I Plastic-doppen, die weckflessen luchtdicht afsluiten Dr Drees over en tot Indische Nederlander Ernstige ongeregeldheden in de hoofdstad van Pakistan IGRIEPWEERil Tito verstaat zich met zeven prelaten der R.K. Kerk Synode zoekt richtlijn voor wijzi ging artikel 36 N.G.B. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 9 JANUARI 1994 Nieuwtjes op de Veipakkingsbeuis Kunstmatige regen klettert op waterdicht papier (Van een onzer verslaggevers) De belofte van vooruitgang in de verpakkingsindustrie is wel voor een groot deel bewaarheid. Dat valt zelfs de leek op, die zo eens rondwandelt langs de vele stands op de tweede Nederlandse Verpakkingsbeurs, welke gisteren in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam is geopend. De verscheidenheid is groot en er zijn allerlei verbluffende machines in werking, want vooral op het terrein der verpakkingstechniek gaat het ver nuft steeds verder. Ook hieraan zijn de invloeden van vooruitstrevend Amerika niet vreemd. „Goede verpakking leidt tot kopen en gemakkelijk te behandelen verpak kingen vooral doen de koop herhalen", is daar de leus. En die leus is een goede gebleken. Er ds weer een overvloed van etiketten, stoppen, zakken van allerlei materiaal, dozen, rekken, kisten, kratten en vaten, flessen en potten te zien. Van het grofste, zwaarste metaal tot het fijnste papier; velerlei materiaal is dienstig voor ver pakkingsdoeleinden. Natuurlijk is aan plastics van menige aard een grote plaats ingeruimd. Een welkome nouveauté is de ..Whip Cap-sluiting voor flacons, gemaakt van een elastische plastic, polyethylene ge naamd. Deze dop is bruikbaar op elke glazen pot en sluit die hermetisch af. Men kan er zelfs tot op 100 gr. mee steri liseren, zodat ook weckflessen ermede kunnen worden afgesloten. De doppen, in verschillende grootte verkrijgbaar, zijn gemakkelijk in het ge bruik en onbreekbaar, zodat dit toch wel een goede aanwinst mag worden genoemo. Voor het rokertje Wat verderop wordt een Rotterdamse vinding gedemonstreerd: een nieuwe manier voor het banderolleren van siga ren. De goede sigaar wordt tegenwoordig eerst in een filmpje en dan in een kistje verpakt. Het banderolleren geschiedt dan meestal om de kist heen en dan is het niet mogelijk meer. de sigaren te ionen. Er is nu een machine, waarin de ge opende sigarenkist wordt geschoven en die dan banderolleert over de filmpjes heen, zodat de doos, met de hand geslo ten, gemakkelijk geopend kan worden om de sigaren te bekijken. Een andere nieuwigheid is een machi ne, welke plastics last inplaats van door stikt. Men loopt dan niet meer de kans, dat het stiksel van etuitjes, plastic zak jes, reg* '.leding enz. bij de naden scheu ren doe ntstaan. De electrische gelaste naad is zo homogeen, dat loslaten on mogelijk is. Een dergelijke las is zó sterk, dat een met water gevulde plasticzak gemakkelijk het gewicht van een man kan dragen, zonder op de naden te barsten. Waterdicht Vrolijk geplas lokt de bezoeker naar een stand van waterdicht zakkenpapier. Van dit papier is een priëeltiak gemaakt, waarover water gesproeid wordt. Dit water plonst in een imitatie slootje, waarin drie levende witte een den rondzwemmen. Zij vermaken zich best, ploeteren en duikelen en rusten onder een kabouter - hier ook de voor bonbons, fabricage kan De etikettenmachines worden steeds méér geperfectionneerd. Zij kun nen nu versteld worden op allerlei maten en vormen. Er is zelfs een etikex- teermachine met een capaciteit van 2000 flessen per uur. De boterham Een andere moderne machine is die voor het snijden en verpakken van brood. Het machinaal-gesneden brood kómt meer en meer in trek en in goede luchtdichte zakken blijft het brood Belangrijk voor verpakken en het transport van veevoeder zijn de z.g.n. „ventielzakken", die geheel dichtgestikt maar bovenaan een kleine vulope ning hebben welke juist om de hals van de machine past. Is de zak gevuld, dan sluit het „ventiel" zich automatisch. is er allerlei nieuws en aantrekke lijks te zien op deze vakbeurs. De beurs bewijst, dat Nederland de achterstand welke het na de oorlog, op het gebied verpakkingen had, behoorlijk heeft ingehaald. Uit de huidige stand van de ■erpakkingstechniek blijkt voorts, dat de ■erpakking in haar geheel op een hoger n vooral wetenschappelijker plan is ge plaatst. De economische vooruitgang ons land is zeker niet vreemd aan veel al het moderne, dat de beurs toont. Zij hebben aanspraak op ons begrip en onze naastenliefde MINISTER-PRESIDENT dr W. Drees heeft gistermiddag voor de radio een rede gehouden over en tot de Indische Nederlanders en heeft er aan herinnerd, dat zij hier vreemd staan en aanspraken op ons kunnen doen gelden. Nederland draagt volgens spr. verantwoordelijkheid voor hetgeen er gebeurd is in Indonesië. In het midden latend of Nederland met de souvereiniteitsoverdracht de juiste weg heeft bewandeld, verklaarde de minister dat dit ten aanzien van de plicht jegens de Indische Nederlanders geen verschil maakt. bij de verzorging in het sociale vlak met deze omstandigheden ernstig rekening te Deze Nederlanders zijn door hetgeen is geschied, in de moeilijkste omstandig heden gekomen. Zij namen in de voor oorlogse samenleving een gewichtige plaats in en wisten hun weg in het leven zeer wel te vinden. Zij waren trouwe onderdanen, hebben in de oorlog met Japan hun leven ingezet, hebben na de bevrijding moeilijke tijden beleefd, zijn voor een groot deel have en goed, ook hun bestaan kwijt. Regering en volk van Nederland heb ben tegenover hen een bijzondere ver antwoordelijkheid, zeide dr Drees, daar zij niet anders niet minder zijn, daar zij geleefd hebben in een ander cul tuurmilieu en nu in een hun vreemde samenleving staan. Van de zijde der Ne derlandse gemeenschap moet er een juist sociaal begrip zijn van hun moeilijkheden. Van buitengewoon belang is daarbij de houding van de goede buurman en de goede buurvrouw, de begrijpende collega, de met waarachtige naastenliefde ver vulde Nederlander in het algemeen, die de helpende hand reikt. Zij behoeven geen medelijden, maar hebben wel recht te verwachten, dat zij niet worden nage wezen of uitgelachen. De Nederlander hier moet begrip heb ben, dat men zich hier geen voorstelling kan vormen van wat zij de laatste tien hebben doorgemaakt en welke psy- brugje- De waterdichtheid .van het grauwe I chische spanningen er ^zijn papier wordt intussen wél'bewezen! Weer wat verderop is een tubemachine in werking. Wist u al, dat tubes eerst geslagen en gesoldeerd worden en van de schroefdop voorzien, aleer ze gevuld worden? De vulling geschiedt door de onderzijde, die daarna dichtgevouwen wordt. Natuurlijk doet de machine alles alleen! De kartonnen eierdozen krijgen ook al concurrentie van het plastic, d.w.z., de rekjes, waarop de eieren in kist of doos worden geplaatst. Plastic hier en plastic daarmaar het papier laat zich toch niet geheel verdrijven! Een lust voor het oog zijn nog altijd de met gekleurd of glinsterend papier beplakte sierdozen .1 Hün leven gezin, waardoor zij meermalen ten 'prooi zijn aan verbittering en levens angst. Wij hebben de bevrijding beleefd, maar zij kwamen na de bevrijding in een maalstroom van revolutie en nieuwe strijd, met tenslotte net vertrek uit hun land. Zij hebben recht op een plaats in onze samenleving, op gelijke kansen als andere Nederlanders. Dit laatste kan al leen als andere wegen bewandeld wor den dan de normale Nederlandse wegen en als men naar nieuwe zoekt, niet omdat het zulke bijzondere mensen zijn, maar omdat „anders" zijn. Waar de Indische Nederlanders in verschillende opzichten hebben ten achter gestaan bij de Neder landers hier te lande, is het noodzakelijk De wijsgerige rust in het Oosten Zeven doden76 gewonden en de auto van een minister in brand gestoken In Karatsji. de hoofdstad van Pakistan, kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Met bren- en stenguns bewapende troe pen slaagden er slechts met de grootste moeite in. de orde te herstellen. De wo ningen der ministers van Pakistan moes ten tegen de oproerkraaiers worden be schermd. Aanleiding tot de relletjes vormden de studenten, die een protest demonstratie op touw hadden gezet voor verlaging van collegegelden en verbete ring van onderwijsmogelijkheden. Zeven mensen kwamen om het leven en 76 per sonen. onder wie 41 agenten, werden ge wond. Van uur tot uur nam de spanning in de stad toe. Op een gegeven moment, aldus de correspondent van Ass. Press leek de deftige winkelwijk Saddar, in het centrum van Karatsji gelegen, een klein slagveld met vechtende agenten en studenten, terwijl soldaten met scherp schoten. In de avond was de orde nog niet hersteld en het stadsbestuur zag zich ge noodzaakt de „avondklok" in te stellen, terwijl overal rondom Karatsji militaire wachten werden geposteerd. De politie heeft 40 demonstranten aan gehouden en de autoriteiten hebben het dragen van wapens en het hóuden van samenscholingen van meer dan vijf per sonen verboden. De politie kwam in conflict met de studenten, toen zij had gepoogd een stu dentenstoet uiteen te jagen, die prote steerden tegen het gebruik van traangas en knuppels bij het onderdrukken der demonstratie daags te voren. Een afdeling politie opende het vuur, toen oproerkraaiers, zwaaiend met stok ken en gooiend met stenen op haar af kwam. De belhamels kwamen tot staan toen de politie traangasgranaten afvuur- Advertentie) Eèh'menselijke barometer 'zilt GIJ, als vocht en tocht Llw vijanden1 zl n. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem- peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid! op. bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel wril» Uw iheumatlek 'en Uw lendenpijn weg, maak Uw «lijve 6pleren weer soepel met deberoemde Akkers Kioosterbalsem,neimWdel«aan«nraenaJ3 geslac_h^tóngjegl^BSag0tó«»M naar zij verspreidden zich niet. Ver scheidene agenten liepen verwondingen op toen zij oprukten onder een hagel van De minister van Binnenlandse Zaken Goermani begaf zich temidden van het gewoel om te pogen de studenten tot rede te brengen. Zij staken evenwel zijn Cadil- c in brand. Ook èen journalist van de London Daily Mail werd gearresteerd, omdat hij foto's maakte van de straatgevechten. Een ver slaggever werd door de menigte aange vallen en dusdanig toegetakeld, dat hij en ziekenhuis moest worden opge nomen. houden door verlening van enige rang en door bijzondere maatregelen. Zich tot de Indische Nederlanders rich tende zeide spr., dat de regering ten volle beseft wat zij hebben doorgemaakt en nog doormaken, en zich zal blijven in spannen om te zorgen, dat zij er bovenop komen. Na de souvereiniteitsoverdracht heeft hij gezegd, dat zij mogen verzekerd zijn, dat de regering zich men hen ten nauwste verbonden zal gevoelen. Rege ring en volk zullen dat woord gestand doen. Zij moeten begrijpen, dat ook de Nederlanders hier te landen te worstelen hebben met woningnood en werkloosheid en dat men geen ijzer met handen kan breken, doch het besef van gezamenlijk leed en doorworstelde nood zal ons vaster aaneen smeden, aldus spr. Jongetje door het ijs gezakt en verdronken De achtjarige Douwe R. de Jong uit Ijlst. die zich gistermiddag met eer vriendje op het nog zwakke ijs van dj vaart begaf, is er doorgezakt en verdron ken- Auto sleurde kinderwagen meebaby ongedeerd Op wonderbaarlijke wijze is dezer dagen een 8 maanden oude baby ongedeerd ge bleven. toen tot ontzetting van de jonge moeder een passerende auto met de ach terbumper plotseling haar kinderwagen meesleurde. Het ongeval gebeurde in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam. De kinderwagen werd een tiental meters meegesleurd al vorens de bestuurder zijn wagen tot stil stand kon brengen Hevig ontsteld snel de de moeder de kinderwagen achterna. Tot haar grote opluchting lag de baby daarin op gezonde toon te krijsen. Het kind had geen enkel letsel bekomen, hoewel de kinderwagen aan de linker zijde beschadigd was. De arrestaties in Indonesië De wamen van de buitenlanders, die te Dj-akarta zijn gearresteerd op beschul diging, d-a-t zij de prijsvooreehiriften zouden hebben overschreden, zijn: heren G. S. Lehen, de Oostenrijkse di recteur van de Nederlandse Textiel Im porteurs d« Gebroeders Qgier (deze werd vrijgelaten omdat h-ij aan een hart- kwaal lijdt), P. M. C. Onderwater. di recteur van de Textlelimportfirma Aata- ka, K. P. Muller, directeur van de tex- tiellmjportfinma Turksma, N. A. J. V. van de Voogd, directeur van de textiel- imjportfkma Cotnemo, H. C. Martinot, chef van de afdeling levensmiddelen der firma Jaeobson van den Berg, Arabier F. S. Ma-rta. De maximumstraf is zes jaar gevangenisstraf of ƒ38.000 boete. Verschrikkelijk einde De Japanse dame Kimino Hakagawa heeft zich in een schouwburg van Osaka letterlijk dood gelachen- Het programma erkte zo zeer op haar lachspieren, dat j een hersenbloeding kreeg. Tas met 2900 gevonden en niet aangegeven Heel gezin voor rechtbank in Amsterdam Vader, moeder en twee zoons van een familie uit de Korte Keizerdwarsstraat te Amsterdam moesten zich dezer dagen voor de Amsterdamse rechtbank verant woorden wegens ontvreemding en heling van een actentas met bijna 2900, die de jongste zoon onbeheerd in een pu blieke telefooncel had aangetroffen. De kantoorbediende Jacob van Vliet, die in de cel had opgebeld, had de tas van zijn patroon achtergelaten en vond slechts een lege cel toen hij" tien. minuten later zijn verzuim goed wilde maken. De dief werd ontdekt toen het buren opviel, dat het gezin van de 55-jarige grondwerker G. I. buitensporige uitgaven deed en o.a. een nieuwe inboedel liet aanrukken. Tegen de jongste zoon, de 19-jarige A. I. en zijn vader werd thans acht maan den geëist. Voor de moeder en de oud ste zoon was de eis vier maanden voor waardelijk en voor de inwon nde grond werker W. R., die de tas ergens in de haven heeft weggegooid, drie maanden. Uitspraak op 21 Januari. Zuiderkruis vertrokken Ruim 600 emigranten naar Zuid-Afrika Met 609 Nederlandse passagiers aan boord is de Zuiderkruis gisteren naar Zuid-Afrika vertrokken De Zuider kruis is het eerste van de zes emigran- tenschepen die diit jaa-r naar men ver wacht een record-aantal emigranten Zuid-Afrika zullen brengen. Onder passagiers bevinden zich 250 man nen. 197 vrouwen en 162 kinderen. Tot hen behoren ook een aantal verpleeg sters. Zij behoeven in Zuid-Afrika geen her-examen af te legigen, daar de Ne derlandse verpleeg-steredaiplome's (dn tegenstelling met die van andere Euro- Ad-ertentie 1 ïsN Voorkom bepro VICKS BONBOh Beroepingswerk Gevet. Kerken. •roepbaar: De classis-Tiel heeft met gunstig gevolg praeparatoir geëxa- minieerd cand. Z. C. Versluys, Gelderse straat 14. Geldermalsen. De heer Ver sluys zal een eventueel beroep gaarne in overweging nemen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Nieuwer Amstel W. H. de Boer te Urk. Bedankt voor Utrecht (vac. H. J. Schilder) J. Kamphuis te Bunschoten- Spakenburg. :roepbaar. Door de classis-Kam- pen zijn met gunstig gevolg praeparatoir geëxamineerd cand. M. van Dooren, IJsselkade 22. Kampen, cand. H. W. Noordman. Van Hasseltstraat 6. Kampen en cand. Z. G. van Oene, Oudestraat 62, Kampen. Geref. Gemeenten Beroepen te Oostkapelle H. van Gilst te Elspeet. lArlvt Ruwe lippen PUROL Beroep op de kerken om hulp aan Azië té van de Wereld- gisteren na negen n Lucknow (India) landen) in Zuid-Afrika zijn erkend.'Leeuwarden), Het centrale coi raad van Kerken dagen vergaderen uiteengegaan. Bij de raad zijn thans 158 kerkelijke gemeenschappen in 49 landen met 220 millioen Protestanten aangesloten. In een boodschap deed het comité een beroep op alle kerken in de wereld de Aziatische volkeren te helpen een behoor lijke levensstandaard te bereiken. Bonifacius wordt in '54 nationaal herdacht Volgend jaar zal het 1200 jaar geleden zijn, dat Bonifacius als martelaar bij Dokkum stierf. In Juli en Augustus van dat jaar zal het werk van deze „apostel West-Europa" worden herdacht. Dat een nationaal karakter dragen. Ter voorlichting van het werkcomité zullen op 26 Januari a.s. in Leeuwarden prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink. prof. dr D. Nauta, prof. dr H. Moonen en J, Piebengaa causerieën houden. 1 (Secre tariaat A. Algra, P. C. Hooftstraat 15, Matiging of verscherping Vaticaan houdt rekening met nationalisatie der kerk in Zuid-Slavië staande prelaten van de R.K. kerk in Zuid-Slavië. Als resultaat hier van zal een „gemengde commissie" worden ingesteld, die rapport moet uitbrengen over de betrekkingen tussen de R.K. kerk en de staat. Op persoonlijk verzoek van Tito werden de zeven prelaten in zijn residentie ontvangen. Uiteraard zal de. .diplomatieke breuk met het Vaticaan ter sprake zijn gebracht. Jtome heeft dit nieuws met reserve geaccepteerd. De -bisschoppen warén: mgr.- Josipl Wij wijzen er nog op. dat sinds de di- Ujcic, aartsbisschop van Belgrado, mgr j plomatieke .breuk. de R.K. kerk in het Franjo Sales Sevis. coadjutor van het algemeen en mgr. Stepinac in het bijzon- aartsbisdom Zagreb, die de functie van der voortdurend door de communistische mgr. Stepinac waarneemt: dr Josip Lacht, i Zuidslavische pers onder vuur werden bisschop van Zagreb; dr Anton Vovk, bis- i genomen, schop van Lubljana; mgr. Marko Alau- tovic, bisschop van Serajewoc; mgr. An ton Aksamovic. bisschop van Djakovo en dr Victor Burich, bisschop van Senj. Optimisten zijn van oordeel, dat Tito toch poogt, tot verbetering der betrek kingen tussen de R.K. kerk en de Staat te komen. De hier genoèmde „gemengde commissie" zal een rapport uitbrengen, waarin de twee standpunten zijn vervat. Aan A P ontlenen wij. dat het Vaticaan het enthousiasme niet deelt en de moge lijkheid niet uitgesloten acht, dat een en ander een eerste stap betekent op weg naar de nationalisatie van de R.K. kerk in Zuid-Slavië. Rome wordt in deze me ning versterkt door het bericht, dat 43 R. K. geestelijken uit de gevangenschap in Zuid-Slavië ontslagen zijn. Moeilijke materie over het ambt der Overheid (Van onze Kerknieuws-redacteur) De generale synode der Geref. Kerken is gisteren begonnen met de be spreking van een moeilijke materie, die al vele jaren in de kerken in dis cussie is, nl. artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis, handelende over het ambt der overheid. Zoals men weet, hebben de Geref. Kerken in 1905 dit artikel gewijzigd. De discussie duurde daarna voort. Het vraagstuk werd door de Chr. Reformed Church in Amerika en door de Geref. Kerk in Zuid-Afrika aanhangig gemaakt bij de Geref. Oecumenische Synode van 1946. De synode der Geref. Kerken Den Haag-1949 benoemde deputaten o.a. om te onderzoeken of er inderdaad gegronde aanleiding bestaat in de huidige tekst van artikel 36 wijziging aan te brengen. De rapporterende commissie, die in toch iets zeggen over de overheid, dan dat kunnen bij de belijdenis Christus' souvereiniteit. Kan artikel 36 niet vervallen, dan is spr. dankbaar voor het voorgesteld. Dr J Hoek wilde in plaats van „vol strekte machtsoefening' 'lezen ..gewetens- dwang" en wenste ook contact met de Belgische Zendingskerk. Prof. dr H. N. Ridderbos vroeg zich af of men voor het overleg met andere kerken niet wat vooruitloopt door nu reeds iets uit te spreken. z Ds H Veldkamp achtte het in het alge meen niet fraai, iets nieuws aan te bren gen in een oud geschrift. Wat de Zuid- Afrikaanse broeders willen een andere inhoud geven aan de oude woorden is niet zo vreemd. Hij wenste ook een poging tot overleg met de Geref. Ge meenten. De praeses wilde niet de eis van de duidelijkheid voor elk gemeentelid zo streng stellen: dat zou in strijd zijn met alle realiteit: hii was zelfs verbaasd dat deze lastige zaak zo duidelijk was ge formuleerd. De rapüorteur van deputaten, prof. dr A. M. Donner meende dat het eigenlijk buiten de opdracht van deputaten lag, te overwegen of art. 36 in de N.G.B. thuishoort. De voorgestelde formulering is vaag, maar door iedere tijd kan dat- cene wat in die tijd de geesten roert, hiermee in verband gebracht worden. Tegen de verandering in „gewetens dwang" heeft spr bezwaar, omdat het niet gaat over de absolute, maar de totale machtsuitoefening. Het was er deputaten niet om. te doen een waterdiohte con clusie te geven. Ds L. ten Kate, rapporteur der com missie. zei dat het voorgestelde eeh voor lopig karakter draagt. De belijdenis moet weerklank vinden in de conseëntie en daar wij grote moeilijkheden hebbpn met art. 36 en zelf voelen dat het niet in orde is, moet het veranderen. Na over leg met andere kerken kan op een vol gende synode beslist worden wat er ge beuren moet. Ht is indrdaad niet fraai in een oud stuk iets nieuws te brengen, maar soms is dat noodzakelijk. De synode besloot, nada' de zaak was terugverwezen, niet te voldoen aan een verzoek van dr L. Praamsma om nog enkele andere wijzigingen in de NGB. de Heidelberger Catechismus aan te brengen. hoofdzaak het rapport van deputaten steunt, had o.a. voorgesteld dat de synode zou uitspreken dat het wenselijk is een geheel nieuwe derde zinsnede van artikel 36 te formuleren, en dat niet eerder een definitieve beslissing kan worden geno men dan nadat overleg heeft plaats ge had met verschillende met name ge noemde kerken die de N.G.B. eveneens als haar confessie erkennen (o a. in ons land de Hervormde Kerk, de Chr. Geref Kerken en de Geref. Kerken onderh. art. 31 KO>. De commissie stelde o.a. voor daarom te besluiten: „in beginsel de derde zinsnede van art 36 Ned. Geloofsbelijdenis, luidende „en hun ambt isde hand te houden aan den heiligen Kerkedienst, het Ko ninkrijk van Jezus Christus te doen vor deren. het Woord des Evangelies overal te doen prediken, opdat God van een iegelijk eeëerd en gediend worde, gelijk Hij in Zijn Woord gebiedt", te vervan gen; en daarom voorlopig in ovenveging te geven de opname van de volgende zinsnede: .En aldus geroepen bij te dragen tot de opbouw van een Gode welgevallige, vreedzame samenleving der mensen heeft de Overheid, in onderwerping aan de Wet Gode zich verre houdend van alle volstrekte machtsoefening op het aan haar zorg toevertrouwde terrein en met de haar toekomende middelen iedere belemmering voor de prediking van het Evangelie en voor heel de heilige dienst van God weg te nemen, opdat het Woord des Heren zijn loop hebbe en alle anti christelijke macht worde tegengestaan." De praeses, ds P. N. Kruystyijk. accen tueerde in de loop van de discussie dat dit (slechts) een richtlijn is en de ver gadering ging met die zienswijze accoord. Er werden op de voorstellen negen amendementen ingediend en de zaak ging ten slotte voor nadere beraad naar de commissie terug. Het debat De discussies werden geopend door dr L. v. d. Zanden. Hij had zakelijk geen enkel bezwaar; het voorgestelde is tech nisch juist, maar de eenvoudigste mens moet het kunnen begrijpen. Hij stelde voor dat men advies zal vragen i dere kerken over de zakelijk einhoud van het voorgestelde. Dan wordt ver meden dat men „in beginsel" iets gaat belijden, en kan een volgende keer t den besloten hoe dit geformuleerd moet worden. Prof. dr K. Dijk, dankbaar 1 natuurkunde te Groningen.'kreeg giste- worden opgenoipen n\et andere kerken eredoctoraat in de Geneeskunde vroeg echter of, deputaten en .wmmtssie |aan dg Gemeente_universiteit te Ver dam. Hij ontwierp een nieuwe micro- Prof. Zernike ontwierp geniale microscoop Prof. dr F. Zernike. hoogleraar in de ook hebben óvéVwogen of artikel in.de Ned. Geloofsbelijdenis thuishoort. Er is immers, en terecht, ook geen arti kel over bijv. het huwelijk. En belijde nis moet niet meer bevatten dan wat we op grond van de Heilige Schrift krach tens ons geloof uitspreken. Wil men scoop, waardoor het mogelijk" is met ge weldige vergroting levensprocessen te volgen Ook voor het kankeronderzoek heeft prof. Zernike nieuwe wegen ge opend. Als promotor trad op mevr. prof. A. Chr. Ruys. Advertentie Plannen voor twee klinieken van V.U. Directeuren der Vrije Universiteit heb ben aan de architecten ir. A. Rothuizen te Middelburg en ir. H. Groenewegen te Amsterdam opdracht verleend om, zo overeenstemming wordt bereikt met de gemeente Amsterdam betreffende het terrein voor een nieuw centraal univer siteitscomplex, de nodige plannen te maken voor het bouwen van twee kli nieken ten behoeve van de medische fa culteit, met name voor de interne ge neeskunde en de chirurgie. Het ZUIVELFONDS 3. dat door het Bedrijfschap voor Zuivel tussen Novem ber 1951 en 1952 werd beheerd, sluit met een batig saldo van 17 millioen. Verkoudheid? Griep? 30 versuikerde tabletten 85 ets Het lied der aethergolven ZATERDAG 1 misoh Orkest 9.40 10.00 ..Tijdelijk uitges 12.50 Land- mededelingen 12.33 Ro« Nieuws 1.15 CommenUa: orkest 2 00 Klankbeeld i Orgel- srkest 3.12 „Waarom ik stad word set Gram. 4.30 hou!", prljsvra en de sport" ci 5.16 Voor de 7.00 Artistieke heid terug i i herneemt hij zijn gewone rustige Ze maakt geen tegenwerpingen, toont zich .ook Ach, wie zal zeggen of de map het niet bij 't houding. Niemand hoeft wat bijzonders aan hem niet verwonderd als hij zelfs bij het dankgebed rechte' eind heeft! Nee, in huis is niets voorge- tejzien. totaal afwezig blijkt. Zo vlug ze kan, wast gevallen* Fn zijn huis valt eigenlijk nooit wat Thuisgekomen horen ze van de buurvrouw dat de kopjes en bordjes. Dan gaat ze naar Trees, voor Maar daarbuiten' Wat voerde Joost uit wan- er geen klanten geweest zijn, maar dat Trees Vader blijft achter, niettegenstaande haar aandnn- neer hij op straat was, of als hij zogenaamd bij Verschalk even aangelopen is met haar jongste gen om mee te gaan een vriend ging eten? Heeft hij als vader zich broertje. Trees is aan t koo' snijden voor morgen, als daar wel eens ernstig mee beziggehouden? Is hij „Ze was er tegen een uur of vier. k Heb haar haar vriendin bij haar binnenstapt. De broertjes niet te véél opgegaan in zijn ambtelijk werk, en verteld dat u naar Rotterdam was, :k wist met en Marrie liggen al op bed. te weinig in de belangen van zijn eigen moeder- of ik loos gezin? Hij heeft zich indertijd laten leiden door de overweging dat zijn kinderen groot ge noeg waren om op zichzelf te passen. Maar gaat dat wel helemaal op? Dita, ja, over haar kan hij gerust wezen. Zij is als haar moeder, kloek en zelfstandig. En met Sophie heeft hij ook nooit moeite gehad. Ze heeft zich feitelijk altijd min of meer achter hem verscholen, zich in zich zelf teruggetrokken, in 't veilige besef dat vader er was om alle moeilijkheden voor haar uit de weg te ruimen. Toch is hij ook met haar inner lijk leven bedroevend slecht op de hoogte. Zou dat bij zijn vrouw ook zo geweest zijn? Hij weet haast wel zeker dat zij anders tegenover de kinderen heeft gestaan, dat ze haar wel hun diep- zeggen mocht!" die zijn zoon met kende door ANNIE SANDERS „Zo, daar kom ik nog even aan!" zegt Sophie. „Je wist zeker niet wat je ervan denken moest toen je vanmiddag bij ons aan de deur was!'' „Nee, dat weet ik nog niet. 'k Wou een kopje thee bij je komen drinken, 't is hier stil nu Marie ook naar school gaat. Maar de hele boe) zat op slot en de buurvrouw liet zo weinig los. Is er wat meet Dita gebeurd, dat je zo ineens met je vader naar Rotterdam moest?" „Met Dita niet, maar met, Joost!" „Met Joost?" Trees kijkt zo ongelovig, dat er even een glim lachje om Sophies mondhoeken trekt. Dadelijk daarop kijkt 2e echter weer bedrukt. „Ja, je begrijpt er natuurlijk niks van. 'k Zal ,'t Is goed!" zegt Maaskamp, en binnen raadt je maar gelijk vertellen hoe de vork in de steel sté*~gedachtën verteld hebben. Zij was immers hij zijn dochter aan: ,,'k Zou er straks na de zit!" moeder, en een moeder hoeft de weg naar het boterham maar even naar toe gaan om de zaak En dat doet ze dan, met zo weinig mogelijk hart van haar kind niet te zoeken. Maar hij is uit te leggen!" woorden hun vader, die evengoed de verantwoording draagt Hij kent Trees. Zij is te vertrouwen, en hij Trees vergeet helemaal met haar werk door te voor hun doen en laten. En nu? Wat is er nu weet wel dat Sophie haar alleen maar zal inlich- gaan. Wat Sophie haar daar vertelt lijkt op een met zijn zoon gebeurd? Vanzelf komt een jong ten als de kinderen naar bed zijn. Trouwens, wilde angstige droom, maar dat is het niet. 't Is gezond mens toch niet in zo'n toestand, daar moet 't is nu bijna half negen, waarschijnlijk zullen de verschrikkelijke werkelijkheid, dat ziet z? een oorzaak voor wezen. ze dus al wel slapen. wel aan Sophie's verslagen gezicht. Toch begrijpt „Vader, we moeten er uit!" maant Sophie, als Er wordt weinig gegeten die avond. Sophie moet ze niet hoe 't mogelijk is. Joost, de vrolijke zor- de trein op een ogenblik stopt en Maaskamp niet haar vader telkens herinneren dat 't al laat is. geloze Joost, die haar met zijn grappen en eens schijnt te merken dat ze er zijn. Doch wanneer ze hem na het afruimen van de kwinkslagen zo vaak aan 't lachen heeft gemaakt! Hij staat bij haar waarschuwing langzaam op tafel als altijd de bijbel wil geven, schudt hij „Dat is vanzelf niet gekomen 1" zegt ze beslist en volgt haar, nog diep in gedachten. Zodra ze het hoofd. „Er moet wat bijzonders gebeurd wezcn, het kan echter buiten staan, keert hij tot de werkelijk- „Laten we maar niet lezen vandaag!" niet anders!" VARA: 8.00 Nieuws 8 05 Gev. programm 10 00 Socialistisch commentaar 10.16 Amust mentsmuziek 10.40 „Onder de pannen" hooi spel lil.00 Nieuws l'l. 15—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7 00 Nieuw 710 Ochtendgymnastiek 7,30 Gewijde mt ziek 7 45 Morgengebed en liturgische kaler der 8 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor d vrouw 9 35 Gram 10.00 Voor de kleutei IS'iÜ 9ram," 11 00 Voor de zieken 11 46 Gran 12 00 Angelus 12 03 Gram. (12.30—12 33 Lanc J"!"bouwmededellngen) 12 55 ZonnewiJz( 1.00 Nieuws en Katholiek nieuws 1.20 Licht muziek 140 Metropole-orkest 2 00 Boekbc spreking 2.10 Gram. 2.20 Engelse les 2 4 Amateursuitzending 3 lö Kroniek v. lettere en kunsten 3.55 Rotterdams Philharmonlsc Orkest 4.20 Luchtvaartcauserie 4 30 .E schoonheid van het Gregoriaans" 5 00 Voc de Jeugd 6 00 Lichte muziek 6 15 Journali! t. weekoverzicht 6.25 Pianoduo 6 40 Regt nngsuitzending- Zoeklicht op de Westers 40 .100 Jaar kromstaf" 9 00 Gev pr va 9 50 Actualiteiten 10 00 Lichte 0 30 Wij luiden de Zondag in" 11 00 1.15 Nieuws in Esperanto 11.22 Sport Sport 5.05 Orkestcc deren 7 00 Nieuws 7 io m. 12 00 Orkestconcert ia 2 00 Nieuws 2 10 Gram 3 10 Lichte muztek 3 40 ncert 6 00 Voor de kln- 15 Sport 7 30 Lichte mu- rspel 11 45 Avondgc- 0.00 Nieuws 10 15 Hoi ieden 12 00—12.03' Niei Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 1 Velsh Orchestra en solist 100 Gi -ichte muziek 1 55 Sportparade 2 16 Rhyth- Sport 5 K> Militair orkest 5 30 Koorz :iek 6 30 Sport 7 00 Jazzmuz 8 25 Sport 8 3 7 45 8.00 Ni spel 9 30 Concer,torkei (10.15 Voordracht) 11.00 Nieuws 11 15 Dans muziek 12.00 Gram. 12 56—1 00 Nieuws. Frankrijk. Nat, Progr. 347 m. 12 30 Orkest concert 1 00 Nieuws 2.17 Orkestconcert 4 55 Kamermuziek 5 55 Gram. 6 10 Planorecital 6 30 Amerikaanse uitzending 7 01 Klankbeeld c 8 30 Hoorspel 10 00 Viool recital 1 00 Nieuws 1 15 Vlaamse Orkestconcert 2 4(1 Gram. 3 00 Muziekki 4 00 Gram 4 45 Engelse les 5.00 Nieuw Gram. 5 30 Orkestconcert 6.30 Voor d daten 7 00 Nieuws 7 40 Gram 8 00 Cabaret 9.16 „Modèrne tijden 10.00 Nieu- Gram. 10 56 Nieuws 11 05—12 00 Dan Brussel. 484 m. 12 06 Gram 100 Nieuws 1.10 2.05 Klassiek verzoekpro- gramma 3.00 Gri Nieuws 5 15 Lichte muj spel 7.00 Minneliedere; Lichte ek 6 30 Accordeon- 7.40 Gram 7 45 riek 8.15 Orgelspel 8 00 Liehte 8 30 Chansons 9 00 Gram 10 Gram. 10.15 Jazzmuziek 10 46 Gram 1 Nieuws -11.00-Dansmuziek 11.66 Nieuwi. Toch is het zo! met het blóte trpen kunnen worden waargenomen, beweegt zich ongeveer tussen 1/14 en 1/16 milli meter. Onder gunstige voorwaarden kan deze grens wel overschreden worden, bijv. bij stofjes die we in een lichtstraal zien zweven, doch zodra de omstandigheden weer normaal zijn geworden, is elk stofdeeltje (geluk kig!) weer onzichtbaar. Het is natuurlijk niet mogelijk der gelijke kleine voorwerpen, die onder delen van millimeters groot zijn, met een lineaal te meten; die is te grof. Gelukkig bezitten we de microscoop, verbonden met de micrometer, zodat we de afmetingen van kleine voor werpen vrij nauwkeurig tot in mi crons dat zijn duizendste delen van een millimeter kunnen aflezen. Deze vergroting is voldoende om vele bacteriën en andere micro-organismen zichtbaar te maken, want vele bacil len en èencellige organismen zijn gro ter dan één micron. Maar beneden deze grens is er ook nog leven dat we zouden willen waarnemen en waarvan we de grootte zouden willen meten. De gewone microscoop laat'ons dan al spoedig in de steek, omdat wë be neden de maat van één micron mét de golflengte van het licht in de knoop raken. Door de olie-immersie toe te passen, heeft men de grens van de microscoop tot ongeveer 0,3 micron kunnen verleggen, doch beneden deze maat zijn de mogelijkheden met hét gewone licht wel zo'n beetje uitgejput. Om de nog kleinere bacteriën, vi russen en bacteriophagen dat zijn zeer kleine organismen die het li chaam van de bacterie binnendringen om haar te vernietigen zichtbaar te maken en te meten, werd de ultra violet microscoop gebruikt, vervol gens de polarisatie-microscoop en de ultra-microscoop. Deze werken met voor onze ogen onzichtbare stralen van een kleinere golflengte dan het zichtbare licht en de maatstaven waar- mee de grootte der organismen ge meten wordt, bestaan dan uit onder delen van de golflengten van 't licht. Op deze wijze is het mogelijk orga nismen zichtbaar te maken en te meten tot een lengte van zes milli- oenste millimeter. Ook door filtratie methoden ls van enige virussen en bacteriophagen de grootte bepaald. Maar de meeste uitkomst heeft toch wel de electronenmlcroscoop gebracht die met haar 80.000 (en méérl-voudige vergroting het zelfs mogelijk maakt de structuur van moleculen te onder zoeken en waarbij als maatstaf wordt gebezigd de golflengte der electronen- stralen. In de dagelijkse omgangstaal zouden we dat kunnen noemen: maat- latjes, waarop verdelingen tot één- tienmillloenste millimeter staan aan gegeven. En nu we daardoor in de wereld van het allerkleinste zijn aangeland, moeten we nog iets vertellen van een ding dat leeft en toch ook weer niét leeft. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2