Honderd jaar Christelijk Onderwijs de Sleutelstad in thans Dertien Hervormde scholen tellen ruim drieduizend leerlingen Morgenavond begint de herdenking met een kerkdienst NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 17 JANUARI 1953 Verstandelijke ontplooiing naast geestelijke ontwikkeling Dankbaarheid bij dit eeuwfeest (Van een onzer redacteuren) Het dier vraagt alleen naar voeding, maar de mens heeft opvoeding nodig. Het moet met hem naar de hoogte. Is de staat het belangrijkste, dan moet de opvoeding van de mens er op gericht zijn hem tot een goed lid van de gemeenschap op te heffen. Concentreert men zich op de cultuur, dan zal men er voor zorgen, dat de mens als een volgroeide boom straks zijn ge wenste vorm vertoont. En wordt de kennis als het voornaamste beschouwd, dan zal men het bevattingsreservoir van het kind tot aan de rand vullen. Voor de mens, die belijdt, dat God oorsprong en doel vari het leven is, dat ons zijn zonder Hem zijn zin en bestemming mist, is dit het essentiële: dat de mens in dit leven zó wordt geleid, dat hij tot de levende belijdenis komt: Jezus is Heer. Die belijdenis is allesomvattend. Zij heeft óók te maken met onze kennis, met onze culturele visie en met onze beschaving. dankbaarheid mag dit bü het honderd jarig bestaan worden geconstateerd. Initiatief van zeventien Als wij een artikel wyden aan het honderd-jarig bestaan van de vereniging voor Christelijk onderwijs in de Sleutel stad (de Hervormde schoolvereniging), dan mogen deze gedachten, naar onze bescheiden mening, niet ontbreken. Ze zijn een poging om het motief en het doel van deze vereniging te verlichten. Ook de Hervormde schoolvereniging is er van overtuigd, dat zij een belangrijk deel van de taak ven de ouders over neemt. Zij neemt naast de zorg voor de verstandelijke ontplooiing van het kind een dosis geestelijke opvoeding voor haar rekening, die. niet mag worden onder schat. Door de school zelf niet, door de ouders niet en door „buitenstaanders" niet. En dóór de veelheid van stemmen over school en gezin, school en samenleving, Christelijke school en openbare school en Kerk en school heen blijft toch dit ene onwrikbaar staan: dat neutraliteit ten aanzien van wat wy in het leven als het hoogste zien en belijden in wezen onbe staanbaar is. Het kind zou door een ge spletenheid in de algehele opvoeding deze dingen ondergeschikt gaan achten. Het is moeilijk na te gaan, welke de ge volgen hiervan zouden zijn. Daarom ziet de Hervormde schoolvereniging nü in al haar geledingen haar taak wezenlijk niet anders dan de oprichters die, honderd jaar geleden dus, hebben gezien. Met BRIEF NAAR B. EN W. Zeventien Leidenaars hebben honderd jaar geleden het initia tief genomen tot oprichting van de eerste Chr. school in onze stad. Hun namen vindt men in het artikel. Aan de brief, die deze heren aan het college van B. en W. der gemeente Leiden zonden, is het volgende ont leend: „Het doel van die oprigting is, aan hunne kinderen door eenen hoofdonderwijzer van den tweeden rang alhier geves tigd, geassisteerd door zoo veel hulponderwijzers als het getal leerlingen noodig zal maken, een aan hunne wenschen om trent Christelijk onderwijs en opvoeding beantwoordend on derwijs te doen geven, in de Bijbelsche Geschiedenis, het lezen, schrijven en rekenen en die verdere vakken, die tot het lager onderwijs behooren". De zeventien hadden zich verenigd „tot oprigting en het geregeld onderhouden eener Bijzondere school der eerste klasse binnen de stad Leijden, ten behoeve hunner kinderen en voor de kinderen derzulken, die later door onderteekening leden dier school zullen wor den". We hebben enkele weken geleden dc heer M. H. de Reede, bestuurslid van de vereniging, gevraagd, of hij voor ons blad wat „historisch materiaal" wilde •erzamelen, er van overtuigd zijnde dat dit voor óns een haast onmogelijke op- mé Nico Binnendijk uit Rijnsburg (Kanaalstraat 2), leerling van de u.l.o.-school aan het Noord einde, weet raad met dit tuis- kundevraagstuk. En de klas kijkt aandachtig toe. Foto N. van der Horst gave zou zijn. Wü zyn hem dankbaar voor de wijze, waarop hij ons verzoek heeft beantwoord. Hy bleek een me zyn, die de geschiedenis der vereniging door en door kent. En niet alleen de periode, dat hy in het bestuur zitting heeft. Op de achttiende December van jaar 1852 bereikte het college van I W. van Leiden het verzoek om toestem ming te verlenen tot oprichting van büzondere school. Dit verzoek ging uit van de heer B. Corts en zestien anderen. De heer Corts was fabrikant by de firma Van Wök en Co. Van de zestien andere heren noemen we C. W. Najer, deken fabrikant, G. J. Corts, fabrikant-winke lier en beddenmaker, Th. van Wyk, W. F. van Wijk jr. W. F. van Wijk sr. mr J, F. Bodel Nüenhuis (verzamelaar van platen van oude stadsgezichten; zijn col lectie werd later overgedragen aan het gemeente-archief), H. Hasselman, win kelier (was gehuwd met J. Pander), A. J. van Hoeken, scheepsmaker, en A. Rutgers, hoogleraar in het Hebreeuws en uitlegger van het Oude Testament aan de Leidse universiteit. Deze heren vroegen dus om school met de bedoeling Christelijk onderwijs te doen geven. Het comité kreeg vooraf advies van dr D. Chan- tepie de la Saussaye, Waals predikant te Leiden, en mr dr J. v. d. Brug- De heer A. O. Timmer, hoofd van de Finse school aan de Burggravenlaan, verzekerde ons, dat zijn kinderen altijd ordelijk en rustig de school verlaten. Maar toen de foto graaf de jeugd stond op te wachten, vonden ze het toch wel plezierig het op een hol len te zetten. En de heer Tim mer kon er geen bezwaar tegen hebben. Foto N. v. d. Horst gen, stichter van De Klokkenberg te Nijmegen en later minister van on derwijs. Ds Chantepie heeft zich ook verdienstelijk gemaakt door het op stellen van een beginselverklaring, waaraan het personeel van de school zijn adhaesie moest betuigen. Op 20 Januari 1853 kwam de goedkeuring van B. en W. af en de werkzaam heden konden op 18 Mei 1853 begin nen. De stukken van B. en W. tonen duidelijk aan, dat het gemeentebe stuur in onze stad geen schoolstrijd wilde en de wet loyaal wilde uit voeren. Vader van Jacq. van der Waals De eerste school van de vereniging erd gevestigd aan de Oude Vest. Spoe dig volgde verplaatsing naar de Haar lemmerstraat. Door uitbouw van het gebouw is dit later Stille Rün geworden. Bij de opening was ook de heer J. Breet- veld, het hoofd van de school, aanwezig. Hy had voordien al een particuliere school geleid, die voor een groot deel in lieuwe werd opgenomen. Er waren ook leraren en kwekelingen by. Onder de kwekelingen bevond zich ene Van der Waals (voorletter niet bekend), die la ter hoogleraar te Amsterdam werd. Deze is de vader geworden van Jacqueline der Waals (1868-1922). Men is in 1853 begonnen met tachtig leerlingen. De school aan de Stille Rün floreerde, maar heeft ook tyden vai zinking gekend. Na de heer Breetveld werkten er als hoofd de heren J. N. Sen- iyn, H. H. Kievits, J. Bosloper en J. B Meijnen. De heer Meynen kwam in 1883 en is gebleven tot aan zyn pensionnering in 1922. Op 1 Februari 1908 werd de school aan de Stille Rün verlaten en men zqn intrek in het verbouwde bouw voor Christeiyke belangen, Noord- einde 40. Hoe het groeide In 1870 stond er een groep mensen op: die de mogeiykheid had overwogen om voor kinderen „uit on- en minvermogen de gezinnen" Christeiyk onderwys te ge- over te gaan. Typerend voor de geest deze mensen is Wel de volgende uit spraak: „We moeten wachten tot God ons de weg wüst". Op zekere dag stuurde iemand de voorzitter van het comité een gift van f 150 ter vrije beschikking. Dit gaf het comité zo veel moed, dat het terstond besloot zijn streven voort te zetten. Toen kwam van allerlei kan ten steun opdagen. Niet lang daarna kon het besluit worden genomen grond aan te kopen en een schoolge bouw te zetten. Op 8 Augustus 1871 werd de geheel uit giften van vrien den en andere belangstellenden ge stichte school aan de Middelstegracht officieel in gebruik genomen. D« stichtingskosten bedroegen f 20.000. De school werd schuldvrij gesticht. Bovendien was de toezegging ge daan, dat men jaarlijks over een be drag van f 4200 zou beschikken voor de exploitatie der school. Deze den werden bijeengebracht door 1720 personen, van wie er 235 twee cent per week bijdroegen. By de eerste inschryving werden 336 leerlingen gemeld. De school voorzag dus wel in een behoefte. Zq werd spoedig zo vol, dat men niet wist hoe de leerlingen te plaatsen. Het gevolg was: een tweede school van dit genre. Op 1 Maart 1S79 werd deze school aan de Pieterskerk- gracht geopend. Tegenwoordig is op deze plaats de Leidse tekenacademie Ars Aemula gevestigd. Het eerste hoofd de school aan de Middelstegracht was de heer L. van Dyi. Voor de school aan Pieterskerkgracht werd de heer F. Uytenbroek tot hoofd benoemd. Het sohoolgeld bedroeg twintig eer.. week. By meer kinderen uit één gezin 1 vöftien cent. Deze school heeft bestaan I tot 10 September 1925. Steun van buiten Stadsuitbreiding en de hogere eisen, die aan schoolgebouwen werden gesteld, deden het bestuur plannen beramen een nieuwe school te bouwen, maar de gel- deiyke middelen hiervoor schoten tekort. Totdat een groot legaat van een voor aanstaand ingezetene daarin voorzag. De school aan de Pasteurstraat werd toen gebouwd, waarin plaats was voor zes honderd leerlingen. Daardoor werd de gelegenheid geschapen de school aan de Middelstegracht te moderniseren. De opening vond plaats op de 23ste Juli van het jaar 1909. Hoofd werd de heer A. J. de Lange. In 1910 werd het gebouw aar. de Middelstegracht weer geopend. De vereniging beschikte toen over vier schoolgebouwen, geheel uit eigen midde len gesticht. Hierin vonden ruim der tienhonderd leerlingen een plaats, toen de lager-onderwy'swet 1920 de gely'k- stelling bracht tussen het openbare en het büzondere onderwas. Men beschikte tevens over een school voor uitgebreid lager onderwas (in 1908 opgericht), die ook aan het Noordeinde 40 was geves tigd. De beide cómité's waren inmiddels verenigingen geworden. In 1924 werd besloten de beide verenigingen te dqen samenvloeien en alle scholen onder één bestuur samen te brengen, het bestuur van de vereniging voor Christelijk onderwijs te Leiden. We kunnen bij dit jubileum dus beter zeggen, dat honderd jaar geleden de eerste Chr. school in Leiden werd gesticht. De vereniging dateert pas van 1924. Het bestuur bestond uit de heren ds M. J. Punselie, voorzitter, P. J. Fontein en A. Couvee. Andere schooltypen Op 28 Februari 1923 werden de scho rl aan de Oosterstraat en de Munniken- straat geopend. Deze zün gebouwd om een grote speelplaats. Aan de Ooster straat werd de heer W. A. Bodewes hoofd, aan de Munnikenstraat de heer P. Herfkens. De heer Herfkens is als zo danig nog in functie. Op 1 Maart volgde de opening van de school aan de Hoge Morsweg. De school voor uitgebreid lager onderwijs, die met de lagere school het gebouw aan het Noordeinde deelde, be trok in 1931 een nieuw gebouw: Noord einde 3. Dg school aan de Pieterskerk gracht was inmiddels verhuisd naar het Plantsoen. In 1942 kwam de school voor voort gezet lager onderwas tot stand, die de kinderen van het zevende en achtste leer jaar opvangt en het onderwüs geheel richt op de practyk. Hoofd van de school werd de heer M. I. de Jonge. Thans fun geert als zodanig de heer J. van Leeu wen. De heer De Jonge is nu hoofd van de Oosterstraatschool. Op aandrang van de minister van on derwijs, die van mening was, dat het by- zonder lager onderwüs op Christeiyke grondslag in Leiden een bedenkeiyke achterstand vertoonde, besloot het be- Woord van de overheid Bij de herdenking van het honderd-jarig bestaan van de vereniging voor Christelijk on derwijs gaan mijn gedachten allereerst uit naar de „pioniers" bij dit onderwijs. Zij toch heb ben in geestelijk en materieel zeer moeilijke omstandigheden de kracht in zich bewaard om tegen een sterke publieke opi nie in een offer te brengen voor hun overtuiging. Dan past hier een eresaluut aan de democratische gedach ten, die onze overheden hebben geleid, want zonder deze zou den de opkomst en de uitbouw van het christelijk onderwijs, zoals latere geslachten die heb ben meegemaakt, niet mogelijk zijn geweest. Het resultaat, dat de pioniers door hun krachtig en bezield optreden, hun moedig en ook vaak voorbeeldig offer hebben bereikt, mogen wij allereerst zien in de tot-stand-koming van de wet van 1920, waardoor aan het bijzondere onderwijs een grote uitbreiding is gegeven kunnen worden, maar ook en dat is het vanzelfsprekende gevolg van elke diepbeleefde actie in een belangrijke be ïnvloeding van de scholen, die niet tot deze groep behoorden. Het honderd-jarig bestaan van de vereniging voor Chr. onderwijs is dus alleszins waard om met enige luister en diepe erkentelijkheid voor hetgeen is bereikt te worden herdacht. Langs deze weg dan ook mijn hartelijke felicitatie. J. C. VAN SCHAIK, wethouder van onderwijs Bij dit eeuwfeest is de vereniging voor Christelijk onderwijs met dank baarheid vervuld, niet alleen tegenover die zeventien mannen, die in 1853 de geloofsmoed hebben gehad om op eigen kosten de eerste Christelijke school in Leiden te stichten, maar ook jegens die schare van onderwijzers en onderwijzeressen, die dikwijls met grote financiële opofferingen de zaak van het Christelijk onderwijs hebben gediend. Hun toewijding en die der j ouders hebben er toe bijgedragen, dat de ene school in 1853 kon uitgroeien tot dertien scholen in 1953. Maar bij dit eeuwfeest moet er in de kring der vereniging ook voor ver- j ootmoediging plaats zijn. Hoezeer de gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs in 1920 een eis der gerechtigheid is geweest, zij heeft ook tot gevolg gehad, dat de liefde voor het Christelijk onderwijs niet meer op zulk een verrassende en tastbare wijze tot openbaring komt als in de vorige eeuw. Tegenover de normen, die het Evangelie aan de Christelijke opvoe- i ding stelt, is er trouwens voor tevredenheid en zelfverheffing geen plaats. Maar ondanks dat ziet de vereniging bij dit eeuwfeest de toekomst met vertrouwen tegemoet. Zij is nog even sterk van de noodzakelijkheid van Christelijk onderwijs overtuigd als de oprichters in 1853. Nu immers de bijbelse grondslagen voor het leven dagelijks meer worden ondermijnd, is het dringend gewenst, dat de kinderen in him rijpingsjaren horen, wat de grondslag van hun leven moet zijn. De tijd, waarin op de verstandelijke ontwikkeling van het kind uitsluitend de nadruk werd gelegd, moet voorbij zyn. Als de waarachtige humaniteit, als het mens-zijn in gevaar komt, zijn geestelijke vorming en karakterontwikkeling van nog groter waarde dan intellectuele kennis. Daarom aanvaardt het tegenwoordige bestuur der vereniging de erfenis van het voorgeslacht met eerbied en verantwoordelijkheidsbesef, in de vaste overtuiging, dat God dit werk voor het huidige en voor het komende geslacht tot zegei} wil stellen. D. J. VOSSERS, voorzitter vereniging voor Chr. onderwijs. len genoten een gemeentesubsidie. De school aan de Morsweg, die op 28 Augus tus 1937 geopend werd, echter niet. In 1948 is ook deze school in de subsidierege ling opgenomen. De scholen der vereniging worden bezocht door ruim drieduizend kin deren. Er zijn 260 jongens en meisjes op de u.l.o.-school, 160 op de school voor voortgezet lager onderwijs, 160 op die voor bijzonder lager onder wijs, ongeveer 1800 op de gewone lagere scholen en 600 op de kleuter scholen. Het bestuur van de vereniging bestaat nu uit de volgende personen: ere\ zitter ds M. J. Punselie, voorzitter ds D. J. Vossers, secretaris de heer A. L. L. Gathier, penningmeester de heer M. H. In de school aan de Oosterstraat, hoofd de heer M. I. de Jonge, waren we even in de klas van de heer Van Daalen, die juist bezig was met schriften nakijken. Hij heeft blijkbaar een fout ontdekt en bespreekt die met de leerlinge. De anderen wachten op hun beurt, maar zij leren er toch ook van. Foto N. van der Horst de Reede, leden de heren P. J. Mulder sr, P. J. van Hoeken, ds J. de Wit, prof. dr W. den Boer, G. F. E. Kiers, dokter A. J. Sneep, J. Stigter, dr W. D. van wyngaarden en P. W. Foeken, Er is één u.l.o.-school: Noordeinde 3. De lagere scholen zyn: Noordeinde 40, Pasteurstraat 2, school Middelstegracht, Oosterstraat 16, school Munnikenstraat, Hoge Morsweg 12 en de nieuwe Finse school in de Rodenburgerpolder. De school voor v.g.l.o. Is ook gevestigd aan het Noordeinde 40. De school voor b.l.o. staat aan het Plantsoen. Tenslotte zyn er de volgende kleuterscholen: Middelste gracht 5, Plantsoen 99 en de school aan de Morsweg. De feestviering Tenslotte nog een en ander over de feestelyke herdenking van het honderd jarig bestaan. Die wordt morgenavond om zeven uur in de Pieterskerk geopend met een bijzondere dienst, waarin spre ken zal ds A. K. Straatsma van Den Haag. Ds D. J. Vossers, de voorzitter van de jubilerende vereniging, hoopt een kort inleidend woord te spreken. Medewer king verlenen mevrouw T. Rensink- Zaalberg (zang) en de organist van de Hooglandse kerk, Adriaan Blankenstein (de heer Mens is wegens een ongesteld heid verhinderd). Aan de uitgang wordt een collecte gehouden voor de belangen van het Prot.-Chr. onderwys in die stre ken van ons land, waar minderheden onder byzonder moeilyke omstandig heden moeten werken. De opbrengst wordt ter beschikking gesteld van het hoofdbestuur van Chr. volksonderwys. Maandagmorgen Is er een herdenking op alle scholen. De onderwijzers en on- derwyzeressen zullen de kinderen iets over de zin van de Chr. school en over de geschiedenis der vereniging vertel len. De kinderen krijgen dan ook een tractatie. Maandagmiddag van 3 tot 5 uur is er een receptie in het Vlies. Dinsdagmorgen 9 uur verzamelen de kinderen van een aantal scholen zich op de Kaasmarkt, vanwaar zij onder lei ding van K. en G. (van Levendaal) naar de gehoorzaal vertrekken. De tocht gaat via de Haarlemmerstraat. Om 2 uur her haalt zich dit voor de kinderen der overige scholen. Het gezelschap Puck uit Amsterdam geeft in de gehoorzaal een uitgebreide voorstelling. De kleuters vieren feest op schooL Woensdagavond tenslotte is er een per soneelsfeest in het gebouw Irene te Oegstgeest. Leden van het personeel j hebben hiervoor een revue samengesteld. stuur tevens een b.l.o.-school In het leven te roepen. Op 1 September 1949 werd deze geopend. Hoofd is de heer A. Huü- gens Binnen een jaar waren alle plaat sen bezet. Vandaar dat het bestuur de gelegenheid om met vier lokalen uit te breiden, met beide handen aangreep. De Finse school werd op 1 Maart 1951 in gebruik genomen. Hoofd is de heer A. O. Timmer. Het volgende mag ter verduidelüking niet ontbreken. De school Pieterskerk gracht is in 1925 overgegaan naar het Plantsoen. De heer A. J. Doorneveld was toen hoofd. Deze werd opgevolgd door de heer A. van der Baan. De school werd in 1949 verenigd met die aan de Middel stegracht, waar de heer N. L. van Dal- sen hoofd is. De kleuters Naast de zorg voor de scholen voor lager onderwys en uitgebreid lager on- derwUs moest het bestuur van de ver eniging voor Chr. onderwüs aandacht besteden aan de school voor de kleuters. Zo werd in 1924 de kleuterschool aan de Middelstegracht opgericht. Hoofd mej. E. G. Bos. De school telt tweehonderd leerlingen. Twee jaar later werd een 1, Gelukwens der Geref. scholen Met groot genoegen voldoe ik aan het verzoek om enkele gedachten weer te geven by het honderd-jarig bestaan van de vereniging voor Christelijk onderwys te Leiden. Welk een gebeurtenis: 100 jaar oud te worden. By een zodanige gelegenheid in het menselijke leven zullen wij in de regel iemand aantreffen, die, hoewel hij mag terugzien op een welbesteed en betrekkelijk gelukkig leven, toch eigenlijk wacht op het ogenblik, dat dit leven zal worden afgesneden. Bovendien leeft men, op hoge ouderdom ge komen, veelal slechts in de herinnering aan vroeger, terwijl elk perspectief voor de toekomst ontbreekt. Moeten wy zulk een jubilaris gelukwensen, dan zal een zekere schroom ons er van weerhouden aan onze wens toe te voegen: God geve u nog vele gelukkige jaren. Hoe anders is het echter bij de honderdste verjaardag van de vereniging voor Chr. onderwys. Zien wy ook hier terug, dan mag met vreugde worden geconstateerd, hoe reeds een eeuw geleden ook in onze stad het besef leef de, dat onze kinderen moeten worden onderwezen op een „School met de Bijbel'De strijd en de offers zijn historische feiten geworden, waarvan het juiste begrip tegenwoordig verloren dreigt te gaan. Gode zij dank is met volle overtuiging, in vast geloof en met taaie volharding aan het ideaal vastgehouden en God heeft het werk van deze honderd-jarige rijk willen zegenen. By haar geen seniele aftakeling, niet slechts een leven bij de her innering, maar juist de blik gericht op de toekomst, waar nog vele moge lijkheden liggen en taken op vervulling wachten. Van harte wens ik, dat God de vereniging voor Christelijk onderwys ook in de toekomst met Zijn gunst moge blyven vergezellen en haar arbeid zal willen stellen tot eeuwige zegen voor kinderen van stad en omgeving. Het moge zijn, dat de vereniging voor Chr. onderwys en de Geref. school vereniging gescheiden optrekken, toch mag worden vastgesteld, dat beide uiteindelijk hetzelfde bedoelen, namelijk door het onderwijs op de scholen de kinderen in aanraking te brengen met het Evangelie van Jezus Christus, de enige Naam onder de hemel gegeven tot zaligheid. Alle belijders van die Naam hebben elkaar meer dan ooit nodig en daarom hoop ik hartelijk, dat dit gelijkgerichte streven er toe medewerke, elkaar meer en meer te vinden en in broederlijke harmonie samen te werken op elk terrein waar dit mogelijk is. DE GREEF, yoorzitter Geref. school verenig ing^

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3