Jlieuwe Jcilwrije GTourant Nauwe keurslijf iets verwijd Ontsnapte misdadiger Faber liet heel rustig arresteren „Het was mijn Christenplicht, hem te' helpen", zegt zijn gastheer zich Een complot doktoren van Sowj et- opgerold Wist U Tussen Bonn en Parijs DINSDAG 13 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvasUcftKgbebttvto «yn btrt In tegtjeaspott' Drie en dertigste jaargang No 9633 Niet bang voor uitwijzing (Van een onzer verslaggevers) FABER MAAKTE een uitstekende indruk". Dit bescheid werd ons gisteravond gegeven op het politiebureau van de sombere, slecht verlichte -Duitse grensstad Emmerik. Wij voerden dit gesprek in het zelfde gebouw waar Faber in hechtenis moest zitten en in hetzelfde gebouw ook, waar grote plakkaten met foto's van communistische men senrovers hangen. Toen wij de politiefunctionaris terloops er op wezen, dat Faber op het Nederlandse volk toch op zijn minst een dergelijke indruk had gemaakt als deze mensenrovers op de Duitsers, zei hij: „Ach, het zijn toch allen mensen, weet U, mijnheer. Men heeft de politie van Emmerik nooit iets kunnen verwijten. Ook in de oorlog hebben wij vele Nederlanders geholpen, die over de grens wilden. En nu is Faber ook zo'n Nederlander, die in moeilijkheden zit. Dus helpen wij hem voor zover in ons vermogen ligt. En", voegde» hij er aan toe, „voor zover wij ook mogen..." Tegen deze Duitse logica konden wij gen van de Duitse banketbakkers weinig inbrengen. Wel konden wij vragen of Faber als een arrestant wordt behan deld. „Arrestant, dat is zo'n hoog woord", verklaarde de politieman. „Faber heeft verzorging nodig en die krijgt hij bij ons". „Mogen wij een gesprek met hem heb ben?" was onze vraag. „Denkt u dat hij u wat zal vertellen?" vroeg de politieman lachend. „Er is hier vanmiddag een wagen vol politiemannen geweest en die hebben net als u een ver geefse reis gemaakt, want hij wilde hele maal niets zeggen. Maar ik kan u ver tellen, dat hij op mij niet de indruk heeft gemaakt van een misdadiger. Toen ik hem hier vanmiddag keurig gekleed bin nen zag komen met net zo'n pakje als u aan, moest ik eerder denken aan een handelsreiziger". „En hoe is Faber eigenlijk in handen van de politie gekomen?", wilden wij „Precies weet ik het niet", zei de poli tieman, maar hij is aan komen lopen bij een vroegere vriend van hem hier in de Kassstrasse. Wij hebben er lucht van ge kregen en hem hierheen gehaald. Maar de afwikkeling ligt in hogere handen", voegde hij er fijntjes aan toe. „En wat denkt u, zal Faber uitgeleverd worden?" De wachtcommandant haalde zyn schouders op. „Dat is mijn zaak niet. Wij hebben alleen de verzorging van Faber op ons genomen. Hij zit niet in een cel, maar heeft een kamertje hier op het Vanmorgen konden wij cr niet achter komen wat er verder met Faber gedaan zal worden. De politie was ook minder spraakzaam dan gisteravond. In ieder ge val bleek wel, dat de hoogste Duitse justitie-instanties zich met de zaak be moeien en men op hoog niveau met het probleem worstelt of Faber vast gehouden dan wel uitgeleverd moet wor- *den. Faber zou bü de vlucht uit Breda de leider van de zeven zijn geweest, zo weet het Westduitse persbureau D.P.A. te mel den. Men neemt voorts aan, dat Faber de vlucht in elkaar heeft gezet, aldus D.P.A. „Plicht, hem te helpen" Een verslaggever van het A.N.P. sprak gisteravond met de man die Faber hielp, de 45-jarige Hubert Schragmann, die met zijn wat jongere zuster Maria, de weduwe van Bruins een snoepwinkel heeft. De vader van Schragmann was goed bevriend met de familie Faber, al meer dan 20 jaar. Zelf werkte Schrag mann omstreeks 1930 anderhalf jaar in Haarlem. Faber, die evenals de andere ontvluch ten, zijn eigen weg zocht en over een eigen adres beschikte, in dit geval de Kassstrasze 76 in Emmerik, was al vrij spoedig bij zijn gastheer. Hij heeft zich Zondagavond rustig la ten arresteren want, zo is zijn opvatting: „Uitleveren zullen ze me toch niet, krachtens de bepaling in de Duitse grond wet dat politieke vluchtelingen niet uit geleverd worden". „Het was mijn Christenplicht hem te helpen", zegt Schragmann, die rooms- katholiek is. Het betreft hier geen mis dadiger, maar een politieke vluchteling". Schragmann zegt zelf geen lid van de partij geweest te zijn. In het begin had den de nazi's zelfs de zaak van zijn vader willen sluiten, maar omdat hij een vooraanstaand man was in de krin- bovendien erelid van de Nederlandse banketbakkersbond, liet men hem verder ongemoeid. Kassstrasse 76 is thans een kleine ruïne. De zaak zelf werd door een bombardement geheel vernield. In het noodvertrek hangt de was van Faber te drogen. VeiTadeiswerkbah" wel eens willen weten", zegt Maria Bruins, „wie hem verraden heeft". Zij denkt aan een bekende, een Duitser, die thans in Rotterdam werkt en die daarvóór geregeld bij hen over de vloer kwam. Hij wist over Faber en hij wist ook, dat er een beloning van f 1.000. „M'n man is even een brief posten" Het gezin Van der W., dat Zondag middag door een brand in een boven verdieping aar de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam op straat kwam te staan, heeft voorlopig onderdak gevonden in het politiebureau Stadhouderskade. De Amsterdams- politie heeft daar een cel als noodwoning ingericht. Als Schragmann onder ogen wordt ge bracht wat Faber deed tijdens de bezet ting, verandert hij niet van inzicht. „Jullie in Holland hebben in de eerste ereldoorlog Keizer Wilhelm, die werd beschouwd als een oorlogsmisdadiger, gehuisvest en niet uitgeleverd. Waarom Faber dan wel?" Overdag ging Faber niet op straat. Schragmann laat datgene los, wat naar zijn mening zijn vroegere kostganger niet zal deren en hij wil de publieke opinie in Duitsland voor deze zaak ker maken. „Wij hier hebben de liaat allang overwonnen. Wij moeten verder". Geen belangstelling De publieke opinie is in Duitsland echter naar het schijnt niet erg gevoe- ver dit soort zaken. De bewoners Emmerik zien tenminste met pas sieve nieuwsgierigheid hoe Nederlanders daar nu komen. Al het gerucht om de zaak Faber raakt hen nauwelijks. Dit is het Westduitse liberale parle mentslid dr Erich Mende, die volgens zijn verklaring Vrijdag één der ont snapten uit Breda, Antoine Touseul, in het parlementsgebouw te Bonn heeft ontvangen en raad gegeven. De oorlogsmisdadiger moet door twee Duitse journalisten het gebouw zijn binnengesmokkeld. Hoewel het par lementsgebouw doorlopend wordt bewaakt en niemand het mag be treden zonder een op naam gesteld toegangsbewijs, werd van het onder houd niets bemerkt. uitgeschreven. „Verraderswerk, bah", zegt Schragmann. Schragmann is zelf in Griekenland bij de Feldgendarmerie geweest. Hij en zijn landgenoten beschouwen, naar hij zegt. de Sicherheitsdienst als een onderdeel van de S.S. Faber is, volgens hun redenering, in dienst geweest bij de S.S. Schragmann geeft toe dat Faber straf heeft verdiend, maar, zegt hij, Faber zat in Nederland al zeven jaar en dat vindt Schragmann rijkelijk genoeg. „Als wc hier allen die in dienst van de S.S. zijn geweest, moesten opsluiten hadden we geen ruimte meer in de vangen issen". Faber is, volgens voormalige gastheer ook helemaal niet bang voor de Duitse politie, want hij heeft gedaan, was in zijn ogen niet strafbaar. Faber heeft tegen Schragmann gezegd dat hij tijdens de bezetting „al leen maar bij de schietpartijen tegen woordig is geweest." Hij kon in Neder land niet blijven, omdat hij daar teveel opgejaagd zou worden. Hij werd verwacht Schragmann en zijn zuster hoorden het bericht van de ontsnapping op Zater dag de 27e December in de uitzending van de Nederlandse radio-nieuwsdienst. Er wordt in Emmerik veel naar de Ne derlandse radiostations geluisterd. Schragmann had, toen het bericht uit de luidspreker was gekomen, tegen zijn zuster gezegd: „Het zou mij niets ver wonderen, wanneer Faber hier komt' en enkele dagen later, Schragmann wil niet zeggen wanneer precies, kwam zyr zuster hem waarschuwen: „Je hebt ge lijk gehad: Faber is hier". Gedurende 24 uur Massale staking bij Ital. Spoorwegen Omvat 200.000 arbeiders; 6000 treinen staan stil De Italiaanse regering heeft vanmor gen vliegtuigen, bussen en legerauto's ingeschakeld om het hoofd te kunnen bieden aan een grote spoorwegstaking van 24 uur, welke Maandag te midder nacht is begonnen teneinde loonsverho ging af te dwingen. Naar schatting 200.000 leden van de communistische spoorwegbond nemen aan de staking deel. Ongeveer 600 treinen, die rijden met niet-communistisch personeel, doen nog dienst. In geheel Italië staan echter on geveer 6000 treinen stil. Adenauer De ontsnapten gaan terug In een gesprek onder vier ogen, dat ik gisteravond in Palais Schaumburg had met dr Konrad Adenauer, zei de bondskanselier van West-Duitsland over de kwes tie van de zeven uit Breda ge vluchte oorlogsmisdadigers, dat naar zijn vaste overtuiging deze mannen, indien zij gevonden ibor- den, naar Nederland zullen wor den teruggezonden, meldt een ver slaggever van het Alg. Dagblad. „Er is geen kwestie van een an dere overweging", aldus dr Ade nauer. „Onze politie heeft de scherpste opdracht gekregen om deze mensen op te sporen en geeft zich daarvoor, daarvan ben ik overtuigd, alle moeite. Wanneer de vluchtelingen worden gevon- end, zullen zij onmiddellijk aan de Nederlanders worden teruggege- Uitwijzing Het ligt niet in voornemen der Neder landse regering een verzoek aan de Duitse regering te doen tot uitlevering de oorlogsmisdadigers. Een uitleve ringsverzoek vereist een langdurige pro cedure, waarbij in Duitsland vele instan- betrokken zijn. Daarom heeft Neder land de u i t w ij z i n g der oorlogsmisda digers gevraagd. Voor deze uitwijzing is Duitsland een juridische beslissing nodig over de vraag of men hier al of met politieke vluchtelingen te ma ken heeft. Zou de Duitse rechter deze vraag bevestigend beantwoorden, dan artikel 16 der Duitse grondwet ook de uitwijzing verbieden. Bij het bezoek dat onze tijdelijke zaak gelastigde, dr Helb. aan de bevoegde in stanties in Bonn heeft gebracht, beloofde de Duitse regering een meer doortastend optreden om de ontvluchte oorlogsmisda digers in handen te krijgen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de arrestatie Faber een eerste resultaat van bezoek van dr Helb is geweest. In Rusland begint het te kraken Gearresteerden zijn natuurlijk joden of leden Amerik. Geheime Dienst COMPLOTTEN worden nu ook in dé Sowj et-Unie zelf ontdekt. Begint het achter het „IJzeren Gordijn" te kraken? Tass, het officiële Russi sche persbureauunaakt bekend, dat een groep Russische medici is gearres teerd. De beschuldiging luidt, dat zij gepoogd hebben het leven van ver- schéidene politici in de Sowjet-Unie te verkorten. Evenals in Polen, Roemenië, Bulgarije,. Tsjechoslowakije, Hongarije.... hebben de betrok kenen in Rusland onmiddellijk alles bekend! Zij hebben (niet onder dwang) toegegeven verantwoordelijk te zijn voor de dood van de voormalige secre taris van het centrale comité der Communistische Partij, het lid van het Politbureau, generaal Zhdanof. Deze is in 1948 aan een hartkwaal over leden. Zij bekennen pogingen in het werjt te hebben gesteld, om een aantal militaire leiders van de Sowjet-Unie, zoals maarschalk Wassilefsky, Govorof, Konief, Sjtemenko, Levtsjenko en anderen, uit de weg te willen ruimen. En als klap op de rode vuurpijl volgt: de gearresteerden behoren tot een internationale Joodse organisatie of maken deel uit van de Britse of Amerikaanse Geheime Dienst. geschroomd deze te laten sterven. Prompt volgt de Prawda, het orgaan van de communistische partij met een hoofdartikel, waarin staat, dat „het ont maskeren van dezrn bende Russische dok toren een slag in het gelaat is van de internationale Joodse, Zionistische or ganisatie". Wij kennen zo langzamerhand dit soort beschuldigingen aan de lopende band. En om de hele affaire meer het etiket van waarachtigheid te geven, klaagt de Russische Prawda, dat de or ganen van de staatsveiligheidsdienst hun waakzaamheid hebben verslapt. Het blad gaat voort, Amerika en Engeland te beschuldigen van voorbereidingen tot oorlog; het Westen wil in de Sowjet- Unie een vijfde colonne organiseren. In de desbetreffende berichten wor den de namen der schuldige professoren genoemd. Het zijn: Vovsi, Vinogradof, Jegorof, Feldman, Etinger, Grinstein. Mairof en Kogan. Zij zijn „misdadigers, geheime vijanden van het democratische Russische volk". Zij hebben opzetteïijk zieke, politieke en militaire „kopstuk ken" verkeerd behandeld, valse d;agno- Wat zal er omgaan in deze twee mannen, die inwoners waren van het Franse dorp Oradour-sur-Glane. Door welke, misschien slechts toevallige, omstan digheden waren zij niet in het dorp aanwezig, toen de Duitsers daar hun moorddadige razzia hielden? Thans zijn zij, naast de vrouwelijke overlevende, getuigen in het proces te Bordeaux. Links op de foto de automonteur Hebras en rechts de kruidenier Redon, beiden aan hun dagelijkse arbeid in het nieuwe dorp van dezelfde naam. Voor het dramatische verhaal zie men pag. 2. gesteld, ja i zieken langzaam Eigenaardig is in dit soort berichtge ving, dat volgens Tass, de artsen kon den worden gearresteerd, nog vóór zij hun doel" hadden bereikt. Ten aanzien van Zhdanof luidt de klacht, dat de doktoren de symptomen van diens hartkwaal hadden verzwegen en een geneesmiddel voorschreven, dat in direct een dodelijke werking had. Wij wijzen er op. dat het zeer tot de verbeelding van het Russische volk moet spreken, dat ook de naam van maar schalk Wassilefsky genoemd wordt, om dat deze de opperbevelhebber is van alle Russische grondstrijdkrachten. Wie deze opperfiguur uit de weg zou durven ruimen via een „verkeerde behandeling" moet wel een zeer snood misdadiger Zijn! De geheime organisatie „Joint", waar toe. volgens Tass, de doktoren behoor den, zou zijn opgericht door de Ameri kaanse Geheime Dienst. Geen wonder, dat Katzki, assistent van de Europese directeur van het Joodse „Joint Distri bution Committee" te Parijs, deze serie beschuldigingen pure fantasie heeft ge noemd. Soekarno heeft een zoon gekregen De echtgenote van president Soekarno De eerste Centurion-tanks voor het Nederlandse leger werden gisteren in de Merwedehaven te Rotterdam aan wal gezet. Hier zweeft zo'n gevaarte, i' -t 48 ton weegt, in de lucht tijdens het overbrengen op een speciale spoorwagon, waarmee de tanks vervoerd worden: Opstand der radio luisteraars In het Noorden des lands De uitermate druk bezochte protest- vergadering in Winschoten, waar d< slechte radio-ontvangst en eigenlijk de gehele practjjk van het huidige omroep bestel gehekeld is, zal in Hilversum wt schijnlyk wel doodgezwegen worden, schrijft de Leeuwarder Courant. Te ho pen is evenwel, dat Den Haag niet doof zal blijken en dat men eindelijk eei koe bij de horens zal willen pakken, welke sprongen het lieve en springlustige dier overigens ook zal maken. De zaak is, dat de slechte ontvangst van de nationale omroepzenders vele gedeelten van het Noorden des lands steeds meer de gemoederen begint te verontrusten. Er zijn hele gebieden, waar ook met de kostbaarste ontvang toestellen een redelijk goede ontvangst niet gegarandeerd kan worden. En dan wil de Radioraad twaalf millioen vo< televisie beschikbaar stellen en dwingt men iedere luisteraar ook nog tot het betalen van de luisterbijdrage' Zal men dan eindelijk eens in de practijk gaan waar maken, dat de peripheric óók tot Nederland behoort? Friesland kan in de Groninger klach ten en dus in het Groninger protest delen. De R.O.N. is hier voor verreweg de meeste luisteraars vrijwel nimmer te pakken te krijgen. Lang geleden al is ei verbetering toegezegd, maar het is dui delijk dat men er in Hilversum belang bij heeft de toestand zo slecht te laten als die is. De angst van de radiovereni gingen voor de regionale omroep waar in de practijk wordt aangetoond, dat een nationale omroep heel goed mo gelijk is en allerminst een staatsomroep behoeft te zijn is reeds dikwijls gesig naleerd. Als er niet spoedig verandering komt, is hejt te verwachten dat er meer toestelbezitters zullen komen, die prin cipieel zullen weigeren de luisterbijdrage te betalen. In elk geval moet de regering ei op korte termijn aandacht aan de erger niswekkende situatie van thans schenken. DONDERDAG NIEUWJAARS RECEPTIE VAN DE KONINGIN Donderdagmorgen houdt H.M. de Ko ningin in het Paleis aan de Dam te Am sterdam de Nieuwjaarsreceptie voor het Corps Diplomatique. Slaking De Ommelanden C.N.V. ziet arbitrage als enige oplossing van het conflict Beide partijen zullen het voorstel in vergaderingen bespreken IVAAR AANLEIDING van de staking bij de melkfabriek De Ommelanden te Groningen, welk conflict nu reeds meer dan vier maanden duurt, heeft het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond als oplossing arbitrage voorgesteld. a ^etabtStv?U»r V?1 CNY is y?? oor" wrma V weg von onderha-ndelimg deel, dat het uiterste moet worden go- schielijk n-iet tot voor een van beide daan om_dit conflict tot een einde te, partijen bevredigend resultaat leiden, brengen. Het is dam ook bereid, daartoe Ook de bemiddeling van derden is J T,'"J J andermaal misl-ukt. Onder deze DAT in Haren (Gr.) op ongeveer 3000 meter diepte uiterst geringe sporen van gas en olie zijn aangeboord, die echter voorlopig nog als onbetekenend worden beschouwd. DAT het telefoonnet Coquilhatville in de Belgische Congo thans van Nederland uit bereikbaar ls. DAT het Landbouw Economisch Insti tuut op verzoek van de Stichting voor de Landbouw tussen 26 Januari en 7 Maart, evenals in 1949, een onderzoek naar het kleine-boerenvraagstuk op de zandgron den instelt in Nederweert, St Oedenrode, Zelhem, Ruinen en Raalte. DAT de Ver. van Ned. Gemeenten op 12 en 13 Mei in Maastricht zal spreken over de betekenis van een eigen gemeen telijk belastinggebied, waarover prof. mi P. J. Oud en burg. Van Wensen uit Eiber gen prae-advies uitbrengen. DAT H. A. Crommelin deze maand on gezondheidsredenen zal aftreden als di recteur van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, maar wel adviseur blijft. DAT gisteren in Valkenswaard 3 echt paren hun gouden huwelijksjubileum vierden. DAT de N.O.B. Wegtransport het be stuur van de bedrijfsvereniging voor het vervoer heeft verzocht de betaling van de •oorschotpremie voor de werkloosheids verzekering in zes maandelijkse termij- te mogen betalen en niet per half jaar. DAT in Schoondijk (Z.) bij het op- uimen der resten van een :n de oorlog erwoeste woning het stoffelijk over schot is gevonden van een oude vrouw, vermoedelijk de 79-j. wed. De V., d:e in 1944 bij een bombardement om het leven kwam. DAT ln 1952 4419 zeeschepen het ka naal TerneuzenGent passeerden tegen 4412 in 1951. DAT de K.N.A.C. aan de Ned. Bank heeft verzocht het mogelijk te maken plaatsbewijzen voor belangrijke buiten landse gebeurtenissen reeds in Nederland te kopen en te betalen. DAT de Stichting voor de Landbouw minister Mansholt heeft verzocht om een bespreking over de teleurstellende finan ciële uitkomsten van de vruchtboom kwekerij. DAT bijna 6800 Nederlanders, die ge volg hebben gegeven aan het verzoek van het K.N.M.I. om in de Oudejaars nacht en op Nieuwjaarsdag de dikte van de sneeuwlaag te meten, persoonlijk een bedankbriefje zullen krijgen. DAT op 24 Januari in Tubbergen een herdenkings-büeenkomst wordt gehouden ter ere van de staatsman dr H. J. A. M. Schaepman, de grondlegger van de R K staatspartij, die vijftig jaar geleden stierf. DAT de weg van de IJsselbrug te Does burg om de stad heen ln de richting Doetinchem dit jaar wordt aangelegd. DAT in Valburg (Gld) het zevende stel halve overwegbomen is geplaatst en zulke bomen binnenkort ook in Houten en Didam komen. DAT kapitein H. Wagemakers, die gis teren met de sleepboot Tina een convool van 7 motorschepen veilig uit A'dam door het ijs van het IJsselmeer naar Amersfoort bracht, vandaag met de Am- stel 7 een tocht Noordwaarts zou wagen. DAT de Rijnaak Munificentia (544 ton» die onlangs na een aanvaring met de spoorbrug te Deventer in de IJssel was gezonken, in minder dan een dag door de bok Holland is gelicht. DAT de film In nieuwe Banen, die Otto van Neijenhoff in opdracht van de Ka mer van Koophandel voor de Noord- West Vel uwe heeft gemaakt over de be drijven en folklore van deze streek, thans gereed is. DAT in de Belgische Congo een afde ling van het Alg. Ned. Verbond is opge richt (wnd voorzitter J. W. de Jager). statigheden blijft er, naar het oordeel vain het CNV-toësfcuuir, slechts één weg over: arbitrage. Het CNV-bestuu-r doet daarom beroep op de strijdende partijen het ge. schal te onderwerpen aan de uitspraak van een onpartijdige instantie. Het CNV- bestuur is bereid, het nodige te verrich. ten tot de benoeming van deze boven de partijen staande instantie. In afwachting van de beslissing der beide partijen zal het CNV-bestuur zich op het ogenblik onthouden van het ge ven van een advies over de vraag, of het al dan niet gewenst is dat de leden der Christelijke vakbeweging bij Ommelanden gaan venken. De stakingsleiding deelde mede. het voorstel van het CNV eerst in het hoofdbestuur van de ANAB zal worden besproken en daarna Maandag bespreking tussen de dagelijkse be- »n van de ANAB en het NW. Deze bespreking zal in Amsterdam worden gehouden Het hoofdbestuurslid van het CNV, de heer H. de Groot te Groningen, heeft gisteravond een onderhoud gehad met de directeur van De Ommelanden over de voorbereiding tot arbitrage. Vandaag zul'len de voorstellen neder in de be-| stuursvergedering van De Ommelanden i worden uitgewerkt. Het ligt in de bedoeling van het CNV te zijner ti)d_ een vergadering met het bestuur Ég klemmen. Daar akomt nog bij dat het tenslotte een doodlopende weg kan blij ken te zijn. De moeilijkheden zijn zeer gecompliceerd. Te gecompliceerd in elk geval om ze zo maar eens even op te lossen. Uit Frankrijk kwamen in de af gelopen weken de meeste berichten over re problemen. In Duitsland is het echter al niet beter gesteld. Er zijn daar drie problemen die op gelost kunnen worden, als Bondskanselier Adenauer het plan voor een Europees leger laat varen: 1. zou de kanselier een ve koers kunnen volgen, die de steun heeft van de socialisten; 2. zou hij daardoor bereiken, dat grondwettelijke herwaren tegen een andere vorm van Duitse herbewapening door een absolute meerderheid in de Bondsdag ongedaan gemaakt kunnen worden en 3. zou het j niet langer bestaan dat de socia listen als zy aan het einde van dit jaar via nieuwe verkiezingen aan het bewind mochten komen in de plaats Adenauer een streep door het verdrag halen en de gehele Europese samenwerking op losse schroeven zetten. EVG-verdrag niet uit de wereld gehol pen zouden zijn. In de eerste plaats is dit verdrag, evenals het plan-Schuman. onderdeel van de Europese politiek, na de oorlog gevoerd werd. Deze er speciaal op gericht, het wantrou- tussen de Europese landen onder en Frankrijk en Duitsland in het bijzonder, weg te nemen. Het EVG-ver drag is onlosmakelijk verbonden met de zgn. „conventies van Bonn", die de plaats het Bezettingsstatuut zullen inne- Het wegvallen van het EVG-ver drag zou dus dit gehele complex van verdragen krachteloos maken. Verder vereist (in de tweede plaats) »n andere oplossing van de kwestie der Duitse herbewapening met medewer king van de socialisten vervroegde algemene verkiezingen in West-Duits land. Hiermee komen we tot het derde bezwaar. Met het Europese leger dreigt de politieke carrière van kanselier Ade nauer te staan of te vallen. Zijn gehele Europese politiek is gebaseerd op het Europese leger en de conventies va ft Bonn. Het is daarom zeer de vraag, of hij het gevaar zal willen lopen, bij ver vroegde verkiezingen verslagen te wor den omdat buiten zijn schuld zijn politiek op een mislukking is uitgelopen. Eerder kan men verwachten, dat Ade nauer zijn stellingen tot de laatste man zal verdedigen. i Frankrijk luidde in Frankrijk een periode van pijnlijke onzekerheid in. Formeel heeft ook het kabinet-René Mayer zich uitgesproken voor ratificatie van het (gewijzigde) EVG-verdrag. De grote vraag is echter, of het parlement de regering in dit opzicht zal volgen. Het feit, dat Mayer aangewezen is op de steun van de Gaullisten, maakt de kans op spoedige ratificatie uiterst twijfel achtig. In Amerika slaat men deze gebeurte- issen in Frankrijk en Duitsland met :n gevoel van ergernis gade. Uit de verklaring van senator Wiley blijkt dat de nieuwe regering daar het Europese leger beschouwt als de enige werkelijke oplossing van de Europese problemen. „Afzonderlijke legers", aldus de senator, hebben in het verleden afdoende bewe zen, dat zij de vrede niet kunnen bewa ren". Volgens waarnemers kan een krachtig optreden van Eisenhower zodra deze op 20 Januari as. als president is geïnstalleerd, het Europese leger nog redden. Mocht desondanks het leger niet tot standkomen, dan rest Amerika niets anders, dan zich evenals Frankrijk en West-Duitsland aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Zo ver- i het echter vjorlopig nog niet. De brand in Enschede Stookten jongens een vuurtje bij katoen? Fabriek was door brandweer gewaarschuwd Met grote voortvarendheid stelt de po litie te Enschede een onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die bij de N V. Sesam een schade van millioenen gul dens veroorzaakte. Dit onderzoek gaat uit naar enkele jongens, die mogelijk door het stoken van een vuurtje de brand hebben kunnen veroorzaken. Op het ogenblik, dat de brand werd ontdekt, liepen n.l. enkele jongens hard weg Gisteravond stond om trent hun schuld evenwel nog niets vast. Het hoofd van de Enschedese brand weer heeft herhaalde malen de aandacht van de N V. Sesam gevestigd op het ge vaar van buiten het gebouw opgeslagen katoenbalen, op een plaats die betrekke lijk eenzaam is en waar iedereen zich toegang kan verschaffen. HET WEER IN EUROPA s s 1 t l z 5 v, a' I 6 B' s ïlf i Oslo Stockholm Kouenh. piVSs" Warschau Berlijn Milnclien Zürich Wer a onbew. mist onbew, geh. bew nevel geh. bew. geh. bew WZW111 5 ZW 4 ZZO 2 ZO 2 windstil N W 4 XXO 1 windstil NO S" 2 N 5 2 0.1 1 0.1 -2 0 -3 0 -ö 0 2 0 -G 0 -1 0 -4 0 6 -4 0 -4 1 Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk mist of wolkenvelden, maar hier en daar ook opklaringen. Zwak ke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.42 tot 16.56 uur; De Ommelanden te houden. maan 8.14 tot 15.18 uur. Op 15 Jan. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1