ïlieume £riltsri|e (fouranl Nieuwe stagnatie bedreigt de vorming van een Europees leger Wist U DONDERDAG 8 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9829 Directie: F. DTEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIOTIRAL DAGBLAD Voor Leiden 'en Omstreken •fMrasacthgbifttea «in htrl In UgfjenspotT Millioenenplan wordt werkelijkheid De militaire paraatheid Adenauer achter René Mayerthans zijn nieuwe onderhandelingen nodig ER IS DEINING ontstaan over het te vormen Europese leger. De nieuwe ontwikkeling in de Franse politiek is daar de directe oorzaak van. Een woordvoerder van het Geallieerde opperbevel te Parijs verklaarde, dat het Europese leger toch noodzakelijk is en het eenmaal ingenomen militaire standpunt ongewijzigd. Zulks sloeg op de mededelingen van de Franse kabinetsformateur René Mayer dat onderhandeld zal worden over aanvullend'e bepalingen bij het Europ. legerverdrag, om tegemoet te komen aan de critiek der Gaullisten. Heirmede parallel lopen verkla- »C1CIUS, ringen van Duitse zijde. Op zijn minst valt te verwachten, dat grote j De^Ho'c^had' in een verzoek aan de ge- vertraging zal ontstaan in de totstandkoming van het E.D.G. meente om een bijdrage het streefgetal 5000 genoemd. B. en W. hebben Tienduizend gulden voor De Hoop B. en W. van Veisen geven een goed voorbeeld De nauwe betrekkingen tussen de ge meente Velsen en de visserij hebben er toe geleid, dat burgemeester en wet houders van Velsen de raad hebben voor gesteld een bijdrage ineens van 10.000 gulden te verlenen voor de bouw van een nieuw hospitaal-kerkschip. De vereniging het hospitaal-kerkschip Adenauer i het de i In i radiorede, dat hdj I „Merkwaardig" omdat de amtfm©1 Mayer eens is. dat nieuwe onderbande. Hingen nodig zrijn om bepaalde gedeelten van het Duitse vredescontract en het Europese legerverdrag (E.D.G.) nader uit te wedken en te verduidelijken. Uit stel der ratificatie, zowel bij Fransen als Duitsers, is te verwachten, maar terecht heeft Adenauer er voor gewaarschuwd, dat 'het gevaar dreigt van uitstel op de lange baan", waardoor in de kaert de Russen wordt gespeeld. Tot zover verslag van A.P. Aan Reuter ontlenen Wij nog, dat Adenauer er zdoh niet defi nitief over uitliet, of men naar zijn me- rring, vóór of na de ratificatie zou moe ten onderhandelen over aanvullende pro tocollen cn verduidelijkte Merkwaardig verluidt uit Parijs, thans de Britse regering een plan bestuderen voor nauwere samenwerking «net het Europese leger Slachtoffers van krokodillen De Daily Telegraph van 1 Januari j.l. bracht het ontstellende bericht, dat de echtgenote en de beide zonen van ds E. C. Lemcke, zendeling der Advent-kerk in Papoea (Australisch Nieuw-Guinea' vermoedelijk door krokodillen zijn vei slonden. Volgens genoemd blad was e brand uitgebroken, waarna de moeder imet haar zoons om zich te redden in de rivier Roerama waren gesprongen, die zeer gevaarlijk is door de krokodillen. Zendeling Lemke, die verbijsterd was van de schok en brandwonden had op gelopen, heeft twee dagen en een nacht in zijn kano moeten varen, voordat hij hulp-vond. Duitse tweeling zal worden gescheiden Georg Knaath, vader van de Duitse tweeling Rosemarie en Lotte, die aan het hoofd met elkaar zijn verbonden, heeft zijn toestemming gegevenher. door middel van een operatie te schei den. Dr Peter Roetigen van de Universiteitskliniek te Bonn zal de ingewikkelde en gevaarlijke operatie verrichten. De vorige week werd Knaath door de Westduise regering ge weigerd, met de tweeling de ker missen af te reizen om hen ten toon te stellen..,. ATOOMGELEERDEN van tien landen zullen deelnemen aan de vergadering van de Europese Raad voor kern onderzoek, die op 12 Januari' te Brussel wordt gehouden. De conferentie zal ge wijd zijn aan de bespreking der con ventie, die de exploitatie van een ge meenschappelijk laboratorium voor kernonderzoek te Genève betreft. Af gevaardigden zijn o.a. de Nobelprijs winnaars Sir John Cockr.ost, prof. Hei- senberg en Niels Bohr. zouden er nu meer voor gevoelen, het Europese leger ontdaan blijft superna tionale instellingen. Dit Europese leger zou meer gelijkenis moe ten vertonen met een „samengaan van Geailllceerce legers met aan het hoofd gemeenschappelijke naad van pre miers of ministers van Buitenlandse Za- Reuter tekent hierbij aan, dat Britse functionarissen zich niet kunnen indenken, hoe de betrekkingen van En- eland met het Europese leger kunnen worden versterkt, tenzij Engeland in gemeenschap zou wor den. (Engeland heeft in Mei 1952 wel iswaar de integriteit van de Europese gemeenschap erkend, maar het verbis de tevens, niet tot de Europese gemeen schap te zullen toetreden. Red.). Van Nedierlandise -militaire zijde werd opgemerkt, dat, indien het defen sieplan voor Europa (volgens de richt lijnen van De GauLle) zou worden geac cepteerd. nieuwe onderhand el-iragen tus sen de zes landen noodzakelijk worden en daardoor zou de ..Europese defensie" op de laiuge baan worden geschoven.' Twee jaar geleden zijn de onderhande lingen over het E.D.G. begonnen en nog is niet te voorspellen, wanneer alle leden het verdrag geratificeerd zullen hebben Het gevaar dreigt, dat in het militair paraat maken van Europa vertraging ontstaat. dubbeld. Haagse gemeentebestuur een dergelijk verzoek om een geldelijke bijdrage ge daan, evenals aan Vlaardingen en Kat wijk. In de suggestie aan het Haagse gemeentebestuur is het bedrag van .000 genoemd. Men mag zelf uitreke- hoe groot dit bedrag bij verdubbe ling wordt De machinefabriek C. Maters te Be verwijk heeft voor het nieuwe schip een volledige hydrophoor-installatie ter waarde van duizend gulden, aangeboden. De installatie dient voor automatische watervoorziening aan boord. Deze laat ste schenking geschiedde in het kader van de Vara-actie voor een nieuwe De SYRIË HEEFT, naar aanleiding van her- haaide aanvallen van te Beiroet schijnende dagbladen op de militaire regering van Syrië, de grens met Libanon gesloten. De offensieven - in de Libanese pers laaiden weer op n aankomst in de Libanon van Syrische politici, die na een mislukte staatsgreep in hun land naar Libanon waren gevlucht. Aan de grens ontstaan moeilijkheden, aangezien Syrië niet langer Libanese goederen toelaat. Moeilijkheden (e Straatsburg Europese politieke Unie aan aanvallen blootgesteld Spervuur werd door Gaullistische en Duits Liberale algevaardigden geopend Te STRAATSBURG Zijn gisteren in het „Huis van Europa" 87 Europese politici hun beraad over een Europese grondwet begonnen. Zij zien zich geplaatst tegen een achtergrond van nieuwe moeilijkheden, die in Parijs en Brussel zijn gerezen ten aanzien van de Europese Verdedigings- gemeenschap. De stemming was derhalve zeer mat eri de president der vergadering, de Belg Spaak, ontruimde terstond na de opening de voor zitterszetel, omdat hij rheumatiek had. Wat zal er van de Europese politieke Unie tenslotte terecht komen veto-recht De bestaande plannen, om een boven nationale politieke gemeenschap ir Europa te vormen, zijn in Straatsburg twee verschillende zijden aan cri tiek onderworpen bij de opening van de tweede zitting der voorlopige con stituerende algemene vergadering van ;s landen, die de Kolen- cn Staal gemeenschap hebben gevormd. De Gaullisische senator Michel Debre kwam voor de dag met een volslagen herziening van het voorstel dat de con stitutionele commissie van 87 leden heeft opgesteld. De Gaullist stelde een con federal verbinding van staten in de plaats van de gemeenschap, waaraarj de staten him souvereiniteit zouden moeten opdragen. De Westduitse liberaal Max Becker stelde voor. de raad van nationale minis- Kustvaaidei R.P.S. gezonken Tien Ned. zeelieden dobberden uren rond in sloepje Alle opvarenden, onder wie drie Scheveningers door Franse treiler gered UREN LANG is gisteren in het donker op de ruwe zee bij het meest vooruitstekende deel van Bretagne gezocht naar de tien opvarenden van de Nederlandse kustvaarder R.P.S. (500 ton) uit Rotterdam, die 's mid dags omstreeks twee uur op hun zinkende schip noodseinen uitzonden en zich in de sloep begaven. Een Franse sleepboot en treilers die naar de schipbreukelingen zochten, hadden de hoop al opgegeven toen het bootje door de Franse treiler Brittia werd gevonden. Alle opvarenden zijn gered. Het 298 b.r.t. metende Nederlandse mo torkustvaartuig Dorinda van de heer Van Dooryinck, onderweg van Amsterdam Graasten in Denemarken, is bij de De geredden zijn: de 59-jarige gehuwde gezagvoerder F. A. van der Meij, Am sterdam: de 30-jarige gehuwde stuurman J. de Vries, Rotterdam; de 21-jarige on gehuwde eerste machinist G. F. Bosker. Rotterdam; de 23-jarige ongehuwde tweede machinist C. Boogaards. Rotter dam; de 18-jarige derde machinist J. Res. Breda, ongehuwd: de 4I-jarige gehuwde kok P. J. H. Verbeek. Rotterdam; de 19-jarige ongehuwde eerste matroos J van den Oever. Scheve n in gen; de 19-jarige ongehuwde tweede matroos J Roos. Scheven in gen. de 27-jarige gehuwde derde matroos G. Guyt, Sche- veningen en de 17-jarige lichtmatroos A. Klepke, Schiedam. De bemanning is vannacht door de Franse treiler Brittia in Lorient aan land gezet en zou vandaag onmiddellijk naar huis terugkeren. Van de gezonken R.P.S. is nog geen spoor gevonden. De oorzaak van de ramo is niet precies na te gaan. De RPS. moet echter een groot lek hebben gehad en snel zijn gezonken. Het schip was met een ladint» ert* cg> weg van Ribadesella naar Rotterdam. ingang van de Deense haven Egernsund de grond gelopen. Blijkens een tele gram is het schip inmiddels vlotgekomen en in Graasten gearriveerd. Uit een nadere mededeling van de ge zagvoerder van het motorschip Oranje, kapitein H W. Hemmes, is gebleken, dat het schip bij de botsing met de Willem Ruys in de Rode Zee alleen aan boeg en middenschip aan bakboordzijde schade heeft opgelopen. Na de aanvaring is brand uitgebroken in een bergplaats in het voorschip, die door de bemanning In korte tijd werd bedwongen. Zoals reeds is medegedeeld, vervolgt het schip met enigszins verminderde vaart zijn reis. Oranje later thuis Na debarkatie van de passagiers en het lossen van de lading zullen voorlopige reparaties worden uitgevoerd. De datum, waarop de Oranje de thuisreis zal aan vaarden, zal moeten worden uitgesteld. vergulden worden gegeven. aan kant te doen. die landse aangelegenheden een >u hebben. Een- belangrijk meningsverschil open baarde zich ook over de vraag, of de voorgestelde politieke gemeenschap zou worden uitgebreid. De Nederlandse af gevaardigde jhr Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) vroeg aandacht voor uitbreiding op economisch en ander ge bied. Hij zeide. dat de regeringen slechts haar souvereiniteit zouden prijsgeven op een terrein van enige omvang. Hij wilde de voorgestelde gemeenschap niet zien als louter een „parapluie" voor de de fensiegemeenschap. Autobus met stenen bekogeld Samenscholingen verboden in Achtkarspelen Werkwilligen van De Ommelanden door honderden uitgejouwd IN DE 27 DORPEN, gehuchten en buurtschappen van de Friese gemeente Achtkarspelen zijn samenscholingen van meer dan vijf personen op de openbare weg en 'vergaderingen verboden. Dit is het gevolg van relletjes j als en bedreigingen tegen arbeiders, die in dienst zijn getreden bij de coöp. melkproductenfabriek De Ommelanden te Groningen. Als de werkwilligen 's avonds per autobus uit Groningen terugkeren, staan honderden mensen op straat om hen na te jouwen en het hun lastig te maken. De ruiten van de bus zijn met stenen bekogeld. de Ommelanden-autobus. Vandaag is de dooi weer inge treden, maar gisteren werd nog llink genoten van ijspret. Op de sloten aan de rand van de stad werd druk geschaatst. Dit jaar zo mogelijk 65.000 woningen Geen 231.000 werklozen in Januari? In het kader van de werkgelegenheids- j politiek zal de woningbouw boven het ogen staande program- Nadat burgemeester H. van Ek het samenscholingsverbod had afgekondigd, heerste gisteren vooral in de dorpen Buitenpost, Twijzel en. Dogeham een on gekende drukte. Een grote menigte om zoomde de straatweg, waar om half zes de bus met werkwilligen werd verwacht De politie, die assistentie had gekregen veertig man. uit de omliggende ge meenten. maakte geen aanstalten de nieuwsgierige en ietwat geladen menigte uiteen te jagen, ondanks het feit dat men hier en daar met tien personen bij elkaar Om half zeven arriveerde de bus. ge ëscorteerd door motoren van de rijks politie. Op alle hoeken van de straten stonden politiemannen, die opdracht hadden bij relletjes onmiddellijk in te grijpen. Incidenten deden zich echter niet voor. De arbeiders werden allen bij hun eigen huis afgezet en slechts ging hier en daar een gejoel op. toen zij zich haastig in hun woning begaven. 's Avonds werden alle „onderkruipers" oorspronkelijk waren het er 25. maar hun aantal is inmiddels reeds geslonken bezocht door leden van de ALg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond. Men trachtte de werkwilligen alsnog te bewegen zich solidair met de stakers te verklaren en het werk bij De Ommelanden neer te leggen. Enkele dagen tevoren had de A N A.B. in Achtkarspelen reeds een ver gadering gehouden Ds directeur van De Ommelanden spreekt van „revolutionnair optreden van de stakers" en heeft proces-verbaal laten opmaken in verband met het stukgooien Minister tot specialisten werk voorlopig door Tijdens een audiëntie heeft minister Suurhoff het bestuur van de Ned. Vereni ging van Specialisten dringend verzocht de onderhandelingen met de ziekenfond sen te hervatten en de leden te adviseren intussen door te werken op de voorwaar den van de oude honorerings-regeling. Anders zou de regering, zeer tegen haar genoodzaakt zijn maatregelen te ne- ;n. Uitvoering van de wettelijke zieken fondsverzekering door organisaties van het particulier initiatief eist nu eenmaal der rujten van die speciaal rkwilligen aangeschaft. 55.000 woningen worden op gevoerd, waarbij als maximum aan 65.000 woningen is gedacht. Wie verklaart dat materiaal en arbeidskrachten beschik baar zijn om circa 75.000 woningen per jaar te bouwen, verliest uit het oog dat de gebieden waar grote werkloosheid heerst dikwijls streken zijn waar men na juist niet dc woningbouw sterk kan op voeren zonder de kans te lopen dat er binnenkort woningen zouden komen leeg te staan. Dit heeft de regering meege deeld in haar antwoord op, de schrifte lijke algeméne beschouwingen van de Eerste Kamer omtrent de rijksbegroting voor 1953. De werkloosheid in de bouwvakken loopt voor de verschillende delen van het land sterk uiteen. In het Westen zijn reeds gebieden waar men niet meer kan spreken van werkloosheid van die werk nemers, die aan de nieuwbouw van woningen werken. Dat de werkloosheid deze maand zou toenemen tot 231 000 man schijnt de Ji L-.-ministers Drees en Van de Kieft een te dat alle betrokken partijen bereid blijven pessimistische veronderstelling, behalve tot overleg en elkaar niet voor voldongen! bij voortdurende ongunstige feiten stellen, zei de minister. standigheden. Politiek testament President Truman deed beroep op maarschalk Stalin Nieuwe wereldbrand zou ondergang van de beide partijen veroorzaken PRESIDENT TRUMAN heeft aan het Congres de „State o( the Union", de traditionele boodschap over de toestand in de Verenigde Staten ge zonden. In deze achtste boodschap van Truman, die, aan de vooravond van zijn aftreden gezien kan worden als zijn politiek testament, doet de Pre sident nog eens een beroep op Stalin om „de nieuwe werkelijkheid, welke de wetenschap de wereld heeft gebracht, onder het oog te zien", Gisteren kwamen velen de heer A. Borst Pzn, voorzitter van de Prot. Chr. Werkgeversvereniging (links), te zijnen huize te Wassenaar geluk wensen in verband met zyn 65ste verjaardag. Truman doelt hier op de ontwikkeling de fabricage van atoomenergie, waar door. volgens hem een nieuwe wereld brand gelijkelijk voor beide partijen de ondergang zal veroorzaken. Er op wijzend, dat Lenin leefde in het „voor- atomische tijdperk", en dus de maat schappij heeft gezien „met pre-atomische ogen", zegt hij, dat de wereld en de oor log (door Lenin gezien als een ontwik kelingsstadium in de strijd voor het wereldcommunisme), zodanig zijn ge wijzigd. dat diens inzichten thans niet meer van pas kunnen zijn. De President deelde mede, dat de nieuwste proefnemingen van Eniwetok hebben aangetoond, dat thans ontplof fingen kunnen worden veroorzaakt, waarbij vergeleken de paddenstoelen van Hirosjima en Nagasaki „maar van ge ringe betekenis zijn". Zij vormen een nieuwe etappe in de sensationele ontwik keling van de atoomenergie. Truman zei. dat thans 62 millioen men- DAT de drie Gooise scholen, waar de Amerikaanse lerares miss Griffing heeft gewerkt, die bij de vliegramp te Belfast omgekomen, gisteren ten teken van iusv zijn gesloten. DAT het schipperstehuis Dc veilige aven op de Heemraadsingel te Rotter dam officieel is geopend. DAT in de Pieter Nieuwlanóstraat te A'dam een rijwielstalling met kantoortje uitgebrand. DAT bij de scheepswerf De Klop te Sliedrecht een snijkopzuiger voor Pa kistan fde tweede in een reeks van 20 baggerwerktuigen) te water is gelaten. DAT van Zaterdag af iedere dag van alf vier tot half vijf op de tentoonstel ling Kunst en Smaak in het A'dams His torisch Museum demonstraties van koek- DAT tegen de veehouder A. B- te Oudewater, die weigerde deel te nemen aan de bestrijding van runder-t.b.c. voor het A'damse hof 4 weken hechtenis is geëist (rechtbankvonnis: f500 boete). DAT de Alg. Bond van Ouden van Da gen bij de ministers Van Thiel en Suur hoff heeft aangedrongen op een kolen- bijslag voor ouden van dagen die buiten elke toeslagregeling vallen- DAT de sleepboot Oostzee, die in Kin derdijk is gebouwd voor L. Smit en Co te R'dam. een technische proeftocht heeft gemaakt. DAT in tegenwoordigheid van de Pa- kistanse zaakgelastigde Bokhari te Slie drecht de zuiger Safinatul-Hassan voor rekening van de Pakistanse regering te water is gelaten. DAT een zekere H. S. uit Essen (Duits land) te Zaandam is ingerekend toen hij een fiets probeerde te stelen en de man o.a. ook in Wassenaar diefstallen moet hebben gepleegd. winstgevend werk vinden in de V.S. tegen 51 millioen zeven jaar geleden. De scheidende President deed een be roep op zijn opvolger, generaal Eisenho wer. om zijn buiten- cn binnenlandse politiek, zonder grote wijzigingen voort te zetten en waarschuwde tegen elke ver slapping in de Westelijke wereld. De hulpbronnen van de niet-communistische wereld zijn voldoende om het tegen de „heersers van het Kremlin" op te nemen. Truman zeidé, dat onvermijdelijk een tijd van ontbinding zal aanbreken voor de communistische wereld. Er waren slechts 100 van de 433 af gevaardigden in het Huis aanwezig, voor het merendeel Republikeinen. Vele leden zaten hun krant te lezen en er werd siechts nu en dan even geapplaudisseerd. Maar desondanks noemde de voorzitter van het Huis deze .afseheidsboodschap van Truman „een waardige uiteenzetting van zijn zienswijze 'op de stand van zaken in Amerika en over de gehele wereld". Komende Europese grondwet HET ontwerp voor een Europese grond wet, waarvan wy in ons blad de korte inhoud hebben weergegeven en dat volgende week aan de Algemene Verga dering van de Raad van Europa zal wor den voorgelegd, zal stellig aanleiding geven tot een warm debat. De inhoud van het voorstel is van zeer ingrijpende aard. Het wil niets minder dan het vestigen van een Hoge Europese Autoriteit, die over grote politieke macht zal gaan beschikken. Een Uitvoerend Col lege van negen leden en een president zal, zij het onder controle van een Euro pees parlement, bindende besluiten kun- i nen nemen voor de landen, die zich onder deze Europese banier geschaard hebben. I Wanneer het plan in zyn huidige vorm aanvaard zou worden, zou dit een niet geringe beperking van de nationale sou vereiniteit betekenen. Vooral nu de drie grootste deelnemers (Frankrijk, Duits- land en Italië) in alle in het plan ontwor- !pen organen de meeste zetels bezetten, kan dit voor de drie Benelux-partners 'een onbehaaglijke situatie scheppen. Al leen een eensgezinde Benelux-politiek, die de tegenstellingen tussen de drie an dere deelnemers weet te benutten, zou dit stemmen-tekort kunnen compenseren. Het ideaal is natuurlijk, dat de nieuwe autoriteit een zuiver Europese politiek zal voeren, waarbij het nationale belang zo nodig op de achtergrond wordt ge- Isteld. De ervaring leert echter, dat vele landen in internationale organisaties maar al te graag voor eigen parochie blijven preken. T"\E personen, die van de nieuwe orga- -L' nisatie deel zullen uitmaken, zullen dan ook in hoge mate Europeesgczind moeten zijn en steeds er naar moeten streven, zich aan de invloed van hun eigen regering te onttrekken. Dergelijke hoogstaande figuren zijn echter dun ge- Ook de wijze, waarop het ontwerp de nieuwe grondwet tot stand wil doen komen, laat nog vele vragen onbeant woord. Het plan is, dat de deelnemende staten een verdrag zullen sluiten, dat de grondwet tot inhoud heeft. Zal het nu voor een bepaald land moge lijk zijn, dit verdrag op te zeggen, wan neer bijv. een besluit is genomen, dat niet met «ijn belangen strookt? En wat ge beurt er. wanneer een der deelnemende naties weigert aan de uitvoering van een bepaald besluit mee te werken? Zal re nieuwe Autoriteit over machtsmiddelen kunnen beschikken om zijn besluiten ook tegen de wil van een land te kunnen doorzetten De politieke éénwording van Europa werpt vele moeilijkheden op en het zal nog wel geruime tijd duren vóórdat deze eenneid een feit is. Met horten en stoten gaat het vöbruit. Wij menen, dat de groei van een Europees geheel in de lijn der ontwikkeling ligt. Bij de verbintenissen, die w(j sis natje aanvaarden, dienen we echter met omzichtigheid te werk te gaan. Naast de oprechtheid der duiven zullen we ook de listigheidder slangen niet mogen verwaarlozen. De Gaulle Langzamerhand begint zich in de Franse buitenlandse politiek een wijziging te voltrekken, voornamelijk wat betreft de houding tegenover het Euro pese leger. Niet alleen in de nationale vergadering, maar ook onder het Franse publiek vindt men maar weinig mensen, die met overtuiging voor een dergelijk leger zijn. De mogelijkheid, dat Frank rijk wijzigingen in het verdrag zal voor stellen. lijkt dan ook niet langer uitge sloten. Temeer, daar de kwestie een der ■oornaamste oorzaken is van de kabinets crisis. waarmee Frankrijk nog steeds tobt. Generaal De Gaulle, die eindelijk na vele jaren bereid zou zijn een gematigde politiek te voeren, heeft enkele dagen geleden een nieuw plan ontvouwd, dat in de plaats van het Europese leger-verdrag moet komen- Het moet Duitsland volgens de gene raal toegestaan worden een eigen leger in het leven te roepen, dat ingeschakeld zal worden bij de verdediging van het Westen. Daarnaast zou een politieke unie van Europese landen tot stand moeten komen, waarvan ook Duitsland lid is Deze unie zou een gemeenschappelijke buitenlandse politiek moeten uitstippelen. Mayer. Frankrijk's nieuwe minister president. wil trachten het verdrag voor het Europese leger te doen wijzigen al vorens het zal worden geratificeerd Met deze toezegging bereikte hij. dat hei grootste deel van de Gaullistische fractie hem in de nationale vergadering steunde. Het is echter de vraag of de Gaullisten tevreden zullen zijn met wijzigingen in het verdrag. Wellicht zullen zij hun in vloed aanwenden om het plan van hun leider ingang te doen vinden bij de an dere partijen. HET WEER IN EUROPA DAT minister Van Thiel (Maatschap pelijk Werk) op 14 en 15 Januari Gro ningen bezoekt om o.a een buurthuis in Finsterwolde te openen. DAT op de Bossche veemarkt vorig jaar 269.000 stuks vee zijn aangevoerd (bijna 39.000 minder dan in 1951). DAT h„ gem-en.ebes.uur H.lvdr- P.k3':1",'8' «tuk ïromj" h«ft Xtd'rlani1schc Hnndflsccntralo N.V. Ic een stuk grond, heeft aangekocht voor Amsterdam, is gistermiddag bij een auto- ff" gebouw an het Goois Mu- ongeluk jn de buurt van Bremen in dc Nederlander met auto bij Bremen verbrand Andere wagen te water, bestuurder verdronken •lammen omgekomen. Ook de weduw Huebeden uit Hamburg, die naast hem voorin de auto zat, vond in het vuur de dood. Een employé van de Handelscen trale. A. v. d. Heuvel uit Zandvoort. liep ernstige verwondingen op. De bestuurder had met een snelheid van ruim 100 km gereden, toen eensklaps een van de benden sprong. Hij kon de wagen niet meer in zijn macht houden, paas- De auto sloeg over de kop. dook een Vloog in brand, vermoedelijk DAT de Ned. douane in Vijlen (gem. Vaals) een Belgische smokkelaar heeft aangehouden, die 20 pond koffie bij zich had. DAT in het laatste kwartaal 1952 101 plannen voor splitsing van woningen werdén goedgekeurd en 522 planhen voor woningverbetering werden ingediend. DAT op 24 Maart in R'dam een paas- vMWntoonsMUi* v.n de Hollendeuiotjë üi Maat. happy van Landbouw wordt ge- doordat vuur bij de lekgeslagen beruir.e- houden. 1 •- goh. bew. onbewolkt JS Ifa SS S E |I l Vannacht matige vorst .O'#* I tank was gekomen. morgenavond ver wacht De Bilt: Vannacht: weinig bewolking en wei nig wind met op vele plaatsen matige vorst. Morgen overdag: toene mende bewolking met later in het Noorden en Wester. van bet land enige sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag, zon 8 46 tot 16 49 uur; maan 214 tot 11.42 uur. Op 15 Januari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1