Jlieuiue geiksdje (Courant Zeven ontsnapten werden geholpen door ondergrondse beweging-Ramcke in Wist U Europa is zwaartepunt de wereldspanning Meine Pot en Colson weer op vrije voeten DINSDAG 6 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itaatoastfclj li gbetfevea ngn hert ia tegfjenspoet" Drie en dertigste jaargang No 9627 Beste vaklieden gaan weg 't Ging eigenlijk om twee hoge Duitsers Bikker liet zich in Hagen arresteren als juridisch proefkonijn DE ZEVEN ontsnapte misdadigers uit Breda zijn geholpen door een grote illegale organisatie van neo-nazi's, die van Duitsland uit wordt geleid door de oud-parachutisten-generaal Ramcke. Deze orga nisatie heeft vertakkingen in heel West-Europa en in Zuid-Amerika. Voor Tweede Kerstdag had men de ontsnapping beraamd van twee hoge Duitse functionarissen uit de Bredase strafgevangenis. Eén van deze beide Duitsers was vermoedelijk dr Harster. de voormalige chef van de Sicherheitsdienst in Nederland. De twee Duitsers zagen die dag echter geen kans hun bewakers te ontlopen. Omdat de hele ontvluchtings organisatie inmiddels al in beweging was gekomen, werd toen besloten dat in plaats van de twee Duitsers, zeven Nederlanders zouden gaan. Twee wagens stonden al gereed alle haast werd buiten een derde gealar meerd, waarna de drie auto' zeven vluchtelingen tot aan de grens de weg kozen langs de route, die voor de 2 Duitsers was uitgestippeld, meldt de Volkskrant. Een der afvoerlijnen deze organisatie voor gevluchte politieke gevangenen uit Nederland loopt in Duits land onder andere over Kleef, waai van de opvang-centra gevestigd is. Dit is de reden, dat de zevei Kleef zijn terecht gekomen. De illegale organisatie, waarvan hier sprake is, beschikt over grote mogelijk heden. Zij heeft een eigen paspoorten- centrale, waar valse documenten vooi allerlei doeleinden op vakkundige wijze worden nagemaakt. Hun inkomsten be trekken deze neo-nazi's uit een omvang rijke wereldhandel in verdovende midde len, onder meer afkomstig uit vroegere Duitse legeropslagplaatsen (hospitalen), sigaretten, sterke drank, koffie en ver schillende technische artikelen. Deze handel bedrijven zij in samen werking met de communisten in de ver schillende landen, met wie zij hun op brengst delen. In het na de ontvluchting der zeven SS-ers opgestelde plan had de organi satie, die eigen juristen in dienst heeft, bepaald, dat een van hen zich als proef konijn in Hagen zou melden. Dit pi konijn werd H. Bikker ,die dan ook bij de Dienst voor Sociale Zaken in Hagen kwam met het verzoek om ondersti ning. De juristen van de organisatie kenen er op, dat Bikker niet zal worden uitgeleverd. Tientallen Nederlandse SS- ers en andere nationaal-socialisten met een veel ernstiger verleden dan Bikker, lopen in Duitsland rond zonder dat ooit over uitlevering is gesproken. De Neder landse regering heeft zelfs nooit om uit levering verzocht hoewel zij de adressen der betrokkenen kent. Mocht echter toch tot uitlevering van Bikker worden besloten, dan zal de orga nisatie opnieuw handelend optreden. Met dit doel ligt een ontsnappingsplan klaai dat de ontvoering van Bikker tot in bij zonderheden regelt. Onderduikadressen De organisatie van „generaal" Ramcke verzorgt sinds het einde van de oorlog de onderduik voor gevluchte oorlogsmis dadigers en verleent hun sociale bijstand. In Nederland beschikt zij over drie cen trales in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en over talloze onderduikadressen, vooral in het Zuiden en het Oosten van het land. Zij organiseert massa-bezoeken van in Duitsland ondergedoken Neder landse oorlogsmisdadigers door gebruik te maken van de bekende „bollenbussen", door middel waarvan Duitsers op collec tief paspoort Nederland kunnen be zoeken. De organisatie van Ramcke heeft ook eigen illegale bladen, waarvan het voor naamste Vikingruf (de roep van de Vi king) is. De Vikingruf, die doordrenkt is van de SS-ideologie, is vooral de spreek buis van Ramcke. Het blad wordt op grote schaal illegaal onder de aangeslo ten nazi's verspreid. Een stunt van de Nederlandse afdeling dezer organisatie zou worden de ontvoe ring van de eerder bedoelde Duitsers, toen deze nog in de strafgevangenis van Norg waren opgesloten. De Nederlandse politie kwam echter van dit voornemen op de hoogte en in de loop van Novem ber werden vijf-en-twintlg Duitse oor logsmisdadigers onder wie ook de twee' bedoelde Duitsers op bevel nister van Justitie naar Breda overge plaatst. Het ontvluchtingsplan werd toen verlegd naar Breda en uitgesteld tot de Tweede Kerstdag. Op die dag zage beide Duitsers geen kans te ontsna; Schepen gereed De normale ontsnappingsweg voor „Breda" loopt naar Antwerpen. De beide Duitsers waren echter dringend nodig voor de organisatie in Duitsland en hen werd daarom de route verlegd de richting NijmegenKleef. Indien de ontsnapping voor de zeven SS-ers geor ganiseerd was geweest, zouden zij onge twijfeld gebruik hebben gemaakt van dc afvoerlijn naar Antwerpen. Op dat ogenblik lagen immers in de Antwerpse haven drie schepen, twee Ar gentijnen en een Panamees, gereed voor de ontvluchting van andere gevangenen. Ook de zeven SS-ers zouden van deze schepen gebruik hebben kunnen maken. Bovendien was er de mogelijkheid ge weest hen in Antwerpen in verbinding te brengen met de contactman van het Franse Vreemdelingen-legioen, waar zeer vele ontvluchte SS-ers en andere poli tieke gevangenen een onderkomen vin den. In dit geval hebben de zeven mannen echter gebruik gemaakt van de afvoer-route, die voor de Duitsers was opgezet. Amsterdammers bekennen Vier Amsterdammers zouden inmiddels hebben bekend, dat zij op Tweede Kerst dag buiten de Bredase gevangenismuur de zeven ontsnapten met twee in Amster dam gehuurde auto's hebben opgewacht en hen daarna naar de Duitse grens bij Beek hebben gebracht. Het zijn de fiet senhandelaar F. de Jong, Leliegracht 22. mevr. E. F. van der Neut, eigenares De Jongs bedrijf en op hetzelfde adres woonachtig, voorts een zekere M. Adama, die Marnixstraat 305 als zijn adres heeft opgegeven, en F. J. Castricum uit de Kamillestraat in Amsterdam-Noord. Deze vier mensen zijn, zoals we reeds gedeeltelijk meldden, Vrijdagavond ge arresteerd en Zaterdagochtend op last Nazaat van keizer Wilhelm Werd ten doop gehouden Een zes weken oude achter kleindochter van de laatste Duitse keizer is gisteren ten doop gehou den. Twee koninginnen waren petemoei van hei wichtje. Koningin Frederika van Grie kenland, tante van het kind, woonde de plechtigheid bij, ter wijl koningin Mary van Engeland, de tweede petemoei, een telegram met gelukwensen gezonden had. De zuigeling is het eerste kind van prins Ernst August de Vierde van Brunswijk-Lüneburg-Hannover en Ortrud, prinses van Sleeswijk- Holstein-Sonderburg-Gliicksburg, die in September 1951 in het huwelijk zijn getreden. De prins is een broeder ran- koningin Frederika. Het kiiid werd gedoopt Marie Victoria Louise Hertha Friederike, prinses van Hannover, Groot- Briltannia en Ierland, hertogin van Brunswijk en Liineburg. Koningin Mary had het kind een zilveren beker gezonden, ter wijl koningin Frederika het twee, met diamanten bezette broches aanbood. Behalve deze beide koninginnen fungeerden zeven Duitse prinses sen en hertoginnen als petemoei. Vijftien koninklijke en adellijke gasten onder wie de ziekelijke grootvader, de 75-jarige hertog van Brunswijk, woonden de plech tigheid in de woonkamer van het prinselijke gezin bij op het kas teel Marienburg bij Hannover. Om tegemoet te komen aan de moeilijke financiale omstandigheden, waarin de Britse adel i.v.m. de kroning van koningin Elizabeth zou komen te ver keren, heeft de hertog van Norfolk, die de kroningsfeesten voorbereidt, een vereenvoudigde kledij doen ontwerpen. De dame links draagt het toilet van een barones of een gravin. De heer in het midden is gekleed als een baron. De rechtse dame draagt het gewaad van een markiezin. De kroon, welke zij thans nog in de handen heeft, wordt haar onmiddellijk na de kroningsplech tigheid in Juni op het hoofd geplaatst. Churchill tot Eisenhower Dit is de Amsterdamse rijwielhandelaar F. de Jong, die een van de belang rijkste rollen speelde bij de ontsnapping van de zeven oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te Breda. Samen met anderen huurde hij twee auto's, de vluchtelingen naar de grens werden gebracht. Na een verblijf enige tijd op het politiebureau werd de man weer op vrije voeten gesteld, zijn woning vertoeft thans de vrouw van de voortvluchtige misdadiger Van der Neut, een der beulen van Amersfoort. van de officier van Justitie te Breda, ir„ J. F. Hustinx, op vrije voeten gesteld. Het misdrijf waaraan zij zich schuldig hebben gemaakt, laat niet toe, dat zij in t lopige hechtenis worden gehouden. De Jong gaf tegenover een verslaggever rustig toe: „Ik ben medeplichtig geweest. Ik wist met enkele anderen van alle plan nen af. Verder mag ik er niet over uit weiden, maar ik ben nauw betrokken geweest bij de ontvluchting. Het heeft verbaasd dat de officier van Justitie weer heeft vrijgelaten". Voor het controleren van het verkeer op de wegen van en naar de terreinen van de strafgestichten Norg zal te Veen- huizen tijdelijk een detachement rijks, politie, ter sterkte van 25 man, worden gelegerd. Dat klopt precies „Jawohl, ich bin Bikker.,.. Oranje in botsing met Willem Ruys De motorschepen Oranje (ruim 2000( ton) van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland en Willem Ruys (ruim 21.000 ton) de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zijn vannacht in de Rode Zee ter hoogte Port Soedan met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen hebben vrij stige schade opgelopen. De Oranje onderweg naar Indonesië, de Willem Ruys naar Nederland. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Zowel de Oranje als de Willem Ruys vervolgen met verminderde vaart hun reis. De Ruys wordt Donderdag om 4 uur ir Suez verwacht. Zeven en twintig doden Een BEA-machine bij Belfast verongelukt Eerste ramp sinds een jaar Op het vliegveld van Belfast (Noond- Ierland), Nutt's corner genaamd, is gis teravond een Viking van de British European Airways verongelukt. De ma chine, die een vlucht had gemaakt van Londen near Belfast, had volgens Reu ter 31 passagiers en een bemanning van Zeven en twintig personen kwamen by deze ramp om het leven; acht mensen werden zwaan gewond. In de stromende regen vloog het toe stel tegen een baken van het vliegveld; enorme vlam sloeg uit de machine de inzittenden werden op het veld geslingerd. Door dit ongeluk is aan een langdurig, veildgheidarecord van de B.E.A. een eind gekomen. De maatschappij had een jaar gevlogen, zonder dat één enkele passagier ook maar enig letsel had op gelopen. Eveneens gisteravond stortte een bommenwerper van de Britse lucht macht bij Claxby in Oost-Eng eland neer. de elf bemanningsleden kwa- het leven. Laatste zinkstuk in bres van Noorderpier In het gat van de Noorderpier b Hoek van Holland hoopt men morgen het laatste zinkstuk neer te laten. Dit 'betekent dat Donderdag de massale pulnstortinig kan beginnen. Dit ka-rwei zal nog ongeveer vijf weken in beslag DAT van 2 t.m. 7 Maart in het Ahoy- gebouw te R'dam voor de vijfde maal de Roka, de beurs van kruidenierswaren en chocolaterie, wordt gehouden, waaraan 170 firma's deelnemen (expositieruimte 4400 m2). DAT de kamer van koophandel voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar op 1 Mei haar 100-jarig bestaan hoopt te vieren. DAT het tramverkeer in Amsterdam gistermiddag aanzienlijk werd vertraagd, doordat om kwart voor vijf een Haarlem- blauwe tram uit de rails liep en de bovenleidingen van ljjn 13 en 17 stroom loos werden. DAT de 34-j. inspecteur van een levensverzekeringsmaatschappij P. J. v. d. P. vanmorgen in Rotterdam wegens verduistering van f 5500 is veroordeeld tot 5 mnd. plus 5 voorw. (eis: resp. 8 en 4 mnd.). De Europese Deiensie België acht verdrag „ongrondwettig" Volgens Le Soir en Le Peuple zou c Raad van State, waaraan de Belgische regering het ontwerpverdrag van Europese verdedigingsgemeenschap had voorgelegd, van oordeel zijn, dat dit drag uit overwegingen, verband dend met de grondwet, niet door het par lement kan worden bekrachtigd. Genoemde bladen voegen hieraan dat de homogeen-R. Katholieke regering j thans zal moeten kiezen tussen dc vol gende oplossingen: 1. de bezwaren van dc Raad van State ter zijde leggen, 2. de vijf mede-ondertekenende landen verzoeken het verdrag ten spoedigste te herzien, 3. een wijziging aan te brengen in de grondwet, alvorens het verdrag ter be krachtiging aan de Kamers voor te leg gen. Deze laatste oplossing zou een ont binding van het pariement en nieuwe verkiezingen betekenen. Zeldzame vis in Breskens aangevoerd Zal in Leiden worden bewaard Rond de Kerstdagen bracht de Bres kens 41 van schipper J. Azard te Bres kens een vreemde vis binnen, die onge veer 80 cm. lang was en gevangen was voor Cadzand. Aanvankelijk meende men te doen te hebben met een zogenaamde zevenprik, maar aangezien deze vis niet gevlekt is en het gevangen exemplaar wel, besloot de visser tot opzending naar het natuurhistorisch museum te Leiden. Het bleek, dat een zogenaamde zeezeven- prik was gevangen. De Latijnse naam is Petomyzon marinus. een vis, die de laat ste 50 jaar slechts 5 maal rond de Neder landse kusten werd gevangen. Egypte dreigt Philips met boycot Egypte heeft de buitenlandse onderne mingen gewaarschuwd, dat zij in de Ara bische landen geboycot zullen worden, in dien zij filialen in Israël vestigen. Het communiqué van de Egyptische regering verklaart, dat Philips de onderneming in Israël gesloten heeft en deze naar een Arabisch land over zal brengen. Ontslag van 130 man bij Becht en Dyserinck De afzet der Haardenfabriek en Ijzer gieterij Becht en Dyserinck N.V. te Wees- perkarspel vertoont vooral door de lopende onderhandelingen in Benelux- verband over de export naar België nog zoveel onzekere factoren, dat de directie zich genoodzaakt heeft gezien de productie voorlopig te verminderen en voor een derde van de ongeveer 400 werknemers ontslagvergunning aan te vragen. het soneel van de brandweer te Haarlem^ de 43-jarige J. W. Hofman, die verdacht werd van diefstal van electrische energie ;ge goederen ten nadele van de ge meente Haarlem en van het aannemen steekpenningen, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Er was acht maan den geëist. DAT de moeder, zuster en 3 minister Mansholt, afkomstig uit" Ulrum 'Gr.), morgen met de Sibajak emigreren iar Nieuw-Zeeland. DAT het 12-jarig zoontje van het echt paar M. uit de Hoofdstraat te Beerta (Gr.) toen hij slaapwandelde uit het schedelbasisfractuur kreeg. DAT begin September in Arnhem de zesde Nederlandse school voor slecht horende kindergn wordt geopend. DAT vertegenwoordigers van zes Europese landen, waaronder Nederland, Keulen een Ring der Europese Jeugd hebben gesticht om de internationale uit wisseling te bevorderen. DAT mr H. M. Planten, directeur- hoofdredacteur van het jubilerende Alge een Handelsblad, is bevorderd tot offi- ïr O.-N. DAT de 37-j. koopman F. D. M., die a. in Waddinxveen verduisterde en op lichting heeft gepleegd, in R'dam is ver oordeeld tot 12 mnd., waardelijk (conform de eis) „Hebben ze U bij aankomst ook gevraagd naar Uw extremistische neigingen?" CHURCHILL heeft met Eisenho wer, de aanstaande President der Ver. Staten, informele bespre kingen gevoerd. Deze vonden plaats ten huize van de gastheer van d< Britse premier, de New Yorkse fi nancier Bernard Baruch. Eerder had Baruch zich naar de kade begeven, waaraan de Queen Mary gemeerd lag en aan boord waarvan, zich de „oude vriend" Churchill bevond. De grote Amerikaanse bladen hebben geestdriftige hoofdartikelen aan dit be zoek gewijd. Niet minder dan 200 ver slaggevers vormden het willige ..gehoor" van de Britse premier. Behalve over Korea sprak hij over de Britse atoombom. Churchill zeide: President Roosevelt heeft mij indertijd toegezegd, dat .•vmeriKa mij volledig mogelijk over de atoomwa pens zou inlichten, maar dit is niet ge schied. Het regende vragen van de zijde der journalisten- Churohill antwoordde, dat de vooruitzichten voor vrede in 1 minder bemoedigend waren dan 1952: voorts dat hij gekant was tegen uitbreiding van de Koreaanse oorlog zou volgens hem te betreuren zijn. indien Amerikaanse of andere legers der V.N. omzwervingen door het onmetelijke China zouden beginnen. Uiteraard kwamen ook de Brits-Ameri kaanse economische betrekkingen ter sprake. En Churchill, die Heus wel een economische knobbel heeft, verklaarde: Wij wensen niet op Amerikaanse kosten te leven: wij willen de kosten var levensonderhoud zelf verdienen. Amerika edhter voor onze producten de deur sluit, dan is het moeilijk in te zien. hoe wij tot 'kracht kunnen komen. Dit is, wat wij Britten met handel, geen hulp bedoelen. Over een eventuele ontmoeting met Stalin zeide hij: Indien ik U al iets te zeggen had. dan zou U moeten toegeven, dat het hier niet de tijd of de plaats is zulks te doen. Een Britse verslaggever herinnerde er de premier aan. dat de nieuwe Amerikaanse immigratiewet een ondervraging vergt van alle bezoekers aan de Ver. Staten, teneinde hun poli tieke antecedenten te kunnen beoordelen. En hij vroeg Churchill: „Hebben ze U ook gevraagd of U soms communistische, atheïstische of andere neigingen hebt bijv. die gaande in de richting van veel wijverij?" Volgens Reuter nam Churchill hartelijk deel aan het algemene gelach, dat op deze woorden volgde. Na enig nadenken zei hij tenslotte met een be toverde glimlach: „Nou. ze hebben ge zegd. dat het met mij wel in orde is". Neem uw kachel Ieder die veel langs de weg is, of staat te verkleumen op een sportveld, kan plezier hebben van het lilliput- kacheltje, dat op deze foto is afge beeld. Het apparaatje, dat men in de broek- of jaszak kan meenemen, geeft twaalf uur lang een warmte van 60 graden Celsius. Het wordt gevuld met benzine. De prijs is in Duitsland 1.50 Mark (f 1.35). DAT van 21 t.m. 27 December in land voor het eerst sinds lange tijd geen gevallen van kinderverlamming werden aangegeven (tegen 93 gevallen van rood vonk en 55 van diphterie). DAT de 21-jarige Arie Hoogerbruggc in Assendelft (N.H.) drie jongens van zes tot negen jaar heeft gered, die door het ys waren gezakt. DAT de Ned. tankboot Theodora (395; ton) bij Flamborough Head, aan de Britse Oostkust, aan de grond is gelopen, maar op eigen kracht vlot kwam. DAT er tnans 20.000 Chr. fabrieks- en transportarbeiders georganiseerd zijn in de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale. DAT de 27-j. woonwagenbewoner fct. A. S uit Helmond, die twee bewoners van het woonwagenkamp met revolver schoten had verwond, door het Bossche hof tot 1 jaar is veroordeeld (rechtbank- vonnis 2 jaar). DAT de Rotterdamse zeesleepboten Zwarte Zee en Theems voor Engelse rekening het dok van Singapore naar Engeland zullen slepen, waar het zaï worden gesloopt. Oude vrienden Toen Churchill zich enkele dagen geleden met de Queen Mary mid den op de Atlantische Oceaan bevond, vernam hij iets, waarmee hij waarschijn lijk al rekening had gehouden,: generaal Eisenhower had enige republikeinse se natoren laten weten, dat hij geen ver bintenissen zou aangaan tijdens zijn be sprekingen met Churchill. Het zou slechts een gezellig praatje worden. Deze laatste opmerking was natuurlijk lichtelijk overdreven, want beide staats lieden zullen wel degelijk hun meningen over de dringendste wereldproblemen uit wisselen. Ze kunnen daarbij concluderen, in hoeverre hun inzichten uiteenlopen en in de toekomst kunnen zowel Eisenhower als Churchill rekening houden met de ervaringen, dje ze tijdens hun New York- gesprekken hebben opgedaan. Hieruit blijkt, dat de reis van Churchill, ondanks het feit dat geen be langrijke besluiten genomen kunnen worden, wel degelijk van grote waarde kan zijn. Speciaal voor Engeland, maar ook voor de andere Europese ianden, kan Churchill's bezoek, dat in Amerika veel waardering vindt, vruchten afwer pen. B\j zjjn aankomst liet Churchill de Amerikanen weten, dat hij ze geen geld uit de zak kwam kloppen. We willen geen schenkingen of leningen, maar geld verdienen. Amerika moet daarom zijn grenzen openstellen voor onze producten. Wellicht maken deze woorden uit de mond van de nog steeds zeer populaire Britse leider indruk. Deze kans zou nog groter worden, indien Churchill naar verwacht wordt de beide huizen van het nieuwe congres zal toespreken. De .grand old man" zou de wereld daar- nee opnieuw een dienst bewijzen. 't Ziekenfondsconflict uitgebreid Gemoedelijke oplossing in Breda Het conflict tussen de ziekenfondsraad n de specialisten heeft zich gisteren in derdaad uitgebreid tot Breda, waar alle specialisten weigerden op een verklaring de huisarts ziekenfondspatiënten te helpen. Vandaar, dat zich in het grootste ziekenhuis van de stad een tweetal ver tegenwoordigers ophield van de twee in Breda gevestigde ziekenfondsen. die hun cliënten uit de brand hielpen, wanneer bleek dat dezen over te weinig contan ten beschikten om de specialist te beta len. De moeilijkheden, zowel van de kant van de specialisten als van de kant van de ziekenfondsen, werden op nogal ge moedelijke wijze voorlopig opgelost Dodelijk ongeluk in Goudse kaarsenfabriek Tengevolge van een ontploffing in de kaarsenfabriek te Gouda is gisteren de 57-jarige Goudse ongehuwde schilder W. van Gelderblom door een weggeslingerde deksel van een ketel getroffen en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. Clemente stiaifen in zaak-Harjono (Van een onzer verslaggevers) In de zaak tegen de daders van de aan slag op luit.-kolonel Harjono heeft de Haagse rechtbank opzienbarende uit spraken gedaan. Ten aanzien van Meine Pot werd poging tot afpersing cn vrij heidsberoving niet bewezen geacht. Voor mishandeling kreeg hij 1 jaar met aftrek en voor overtreding van de Vuurwapen- wet 1 week hechtenis. De planter F. A. Colson werd van verschillende beschuldi. gingen vrijgesproken, behalve van over treding van de Vuurwapenwet, waarvoor hij twee weken hechtenis kreeg. Beiden werden onmiddellijk in vrijheid gesteld. In beide gevallen was de eis 9 jaar. De 64-jarige C. A. van Delden, tegen ie 1 jaar met aftrek voor medeplichtig heid was geëist, en voor overtreding van de Vuurwapenwet 2 maanden hechtenis, werd van medeplichtigheid vrijgesproken Hy kreeg voor overtreding van de Vuur wapen wet 2 x f25,— boete of 10 dagen hechtenis. D. J. Spek, tegen wie 8 maanden. Waar van 3 voorwaardelijk, was geëeist en 2 maanden voor overtreding van de Vuur wapenwet werd thans veroordeeld tot f50,boete of 20 dagen voor de laatste overtreding. Voor het overige werd hij vrijgesproken. L. J. Arts, aan wie 1 jaar waarvan 4 maanden voorwaardelijk, was geëist en 2 maanden hechtenis voor over. treding van de Vuurwapenwet, werd vrij gesproken. Inzake de Vuurwapenwet ver klaarde de rechtbank zich onbevoegd. De revolvers zullen vernietigd worden. Voor bakkers verplicht bedrijfspensioenfonds Op verzoek van de in het bakkers bedrijf samenwerkende organisaties van erkgevers en werknemers heeft staats secretaris Van Rhijn met ingang van 1 Januari j.l. de deelneming in het be drijfspensioenfonds voor het bakkers bedrijf verplicht gesteld voor de ma lijke werknemers in deze bedrijfstak, die de 19-jarige leeftijd hebben bereikt of overschreden en niet ouder zyn dan 64 jaar. Naar schatting zullen 30.000 werkne- ers in dit bedrijfspensioenfonds worden opgenomen. Het aantal verplicht gestelde bedrijfspensioenfondsen is thans tot 13 gestegen. Brits atoomgeleerde gemuilkorfd Reis naar W.-Duitsland gaat niet door Het Britse ministerie van Buit. Zaken id voor de 49-jarige atoomgeleerde prof. C. F. Powell een serie lezingen in West-Duitsland georganiseerd. Naar ver luidt heeft dit ministerie de professor thans meegedeeld, dat de reis niet kan doorgaan wegens zyn betrekkingen met de Britse „vredesbeweging". Prof. Powell, die m 1950 de Nobelprijs oor natuurkunde kreeg, is hoofd van de afdeling natuurkunde van de Universi- •an Bristol. Bij de overweg van de spoorlijn Hengelo—Enschede, gelegen in de Brug- gemorsweg te Enschede zal op 13 Januari een KNIPPERLICHTINSTALLATIE in dienst worden gesteld. Kaas-expresse naai Alkmaar QP de vijf Vrijdagen in het tijd vak van 15 Juli tot 15 Augustus zal van Amsterdam naar Alkmaar een extra-sneltrein rijden, die in de zomerdienstregeling van de Spoorwegen wordt aangekondigd als ..Kaasexpresse." Meisjes in Westfries costuum zullen de reizi gers namens Alcmaria V.V.V. een hompje kaas aanbieden. De trein vertrekt om kwart over tien uit Amsterdam. Het plan om hem te laten rijden, is uitgegaan van de vereniging voor vreem delingenverkeer te Alkmaar. HET WEER IN EUROPA 5 I fcï II ,f s 5 i E Ilii Oslo Stockholm Kopenh. A'dam Brussel 532" Warschau Berlijn Miinchen geh. bew. gehWbew. iw. bew. geh. bew onbewolkt nevel ach. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. windstil N 1 ZZW 1 ZZO 4 Z 3 Z 3 WNW 5 windstil windstil windstil NO 2 windstil -13 0.1 - 9 0 - 1 2 1 11 - 3 0.1 4 0 - 2 0 1 0 - 4 0 - 4 2 - 3 0 - 3 0 8 - 2 0.1 WEERBERICHT Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enige sneeuw, voornamelijk in het Westen van het land. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. Overwegend lichte vorst (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN IjTSL'SJriS- 0O*r

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1