Jlicuun? gtihsctfe(fotiranl Honderd jaar Chr. onderwijs Generaal Naguib wil dictator zijn in Complot van officieren verijdeld en politieke partijen ontbonden voor drie jaar Egypte Oost-Duitsland wordt een complete vazalstaat Wist U Bij de sterfdag van Schaepman COUPONS ZaiexüjAU it JainuAm ïabvi BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dri« en dertigste jaarg^n^ J Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chet-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvasMcli l< ghf&fepfn tnyn bert la icgfjeaspoet" Een half jaar na Faioeks val DE WERELD wordt geteisterd door een ware complotten-epidemie. De Sowjet-Unie, Oost-Duitsland, West-Duitsland, Oostenrijk en als laatste geval, Egypte. Generaal Naguib in feite reeds dictator, die koning Faroek aan de dijk heeft gezet, was zelf bijna het slachtoffer geworden van een complot dat ten doel had, zijn regering omver te werpen en zijn politieke beweging te annifleren. Juist op tijd heeft hij echter krachtig kunnen ingrijpen. De 25 officieren, die het op hem gemunt hadden, zijn gearresteerd. Er is een interregnum, dus overgangsperiode van drie jaar ingesteld. Alle politieke partijen zijn veiligheidshalve ont bonden en haar fondsen in beslag genomen. De tegenstanders van Naguib hadden hun campagne op touw gezet tegen het z.g. „bevrij dingsfront", dat speciaal tegen de Wafd-partij was gericht. Er schuilt een zekere ironie in het Reuterbericht, dat de eerste verjaardag van koning Ahmed Foead II van Egypte gisteren officieel, maar... „rustig" te Cairo werd gevierd. die korte sganenvattoig van een Cairo ontvangen, onbevestigde berichten. officieel communiqué in zake he- regmim" van generaal Naguib. Tevoren deden geruchten de ronde, dat Mohamed Foead Serag El Din, een vroegere secre taris-genera a 1 van de Wafd, te zamen met prins Abbas Halim een staaitegroeep hadden uitgevoerd. De minister voor de nationale voor lichting, Foead Galal, gaf een uiteenzet ting van de regeringsmaatregelen, die 'noodzakelijk zijn teneinde het democrati sche stelsel in Egypte te consolideren. Het eerste doel zal gelegen zijn in het vertrek van de buitenlandse troepen uit 5 land, aldus Foead Galal. Sommige politieke elementen, beïnvloed door vreemde mogendheden, hadden het land omlaaggetrokken naar corruptie 1 zij gebruikten geld voor hun intriges onder de dekmantel van partijpolitiek. Iedere verrader zal in die toekomst uiterst Btreng gestraft worden, omdat het lands belang geen risico's meer duldt. Wij herinneren er aan, dat generaal Naguib ruim een half jaar geleden koning Faroek heeft afgezet en de rege ring overgenomen. Toen werden de adel lijke titels afgeschaft en belangrijke landhervormingen in het vooruitzicht ge- ïïeld. Spoedig daarop fungeerde hij reeds vrijwel als „dictator" en ihij richtte zich ipeciaal tegen de Wafd, de oudste en iterkste partij 'in Egypte. Op de belofte, fet de partijen zichzelf zouden zuiveren, verden een groot aantal gearresteerde 'gevaarlijke) politici eohter we> leid gesteld. Blijkbaar op gezag van Mgerhand hebben de bladen van Cairo commentaar gegeven op het ge leurde. Voor Engeland is het zaak, de loop der jebeuntenissen in Egypte nauwlettend te rolgen. Immers: Britse en Egyptische jtaatslieden zijn te Cairo bijeen voor een bonferentie, om het Midden-Oosten in te jchakelen bij de Westelijke defensie. Haerbij is uitgangspunt, de toekomst van Soedan. Mislukken de besprekingen ar de Soedan, dan is er vrijwel geen is, dat Egypte zal toetreden tot het efensie-commando voor het Midden- kisten. De houding van Egypte dienaan- aandie zal van grote invloed zijn op de ndene Arabisohe staten. Men zal zich Evens herinneren, dat ook Pakistan ge wist is tot het genoemde defensie-com- ttando toe te treden, hetgeen reeds felle immentaren bij India heeft uitgelokt. Weef van Faroek gearresteerd Egypte gearresteerd. Aanvankelijk werd hij genoemd als een der leiders van de beraamde staatsgreep, waarvan de Egyptische regering mededeling heeft Ex-koningin van Egypte voor penbaar Hoi Voor de eerste maal in de mo derne Egyptische geschiedenis, is een voormalige Koningin voor een Openbaar Hof verschenen. Giste ren is prinses Fawzia benoemd tot curatrice over haar moeder Nazll cn haar jongere zuster prinses Fathia. aldus A P. uit Caïro. Tot nu toe zijn alle persoonlijke kwesties, de koninklijke familie betreffende, behandeld door de thans ontbonden Kroonraad. Prinses Fawzia, de voormalige echtgenote van de Sjah van Perzië, heeft het Hof verzocht, haar moe- doer en. zuster onder curatele te stellen. Dertingers arrestatie Nog meer slachtoffers? Reuter meldt nader: West-Berlijnse politieke kringen wijzen er öp, dat de gearresteerde Dertinger zeer goede be trekkingen onderhield met de in het pro ces te Praag ter dood veroordeelde Tsje- choslowaakse ambassadeur in Oost- Berlijn, Fischl. Dertinger zou, zonder het te weten, een tijdlang Britse agenten van de Geheime Dienst hebben voorzien van vertrouwelijke mededelingen over de politiek van Oost-Duitsland en de Sowjets. Als tussenpersoon fungeerde de West-Berlijnse advocaat Eberhard Plewe. In verband met deze geruchtmakende arrestatie verdient nog de aandacht, dat Edith Kuhnert, een voormalig ambtena res van het ministerie van Dertinger, naar West-Berlijn is gevlucht. Volgens onbevestigde berichten zijn ook Keilson (voormalig perschef aan Buit. Zaken) en diens echtgenote gearresteerd. Tekort aan melkers leidt tot mechanisatie De veeteeltbedrijven in ons land heb- ien een nijpend tekort aan ervaren melkers en veeverzorgers. De Hollandse Mij voor Landbouw wijt dit vooral aan de noodzakelijke arbeid op Zaterdag middagen en Zondags Bovendien heb ben de sociale voorzieningen prikkels weggenomen om een vaste betrekking in de veehouderij te aanvaarden. Als ge volg hiervan verwacht men dat het melken met machines in de komende tijd noodgedwongen met sprongen voor uit zal gaan. Het aantal inwoners van Kampen is tot 25.000 gestegen door de geboorte van Janna Hendrika Margje Prins, dochter van het echtpaar H. J. Prins-Ten Kloos- Dinsdag 20 Januari a s. is een grote dag voor Amerika. Dan wordt n.l. de ex-generaal Dwight D. Eisenhower geïnstalleerd als de nieuwe president van de ..States". Om de lezer een indruk te geven van de plechtigheid welke met de z.g. inauguratie gepaard gaat, pu bliceren wij een foto, genomen bij Roosevelt's installatie op het Witte Huis in 1945. Er waren 5000 ge nodigden. r werden 222 Ambonnese gezinnen geadopteerd Door de Eeuwen Trouw maakt bekend, r 21.953 is binnengekomen voor de 'erstpakketten ten behoeve van de Am- >nnezen. Door 186 Nederlanders werden !2 Ambonnese gezinnen geadopteerd, lar de 53 woonoorden zijn 4097 pak- Ètten gezonden, zodat men alle gezinnen vrijgezellen kon voorzien. Slechts *0 moest de stichting uit eigen midde- i aanvullen. Er leeft in de woonoorden ote dankbaarheid voor de offervaardig- i het Nederlandse volk. Minister Donker: 'olen ten onrechte over Ned. grens gezet In bepaalde gevallen echter „mensensmokkel" nodig Minister Donker vindt 'het onjuist, dat ee Poolse verstekelingen door de Kon. Irechaussee bij Losser over de Duitse ens zijn gezet zonder toestemming van Duitse autoriteiten. Dit heeft de be- idsman geantwoord op schriftelijke agen van het Tweede Kamerlid Ver- er (Arb.). )e Polen, die uit Duitsland afkomstig iren, kwamen reeds op 17 September verstekelingen op een Noors schip in tterdam aan. Zij werden enkele dagen tgehouden en daarna weer aan boord iracht. Toen het schip op 16 November eis naar Amerika opnieuw in Berdam arriveerde, bleken de beide [nnen nog aan boord te zijn. Het hoofd ji de Duitse grenspost in Gronau pde er daarop in toe hen pen, maar op de afgesproken dag werd geweigerd wegens „nadere instruc- k". Niettemin zijn beide Polen toer fr de marechaussee naar Duitsland Hvijderd. Aangezien zij echter niet ille- U over de Oostelijke grens ons land *en binnengekomen, hadden ^(s minister Donker weer naar nei scmp worden gebracht. De Polen wer- 1 in Duitsland gezocht wegens roof, pr in Losser en Rotterdam was dit bekend. uitsland neemt sinds enige tijd ille- grensoverschrijders alleen terug, als overschrijding kort tevoren heeft its gehad. Daarom moet Nederland ;ens de minister In bepaalde geval- wel tot informele terugleiding over- n. De bewindsman is echter geen be- ideraar van deze toestand en zal daar- met Duitsland overleg openen in verbetering te brengen. Het proces-Oradour ,Es is nicht wahr!"klinkt thans te Bordeaux zeggen: „Ik weet niet of het juist is wat majoor Lenz heeft verklaard, want ik was helemaal niet in Oradour, toen de misdaad plaats had Twee soldaten, Fritz Pfeufer en Her- ann Frenzel. bekenden vervolgens deel te hebben uitgemaakt van een executie peloton. dat 20 boeren in een schuur had doodgeschoten. Frenzel, die 17 jaar was ten tijde van de massamoord, verklaarde te hebben gevuurd, zonder op een slacht offer te mikken. deelgenomen aan de massamoord dorpje Oradour-sur-Glane. Bij deze moord kwamen 642 mensen om het leve.i. De hoogste in rang onder de beklaag den, de oorlogsvrijwilliger en Rusland veteraan Lenz, sergeant-majoor, de eer ste die werd gehoord, wierp alle verant woordelijkheid voor de misdaad van Oradour ver van zich. Lenz verklaarde, slechts te hebben toegekeken, toen de burgers van Oradour werden doodge schoten of in schuren gedreven. Ook toen de kerk, die vol mensen was gejaagd, in brand moest worden gestoken, was Lenz afzydig gebleven. De verklaring van de majoor werd door de ex-soldaat Daab bevestigd; een andere soldaat maak te van de gelegenheid gebruik om te De Rus zou het nooit vergeten In verband met de arrestaties der Joodse dokteren in Rusland, is het volgende verhaal van A.P. buiten gewoon interessant. De Russen spu wen nu hun gal uit over de Jo den, maar er is toch wel eens een tijd geweest, 'dat dit anders was. Ja, er heeft zich in het particuliere leven van maarschalk Konief wel eens iets voorgedaan, waarbij er reden was een Jood zeer dankbaar te zijn. Tijdens de tweede wereld oorlog woonden in de Oekraïne de medicus, dr Izhak Schenkar en zijn echtgenote. De dokter zelf is overleden, maar zijn weduwe ver telt nu in het Joodse blad Maariv te Tel Aviv. dat maarschalk Konief eens door Schenkar behandeld werd en onderworpen aan een ge vaarlijke operatie. De operatie slaagde en maarschalk Konief was zo blij dat zijn leven gered was, dat hij een dankbrief schreef met de woorden: ,,Ik zal nooit verge ten, dat U mijn leven gered heeft". Sneeuwklokjes bloeien reeds op Texel In het Molenbosch op Texel staan op enkele plaatsen de sneeuwklokjes in volle bloei. Narcissen, crocussen en tulpen staan daar reeds boven de grond en enkele heesters beginnen al uit te lopen. De winter heeft Texel klaarblijkelijk vergeten. Nieuw monument voor Zola te Parijs De Paryse gemeenteraad heeft beslo ten, dat een nieuw monument voor Zola zal worden opgericht op de „Rond-Point Mirabeau" ter vervanging van nument. dat tijdens de bezetting door de Duitsers is weggehaald. Trein grijpt auto van burgemeester Drie gemeentelijke autori teiten licht gewond Op de onbewaakte overweg op de Zwaagdijk nabij Hoor- is gisteravond omstreeks 7 uur een auto, waarin de burgemeester van Andijk, mr H. H. Douma, de gemeente-secretaris en de ge meente-opzichter zaten, door een uit de richting Medembliik komende goederen trein gegrepen. De auito werd enkele meters meegesleurd, sloeg vervolgens achterover de dijk ai en belandde in de spoorsloot. De drie inzittenden liepen slechts lichite verwondingen op, doch de auto werd zwaar beschadigd. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan de dikke mist. De secretaris, de heer P. de Boer, die over hoofdpijn klaagde, werd per autobus naar Andijk vervoerd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Belg moest in Ned. dienst Kamercommissie misnoegd over gemeente Waalre De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft haar misnoegen uitgesproken over het feit, dat het ge> meentebestuur van Waalre (N.-Br.) niet bereid is een schadeloosstelling toe kennen aan de heer J. Leyssen. Deze •ner van Waalre heelt sohade geleden, doordat zijn zoon, die de Belgische natio naliteit bezit, in Nederlandse militaire dienst is gehouden. De Staten-Generaal of de minister van Binnenlandse Zaken kunnen het gemeentebestuur echter niet tot schadeloosstelling dwingen. Stalin beveelt Washington, Londen en Parijs slaan „zuivering" met grote bezorgdheid gade Kort en Klein Een firma te Bolsward heeft een ter- :in aangekocht in Diever en zal hierop :n bungalowcentrum voor vacantiegan- gers stichten met veertig a vijftig stenen bungalows. De Algemene Nederland se Grafische Bond belegt op 21 Januari Utrecht een vakgroepsconferentie voor vakgroep bezorgers van couranten periodieken, daar deze mensen voortaan ook ressorteren onder der werkingssfeer van de ziektewet en het ziekenfondsen- besluit. Duitse kommiezen vonden vlak over de grens achter Enschede drietal kisten met gesmokkelde exotische vogels. Naar de herkomst wordt onderzoek ingesteld. In Vlodrop (Lim burg) ontplofte bij de familie M. in de kachel een projectiel, dat waarschijnlijk jarenlang als blindganger in een boom heeft gezeten. De kachel vloog aan stuk ken door de kamer. Twee leden va familie werden gewond. Een dieren arts te Zutphen kreeg dezer dagen een weerzinwekkend geval te behandelen: dame kwam bij hem met haar hond, die niet meer eten wilde en erg lusteloos Wat bleek? Onverlaten hadden het dier de tong uitgesneden. Afschuwelijk! Op de Nederlandse torpedoboot Kor- tenaer in Den Helder heeft een brand gewoed in het ketelruim; vijf mar die door de vlammen waren ingesloten, ontsnapten aan de dood, doordat de brandweer er op tijd bij was. Na de arrestatie van George Dertinger, de Oostduitse minister van Buit. Zaken, die de strop wel niet z?l ontgaan, is men begonnen het gehele regeringsapparaat te zuiveren. De „oude garde", voor zover zjj niet in de Sowjet-Unie werd geschoold, moet worden vervangen door jonge, frisse, „keiharde" Stalinistische krachten Alle kleine partyen, die tot dusver moch ten samenwerken met de communistische S.E.D., zullen worden geliquideerd. De chef der Oostduitse volkspolitie ver klaarde, dat de klassenstrijd nog pas be gonnen is. Reeds gaan er hardnekkige geruchten, dat ook premier Grotewohl zelfde lot beschoren zal zijn als Der tinger, Washington, Londen, Parijs, Rome slaan de gebeurtenissen in Oost- Duitsland met bezorgdheid gade. Westelijke commentaren geven te ken- ;n, dat de Sowjet-Unie de hoop op een hereniging van beide delen van Duitsland heeft laten varen en Moskou koestert 't plan, ook van Oost-Duitsland een abso luut totaal afhankelijke vazalstaat te maken. Een Britse woordvoerder was van oordeel, dat Rusland aan Oost-Duits land de volledige status van een „satel liet" kan verlenen door er een apart vredesverdrag mee te sluiten. De poli tieke ontwikkelingen in Oost-Duitsland betekenen het antwoord van Moskou op de aansluiting van het Duitsland (van Bonn) bij het Westen. De Amerikaanse autoriteiten in Washington wijzen op een komende meedogenloze zuivering, en nog meer arrestaties van niet-communistische politieke leiders in Oost-Duitsland zullen volgen. Dertingers politieke vrienden in West- Berlijn vrezen, dat hij, evenals destijds Clementis in Tsjechoslowakije, tot de strop zal worden veroordeeld. Reeds noemt de Oostduitse C.D.U. Dertinger verrader, wiens misdaden tot ir zonderheden aan het licht moeten den gebracht. Hij heeft deze misdaden be gaan in een tijd van beslissing over oor log of vrede. De strijd moet nog krach tiger worden aangebonden tegen het slag „geheime agenten", spionnen en sa boteurs, zoals Dertinger er een was." Vele ambtenaren vluchten en ook Al- bert Hirch, belast met de Joodse aange legenheden. is met zijn echtgenote naai West-Berlijn uitgeweken. HLrch was af gevaardigd door het Joodse hulpcomité „Joint". Het verraad te Wenen Rode spionnen Maandag voor hun rechters Behalve de twee Amerikanen Verber i Ponger is gisteren in Wenen een agent an de Amerikaanse inlichtingendienst gearresteerd in verband met een spion- nagecomplot ten behoeve van Rusland. Pislowitz, zo heet de agent, was volgens Ass. Press wel in hechtenis genomen, doch er was geen officiële beschuldiging tegen hem uitgebracht Amerikaanse agenten zyn reeds enige dagen bezig met de ondervraging van talloze personen, die de gearresteerden betrekkingen derhielden. Intussen zijn Verber en Ponger al in Washington aangekomen, waar zij een Amerikaans districtshof werden ge leid. Formeel zullen de spionnen Maan dag terecht staan. Beide beschuldigden hebben reeds bepaald, welke advocaat zij Canadezen testen Ned. musici Luit. G. B. Quick, leider van de muziek afdeling van het Canadese leger, en de Canadese militaire attaché in Den Ha ag, kol. Th. A. Johnston, zyjn gisteren begonnen met de audities van 65 Nede rlanders, die gesolliciteerd hebben om te emigreren onder voorwaarde, dat z\j dienst nemen in een muziekkorps van het Canadese leger. Enige gegadig den blazen hun beste nootje voor. DAT de 27-j. Nederlandse P. L. te Wenen is aangehouden, daar hij zijn hotelrekening niet kon betalen en hij ook door de Nederlandse politie werd gezocht wegens flessentrekkerij. DAT de gemeenteraad van Schiedam nog geen grond wil verkopen aan de A'damse Bank-Incassobank voor een bankgebouw, daar eerst het rechtsgevoel van gegadigden, die zich eei-der meldden, dient te worden be vredigd. DAT ongeveer 30 buitenlandse steen koolmijnen haar nootjes en fijnkool gaan wassen overeenkomstig het sys teem van onze Staatsmijnen. DAT dit jaar met Pinksteren in Ant werpen een internationaal congres esperantisten wordt gehouden, waar 2000 esperantisten uit 20 landen worden wacht. DAT in de St. Crt van gisteren bepalin gen betreffende goedgekeurd materiaal voorruiten van motorrijtuigen zijn opgenomen. DAT dezer dagen te Rotterdam de 20.000e woning na de bevrijding gereed gekomen. DAT Arnhem thans reeds over een compagnie Nat. Reserve, een voltallige grensbewaking, een afd. res.-ge- meentepolitie en een voltallig korps luchtwachtdienst beschikt. DAT enkele honderden werklozen in Heerenveen een klacht aan de gemeente raad hebben gericht over de minder vlotte uitbetaling van de uitkeringen. DAT Nederland op 1 December jl. 10.425.892 inwoners telde. DAT de besprekingen, diie minister Algera volgende week zal voeren zijn Duitse collega, in Baden-Baden plaats hebben en verschillende adviseurs van scheepvaart onze minister zullen vergezellen. DAT de aanvaring tussen het Ned. schip Helder (3756 brt) en het Franse i.s. Mekong, op 6 Oot. op de Schelde, volgens de inspecteur-generaal voor de scheepvaart niet te wijten is aan de be manning van de Helder. DAT de Stichting voor de Landbouw (Raamweg 25—27, Den Haag) haar werkzaamheden over 1951 heeft vastge legd in een 427 bladzijden tellend jaar verslag. DAT twee Ensohedese jongemannen, de bakkersknecht W. M. (26) en dé electricien M. R. B. (22) zijn gearresteerd wegens diefstal van partijen manchester- stof ter waarde van f3000.—. DAT in het Klein Park te Venlo waar schijnlijk nog dlit jaar een standbeeld voor de priester-staatsman mgr W. Nolens wordt opgericht en er binnenkort reeds een voorlopig standbeeld wordt geplaatst. DAT als embleem van de 4e divisie van ons leger is v astgeste ld een i klaverblad-van-vier in een zwart kant. Ned. schip bijna gezonken Unitas kreeg juist op tijd hulp bij Ierland De Nederlandse kustvaarder Unitas, die bij de Noord-Westkust van Ierland op een klip was gelopen en bijna zonk, zou van daag in de Ierse marinebasis Derry in het dok gaan. Het schip is naar deze haven gebracht door de Britse torpedo- bootjager Greole. Toen de Greole de Unitas bereikte, maakte de bemanning juist aanstalten het Nederlandse vaartuig te verlaten. „Als de Greole een half uur later was gekomen, zou ons schip gezonken zijn", vertelde stuurman Hein Minke uit Zuidhorn. De Greole pompte de kustvaarder leeg en vergezelde hem voor het grootste deel van zijn vaart naar Derry. Toen de Uni tas na een worsteling van dertien uur Derry bereikte, lag zijn dek ter hoogte van de zeespiegel. Boek van Prinses Wilhelmina in het Duits vertaald Prinses Wilheknina heeft, zoals inder tijd is gemeld, een boekje geschreven, onder de titel „Christus, de grote onbe kende". Dit boekje is door Baron Frie- drich von der Ropp, woonachtig te Rott- land, in het Rijnland, in het Duits ver taald. Baron Von der Ropp heeft Vrijdag tc Bonn aan journalisten een aantal exemplaren van het door hem vertaald: werkje ter hand gesteld. In een begeleidend schrijven verklaart Von der Ropp, dat het de wens van de schrijfster is, dat „de in d.t boekje neer gelegde denkbeelden uitsluitend de eer van de Zoon Gods zullen dienen". HET WEER IN EUROPA Prof. dr L. W. G. SCHOLTEN HET is op 21 Januari een halve eeuw geleden. dat Schaepman stierf. Slechts weinigen weten, welk een enorme betekenis deze priester-staatsman heeft gehad voor dé staatkundige ontwikke ling der Rooms-Katholieken. Nog minder is het bekend, hoe door zijn arbeid de politieke richting van het Nederlandse volk is bepaald. De blijvende betekenis van Schaep- an ligt namelijk niet op litterair ter rain. hoewel velen met zijn dichtwerken hebben gedweept. Evenmin hebben zijn ouö-testamcntische of kerkhistorische studiën hun waarde behouden. Hij was .hoogleraar in 'geestdrift" dan dat hij geschikt was voor het produceren van wetenschappelijke resultaten. Schaepman heeft het Rooms-Katholi- sme staatkundig productief gemaakt en _jn werkzaamheid gekanaliseerd :n een moderne politieke partij. Wij willen dit nader bezien. 5LGENS de omschrijving van Burke heeft men onder een politieke partij te verstaan een groep van mensen, die zichzich verenigen op de grondslag van een vast beginsel, om door gemeenschap pelijke inspanning het nationaal belang te dienen. Deze partij heeft dan in het moderne staatkundige leven leiders te selecteren, staatkundige denkbeelden tot ontwikkeling tc brengen, invloed uit te oefenen bij wetgeving en bestuur. Dit alles is echter alleen mogelijk, indien de leden van een partij leven in een bepaald geestelijk klimaat. Toen Schaepman zijn werkzaamheden op staatkundig terrein begon omstreeks het jaar 1870, was een Rooms-Katholieke groepsvorming in beginsel reeds aan wezig. De Rooms-Katholieken toch had den sinds de Reformatie hun apart karak ter, hun zeden en gewoonten, bewaard, zodat zij ook leefden in een zelfde geeste lijk klimaat Maar de meesten van hen hadden nog niet de consequenties getrokken van hun geloofsovertuiging voor de staatkunde. "\7"OOR een gedeelte kwam dit omdat bij de Rooms-Katholieken een brede groep gevonden werd op wie het gel dende staatsbestel met zijn censuskies recht geen beroep deed. Een geestelijke middenstand ontbrak bijna geheel. Wel n er voldoende vertegenwoordigers het Rooms-Katholicisme onder de adel en het burgerlijk patriciaat Ten tijde van Willem I bevond deze groep zich in een vijandige verhouding tegenover de regering. Sinds de troons bestijging van Willem II was dit veran derd. Evenwel trachtte een brede groep g. Groot-Protestantse partij de Rooms-Katholieken in een uitzonderings positie te handhaven. Daardoor lag de taak van Schaepman jor de hand. Hij had een geestelijke middenstand aan te kweken. Bovendien moest hij bij de Rooms-Katholieken en de niet-Rooms-Katholieken de gedachte levendig maken, dat de eersten ook tot het Nederlandse volk behoorden en zelfs, aldus Schaepman. binnen dat volk de oudste rechten hadden. Bovendien moest hij de staatkundige consequenties ontwik kelen van de Rooms-Katholieke gods dienstige principes. En dit alles had hy partijverband te realiseren. T»EN EINDE dit doel te bereiken, had Schaepman in de eerste plaats be langstelling te wekken voor het staat kundig gebeuren. Hy maakte daarvoor gebruik van de pers, eerst van De Tijd en toen dit moeilijkheden gaf. van de regionale pers. vooral van Het Noorden. De Rooms-Katholieken hadden in te zien, dat de politiek hun zaak was en dat hun taak in het heden lag. Rooms- Katholieke toeschouwers konden in- Deze zelfde gedachte werd ook de grondtoon van zijn redevoeringen. Merk waardig is, dat hij zich daarbij vooral richtte tot de middenstand. Tijdgenoten en medewerkers beweren, dat Schaep man eerst wat huiverig stond tegenover de vakbeweging. Ook was zijn stijl van schrijven te moeilijk voor de minder ontwikkelde. Tegelijk met dit alles trachtte, hij een organisatie op te bouwen. Heel veel was er nog niet en wat er was, had meestal :n beperkt doel. Schaepman riep overal regionale or ganisaties in het leven, het eerst in Fries land. Maar deze partij moest worden een staatspartij. Hij wilde een geheel van staatkundige leerstellingen, die, hoewel gegrond op de godsdienstige overtuiging, toch afhankelijk waren van plaats en (Voor vervolg zie pagina 2). lil H oS Sf Q ii! Oslo Kopenh Londen Brussel Partjs Nice Bcritjn FranK MUnchen ^ürich Wcr u half bew. licht bew. geh. bew. motr. mist onbew. geh bew. geh. bew. NNO 1 WZW 2 windstil windstil windstU NW 5 WZW 1 winds lil windstil ZO 1 OZO 2 -4 0 -1 0 0 0 6 0 3 04 1 4 -0 0 11 0 1 01 -1 0 4 -2 03 -10 0 -3 2 (Advertentie) 8 DAGEN Haarlemmerstraat 172-174-179 1000DEN KOOPJES ZIE SPECIALE ÉTALAGE Echtgenote van Finse premier naar ons land Mevrouw Sylvi Kekkonen, echtgenote van de Finse ministerpresident, zal op 22 Januari a.s. in ons land vertoeven, ten einde die dag 's morgens om 10 uur de doopplechtigheid te verrichten bij de te waterlating van het vracht- en passa giersschip Finnpulp <6400 ton), dat be stemd is voor een rederij te Helsinki. De tewaterlating geschiedt van de werf Jan Smit Czn N.V. te Alblasserdam. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Op vele plaatsen nevel of 4-:■frg mist, maar ook enkele ver- spreide opklaringen. Over. w'egend droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. Opgemaakt om tien uur. ZON EN MAAN Zondag: zon 8.39 tot 17.03 uur; maan 9.58 tot 21.24 uur. Maandag: zon 8.38 tot 17.04 uur; maan 10.13 tot 22.52 uur. Op

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1