Leidse entomoloog ziet natuur als indrukwekkend wonder Chefarine 4 Een gezellig jaarfeest van de Hervormde Jongensclubs H now, Programma dies-viering 1953 Leidse Universiteit steno:: NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1953 Insecten als „hobby" diertje zij-n wijfje met d ruikt of peilt, op de manier, waarop radarapparaat een schip op zee peilt. Vergeleken met de fijnheid van deze sprieten, die bij vergroting met een loupe nog sterk aan schoonheid winnen, zijn de meest geraffineerde radarinstrumervten lompe dingen. „Geen mens zal ooit volledig schoonheid kunnen doorgronden, die de natuur alleen al in cocons, rupsen en vlinders toont", zegt de amateur entomoloog en daarin ligt opgeslo ten, dat hij zich door zijn liefhebberij een afhankelijk mens heeft leren voelen Archief en lectuur Eens, toen hij door de Noordwijkse duinen zwierf, deed de heer Van den Broek de ontdekking van zijn lev zag op korte afstand een vlinder voorbij fladderen, die hem aan een koolwitje deed denken. De vlinderslag was echter te snel. Toen vlamde plotseling een idee Gesprek met de heer W. van den Broek in de Sumatrastraat Meer respect voor een vlinder dan voor een radarinstrument (Van een onzer verslaggevers) Hebt U een sigarenbandje? Hebt U er één voor mij bewaard? Liefhebbe rijen, hobby's kunnen soms zo algemeen verbreid zijn, dat er schlagers op worden geschreven, die in één slag populair zijn en dat lange tijd blijven. Men denke aan de sigarenbandjes, waarover vóór 1940 jong en oud zong. Er zijn echter ook minder algemene hobby's, die heel wat meer arbeid, tijd en intelligentie vergen. Bijvoorbeeld de hobby van de amateur-entomo logen, mensen die voor hun plezier de insectenkunde beoefenen. Wij heb ben het genoegen gehad, met een lid van die groep in Leiden een praatje te mogen maken. Het is de heer W. van den Broek, Sumatrastraat 30 A. Hij heeft zich de laatste tijd door zijn stands op bloemen- en vogeltentoon stellingen enige bekendheid verworven. Velen hebben zijn opgeprikte vlin ders, zijn rupsen en zijn poppen op die tentoonstellingen bewonderd. Toen de heer Van den Broek op de •tentoonstelling in de Burcht of in het clubhuis van Oost er kwartier van zijn uitgestalde grijze, witte, bruine en bonte vlinders en van zijn prachtig gecamou fleerde poppen en rupsen vertelde, hin gen de toehoorders aan zijn lippen. Want hij vertelt boeiend over wat hij van zijn verzameling weet en hij windt er geen doekjes om, dat hij met een diepe eer bied voor de wonderen in de natuur ver vuld iis. Wie hem over die natuurwonde ren hoort vertellen, vergeet bijkans de itijd. En men krijgt nauwelijks de gele genheid] om een vraag te stellen. De heer van den, Broek leeft, als hij vertelt, hoe een rups zich zo inspint, dat geen vijan dig <üer hem in zijn winterslaap kan etoren Wee jullie gebeente 1 Het is al lang geleden, dat de geschie denis van deze hobby begon. De heer Van den Broek, nu een veertiger, was doen nog maar een opgeschoten school jongen, die op wijze middagen met 'n stel kornuiten op het Kooiparkplein speelde. Des itijds groeiden daar struiken, die zioh 's zomers in een bont bloemenkleed hul den en aldus vlinders tot een landing verlokben. De tuinman, die de bloemen pracht tegen boosaardige straatjongens moest verdedigen, werd herhaaldelijk •gedwongen in actie te komen. Ook wel tegen de jonge Van den Broek. Maar eens op een goede middag, kreeg d;e jongen, die anders belhamel met de belhamels ■was, oog voor de schoonheid van de vlin ders. Hij overtuigde er de tuinman van, dat hij zich niet meer bij de struiken ophield om er krijgertje te spelen, maar om er de vlmdens af te vangen en hij, due anders de schooljongens nogal eens met wee voor hun gebeente dreigde, maakte een uitzondering voor die jon gen, die van vlinders hield. Hoe preparateur? Er dook alras een moeilijkheid voor de entomoloog-in-de-dop op. Toen zijn verzameling zich na verloop van tijd ging uitbredden, wist hij met de vlinders geen Q-aad. Als de diertjes dood wanen, gingen ze stuk. Hun ragfijne organen waren niet op aanraking door mensenhanden inge steld. Tenslotte duikelde de jongen Van den (Broek een 'boekje op, waaruit hij op eenvoudige wijze 'leerde, hoe hij een vlin der kon conserveren. In „Hoe word ik preparateur?" van J. B. Bernink werd duidelijk uiteengezet, hoe een vlinder het best op een plankje van zacht hout ka,n worden geprikt. Die bewerking was niet moeilijk uit te voeren, op één onderdeel ma-, De sprieten de heer Van den Broek spreekt als kenner van „antennes" waren zo kwetsbaar, dat ze aanvankelijk bij de preparatie steeds beschadigd wer den. Toch kreeg de vasthoudende verzame laar ze onder 'bedwang. Hij spande er ragfijne stukjes papier over heen en vrij waarde ze op die wijze van beschadi ging. Toen kon de verzameling verder krachtig doorgang vinden. Zaterdagmid dag na Zaterdagmiddag bracht de vlin der- en rupsen gaarder in hete Noord- wijkse duinpannen of in met bloemen bestrooide weilanden door. En hij was zelf het meest verbaasd over de enorme veelsoortigheid vlinders, die in Leiden en naaste omgeving voorkwamen en na tuurlijk nu ook nog voorkomen, ook al zien wij, miet-entomologen, ze niet al tijd „Radar"-antennes De heer Van den Broek heeft betrek kelijk weinig eerbied voor de prestaties van onze moderne techniek. Hij vindt, dat geen enkel radarinstrument, hoe fijn ook van uitvoering, in subtiliteit van bouw kan wedijveren met b.v. de „an tennes" van de mannetjesrietvink, alias „de drinker", aldus de cosmotriche pota- rtoria. Nu nog zijn de knapste entomo logen het -niet eens over de vraag, of dit in zijn hoofd op. Hij stormde toe en de gissing was juist. Er zat een trillende en ietwat beschadigde Luceroe-vlioder of colias edusa op zijn bezwete hand. Nu is die colias het zeldzaamste exemplaar van de verzameling. Later kreeg dit diertje gezelschap van een bijzondere variatie van zijn soort, een roomkleurige Helice, waarop de insec- tenkundige zo mogelijk nog trotser is. Hij weet allerlei bijzonderheden over deze en al zijn andere vlinders te vertellen. Alle proeven d'ie er mee genomen wer den, staan in zijn geheugen gegrift. En als het geheugen hém al eens in de steek zou laten, zou hij op zijn archief kunnen terug vallen. In de met glas bedekte bakken, waar in zijn vlinders rij na rij zijn opgeprikt, komt onder elke vlinderlijfje een minus cuul kaartje voor, waarop een nummer en een jaartal vermeld staan. Aan de hand daarvan kan hij in zijn archief precies nagaan, welke manipulaties hij met sommige exemplaren verricht heeft. Hoe hij b.v. de Lucerne-vlinder heeft ge kweekt. Aan welke temperatuurverschil len dit exemplaar werd blootgesteld om vast te stellen, welke .veranderingen er in de „tekening" zouden optreden. En zo heefit hij talloze gegevens verzameld over afwijkingen van standaardtypes, de zo genaamde aberraties. De heer Van den Broek bemoeit zich zeker niet met een klein onderdeel de natuur. Daar is zijn verzameling boe ken het beste bewijs voor. Want daarin komt niet alleen zijn lijfboek Onze Vlin ders van D. ter Haar voor, maar ooi boeken over het ontstaan van de aarde en over het leven van de vogels en zoveel meer onderwerpen, die allemaal tot de natuur behoren. De heer Van den Broek is een beschei den mens. „Ik ben er met mijn kennis' nog lang niet", zegt hij. „Ik sta nog maai op het begin van het pad naar de ento mologie, maar dat geeft weinig. Ik lééf in mijn liefhebberij, en iemand, die dat kan zeggen, is een gelukkig mens. Dan heeft hij geen bioscoop of iets dergelijks meer nodig. Ik stel me open voor wat bulten te zien is en daarin vind ik veel vreugde". Wij voor ons hebben de over tuiging, dat wij in deze man een benij denswaardig mens hebben getioffen. Advertentie Vier bondgenoten tegen pijnen en griep De 4 bestanddelen van Chelarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4tje doet wonderen Agenda voor Leiden Woensdag Zusterhuis diaconessenhuis, half 4: receptie zuster Cor de Vries (zilveren jubileum). Stadsgehoorzaal, 3 uur: K. en O., tweede avond Leids Juweel, zang en muziek door zes Leidse verenigingen. Harmonie. 8 uur: Oud-Strijders en „Het Mobilisatiekruis". Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Walther Benser over kleurenfotografie. Liberty, 8 uur: Genealogische vereni ging, H. L. Kruimel uit Den Haag, in leiding tot het genealogisch onderzoek. Prytaneum, 8 uur: R.K. Middenstands vereniging. prof. mr C. P. M. Homme. Levendaal 1, half 8half 9: zitting prijzencommissie. Rehoboth. 8 uur: C.B.PB afdeling Leiden en omstreken (voorlichting van de voedingsraad). Donderdag Casino, 7 en 9.15 uur: Chr. Filmactie, Mijnheer de Gouvernante. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rèsidentie-Or- kest (abonnementsconcert) o.l.v. Louis Stotijn, solist Hans Henkemans, piano. Vrijdag Prentenkabinet. 11 uur: opening ten toonstelling Gentse prenten en tekenin gen. Stadsgehoorzaal, foyer: Zeeuwse fruit- dag: grote zaal. 8 uur: Zeeuwse fruit- demonstratie-avond. Vlies. 8 uur: Vereniging voor paeda- gogie-k. L. v. d. Zweep uit Amsterdam over sociale vorming in school en gezin. Tentoonstellingen Laitenhal, 10—4 uur: Ars Aemula Na turae (t.m. 18 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. telef. 24807. en apotheek „Tot hulp der mensch- heid". Hooigracht 48. tel. 21060. Zuster Cor in het zilver In de huiskamer van de zuster var het diaconessenhuis was vanmorgen eer groot gezelschap bijeen, in hoofdzaak be staande uit doktoren en verpleegsters. Hun middelpunt was zuster Cor, die van daag in het zilver staat, De doktoren had den een huldiging voor deze geliefde operatiezuster in petto en de zusters kneukelden zich in het vooruitzicht, ook bij hen is zuster Cor de Vries gezien. Als tolk van alle in het diaconessenhuis werkende doktoren en vooral de opere rende artsen trad dokter C. J. van Hou- weninge Graftdijk op, die in ontroerende bewoordingen sprak van vijf-en-twintig jaren allerprettigste samenwerking. Voor een kwart eeuw was het werk in de ope ratiekamer nog niet zo gespecialiseerd als nu. hetgeen meebrengt, dat ook het werk van de operatiezusters meer omvattend is geworden en de organisatie moeilijker. De staf van de operatiekamer is in die 25 jaar dan ook zeer uitgebreid, maar zuster Cor weet er de goede geest in te houden. Dokter Graftdijk feliciteerde niet op de eerste plaats zuster Cor, maa len, die het voorrecht hebben met haar te mogen samenwerken. Als geschenk de doktoren bood spr. de jubilaresse i klok aan, die zeer bewonderd werd. Dr Jac. J. de Jong, internist, sprak mens de doktoren, die niet opereren, namens de huisartsen, die hun patiënten altijd vol vertrouwen aan zuster Cor overlaten. t A '•'•ertentiei. fyrftj>urk0n>' VOORSCHOTEN Goed georganiseerd en enthousiasme: wee minimum eisen, waaraan een jaar feest moet voldoen wil het geslaagd mo- heten. Het jaarfeest .tevens herden king van het 30-jarig bestaan van de Herv. Jongensclubs, dat gisteravond in het gebouw voor Chr. Belangen werd ge houden, voldeed royaal aan die eisen. De leiders zorgden voor de nodige gang in het programma en de jongens liepen van enthousiasme. Een tot de laat ste plaats bezette zaal genoot van het onbevangen optreden van de jongens. U komt nu op een verjaardag, dus heb- icn we ons „Zondagse pakje" aan, al dus de heer v. d. Nagel in zijn openings voord. Het eigenlijke werk, op de weke lijkse clubavonden, is het belangrijkste. len spel en ontspanning wordt het Woord gezaaid. Spr. verwelkomde hierna re-voorzitter van de jongensclub, de heer C. Mechelse, ds en mevr. Fortgens Freule Schimmelpenninck van der Oyc. Jaarverslagen plegen nogal eens moei lik te verteren te zijn niet die van de drie secretarissen van de drie clubs. De kleinste secretaris, Wim Kuit (hij had nèt geen stoof meer nodig om boven le katheder uit te komen) gaf smakelijk verslag van wat zijn club dit jaar zoal had beleefd. En 't was heus niet Kees egaar alléén, die met een dosis flair, aarover jongens van zo'n jaar of tien Ja Smiii-u. I De werkwijze van de insectenverzamelaar is van alle vlinderachtigheid en luchtigheid gespeend. Hij bekijkt een vlinder niet één, twee, drie, maar gebruikt bij zijn bestudering minstens een loupe. Als dat hulp werktuig de bijzondere kenmerken van een soort niet voldoende laat uit komen, wordt de microscoop, die 250 maal vergroot, er bij gehaald. Zo nauwgezet werkend heeft de verzamelaar zich in de loop der jaren een grote entomologische kennis verworven. Foto N. van der Horst. Opvoering van Adventure Story" van Terence Rattigan De jaarlijkse viering van de stichting _;r Leidse Universiteit op 8 Februari wordt dit jaar ingezet op Vrijdag 6 Fe bruari. Dan wordt in de schouwburg „Adventure Story" van Terence Rattigan gebracht door het Leids Studenten-Toneel de toneelclub van de V.V.S.L. De regie in handen van Arend Hauer. De Vrij dagavondvoorstelling is bedoeld voor oud-alumni, die in en om Leiden wonen, hoogleraren en leden van de wetenschap pelijke staf. Op Zaterdagavond worden de oud-alumni uit het gehele land en een aantal genodigden in de schouwburg ver wacht. Dit is de officiële voorstelling. Op Zaterdag worden de gebruikelijke dies-colleges gehouden. De deelnemers daaraan verzamelen zich ook faculteHs- gewijze aan gemeenschappelijk lunches, die gehouden worden in het Prytaneum, het Snouck Hurgonjehuis, het Academisch Ziekenhuis, het Kamerlingh-Onneslabo- ratorium en het organisch chemisch la boratorium. Natuurlijk verzamelen zich óók velen op Sociëteit Minerva en in het clubgebouw van de V.V.S.L. Onder de colleges, die ongetwijfeld al gemene aandacht zullen trekken, zijn die van mr A. C. W. Beerman, die zal spre ken over de juridische aspecten van het Schuman-plan, dr mr C. A. v. Peursen, die de philosophic zal beschouwen als het vraagteken der cultuur, de heer h'. Vos, die de resultaten van een Unesco- onderzoek naar de heroriëntatie der Ja panse jeugd onder de loupe zal nemen, en dr C. O. v. d. Plas. die zal spreken over de Arabische wereld in het heden. Op Zondag 8 Februari heeft om twaalf in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg de bijeenkomst onder auspi ciën van de Christen-Studenten-Raad plaats. Sprekers zijn prof. dr H. C. v. d Hulst uit Leiden en prof. dr H- J- Lam- mers uit Nijmegen. Het onderwerp van beide sprekers is= het geloof en de be oefening van de natuurwetenschap. Daar na heeft een algemene lunch plaats in De Doelen aan het Rapenburg. Het Stu dium Generale in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden door prof. mr F. M. baron van Asbeck. Zijn onderwerp »s: „Sprongen en aanlopen naar zelfregering in Afrika Na het Studium Generale wordt de thee gebruikt in het Prytaneum. De rectorale oratie wordt op Maandag middag 9 Februari gehouden in de Stads gehoorzaal. Zij wordt gevolgd door de gebruikelijke receptie in de foyer. Benoemingen aan de Leidse universiteit Bij K. B. is aan mcj. A. van Marken opdracht verleend om in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit onderfvijs te geven in de mo derne Scandinavische talen en letter- Tevens is bij K B. benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit dei letteren én wijsbegeerte aan de Leidse universiteit, om onderwijs te geven i economische geschiedenis, dr J. H. Kern kamp, bijzonder hoogleraar aan deze uni versiteit en hoogleraar aan de Neder landse economische hogeschool te Rotter- .Dit is Holland" was voor Mexicanen een openbaring Zei Hans Kievid gisteravond voor K. en O. de foyer van de stads gehoorzaal. Zuid-Amerika is een conti nent met vele mogelijkheden, zo zei spr en in onze prins bezitten we een man. die deze mogelijkheden weet uit te buiten. Toen we Indonesië kwijt raakten, moesten we een ander afzetgebied voor onze producten zoeken. We hebben ons oog gericht op Zuid-Amerika, hoewel andere West-Europese landen met hun handelsbetrekkingen daar een voor sprong op ons hadden. Ons kleine, be scheiden optredend land genoot in Zuid- Amerika echter al een zekere goodwill, die nog versterkt werd door een voor treffelijk ambassadeur, de prins. De in Mexico gehouden tentoonstel ling „Dit is Holland" was voor de Mexi canen een openbaring, zo zei spr. Men zag wat Nederland industrieel pres teert en kan exporteren en men ont dekte. dat men met een volwaardige natie te doen had. Door deze tentoon stelling heeft Nederland dan ook veel handelsbetrekkingen met Mexico kun nen aanknopen. We moeten als Neder landers echter voor één ding oppassen, dat we niet reclame maken voor dit of dat merk van een bepaald artikel, maar voor het Nederlandse product. Verder vertelde spr. over het vervolg van de goodwillreis door Colombia, Ecuador, Peru. Venezuela en Brazilië. Hij gaf een beeld van de maatschappe lijke eh politieke toestanden, die daar heersen. Naast Mexico en Argentinië zijn (Aavertentie) 10 vinger syst. blind rhythm, talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd in 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL. Plantsc i 65 Telefoon 26558 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Mario J G A, zn van H Adams en L A NieuwenhuijsenDine A E, dr van W F Louwrier en J M v d Heijden: Elisabeth M J. dir van J GAL van R'oodjen en J J v d Bemgihe; Matthijs G, zn van A P Borat en J M Kuiper; Robert, an van T Herngreen en T Schim mel: Anfihonkis. an van P J Schaikembos en M E G v d Bom. OVERLEDEN: J M J de Greef, man, 57 jr; A Th de Groot, man, 65 jr. Hierna werden een Unesco-film over Mexico en enkele films over de reizen van Prins Bernhard vertoond. Meisje ernstig gewond bij aanrijding Op de Breestraat is vanmorgen tegen half negen een verkeersongeluk gebeurd, dat voor een jonge inwoonster van onze stad vrij ernstige gevolgen heeft gehad. Het meisje, de 20-jarige E. B. uit de Mei doornstraat, werkzaam bij de administra tie van ons blad, kwam per fiets uit de Mooi Japiksteeg. Zij wilde in de richting Noordeinde rijden, doch werd gegrepen door een uit die richting komende per sonenauto en tegen'een uit tegenoverge stelde richting komende bus van de N.A.L. gesmakt. De bus stond direct stil, waar door nog erger is voorkomen. Het meisje is in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Actie ten bate van de bloedtransfusiedienst Ten bate van de bloedtransfusiedienst van het medisch centrum Leiden Ned. Rode Kruis wordt op Maandag 19 Januari in het Witte Huis te Oegstgeest een bridge-drive gehouden. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de heer C. A. d. Meer, De Kempenaerstraat 4 te Oegst geest. De inschrijving sluit as. Vrijdag. De heer Mulder gisteren ter aarde besteld Gistermiddag vond onder zeer grote belangstelling bij de Groene Kerk te Oegstgeest de begrafenis plaats van de heer A. B. Mulder, die de vorige week op 66-jarige leeftijd overleed, De over ledene is geruime tijd secretaris van de Geref. schoolvereniging geweest en had tevens zitting in het bestuur van de vereniging voor Chr. Fröbelonderwijs. Verder maakte hij deel uit van de Geref. kerkeraad. Onder de belangstellenden wa ren een aantal gereformeerde pre dikanten, de heer De Greef. voor zitter van c'.e Geref. schoolvereniging, de heren Zijlstra, oud-voorzitter van de Geref. schoolvereniging. De Reede. pen ningmeester van de vereniging voor op leiding tot leidster bij het Chr. kleuter onderwijs, v. d. Bie, secretaris van deze opleiding, Hcrfkens. hoofd van de Her vormde school aan de Munnikenstraat en directeur opleiding kleuteronderwij zeressen. Van Cittert. voorzitter van de vereniging Chr. Fröbelscholen, Wessel. secretaris, en Alting, boekhouder, en de heer Veenendaal, oud-voorzitter van de Geref. schoolvereniging, tlhans wonende te Arnhem. Verder nog veel vrienden en kennissen van de familie Mulder. Toen de kist in het koor van de kerk was opgebaard, trad allereerst naar vo ren ds Dronkert. Geref. predikant, die psalm 103 voorlas. Hierna werden ge zongen de verzen 7 en 8 van psalm 103. Voorts werd het woord gevoerd door de heer Melse namens de vele vrienden van de overledene. Nadat de kist in het familiegraf was neergelaten, las ds Dronkert nog een gedicht voor. zoon van de overledene sprak ten slotte een dankwoord. Bekend sterrenkundige naar Leiden Een subhidie van de Nederlandse orga nisatie voor zuiver wetenschappelijk on derzoek heeft het mogelijk gemaakt, dr W. Baade, verbonden aan de sterren wachten van Mount Wilson en Palomar, Nederland te laten komen. Dr Baade wordt als een van de grootste sterrenkun- idigen van deze tijd beschouwd. Hij zal j ongeveer half Maart in Leiden arriveren °n hier enige maanden werkzaam zijn. Chr. textielhandelaren hielden jaarvergadering De Leidse afdeling van de Bond van Chr. textielhandelaren heeft gisteravond in' De Val'k het afgelopen jaar nog eens overzien. De blik op 1952 kreeg richting door verslagen van de secretaris. de heer J. D van Egmond. en van de pen ningmeester, de heer B. Nieuwenhuis. Zij toonden beide een gunstig beeld. De penningmeester deelde mee. dat de kas aan het eind van 1952 een bedrag van f 50 inhield. Eén der belangrijke agen dapunten was de bespreking van en bestuurs-initiatief tot de organisatie van een cursus in het etaleren. Zestien le den gaven zich er voor op. De cursus zal worden geven door de heer N. Brands. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Van Egmond als secretaris her kozen. De leden kregen hierna de gelegen heid allerlei kwesties aan een forum voor te leggen, bestaande uit de he--en N. Bleichrodt, G Mijnders en C. P. van der Loo. Er werd druk van gedachten gewisseld over de vraag, op welke tijd stippen de seizoenopruimingen het best kunnen beginnen. De heer Van der Werf van het bondsbureau, die ter ver gadering aanwezig was, gaf als zijn me ning te kennen, dat het moeilijk zou zijn om alle textielhandelaren voor één bepaald tijdstip te winnen. Een enquête, kortgeleden gehouden, wees uit, dat er over deze kwestie bijna evenveel me ningen als leden zijn. De vergadering stond onder leiding van de heer P. Houweling. Markt- en havendienst vierde feest De jonge personeelsvereniging van di. markt - en havendienst heeft gisteren de eerste maal een feestavond ge- bescheiden aangekondigd aLs houden, contactavond. Het gehele personeel van de dienst zamelde zich. met de dames, in het Leonardushuis. De voorzitter, dejieer F. Dissel, kon vertellen, dat een droom, die hij 28 jaar geleden had gehad, deze avond eindelijk in vervulling was gegaan. Het drie-ploegenstelsel bij de dienst hinderde in het verleden contact- of feest avonden. Men moest zich beperken tot het herdenken van ambtsjubilea. Het zo. nuttige contact werd dus niet tot stand gebracht. Spreker dankte directeur M. Weima voor het grote aandeel, dat deze heeft had in het bereiken van het doel: gezellige avond voor heel het personeel. Nadat de heer Weima zijn medewerkers had toegesproken werd het programma, bestaande uit zang, voordracht en tom bola, afgewerkt. Het is een gezellige feestavond geworden. Film over de bollen Samenwerking met Amerika Voor Amerikanen, die belangstelling hebben voor mooie, bloeiende tuinen er gezonde Nederlandse bolbloemen, is eer kleurenfilm gemaakt, die binnenkort vooi tal van garden-clubs, verenigingen var liefhebbers van tuinieren, met hun hon derdduizenden leden, zal worden ver toond. Deze bijzondere bolbloemenfilm is ge maakt op initiatief van het centrale bloembollericomité. Men heeft de Neder lands-Amerikaanse samenwerking op het gebied van bloembollenuitvoer tot uit gangspunt genomen. Sedert 1951 vertoeft jaarlijks een groep deskundigen van de Amerikaanse plan- ten-ziektekundige dienst in ons land, die nauwe samenwerking met de Neder landse dienst de naar de Ver. Staten ui' voeren bloembollen controleert. Deze :menwerking heeft veel succes voor d( Nederlandse exporteurs en de Amerikaan- afnemers opgeleverd. In Augustus 1952 is deze gezamenlijke inspectie van de bollen in laboratoria, export-schuren en havens vastgelegd. Het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, onder directie van prof. E. Slogteren, en het selectiewerk van C.C.D. werden nauw bij de opnemingen betrokken. In Amerika zal deze film de titel Nations united for spring beauty dragen. Scharenslijper was ongelukkig De Leidse scharenslijper J. de Kok is vanmorren niet gelukkig geweest: zijn karretje is in het water van de Nieuwe Rijn terecht gekomen. Marktkooplieden hielpen bij de „redding" met behulp van jeen haak van de L.B.R. Maar de schade lis aanzienlijk. ruimschoots beschikken, zijn voordracht Kun je op 'n ogenblik niet verder? Geen bezwaar, dan beginnen we weer bij het begin! Zo dachten de twee jongens, die samen een stukje zouden zingen, er tenminste ook over, al hadden ze dan drie aanloopjes nodig om zo ongeveer de juiste toon weer te pakken te krijgen. Zoiets zou Louis van Tulder en Willem Ravelli hun reputatie hebben gekost, gevestigd! Het is niet doenlijk, het gehele pro gramma te vermelden. Niet onvermeld mogen blijven de toneelstukjes, die de jongens opvoerden. De club „Jonge Kracht" speelde „Bart als detective", „Jan pak an" werd gespeeld door de club „Voorwaarts" en de club „Jonathan" speelde „Geert Blikmans wraak". Alle drie stukken werden gezellig jongens achtig gespeeld. Ds Fortgens. die dertig jaar geleden de oprichter was van deze jongensclubs, werd ten afscheid een koperen bloembak met plant aangeboden. Een keurig ver zorgd tableau, het 30-jarig bestaan sym boliserend, oogstte aller bewondering. De heer Mechelse sloot de zeer geslaag de avond. Hierna had da trekking plaats van de in de pauze gehouden verloting, waaraan verschillende mooie prijzen wa ren verbonden. Lenteboden By de schapen van de heer A. Roden burg, Elstlaan 13, zyn de eerste lamme ren al geboren. Als dat geen lenteboden zün Burgerlijke stand Geboren: Adrian us J M, z v J P UI jee en- C J van der Heijden; Johannes H M, z v H A Niersman en C M Haverkort; Inigrri'd MMG, dvJEH Rijedijk en E Voordouw; Clazima C M, d v L N Duij- nfeveM en M B v d Poel. Geboren te Leiden: C-arolus A Th B, z v C J Geerts en J B M Woltera. Overleden: C B Looze, 49 jr. Commando marinekamp Morgenmiddag om half vier zal kapi tein ter zee C. Hendrikse het commando van het marinekamp Voorschoten over dragen aan kapitein-luitenant ter zee A. van Miert, eerste officier van het Ko ninklijk instituut der marine te Den Helder. Tulpen bloeien in de winter Volgende week weer een Bloemlust-expositie Opnieuw zullen de tulpen deze winter in de ruime hallen van H.B.G. te Lisse bloeien. Maandagmiddag zal de tweede Bloelust-wintertentoonstelling van ge broeide bolbloemen worden geopend. Deze expositie, die speciaal bedoeld is om te tonen, wat de bloembollenkwekers pres- i. is een vaktentoonstelling. Tot en met Zaterdag 24 Januari zullen de resul. taten ook voor het publiek te bezichtigen zijn. Men verwacht, evenals by de Kerst tentoonstelling, weer minstens 10.000 be zoekers. Behalve een rijkdom aan narcissen en hyacinten zal ook een keurcollectie vroe ge, Mendel- en Triumphtulpen aanwezig zijn. Dc architect van Keukenhof, de heer J. van der Lee, zal dit kleurenfeest arran- Aan deze tweede Bloemlust-tentoonstel- ling'zal een wedstrijd in het bloemen- schikken voor leerlingen van avondcur- >n verbonden zijn. In een aparte hal H.B G. wordt een mechanisatieten- toonstelling voor het gehele bloembollen- ak ingericht. Hier zal men niet slechts de machines voor grondbewerking, alsook 'erwarmingssystemen voor kassen, wa renhuizen en voor de „volle grond" kun- zien, maar eveneens het moderne machinepark, dat ieder bloembollenbe- drijf van enige omvang voor de admini stratie nodig heeft. De derde en verreweg de grootste win tertentoonstelling van de Stichting Bloem- lust wordt dit jaar van Dinsdag 17 tot en Zaterdag 21 Februari gehouden, in alle hallen van H.B.G. Deze Februariten- toonstelling zal uitmunten door bijzondere inzendingen narcissen en voorts door tal soorteri botanische tulpen, het jongste product van het bloembollenvak. dat ieder aan belangrijkheid wint. Voor deze laatste expositie verwacht men veel be langstelling uit het buitenland. KATWIJK Loop der bevolking in 1952 Op 31 December 1951 bedoreg het aan tal inwoners van Katwijk 23.264. Door geboorte vermeerderde dit aantal met 636, door vestiging met 1787. In het afgelopen jaar overleden 136 personen en vertrok ken 1323 inwoners. De totale vermeerde ring was dus 964. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 207. Het inwoneraan tal van Katwijk aan den Rijn is thans 5007, dat van de gehele gemeente 24.228. (Advertentie) KATWIJK AAN DEN RIJN COÖP. BOERENLEENBANK In verband met de bijschrijving van rente per 31 Dec. 1952 verzoekt het bestuur de SPAARBOEKJES ten kantore der Bank in te leveren in de week van 14 tot 17 Jan. en weer terug te halen op Woensdag 21 en Donderdag 22 Jan. nam. tussen 2 u. en 4.30 u. en des avonds tussen half 7 en KATWIJK AAN DEN RUN Scliorscnerenveiling De tweede speciale schorsenerenveiling, die gisteren werd gehouden, toonde nog hogere prijzen dan die van vorige week. Voor eerste soort werd f40 tot f66 per 100 kg betaald en voor tweede soort f26 tot f 43 De tuinders, die het initiatief heb ben genomen voor deze teelt en handel, hebben dus wel een zeer juiste kijk ge had. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt in de zaal-Haasnoot ds Lekkerkerker uit Montfoort. Brand in garage Gistermiddag brak brand uit in de garage van de vee-expediteur W. de Vreugd in de Baljuwstraat. De eigenaar begon direct met het blussingswerk, zo. dat de te hulp geroepen brandweer, die snel ter plaatse was, alleen het nablus- singswerk behoefde te verrichten. De garage heeft nogal schade opgelopen, een auto brandde geheel uit De brandweer heeft bij het blussingswerk veel last ondervonden van het publiek, t te ver opdrong. Hoog en laag water Donderdag 15 Januari: hoog water 2.50 i 15.07, laag water 10:59 en 23.22 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4