Duitse vrouw vertelt over de misdadiger Faber €Hefarine,,4 Versterking der wachten in de Berlijnse grenszones Betere regeling voor het personenvervoer Gen. Synode der Geref. Kerken hervatte haar arbeid Keel Verzachtend I« llllll Toch is het zo! 2 DINSDAG 6 JANUARI 1953 „Ik gal hem een burgerpakje" „Het was altijd een bijzonder vriendelijke, gezeglijke en zachte jongen" Vrijwel aan de voet van de bepoeder- suikerde Drachenfels ligt aan de Rihön- dorf tussen Königswinter en Bad Honnef een vriendelijk huis, een eindje van de weg af. Daar woont de familie R. Klaas C. Faber, een der uit Breda ont vluchte gevangenen, gaf bij het kanton gerecht in Kleef het adres van deze familie op als adres, waarheen hij van plan was te gaan. Hij heeft dat inder daad ook gedaan; op Zaterdagavond 27 December kwam hij er aan. „Jongen, ben je vrij? Wat ben ik ge lukkig." Met deze woorden werd Faber begroet door Frau R., een kleine, bleke en vermoeide vrouw, zo meldt Parool". „Vrij nu ja, in zoverre, ik ben ontsnapt uit de gevangenis in Breda Maar je behoeft niet bang te zijn maar." En daarbij haalde Faber het bewijs te voorschijn dat hij door de kan tonrechter te Kleef was veroordeeld tot tien Mark boete en dat hij deze had be taald. „Duitsland levert ons niet uit, wij zijn hier veilig." „Ik kan met geloven dat deze jongen iets verkeerds heeft gedaan," vertelt Frau R. „De Fabers kwamen vooi oOrlog altijd in Rhöndorf in pension. Zij hadden een bakkerij in Haarlém. Ikzelf ben bakkersdochter en zo kwamen wij met elkaar in contact. Wij gingen Holland, zij kwamen hier. Zij hielden van Duitsland, wij hielden van Holland. Maar u moet me niet kwalijk ne_ als ik uw Hollands accent hoor dat doet me na alles wat er gebeurd is (Advertentie) Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n jQije doel wonderen Wereldnieuws in zakformaat GENERAAL RIDGWAY heeft verklaard, dat een Ruseisoh-ï aanval in de ko mend» twaalf of achttien maanden een ernstige plag zou toebrengen de Westeree defensie. HU is echter niet van mening, dait het Westen verslagen zou worden. Ondanks deze optimisti sche uiting legde hij er de nadruk op, dat de defensieve imspammdng van het Westen „verre van bevredigend" is, de schattin-gen van de vijandelijke (Russische) sterkte in aamanerkiwg se- HET AMERIKAANSE departement van Buit, Zaken heeft met klem ontikend, dat de V.S. overwegen, de Geallieerde troepen uit Triëst terug te trekken en het vrije 'gebied tussen Italië en' Zuid- Slavië te verdelen. Volgens een bericht in de Zuidslavisehe pers zouden Ame rika en Enige land een dergelijk plan voorbereiden en derhalve de haven met de omrlmigende A-zone aan Italië en de B-zone aan Zuid-Slavië worden toegewezen. Zone A is nog steeds be. zet door de BritsAmerikaanse troe pen; zone B door Zuid-Slavië. Beide lauden eisen het gehele gebied voor zioh op. IN ZUID-SLA'VIË vindt een grote zui vering in het leger en onder het bur gerlijk bestuur plaats. Volgens A.P. zijn reeds 2000 personen ontslagen en 200 Komdraform-agenten gearresteerd. Het merendeel der arrestaties vond plaats in Vardaska. in de republiek Macedonië, waar de bevolking over wegend udt AJibamen en Bulgaren be. staat. TWEE OOSTBERLIJNSE ochtendbladen, de National Zeitun-g am Montag en Der Montag zullen wegens papierge brek niet meer verschijnen. EEN CHINEES nationalistisch tribunaal heeft voor het eerst een Amerikaan vervolgd en wel een oud-officier van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten. Hij wend tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld en zal. nadat hij zijn straf heeft ondergaan, udt Formosa worden gewezen. De Amerikaan was bij zijn arrestatie in het bezit van 33 pakjes verdovende middelen, die veertien kg wogen. ALLE DEENSE soldaten hebben bevel gekregen, voortaan uit te zien naar vliegende schotels. In een telegram van de generale staf, dat in de kazer nes is voorgelezen, werd kort en bon dag gezegd, dat de soldaten moeten uitzien naaT alle vreemde verschijn selen in het luchtruim en bij ontdek king, onmiddellijk rapport uitbrengen ISRAËL HEEFT, bij monde van zijn ambassadeur in Washington, de grote bezorgdheid der Israëlische regering naar voren gebracht, aangezien de West-Europesc mogendheden voort gaan wapens te zenden naar de Arabi sche landen. IN DE BRAZILIAANSE staat San Pau-lo is een ernstige gele koorts-epidemie uitgebroken. Reeds zijn veertig patiën ten overleden. President Vargas heeft orders gegeven, de epidemie met man en macht te bestrijden. TE KEULEN WORDi' thans definitief een Westdultse maatschappij voor 'luchtvaar tmaterieel opgericht De nieuwe maatschappij beschikt over eén kapitaal van 6 milildoen mark en het ligt in de bedoeling, een nieuwe Luft hansa te vormen IN GEVAHA CARMEL, een dorp ge sticht door Turks- immigranten, is door de Turkse gezant in Israël de eerste boom geplant van een bos, dat naar de stichter van de Turkse repu bliek. Kemal Ataturk, zal worden genoemd. De plechtigheid werd bijge woond door de president van Israël, Yitzhaq Bentzvi, die in een rede her inneringen ophaalde aan zijn studie tijd in Turkije vóór de eerste wereld oorlog en sprak over de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Turkije en Israël. Het bos zal uit tienduizend' bomen bestaan. eangenaam aan. Hoe is het toch moge lijk dat de Hollanders zo'n goeie jongen levenslang geven? Moet er dan i haat onder de mensen blijven bestaan? Weet u wel dat Fabers vader in 1944 toen hij op de fiets zat, van achteren doodgeschoten door Hannie Schaft, een communiste of iemand van de zetsbeweging?" „Grote indruk" „Dat heeft," zo vervolgde Fr?u R., „op die jongen natuurlijk grote indruk gemaakt, dus achter die lui van het zet zal hij heus wel hebben heen ge zeten. Maar dat kun je hem toch niet kwalijk nemen. Het was altijd een zonder vriendelijke, gezeglijke zachte jongen. En toen hij hier op die stoel zat, waarop u nu zit, toen wa; helemaal niet of wij hem in ruim tien jaar niet gezien hadden. Wij hadden het gevoel of het nog maar kort leden was dat wij voor het laatst tact met hem hadden. Hij was helemaal niet veranderd. Hij zag er ook niet uit of hij acht jaar in de gevangenis gezeten had, behalve dan dat hij nog zijn gevan geniskleding, een Engelse battledress, aan had. Wij hebben hem een ander pak gegeven. De kleren die hij hier achter heeft gelaten, zijn door de Duitse politie In beslag genomen." „Wanneer is de Duitse politie bij geweest?" „O, al een paar maal, voor het eerst op Oudejaarsdag. Dat was een WoeiiS- dag, maar Klaas was al Maandagochtend de 29ste op de trein gestapt naar Kleef. Hij wilde daar nog eens gaan overleggen hoe hij nu verdèr aan papieren moest komen. Hij dacht er eventueel ook over naar Oelsen te gaan, daar is een kamp voor vluchtelingen." „Sobrok u toen u hem ineens vo zag staan?" „Ja, natuurlijk, maar ik was ook wel erg blij. Mijn eigen zoon i6 vermist, mis schien zit hij wel als zogenaamd oorlogs misdadiger in Rusland gevangen. Aan hem moest ik aldoor denken, toe Klaas hier had. Ik hielp hem omdat ik graag zou wallen, dat iemand miin en zoon zou helpen Cn na een korte pauze: „Denkt u ze die jongens zullen uitleveren als ze ze te pakken krijgen? Dat zou toch wel heel erg zijn. Ze zijn toch naar Duitsland gevlucht, omdat ze geloven voor Duits land iets gedaan te hebben. Hoe is het nou mogelijk dat men onze mannen al weer wapens in de handen wil drukken. Wie de oorlog verliest wordt als mis dadiger beschouwd. Nog honderden van onze jongens zitten in de gevangenissen. Hun enige fout is dat ze gehoorzaam zijn geweest." En met een nieuwe gedachtensprong: „Ik vind het verschrikkelijk, dat Klaas aan het rondzwerven is. Hij zal in de trein wel gezien hebben dat de Duitse politie achter ze aan zit en toen zal hij dus wel niet naar Kleef gegaan zijn. Maar eens loopt het mis en wat dan? Wat is het toch jammer, dat het zo ge lopen is tussen Duitsland en Holland. Ik herinner me nog, in Augustus 1939 waren we voor het laatst in Holland en toen viel het me al op, alle verdedigings werken waren op ons gericht: Spaanse ruiters, de stellingen, alles. Niets stond naar de Engelse kant waar de schepen vandaan moesten komen. En toen heb ik heel wat Hollanders horen zeggen: „Laat ze maar komen, de Duitsers, dan zullen Maar dat moet ik er bij zeggen, de Fabers waren nooit voor oorlog. Dat waren echte patriotten, geweldig koningsgezind. En wij, hoewel wij Duit sers waren, voelen het net zo. Het huwelijk van Juliana, de geboorte van de prinses sen, wij hebben het allemaal beleefd of het ook ons aanging." Een diepe zucht en dan zegt Frau R.: „Enfin, nu weet u alles. Als u nog wat weten wilt, dan komt u maar weer, maar ik hoop, eerlijk gezegd, dat u niet meer terugkomt." Concurrerende beul ontdekt? Wie de zegeningen van het nazi-bedrijf aan den lijve ondervonden heeft, vraagt zich wel eens af, waar al die Hitler-sa- disten. thans weer werkzaam als brav burgers, toch gebleven zijn. Af en to wordt daar wel eens iets van onthuld. Het communistisch georiënteerde Ween- se blad Tageblatt am Montag heeft ont dekt, dat Hitler's belangrijkste beul op het ogenblik croupier is in een speelhuis in de Oostenrijkse toeristenplaats Velden, gelegen aan het Woerthermeer. Het blad meent zeker te weten, dat de beul. die door Hitler weird aangewezen om de voornaamste politieke tegenstan ders op te hangen, onder een andere naam in Velden leeft. Op last van Hitier zou hij minstens 70 doodvonnissen vol trokken hebben Beulen van linkse er rechtse totalitaire stelsels zijn niet ge makkelijk in velden of wegen te dekken, daarom frappeert het, dat juist het communistische blad Tageblatt Montag. een concurrerende beul in Vel den ontdekt. Vader en zoon in het zelfde zweetkamertje Op dezelfde dag deden in Potchef- stroom een vader en zijn zoon in hetzelfde vertrek hun examens, De 47-jarige vader ds L. S. v. d. Walt uit Bloemfontein voor het doctoraal wijsbegeerte, de zoon voor zijn eerste examen in de theologie. wijs Stichting (Advertentie) Begralenis met politieke demonstratie, waaraan 50.000 Oost-Berlijners deelnamen WfALDEMAR SCHMIDT, de politiechef van Oost-Berlijn, heeft meêge- W deeld, dat nieuwe politie-eenheden zullen worden gevormd om een Sterkere ring rondom Berlijn te leggen. Aanleiding hiertoe zijn de jongste incidenten, waarbij op de grens van de Franse en Russische zones doden zijn gevallen. Ook de Westerse commandanten van Berlijn zullen maat regelen treffen ter verhoging van de veiligheid der zonègrenzen. Met in gang van vandaag zal o.a. intensiever met politiejêeps langs de grenzen der Westelijke sectoren worden gepatrouilleerd Gisteren werd de 19-jarige Oostduitse men. De kist met het stoffelijk overschot politieman Helmut Just die op 30 Decern- ber bij een schietpartij om het leven kwam. ter aarde besteld. De rouwplech- tigheid ontaardde in een demonstratie, 50.000 Oost-Berlijners deelna- F.N.O.P.-rapport adviseert Voorkeursbepaling inzake geregelde diensten moet vervallen (Van i onzer verslaggevers) Een studiecommissie van de Federatie an Nederlandse organisaties voor per- menvervoer heeft naar aanleiding van de slechte commerciële toestanden in het tourwagenbedrijf en de onbevredi gende vervoerspolitiek van de overheid rapport gepubliceerd, waarin een analytische beschouwing wordt gegeven an het beroepsmatig vervoer van per- men met autobussen. Het rapport maakt reeds onmiddellijk ?n scheiding tussen geregeld vervoer, dat zijn de z.g. lijndiensten en het on geregelde vervoer, dat weer gesplitst is ui touristisch vervoer en bestemmingsver- De moeilijkheden gaan voornamelijk n het feit, dat aan de z.g. lijndiensten ;n voorkeursrecht wordt toegekend bij het verlenen van vergunningen voor het groepsvervoer. In enkele conclusies stelt het rapport als voorwaarde, dat de vrij heid van onderneming gewaarborgd dient te zijn. Overigens moet er een zo danig stelsel van maatregelen zijn, dat het algemeen welzijn wordt bevorderd. Voorts bepleit het rapport het stellen risen van vakbekwaamheid van de ondernemer en de credietwaardigheid. aanzien van het geregelde ver voer zegt het rapport: om doelmatig heidsredenen is het noodzakelijk con- currentie-beperkende maatregelen te n en eventueel tot bundeling van twee of meer trajecten over te gaan. Wanneer ondanks een diep-ingrijpende bundeling en rationalisatie bepaalde lijnen niet rendabel zijn, moet het tekort vit publieke middelen worden gedekt. Over het ongeregelde vervoer door ge regelde vervoersondernemingen ver klaart het rapport: wanneer door deel neming van geregelde vervoerbedrijven aan het ongeregelde vervoer het zelf standige ongeregelde vervoerbedrijf in zijn bestaansmogelijkheid wordt be dreigd. dienen maatregelen ter i koming daarvan te worden genomen. Ten slotte moeten ook binnen deze laat ste bedrijven maatregelen voor gezond making worden genomen. Het rapport is reeds ter kennis van de minister van Verkeer en Waterstaat ge bracht. Zes schilderijen gestolen in Nijmegen Bij de politie te Nijmegen is gisteren aangifte gedaan van diefstal van zes schilderstukken uit een kunsthandel aan de Molenstraat. De doeken bleken in de kunstafdeling van de zaak uit de lijsten te zijn gesneden. Het waren werken van J van Mourik, Chris Bender. Holman en Westerman Advertentie) Bral hoofdpijn van Just was geplaatst op een politie auto en werd gedekt door de vlag van d? Oostberlijnse republiek. Honderden luid- sprekers dienden om het effect dezer po litieke demonstratie zó groot mogelijk te doen zyn. Wederzijds hebben Oost-Duitsers Westerse autoriteiten elkaar van provo caties aan de zonegrenzen beschuldigd. De situatie is dus weer gespannen gewor den. Aan het verzoek, zwaardere wapens in handen van de Westberlijnse politie te geven, hebben de Westelijke commandan ten niet voldaan; zij nemen liever zelf veiligheidsmaatregelen. Nog steeds vinden er arrestaties plaats. De R.K. Kerk in Belijn heeft bekend gemaakt, dat één van haar geestelijken. Hans Busch. die sinds Kerstmis spoorloos verdwenen was, in de omgeving van Ber lijn is gearresteerd door de communisti sche geheime politie. In een kamp.voor uitgewekenen te West-Berlijn is Helmut Baum in hechtenis genomen, er van ver dacht als agent der Oostduitse autoritei ten te hebben gewerkt. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat West berlijnse functionarissen venvachten, dat tegen het voorjaar in Oost-Duitsland een zuivering of een staatsproces zal plaats vinden. Minister overweegt: Hogere uitkering bij beroepsziekte Minister Suurhoff acht het sociaal niet geheel bevredigend dat een verpleegster, die voor de tweede maal een tuberculose- infectie oploopt, slechts een ongevallen- uitkering krijgt op basis van het (lagere) salaris dat zü verdiende tijdens de eerste infectie. Wanneer er geen ernstige be tegen bestaan, zal de minister een verbetering in het betreffende wets artikelen bevorderen. Deze verbetering moet naar zijn aanvankelijke mening echter niet beperkt blijven tot t.b.c.- aandoeningen van verpleegsters, maar moet zich uitstrekken tot alle gevallen waarin iemand opnieuw ongeschikt voor zijn werk wordt als gevolg van een vroe ger ongeval. Dit heeft de bewindsman geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Mol (K.V.P.). Minister Mansholt napr Denemarken Minister S. L. Mansholt is voornemens op 13 Januari naar Kopenhagen te ver trekken om daar met zijn collega, de Deense minister van Landbouw J. Söndrup, besprekingen te voeren over de eenwording van de Westeurópese land bouw. Prijs van gebruikte auto's gedaald Vorig Jaar ruim 10.000 wagens geveild Naar aanleiding van haar vierde jaar- ■crslag deelt de Enavo (Eerste Neder landse Auto Veiling Organisatie) mee, dat de gemiddelde prijs van gebruikte auto's aan het einde van 1952 veertig procent lager was dan aan het einde het voorafgaande jaar. er 1952 heeft de Enavo 10.480 auto's geveild, waarvan een derde werd gegund. Op de vellingen worden .vooroorlogse auto's bijna niet meer ingeschreve hieruit concludeert men, dat deze gens bijna geheel uit het Nederlandse autopark verdwijnen. Gezien de aar op de veilingen in ons land is de Enavo van mening, dat er in Nederland overschot aan goede automobielen be- In verhouding tot andere landen in Europa liggen de prijzen van gebruikte auto's in Nederland het laagst, niet tegenstaande de prijzen voor dit soort auto's in andere landen ook dalende zijn, aldus de Enavo. Sigarenfabriek Cadena naar Den Bosch De N.V. Compania Cadena te Culem- borg, een der bedrijven van de Verenig de Hollandse Sigarenfabrieken, wordt binnenkort ondergebracht in de Antonio- sigarenfabrieken te 's-Hertogenbosch, die tot hetzelfde concern behoren. Wat er met de 60 k 70 personeelsleden gebeurt, is nog niet beslist. Postspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank is in Decern, ber j'.l. f33 min ingelegd en f30.6 min terugbetaalde, zodat er ƒ2,4 min is ge spaand. Gedurende het gehele jaar is 376 miki ingelegd en ƒ364,7 min terug betaald, zodat er ƒ11,3 miln gespaard is, terwijl er in 1951 f96,5 min werd te rugbetaald, zodat er een verschil is van f 107,8 min. Na de oorlog werden er ge regeld grote bedragen ingeteerd behalve 1945 toen er f761 min meer ingelegd erd dan terugbetaald. Zonder bereke ning dei; verschuldigde rente hadden de inleggers einde 1952 een tegoed van f 1309 min. Post voor militairen op weg naar Korea Post voor de militairen van het 15e aanvullings-detachement Nederlands de tachement Verenigde Naties dat op 3 Januari j.l. naar Korea is vertrokken, moet voor uitreiking in de tussenhavens uiterlijk op 8, 11 en 22 Januari en 1 Februari in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: Rang, naam en voorletters, legernum- mer, aanvullingsdetachement N.D.V.N. op uitreis naar Korea, Amsterdam-Schiphol- militair. De namen van het schip en de tussenhavens mogen niet worden ver- Commissie zal zich nader over subsidie- vraagstuk beraden (Van onze Kerkredacteur) DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN heeft gisteravond haar in November voorlopig geëindigde zittingen in de Nieuwe Oos- terkerk te Rotterdam voortgezet. Al dadelijk hervatte zij de behandeling van het subsidievraagstuk. Hierbij gaat het er om dat de kerken in staat gesteld worden in voorkomende gevallen ten opzichte van het eventueel aanvaarden van subsidie, speciaal van de overheid* naar vaste lijnen te werk te gaan. Na een breedvoerig debat voortzetting van reeds eerder gevoerde discussies ter synode aanvaardde men een voorstel van de lapporteur der commissie, ouderling A. van Driel, dat de commissie zich met de deputaten zal beraden om met een nader voorstel te komen. mogelijke zijn subsidies of donaties in welke vorm ook te aanvaarden. Doch dit beginsel steunt niet op de Heilige Schrift. Uit het debat stippen wij aan dat prof- dr K. Dijk ernstige bezwaren opperde tegen het onderscheid, dat gemaakt worden tussen de eigenlijke en de eigenlijke arbeid der Kerk. Als werk der de massajeugdevangelisatie is. dan is dat even goed eigenlijke arbeid der Kerk. Prof. dr D. Nauta meende dat als men voor het ene subsidie wil aan vaarden men het. principieel gesproken, niet voor het andere kan afwijzen. Zou men de overweging van deputaten vaarden („dat de Heilige Schrift aa Kerk de roeping oplegd om de vervulling van de haar door Christus gegeven dracht als eén offerande der dankbaar heid ook zelf te bekostigen"), dan het beslist onder alle omstandigheden Betoepin gswerk Vrije Hervormde Gemeente Aangenomen: naar IJsselmuiden T. Wakker, predikant van de oud-Gere formeerde gemeente in Aalburg. Geref. Kerken troepen to Amsterdam (wijk 5) van Andel in Vlaardingen; te Twij- zel A. O. Poppe te Hoornsterzwaag. ingenomen naar Lethbridge (Al berta. Canada) Chr. Ref. Church D. J. Scholten te Bierum. ïdankt voor Nederhorst den Berg m Bekkum te GiessenNieuw kerk; voor Lioessens Th. Boersema te Uithui- zermeeden. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt: voor Zuidbroek I. van Til te Opende (Groningen). Chr. Geref. Kerken v e e t a 1: te Rozenburg M. Drayév te Drachten en H. U. Westerterp te Lut- ten aan de Dedemsvaart. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. (Advertentie) en geneeskrachtig doorde Vicks VapoRub ingrediënten. Paatje Leyder Haven- stroom overleden Op Eerste Kerstdag is overleden de heer Ch. Leyder Havenstroom. directeur het Protestants Jeugdhuis Oost-Java te Malang. De overledene was pas 48 jaar vas tot 1950 godsdienstleraar te Soe- rabaja. Hij was zoals De Vrije Pers schrijft, de afgod van de jongens vai landaarden in zijn tehuis. Zijn Christen dom was een practisch Christendom, dat aanpakken wist en kwezelen foeide. In het Japanse kamp was hij twee malen tot de kogel veroordeeld, doch telkens was hij wonderlijk ontsnapt. Ter dood veroordeeld omdat hij niet sohip- peren wilde en geen vrees kende. Dr A. Th. van Leeuwen sprak aai graf en herinnerde er aan, dat Paatje zich geheel gaf aan zijn taak, aan Chris tus. Het lied der aethergolven Ie vrouw. 1100 Gr. .30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte- --.38 Lichte muziek. 100 Nieuws. 1.15 itaar. 1.20 Ar Gram. 2.00 „De 3.00 Voor de I iital. 4.10 Voor de Jeugd, de zieken. 5.20 Gram. 5 50 Rege- jeugd. 4.45 Vt ringsultzending: Jeugduitzending Wij op de Tong-Tong. "0 Nieuws. 6 15 VA RVU.: Dr H iclkweg- doorbraak gelukt?". _.>el VPRO: 7.30 Voor Jeugd. VARA: 8 00 Nieuws. 8.05 Politiek cc mentaar. 8,15 „Herinneringen van een bra weerman", hoorspel. 9.15 Strljksextet.. I ..De toekomst van de mens", causerie. Zang cn gitaar. 10.' 7.10 Gi 7 45 Een woord Gram. 8.18 Gewijd. Q Concertgebouworkest e: 11.15 Socialistisch nieuw !0 Orgelspel. 11.35—12.0 8 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gi dag. 8 00 Nieuws. 8.1 ..Kruistocht c Fluit en plat mededelingen. hoorspel, 12.00 en tuinbouw- muziek. 12 59 43 Wies toch ook niet aan haar lot overlaten. wachten tot morgén en eerst een hotel opgezocht, Wat moet hij beginnen, als ze dit bij hem thuis Dit is het laatste wat hij zich bewust realiseert, waar hij de nacht door kan brengen. Hij heeft te weten komen? O nee, bang voor zijn vader is Alles wat hij verder doet, lijkt in een droom te geld bij zich, dat is één geluk, hij niet. Hij heeft het vaak genoeg meegemaakt, gebeuren. Als een slaapwandelaar bereikt hij het Een hotel is gauw gevonden en 't valt Joost dat bij een werkelijk ernstig vergrijp in de ge- station, waar de bedoelde trein juist binnengeko- ook niet moeilijk om een kamer te krijgen, waar meente vaders mee-voelend hart toch steeds de men is, en neemt een kaartje voor Rotterdam, hij die nacht slapen kan. Er is echter heel wei overwinning behaalt. De chef kijkt hem met grote ogen aan. Nou breekt nig sprake van slapen. Telkens wanneer het Evenwel, aan dadelijk naar huis gaan en alles bij hem toch zeker de klomp. Joost van de wa- hem gelukt even in te dommelen, wordt hij door vertellen is Joost niet toe. De schaamte weerhoudt genmakerij die op Zondag reist! Daar zal de onrustige dromen gekweld en schrikt weer hem ervan de schaamte misschien nog wel het ouwe Maaskamp wel niet mee op de hoogte wezen, wakker. Nu eens staat hij met Wies aan de meest tegenover Sophie, die zo stil en precies anders gebeurde het vast niet. Maar hij zal er haven en kan hij haar slechts met de grootste is, die nooit één stap buiten haar boekje gaat en z'n mond wel over houden. Wat heb je aan dat moeite verhinderen om in 't water te springe die hem zeker niet licht zal vergeven dat hij de geklets? Dan weer tergt hem het vijandige uitgestreki goede naam van hun huis bezoedelt.. ..Bij die laatste gedachte krimpt hij onwillekeurig ineen, want dit zal ook voor vader een zware slag zijn. In radeloze angst begint hij plots te lopen, te lopen, zonder zelf goed te weten waarheen Totdat hij aan de haven komt en met een schok stilstaat voor het blanke rustig-kabbelende water. Eén ogenblik is er dan de machtige drang om zich in die eindeloze wijdte neer te storten en alles, alles te vergeten.... Maar in 't volgend moment is er een beeld dat hem daarvan terug houdt. Het beeld van een paar lieve, doch tegelijk sterk-dwingende ogen, die hem aankijken, niet smekend maar stil-vermanend: de ogen van moeder! n mond wel over houden. Wat heb je aan dat moeite verhinderen Dan weer tergt hem het vijandige uitgêstrel gezicht van Peet Meier en wil hij de man met zijn vuisten te lijf. om direct daarop met een schok te ontwaken en tot zijn verbazing te mer ken dat hij in een vreemde kamer rechtop zit in een door elkaar gewoeld bed. In 't volgende ogenblik verschijnt voor zijn starende ogen 't beeld van zijn moeder met een kind, zijn kind, dat ze troetelend wiegt in haar armen. Als de andere morgen om half acht een dienst meisje op zijn kamerdeur tikt, omdat hij op dat uur geroepen wou worden verneemt ze geen enkel teken van leven. Ze tikt nog eens en nog eens, gaat dan eindelijk de hotelhouder waar schuwen, die de kamer betreedt en zijn gast aan- - treft, geheel overspannen en met hoge koorts. De - J;~ onmiddellijk bij wordt gehaald, die zijn zoon niet kende door ANNIE SANDERS Joost heeft geen flauw vermoeden van de over-" dokter, die Meteen ruk keert hij zich van het water af. wegingen van de stationschef. Hij zit al in een oordeelt 't nodig om hem naar een ziekenhuis Nee, dat niet! Een lafaard wil hy niet wezen, coupe, die nog leeg is en gelukkig leeg blijft. in de buurt te vervoeren, daar hij in zo'n toe- daar hebben vaderen moeder hem niet voor groot- Hij stapt er in Rotterdam weer uit, geeft werk- stand alleen niet vertrouwd is. gebracht en dat hebben ze hem ook niet voorge- tuiglijk zijn kaartje af en staat in één van de Het ziekenhuis, waar ze hem heen brengen, is leefd. Hij zal zich haasten om aan het station drukke straten eer hij er goed en wel erg in niet hetzelfde waarin Dita werkzaam is. De af- te komen, misschien kan hij de trein van half heeft, 't Is onderhand al kwart over zeven, schuwelijke gewaarwording, om haar enige broer zes naar Rotterdam nog halen. Hij zal Dita op- dat ziet hij op de klok van een kerktoren. Zal als een woesteling te zien schoppen en slaan naar zoeken, haar vertellen hoe hij ervoor staat en hij nu aanstonds naar Dita gaan? Ze werkt tegen- elk die zich over hem heen buigt, blijft haar vragen of zij vader en Sophie op de hoogte wil woordig op de klas en dan is het nu misschien dus voorlopig bespaard. Zij doet monter en opge- brengen 't Zal erg zijn voor alle drie. ze zullen net bezoek-uur, zodat hij haar licht wel een ruinid als altijd haar werk, verzorgt haar klas clavccimbel 4 00 Voor de Jeugd. 5.20 Orgel- SDel. 5.50 Militaire causerie. 6 00 G Spectrum van het Christelijk organ verenigingsleven. 6.45 Geestelijke Engeland, BBC 330 m. 12 00 Lichte mi 12 20 Voor dé scholen. 12 40 Pianorecital. 100 Gram. 1.25 Gev programma. 1.55 Weerber 2.00 Nieuws. 2 10 Reportage 2.30 Dansmuziek. 3 00 Gram 4 00 Hoorspel. 3 00 Gev. muziek 5.30 Gram. 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weer berichten. 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Gt- Instrumentaal kwintet. 7.45 Causerie. programma 8.45 Causerie 9.00 Or- oncert 10.00 Nieuws. 10.15 Orkestcon- 1105 Causerie. 11.25 Cabaret. 12 00—0,03 8 00 Ge\ Hei Engeland. BBC lale's dagboek". Voordracht. 1.00 Lichte 2.15 Dar chte mu Welsh Orchestra. 2 45 Voor i iw. 4 00 Instrumi Orgelspel 4.45 515 ..Mrs. Dal 8 30 Gev. program. 9 m. 10.30 ..Can I com 1.15 Act, 11.20 Lichte iziek. 0,56—1.00 2.00 Schoolradio 3.40 Gram. 4 00 OmroeDC Gram 5.00 Nieuws. 5 10 Gram. 5.30 Vo 5.30 Boekbespreking, i 6 30 Voor de s izikaal programm 12.15 Lichte /s. 1.10 C luzlek. 5.00 Nii De praeses. ds P. N. Kruyswijk, vroeg of er aanleiding voor kan zijn dat de commissie de zaak nog eens naar zich toehaalt: doen wij vanavond een prin cipiële uitspraak, dan komen we in een onmogelijke situatie, omdat dan veel werk geliquideerd moet worden. De voor zitter van deputaten ds H. W. H. van Andel wees cr op dat deputaten zijn uit gegaan van de feitelijke toestand. Dat er onderscheid bestaat tussen de eigen taak der Kerk en arbeid van de Kerk waar aan sociale, paedagogische en andere kanten verbonden zijn, daarvoor zijn wij ln de werkelijkheid geplaatst. De rap porteur, ouderling Van Driel, bracht naar dat de commissie bereid is een andere formulering te zoeken ter wille het belang van de zaak zelf. Ds J. R. Goris sloot zich aan bij het pleidooi prof. Dijk en meende dat het niet de taak der Kerk behoort, de massa- jeugd te verheffen tot een zeker zedelijk peil: de Kerk moge het werk van ver enigingen of stiohtingen stimuleren, en :tiveren, maar moet er zelf buiten blij- Na de aanvaarding van het voorstel tot nader beraad, ging de synode uiteen tot hedenmorgen. In totaal 3281 vacatures bij lager onderwijs Uit de onlangs verschenen „Mededelin gen van het departement van O K. en W." blijkt o m., dat er op 16 September in totaal in 1234 gevallen niet was voorzien in door vacatures of ziekte, zuivering en militaire dienst opengevallen plaatsen bij het lager onderwijs. Op genoemde datum waren er 3281 vacatures, die voor een deel tijdelijk worden vervuld door 2047 leerkrachten. Het aantal vacatures in het verplichte personeel bedroeg in totaal 1464, in het boventallige personeel 457: af wezig wegens ziekte, zuivering of mili taire dienst waren 1360. De vacatures worden tijdelijk vervuld door in totaal 929 gehuwde vrouwen, 23 voorlopig ge- pensionneerden, 134 definitief gepension- neerden en 1961 andere tijdelijk aange stelde leerkrachten. Van de 929 gehuwde vrouwen waren er 462 werkzaam bij het openbaar onderwijs. 254 bij het R.K., 177 bij het Prot. Christelijke en 36 bij andere bijzondere scholen. De leraar aan de Gem. Dalton-HBS van 't Hoff 's-Gravendijkwal te Rotter dam. L. J. VAN GEMERDEN is aldaar overleden. DE OVERHEDEN waren in de Mid deleeuwen niet minder scherpzin nig in het vinden van wegen om hel geld der burgers naar de schatkisten te laten vloeien dan tegenwoordig. Vermogensbelasting, accijnzen, hoof delijke omslagen, invoerrechten, om zetbelastingen, leges, gedwongen le ningen, muntontwaarding, het waren evenzovele plagen in die dagen voor de poorters en landlieden, ook al ken de men de moderne benamingen nog niet. Maar het venijn zit nu een maal niet in het woord, maar in de daad, en die was destijds van dezelfde soort als tegenwoordig. Een zeer gebruikelijk middel om aan geld te komen was het uitgeven van rentebrieven, een vinding die haar oorsprong vond in de 12de eeuw, toen vrome leken hun vermogen aan de kerk schonken onder beding van levenslange rente. Tegenwoordig zou den we dat een lijfrente noemen. Dit idee viel buitengewoon in de smaak bij de stedelijke besturen die na de 13de eeuw steeds meer hun toevlucht tot dit middel namen. De oorspronkelijke ideële overweging was hierbij volkomen zoek, doordat de zaak meer en meer een koop was geworden: men schonk een kapitaal aan de stad en verkreeg daarvoor tot zijn dood een jaarlijkse rente, of tot de dood van echtgenote of kinderen, al naar de transactie luidde. Het stads bestuur bewoog zich dus op het ter rein der levensverzekeringen, zonder daarvoor de nodige kennis en ervaring te bezitten. Aangelokt door de overweging dat men ogenblikkelijk een som gelds in handen kreeg en dat door een vroege dood van de rentetrekker er nog een voordeeltje te behalen viel waarbij de kans van een langdurig leven van de rentetrekker gemakshalve maar buiten beschouwing werd gelaten wierf de stad de cliënten van een der gelijke lijfrente niet alleen onder de eigen burgers, doch er werden ook agenten uitgezonden die tegen pro visie bijv. in Vlaanderen en Brabant lijfrenten moesten plaatsen. In de 15de eeuw werden burgers van Brug ge, Gent, Brussel. Mechelen enz. ge teld onder de cliënten van onze ste den. Door de concurrentie en de steeds verlokkender aanbiedingen van de in geldnood verkerende steden overschreed het rentebedrag veelal de gebruikelijke 10 procent en bereikte soms 20 procent! Door de snelle groei van de ver- zekeringsportefeuille, het ontbreken van gereserveerd kapitaal en de ver hoging van het rentegamma (om maar eens moderne termen te gebruiken) moest uit de inkomsten van de stad jaarlijks een steeds hoger bedrag aan de rentetrekkers worden uitgekeerd en de hierdoor ontstane gaten tracht te men weer door het aantrekken van nieuw lijfrentekapitaal te stoppen, wat uiteraard weer zwaardere ver plichtingen met zich bracht voor de volgende jaren. (Zijn dit geen beken de symptomen?) De gevolgen van deze geldpolitiek bleven niet uit, maar daarover mor gen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2