, de heer J. Schinkel, gaf in zyn openingswoord een terugblik op het afgelopen Jaar. Hy sprak er vooral zÜn biydsehap over uit. dat de C.H.J.G.- fractle in het Jeugdparlement het xo goed doet. De Christclyk-Historische ge dachte wordt daar goed belicht. Deze ge dachte kan in dienst van ons volk ook door de Jongeren worden uitgedragen, zo zei spreker. U-ift hot jaarverslag van de penok*- meeeteresee, mej. C. ZaSmen, bleek. dat -gj| batig saldo van f-tl is. Mej. J. I door de voorzitter, de heer N. Holswilder. I voorzitter Zilveaentand, de secretaresse, haar jaarverslag optimistisch wat betreft de prestati-es van de groep, pessimistisch het vergaderingbez/iek betreet. Omdat de heer J. Schinkel z;ch als jongeren-! guv- men hierna over tot het kiezen ven J oen nieuwe voorzatter. De heer A. Stikke- 1-orum werd gekozen en aanvaardde zyn benoeming. Nadat men nog enkele vreten, die de zrocp het jeugdforum op 28 Ja-. ian w.l voorleggen, besproken htd, nam de beer Schioke! afscheid. In November 1949 beeft hy de taak van voorzictec van de groep op zich genomen. Spr. zei, de jongeren beter te hebben teren kennen. HU ls verheugd over de belangstelling, die er in de groep voor de politiek is. Daar de leden er blijk van hebben ge geven, echt Christelijk-Historisch te denken, heeft hij vol)e<kg vertrouwen in hen. Tenslotte wervste hij de groep een periode van grote bloei toe. Mej. Zilverentand bedankte de heer Schinkel voor het vele wenk, dat hij voor de C.H.J.G, deed en bood hem bet 'e herkiesbaar stelde,' oreLdmaalschap

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3