a Nederlandse landbouw thans van grotere economische betekenis dan ooit Is in rampspoedige tijden in staat ons volk te voeden Prachtige aanbieding wegens enorm succes verlengd tot 31 Jan. /BlueBam Botervloot NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 8 JANUARI 1953 Voedselcommissaris sprak te Roelolarendsveen Agrarische export bedraagt 4050 pet van totale uitvoer Onder auspiciën van de besturen van de L.T.B., de Hollandse >Iy van Landbouw en de C.B.T.B. te Leimuiden, Rijnsaterwoude, Woubruggc, Hooginade, Rijpwetering en Oud-Ade werd in de raai van de heer J. Heemskerk te Roelofarendsveen een lezing gehouden door de heer A. van der Hoek, provinciaal voedselcommissaris voor Zuid-Holland te Den Haag, over de economische betekenis van de boerenstand. De heer Van der Hoek bezag de betekenis van de landbouw uit twee punten, namelijk uit dat van de invloed op onze betalingsbalans en uit het oogpunt van de mogelijk heid om het Nederlandse volk te voeden. Uiteraard moet t.a.v. het bouwplan nog In de Nederlandse landbouw werkt ongeveer 20 pet van de beroepsbevolking. De agrarische export beloopt al jaren 40 a 50 pet van de totale export. Het aandeel van landbouw en voedselvoor ziening in de totale import beloopt 20 a 25 pet. Wanneer wij de balans opmaken en anderzijds alle invoeren vermelden dan komen we aan een respectabel be drag. Tot de invoeren zijn te rekenen ongeveer 600.000 ton broodgraan, 800.000 ton voedergraan. alle margarinegrond- stotfen, koffie, thee, chocolade, wat sui ker. zuidvruchten enz. Boeken we anderzijds de agrarische exporten en hieronder zijn te rekenen 60 a 70 pet van al onze eieren, 50 pet van onze zuivel. 90 pet van onze bloembol len, 40 a 50 pet van onze groenten en ons fruit. y3 van onze varkensstapel, dan komen we ook aan een aanzienlijk be drag. Dan blijkt zelfs, dat de uitvoer betekenend hoger is dan de invoer. Voor 1952 zal dit ruim milliard bedragen. Intussen is er echter iets gebeurd. Het Nederlandse volk heeft gegeten. We kun nen dan ook vaststellen, dat in geld uit gedrukt, het agrarische volksdeel het Nederlandse volk voedt en nog zoveel exporteert, dat hier bij wijze van spre ken de gehele defensie-inspanning uit bekostigd kan worden. Bedxijl op bedrijl Vanzelfsprekend wordt deze gunstige positie beïnvloed door de bijzondere wijze van bedrijfsvoering van de Nederlandse agrariër. Deze gaat nl. verder dan het bewerken zonder meer van de 10 ha grond. Dit immers is de gemiddelde be- drijfsgroottc per boer. Wegens grond- tekort kan hy het niet zoeken in hori zontale richting en hij doet het daarom in verticale richting. HU plaatst een be- dröf op een bedrüf. Het is in Zuid-Hol land mogelUk op één dag 10 boerderUen te bezoeken waar voor 30.000 40.000 varkens In de schuren liggen. Verleden jaar was het een keer mogelijk om deze bedrijven te bezoeken, terwijl er voor ƒ50.000 varkens aanwezig waren. Evenzo is het gesteld met de pluimveehouder^ die hoofdzakelük als nevenbedrUf van de kleine boer beoefend wordt. Men plaatste dus een bedrUf op een bedrijf. Zien we naar de tuinbouw, dan valt te constateren dat de bedrijfsoppervlakte door het opbouwen van kassen ettelijke keren vergroot werd. Deze bijzondere wijze van intensivering heeft uiteraard grote invloed op de omvang van de han delsbewegingen en draagt in betekenen de mate bij tot het vermelde resultaat. Geen invoer... Hoe is het echter gesteld wanneer geen invoer meer mogelijk is? Te denken valt hierbij aan tijden van oorlog. De trans- portvloot zal dan nodig zijn voor aan voeren van wapenen, manschappen en wat dies meer zij. In een zodanige tijd zullen wij op eigen wieken moeten drijven. Nemen we aan dat Nederland normaal kan doorgaan met produceren en houden we voorts rekening met oorlogsopbreng sten. dan zUn 2 jaar na grensafsluitlog per hoofd van de bevolking nog 2000 1 2100 calorieën uit eigen bodem beschik baar. Momenteel wordt geconsumeerd zonder groenten en fruit een hoeveel heid voedsel dat overeenkomt met on geveer 2900 calorieën per dag. Hieruit blUkt, dat in tUden van grensafsluiting geen enkele Nederlander van honger be hoeft te sterven. De helft of meer van de wereldbevolking doet het met minder. Bepalen wij ons tot deze voeding dan zien we dat minder brood gegeten zal kunnen worden. Eveneens minder vlees en minder vet. Het brood vermindert slechts weinig; vlees en vet met 60 pet. Peulvruchten, graanproducten, suiker en aardappelen zullen meer geconsumeerd kunnen worden. Ook kaas, terwUl melk wellicht in dezelfde hoeveelheid beschik baar zal zUn. echter met een aanmerke lijk lager vetgehalte. Economische politie rechter Voor de Haagse economische politie rechter stond een veehouder uit Ter Aar terecht, waarbij de zaken in de loop van de behandeling zo ingewikkeld wenden, dat het moeilijk viel er nog enige lijn in. te ontdekken. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in Laragepaar melk voor consumptive had afgeleverd in Mei 1952. Verdachte gaf dat niet toe; de melk zaak zou van zijn dochter zijn geweest Uit getuigenverklaringen kwam echter vast te staan, dat er geen scheiding was tussen de boerderij van verdachte en de melkzaak van zijn dochter. Volgens ver dachte zou de boekhouder beide zaken ten onrechte administratief als een ge heel hébben beschouwd. Overeenkomstig de eis werd verdachte veroordeeld tot f 200 boete of 50 dagen en 30 dagen voorwaardelijke hechteniestraf, op voor waarde, dat vóór 31 December 1953 de zaken deugdelijk gescheiden zullen zijn. Zonder diploma's Een inwoner van Katwijk aan Zee had in 1949 de zaak van zijn vader overge nomen zonder in bet bezit te zijn van de nodige diploma's. Het middenstands diploma had hij nu In de zak en hij was bezig voor zijn vakdiploma, vertelde hij de economische politierechter. Even la ter barstte hij in snikken uit, toen hij de eis hoorde: f 10 boete en sluiting van het bedryf voor de tijd van een jaar. De rechter hield er rekening mee, dat hierdoor een jong gezin zou warden ge troffen, legde wel een tientje boete op. maar veranderde de definitieve sluiting voor een jaar in een voorwaardelijke. Als bijzondere voorwaarde komt hierbij, dot verdachte binnen een jaar de beno digde diploma's in zijn bezit moet heb- tea- ALKEMADE Jagen verboden De rijkspolitie alhier heeft procesver baal opgemaakt tegen drie inwoners van deze gemeente wegens het jagen in een periode, dat dit niet is toegestaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Filmavond aquarium- en terrarium- vereniging De leden van de aquarium- en terra- riumveremgdng De Natuur in Huis heb ben gisteren in Centra»! ran een leer zame filmavond kunnen genieten. In zijn openingswoord heette voorzitter Th. Feen6tra in het bijzonder welkom het bestuur van de Alpheuse kanarie- voldèrehoudersverenigiing. alsmede leden van de hengelaarsvereniging Ons Genoegen. Voor de pauze werden drie films 'eranderd worden. De opper- I toond, ml. Groeiende Vleugels, handelend vlakte bouwland diént uitgebreid en het over de ontwikkeling van rups tot pop areaal grasland Ingekrompen. We zullen en vlinder, de vogeltrek, en een film broodgraan moeten verbouwen en over het vangen van sardientjes ii minder voedergraan. Meer peulvruchten, meer suikerbieten, veel meer aardappe len en minder tuinbouw. De varkensstapel en de pluimveestapel zullen practises verdwijnen. Deze dier soorten zetten voor menselijke consump- e voedsel om in vlees en eieren op een ijze die in tijden van schaarste niet verantwoord is. De omzetting levert een verlies op van 70 h 80 pet. De mens zal zelf de granen consumeren die nu in varkens- en kippenmagen terecht komen. De rundveestapel wordt zo mogelijk op peil gehouden. Koeien nl. eten wat sen niet lusten. Zij produceren melk, van grote waarde is, omdat ze dier lijk eiwit bevat en een gezondheidbe- sehermende werking heeft. En deze twee factoren zijn van enorme betekenis in tijd dat aan de voeding nogal iets De Nederlandse landbouw is dus mo menteel van grote economische betekenis in staat in rampspoedige tijden het Nederlandse volk te voeden. Aan het einde van deze zeer leerrijke lezing sprak de heer A. P. v. d. Poel na- i de standsorganisaties woorden van dank aan het adres van de voedselcom- aris. terwijl tevens nog gebruik werd gemaakt van de gelegenheid tot het stel- Amerikaen6e stad Maine king van dit product in de fabrieken. Na de pauze volgden films over schapen leiden in Arizona en over Haw Alle films waren afgestaan door dé Amerikaanse voorlichtingsdienst en wer den vertoond door de heer C v. d. Burg. De pauze werd opgeluisterd met mu ziek van een strijkje van de heer J. van Ijsbaan geopend De Alphense ijsbaan is gistermiddag voor het publiek geopend en wanneer de vorst aanhoudt, zal m« komende dagen van de schaatssport kun nen genieten. WOUBRUGGE Feestavond D.E.L. Ten bate van de tuberculosebestrijding organiseerde de plaatselijke vereniging Draagt Elkanders Lasten een feestavond. De voorzitter, de heer J. van 't Woud, opende de avond met allen hartelijk welkom te heten en wees er op, dat de vereniging de financiële burgerij niet kan missen. Er was op deze avond muziek van de Zonnige Zangers uit Sassenheim. Een plaatselijk gezel schap voerde met succes het blyspel Adrie ten tonele. NOORDWIJKERHOUT Goede winteruitvoering van De Harpe Davids Het Chr. fanfarecorps ,J)e Harpe Davids" te Noordwijkerhout kon gister avond met rechtmatige trots zijn nieuwe leden presenteren. Lang niet alle zusterverenigingen verkeren in de gelukkige omstandigheid, dat ze in ledental groeien. Het valt in deze tijd niet mee, jonge mensen voor de ernstige, regelmatige muziekbeoefening warm te maken. De algemene klacht, dat sport, studie, en, Wat veel erger is: oppervlakkige levenshou ding, de serieuze verenigingen steeds erger concurrentie aandoen, behoeft althans in Noordwijkerhout niet te worden geuit. De kleine protestantse gemeenschap daar bezit blijkbaar vitaliteit genoeg. stunts kan men d)e heer Van der Hoef De voorzitter, de heer G. W. Laros, toonde zich in zijn openingswoord dan zeer tevreden. Aan de eventuele twijfelaars, die misschien zouden vra gen: ,,Wat kun je nu eigenlijk met die jonge knapen doen?" hield hij vóór. dat verscheidene zeer actieve leden en ook ■hijzelf ad op hum twaalfde jaar begon nen waren. Op zijn verzoek stonden drie thans geroutineerde muzikanten even op. Het applausje, dait ze kregen, zaïl de kersverse juniores wel een hart onder ie riem gestoken hebben! Spr. heette •erder wolkom o.a. de burgemeester en de beschermheer vam het corps, jhr J. Gevers ven Kethel en Spaland. Intussen moet natuurlijk de nieuwe combinatie in homogeniteit groeien. De nieuwelingen hebben tijd nodig, om in gespeeld te raken. Hoewel ze niet op de eerste plaatsen zaten, kon men hun on wennigheid op verschillende momenten toch wel opmerken. Maar het viel toch werkelijk mee. De dirigent, de heer L. v. d. Hoef, is niet de eerste de btste. Een vaardig en fijnvoelend musicus als hij, doet zyn in vloed altijd en op ieder, die ook maar enige affiniteit voor de taai der schone klanken heeft, gelden. De beheersing, de precisie in het rhythme en het goede evenwicht getuigen daarvan. Ook de sa menstelling van het programma was verantwoord. Op smakeloze en goedkope niet betrappen. Rekening houdend met de wat gefor ceerde voorbereiding met het uitgedijde corps, mogen we zeggen, dat er zeer be vredigend is gemusiceerd. Men kwam er ook steeds beter in. Een vergelijking van het nog vrij zwakke begin (Psalm 150, de inleidende mars) met bet dui delijk sterkere slot (mars en koraal: „O God en Heer. in 't glorielioht") 'toonde dit aan. De ouverture „Caesar en Cleo patra" van Gerard Boudijn (waarmee de vereniging een eerste coccoursprijs behaalde), een boeiend en goed gebouwd wenk, „Doomrooeje's Bruid&vaart" era de selecties uit „Der Vogelihandier" acht ten we in 't bijzonder geslaagd. Het was jammer, dat de sopraar.eaxophoon-solist ven de Ungarische Lustepielouverture door „tandenwisseling" verstek moest laten gaan. Al6 intermezzo hoorden we een „herinnering uit Valencia" door twee prominente trompet- en hoornbla zers en een slagvaardige pianiste. Het luchtige successtuk „Betje regeert" amuseerde de aanwezigen nó de pauze. NOORDWIIK Huizenverhuurders bijeen Onder leiding van de heer H. W. van der Wilk vergaderde de afdeling huizen verhuurders van de V. V. V. „Noordwijk vooruit". In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter aan de jongste leden vergadering van V. V. V., waarop in principe besloten was tot samenwerking met andere groepen in een nieuw te vormen stichting. Besprekingen zijn wel gehouden maar deze hebben (nog) niet tot resultaten geleid. Er is evenwel toch iets positiefs ge beurd: de groep hotel- en pensionhou ders heeft zich verenigd met de vroeger uitgetreden hotelhouders en heeft een nieuwe groep gevormd De tijd dringt nu, aldus spreker, en ook wij moeten iets doen voor het te laat is. We kunnen twee wegen bewandelen: 1. op de oude voet doorgaan met weinig kans van slagen en 2. voortgaan met besprekingen en het minstens één jaar proberen met het nieu we lichaam. Dan hebben we een redelijke kans van slagen en kan op korte termijn het informatiebureau weer geopend wor den en een nieuwe kamerlijst worden aangelegd. Een zeer uitvoerige en langdurige be spreking ontstond over dit voorstel. Ten slotte werd besloten, in principe tot sa menwerking over te gaan. Als vertegen woordiger van de vereniging in het nieu we lichaam werd benoemd de heer C. van Vliet. Een actie-comité werd benoemd, dat aan het bestuur zal worden toegevoegd, bestaande uit de heren P. de Groot, L. H. v. d. Graaff en J. van Hemsbergen. Dit comité zal een ledenwerfactie begin nen, en verder alles doen om de vereni ging tot meerdere bloei te brengen. Na een uitvoerige bespreking werd besloten de contributie niet te verhogen, maar te laten op f 4.50, Benoeming Tot onderwijzer aan de Wilhelmina- school te Noordwijk-Binnen is benoemd de heer W. Bruinink te Spekholzerheide. Joh. W. LEIDERDORP A.R. kiesvereniging over dé wijziging beginselprogram In de vergadering van de A.R. kiesver eniging. die gisteravond in Irene were gehouden, heeft de heer J. Wilschut uit Rotterdam gesproken over de vraag, of de eeiste vijf artikelen van het beginsel program gewijzigd moeten worden. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Peerenboom. De heer Wilschut begon zijn lezing met een overzicht te geven van de instelling van de programcommissie. Als eerste reden waarom tot wijziging werd beslo ten, noemde spr. de ontwikkeling der denkbeelden van Karl Barth. Reeds in 1930 vestigde wijlen prof. Schilder daar op de aandacht. Verder noemde hij de strijd in eigen kring, de voortdurende strijd met de S.G.P. over de overheid cn de wet Gods en tenslotte de strijd met dp Gereformeerden art. 31. In de com missie zaten personen van verschillende schakering. Na ^achttien vergaderingen kwam men tot de samenstelling van een rapport. De wijziging bedoelde geen radi cale omkeer, maar een andere formule ring van de worteldenkbeelden. Het gaat er om het bestaansrecht van de A RP. te bewijzen en vast te stellen, dat Gods openbaring licht geeft over dc werkelijk heid, aldus spr Spr. noemde het een ernstige leemte in het program, dat de naam van Christus niet wordt genoemd. Hij zou het toejui chen als het Koningschap van Christus uitdrukkelijk werd beleden. De voorzitter dankte de spreker voor zUn duidelijke uiteenzetting. De vergade ring was goed bezocht. Slechts twee da mes gaven van hun belangstelling blijk. Jubileum B. Peteri. De heer B. Peteri, wonende aan de Spanjaardslaan en werkzaam bij dé PTT te Leiden, heeft gejubileerd. Voor een verslag van de viering verwijzen wij naar het stadsnieuws. R11NSBURG Oranjevereniging hield jaarvergadering Onder leiding van de heer W. Timmer» is de Oranjevereniging in Vliethof in jaarvergadering bijeen geweest. De voor- Gisteren is de 78-jarige moeder (geheel rechtsvan minister Mansholt met de Sibajak uit Rotterdam vertrokken om te emigreren naar Has tings, in Nieuw-Zeeland. Ook de zuster van de minister, mevrouw Steller (geheel linksen haar kinderen zullen zich daar vestigen. Haar echtgenoot bevindt zich reeds te Hastings. Met de Sibajak vertrokken voorts ds P. C. WxerengaNed. Herv. predikant te Zuidhorn (Gr.), en de vroegere predikant der Geref. kerk van Maassluis, ds E. Dijkstra, die zich in Wellington zal vestigen. VISSER11GOLF Tal van schepen in aanbouw Verscheidene nieuwe visserschepen zul len dit jaar in de vaart worden gebracht. Eerste zal waarschijnlijk worden een mo- torkotter, gebouwd voor rekening van de heer M. Kuijt te Katwijk aan Ze<\ Dit schip wordt gebouwd bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad", v/h wed. J. Boot te Woubrugge en zal over circa drie weken reeds te water worden gelaten Het is gelijk aan de Wiron I V, de IJM 210 en 208 en de pas ln de vaart gebrachte Sterna IJM. 99 Deze kotter heeft een lengte van 16,20 m. een breedte van 6 m cn een diepte van 2.95 m; het wordt uitgerust met een 240 pk Brons- In Juni van dit jaar hopen de gebr. Boot een trawler voor de IJmuidense rederij „Batavia" te water laten: lengte 34 m, breedte 7 m en diepte 3 80 m vaartuig krijgt een 450 pk Industriemotor met een reductie van 2 op 1. Een maand later hoopt men in Wou brugge een gecombineerd trawler-haring schip klaar te krijgen voor de rederij Kennemerland te Katwijk aan Zee. De lengte wordt 36.05, de breedte 7 m e diepte 3.80 m. Het krijgt een 400 pk Brons-dieselmotor met een reductie var 2 op 1. Momenteel ligt de KW 43 van de Kat- wijkse rederij „Rijnstroom" in Woubrug ge, waar het o.a. een nieuwe motor krijgt: een 150 pk Bolnes-dieselmotor. Daarnaast is er nog een coaster voor de heer H. Kajuiter te Rotterdam in aanbouw, die gelijk zal worden aan de 14 October ge. reed gekomen „Pionier" Lengte 43.43 m. breedte 7.60 m en diepte 4.00 m, draag vermogen ca 480 ton; deze coaster krijgt een 350 pk Bolnes-dieselmotor en wordt zeer modern uitgerust. 0.a. met centrals verwarming, warm en koud stromend Tenslotte staat er bij de werf Boot- Industrie te Alphen ain den Rjjn een motorlogger voor de IJmuidense rederij Vrolijk op stapel. Dit schip krijgt een 450 pk Industrie-motor en wordt een tweelingzuster van de SCH 135. Rondvls duur Behalve voor de wijting waren Woens dag de prijzen aan de hoge kant. Note ringen van f80 voor dë schelvis en zitter zei in zijn openingswoord, dat het zo vanzelfsprekend is, dat we ieder jaar weer feest kunnen vieren; dit is slechts mogelijk door Gods genade. Spre ker betreurde het. dat niet iedereen de vlag uitsteekt op verjaardagen van leden in het Koninklijk Huis. De penningmeester, de heer W. Ver- bree, meldde in zijn op rijm uitgebracht jaarverslag een voordelig saldo. De kas- nissie. bestaande uit de heren K Breediik. D. van Iterson en J. van Dijk, had alles in orde bevonden. Uit het Jaarverslag van de secretaris, de heer J Hoogstraten, stippen we aan. dat het ledental stijgende is; dit bedraagt op het ogenblik, na een toeneming met 28 leden, 1096. De secretaris schonk ook aan dacht aan het verloop van de feesten. De dodenherdenking op 4 Mei is door een misverstand slecht verlopen. Het bestuur de O.V. zal zich over verdere mede werking beraden. De aftredende bestuursleden, de heren A. Grimbergen, H. Heemskerk, C. Leeu wenburg en H. W de Mooy, werden her kozen. In de plaats van hen. die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, werden gekozen de heren G. van Egmond Lzn., Abr Zandbergen en A. Pauw. Het bestuur deelde mede, dat zo mo gelijk deze maand een propaganda-avond zal worden gehouden. Men hoopt dan een historisch toneelstuk op te voeren. De avond werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. WARMOND Tien jubilarissen bij Padox en Panagro Op een dezer dagen gehouden feest- ivond van de N. V. Padox en de N. V. 3anagro te Warmond is een tiental jubi larissen gehuldigd, t.w. één zilveren en n koperen De heer W. J. van der Lubbe is 25 jaar bij Padox en Panagro dienst, de volgende heren twaalf en half jaar: Th N. Hogeboom, D. est, J. J. Kooreman. J Zwaan, M. Rijnbeek. A J. Lagas, G Korendijk. W. letram en H L. van Veelen. Allen ont- ingen een stoffelijk blijk van waarde- ing. Op deze avond vierde de personeels vereniging P W. P. haar eerste lustrum- Het feest werd gevierd in het An- toniusclubhuls te Leiden. Wat behandelt de raad? De raad van de gemeente Warmond komt Maandagavond om 8 uur bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: vaststelling van de begroting vaststelling van de begroting van waterleidingbedrijf voor 1953; wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten; invoering van een belasting op toneel vertoningen en andera vermakelijkhe den; verhuur ven een lokaal van het v.m. gemeentehuis en twee arrestawten- :e!len aan het Rijk, ten behoeve van dé rijkspolitie, wijziging van de verorde ning. regelende de jaarwedden, de lonen rangen van de ambtenaren in dienst van de gemeente, met betrekking tot de diplomatoelage voor de fitters bij het waterleidingbedrijf; vertiuur van de woning van Groot Leeruet aan de heer P. Geraedts. voor de braat waren aan de orde de dag en de middelsoorten gingen vi niet minder dan f55 en f60 van hand. Ook tong steeg nog steeds en prijzen sloegen de hoge noteringen de voorgaande dagen. Lappen gingen andere handen over voor f3.35—f3,40 per kilo; groot- en kleinmiddel deden makkelijk f 2,85 en f 2.90, terwijl de grove slips op enkele centen na f2 kon halen. De regels stijve dikkoppen, waarvooi met het oog op de export naar België veel belangstelling was, boekten de hoogste markt met f 180 per stuks. Met de wijting was het slechter gesteld, Nadat aanvankelijk enkele partijen voor f 16 en f 17 per 50 kilo werden gekocht, dreigde deze soort later tot lage prijzen terug te lopen, waarna voor f 15 per kist werd opgehouden. Bij de laatste partijen echter lieten de „opvangers" verstek gaan en toen werd er weer gekocht voor f 10 per k,st. Ook die laatste partijen hadden ten gunste van de handel beter opge houden kunnen worden voor f 15. De handel stak haar afkeuring dan ook niet onder stoelen of banken. Niet zo hoog Ondanks het feit, dat er Woensdag beste prijzen voor de rondvis zijn be taald, konden de marktende trawlers geen al te hoge besommingen halen, daar het grootste deel der a wij-ting bestond. De Eveline werd de hoogste besommer met f 17.750 10-daagse reis. Daarmee kon het schip maar net de Medan overtreffen, f 17.330 maakte, met dit verschil echter, dat de Medan maar acht dagen had ge vist. De Chénév;ère noteerde f i:.l voor een 10-daagse reis. Van de overige aanvoerders werd de IJM 209 de besté met f 13 400 Dag schuitjes In overeenstemming met spelling waren er vandaag geen trawlers aan de afslag. De Tzonne liet tot Vrijdag verstek gaan en ook geen der ander trawlers voelde er iets voor. Donderdag 1 te markten. De aanvoeren beperkten ich derhalve tot wat plat- en fijnvis, lie voor rekening van de dagschuiten kwam. Als eerste gegadigde Vrijdagmarkt staat dus de Tzonne ge boekt, die voor een totale aanvoer van 80C kisten zal zorgen. Er kwam tot Woens dagmorgen echter geen specificatie var de vangst door. Het is echter bekend, dat ongeveer 500 kisten wijting bij zijn. Van de Limburgia en de Tubantia kwam nog geen melding binnen. De trawllogger Robert William, die vandaag al acht dagen op zee is, zal voorlopig ook nog niet binnenkomen, daar de vangsten de laatste dagen nog niet zo erg goed zijn Drie Scheveningers naar Ierse zee? De twee loggers vam de rederij J. J d. Toorn, dde im de Ierse zee op haring gaan jagen, zijn de SCH 2 en SCH 310 (niet de SCH 3). Het vertrek hangt af van de oplossing van het geschil tussen reders en vissers. De rederij overweegt een derde sohip uit te zenden. De visserij op de Westkust vam Engeland heeft ten doel, een leemte in de haring- oer te vullen. In de vrij diepe wate- ran de Ierse zee zal men viseij met eoholood. KATWIJK Gerei. Kerk art. 31 beroept De Geref. Kerk art. 31 te Katwijk-Val kenburg heeft een beroep uitgebracht op ds K. Drost van Veendam. KATWIJK AAN DEN RIJN Jaarvergadering C.B.T.B. In de zaal van de C.J.M.V. aan de Rijnstraat was de afdeling van de C.B.T.B. in jaarvergadering byéen. Spreker van deze avond was de heer A. Vliet uit Heemstede. De de penningmeester gaven hun j; verslag. Bij de bestuursverkiezing w de plaats van de heer G. van Perk tot voorzitter gekozen de heer J. Korpelshoek Joh.zn. De scheidende zitter werd hartelijk toegesproken door de heer G. van der Does. De heer Van sprak over het onderwerp „Als Christen Christelijk georganiseerd". Een geanimeerde bespreking volgde. De heer Van der Does eindigde met gebed. K.D.C.-nleuws De Katwykse damclub K.D.C. speelde et haar eerste tiental een competitei- wedstrijd tegen S.D.V. I uit Sassenheim •on deze wedstrijd met 146. Hier onder volgen de gedetailleerde uitslagen: Fr. Spierenburg (K.D.C. I)W. Krom (S.D.V. I) 11, Jac. FrekeY. de Jong 1—1, H. J KoelewynJ. G. Snel 20, Jac. l eemskerk (res.)T. van Duin 11, KoelewijnC. Roos 11, P. van DuijvenbodeJ. Couvee 20, G. Koele wijnTh. Boode 20, A. A. VooijsN. Dennemie 20, C. van Klaveren (res.)— Krom (res.) 20, H. VoorzaatJ. Dreef 0—2. KATWIJK AAN ZEE Gevonden voorwerpen t kinderschortje, zwarte gummi kl .deraape, 1 paar blauw-wollen hand schoenen, rood-lederen portemonnaie met houd, breiwerk met vier pennen, zwarte wollen want. nylonkous, brulr.lederen kinderschoudertas, ondergebit, paarlen oorknop, rood schortje en blauw blousetje, rubber zadeldek, boodschap- peniasje (bruin), rood met blauwe kin- derwant, koperen huissleutel, dames horloge, bruine ceintuur, rose baby-over- gooiertje, muntbiljet f2.50, doublé arm bandje, duimstok, boodschappentas. Inlichtingen op het politiebureau Hoog en laag water Vrijdag 9 Januari: hoog water 9.07 en 21.36, laag water 4 32 en 7.01 uur. Comité dankbaar Het comité autotocht ouden van dagen is allen dankbaar, die op enigerlei wijze hebben meegewerkt tot het slagen van de bazar, die een batig saldo van f2500 opleverde. Tien en 4 maanden geëist 10.000 Liter jenever clandestien gemaakt Een stoet van rechtsgeleerden, ver dachten en persmensen verliet dezer dagen tijdens de zitting van de Amsterdamse rechtbank de rechtszaal, om een wacht kamer vol ingewikkelde retorten, fles sen, kannen en zakken suike in ogen schouw te nemen. Het was een zeldzaam knappe apparatuur voor de clandestiene productie van alcohol. Tegen de drie mannen, die er mee hebben gewerkt, N. C. S., zijn broer J. Th. S. en hun vader Th. L. S., werd thans resp. 10, 10 en 4 maanden geëist. Een ambtenaar van de accijnzen schatte de productie op tien duizend liter en was van oordeel, dat de accijnzen voor f33,000 zijn benadeeld. De jenever was 94 pet sterk en werd ver kocht voor f7 per liter, terwijl de kost prijs f2.50 was. De winst werd belegd in nieuwe toestellen. Een reusachtige lawine heeft giste ren het Italiaanse dorpje Criseolo van de buitenwereld, afgesneden. Niemand der 1000 inwoners werd gewond. Schooljeugd leert het geheim van rubber Reizende tentoonstelling in Delft geopend land zullen in de komende jaren op een alleraardigste manier leren hoe rubber de wereld veroverde van af het tijdstip dat Columbus als eerste Europeaan deze stof aanschouwde. Een muurschildering met Azteken die het balspel beoefenen, een Javaan die met zijn tapmes een in kerving in dc stam van een rubberboom aanbrengt, het walsen van plakken sheet- rubber en de fabricage van rijwielbanden en rubberlaarzen dit alles is kunstig afgebeeld op de reizende rubbertentoon stelling, die gistermiddag in het Rubber instituut te Delft door wethouder A. C. M Sippman werd geopend. Dit is reeds de vijftiende expositie, die de Stichting Onderwijs-tentoonstellingen in vier jaar tijd organiseert. De serie be gon met „Van Schaap tot Deken", waar van volgende week in Leiden een her haling begint. De rubbertentoonstelling is tot stand gekomen met medewerking van de Rubberstichting en de Hevea- fabrieken. Van heden tot 13 Februari zullen er ongeveer 4.000 leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen en van ambachts- en andere scholen uit Delft en omstreken een be zoek aan brengen. Van midden Februari af is de expositie ongeveer een maand lang te bezichtigen in de Nutsschool aan de Laan van Poot in Den Haag en daarna begint een tournee van byne vijf jaar door het land. Koningin Frederiika van Grieken land is met haar zoon, kroonprins Con- staratyn, naar Salzburg vertrokken voor een bezoek aan haar zieke vader, de her tog van Brunswij'k. Aldus meldt Times uit Athene. voor. nog niet helft van de prijs! Maak er gebruik van! Knip uit! Spaar op! Zend in! Op ieder pakje Blue Band ziet U, boven de grammenverdeling, een zegeltje met het nummer 53 D. Knip dit uit en spaar er 10 van. Plak dte op een Blue Band Boter- vlootkaart (verkrijgbaar bjj Uw leverancier) óf op een briefkaart. Plak tevens, naast de gewone post zegel, 4 zegels van 25 cent extra en zend in aande leverancier van de Blue Band Botervloot, Postbus 570, Rotterdam. Zonder verdere kosten krijgt U dan deze byzonder mooie botervloot thuisgestuurd. Voor Uw VEREDELDE Blue Band met 3x zoveel zonneschljn-vltamlnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4