Spoorwegen beginnen aan nieuw vijfjarenplan Geen vertrouwensposities voor „zware" gedetineerden R1]N- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG B JANUARI 1953 Verzoek om opheffing spoorlijn Den Haag Scheveningen ingediend (Van een onzer verslaggevers) MET DE ELECTRIFICATIE van de Noordelijke lijnen het laatste deel, ZutphenZwolle, zal op 15 Mei klaar kunnen zijn hebben de Ned. Spoorwegen het plan 19481952 in de gestelde tijd uitgevoerd. Hierover zeer tevreden heeft de president van de Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, gisteren in een Nieuwjaarspersconferentie te Utrecht een nieuw „vijfjarenplan" aangekondigd. Het jaar 1952 was goed voor het bedrijf; de omzet liep tot bijna 350 millioen gulden, hetgeen bij een kapitaal van 450 millioen een bevredigend resultaat kan worden genoemd. Er werd een bescheiden winst gemaakt. Wat het nieuwe plan betreft, onder scheiden de N S. drie kenmerkende ele menten. Eerst verdere verbetering van de boveruvouw van de spoorbaan en van de beveiliging, waarin mede begrepen is gestadige vernieuwing van bruggen. Als eerste en belangrijkste staat de Moerdijk- brug op het programma. Vernieuwing van deze brug zal gepaard gaan met het aanleggen van dubbel spoor, hetgeen de verbindingen zeer ten goede zal komen. Stoomtractie verdwijnt Voorts gaat de stoomtractie. ééns prachtig, maar nu verouderd, verdwijnen. Op de niet geëlectrificeerde lijnen zal hiervoor in de plaats diesel-electrisdh materieel komen. Hiertoe zullen veel nieuwe locomotieven en wagons worden aangekocht. In Nederland, Engeland en Frankrijk zijn tezamen reeds 240 locomo tieven van lichter en zwaarder model in bestelling. Spoedig zal ook een groot aan tal wagons worden besteld. Het ligt voorts in de bedoeling, de houten rijtui gen binnenkort op te ruimen. Tenslotte zullen de zichzelf-voortbewe gende rijtuigen op lange afstanden ver vangen worden door getrokken materieel, ook al omdat getrokken wagons rustiger Het oude electrische materieel gaat plaats maken voor het gestroomlijnde. kind, door het samenvallen van de grote lijn met die naar Hoek van Holland. Ge tracht wordt deze lijnen uit elkaar te halen door een bovenkruising. De aange kondigde spoorwegplannen voor Rotter dam blijven ongewijzigd. Andere werken zijn o.m. het opheffen an de stationsellende in Eindhoven De „oude" lijn Bij de in deze vijf jaren uit te vc werken zal vooral veel aandaoht worden besteed aan de ,,oude" lijn Amsterdam- Rotterdam. Dat komt neer op meer nen. meer frequentie en uiterste stiptheid op de rijtijden. Hiervoor is men reeds bezig aan verbetering van het station Leiden en met de bouw van een derde perron in Haarlem, zulks met het oog op mogelijke reizigersafvoer voor eer wellicht te bouwen station Amsterdam- West. Op deze lijn is Schiedam het zorgen de voltooiing van het station Arnhem, welke begin 1954 wordt verwacht. Aan het dribbellijntje Alkmaar Bergen zal toch een einde moeten komen, maar eveneens aan het niet rendabele lijntje Den HaagScheve ningen, dat bovendien een obstakel voor Den Haag vormt. De lijn Rot terdam-Hofplein zal dan in Den Haag eindigen. Verzoeken om opheffing van deze lijnen worden ingediend bij de minister. Nieuwe treinstellen Het meest spectacufaire van het plan betreft echter de reeds genoemde uit breiding en vernieuwing van het mate rieel. Binnenkort begint ook de levering van de reeds eerder bestelde 22 één- en 40 tweewagenstellen voor diesel-electri- sche tractie. Mogelijk zal ook wijziging worden ge bracht in de bootdienst Enkhuizen- Sta voren. welke met veel te groot geworden boten wordt onderhouden. Aan het slot van zijn rede zeide ir Den Hollander nog. dat hij de ongelukken, gebeurd in de maanden November en December, zeer betreurt. Het is nooit zijn bedoeling geweest, gemaakte menselijke fouten het personeel te verwijten, want als geheel heeft het personeel zich goed en betrouwbaar getoond. Dr In 't Veld over zevenvoudige ontvluchting Verscherpt toezicht op verbindingen met de buitenwereld is geboden (Van onze Parlementsredacteur) rvEELT DE MINISTER het oordeel, dat het geven van vertrouwensposi- L' ties aan gedetineerden van het kaliber als dat van de zeven uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers verder gaat dan uit een oogpunt van menselijke behandeling behoort te worden toegestaan en dat daaraan na de opgedane ervaringen onherroepelijk een einde behoort te komen? Wordt in dit verband ook aandacht geschonken aan de noodzaak van verscherpt toezicht op de verbindingen van de gedetineer den met de buitenwereld? KATWIJK Het afscheid van ds Boersei Het slot van- het verslag van, het af scheid vam ds Boersema, dat wij gisteren publiceerden, wekt enige verwarring. In de rmddagKÜenst te Valkenburg ver tolkte ouderling De Vries de gevoelens van d'e Gemeente en voerde ook burge meester Van dér Harst het woord en in de avonddienst te Katwijk sprak ouder ling Mulders namens kérke-raad en Ge meente. Hier waren ook aanwezig wet houder D. C. van Leeuwen en de heer D. C. O. Boekhoven. Met auto geslipt Op de Zeeweg ter hoogte van de buitenschool raakte een slippende auto een met paard bespannen wagen. Het dier schrok en sloeg op hol. De voerman V. kwam bij het viaduct te vallen en liep wonden aan hoofd en handen op. KATWIJK AAN DEN RIJN Dief kwam niet ver Dezer dagen werd in het gezin van Zwanenburg in de Rijnstraat een be langrijk bedrag aan geld vermist. De volgende ochtend reeds had de politie de dader te pakken. Het was een zekere H. uit LTinuiden, die in Amsterdam kon worden gearresteerd. De helft geld was intussen verdwenen. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Woensdag 7 Januari: hoog water 7.36 en 19.55; laag water 3.08 en 15.29. ALPHEN AAN DEN RIJN Ijs eist slachtdier Alphens jongetje bij Koudekerk verdronken Ongeveer twintig jongens, allen om streeks 10 jaar oud en afkomstig uit Alphen aan den Rijn, wilden gisteroch tend een tocht gaan maken, dwars door de polder naar Spookverïaat. Toen zij een eindweegs waren gevorderd, is de helft van het troepje teruggegaan. Later, toen de rest zich tussen de landerijen van de veehouders T. Menken en J. Kerk vliet bewoog, keerde een ander groepje, waarbij de negenjarige D. Boot, terug. Hij wilde een breede sloot oversteken, maar zakte, middenop gekomen, door het ijs. T. Menken, diens zoon en W. Zon, die daar in de buurt aan het werk waren, schoten direct toe. Na veel moeite ge lukte het, de drenkeling uit het water te halen. Een in de buurt zijnde kaascon troleur ging op zijn bromfiets hulp halen van de Rijndijk. De E.H.B.O. kwam zo spoedig als maar mogelijk was r.aar de plaats van het ongeval, maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Een later aangekomen dokter kon slechts de dood constateren. Goederenmarkt in Maart open Zijn we wel ingelicht, dan is het de bedoeling de wekelijkse goederenmarkt in de tweede helft van Maart te openen. Verwacht wordt, dat het Toussaintplein met omgeving het toneel van deze be drijvigheid zal worden. Zoals men weet. zal de markt bij wijze van proef voor lopig voor een jaar worden gehouden. „Morgen is Ie laat" AQs eersrbe film in het nieuwe jaar zal de Aiphense filmclub het Italiaanse werk .Morgen is te laat" vertonen. Zij laat het leven zien van schoolkinderen. De jon gensschool gaat uit. Onder de leerlingen heerst een opgewonden spanning. Zij hebben de leerlingen van de meisjes school gevraagd', na de les ook te komen 9peien in de filmstudio, die zij hebben gebouwd. Hier ontmoeten twee kinderen elkaar, Franco en Minella. Er ontstaat een onschuldige, 'kinderlijke liefde tus sen dit tweetal. Hun schroom tegenover elkaar 'helpt hen de onderlinge afstand te bewaren, maar toch worden ze kens weer in eikaars gezelschap Als de kinderen van beide scholen vacantie mogen doorbrengen op het kasteel van een welgestelde dame, krij gen ze hiervoor nog meer gelegenheid. In deze vacantie eindigt de idylle bijna op zeer tragische wijae. Waarom? Om dat het hier moeilijke of slechte kinde ren betreft, of omdat die heerszuchtige, oudere directrice haar ogen en oren sluit voor een beter begrip van het op groeiende kind, ondanks het wart dooi van de jonge lerares Anne? De film „Morgen is te laat" pleidooi voor een tijdige en eerlijke voorlichting aan het kinid wat betreft de belangrijke levensverschijnselen. Geluk- Nieuws van en voor Noordwijk Huldiging J. v. d. Deyl In tegenwoordigheid van het college van B. en W. en de directie en het per soneel van Geméentewerken, werd Za terdagmorgen de heer J. van der Deyl gehuldigd in verband met zijn 25-jarlg jubileum als chauffeur bij Gemeentewer ken. Wethouder E. L. de Witt tekende de jubilaris als iemand, die zijn werk steeds met opgewektheid verricht. Een tevre den mens maakt ook anderen tevreden, aldus de heer De Witt. Nadat de wet houder de jubilaris Gods Zegen op zijn verdere levensweg had toegewenst, werd de gebruikelijke enveloppe met inhoud aangeboden. De directeur van Gemeentewerken, de heer C. van Vliet, wees er op, dat Van der Deyl wars is van alle drukte. Steeds stonds hij klaar, zonder morren, ook 's avonds en 's nachts. Spr. dankte ook de vrouw en de dochter van de jubilaris voor hun medewerking. Hij hoopte, dat de jubilaris met zijn gezin nog vele jaren de vruchten zou plukken van zijn toege wijde arbeid. Uit naam van directie en personeel bood de heer Van Vliet ver volgens een fraaie lamp aan. Namens de collega's sprak tenslotte de heer J. de Groot de jubilaris toe. Hij ge waagde van de grote waardering, die de collega's hebben voor hun vriend Van der Deyl. Nadat de jubilaris alle sprekers hartelijk gedankt had, bleef men no enige tijd gezellig bijeen. Jaarvergadering „Daniël Noteboom" Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de Noordwijkse schaak vereniging „Daniël Noteboom". De zitter gewaagde in zijn openingswoord van een teleurstellende gang van zaken. Het ledental loopt steeds terug. Spr. vroeg zich af, wat hiervan de oorzaak kan zijn. Hij wekte de aanwezigen op, op de bres te staan voor de vereniging. Wegens afwezigheid van de secretaris was er geen jaarverslag. De meester, de heer J. Turk gaf het finan ciële verslag. Dit was niet ongunstig. De wedstrijdleider de heer J. J. Bizot bracht eveneens verslag uit Hieruit bleek dat in weerwil van het kleine ledental, er toch prettig geschaakt is. heer Plug was de tolk van de leden toen hij de heer Bizot dankte vooi vele werkzaamheden, waarbij de zitter zich volledig aansloot. Langdurig werd gesproken ovei nimering voor het schaken. Besloten erd in het vervolg enige theorie te be handelen. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heren A. Leenheer en J. J. Bizot herkozen werden. In de vaca ture Marijt werd tot secretaris gekozen ds J. J. Meuzelaar. De rondvraag was zeer geanimeerd. Onder meer kwam het jeugdschaak ter sprake. De heren J. v. d. Meer en A. Lindhout werden tot lid van de kascom- misSie benoemd. Nieuwjaarsreceptie Gistermiddag werd in het Gemeente huis te Noordwijk door het College van B. en W. een Nieuwjaarsreceptie ge houden. De burgemeester, mr G. F. W. Berckel hield een korte toespraak, waarin de ambtenaren der gemeente een gezegend 1953 werd toegewenst. De bur gemeester verzekerde dat het College steeds een open oor heeft voor gerecht- digde wensen en verlangens, en deze zo mogelijk zal inwilligen. Spreker dankte tenslotte de ambtenaren voor hun trouwe toewijding. Hierna was er ge legenheid het College geluk te wensen, •van een druk gebruik gemaakt werd. Agenda Noordwijk De afdeling huizenverhuurders van de V.V.V. vergadert vanavond om 8 uur in hotel Zeerust. De Geref. mannenvereniging „Rondom het Woord" vergadert Woensdagavond in het verenigingsgebouw. De heer J. F. Stulp spreekt over: Genezing op het ge bed. Spreekbeurt Morgenavond om kwart over 7 zal voor de afdeling van de Geref. bond te Noord wijk aan Zee spreken ds J. Fokkema van Ede. kig wordit in ons land hier en daar deze noodzaak reeds ingezien. Daar men veel belangstelling verwacht, zijn er Zaterdag twee voorstellingen. H.D.C. II wint en verliest Het tweede tiental van H.D.C. heeft de afgebroken wedstrijd tegen L.D.C. II uit LeiArdorp met 119 gewonnen. Aan vankelijk stonden de Leiderdorpers met 97 voor, maar de twee afgebroken par tijen stonden voor H.D.C. II gewonni De gasten gaven dan ook zonder verder spelen deze partijen op. In de uitwed- ijd tegen Woerden I moesten de Al- phenaren echter het onderspit delven. Met vier invallers was de 155 nederlaag tegen het bijzonder sterke tiental uit Woerden geen schande. De punten voor H.D.C. II werden be haald door de heren W. Baart. A. Ra- vensberg, L. Verdegaal, G. Bouw A. Verboom (res.). H.D.C. II speelt op 16 Januari haar laatste petitiewedstrijd tegen K.W.Z. II uit Kat wijk aan Zee. Deze wedstrijd wordt ge speeld in gebouw Jonathan. C.-H. kiesvereniging Donderdagavond om half acht verga dert de C.-H. kiesvereniging in Centraal. J. van Bruggen, hoofdbestuurslid de C.-H. Unie, zal spreken over de geestelijke en culturele gevolgen van de industrialisatie. Geref. Bond Voor de Geref. Bond spreekt Donder dagavond om half 8 in de consistorie van de kerk aan de Hooftstraat de heer T. is over gebedsgenezing. Voor de kleuterschool Voor de te zijner tijd in wijk Hoorn te openen Chr. kleuterschool is door ver schillende acties thans reeds een bedrag m ƒ1250 bijeengebracht. Activiteit in Onderzoekt de Schriften De C.J.M.V. Onderzoekt de Schriften werkt reeds enkele maanden aan een tweetal groots opgezette avonden, die be gin Februari worden gehouden. De eerste avond is bestemd voor leden en dona teurs. Ds Veldkamp uit Den Haag zal dan spreken. De tweede bijeenkomst is bedoeld als propaganda voor de Aiphense C.J.M.V. Ds Sirag uit Rotterdam zal de propaganda-toesprraak houden. Op beide avonden wordt het toneelspel „Een schip vaart uit" opgevoerd. Dankoffers De in 1952 gehouden dankoffercollec- ten, bestemd voor het brengen van het Evangelie aan de onkerkelijke jeugd, heeft op de C.J.M.V. „O.D.S." f50 opge bracht en op de C.J.L.C. f20. Voor het wijkgebouw Zoals bekend heeft ds C. J. Lambour wekelijks wel het nodige te verantwoor- het te stiohten wijkgebouw er jeugdcentrum aan de lage zijde. Als eer niet alledaags voorkomende gift ontving de toezegging van de aanbieding en ongeveer 180 pond wegend varken, ter waarde van ongeveer f 160. De predikant houdt zich ook in de toe komst van harte aanbevolen! HAZERSWOUDE Burgerlijke stand GEBOREN: Willem, z. v. C. Rade maker en A. van Ofwegen. Emigrant Onze plaatsgenoot de heer Th. van Vliet vertrekt morgen met het s.s. Siba- jak naar Nieuw-Zeeland, waar hij hei landbouwbedrijf gaat uitoefenen. Landarbeiders bijeen Morgenavond om half 8 vergaderen de Hazerswoudse leden van de bond van Chr. landarbeiders in één der lokalen achter de Geref. kerk. Een hoofdbestuur der zal in deze bijeenkomst het woord Vergadering mannenvereniging Donderdagavond om half 8 vergadert de mannenvereniging Onderzoekt de Schriften in de bovenzaal van het oude raadhuis. DE KAAG Jeugdherberg was zeer in trek Dat de jeugdherberg De Trekschuit in De Kaag nog steeds In trek is bij de jeugd, blijkt wel uit het feit, dat ze in de afgelopen zomer door 5167 personen is bezocht. Geen wonder, dat de Ned. Jeugd herbergcentrale weer een verlenging kreeg van het huurcontract met de ge meente Alkemade. Helaas kon men nog geen begin ma ken met de uitvoering van de bestaan de uitbreidingsplannen. Er is nu te wei nig gelegenheid voor ontspanning. Voor al voor de buitenlanders (die door de Leidenaren vaak de verkeerde kant op worden gestuurd) was de boot, men een tocht over de Kaag kon maken, een zeer gewaardeerde attractie. Niet minder dan 1056 personen maakten deze tocht mee. In 1952 kreeg de jeugdherberg bezoek van de leiders van de Amerikaanse Jeugdherberg Centrale, van de Waalse Centrale en van de secretaris uit Ma rokko. De moeder van de Kaagse herberg bezocht de Beneluxconferentie te Ant werpen. Van de 1604 buitenlanders kwamen er 579 uit Duitsland, 533 uit Engeland, 158 uit België en 109 uit Amerika. De overige buitenlanders waren afkomstig uit vrij wel alle andere Europese landen. Hun aantal schommelt van beneden de tien tot boven de zestig. Zo luiden twee van de zeven vragen, die het Eerste Kamerlid mr. dr J. in 't Veld, oud-minister van Wederopbouw Volkshuisvesting, vanmiddag richtte tot minister Donker, tijdens zijn inter pellatie inzake de ontvluchting van zeven waarste oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te Breda, In zijn laatste vraag vroeg dr In 't Veld er op gerekend kan worden, dat de organisaties van gewezen N.S.B.'ers e.d., zomede organisaties, waarin dezen een vooraanstaande rol spelen, scherp in het oog zullen worden «gehouden en bij ont dekking van enigerlei illegale activiteit onmiddellijk krachtig zullen worden gepakt. De interpellant begon met de minister te verzoeken, een uiteenzetting te geven de omstandigheden, die de vlucht hebben mogelijk gemaakt, waarbij speciaal antwoord verwachtte op paar met name genoemde onderdelen. Zo wilde hij weten, hoe het mogelijk was, dat behalve de drie aangewezen gedeti neerden nog vier anderen zich naar de verwarmingskelder konden begeven, zonder dat het bewakend personeel dit bemerkte. Voorts, hoe lang de bewaker- hoofdstoker reeds ziek was en waarom zo lang niet een ander met het toezicht was belast. Bovendien of het toezicht op het contact van de gedetineerden met de buitenwereld wel voldoende was en waarom de ontsnapping pas zo laat werd bemerkt. Tenslotte, hoe men op het denkbeeld kwam, tijdens of in de pauze van de filmvoorstelling een telling van de aanwezigen te houden. Ook vroeg dr In 't Veld, waarom niet onmiddellijk na de ontdekking het sig nalement der ontvluchten met hun foto's aan de gehele pers is doorgegeven en via de radio een beroep op de medewerking van het publiek is gedaan, terwijl tevens gevraagd werd, wanneer en op welke wijze de Nederlandse grensposten zijn gewaarschuwd. Bovendien wilde dr In 't Veld weten, of met vrucht een beroep gedaan kon worden op de medewerking de Duitse en de Belgische .grensbe waking en zo ja, wanneer en op welke wijze deze medewerking is gevraagd. Heeft het onderzoek zich ook uitge strekt tot de hulp, welke de vluchtelingen buiten hebben gekregen en zo ja, met welk resultaat en heeft met name het onderzoek naar de auto's, welke bij de vlucht zijn gebruikt, iets opgeleverd, zo luidde de derde vraag. Tenslotte wil de de interpellant weten, of de na de ontvluchting genomen maatregelen ter verscherping van de bewaking als blij vend zijn bedoeld. Indien dit niet het ge val is, zo werd gevraagd, hoe denkt de minister dan in de toekomst dergelijke ontvluchtingspogingen te verijdelen? Tot de minister van Buitenlandse Za ken richtte dr. In 't Veld vijf vragen. In de eerste plaats werd een uiteenzetting de grensoverschrijding en wat daar- gevolgd is gevraagd. Voorts infor meerde interpellant of het in overeen stemming is met goede internationale gebruiken, dat personen, die illegaal de grens hebben overschreden op de sim pele verklaring, dat zij politieke vluch telingen zijn, weer worden vrijgelaten. Indien men in West-Duitsland op dit stuk van zaken andere opvattingen mocht hebben, is het dan niet gewenst, zo werd verder gevraagd, overleg met de regering te Bonn te openen, teneinde een herha ling van wat zich te Kleef zou hebben afgespeeld, te voorkomen. Ook werd er naar geïnformeerd, of de bezettingsautoriteiten nog zeggenschap hebben inzake toelating, uitzetting en uitlevering van hen, die in bevriende landen wegens oorlogsmisdaden vei deeld zijn. Tenslotte wilde dr In 't Veld graag weten, of reeds mededelingen ge daan kunnen worden over het resultaat van de besprekingen met de West-Duitse regering en eventueel met de bezettings autoriteiten over uitlevering of uitzetting van de ontvluchte gedetineerden. WATERSTANDEN. DEN HAAG. 6 Jan. Mannheim 346 —0 1' 245 —0 09. Koblenz 309 —0,17. Keule Eefde 555 33. Deventer 446 0 195 —0.10. Borgharen 4162 0.( 1268 0.04, Grave 542 +0.17. Vre —0.25. Lith 162 —0.42. Nieuwsflitsen uit de omstreken i 177 —184. zeugen 160 —170. i: 8.80—15.70; groene kool 12 90—23; boe renkool 19—38; kroten 13.40; gekookte kro nen 12—28; peen 22—30; spruiten 37—68; an- Ujvie 90—119: appelen 13—30: peren 5; wit lof 41—73; tomaten 45: sla 3.70—12.40; knol- jelderie 11—W; selderie 6.40—17.40; uien 21 —33; prei 37—49. KATWIJK AAjN DEN RIJN, 5 Januari Groenteveiling: was peen I 1330; idem H .4—22; rode kool 7—12.10: gele kool 7.20— 14—35; kroten 5—14; alles per 100 k«; lolselderie 516 per 100 stuks. RIJNSBURG. 5 Januari Overzicht Flora: e tulpentrekkers hebben vanmorgen niet epaald van plezier de vlag uitgestoken, 'ant de tulpen brachten prijzen op. die men i 1953 nauwelijks voor migelijk had gehou- »n. Krelage's Triumph was al heel goed koop: van f0J27 tot op zijn allerhoogst f060 per bos en een kind kan uitrekenen, dat er or zulke prijzen geld bij moet. Hildegarda is wat duurder en noteerde van f 0.46 tot 50. Crown Imperial liep van f 0,43 UA f 0.65, terwijl White Sail van f 0.50 tot f0 60 bos opbracht. Brightling werd verkocht f 0.66. William Copland liep nog behoor lijk. Goede partijen draaiden rond f 1 en f 1.10 per bos. afwijkend goed werd verkocht voor f 0.66 per bos. Wat bakken El Toreador werden afgedrukt op f 7 per 100. Narcissen eveneens goedkoop. En wat de hya- betreft: nnpocer.ce ging van f 4 tot Rr 100. Pink Pearl en Jan Bos tot f25. Gemengde partijen gingen weg van f20 tot f25 per 100. RIJNSBURG. 5 Januari. Groenteveiling. Waspeen A 14—27. idem B 20-2260. kroten 14—15. uien 19—25. rode kool 7—12.30, gele kool 690—10 70. groene kool 13.90—1820, boe renkool 2024. kr\lselderij 5—20. BODEGRAVEN. 6 Jan. Kaasmarkt. Aan voer: 70 partijen. Ie soort 2.34—2,39. 2e goor» 2.302,33. extra 2.40. Handel flat H1LLEGOM Raad herdacht de heer B. N. Loerakker De gemeentevlag waalde Zaterdag avond halfstok, toen de gemeenteraad van Hillegom in een korte vergadering bijeen kwam ter herdenking van het Vrijdag overleden raadslid, de heer B. N. Loer akker. De voorzitter herinnerde er in zijn toe spraak aan, dat de heer Loerakker slechts enkele dagen geleden namens de gehele raad het college van B. en W. een geluk kig 1953 toewenste. Voor hen, die in Gods goedheid geloven en in een beter leven hiernamaals, zijn de wensen, die wij de heer Loerakker toevoegden een gelukkig 1953, slechts ln schijnbare tegenspraak met het leed, dat zijn fami lie en wij allen gevoelen bij dit plotse linge verscheiden, zo zeide de burge- meester. Wij weten, dat hij een overtuigd Chris ten was, die van zijn geloof in God ge tuigde in het openbare en sociale leven. Voor hem kan er geen gelukkiger nieuw jaar denkbaar zijn dan thans zyn deel geworden, aldus spreker. De burgemeesteer herinnerde aan i Sport en Wedstrijden ln de K.N.V.B.: Technische Commissie thans samengesteld Nieuwe leden zijn de heren ir Denis en Pellikaan J. van Steenis jr werd jeugdkampioen L.S.B. De technische commissie van de K.N.V.iB. is thans samengesteld. Tot leden zijn benoemd de oud- internationaals ir H. L. B. Denis uit Den Haag en H. A. Pelli'k-aan uit Tilburg. In de T.C. hebben thans zitting de heren G. Kruyver, voorzitter; ir H. L. B. Den-is, Es, H. P. Hoolboom, H. A. Pelli kaan en nog een nader aan te wijzen vertegenwoordiger uit ihet Noorden. teahmsche commissie heeft tot leden de keuzecommissie benoemd de heren H. P. Hoolboom (Ede) als voorzitter, ir H. L. B. Denis en C. v. Es (Soest) als leden, waarmee het bestuur v K.N.V.B. zich volkomen accoord heeft verklaard. Ir Denis, die thans 56 jaar -is en nog iltijd in Den Haag woont, kwam als speler van H.B.S. in 1919 voor het eerst het Nederlands elftal uit en pas in 1930 werd zijn „Oranje"-periode afge sloten. In die periode van 20 jaar speelde Denis niet minder dan 56 wedstrijden in het Oranjeshirt, waarvan een groot aan tal als aanvoerder. Over zijn benoeming zei ir Denis, dat hij met groot genoegen zal samenwerken met zijn mede-K.C.-leden. De heer Denis zag zijn benoeming tot T.C.- en K.C.-lid neer als een verrassing. „Men heeft mij destijds gepolst of ik voelde en ik heb toen gezegd: als het moet, dan moet -het". De heer Pellikaan, thans 42 jaa-r, speelde 13 keer in het Nederlands elftal. Naast zijn technische bekwaamheid als speler toonde hij zioh een geboren voerder en vooral zijn vereniging Longa heeft veel aan hem te danken. Zijn be noeming tot lid van de T.C. was voc insiders geen verrassing. Luchtvaartcongres dit jaar in Nederland Eind Mei in Den Haag Mede in verband met het feit. dat op het ogen-blik een Nederlander, de heer C. Kolff, voorzitter der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, president is van de „Federation Aeronautique Internationa le", heeft deze internationale sportfede ratie aan de KNVVL verzocht, het jaar lijks F.A.I.-congres ditmaal in Nederland te organiseren. De koninklijke vereniging heeft dit verzoek spontaan ingewilligd en is reeds begonnen met de voorberei dingen om de vergadering eind Mei in 's-Gravenhage bijeen te doen komen. Vriendenschaar IIBent huizen I 37 Het eerste tiental var» Benth-uizen, dat djit seizoen voor het eerst in die cornipe. titie van de LSB uitkomt, komt verras- send goed voor de dag. Het won n-u var Vriendenschaar II en wel met 7—3. Het zou ons niet verwonderen, als de volge lingen van dr De Leeuw kampioen wer den. Ged. ud-teleg: C. Kouwen (V.)— dokter D. A. de Leeuw (B.) 0—1; G W. L. MorvnéG. Pos V»14B. Ouwerkenk J. van Beveren 0—1; F. v. d. Kaaij H. Sprui-temburg 0—1; K. JaneenH. Morbis 0—1; K. Verbiest—B. de Ruiter l0; J. A. N. den TookelwarM. Brou wer Vi14; C. v. d. BurgK. L. Merbis 1—0; R. LamcelD. Kik 0—1; C. J. Brouwer 01. KOUDEKERK AAN DEN RUN Burgerlijke stand OVERLEDEN: L. de Graaf, ongeh., De jeugdige J. van S teems jr (14 jr) is jeugdkampioen 1952—'53 van de LSB geworden en nog wel met de fraaie score van 214 uit 3. Dat is een verrassing, want vrijwel algemeen had men d'e winnaar gezooht in het drietal N. Mean-sen, J. Koppenaal en H. P. Struoh, van wie Meersen Koppenoal in de competitie van de LSB reeds de nodige routine hebben opge- Dat bi-eek echter ook het ge-vai te zijn met de jonge Van Steenis, die bij zijn vodler, broer en misschien ook bij zijn oom ijverig college heeft gelopen. Hij zal nu in de Paesvacantie mee mogen dingen naar de titel jeugdkampioen van Nederland. De einduitslag van de finale is: 1. J. van Steends jr (Leiden) 214 pt; 2. N. Maarsen (Voorschoten) 1-14 pt; 3. en 4. J. Koppenaal (Sassenheim) en H. P. Struoh (Oegstgest) beiden 1 punt. Gaat Hjalmar Andersen toch weer rijden De Olympische schaatskampioen Hjal- ïar Andersen heeft plannen om toch 'eer in te schrijven op internationale wedstrijden. Volgens vrienden „Hjallis" voelt hij er veel voor tegen Nederland uit te komen tijdens de inter nationale ontmoeting die op 4 Februari zal plaats vinden. Door verschillende Noorse bladen wordt echter getwijfeld aan 7,„_. teurisme. Het vorige jaar heeft Andersen nadat hij officieel de baan vaarwel had gezegd, twee boeken geschreven zijn ijservaringen en bovendien heeft hij tournée gemaakt door Noorwegen lezingen te houden. Voor de Noren is dit voldoende om een commissie te benoemen die na moet gaan of Andersen nog wel als amateur kan deelnemen de wedstrijden. Volgens de Noorse bladen is Andersen i topvorm en heeft hij veel meer ge legenheid gehad om te trainen dan zijn grote rivaal, Kees Broekman, die de laatste jaren steeds met hem gestreden heeft om de eerste plaats. Nijmegen-lintjes gelden ook voor Apeldoorn De heer G. Boshuizen, secretaris van het uitvoerend comité van de Neder landse Wandelsportbond, heeft enkele bijzonderheden verteld over de reeds ge- besluiten betreffende de Vier daagse, die de N.W.B. van 21 tot en met Juli te Apeldoorn zal organiseren. Er zal over drie afstanden, nl. van 30, 1 en 50 km gelopen worden. De 30 km- tooht is in de eerste plaats bestemd voor toeristische wandelaars. Over die dertig km kan men 9 uur doen. De 40 km (tijds duur 10 uur) is bedoeld voor de leeftijds groep van 16 tot en met 20 jaar en de 50 km (tijdsduur 11 uur) voor hen van 21 tot 50 jaar. De herinneringen, die de N.W.B. zal uitreiken, zullen aansluiten op de beloningen, die de wandelaars eventueel in Nijmegen ontvingen. Of Apeldoorn voor altijd de Vierdaagse van de N.W.B. zal blijven is nog niet be kend. Waarschijnlijk zal deze gemeente gedurende de eerste jaren de aangewezen plaats blijven. Onj de militaire basketball- titel Onder auspiciën van de internationale militaire sportcommissie (conseil inter national des sport militaires) zal van 21 tot en met 29 Maart a.s. ln de Apollohal te Amsterdam het tournooi om de inter nationale militaire basketballkampioen schappen 1953 worden gehouden. Tot nu tot hebben België, Frankrijk, de Vereniede Staten (.bezettingsleger in Duitsland), Egypte en Nederland voor dit tournooi ingeschreven. herdenking van 't 35-jarig raadslidmaat schap van de overledene, waarbij zijn grote verdiensten uitvoerig zijn ge schetst. Namens de raadsleden sloot het oudste lid, de heer Vermeer, zich bij deze Hij bracht Psalm 90 in herinne ring, alsmede de woorden van Christus: „Komt allen tot Mij, die vermoeid last zijn, en Ik zal u rust geven". Van deze realiteit was de overledene zich diep bewust. Zijn leven heeft hij verteerd in de strijd om sociale gerechtigheid, altijd met het devies: sociale gerechtig heid om Christus' wil. De raad besloot de vergadering met het zenden van een schrijven met gevoelens rouwbeklag aan de familie Loer akker. RIJNSBURG Niet tegen het Groene Kruis In de laatst gehouden raadsvergadering heeft de heer K. Zandbergen het woord gevoerd over het afstaan van grond de bouw van een gebouw voor Groene Kruis. Daarbij toonde spr. zich geenszins tegen het afstaan van grond. Wel wilde hij zekerheid hebben, dat als inderdaad gebouwd zal worden, de gemeente niet zwaar wordt belast.' Hij vroeg daarom het Groene Kruis te zoeken een exploitatie-rekening ovu leggen. Wethouder Kralt was het hier R.D.C.-nleuwa W. Leeuwen-burg en J. v. d. Meij zullen meedoen aan de persoonlijke kampioen schappen van de L.D.D.B. De wedstrijden beginnen over enkele weken. Donderdag moet R.D.C. I tegen het zeer sterke L.D.V. I uit Leiden spelen en R.D.C. II komt dan uit tegen Tempo I. Op Donder dag 15 Januari beginnen de wedstrijden het -kampioenschap van Rijnsburg. Er wordt gespeeld in drie klassen. De hoofd klasse bestaat uit drie groepen van zes spelers, -waarvan de nummers een en twee in de finale zullen komen. De tweede klasse telt acht spelers; de num- en twee spelen een partij oro de beslissing te verkrijgen. De bordencompetitie 1952 is voltooid. v. d. Brink en H. Verkuil moeten hun plaats in het eerste tiental verdedigen tegen Abr. Ravensbergen en F. A. Ver kuil, terwijl S. Heemskerk en Alb. v. d. Meij moeten spelen tegen J. Heemskerk, J. Glasbergen en G. v. d. Meij om twee plaatsen in het tweede tiental. De eind standen luiden: le klasse: J. v. d. Meij 913, W. Leeuwenburg Jr 910, A. v Meij 9-10, Joh. Kromhout 910, Jungerius 910, A. Vletter 99, Ravensbergen 98, H. Verkuil 9—6, v. d. Brink 95. 2e klasse: Abr. Ravens bergen 9—12, F. A. Verkuil 9—11, A. Egmond 911, J. P. v. d. Berg 910, W. Cederhout 9—9, H. Voorbergen 99, W. Heemskerk 99, Jac. van Egmond 98, S. Heemskerk 9—6, Alb. v. d. Meij 9—5. 3e klasse: G. v. d. Meij 1321, J. Heems kerk 13—21, J. Glasbergen 13—20, N. Schoneveld 1316, C. Schaddee van Doorn 1316, G. van Starkenburg 1315, C. van Delfs 13-14, C. van Rossum 13—13, M. van Duijn 13—12, Alb. Zand bergen 13—12, A. van Delft 13—11, C. Kromhout 1310, D. Le.uwenburg 131. Kr Leeuwen-burg 131. N.Z.H.-nieu\vs Voor de bordenwedstrijden werden gisteravond de volgende partijen Groep I: H. BinnendijkP. Brandsma 01; L. J. GoudriaanJ. W. Stigter 01; A. Ravensbergen—H. Tijsterman 1—0; groep II: J. P. KwestrooG. Kromhout 125 tbc-vrij. 60 ïarkt Aanvoer waarvan 650 vette ïruiksvee. waaronder alveren. 116 graskal- >c-vrij. 815 595 schapen/lar per 2.10-2.30. slachtpaa - kalveren f3 3.10. 2.80—2.90, 3.50 f 120. 100. 80. lar 3—0; W. de KluiverG. van Egmond 3—0; A. v. d. EijkelH. Kwestroo 3—0; J van ItersonD. Tijsterman 10. Morgenavond speelt N.Z.H. I tegen SP.W. I. Dat wordt een zware opgave voor de Rijnsburgers. Jaarvergadering De Oranjevereniging houdt morgen avond 8 uur in Vliethof haar jaarver gadering. SASSENHEIM Aardewerkfabriek „Velzen" in vlammen Omstreeks tien uur bemerkte een be woner van de Kerklaan te Sassenheim Zondagmorgen, dat er rookwolkjes op stegen uit het dak van de kunstaarde werkfabriek „Velzen". Hij waarschuw de onmiddellijk de brandweer en on danks het feit. dat zeer veel brandweer lieden de kerkdiensten bezochten, kon men een kwartier na de melding reeds met het blussen een begin maken. Onder leiding van brandmeester Schram werd de vuurhaard krachtig aan gepakt. De omwonenden waren, toen de brand zich zeer ernstig liet aanzien, niet erg gerust, doch de kranige brandmeester zag geen aanleiding, assistentie uit de o trek (Advertentie) Onze uitverkoop loopt ENORM. Geen wonder op alle artikelen 10 KORTING Kaptein Rijnsburg tc De vlammen vonden gretig voedsel in het licht ontvlambare pakmateriaal en in de houtbetimme- Met drie stralen werden enorme water massa's in het vuur geworpen en men wist de brand tot het achterste deel van de fabriek te beperken. De administra tieve bescheiden uit het voorste deel, ook de kantoren zijn gevestigd, kon den in veiligheid worden gebracht. Om twee uur in de middag kon de brand eer inrukken. We kregen de gelegenheid de schade in ogenschouw te nemen. Het achterste deel de fabriek, waar, vermoedelijk bij oven, de brand is ontstaan, heeft ernstige schade geleden. Veel aardewerk onbruikbaar geworden of beschadigd. De bovenverdieping, waar eveneens aardewerk was opgeslagen, toonde een somber beeld. In het dak is een gat van verscheidene vierkante meters gebrand. In het voorste deel van de fabriek is al leen waterschade. Door deze brand zijn ongeveer hon derd mensen, die in of buiten de fabriek werken, gedupeerd. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van de brand za gen we de burgemeester en de beide wet houders. De politie onder leiding van op perwachtmeester P. Kruiswijk zorgde voor de afzetting. (Door de trage postverbinding kan dit bericht pas vandaag worden geplaatst Red. N. L. C.) Twee auto's van de weg Door de gladheid slipte een personen auto op de Rijksweg. De wagen kwam in de naast de weg staande heg terecht De bestuurder liep een hoofdwonde op. Een andere personenauto kwam eveneens in de heg terecht. Beide wagens werden be schadigd. Nog een gladheidgeval Een bus van de N. Z. H. reed op de Parklaan op een daar geparkeerd staan de personenauto, toen de chauffeur van de bus afremde bij de halte. De achter kant van de personenwagen werd inge deukt. Hoe er gespaard werd Bij de rijkspostspaarbank werd in De cember ingelegd f 23.15128 en terugbe taald f 23.798.98. Mooie export-order Circa 35.000 damesmantels uit Amsterdam naar Amerika (Van een onzer verslaggevers) Voor het eerst zullen Nederlandse da mesmantels dit voorjaar op de Ameri kaanse markt komen. De N.V. Confec tiefabriek De Groot en Co te Amster dam heeft namelijk Amerikaanse orders in haar boeken staan, die baar de ver wachting geven van een uitvoer van 30 k 40 diudzend damesmantels in dat jaar naar de Verenigde Staten. Deze orders zijn niet zó maar uit d« lucht komen vallen. Reeds ongeveer een jaar geleden heeft de N.V. een Amerikaanse verkooporga nisatie gesticht, in samenwerking met de firma Continental Modes Ltd, te New York. Per seizoen stuurt de firma De Groot uit haar collecties van een 200 k 250 stuks een speciale collectie van 40 k 50 stuks, dde apart voor Amerika is uit gekozen met behulp van Amerikaanse adviseurs, in viervoud naar dit verkoop kantoor. Daardoor kunnen ln 4 plaatsen tegelijk modeshows gegeven worden, waar de grote zaken kunoen bestellen De laatste maal werden de modellen ge toond in Dal-las, San Francisoo, Chicago Los Angeles en New York (Holland House en in het chique Waldorf Astoria Hotel). De confectie-industrie moet uiteraard altijd voor het opnemen van haar orders een seizoen vooruit werken. Aan de hand van de op de shows binnengekomen aarv- vragen kon de firma haar export-pro gramma opbouwen, dat voor dit jaar dan het reeds genoemde aantal van 30 40.000 mantels omvat. Een damesmantel, die hier ln de prijs van pin. ƒ140 komt (winkelprijs), levert de firma voor $25—40 en komt in de Amerikaanse magazijnen dan op een verkoopprijs van $70—125. De mantels zijn voor een belangrijk deel gemaakt van Tilburgse stoffen, ai w-onien er ook Italiaanse. Franse en Engelse fabricaten verwerkt. In verband met de in Amerika be haalde successen zal de N.V. De Groot haar bedrijf in Amsterdam uitbreiden, waardoor het personeel met 500 kao worden vermeerderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3