Jlicuwc £dlts ctfe (üóurmit U Kustvaarder bij IJmuiden gezonken na aanvaring met Katwijker Mayer door Franse Kamer aanvaard als formateur Wist U WOENSDAG 7 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanluastfcli ft ahfbltorn m(jn faert in tegljeaspoet" Drie en dertigste jaargang No 9628 Vermoedelijk 18 April Zeven man ternauwernood gered Stond op vissersboot Excelsior 3 niemand aan het roer? BIJ RUSTIGE ZEE en helder zicht is de Katwijkse trawllogger Excelsior 3 (KW 76) gistermiddag op zeven mijl buiten ijmuiden in aanvaring gekomen met de 520 ton metende kustvaarder Frederik uit Kampen. De kustvaarder zonk bijna onmiddellijk. De opvarenden spron gen één voor één op de logger over, die echter zelf ook water maakte. Zij werden later door de Duitse kustvaarder Libelle overgenomen en naar Rotterdam gebracht. De Katwijker liep gisteravond tegen zeven uur op eigen kracht de haven van IJmuiden binnen. De reddingboot Neeltje Jacoba was in de nabijheid. ..Maar u krijgt toch alles vergoed?", vroeg iemand Kapitein Timmerman lachte eens en somde een respectabel lijstje op van dingen die hij kwijt was. ..Voor alles en alles bij elkaar krijgt de kapitein ten hoogste f900 uitbetaald van Zeerisico. Denkt u dat ik daarvan alles terug kan kopen? Mijn mannen krijgen belangrijk minder- Bovendien kun je meestal ettelijke maanden op uitbeta ling wachten. Ik heb dat meer bij de hand gehad en weet er dus van mee te Inderdaad, kapitein Timmerman kan meepraten. In 1947, toen de Frederik in reparatie in de Waalhaven te Rotterdam lag. sloeg de vlam in een hoeveelheid olie en het schip brandde geheel uit. Slechts het kale casco bleef over en dat werd later weer tot een oud-maak-nieuw schip verbouwd. Nu echter is het hele schip voor goed onder de zeespiegel ver dwenen, want kans op berging bestaat er volgens kapitein Timmerman niet. Ook bij Terneuzen een botsing Gistermiddag omstreeks half vijf zijn op het kanaal TerneuzenGent bij Ter- het Noorse stoomschip Royal, me tende 2.051 bruto negisterton, en het Deense stoomschip Betty Maersk (6361 brt) met elkaar in aanvaring gekomen, waarschijnlijk doordat een der schepen uit zijn roer liep. De Betty Maersk liep daarbij in de voorsteven een gat boven de waterlijn op. Van de Royal werd de voorsteven ge- Schipper C. Plug uit IJmuiden, van de Katwijker logger, vaar de visserijmaatschappij Ken- ncrmerland in Katwijk vaart, nogal overstuur en weigerde pertinent elke verklaring over de raadselachtige botsing. Hij had zijn bemanning op het hart gedrukt evenmin iets te zeggen. Het verhaal over de toedracht moest dus komen van de bemanning van de ge- zónken kustvaarder. Wat de geredden van de Frederik ons vertelden komt hierop neer, dat de Ex celsior 3. volle kracht varend, in de flank van de Frederik is gelopen op een ment, dat de Katwijker niemand het roer had staan. De roerganger geslapen hebben en kapitein Plug, die zijn taak tijdelijk had overgenomen, had het roer even in de steek gelaten en zich naar zijn hut begeven. Toen de boeg van de logger zich diep aan bakboord zijde, ongeveer anderhalve meter voor de brug, ln de Frederik had geboord, had kapi tein Plug die ijlings naar zijn post was teruggekeerd tot zijn onthutste en om een reddingslijn roepende collega van dc kustvaarder geschreeuwd: moet niet zo zenuwachtig wezen, is niet uw schuld, maar de mijne", mysterieuze waas, dat aanvankelijk deze aanvaring gehangen had, scheen hiermee opgelost te zijn. Zonderlinge capriolen De kapitein van de kustvaarder is Maarten Tinamermaq, een rustige Hol lander, die al twintig jaar in België woont. Toen de aanvaring gebeurde, lag Ihij in zijn kooi. maar de stuurman stond- op de brug. Als tegenligger werd schip zichtbaar, dat later de Exceleior 3 bleek te zijn. Het groene licht van stuur boordzijde was te zien en er scheen dus geen vuiltje aan de lucht, taneer omdat de Frederik mooi in de route lag. Maar de tegenligger ging zonderlinge caprio len maiken. ,.Geen wonder, als er nie mand aan het roer staat". In plaats var .groen" werd opeens „rood" zichtbaar en dit was voor de Frederik reden uit te halen. In een grote bocht stoomde de logger voor langs, maar plotseling wendde ze een kwart slag, zonder dat er evenwel vaart werd geminderd. foen was er geen houden aan. Een klap en een gekraak, geschreeuw van stemmen. De steven var de Katwijker was diep i® de midscheeps gedrongen. Dit gebeurde om tien over vijf, op 76 graden rechtwijzend van Egmond van daan. vijf a zes mijl uit de kust Dertig graden slagzij „Iemand ven de bemanning kwam me wekken", vertelde kapitein Timmerman verder. „Ik rende naar dek, maar kon me niet goed staande houden, want mijn schip holde reeds dertig graden r.aar bakboord over en was begonnen te zin ken. Het was een vervaarlijk gat dat we hadden opgelopen. „Vooruit blijven draaien", riep ik naar de mannen van de Excelsior 3. Zolang de boeg immers het gat zou opvullen, had het water min der kans naar binnen te dringen. We moeeten het nog even klaren, want mijn mensen moesten er Immers af. Zij spron gen een voor een op de Katwijker over. Ik zelf stond in het gangboord en riep om een lijn, omdat overspringen voor mij niet mogelijk was. Na enige tijd kreeg ik die toegeworpen en kon ik de sprong wagen. Met de ene hand aan de lijn hangend, half in het water staande en met de andere de mij toegestoken band grijpend, kon ik als laatste aan boord van de logger komen Slechts één sloep Lang konden wij daar niet blijven. Dit schip maakte n.l. ook veel water en be schikte over slechts één sloep. Als er eens wat gebeurdeDe Duitse Libelle had ons echter opgemerkt en lag spoedig bijgedraaid. Allemaal ziin we daar od overgestapt. Niets hebben de mannen kunnen red- den dan de weinige kleren die zij aan hadden, pluseen zwemvest. De tweede machinist, die ook geen dienst had en in zijn kooi lag, had bij het voe len van de klap aan een mijn gedacht en zijn eerste gedachte was zijn zwemvest geweest. De Britse kroon wordt nagezien Detectives brachten haar naar de juweliers De Britse imperiale kroon wel het fabelachtigste voorbeeld van juwelenrijkdom is gisteravond door detectives van Scotland Yard uit de Londense Tower wegge haald. De goedgewapende politie mensen brachten de kroon r.aar ju weliers in het Westen van de Britse hoofdstad, waar ze zal wor den nagezien. Als de kroon wordt gedragen door koningin Elizabeth mag er nl. niets aan ontbreken. De kroon, die 4]<j pond weegt, werd vervoerd in een zwarte doos Zij bestaat uit 2783 diamanten, 277 paarlen, 18 saffieren, 11 smaragden en vijf robijnen. Detectives zullen de kroon dag en nacht bewaker deukt en een ander beschadigd. De Betty Maersk is doorgevaren naar Gent, de Royal koos ligplaats in Terneuzen. Willem Ruys maakt water Bij de aanvaring met de Oranje i Rode Zee heeft het voorschip va: Willem Ruys boven de waterlijn stuurboordzijde aanzienlijke schade op gelopen. Het achterschip kreeg slechts lichte avepü- Ruim 1 en 5 maken weinig water, dat' echter door de pompen gemakkelijk kan worden verwerkt. De Willem Ruys heeft intussen op weg Suez haar snelheid van 15Vè mijl reeds weer opgevoerd tot 18 mijl per uur. De Ommelanden Stakers wegens beledi ging veroordeeld «Onderkruiper, onderkruiper hi ha ho" De politierechter te Groningen heeft zes stakers van de coöperatieve fabriek van zuivelproducenten De Ommelanden te Groningen veroordeeld tot straffen, wegens belediging en hinderlijk volgen van twee bedrijfschefs van De Omme landen. Op 20 September jl. werd de personeelschef van De Ommelanden, de heer C. B. Baarveld, bij diens woning opgewacht door de stakers. De 20-jarige Th. K. te Groningen droeg een bord bij zich, waarop stond te lezen „Hier gaat een onderkruiper", terwijl de stakers voorts de heer B. hadden nagejouwd met „Onderkruiper, onderkruiper, hi, ha, ho' Ook werd op deze wijze de vroegere chef van de scheikundige afdeling. Vos, achtervolgd. De politierechter veroordeelde de 18-jarige D. J. H. en de 19-jarige A. K. tot f 40 boete en twee weken waardelijke gevangenisstraf. De 25-jarige S.K.V. werd veroordeeld tot drie u gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De 19-jarige Th. K. d: 18-jarige E. H. werden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvar week voorwaardelijk. De 25-jarige R. H. werd tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld De geredde bemanning van de coaster „Frederik", die gisteravond voor de kust van IJmuiden door een aanvaring met de logger KW 76 tot zinken werd gebracht. Het Duitse schip „Libelle" bracht hen naar Rotterdam, waar zij, zonde', ook maar iets van hun spullen te kunnen redden, in de afgelopen nacht om 2 uur arriveerden. De Rosenbergs zullen Zaterdag Truman gratie vragen Commentaren van de wereldpers De verdediger van de Rosenbergs, die op beschuldiging van atoomspionnage ter dood zijn veroordeeld, heeft meege deeld, dat het echtpaar a.s. Zaterdag President Truman gratie zal verzoeken. De verdediger Samuel Bloch verklaarde, dat als er niet binnen twintig dagen ant woord komt op het verzoek om gratie, hjj het Federale Hof van Beroep op- v om uitstel van executie zal vra gen. Prins Bernhard geniet van zijn vacantie Zaterdag keert Z.K.H. naar ons land terug Prins Bernhard, die incognito een be zoek van tien dagen aan Santa Cruz de Tenerife brengt, hveft de laatste vier dagen van zijn verblijf doorgebracht met het bezoeken van de meest karakte ristieke plaatsen van de Canarische ülanden. De Prins, die vergezeld is van 14 per- onen, bezocht dezer dagen Las Canadas, raar hij de 3400 meter hoge Teide- •ulkaan zag. Ook heeft de Prins een be zoek gebracht aan de Orotava-vallei, hij bananenplantingen zag. Verder heeft Z.K.H. in Medano gezwommen en gisteren was hij toeschouwer bij de traditionele Driekoningen-optocht. De Prins is van plan Zaterdag per vliegtuig aar Nederland terug te keren, aldus A P Pissarev blijft in hechtenis Na de verdachte te hebben gehoord, heeft de Haagse rechtbank in de raad kamer gevangenhouding van de Russi sche journalist Pissarev voor de tijd van "1 dagen bevolen. Deze dertig dagen gaan in na afloop Rosenbergs gehouden. En de Washing ton Post critiseert het Franse blad Le Monde, hetwelk het proces-Rosenberg vergelekt met het onlangs gevoerde pro ces te Praag. Hiermede, aldus de Washington Post wordt een verkeerde propaganda gevoerd. Men ziet dus, dat de wereldpers zich met het proces-Ro- senberg bezighoudt, met pro's en con tra's. K.L.M. huurt Noorse sky- master voor een jaar De ".L.M. heeft voor ongeveer een jaar een Skymaster gehuurd van de Noorse maatschappij Fred Olsen. Tegelijkertijd zijn drie Noorse vliegtuigbemanningen, elk van vijf man, in dienst genomen. Het toestel zal o.m. voor het vervoer van emigranten worden gebruik.t Volgens een woordvoerder van dc Noorse maat schappij zullen de bemanningen ook op andere K.L.M.-vliegtuigen kunnen den gebruikt. Op weg naar de Eerste Kamer, vaar gistermiddag de interpellatie jver de ontsnapping uit Breda werd gehouden. V.l.n.r.: mr Hus- tinx, officier van justitie te Breda, Lamers, directeur gevangenis- zen en de heer Broekaart. direc teur van de strafgevangenis te De vliegramp bij Belfast Gevaarlijk radium tussen wrakstukken Twee Am. leraressen, die in ons land werkten, omgekomen Met behulp van z.g. Geiger-tellers is gisteren een doosje kostbaar maar ge vaarlijk radium uit de wrakstukken ge haald van de Britse Viking die Maandag avond op het vliegveld Nutt's Corner, bij Belfast (Ierland), neerstortte. Gelijk go- meld kwamen bij deze ramp 27 mensen om het leven. Het radium was bestemd voor de radio therapeutische dienst in Belfast. De slachtoffers van het ongeluk zijn op twee Amerikaanse onderwijzeressen na, allen Britten. D- leraressen waren in het kader van een uitwisselingsprogram- tijdelijk in Nederland werkzaam. Griffing, 30 jaar, gaf les Marianne heelt weldra een kabinet De strijdgroep der Gaullisten heeft zich mede achter hem geschaard T>ENé MAYER, Radicaal, is door de Franse Nationale Vergadering aan- vaard als kabinetsformateur, zulks met 389 stemmen vóór en 205 tegen. Vóór de stemming had ook de Gaullistische fractie verklaard, haar steun aan René Mayer te zullen verlenen, waardoor het vrijwel zeker was, dat hij de opdracht zou krijgen. Mayer heeft in de Nationale Vergadering meegedeeld, dat zij zich, ongeacht welke Franse regering zal worden ge vormd, spoedig zal moeten uitspreken over het al dan niet bekrachtigen van het Europese legerverdrag, in zijn huidige vorm. In de Kamer, vóór de stemming over I autoriteit, moet volgens Mayer rekening zijn investituur plaats vond. heeft Mayer gehouden werden met de Franse belan- er op aangedrongen., met de grootst mo- gen overzee, waarbij hij doeld* op Indo- gelijke spoed de begroting voor 1953 China. goed te keuren. De behandeling der be- De tyd is gekomen, aldus de kabinets- groting dient'de Kamer allereerst grond-1 formateur. voor een algemene bespre- retshervorming te bestuderen. Voorts king van de wereldsituatie door dc Ge- school te Hilversum: miss Dürksen,~281 he* Saargebied. Bij de huidige onder jaar. doceerde aan een school te Alkmaar. I handelingen over een politieke Europese Franco vindt het goed. Weldra ook Spanjaarden naar 't front in Korea Het Spaanse. Rooms-Katholieke dag blad „Ya" meldt, dat zich dezer dagen talrijke jeugdige Spanjaarden op het ministerie van Landsverdediging hebben gemeld, om als vrijwilliger naar Korea te worden gezonden. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, verklaarde kortgeleden in een een Amerikaanse journalist toege staan onderhoud, dat hij „genegen is Spaanse vrijwilligers die onder hun eigen offlcierèn zouden dienen, toe te staan, "in de Koreaanse oorlog deel te nemen" Volgens ,.Ya" hebben de ambtenaren in het Spaanse ministerie van Lands verdediging evenwel nog geen opdracht ontvangen, lijsten van Korea-vrljwilligers tn te leggen. Syngman Rhee, de Zuidkoreaanse pre- Fatale hoestbui van autobestuurder Een hoestbui kan nare gevolgen hebben. Dat bleek gisteren op de Stadionweg te Rotterdam waar een automobilist door een hoest bui werd overvallen, waardoor zijn auto op het fietspad terecht kwam. Een 33-jarige kantoor bediende, die daar reed, werd door de auto „geschept" en be landde met z\jn fiets op de motor kap. De fiets gleed er meteen weer af en twintig meter verder kwam de bediende weer op de weg terecht. De auto reed nog even De echtgenote van de bestuur der, die eveneens tn de auto zat, verloor echter haar tegenwoordig heid van geest niet. Zij duwde haar man's voet van het gaspedaal en remde, zodat de wagen tot stil stand kwam. Het slachtoffer moest met in- wendioe kneuzingen in het Zuider ziekenhuis worden opgenomen. sident, is vanmorgen uit Tokio, waar hij vertoefde om een betere verstandhouding met Japan te bewerkstelligen, naar zlin land teruggekeerd. In de Japanse hoofd stad voerde Rhee besprekingen met pre- Churchill deed beurs dalen Wallstreet Journal schreef gisteren vol gens Ass. Press, dat het optimisme van Churchill over de internationale toestand oorzaak is geweest van dc scherpe daling op de koopmansbeurs. Bij zijn aankomst had Churchill namelijk medegedeeld, dat het gevaar van een nieuwe wereldoorlog tn het vorige jaar kleiner geworden was en enige uren later daalden op de koop mansbeurs de prijzen voor termijnver kopen tot het laagste peil sinds half Juli 19o0. Katoen ging met 2Y4 dollar per baal omlaag, tarwe met 3.5 dollarcent de sche pel en rubber met ruim 3i dollar per pound. Een andere reden van de daling is dat er nog veel van de oude oogsten onverkocht is gebleven, terwijl men een nieuwe recordoogst verwacht en de uit voer terugloopt. Uitgifte van Rode Kruis- postzegels Dit jaar zrulilen van rijkswege ten bate van het Ned. Rode Kruis bijzondere postzegels verkrijgbaar zijn. Het tijd- stiip van uitgifte wordt door de minister van Verkeer en Waterstaat bepaald. Zij zuMen een afbeelding vertonen, welke verband houdt met het doel der uitgifte. De geldigheidsduur voor het gebruik zad eindigen op 31 December 1954. In een principiële zaak is gisteren voos de Rotterdamse rechtbank bevestiging van het kantonrechtervonnas (f6 boete) grëist tegen de 20-jarige zeeman C. H. de G„ die zonder rij- en kentekenbewijs oo een zogenaamde sneibromimer 1 gereden. Dc gedachte van de ANWB dat deze voertuigen niet meer a.'s rijwiel met hulpmotor te beschouwen zijn- DAT men in Kerkrade reeds nu is be gonnen met een spaar-actie, om iedere in woner in Augustus 1954 te laten meegenie ten van het tweede internationale mu ziekconcours. DAT de grote Donaupont, die in de na zomer van 1952 uit Duitsland in ons land arriveerde, zal worden gebruikt bij het veer van de Hembrug en dus niet in Velsen, zoals het plan was. DAT de K.N.A.C de betrokken instan ties heeft verzocht bij gladde wegen snel ler tot strooien over te gaan. DAT Ged. St. van Friesland besloten hebben een ontwikkelingsorgaan in te de DAT tegen 2 R'damse „zware jongi A. B. en P.F.S., die bij een inbraak in het kledingmagazijn Lampe te Nijmegen goe deren ter waarde van 4.000 buitrnaakten. in Arnhem 2 jaar is geëist. DAT wegens heling van 30 ton gestolen spoorrails tegen de opkopers H. G. de R. uit Babberich en J. H. M. te Eist voor de Arnhemse rechtbank resp. 4 maanden cn 750 boete is geëist. DAT de K.N.A.C. eigenaren van honden verzoekt hun viervoeters tijdens dc glad heid niet los te laten lopen, teneinde ver keersongelukken te voorkomen. DAT het echtpaar J. H. Pex en A. Pex—Bemskens te Maastricht op 13 Febr. legd. 60 jaar is getrouwd. DAT in ffiïtPTPn 'bet eerste <wsuieutu van net „uouocn Kruisdragers Vierdaag heeft ?evi>rd ïn hï» L«niar\g an t,jdschrift Planeet- waarin de geschiede- vestigd tc Ede. dec!t mede dat heeft gevierd en het personeel een «•- me van morgen wordt beschreven (ruim- gehouden bestuurt .gadeiing besloten DAT tot erevoorzitter van het Genoot schap voor Reclame is benoemd H. G. D. Coppens. die als voorzitter werd opge volgd door Jhr W. van Andringa de Kempenacr, directeur van de firma Joh. Enschede te Haarlem. DAT de openingstijden van de Duitse grenskantoren voor goederenvervoer on der dekking van het carnet-T.I.R. in het algemeen met enige uren voor cn na de diensttijd der kantoren verlengd zijn. DAT het rapport over de strubbelingen te Leeuwarden tijdens het geding tegen Fedde Schurer ter griffie van de Tweede Kamer voor de leden ter inzage is ge allieerden. Zulks is volgens hem zakelijk, nu in de Ver, Staten een nieu we regeling aan het bewind komt. Het is de taak van Frankrijk er op te wijzen, dat ernstige moeilijkheden onder de vrije landen zullen ontstaan, als deze in Europa. Afrika en het Verre Oosten een verschillend beleid volgen. Ten aanzien van Noord-Afrika acht Mayer het Frankrijks plicht, de Marokkanen en Tunesiërs op te leiden tot beheerder van eigen zaken, maar binnen het samenstel der bestaande verdragen. Buitenlandse inmenging zal hier echter nooit worden geduld. Vermelden wij nog. dat de wnd voor zitter der communistische partij Jacques Duclos voor het eerst, sinds hij in Mei jl. in verband met de anti-Ridgway de monstraties gevangen werd genomen, in de Kamer het woord heeft gevoerd Zijn beschuldiging, dat Frankrijk verlaagd was tot een ..Amerikaans protectoraat" werd met verontwaardigde uitroepen cn geklenper van lessenaars ontvangen. Duclos gaf een exposé, waarom de com munisten zich verzetten tegen de benoe ming van Mayer tót premier. Gevlogen vogels Het verhaal, dat minister Donker gisteren in de Eerste Kamer heeft moeten afsteken, is een triest verhaal geworden. Het enige opbeurende was de ruiterlijkheid, waarmee hier een ganse serie van fouten en feilen werd erkend. Uit deze uiteenzetting van de minister Is wel duidelijk geworden, dat het hier ging om een ganse reeks, neen, niet van zulke geweldige tekortkomingen. Maar het hele complex van deze tekortkomin gen heeft het aan het zevental booswich ten dan toch mogelijk gemaakt, de plaat te poetsen. En het ziet er voorlopig r.iet naar uit, dat ze spoedig weer het koepel dak van de Bredase gevangenis boven zich zullen weten en de stevige muren rondom zich. Het kalf -s verdronken en de put zal nu wel worden gedempt. Dat wil zeggen: er zijn al maatregelen getroffen om Her haling te voorkomen. Er zal ook weer iets terugkeren van een regiem, dat wer kelijk het regiem ener gevangenis en niet dat van een hotel is. De fouten mogen dan naar het schijnt niet van dien aard zijn, dat tegen be paalde personen is opgetreden, ze zijn voor ons gevoel toch bedenkelijk genoeg. Een iragi-komische noot in het hele ge val is, dat de minister' zelf eerst lang na d< ontsnapping en toen nog eigenlijk pas toevallig van het feit op de hoogte Men kan nu wel zeggen dat dit be vorderd is, doordat het hier ging ora een Zaterdag tussen twee Zondagen, maar wij weigeren beslist dit medo.ia^Tet excuus te betrekken. Nog onlg#?5/hebben wü onze verwondering uitgebroken over de dienstregeling van de.spoorwegen op d:e dag, die tal van mensen In grote moeilijk heden heeft gebracht. De Telegraaf is geneigd, het geval van de ontsnapping en de traagheid waar de opsporing op gang kwam, in verband te brengen met een algehele ingezonkenheid in ons land en in het bij zonder met een afremmen, nu al jaren lang van activiteit en initiatief. We kunnen ons daarin voor een deel wel vinden. Maar het gaat ^an de andere kant bepaald niet aan, zoals dit Amster damse blad doet. op hetzelfde zonden lijstje de aanklacht te zetten, dat dit mede komt, omdat te onzent op Zondag geen dagblad mag verschijnen en die dag de winkels gesloten moeten zijn. Het verband daarvan met de ontsnap ping uit Breda is ons zeker niet duide lijk. Zondagsrust is nog wat anders dan ingezonkenheid en futloosheid. Of is het misschien een vrucht van de futloosheid ngezonkenheid, dat bij het Amster damse blad ook het inzicht in deze 'aarheid al is verduisterd? Gelukgewenst Voor het Algemeen Handelsblad is deze week een feestweek: het blad bestaat niet minder dan een cn een kwart eeuw. Daarmede is het een bijzon dere week voor de Nederlandse dagblad pers, waaronder dit belangrijke blad een Het blad heeft zijn lezers in de viering •an het jubileum doen delen» door de 'efstrekking van een fraai jubileuro- lummer, waarin een keur van goed ge slaagde artikelen cn bijdragen in andere Het Handelsblad i krant, en voornaam dan genomen in de beide betekenissen welke dit woord pleegt te dragen: belangrijk en hoofs. Het blad heeft in zijn bestaan laten zien, dat deze beide begrippen samen kunnen gaan. En ook in deze tijd toont het. dat t nog alleszins mogelijk is. Het Handelsblad is een, liberale krant. Het verheimelijkt dat niet. Wie denkt aan de polemieken, die Kuyper met dit blad heeft gevoerd? Ook wij hebben nogal eens van mening moeten verschil len. Maar steeds was het een genoegen, dit blad de persdiscussie te mogen ;n. We achten het ons een plicht die >ns niet gaarne laten dit jubileum onze gelukwensen geweldige ravage werd gistermorgen op de spoorwegovergang by de Deventerstraatweg, even buiten Zwolle, aangericht, toen een autobus door een electrische trein werd gegrepen. Het achterstuk van de bus werd geheel afgerukt. De vijf inzittenden liepen slechts enkele schrammen op. HET WEER IN EUROPA N!euw Ud d" Eersl° 'teschepen e.d.). In de vacature-wijlen mr St ei-rak iihter U benoemd verklaard tot Idd der Eerste Kaancr de heer N. Schuurman (K.V.P.) te 's-Hertogerabosch. WEERBERICHT A/nemeade vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklarin gen en voornamelijk in het Oosten van het land kans op enige sneeuw. Overwe gend matige Noordelijke wind. Lichte vorst tot tcm- n het vriespunt. (Opgemaakt |is buiten het conflict te ZON EN MAAN Donderdag: zon 8 46 tot 16 48 uur; maan JU» tot 1127 uur. Op 15 Januari NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1