ïlieuiue geihsctfe (Courant Klipfontein lek gestoten en gezonken iii kust van Oost-Afrika De ruim 200 opvarenden gered door passerend Brits schip Overleg moet in het vervolg eerder beginnen Gemaskerden dwongen kassier 17.000 af te geven Beschuldigingen Felle aanval van mr Rohling op voorzitter Tweede Kamer Wist U UW DEKENS 0PRUIMING VRIJDAG 9 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Drie en dertigste Jaargang No 9630 DirectieF. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^UstouUctbtitUma nja nut ia ttgtfeaspati" Den Haag accoord met bouwplan Zwarte week voor onze koopvaardij HET NEDERLANDSE motorschip Klipfontein (ruim 10.000 ton) is gister middag voor de kust van Portugees Oost-Afrika op een onbekend voorwerp onder de zeespiegel, waarschijnlijk op een wrak, gestoten en in de golven verdwenen. Hoewel het schip binnen drie kwartier zonk, werden alle 114 passagiers en de 119 leden van de bemanning door het passerende Britse schip Bloemfontein Castle gered. Het was de vierde Nederlandse scheepsramp in 4 dagen tijd. Maandagnacht kwamen, zoals men weet in de Rode Zee onze twee grootste passagiersschepen voor de vaart op Indonesië in botsing. Dinsdag verging bij IJmuiden de kust vaarder Frederik, die was aangevaren door een Katwijkse logger, en de volgende dag bij Frankrijk de kustvaarder R.P.S. Na de Ned. Spoor wegen beleeft dus thans onze koopvaardij een periode van rampspoed. De Klipfontein was het eigendom var de N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij (V.N.S.) in Den Haag dienst van de Holland-Afrika- lijn te Amsterdam. Het sohip was op de thuisreis. In de nacht van Woensdag op Donderdag vertrok het uit Lorenzo Marques met bestemming Beira. Omdat de Klipfontein pas aan het begin lange reis was, had hij slechts weinig lading in en was ook de passagiers- aocommodatie, die plaats biedt personen, slechts voor een deel bezet. De lading toestond uit mamgaan-erts. Heit was goed weer en niets deed moeden, dat het schip "weinige ure: zijn vertrek naar de bodem van de zee zou verdwijnen. Met welk een kracht de botsing op het obstakel onder water kwam, blijkt wel uit het feit, dat het 6chip binnen drie kwartier zonk. krakende schok werd bijna terstond ge volgd door een ontploffing in het voor schip, waar een der olietanks explodeer de. De boeg van de Klipfon-tein zakte snel dieper. Hutten liepen onder water. De passagiers kregen opdracht op het dek en bij de reddingboten aan te treden. Al him bezittingen moesten zij in steek laten. Slechts hun paspoorten enkele toelangrijke papieren mochten zij meenemen. Zingend bij sloepen Er brak geen paniek uit. Sommigen zongen, terwijl zij wachtten totdat de sloepen waren gestreken en de radio van de Klipfontein korte nood seinen uitzond. Een half uur nadat zy in de boten waren gegaan, ver scheen de 18.000 ton metende Bloem fontein Castle ten tonele. Geheel on gedeerd werden alle passagiers en bemanningsleden en zelfs een hond met een motorbarkas aan boord van het reddende schip gebracht. Enkele uren later werd in de lounge van het Britse schip een dankdienst gehou den. Zes lege reddingsloepen dreven af. Slechts twee leden ven de bemanning hebben verwondingen opgelopen. Het zijn een machinist en een bootsman. Gezagvoerder van de Klipfontein was sinds drie jaar de heer J. H. Oosterhuis uit Heemstede, die reeds van 1928 af in dienst van de V.N.S. is. „Hij- kent de Oostafri-kaanse wateren als zijn broek zak", vertelde zijn vrouw. Deze schip breuk is de eerste die hij in zijn 54 levensjaren heeft meegemaakt. Tot -de passagiers toehoorden vermoedelijk slechts weinig Europeanen. De Bloemfonteincastle stoomt naar Beira en keert daarna terug om langs de normale route naar Kaapstad te v De bemanning van de Klipfontein zal vermoedelijk aan boord van het Britse sohip en in Kaapstad overstappen op de Zuiderkruis, die daar een dag later komt. Voor de passagiers zal passage moeten worden besproken op schepen of in vliegtuigen. Het wrak van de Klipfontein ligt op 160 km ten Noorden van Lorenzo Marques, op vijf mijl afstand Lnhambane voor de kust van de Portugese kolonie Mozambique. In de buurt bevindt zioh een aantal wrakken van tijdens tweede wereldoorlog getorpedeerde schepen. Deskundigen nemen evenwel niet aan, dat de Klipfontein op een v deze wrakken is gestoten, omdat deze de loop van de jaren diep moeten zijn weggezonken. De Klipfontein had een inhoud van 10.544 bruito-registerton en werd in 1939 gebouwd door P. Smit Jr te Rotterdam. In de oorlog deed het schip van 1941 af dienst als troepenschip voor de Ameri kanen in de Grote Oceaan. Daarna is he' in ons land weer verbouwd in dt oorspronkelijke toestand. Wilde Willem Ruys een tankei ontwijken De botsing tussen de Oranje er Willem Ruys in de Rode Zee is volgens passagiers veroorzaakt doordat de Wil lem Ruys een tankboot trachtte te ont wijken, die voor het Nederlandse schip uitvoer en zonder waarschuwing var koers veranderde. De passagiers merk ten eensklaps dat de Willem Ruys een andere richting uit draaide en de kant uitging waarheen de Oranje moest va- Beide schepen stelden alles in het werk om een botsing te vermijden, maar dit bleek niet meer mogelijk te zijn. a opvarenden van de bij Bre- tagne vergane Nederlandse kustvaarder RP.S. zijn voor 24 uur ter observatie opgenomen in het ziekenhuis van de Bretonse havenstad Lorient. Kapitein F. de Remey uit Amsterdam ver klaarde dat de lading erts van het schip door de sterker wordende deining naar bakboord was gaan schuiven. Het schip begon zwaar te hellen en omstreeks het middaguur was de toestand zó ernstig dat de kapitein de sloep buiten boord liet zetten. Alle mannen namen er in plaats. Toen het duidelijk werd dat de R.P.S. zou zinken, verlieten ook de kapi tein en de stuurman het schip. Tien uur dreef de sloep daarna op de stroom voort in de Woelige zee, tot de Brittia opdaagde. Schip werd veimist De sleepboot Dieuwertje van de rederij Goedkoop heeft gisteravond van 6 tot 31 uur op het IJsselmeer tevergeefs ge zocht naar het motorvrachtschip Nijver heid 2 uit Steenwijk, dat eergisteren van Jrk naar Amsterdam vertrok en sinds dien was verdwenen. Vanmorgen is de Nijverheid 2 door de sleepboot Tina in Boekhouder verduisterde 150.000 gulden Om de grote meneer te kunnen spelen De 30-jarige Rotterdamse boekhouder J. A. M. v. d. H. had in de jaren 1947 tot 1952 150.000 verduisterd door in de boe ken te knoeien. Voor de rechtbank te Rotterdam werd tegen hem 15 maanden gevangenisstraf geëist. Volgens de president was verd. tot zijn daden gekomen „om de grote meneer te spelen". Het geld behoorde volgens de dagvaar ding toe hetzij aan een notaris- en advo catenkantoor. hetzij aan de Stichting Administratiefonds Rotterdam of de Rot terdamse Stichting voor de Rheumatiek- bestrijding, voor welke stichtingen het genoemde kantoor het financiële beheer voerde. Het vermiste bedrag is inmiddels weer aangezuiverd. Uitspraak 22 Januari. Het kloeke Nederlandse motor schip Klipfontein (10.544 ton), dat sinds gistermiddag op de bodem van de zee ligt bij de Oostkust van Afrika. De Klip fontein behoort aan de Ver- I enigde Ned. Scheepvaartmaat schappij in Den Haag. Amsterdam binnengebracht. Het schip maakte water. Het Nederlandse motor tank schip Eli zabeth B uit Dordrecht (350 ton) ver zocht gistermiddag om sle.pboothulp. Het had even ten Noorden van Kaap Finisterre machineschade opgelopen. Het stoomschip Santander (van onbe kende nationaliteit) is in een zware storm bij Columbia vergaan. Twintig personen zijn verdronken. Het 10.000 ton metende Zweedse vrachtschip Avanti is bij Japan in tweeën gebroken. Veertig man werden gered, acht vonden de dood in de golven. Het Duitse motorschip Melanie Schulte, dat sinds 21 December op de Atlantische Oceaan wordt vermist, wordt thans als verloren beschouwd. Het had 35 man aan boord. Montgomery sprak vóór i Britse deelname aan Europees leger Downingstreet kijkt vreemd op Veldmaarschalk Montgomery, plv. Ge allieerd opperbevelhebber in Europa, heeft er tegenover een gezelschap van 26 Britse parlementsleden op het hoofd kwartier van de Shape te Parijs op aan gedrongen, dat Engeland toetreedt tot het Europese leger en het leiderschap van het vasteland op zich neemt. Vroe ger was hij er tegen, doch thans vóór. Hij legde er de nadruk op, dat Duitse deelneming aan de Westerse defensie onmisbaar is, hetzij door Duitse herbe wapening binnen het kader van het Noordatlantisch verdrag, hetzij door deelneming aan het Europese leger. Grote moeilijkheden zouden uit de weg ge ruimd worden als Engeland nu tot het Europese leger wilde toetreden. Het interessante commentaar der Britse re gering te Londen luidt, dat Montgomery's pleidooi vierkant in tegenspraak is met de politiek van opeenvolgende Britse regeringen. Het feit, dat Montgomery sprak tot Britse parlementsleden zal be roering verwekken in parlementaire dringen, als het Lagerhuis in Januari bijeenkomt. Rijksbemiddelaais adviseren vissers en reders (Van een onzer verslaggevers) DE beslissing van de Rijksbemiddelaars over loon- en arbeidsvoorwaarden voor de trawlvissers, is eerder gevallen dan werd verwacht. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat het College vandaag de bindende regeling zou vaststellen. De moeilijkheden tussen reders en vissers, die de trawlloggers moeten bemannen, waren voornamelijk gerezen ten aanzien van de vaststelling van het garantie loon en de afrekenperiode. De in de Unie-Verkeer samenwerkende organisa ties van werknemers In het transport bedrijf (waaronder de visserij) wensten de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de sleepnetvisserij (trawlvisserij) aan te passen aan die voor de drijfnetvisserij. Ten aanzien van het garantieloon en de afrekenperiode stemt de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars over- met de verlangens van de vissers. In de vissersplaatsen wordt nu zo spoe- Overval op bank in Blaricum Loketbeambte drukte op alarminstallatie, maar toestel weigerde TWEE GEWAPENDE MANNEN hebben gisteravond een brutale roofover val gepleegd op de coöperatieve boerenleenbank te Blaricum. Zij dwongen de kassier de hele inhoud van de kas af te geven en verdwenen even snel weer als zij gekomen waren. De buit bedraagt f 17.000. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Om tien minuten over half negen kwa men twee mannen de bank binnen. Voor het loket, dat ook 's avonds geopend is, stond de Blaricumse bloemengrossier de heer H. Lamphen. Toen zij voor het loketje kwamen, trokken de beide man nen plotseling een masker voor hun ogen, Eén van hen richtte een revolver op de kassier en de heer Lamphen, de ander kroop door het loket en eiste van de kassier, dat hij zijn kas zou afgeven. De heer Bek probeerde nog de alarminstal- Attlee op heilige grond' latie, die zich in de vloer bevindt, in werking te stellen, maar de installatie weigerde. De kassier werd gedwongen zijn kas uit de safe te halen en de inhoud om te keren in een actentas, die de gemaskerde man bij zich had. Daarna werd hem be volen de toegangsdeur van het kantoor naar de hal te openen en werd hem en de heer Lamphen gezegd drie minuten op de plaats te blijven, waar z(j stonden en geen alarm te maken. De belde over vallers verdwenen door de buitendeur. Terstond maakten de heren Bek en Lamphen alarm. Juist passeerden twee politieagenten het bankgebouw. Ondanks het feit dat de politie vrijwel direct na de overval ter plaatse was, is men er echter niet in geslaagd de mannen te achterhalen. Op welke wijze zij zich uit de voeten hebben gemaakt, kon gister avond nog niet worden vastgesteld. De politie beschikt slechts over een vaag signalement. Ook het zoeken met speur honden heeft nog geen resultaat opge leverd. Vermeende ruitenkrasser weer in vrijheid De 33-jarige Amsterdamse schilder W. die gearresteerd werd onder verdenking, dat hij de langgezochte ruitenkrasser zou is gisteren door de Amsterdamse recherche in vrijheid gesteld, daar er on voldoende bewijs was om hem vast te houden. Op weg naar de internationale socialistische conferentie te Rangoon, bracht de leider der Britse oppositie, Clement Attlee, dezer dagen een bezoek aan het monument aan de oever van de Jumna-rivier te New Delhi waarop Mahatma Gandhi is gecreemeerdL Hier ziet men Attlee bezig, z\jn schoenen uit te trekken, vóór hij het betreedt om er een krans te leggen, 's Lands zeden eisen dat namelijk. dig mogelijk met het aanmonsteren be gonnen. Er zijn nog twee punten in de lucht blijven hangen, na de besprekingen: de kwestie van de vacantietoeslag en de betaling van de W. en W. verzekering. Deze zaken komen weer ter tafel bij de algemene bespreking over de vaststelling van de Collectieve Arbeids Overeenkomst voor de visserij, die in de komende maanden gehouden zal worden. Dan hoopt men eindelijk te komen tot een definitieve regeling voor de haring- en trawlvisserij. De Stichting van de Ar beid en ook het College van Rijksbemid delaars hebben sterk aangedrongen op een tijdige bespreking van de loon- en arbeidsvoorwaarden. Eind April, liefst eerder, moet de zaak in kannen en krui ken zijn, zo is gezegd. En reders sers hebben zich daar mede accoord verklaard. Hierdoor zullen de spannin gen, zoals die vorig jaar Mei zijn opge treden, niet meer kunnen voorkomi De partijen zullen nu tijdig weten wa zij aan toe zijn. In eerste instantie zal de komende maanden de regeling vc de haringdrijfnetvisserij worden nage gaan. Er zijn ook het vorig jaar hier omtrent nog enige geschilpunten blijven hangen. Zo willen de werknemers het schuurloon en de voedingslijst herzien. Voorts zal de regeling voor de trawl visserij in zijn volle omvang ter tafel ■orden gebracht. De reders zullen de andere kant waarschijnlijk aandringen in verlaging van de gage bij loggers een sterkere motor. De werkgevers nan mening, dat de vangstcapaciteit schepen met een zware motor zoveel groter is. Churchill ontmoet Truman Churchill is uit New York in Wash ington aangekomen, om overleg te ple gen met president Truman en leden van diens aftredende kabinet. Vandaag hoopt de Britse premier naar zijn vacantie-oord op Jamaica in Brits-West-Indië te vlie- ;n. waar zijn echtgenote reeds verblijft. Churchill's gastheer, de bejaarde finan- er Bernard Baruch, deed hem uitgelei de toen hij zich te New York aan boord begaf van Truman's vliegtuig Generaal Eisenhower heeft voor de derde maal met Churchill een onderhoud gehad. Vijftig-urige werkweek voor de kappers De C-A.O. voor het kappersbedrijf is ingaande 1 Januari jl verbindend opge legd. De volgende bepalingen zijn hieruit de voornaamste: verplicht vakonderwijs voor leerlingen en aankomende bedien den. Een vyftigurlge werkweek en be ëindiging van de dagtaak uiterlijk zeven uur 's avonds. Vacantietoeslag van 1 pet van het jaarloon. Bij ziekte van manne lijk personeel wordt over de eerste 14 dagen het volle loon uitbetaald. Bij be ëindiging van de dienstbetrekking be houdt het personeel aanspraak op aUe nog niet genoten vacantie en snipperda gen of uitbetaling daarvan. Nasleep van zaak-Menten „Mijn houding, die steeds lijdzaam is geweest, heb ik nu laten varen" T^OOR HET BEGIN van de gistermiddag gehouden raadsvergadering van Bloemendaal heeft de wethouder van onderwijs mr F. P. Th. Rohling, een verklaring afgelegd over wat hij noemde „de verbijsterende gang van zaken en verdachtmakingen, waarvan ik als oud raadsheer-commissaris bij het bijzonder gerechtshof de laatste tijd ben blootgesteld". Bloemendaal en de commissaris der Ko- ,.Een vroegere inwoner van Bloemen daal, P. M. Meniten is m.i. terecht door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam later door de Raad van Cassatie in Den Haag veroordeeld", zo vervolgde mr Rohiling. „Hoewel ikzelf niet heb ge hoord tot degenen, die hem veroordeel den, heb ik in opdracht van prof. J. A. nam Hamel, de president van het bijzon der gerechtshof te Amsterdam, aan het gerechtelijk vooronderzoek meegewerkt. Na de veroordeling van Meuten volgde vloed van verdachtmakingen en vuilspuiterij aan het adres van de Bloe- mendaalse B.S., de politie, het bureau van het Beheersinstituut, de indertijd in Bloemendaal woonachtige a dvocaati-fis caal mr Besier, de burgemeester van DAT Urk vorig jaar opnieuw de groot- e vis-afslag aan het IJsselmeer had (omzet bijna 1,8 millioen). DAT als bijlage bij de Ned. Staatscou rant het eerste nummer is verschenen van het Publicatieblad der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. DAT tegen de reeds 8 maal veroordeel de 49-j. schipper G. P. van E., die een Duitse vrouw huwelijksplannen voorspie gelde en haar voor ƒ3.000 oplichtte, in A'dam twee jaar is geëist. DAT in A'dam VA jaar is geëist tegen de 54-j. suikerbakker W. C. K., die de achtergelaten kleren van zijn weggelopen -ouw in brand had gestoken. DAT in Utrecht is opgericht de reis organisatie Pro Juniore voor het organi- ren van internationale jeugdkampen. DAT de Ned. ambassadeur in India, A. M. L. Winkelman, die naar Australië wórdt overgeplaatst, in ons land is aan gekomen. DAT een gevechtsgroep der Kon. Land macht van Maandag tot Donderdag a.s. in Twente een oefening („Polsstok") houdt o.Lv. gen.-maj. C. D. Toet. com mandant der tweede divisie. DAT personen, die betrokken zijn bij commerciële voorlichting en reclame een Publicityclub Rotterdam hebben opge richt (voorlopig secretaris: J. Reitsma jr, Beukelseweg 20-b, Rotterdam). Dat mr A. E. van Bx-aam Houckgeest. tot voor kort werkzaam bij de N.A.V.O. te Parijs, gaat optreden als handelssecre taris 'aan ons gezantschap in Stockholm. DAT de staatssecretarissen Kranenburg en Moorman en leden van de defensie commissie der Staten-Generaal een be zoek van 6 uur hebben gebracht aan de artillerie-inrichtingen Hembrug. DAT minister Beel op 17 Januari te 's-Hertogenbosch en Roermond zal spre ken op bijeenkomsten ter inleiding van de werving voor de organisatie bescher ming bevolking in Brabant en Limburg. Dat het gemeentebestuur van Bergen op Zoom een jachthaven wil aanleggen op het grondgebied van de gemeente Hal- DAT bij de coöp. vlasfabriek Dintel- oord te Steenbergen de eerste spinnerij is geopend. DAT oud-burgemeester H. de Bordes te Bussum op 19 Januari zijn 80ste ver jaardag hoopt te vieren. DAT in A'dam op bijna 70-jarige leef tijd is overleden G. Warning, oud-direc teur en commissaris van de Twentsche Bank. DAT in Amsterdam een vereniging van Litauers is opgericht (voorzitter Antanas Gabkus. Insulindeweg 182-1, Amsterdam- Oost). DAT de gemeente Utrecht van minis ter Algera toestemming heeft gekregen twee insteekhavens ten behoeve van haar industrie te gaan bouwen in het Amsterdam—«Rijnkanaal en nu ook be gonnen wordt met de bouw van een tweede electrische centrale (kosten 160 millioen). DAT de lynvluchten naar Schiphol gisteravond wegens de mist geannuleerd DAT de bootdienst EnkhuizenStave ren wegens ijsgang op het IJsselmeer m-i.v. heden tot nader order is gestaakt. plegen te stuiten. Tot de uitzonderingen, waarover men het dus wel eens is, be hoort de wellicht algemene erkenning van de onkreukbaarheid der rechterlijke macht. Deze onkreukbaarheid is een uitermate groot goed en een van de hechtste pijlers, waarop de rechtsstaat rust. Temeer moest het opvallen, dat zeer onlangs een dagvaarding is uitgebracht tegen een gewezen raadsheer-commissaris en bijzonder gerechtshof. Er zouden 'ijzingen zijn. dat deze raadsheer commissaris zich heeft schuldig gemaakt xn meineed. Deze oud-raadsheer-commissaris, mr F. P. Th. Rohling, maakt voor de K.VP. deel uit van de gemeenteraad van Bloe mendaal. Hij is daar wethouder van Onderwijs en is enige tijd geleden boven dien benoemd tot hoofd van een afdeling het departement van Onderwijs. :t zou op dit moment nog op onze weg kunnen liggen om te dezen te vol staan met een simpele vermelding van de feiten. Zulks zou te meer voor de hand liggen, aangezien de oud-raadsheer tegen de dagvaarding, welke tegen hem is uit gebracht. een bezwaarschrift heeft inge diend. Dat bezwaarschrift moet nu eerst worden behandeld. ECHTER heeft de aangeklaagde het bij dit bezwaarschrift niet gelaten. In zijn hoedanigheid van wethouder van Bloemendaal heeft hij gisteren enige op merkingen gemaakt, welke op deze zaak betrekking hebben. Hij heeft daarbij te kennen gegeven, dat hij niet van plan is, zich zo zonder meer van zijn goede eer te laten beroven. En met betrekking tot de vermaarde zaak-Menten, die op de achtergrond van dit alles staat, zei hij zelfs, dat de voorzitter van de Tweede Kamer, die Menten als advocaat ter zijde heeft gestaan, op onwaardige en onbe hoorlijke manier van zijn politieke in vloed gebruik heeft gemaakt. Men zal moeten toegeven, dat mr Roh ling hiermede op zijn beurt krasse be schuldigingen heeft geuit. Wat een blad als De Volkskrant in deze zaak bijzonder betreurt, is dat vooraanstaande figuren uit de RK. politiek hier tegen elkaar in het harnas worden gejaagd of zo ernstig beschuldigd, dat reputaties in het ge ding komen. Daarbij herinnert het blad an, dat mr Rohling, die zich blijk baar nu fel keert tegen de voorzitter van de Tweede Kamer als advocaat onder r heeft mr Wittemah, oud-minister Binnenlandse Zaken en eveneens be horende tot de K.V.P. LN onze kant willen wij onbesproken laten of de heer Rohling met zijn grieven tegen de voorzitter der Tweede Kamer gelijk heeft, evengoed als wij ons kwalijk kunnen uitspreken over de tegen r Rohling zelf ingediende aanklacht. Wel echter mogen wij er aan herinne ren, dat wij het is al weer lang ge leden onze twijfel er over hebben uit gesproken of het verstandig is wanneer leden van de volksvertegenwoordiging, in andere functie, b.v. als advocaat, nauw betrokken zijn bij belangrijke aangelegen heden, die vermoedelijk ook wel in de volksvertegenwoordiging aan de orde kunnen komen. De Volkskrant acht de beschuldiging xn mr Rohling gericht tot de voorzitter van de Tweede Kamer misplaatst. Wij zy'n bereid aan te nemen dat dit juist is. Maar de vraag rijst of de taak van de volksvertegenwoordigers om onbevangen en onafhankelijk te oordelen niet met zich brengt, dat zij zich zoveel als doen- 's onthouden. Ook in de politiek be hoort de schijn des kwaads en in het al gemeen de schyn van wat minder wense lijk is, angstvallig te worden vermeden. Advertentie) KOOP NU BI) Haarl. straat Mil richer Zürlch Wen-.a ningdn. Zij allien hebben zrich volgen® deze verdachtmakingen schuldig ge maakt aain diiefstad, heling, verduistering, moordaanslag, meineed enz. Van dit alles is ndets cuve: gebleven. Nu wordt de hoofd- en waarschijnlijk slotaamval op mij als raadsheer-camimis- 5^" saris gericht. Mijn houding, die steeds Stockholm lijdzaam is geweest, heb ik nu laten varen". (Zoals men weet, is tegen mr R/dh'ling een aanklacht ingediend wegens meineed,1) „Ik ben echter niet van plan mij van mijn goede eer te laten beroven door een politiek delinquent en zijn aanhang, ook niet als zich onder hen bevindt de voorzitter der Tweede Kamer, die zijn diensten bewijst aan deze politieke delinquent, en die naar mijn mening, op onwaardige en onbehoorlijke manier van zijn poli tieke invloed, die hij uit anderen hoofde heeft, gebruik maakt' „Ik verzet mij", aldus mr Rohling, „tegen de leugenachtige mededelingen die de substituut-officier van Justitie te Amsterdam, jhr mr A. Reigersman, aan die pers verstrekte. Tegen hem heb ik reeds een strafklacht ingediend bij de officier van Justitie en een aanklacht bij de minister van Justitie. De Bloe- mendaailse raad zowel als d<- ingezetenen, die op zo schandelijke wijze zijn ge noemde hebben er recht op, dat ik nu eindelijk eens iets van deze dingen zeg", aWius besloot mr Rohling zijn verklaring. De HET WEER IN EUROPA geh. bew. geh. bew. goh. bew, nevel licht bew. Lichte dooi Tot morgenavond verwacht De Bilt; Veel bewolking met tijde- mlyk enige regen, en in de nacht en ochtend plaatselijk mist Overwegend matige Westelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt morgen over dag lichte dooi. ZON EN MAAN wethouder van publieke werken. -- -■v. van Geluk, deelde vervolger* mee. Zware Gordljnvelours V. 15.75 ondanks alle beschuldigingen over mr Rohling niet in bet minst te zyn ge- VOOr 12.50 D m schokt. De heer Van Geluk zei er van overtuigd te zijn. dat mr Rohling alles 1 1 lacntige kleuren, terra, brufn en groen. wat hij heeft gedaan naar beste kunnen DM| tuiiic d en weten heeft behandeld. I ÖÜLTMUI5 Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1