Zwitsaletten Ontevredenheid over gang van zaken in de West Verstopt Hoofd? xj VAN NELLE Dankdienstenoptochten en f eest bijeenkomsten 2 WOENSDAG 14 JANUARI 1953 Begrotingssteekspel in Eerste Kamer Prof. Anema pleit voor verlichting van de belastingdruk EEN GROTE ROL speelde gisteren in de Eerste Kamer bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1953 de ongerustheid over de gang van zaken met de West. Zoals reeds gemeld in een deel onzer edities, werd de rij der sprekers geopend door prof. Molenaar (V.V.D.), die tevreden was over de verklaring der regering inzake Nieuw-Guipea, maar niet over de gang van zaken met betrekking tot Suriname. Deze zaak had uitvoerig besproken moeten zijn alvorens minister Kernkamp op -reis ging. Dat is blijkbaar niet gebeurd. i de terugkwa linisterraad rapport uitbracht, heeft men gezwegen. De minister heeft daaruit instemming der overige ministers afge leid. hetgeen verklaarbaar is. Maar toen na het rapport van minister Kernkamp had men moeten spreken. Zweeg omdat men de draagwijdte niet begreep of was men te zeer- geschrokken iets te zeggen? In ieder geval kan het geen kwestie zijn van interpretatie, zoals de minister-president in de Tweede Ka mer gezegd heeft. Men had de minister niet op deze manier voor de Kamer mo gen laten verschijnen. Er had een rege ringsstandpunt moeten zijn vóór het zo- i in I noodzakelijkheid het euvel der werkloos- of. An (A.R.) BESTRIJD DIE GRIEP! feilloos werkende; Systematisch TpR zit systeem in de manier, waarop Moskou zich tegen de Joden heeft gekeerd. De vervolging werd openbaar tijdens het geruohtma kende proces Praag. Het was toen diuddelijk, dat dit proces een voorloper was van een veel belangrijker gebeurtenis, die waarschijn lijk in Rusland zelf zou plaats vinden. Zo ver is het nu. Gisteren brachten we het spectaculaire nieuws, dat negen merendeels Joden artsen in de Sowjet- Unie waren gearresteerd, omdat zij ge tracht zouden hebben, vooraanstaande figuren op politiek en militair gebied de Sowjet-Unie uii-t de weg te ruimen. Het einde van dit nieuwe drama zal zich vanzelfsprekend in een monsterproces te Moskou afspelen. Doordat Moskou het proces te Praag heeft geënsceneerd, is 'het nieuws over de arrestaties il Sowjet-Unie eobter niet zo opzienbarend meer, als bet zou zijn, wanneer van semdtisme of amti-Z.onisme aohter het ijzeren gordijn nog geen sprake was ge- Het proces te Praag had een onver bloemd anti-semitisch karakter. Het enige duidelijke aspect was, dat Joodse ge boorte voortaan een reden van discrimi natie-zou zijn in de cc mmunistisohe wereld. De regisseurs van het proces hebben geen moeite gespaard om dit duidelijk te maken. Het hoge percentage Joden onder de beschuldigden was op zettelijk zo gearrangeerd. TN de eerste ja-ren van de Russische revolutie maakten de Sowj-ets voor prop a-ga/n da -doe leinden gaarne gebruik van hun breken met het anti-semi- tisme. Russische Joden, die voornamelijk in de steden leefden, rezen spoedig om hoog tot belangrijke posities in regering en partij en verkregen een veel grotere invloed, dan met hun getalssterkte over eenkwam. Vele leidende bolsjewieken, zoals Trotzky en Kaganovitsj (thans nog ldd van het Presidium, dat in de plaats van het Politbureau kwam) waren Joden. Zelfs voor de oorlog al en lang voor de stichting van de staat Israël, kon Staldn echter nimmer zijn afkeer verber gen voor iedere vorm van Joods natio nalisme. Zoals ten aanzien van de andere aan hem onderworpen rassen was Sta-Lin slechts bereid, hen te laten be staan op zijn eigen voorwaarden. Vooral ■na de stichting va-n Israël werd de aniii- Joodse tendenz van de Sowjet-pol-itiek duidelijker. Toen de nieuwe staat Israël geen nieuwe basis bleek te worden voor de communistische ondermijning van het Midden-Oosten, werd in de Sowjetlanden een stille actie gevoerd om Joden uit te sluiten van alle belangrijke functies in de staatsdienst en de partij. Tezelfder tijd werden Joodse scholen gesloten, Joodse journalisten gearresteerd en Joodse publicaties verboden. Op het ge bied van de buitenlandse politiek werd Israël er van beschuldigd, een satelliet te zijn van de Westerse imperialisten. HET communistische anti-se mit^me, dat men wil doen voorkomen als een niet zo afschuwelijk klinkend anti zionisme, is vermoedelijk meer van poli tieke aard, dan een rassenkwestie. De haat der Russen tegen de Joden is wel licht niet groter dan de haat tegen andere niet-Russische volken, die trouw aan hun eigen ras of land hoger stellen dan aan hankelijkheid aan de Sowjet-Unie. In de ogen der Russen werden de Joden, die reeds onder verdenking stonden, defini tief mogelijke agenten van een vreemde mogendheid. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken heeft nu de vrees uitge sproken, dat het proces in de Sowjct- Un-ie een grote Jodenvervolging achter het ijzeren gordijn zal inluiden. Hij noemde dit de wederverschijning van de verachtelijke geest van krankzinnig anti-semitisme, dat Hitlers nazidom inspireerde". Er zullen slechts weinig mensen zijn, die wanneer zij zich even de gruwelen van de jongste wereld oorlog willen herinneren niet met deze veroordeling instemmen. tAdvertentie Enkele druppels Va-tro-nol ln 1t| ieder neusgat zullen U direct opluchting geven, wanneer U DK een verstopte neus heeft. Het verzacht snel de prikkeling. dert de zwelling der «li|mvllezen! vicks VATRO NOL K£US6RÜ?PEt5 heid met alle kracht te bestrijden. Ver lichting van de belastingdruk is dringend nodig en de vraag is of de regering daar van voldoende overtuigd is. Overgaande tot het politieke deel van zijn rede. zei de heer Anema dat de be wering, dat dit kabinet socialistisch zou zijn, even begrijpelijk als onjuist is. In vorige kabinetten deden naast de KVP en de PvdA enkele andere partijen mee „voor spek en bonen" maar dat is nu zeker niet het geval. Op de huidige basis kan ook de A.R. meedoen, al heeft het verloop van de kabinetsformatie weinig voldoening gegeven. Geen bezwaar had de hoogleraar tegen figuren uit de vak bonden als minister, al blijft waakzaam heid in dit opzicht geboden. Wij hebben nu al kamerfracties die meewerken aan de kabinetsformatie, daar moeten zeker geen vakbonden bijkomen. De A.R.-partij behoudt zich vrijheicd van beweging voor, rpaar van die vrijheid zal éen welwillend gebruik worden gemaakt. Het feit dat de kabinetsformatie weinig verheffend is verlopen, werd ook nog eens ondèrstreept door de heer Kolff (CHU) die een belangrijk deel van zijn betoog wjjdde aan het bestaansrecht en de be staansnoodzaak van de confessionele partij. Er is aan de andere zijde vaak een ontstellend gebrek aan begrip vóór prin cipiële kwesties zoals bijv. de Zondags heiliging. Men moet Nieuw-Guinea als deelman het Rijk. tot ontwikkeling bren gen. Al te veel critiek op de gang van zaken aldaar is niet billijk, er is wel dege lijk al iets bereikt, Een gesprek met In donesië over onze plannen op Nieuw. Guinea is zinloos. De avondzitting De heer Kropman (KVP) begroette het kabinet met vertrouwen. Een afzon derlijk departement voor maatschappelijk werk was hoognodig, maar nu dient ook alles daaronder te ressorteren wat cr bij hoort. Ook de twee chefs op buiten landse zaken hadden zijn instemming, maar de affaire met Suriname is niet gelukkig en de kabinetsformatie dreigde een openbare vermakelijkheid te worden. Er zijn principiële verschillen tussen KVP en PvdA. maar die sluiten samenwerking niet uit. Én voorts maakte spr. een aantal opmerkingen over Christendom en hu manisme, waar uiteraard dr I n 't Veld (PvdA) anders over dacht dan de heer Kropman. De heer In 't Veld wijdde een belang rijk deel van zijn betoog aan de bestrij ding van de werkloosheid, vooral aan de bestrijding op de lange'duur. Ook de PvdA wenst vrijheid, voor iedereen, niet alleen voor de groep ondernemers. Niet meer vrijheid echter dan mogelijk is. „De persoonlijke geldingsdrift dient te worden beheerst door een sterk verantwoorde lijkheidsgevoel". Tenslotte de heer Bran denburg (CPN) met de bekende argu menten over Amerikaanse inmenging e.d. Nieuwe regeling afgekondigd Geneeskundige zorg voor gezin van de beroepsmilitair Bij salaris beneden f 3750 voortaan ook volledige specialistenhulp Per 1 Januari 1953 heeft de regeling voor de geneeskundige verzorging der gezinnen van beroepsmilitairen der Koninklijke Landmacht een verandering ondergaan. Tot dusverre hadden dde gezinnen vrije geneeskundige een specialistische hulp (met uitzondering van bevalling gynaecologische gevallen) via de mili taire geneeskundige dienst. Voorts werd voor gezinsleden va-n beroepsmilitairen beneden de rang van 2e luitenant bij zieken.huisverp 1 eg-ing 50% van de ver- plcegkosten tot een maximum' van 6( da-gen per geval vergoed. Voor tand heelkundige hulp aan gezinsleden werd tot dusver geen vergoeding gegeven. De nieuwe regeling onderscheidt ge zinnen va-n militairen der K.L. met eer salaris beneden f 3750 en met een salarii boven d>it bedrag. De eerste groep heeft voortaan recht op .volledige geneeskundige (dus ook vol ledig specialistische) en tandheelkundige verzorging volgens de regeling der ziekenfondsen. Deze groep moet zich dus bij een ziekenfonds laten inschrijven. Het gemiddelde premiebedrag wordt echter door het rijk vergoed en men heeft vrije keus van artsen due aan het fonds bonden zijn. De gezinnen boven de grens van f3750 hebben vrije artsenkeuze. Zij krijgen van rijkswege in het algemeen volledige ver goeding voor huisartsenhulp, medicijnen, verbandmiddelen en specialistische hulp. Voor tandheelkundige hulp wordt een vergoeding volgens bepaalde tarieven gegeven en voorts geldt 50% vergoeding voor ziekenhuisverpleging tot een ir 1 (advertentie) Wacht niet tot Uw/ grlep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uiv lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKERS mum van 60 dagen. Personen, voor een ongehuwde militair door de minister als kostwinner is erkend, hebben dezelfde aanspraken als gezinsleden. Minister Donker: Adoptie moet worden overwogen Geen principiële verandering in echtscheidingsrecht De adoptie van kinderen (die tot nu toe in oijs land nog niet mogelijk is), verdient, in beperkte vorm en met de nodige waarborgen omkleed, overweging. Dit zegt minister Donker in de vierde en tevens laatste reeks van vraagpunten, die hij thans aan de Tweede Kamer heeft toegezonden óm de' behandeling van het nieuwe burgerlijk wetboek voor te bereiden. Deze reeks gaat over het personen- en familierecht. Over het materiële echt scheidingsrecht heeft de Regering geen vraagpunten aan de Tweede Kamer voor gelegd, omdat de meerderheid van de Kamers geen principiële veranderingen op dit punt wenst. Een geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk verdient volgens de minister aanbeveling, maar moet door de Staat niet verplicht wor den gesteld. Aan de gehuwde vrouw moet volkomen handelingsbekwaamheid worden verleend. Behalve de onder curatele stelling dient als minder in grijpende maatregel ook de ondertpe- zichtstelling van geestelijk gestoorde meerderjarigen in de wet te worden op genomen. Onder de nodige waarborgen moet de rechter opneming van een on der toezicht gestelde in een inrichting kunnen bevelen, aldus minister Donker. Verloren schriftelijke bewijsmiddelen Minister wil verplichte inzage mogelijk maken Minister Donker heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om in het burgerlijk wetboek een bepaling over verloren schriftelijke bewijsmiddelen op te nemen. Deze bepaling betekent een uit breiding van een bezettingsmaatregel, die op 15 Februari a.s. vervalt. Wie een schriftelijk bewijsmiddel heeft verloren, kan volgens het wetsvoorstel vorderen, dat iemand die de beschikking heeft over een desbetreffend schriftelijk bewijsstuk hem op zijn kosten, op een door de rechter te bepalen wijze, voor zover nodig inzage, uittreksel of afschrift van dat geschrift verschaft. De gedaagde kan zich echter op zijn 'geheimhoudings. plicht beroepen, :-J!u-" v-* uit hoofde van zij berusting heeft. vloeitjes Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht (vac. J. B Groe- newegen) H. W. Waardenburg te Rotter dam te Oldebroek (tweede pred. plaats) H. A. van Slootan te Wierden. Bedankt voor 's Grevelduin-Capelle J de Lange te Nunspeet. Geref. kerken P.v.d.A. en de toestand in Zuid-Afrika Geconstateerd hebbend, dat de Unie van Zu-id-Afriika in de afgelopen jaren veel critiek van het bu-itenlaind vanwege het rassenvraagstuk heeft moeten ver duren, schrijft ..die Transvaler" dat de critiek in Nederland meestal kwam van Rooms Katholieke of socialistische zijde. „Gelet op het debat da-t in de Tweede Kamer is gevoerd over de bekrachtiging va-n het culturele rerdrag met Zuid- Afrika lijkt het echter, aldus het blad, of er in socialistisehe kringen langzamer hand een andere wind begint te waaien. Mogelijk heeft de wrange ondervinding met Indonesië er toe bijgedragen, de socialisten enigszins tot andere gedach ten over de toestand in de Unie te bren gen. Doch hoe het ziij, het is werkeldjk een aangename verrassing te vernemen, d'at leden van die Partij van de Arbeid' door hun uitlatingen tijdens het debat getoond hebben, dat zij een boter begrip voor de moeilijkheden van de Unie va-n Zuid-Afrika beginnen te krijgen". Nieuwtjes uit de West Het Surinaamse Statenlid. J. Pengel de Nationale Partij Suriname heeft klaard, dat hij voortaan los staat var Surinaamse regering. In Bauxco Nieuws, het maandblad van het personeel der Surinaamse Bauxietmij, heeft de directeur-beheerder, ir Meyer, aangekon digd, dat de voortbrenging in 1953 zal moeten worden ingekrompen, ook al zal deze hoger blijven dan in 1951. De Scheepvaartmij Suriname wil met Haiti een scheepvaartonderneming in leven roepen om geregelder verbinding in de Caraiben te creëren. Het nieuwe hoofdbestuur van de Nationale Partij Suriname bestaat uit de heren J. Boer (voorzitter), E. Bergen, mr Brandon, drs H. van Daalen, E. Doelwijt, L. Duur- voort, H. van Leest, R. Moll, H. Slengaard, L. Vrede. H. Welles er F. Zwakke. In Suriname is een nieuwe Indonesische partij opgericht, de Persatoean Pem- bangoen Tani Indonesia, hoofdzakelijk be staande uit kleine landbouwers. Voorzit ter is de heer Slamiet Djoeki Soeri. Het eeuwfeest van de C.J.M.V. Grote taptoe op het Plein besluit herdenking in Den Haag Het Christelijk J-óngeïnaninen Verbond- (CJMV) dat wérd opgericht 23 October 1853, viert, zoals gemeld- is, dit j-aa-r zijn honderd-jarig bestaan. Op 12, 13 en 14 Mei a.s. zullen honderden jongelui van de CJMV-verenigingen uit alle delen van het land ln Den Haag bijeen zijn. Op Dinsdag 12 Mei wordt in de Julianaikerk in de Uofstad de huishoudelijke verga, deri-r.g onder leiding van de bondsvoor zitter. dr G. P. van Itterzon, gehouden, voorafgegaan door éen bidstond in dit kerkgebouw aan de Kempstraat. Op Woensdag 13 Mei wordt het eeuw feest va-n de Bond officieel gevierd met bijzondere dierret in de Willemskerk en receptie van het bondsbestu-ur in het gebouw voor K. en W. Tijdens deze kerkdienst, waarin voorgaat ds G. van Leeuwen, Ned. Hervormd predikant te Den Haag. zullen de e re-voorzitter, ds P. Veen uit Utrecht en de vice-voorzit- ter, ds H. J. van Heerden uit Soheve- ntiogen, een herdenkingsrede uitspreken. De officiële herdenking wordt besloten een ontspanningsavond in het ge bouw voor K. en W. met toneel, volks dans, muziek en zang. De Bondsdag op Hemelvaartsdag (14 Mei) wordt begonnen met kerkdiensten de Willemskerk, de Nieuwe Kerk en de Grote Kerk, waarin reap, zullen voor gaan ds G. van Leeuwen, Den Haag, ds M. N. W. Smit, Den Haag, en ds D. Veldikamp, Den Haag. Na deze diensten vertrekken de CJMV- ers in marsverband naar de Houtrust- hallen. waar na de opening van de och-tendjvergadering dr G. P. van Itter- zon de bondsrede zal uitspreken. Voorts zullen namens de regering en namens de synode van de Nederlands Hervormde kerk korte toespraken wor den gehouden, waarna de aanbieding van een cadea-u van de leden en oud leden volgt. In de middaguren zal een spe-1 den opgevoerd. De bondsdag eindigt met een mans van bondsbestu-ur, secretariaat en bon-dsdaggaogens, tamboer- en pijper- corpsen en praalwagens d/wars door Den Haag naar het Plein, waar met een mas sa-Ie taptoe va-n alle tamboer- en pijper corpsen en een slotwoord van de bonds voorzitter hei eeuwfeest zal worden be ëindigd Advertentie/ Generale synode der Geref. Eerken (van onze kerknièuwsredacteur) De Rotterdamse synode dér Geref. Kerken heeft gisteren o.m. de discussie voortgezet over het rapport bètreffende het tuchtrecht der meerdere vergaderin gen. Ook gisterèn kwam de synode er nog niet geheel mee gereed. De debat ten gingen gisteren over voorstellen en amendementen betreffende de verzoeken om revisie en het recht van appèl. Een voorstel van ouderling C. G. Ot- tevanger om de rapporten over het her stel kerkelijke eenheid en het rapport van prof. dr K. Dijk èan de synode van 1949 met de vervangingsforitiule door de druk te verspreiden, kon geen fnéérder- heid verwerven. Gisteravond en vanmorgen vergaderde dè synode in comité. Vrouwen-Wereldgebeds dag 1953 De vrouwen-wereldgebedsdag in 1953 zal worden gehouden op Vrijdag 20 Februari a.s. Het onderwérp zal zijn: „Wandelt als kinderen des lichts". De liturgie is dit jaar samengesteld door uit'Centraal Afrika. Unieraad van de C.H. komt 14 Febr. bijeen Ter bespreking nieuw ont werp gemeenteprogram De eerstvolgende vergadering van de Unieraad der Christelijk-Historische Unie wordt Zaterdag 14 Februari in K- en W. te Utrecht gehouden. In deze vergade ring zal o m. het ontwerp voor een nieuw gemeenteprogram worden behandeld. Jhr mr L. E. de Geer van Oudegein. burgemeester van Vreeswijk, zal een in leiding houden over ..Wij. Christelijk- Historische gemeentebestuurders, en ons gemeenteprogram". Mr J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo, spreekt over „Enige moeilijkhe den in de practijk van de opvoeding tot burgerzin (locaal, nationaal en interna tionaal"). Geslaagd nej. M W 1 linglus, Hoogkerk, P J geneeski i. Vorden. P F Red- Ni Wijffels. Bruns- Kamerlid stelt vragen Bezorgdheid over politiek van werkgelegenheid Het Tweede Kamerlid Janssen (K.V.P.) heeft de ministers Drees, Van de Kieft, Zijlstra en Suurhoff schriftelijk vragen ge steld over de werkgelegenheidspolitiek. De heer Janssen zegt, dat bij velen in het land bezorgdheid is ontstaan door het feit dat de regering sedert het optreden het kabinet nog steeds geen afgerond beeld van haar werkgelegenheidspolitiek heeft gegeven De scheuring in de Ilal. socialistische partij De scheuring in de Italiaanse socialis tische partij is thans definitief tot uiting gekomen. Verstoten communistische partijleiders te Bologna hebben besloten tot de vorming van een „onafhankelijke socialistische federatie" in 't hart van hét fel communistische Noorditaliaanse industriegebied. De politiek van de nieuwe partij gebaseerd op de volgende punten: 1. v„ zet tegen de Cominform enhet At lantisch pact, streven naar een propor tionele vertegenwoordigingsvorm (af vaardiging naar verhouding) en toch handhaving van de traditionele, socialis tische politiek. Het verkeer op Nieuw- Guinea Dit jaar een vloot van schepen In de regeringsuitzending heeft het hoofd van de afdeling voorlichting van het gouvernement van Nieuw-Guinea, de heer P. A. Wansink. gesproken over het vraagstuk der verbindingen. Het eiland heeft afstanden, waarvan men zich in Nederland nauwelijks een voorstelling kan maken, bovendien een bergachtig terrein met wilde rivieren, dalen eh ravijnen en ondoordringbaar oerwoud. Luchtverkeer lijkt het geneesmiddel, doch is zeer duur en van beperkte capaciteit. Daarom is het water de meest economische en practische vervoergele- genheid. Reeds maanden wordt er hard gewerkt, aldus spr.. aan een bouwpro gramma voor lichters, kleine, sterke sleepbarkassen en kleine kustvaarders, benevens patrouilleboten, sleep- en loodsvaartuigen voor de havendienst. Eind October 1952 waren cr 26 vaar tuigen afgeleverd, terwijl er nog 10 op verschillende Nederlandse werven in aanbouw zijn. Tegen het einde van 1953 hoopt men op Nieuw-Guinea de beschik king te hébben over een doelmatige vloot van kleine vaartuigen, vóór de regel matige afvoer van exportproducten er het binnenlandse verbruik. Het lied der aethergolven DONDERDAG 15 JANUARI. Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Ni' 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: J Orgel en plano. 12.25 5.45 Reg. uitz.: Mr H. G. Quik: „Intcrr nische hulp aan Zuid-Oost-Azië". 6.00 Nu 6 J5 Sportproblcmen. 6.25 Lichte muziek. 6. Reportage of gram. 7 00 Gesproken brief t Londen. 7 05 Jazz Sociëteit. 7.40 Jan Brus Zo zit ze te tobben over Joost, doch niet min der over zichzelf Want wat moet ze straks be ginnen, als haar toestand zichtbaar wordt? Nu schijnen Peet en Aartje nog niets gemerkt te heb ben, alleen dat ze moe en lusteloos is en dat kan net zo goed ergens anders uit voortkomen. Maar ze zal het toch op de duur niet kunnen verbergen, en dan Als 't uitkomtO. was er toch maar eens één enkel mens aan wie ze haar nood kon klagen en bij wie 2e een klein beet je meeleven vond! Ze is zo alleen, zo nameloos alleen in de grote liefdeloze wereld! „Wies, is die duikeling nog niét over?" Aartjes scherpe stem in de keukendeur doet haar in 't heden terugkeren. Haastig veègt ze haar tranen weg, staat op en gaat met trage voeten in huis. Als die avond de weduwe Kempen nog laat om een boodschap komt. valt het haar op hoe ver strooid en werktuiglijk de bewegingen zijn, waar mee Wies haar helpt. ,.U moest haar eens naar de dokter laten gaan!" zegt ze, gewend als ze is om haar mening niet onder stoelen of banken te steken, tegen Peet. „Ze ziet er lang niet best uit!" „Geen mens die zegt dat ze niet naar de dok ter mag!" antwoordt Meier, doch Wies schudt be slist haar hoofd. O nee, geen dokter asjeblieft! Dan komt haar angstig verzwegen geheim nog éerder aan het licht En toch moet de dokter er op een goede dag aan te pas komen. 't Is Zaterdagavond en de winkel staat vol vrouwen. Peet heeft de gewoonte om 's Zaterdags ver over sluitingstijd nog te verkopen, en wie dat eenmaal weet maakt er een dankbaar ge bruik van. ,,'t Gaat net zo lang goed tot je er een bekeu ring voor oploopt!" heeft de huisbaas al eens gezegd, maar Peet trekt zich daar niets, van aan en gaat er kalm mee door. Zo zijn er ook deze avond weer veel klanten in de winkel, en het spreekt vanzelf dat al die mensen bij elkaar een benauwde warmte veroor zaken. Aartje, die bijspringen moet omdat d2 anderen het zonder hulp niet af kunnen, wrijft die zijn zoun niet keilde door AIS'NIE SANDERS tenminsté al onophoudelijk met een zakdoek over haar gloeiend gezicht. Pff, die hitte! Ze zou wel willen dat Peet er nu maar een eind aan maakte, de dag is lang genoeg geweest. Ofschoon de centen komen haar wel te pas. Ze is achter ge raakt bij de groenteboer, niet zo zuinig ook. Dan, onverwacht, komt er een einde aan. Wies, die 't natuurlijk ook benauwd heeft, is net be zig voor één van de klanten een gulden te wis selen, als ze eensklaps door een duizeling over vallen wordt en tot grote schrik van de vrouwen op de vloer, vlak voor de cassa, ineenzakt. „Mensen, helpt!" roept de juffrouw die aan de beurt was. Helpen, ja daar zijn alle handen dadelijk toe bereid. Aartje en Peet komen vliegensvlug elk achter een toonbank vandaan. Voor ze echter toe geschoten zijn, hebben anderen het bewusteloze meisje reeds opgenomen en in het woonvertrek op een stoel neergezet, terwijl één van hen haar ondersteunt. „Een dokter! Er moet een dokter komen, wie weet wat de stumper mankeert" beslist juffrouw Kempen, die er toevallig ook weer bij is. En resoluut stapt ze meteen weg om de dokter te halen. De andere vrouwen blijven, alle dringen achter elkaar mee naar binnen. Maar dat is Aartje niet naar de zin. „Stuur al dat volk er tóch uit, 't lijkt hier wél kermis!" snauwt ze naar Peet. Die voldoet zonder commentaar aan haar ver langen. „Mensen," zegt hij, „jullie worden vriendelijk bedankt voor de hulp, maar we spelen het nou verder alleen wel klaar!" Onwillig trekken de klanten af, ook de vrouw die juist door Wies geholpen zou worden en die er in de consternatie helemaal niet aan denkt haar gulden terug te vragen. Terwijl Aartje het meisje mopperend uitkleedt en onder de wol stopt (voor dat laatste moet Peet haar op het stikdonkere zolderkamertje met een kaars bijlichten) gaat juffrouw Kempen zosnel ze kan de hulp van haar eigen huisdokter inroe pen. die het dichtst in de buurt woont en dus het gemakkelijkst te bereiken is. Ze treft hem geluk kig thuis en hij gaat onmiddellijk mee. Wies ligt nog maar goed en wel in bed, als ze boven komen Beneden ruimt Meier zijn win kel op en maakt aanstalten om eindelijk eens te gaan sluiten. Aartje is voor haar fatsoen bij de zieke gebleven: wat zou zo'n dokter anders niet voor een indruk "krijgen? 11 3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieu' 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 0.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. 1.35 Pianovoordracht NCRV: 2 00 Metropole-or- kest en solist. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Ka merorkest. 3.50 Gram. 4.00 Bijbellezing. Kamermuziek. 4.55 Gram. 5.00 „Titus. de van Rembrandt", hoorspel. 5,30 Gram. 5.40 Voordracht. 6.00 Gram. 6.35 „Op de stelling". 6 45 Orkest van het Leger des Heils. 7 00 Nieuws. 7.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7,30 Gram. 8.00 Radiokrant. 8.20 Gev. programma. 9.45 Vra gen aan voorbijgangers. 10.15 Pianorecital 10.45 Avondoverdenking. 1100 Nieuws. 11.15- 12.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC 330 m. 1.00 Voor de boeren 125 Voor de arbeiders. 1.55 Weerberichten 2.00 Nieuws. 2.20 Filmprogramma. 3 00 Vooi de scholen. 4.10 Gram. 4.30 Hoorspel. 6.(X Voor de kinderen. 6 55 Weerberichten. 7 00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Voor de boerea 7.35 Gev. muziek. 8.00 Hoorspel. 8.30 Koorzang. 9 15 Causerie. 9 30 9.30 Gev. programma. 10.00 Nieuws 10.15 Klankbeeld. 1100 Gev progr. >elijk c 1.45 Gram. —lUziek.L. Voordracht. 0.20 Orgel. 0.56—1.00 Nieuws. 12,30 Ope- 8 42 Idem. 10.30 Gram. 11.00 idem. 11.45 12.00 Nieuws. :1 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 1.00 Nieuws. 1 15 Gram. 1.30 Zang en plano. 2 00 Engelse les. 2.15 Gram. 2.30 Franse les 2 45 Dram. 3.00 Concert. 3.55 Gram. 4.00. 4.25 en 1.30 Idem. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5 15 Voor Ie kinderen. 6.15 Hoornkwartct. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7 40 Politieke causerie. 7.50 Gram. 8 00 Klankbeeld. 8.20 Verzoek- 9.00 Voor de - Nieuws. 1.10 en 2.00 Gram. 3.00 Groot Sym- phonie-orkest en soliste. 3.45 Gram. 4.00 ichte muziek. 4 25 Gram. 4.33 Lichte mu- ek. 5 00 Nieuws. 5 15 Verzoekprogram 6 30, 00 en 7.40 Gram. 7 45 Nieuws. 8.00 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10.10 Lichte muziek. 10.50 Nws. KARSOTE RUB verkoudheidszalf Werk! van (wee kanten tegelijk Grote doos 75 Wereldnieuws in zakformaat WILLIAM DRAPER, de speciale ver tegenwoordiger van de Ver. Staten in Europa, zal op verzoek van Eisenho wer nog enige tijd in functie blijven, óók als permanent vertegenwoordiger bij de N.A.T.O. Het was aanvankelijk Drapers plan deze maand af te treden. DE FRANSE AMBASSADEURS in Mos kou, Washington, Rome en Londen, alsmede de Hoge Commissaris in Bonn, zijn naar Parijs ontboden ter bespre king van de internationale toestand, in het bijzonder het Europese verdrag in zake de Defensiegemeenschap. INWONERS van Oostduitse plaatsen in de omgeving van Berlijn hebben ge meld, dat alle woningen, die in een kring van ongeveer een kilometer om Berlijn liggen, moeten worden ont ruimd. In Kleinmarchow werd de win keliers, wier zaken gelegen zijn aan een straat die naar Berlijn leidt, aangezegd, hun bedrijf vóór 15 Januari te ontrui men. DE OOSTBERLIJNSE autoriteiten heb ben gisteren het kantoor der Zwitserse afvaardiging in Oost-Berlijn gesloten. Het was de taak van het Zwitserse bureau verbindingen te onderhouden met de, in Oost-Duitsland wonende, Zwitsers en hen te steunen. De Oost duitse regering wenst de Zwitserse af vaardiging niet te erkennen. DE RECHTSGEORIËNTEERDE Bond van Duitse Jeugd (B.D.J.), die in Ham burg en Bremen verboden was, is thans ook in Neder-Saksen onwettig ver klaard. In de staten, waarvoor het ver bod geldt, zijn de socialisten óf alleen aan het bewind, óf vormen zij de meerderheid in de regering. IN DE ITALIAANSE KAMER kwam t wederom tot heftige tonelen bi) hét in stemming brengen van een voorstel om de debatten over de kieswet te bekor ten. Een aantal communisten spron gen uit hun banken naar voren en vormden een muur vóór de stembus. Een hunner was zo „volksdemocra- tisch", dat hij de stembus van de tafel (Ad-ertentie) VTkouden I DflMPO Toch is het zo /~)P de grens van Canada en de Ver- enigde Staten liggen vijf grote meren die door verschillende water lopen. fw.o. de Niagarawatervallen) via de Canadese St Laurensrivier met de Atlantische Oceaan in verbinding staan. Voor de scheepvaart is de Nia gara uiteraard een onoverkomelijke hindernis en daarom hebben de Cana dezen evenwijdig aan de watervallen het Welland kanaal gegraven, waar door het geweldige, maar diep in het binnenland van de V.S. gelegen, in dustrie- en landbouwgebied rond Detroit, Chicago en Duluth voor sche pen van niet te grote diepgang bereik baar is. Uit concurrentie-overwegin-' gen hebben ook de V.S. een kanaal ge graven, dat even vóór de Niagara een gedeelte van de scheepvaart aftapt en via het Eriekanaal naar de New York- se havens voert. Maar deze scheepvaart op de grote meren is niets in vergelijking met wat het zou kunnen zijn, indien de kana lisatie van de St Laurens tussen Og- densburg en Montreal een afstand van 180 km zou kunnen worden uitgevoerd. Dan zou het Midden-Wes ten van de V.S. open staan voor de grote zeeschepen van alle wereld zeeën, waardoor de vrachtprijzen een geweldige tuimeling zouden maken. Iedere econoom weet, hoe belangrijk dat is voor de ontwikkeling van land bouw en industrie. Voorts zou de uit voering van het St Laurens-project de oprichting van een enorme elec- trische centrale mogelijk maken, waarvan de capaciteit aanzienlijk méér zou bedragen dan die van de Grand Coulee of de Boulder dam. Dit krachtstation zou de electriciteitstarie- ven, die in dit gedeelte van het land verreweg het hoogst zijn, aanzienlijk reduceren en volgens de calculatie van een Congres-lid zou dit alleen al voor de verbruikers in de staat New York een jaarlijkse besparing van 150 millioen dollar betekenen. Alles wat ten westen van Detroit ligt, iedere Kamer van Koophandel, ieder bedrijf, ja, bij wijze van spreken, iedere boer in Minesota, Winconsin of Illinois, is voorstander van dit karia- lisatieplan dat een verbinding met de zee betekent over een afstand van ruim 3700 km en dat van Chicago de grootste haven ter wereld zou maken. Toch is tot op heden nooit iets van deze plannen uitgevoerd. Waarom niet? Omdat de belangentegenstellin gen, waarvan de Amerikanen nooit iets kunnen begrijpen wanneer zij zich tussen de verschillende staten van Europa voordoen, opeens wél be grijpelijk zijn wanneer zij op het land van Uncle Sam zelf betrekking heb ben. De practische en gezonde inzich ten die de Amerikaan heten te ken merken en het superieure lachje van wege hun „overwonnen standpunten" maakt plaats voor een zorgelijke rim pel wanneer we de werkelijkheidszin der Yankees eens aan de practijk gaan toetsen. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2