Hernieuwde actie tegen tol TALEN te Warmond Vrijheid in onderwijs en opvoeding Bezinning op problemen van hedendaagse orgelbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 5 JANUARI 1953 „Hef moef klachten zegenen, willen Ged. Staten iets kunnen doen" Zaterdag heeft mr dr P. G. Knibbe aan zijn vooraf genomen besluit om na 1 Januari de actie tegen de tol te Warmond te beginnen uitvoering gegeven, nadat reeds daags tevoren door de A.N.W.B. geconstateerd was, dat de tol gaarder zich niet hield aan het tarief door Ged. Staten van Zuid-Holland in een provinciale verordening in Juli 1950 vastgesteld. Deze verordening was het gevolg van een reeds enige jaren gevoerde actie en van een of ficiële klacht van dr Knibbe by het college van Ged. Staten, dat de eigena resse van de tol, zonder daartoe gerechtigd te zijn, voor rijwielen, motor rijwielen en auto's toltarief hief. Bij gebreken, onvolledigheid of onduide lijkheid van het tarief kunnen Ged. Staten namelijk krachtens artikel 9 van de Verenwet (het tolrecht is oorspronkelijk een veerrecht) het toltarief vaststellen, aanvullen of verduidelijken. Met deze actie werd een geheel nieuwe fase in de strijd om de tol ingeluid, zo zei dr Knibbe ons Tot nog toe was, hoe vreemd het klinken moge, nooit een klacht bij Ged. Staten over dit eigenmachtige toltarief-heffen ingediend Meestal staarde men zich blind op het schrikbeeld, dat men om een luttel be drag een proces over een heerlijk recht met al den aankleve van dien zou ten gaan voeren. De heer E. E. M. Menten te Warmond had indertijd het plan, de tol voor bepaald bedrag te kopen. De rente de afkoopsom en tien pet afschrijving zouden gemakkelijk uit de tolgelden be taald kunnen worden. De tol zou da tien jaar verdwenen zijn. De eigenaresse was bereid te verkopen, maar noch de A.N.W.B., noch de KN.A.C, noch ande ren waren bereid om de gelden zo lang te verstrekken. Na deze mislukking zat er niets anders op dan via de Verenwet en Ged. Staten de verdwijning van de tol te bewerkstel ligen. Klachten bij de politie over feit, dat de tolgaarder de verordening niet nakwam, bleven namelijk zonder ge volg, omdat aan de opgemaakte proces sen-verbaal geen gevolg werd gegi De rechterlijke macht achtte het blijk baar niet noodzakelijk zich er mee te be- Klachten 1 De noodzaak om thans opnieuw klach ten in te dienen berust op artikel 13 van de Venenwet. Ged. Staten kunnen name lijk het tolrecht vervallen verklaren, in dien binnen een jaar nadat Ged. Staten, nleiding b ij he hebben gedrongen op getrouwe naleving van het tarief, meer dan eens in strijd is gehan deld met dat tarief. Uit dit artikel volgt, dat eerst klachten, derhalve meer dan één en zelfs liefst een reeks van klach ten, bij het college van Ged. Staten te Den Haag moeten inkomen, willen G.S. kunnen aandringen op getrouwe nale ving van het tarief Vóór die tijd kunnen G.S. uit zichzelf niets doen. Met het indienen van klachten is tot nog toe gewacht, omdat de eigenaresse van de tol zich tot de Kroon heeft ge wend, met het verzoek de verordening van de provincie nietig te verklaren. De verordening behoeft echter de goedkeu ring van de kroon niet en is derhalve zonder meer geldig. Het is dan ook de vraag, of de Kroon zich wel ooit geroe pen zal gevoelen, ten deze in te grijpen. Uit respect voor de Kroon is echter denhalf jaar gewacht. Uit het voorgaande volgt, dat er nu een aantal klachten bij het college van G.S. moest inkomen ov< het feit, dat de tolgaarder zich niet aa het voorgeschreven tarief houdt. De A.N.W.B. heeft dit laten consta teren voor auto's, maar de klachten moeten ook betrekking hebben op fietsen, motorfietsen en vrachtauto's. Degenen, die klachten willen indie nen, moeten dit zo spoedig mogelijk doen. Het doet er niet toe, of men in Warmond woont of niet. Als G.S. aan de klachten gevolg hebben gegeven, en dit zullen z(j blijkens de woorden van ir Wittenberg, lid van G.S., zeker doen en de tolgaarder geeft aan die aandrang geen gehoor, dan moeten er weer klachten worden ingediend. Eerst dan kunnen G.S. overgaan tot opheffing van de tol. Hoocnliik zal dan echter inmiddels tus sen G S. en de tolgaarder overeenstem ming over de overnemingssom verkregen zijn. Voorlopig is het woord echter aan degenen, die tegen de eigenmachtige tol heffing bezwaar hebben. CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits. Engels, Spaans, Italiaans) Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Agenda voor Leiden Maandag Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., opening cursus J. den Haan uit Den Haag over moderne Amerikaanse letter- Dinsdag Stationsweg 43, half 3: vergadering Kamer van Koophandel. Huishoudschool Rapenburg 23, 8 K. en O., opening cursus Ziekenvoeding door mej. S. Wybenga Prediker. 8 uur: Zcndmgssamenkomst G.Z.B.. ds J. Vermaas van Bodegraven. Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Rotter dams Toneel brengt Hendrik IV. Vlies. 8 uur: Expogé, fi'limavond Levendaa'l 1. half 8half 9: zitting prijzencommiesie Tentoonstellingen Lakenhal, 10—4 uur: Ars A'emula Na tural (t.m. 11 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Docza-apotheek. Doeza- straa-t 31.' tel. 20313 Jan Roest catecheet-jeugdleider van de Hervormde Gemeente Gisteren weid hij daartoe bevestigd Gistermorgen werd in een jeugddienst in de Hooglandse kerk de nieuwe catecheet-jeugdleider van de Leidse Hervormde Gemeente, de heer Jan Roest, geïnstalleerd. De dienst stond onder leiding van ds J. van der Wiel, die voorzitter is van de commissie voor het jeugdwerk. De heer Roest zal de helft van zijn werktijd besteden aan het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen en de andere helft aan het jeugdwerk van de Kerk. Na de bevestiging door ds Van der Wiel stelde Jan R est zdoh aan de Ge meente voor. Slechts met weinig woor den wilde hij zijn vreugde uiten over dit ogenblik. Het was hem vooral een blijd schap, dat de Gemeente (en speciaal de jonge Gemeente) van dit ogenblik ge- tuige mocht zdjn. De heer Roest zei ook nog iets over het Gemeente-zijn in deze tjjd. Een van de noden van de Kerk is, "at er van dat Gemeente-zijn in de regel- vaar weinig terecht komt. We kennen I-kaar niet eens. Hoe zouden we e" dan kunnen dragen? De Bijbel zegt, dat we weer Gemeen te moeten worden. Allen luisterend 1 de Bijbelse boodschap, a-Uien gehoor vend aan Christus" opdracht. Het groeps- ir. de Gemeente kaïn tot de W. v. d. Glas nam afscheid van gemeentewerken De heet- W. van der Glas, Atjehstraat 12, heeft afscheid genomen van de dienst van gemeentewerken, afdeling onderhoud gebouwen, in verband met zijn pension nering. Hij heeft 32 jaar bij deze dienst gewerkt, eerst als timmerman en later als voorman-timmerman. Bij het afscheid dat plaats had in de versierde werkplaats van de stadstimmerwerf, hebben achter eenvolgens het woord gevoerd de heren W. van der Plas, als opzichter vai afdeling onderhoud gebouwen, H. J. Ba- rentsen, al6 chef van de afdeling water werken, J. Mollevanger, als voorzitter van de personeelsvereniging, en A. der Woerd als collega. De heer Van der Glas, die veel waardering ontving voor de wijze waarop hij zijn werk heeft ge daan, kreeg als tastbaar blijk van deze waardering een ets van de stadstimmer- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelia U. C., dr van G. van Dam en J. van Tol; Paulus J., zn van J. Vinikestijn en A. Overdijk; Dolores P. M., dr van J. L. Meerpoel en P. M. van Haaster; Aleida Th. M., dr van C. J. Menheere en H. W. van Kerkhof; Marianne M., dr van W. J. Webber en H. J. Wesselius; Johannes F., zn van J. F. Keijmans en W. M. van der Kwaak; Julius T., zn van H. Marmel9tein en A. H Hevl. Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: B L Flohr en C L Rund- berg. A'dam-Bandoeng. (Bij volmachtt. BEVALLEN: Mevr. Muua-Thiea. z., 's Her togenbosch: mevr. StuurOp-Sehut, d„ Eefde. OVERLEDEN: H B B Kelner, m. 34 J. Am- «terdam; H J Hamer, m. 89 j. Zutphen; G M Brouwer-van Arkel. v. 59 j. A'dam; J de Ronde. m. 75 j. Schiedam; E Ch F Sars. m, 67 j Dordrecht: N Verschuur, m. 75 J. A'dam: C de Roo-Sweerman. v. 59 J. A'dam: A Raedt-Boerlage, v 86 j. Bloemendaal: C E M Nietveld-Oostrop, v. 68 j. A'dam: J v Heil. m. 63 j., A'dam: W van Hoogevest, m. 66 j Utrecht. ming van een gemeenschap bijdragen. Met elkaar mogen we leven, ook als leden van de Kerk van Christus. Spr. hoopte, dat hij met al'le geledingen van het jeugdwerk een goed contact zal heb ben. Hij legde er tenslotte de nadruk op, dat wij door God niet in dit leven zijn gesteld om het zo goed voor elkaar te hebben. We blijven emigranten. En ont schip lijkt vaak meer op een modder- G'schichten aus dem Wienerwald Een geheel gevulde Leidse schouwburg heeft Vrijdagavond opnieuw ten zeeiste genoten van de operette G'schichten aus dem Wienerwald, gebracht door de Hoofdstad-operette op muziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss. Over het ge heel was het spel goed te noemen; de zang kwam pas op de tweede plaats. De regie was bij Otto Aurich weer in ver trouwde handen. Fredy Salten leidde de orkest- en zangensembles. W. Koppes verliet de markt- en havendienst De heer W Koppes heeft wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid genomen van de markt- en havendienst. Hij werd tijdens een korte plechtigheid toegesproken door de directeur,* de heer M. Weima, die er zijn spijt over uitsprak, dat deze nog zo vitale man de dienst moest verlaten. De heer F. van Dissel. amens het personeel het woord voer de. overhandigde de heer Koppes een en veloppe met inhoud. Natte textiel Zaterdagmorgen gleed tegenover C. en i. een aanhangwagentje met textiel van en marktkoopman door de gladheid in de Nieuwe Rijn. De brandweer wist het wagentje spoedig weer op het droge te krijgen, maar desondanks toch een be hoorlijk schadepostje voor de eigenaar! schuit de-n op een oceaanstomer. Maar op die schuit staat een vla®, de kruis- vl-ag van Christus. Daaronder mogen we va-ren! De dienst werd gesloten met het zin gen van gezang 116 vs 3: God is Zelf vooraan geschreden Openluchttheater in Leiden .Als de plannen kunnen worden uitgevoerd, zal Leiden eerlang een openluchttheater krijgen, en wel in de uitbreiding van de Leidse Hout, ten Noorden van de Maredijk. Naar we vernemen, zou het terrein tussen de Leidse Hout en Oud-Poelgeest voor dit doel zijn aangewezen. Sijthoii huldigde haar jubilarissen Het behoort tot de goede gewoonten van A. W. Sijthoffs Uitg. Mij N.V. orr telkenjare de jubilarissen onder het per soneel op een feestavond te huldigen. Tot dat doel waren dan ook Vrijdagavond alle A.W.S.'ers in de grote Burchtzaal ver enigd en aangezien men ditmaal een bij zondere jubilaris in zijn midden had, n.l. de honderdste, in een periode van 25 jaar, die tevens de directeur is, droeg deze bijeenkomst een bij uitstek feestelijk ka- Toen de heer Van Looy met zijn fam: lie en de commissarissen der N.V. met hun dames de zaal binnentraden, werden zij begroet met een hartelijk „Lang zal hij leven." Na de woorden van welkom, uitgesproken door de voorzitter der ju bileumcommissie, werd in vlot tempo gevarieerd programma o.l.v. Roland Wagter afgewerkt, dat zeer in de smaak aarby vooral het parodisten-duo Frans en Ger van Dusschoten veel bijval oogstte. Nummer 9 van het programma meldde: Huldiging der jubilarissen, as een gecompliceerde rol weggelegd voor de heer Van Looy, die beurtelings als directeur en als jubilaris sprak en toegesproken werd. Namens de Ned. Maatschappij voor Nijvenheid Handel waren aanwezig de heer Verhey Wijk, voorzitter, en mr W. de Clencq, secretaris. Op de gebruikelijke wijze hul digden zij vier der jubilarissen door het overhandigen van de penningen, behoren de bij de getuigschriften, die reeds op de datum van hun dienstjubileum zyn uit gereikt. Na afloop van deze huldiging stonden de vyf feestelingen voor het ap plaus te buigen, ieder belast met een mand met fruit, die hun namens de jubileumcommissie was aangeboden. Jubileum P. A. van Oosten Vrijdag heeft de heerP. A. van Oosten, incasseerder bij het kantoor Leiden van de Amsterdamsche Bank. herdacht dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het Noordhollands landbouwcrediet. welke instelling inmiddels in de A. B. is over gegaan. Ten kantore viel hem een harte, lijke huldiging ten deel van de zijde van de directie en van het personeel. Opzichter in het zilver De heer L. Segaar, opzichter bij de markt- en havendienst, was Vrijdag 25 gemeentedienst. Door omstandig heden had de 'zilveren jubilaris zich aan officiële huldiging onttrokken. Het iur van het jubileumfonds heeft de heer Segaar toen maar thuis opgezocht. hem een geschenk onder couvert werd aangeboden. Zendingsavond in Prediker Dc hulpvereniging Leiden van de G.Z B. in de Hervormde Kerk houdt morgen in gebouw Prediker om 8 uur zendingsavond. Spreker is ds J. Ver- s van Bodegraven. Jubileum aan openbare school Driftstraat Vandaag bestaat de openbare lagere school aan de Driftstraat 25 jaar en mej. J. J. Eggink, die sinds de oprichting van de school onderwijzeres is, jub.leert dus mee. Voordien was zij tien jaar onder wijzeres aan de school aan de Duiven- bodestraat. Het hoofd der school, de heer F. J. Riks, sprak mej. Eggink vanmorgen als eerste toe. Vervolgens voerden wethou der J. C. van Schaik, het oud-hoofd öe heer M. J. Krot, de rijksinspecteur oe heer J. Machielse, de gemeentelijk in specteur de heer H. A. Vriend, de heer W. Dool als voorzitter van de ouder commissie, en de heer A. v. d. Broek, voorzitter van de feestcommissie, het woord. Zy allen roemden het werk van mej. Eggink ten zeerste Er volgen nu nog een feestmiddag voor de kinderen en een feestavond voor de ouders Feestavond L.W.S. De Leidse wolspinnerij heeft Zaterdag in de Burcht een feestavond gegeven, die werd verzorgd door de personeels vereniging van de grofsmederij. The metal music players zorgden voor pittige muziek en de Konegroboys gaven eer paar nummers goede acrobatiek. Confe rencier was de heer J. Ligtvoet, die de nummers leutig aan elkaar praatte. Voorzitter H. W-entink heette speciaal de gasten uit Rotterdam en Veenendaal Films voor de jeugd De Leidse Jeugdactie heeft c vier dagen filmvoorstellingen g> houden ten behoeve van de kinderen de verenigingen voor vacantiebezig- heden, de clubhuizen en de speeltuinver enigingen. Onder eigen verenigingslei ding kwamen de kinderen naar Casino de Hogewoerd, waar de films draai- van 9 uur tot half 11 en van 11 uur tot half 1. De grote film was „Ezeltje Bim". In totaal werden 1800 kinderen op voorstelling vergast. „Ezeltje Bim" n uitstekende jeugdfilm, die handelt een Oosterse legende. De jeugd heeft er van genoten. Jac. K. Zierfuss De heer Jac. K. Zierfuss, die dezer dagen aan de lichtfabrieken afscheid nam als technisch hoofdambtenaar, is verhuisd de Cobestraat naar IJsselkade 25 en heeft zich daar gevestigd als raadgevend electrotechnicus. In intieme kring heeft afscheid genomen van zijn naaste medewerkers. Hij zal zich nu vooral wer pen op zijn speciale studie: opwekking electrische energie door windmolens. Zo als men weet, wordt het plan-Zier- algemeen als uitvoerbaar en van groot nut aanvaard. Geen klassenindeling meer De kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente heeft besloten om de klassen indeling bij huwelijksinzegeningen af te schaffen. Gemeenteraad van Leiden De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van Leiden zal worden ge houden op Maandag 19 Januari. Slachtoffer van de gladheid Zaterdagmiddag kwart over 5 is de 48- jarige koopman J. A. uit Lombokstraat op trottoir bij de Haven tengevolge de gladheid gevallen. Hij liep een schou derfractuur op. Jongens van 12 tot 17 j'. maakten stad onveilig Inbrekersbende in Dellt gesnapt De Delftse politie heeft een Inbrekers- bende, die bestond uit vijf jongens 12 tot 17 jaar, gesnapt. De jeugdige Verlaten maakten in December de stad onveilig. Tientallen inbraken hebben zij op hun geweten. Zij verschaften zich met valse sleutels of door Inklimming toe gang tot een wasserij, een school, een laboratorium, een grossierderij, een kaas pakhuis etc. De buit bestond uit chrono- 1 pakjes kaas, toffees lantaarns. Bij huiszoeking kon bijna de gehele bult worden achterhaald. Ter af wisseling namen zij wel bromfietsen weg enkele keer een auto, zij dan gingen toeren. De knapen zijn Zaterdagmorgen op de jongste na, voor dc -officier van Justitie Den Haag geleid. Vermiste honden De SopWavereni®iTi® tot bescherming in dieren wijst er op, dat zij pennin gen verstrekt, mi berichten over ver miste honden door de AVRO niet meer worden uitgezonden. Van gevonden hon den, die zo'n penning dragen is onmid dellijk vast te stellen, wie de eigenaar is. De heer N. Veldhoen, voorzitter van de Haagse CH. raadsfractie, is Zaterdag uit het ziekenhuis thuisgekomen, na een longoperatie te hebben ondergaan: hij zal nog lange tyd rust moeten houden Conlerentie met hooiden van Chr. scholen HE ET BEGINSEL der vrijheid in onderwijs en opvoeding" is het thema van twee tweedaagse conferenties met hoofden van Christelijke scholen, welke het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum resp. op 2-3 en 5-6 Januari In „Woud- schoten" houdt. Drie facetten van deze probleemstelling werden bezien, nl, „De zegen en verantwoordelijkheid der organisatorische vrijheid". ,JDe vrijheid in haar betekenis voor de opvoeder en voor de pupil", en „Het vrijheidsbeginsel in de dage lijkse opvoedings- en onderwyspractijk in de school". leiding Wat gebeurt er in Indonesië? De voorzitter van het C.P.S., de heer P. van Duyvendijk van Leiden, wekte bij de opening der conferentie naar aanlei ding van Psalm 8 op tot bezinning op onze plaats in de ruimte van de tijd. Het vrijheidsprobleem heeft zijn komi sche zijde, maar ook zijn philosophische, ethische en paedagogische kant. Voor de behandeling van dit laatste dient deze conferentie. De leider der conferentie, de heer Joh. Tigehelaar, van 's-Gravenhage, sprak nog een kort woord van introductie, waarna de aandacht sterk geconcen treerd werd op het le referaat, behan deld door de heer E. H. Bos, hoofd-ln- specteur van het L.O. Sprekend over de zegen en verantwoordelijkheid der orga nisatorische vrijheid, gaf hij als zijn deel, dat men het feit van de financiële gelijkstelling in de practijk te veel heeft gezien als een eindpunt en te weinig als het begin van een periode, aan het begrip vrijheid van onderwijs inhoud moest gaan geven. Dat heeft tot gevolg gehad, dat het Christelijk onder wijs in meer dan één opzicht jaren heeft laten voorbijgaan, waarin het aan zijn wezen beantwoorde voi nig heeft gewerkt. Al te veel is ln de Christelijke school ïen negatief antwoord gegeven op de vraag naar vrijheid. Vrijheid wil zeg je zelf zijn, in wezen en openbaring eenheid vormen, je ontdoen van elemen ten, die vreemd zijn aan je wezen. Dat positieve taak! En die taak zal de Christelijke school met grote spoed diepe ernst moeten gaan vervullen. De referent spitste dit toe op verschil lende punten en besloot met de waar schuwing, welke prof. dr M. Bokhorst reeds in 1944 in Londen uitsprak: „wij hebben in Nederland tweemaal schoolstrijd gehad, om de vrijheid t( geven van onderwijs en om de finan ciële gelijkstelling van openbaar zonder onderwijs. Het is niet ondenk baar, dat overheidsinmenging in de 0---o •**"i het onderwijs de inzet wordt voor i derde politieke worsteling". Met i TT ET HEENGAAN van de sultan van Djokja als Indonesisch minister van Verdediging betekent, voor zover zich dit hier in Nederland nu reeds laat beoordelen, een grote overwinning van president Soekarno op een zijner machtigste tegenstanders, terwijl een andere tegenstander, Sjahrir, door een compromis zyn positie wist te handhaven. In grove trekken kan men het con flict, dat de Indonesische staat in groot gevaar brengt, schetsen als een tegen- het in de secties besprokene, stelling tussen groeperingen, die i Waterman naar Korea en Suriname Honderden militairen van daag uit R'dam vertrokken Aan de Lloydkade te Rotterdam heb ben zich Zaterdag enige honderden militairen ingescheept aan boord van het stoomschip Waterman, bestemd voor riname en Korea- Met dit schip reizen naar Suriname de eerste Suriname Compagnie, groot 147 man, onder commando van kapitein P. L. A. van Gasselt uit Venlo. Naar Korea gaan 153 man. met als commandant ste luitenant D. W. C. van Ardenne uit Den Haag, alsmede een Belgisch aanvul lingsdetachement van 130 man. Twee verpleegsters, n.l. de hoofd Milva Ge neeskundige Dienst der 2e klasse M. Hoekveen uit Maasdijk en de hoofd Milva Geneeskundige Dienst der 3e klasse E. Kouwenhoven uit Sassenheim. maken de reis tot Korea mee om daar haar werk zaamheden op te nemen. Als commande rend officier troepen treedt aan boord van de Waterman op luitenant-kolonel J Slagter uit Den Haag. De Waterman reist via West-Indië Korea en het ligt in de bedoeling het schip op de thuisreis weer Korea-vrijwil ligers naar Nederland te laten meene- „De Schelde" bouwt een grote tanker In de loop van dit jaar zal de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde 'e "'lissingen ln opdracht van de rederij Ehrhard en Dekkers te Rotterdam be ginnen met de bouw van een tanker van 18.300 ton, die voortbewogen zal worden door turbines met een vermogen van p.k. Het type lijkt enigszins op de Anglo-Saxon tankers, die in ons land geen onbekenden zijn. De tanker zal waar schijnlijk eind 1954 gereed zijn. 137 Schipbreukelingen gered in 1952 De motorreddingboten van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maat schappij zyn vorig jaar 81 maal uitge- hulp te verlenen aan schepen of vliegtuigen. Er werden 137 personen gered. Sinds de oprichting van dc maat schappij zijn 7638 schipbreukelingen aan land gebracht werd hierbij gesproken de stelling van de referent over he gankelijk stellen van de Christelijke scholen voor alle leerlingen van ons volk. krachtens het imperialistisch karakter van het Christendom. De 2de referent, de heer Joh. Tigehe laar, die sprak over de vrijheid in haar betekenis voor de opvoeder en voor de pupil, wees er op. dat men slechts kan opvoeden door wat men is. De opvoeder behoort dus zelf de geestelijke vrijheid te bezitten. Vrijheid van de leerling sluit het gezag van de opvoeder niet uit. maar Er wordt in de opvoeding gezondigd door te weinig gezag. door te veel o De laatste spreker, de heer H. A. Dous- ma, van Leeuwarden, die het vrijheids beginsel ln de dagelijkse opvoedings- er. onderwyspractijk besprak, ging daarby uit van de grondstelling, dat echte vry- heid is die vryheid, welke «ij ontvangen als een geschenk, wanneer wy verbonden zyn met Jezus Christus, Die onze Vrij spraak en Bevrijder is. Onrust bij fabriek in Leeuwarden? Nog 2 man naar De Omme landen in Groningen Twee onderchefs van de melksuiker afdeling der coöp. condensfabriek Fries land te Leeu«*arden hebben ontsiaj ge vraagd omdat zij in dienst zullen treden van de LOöp. melkproductenfabriek De Ommelanden te Groningen. Volgens het Groningse bedrijf gebeurt dit uit protest tegen het vragen van lyfsdwang ten aanzien van de heer Vooistra, die onlangs strijd met het concurrentiebeding ergegaan van de Friesland naar Ommelanden. De heer A. A. Bouwers, commercieel directeur van de Friesland, heef: echter meegedeeld dat beide manr.en slechts als motief voor hun ontslagaanvrage hebben opgegeven, dat zy in Groningen meer gaan verdienen. Van een Drotest Ls vol gens hem geen sprake. Wel zijn beide heren vrienden van de heer Vooistra en heeft een van hen zelfs met de laatste kamp voor politieke delinquenten gezeten. Van onrust onder het personeel "an de Friesland is geen sprake, zei de iger Bouwers. Intussen zou De Ommelanden in Har- kema Opeinde dertig arbeiders hebben aangeworven* om over omstreeks maand het bedrijf weer geheel in king te lid zijn blijven voortteren op de revolutie en de elementen, die een democratische, ordelijke, veilige en welvarende staat willen opbouwen. Het werd ontketend in het leger en vervolgens uitgevochten in het parlement. Het leger werd door de sultan met mede standers als Simatoepang, Boediardjo, Nasoetion, en met medewerking der Ne derlandse Militaire Missie opgebouwd op militaire bekwaamheid, gehoorzaamheid en lichamelijk goede kwaliteiten. Doch dit was voor vele, meest jonge, officieren en honderdduizenden soldaten uit de revolutietijd een bedreiging van hun idealen en hun bestaan. Hun aanhang in het nimmer gekozen parlement, gegroepeerd rondom de Par- tai Nasional Indonesia (Soekarno's oude partij) veroorzaakte een schandelijke actie tegen de Ned. Militaire Missie en ook tegen de sultan, die men ten slotte, toen het tot een kabinetscrisis kwam, niet dorst te laten vallen. Deze gebeurtenissen werden op 17 October j.l. gevolgd door een staatsgreep, juist van de ordelievende groep. Het kan vreemd gaan in de wereld Het scheen, dat de sultan van Djokja. als overwinnende partij uit de strijd kwam, doch achteraf beschouwd was het Soekarno. Door reizen naar Z.-Sumatra, Soerabaja en Bali, door het afzetten van militaire commandanten in Z.-Sumatra, Oost-Java en Makassar, door de bijeen komst van het naar huis gezonden par lement, werden al spoedig de verhou dingen veranderd. De sultan kon slechts min of meer rekenen op vier divisies, terwyl drie divisies de gehoorzaamheid weigerden. Moeizaam werd gezocht naar een com promis tussen beide partijen Kolonel Na soetion. een der krachtigste medestanders van de sultan, verdween en werd ver vangen door kolonel Bambang Soegeng, zyner grootste tegenstanders. De bu- ix van generaal Simatoepang werden ontbonden. Het conflict om overste Wa- uaarby het kabinet de sultan in de steek liet, gaf de doorslag. De sultan heeft ontslag genomen. Zyn vrienden in het kabinet, de ministers van de partij Sjahrir, zagen kans door een soort compromis te blijven. Vermoedelijk zullen de gevolgen ern stig zijn. Wel is waar is ger.eraal Sima toepang nog niet uitgeschakeld, evenmin als Boediardjo, doch het is te verwach- dat de Ned. Militaire Missie naar huis wordt gezonden en dat revolutionnair verleden de grondslag zal «-orden van het leger dat een steeds onveiliger land - tot rust moet brengen. Een felle Vele organisten op congres in A'dam bijeen (Van een onzer verslaggevers) Onder auspiciën van de Ned. Organis- n Vereniging zijn eind vorige weeU veel Ned. organisten in Amsterdam bij- •n geweest voor het congres, dat gewyd aan de hedendaagse orgelbouw. Voorzitter George Stam was zeer ver heugd over de grote belangstelling dit congres, waar men de verschillende sprekers een groot aantal vragen had voorgelegd. Deze zUn o.m. welk systeem mechanisch, pneumatisch, electro- pneumatisch het juiste is: «aar de juiste plaats van het orgel in de kerk oe een twee-manuaals orgel dient vorden opgesteld, alsmede vra- Dver het fundamentele pedaalregis- over barok-orgels en over nieuwe mogelijkheden in de orgelbouw. De Duitse organist en componist Sig- frid Reda heeft in een doorwrocht- iet wat filosofisch betoog, zich bezig gehou- Het bollenvak in dit jaar In voorverkopen worden al behoorlijke prijzen besteed Het bollenvak koestert voor 1953 geen pessimistische verwachtingen Er is over de gehele linie tulpen, narcissen en hyacinten een vlotte handel met prij zen. die voor verschillende soorten hoger liggen dan in het afgelopen jaar het ge val is geweest. Dat is dus voor bollen, die nog moeten groeien en eerst deze zomer geleverd worden. Voorverkoop noemt men dat. Wat is daarvan de oorzaak? Om te be ginnen was Engeland in 1952 zwaar ge- contingenteerd en liep de handel met ran® Regen- „scherm" Frankrijk stroef. Maar aan het eind van het seizoen bleek, dat het overschot zeer klein «-as. Men is er van overtuigd, dat de k«-ekers heel wat betere prijzen voor hun bollen hadden gekregen, als het Duitse en het Franse contingent eerder bekend was gewee: kleine verhoging van de export komt. zitten de exporteurs al voor n tekort 'lollen. Dat zal. zo zegt men. ook het ge- al zijn, als het gewa: t een redelijke kans, is dat de export 'ergroot zal worden? Men zegt onder meer, dat er kans is op een groter tingent voor Duitsland. En Engeland zeker niet minder afnemen dan in het voorbije jaar Verder is er de verwach ting. dat Amerika weer iets meer zal ko pen, omdat de laatste jaren de afzet daar voordurend is toegenomen Er zyn mensen in de bollenstreek, die menen, dat de wetenschap op het gebied van stoken en spuiten zo ver is gevor derd. dat de kwekers het woord ..mis gewas" rustig uit hun woordenboek kun nen schrappen. Het gros van de kwekers denkt daarover echter anders Weliswaar is men van veel minder factoren afhan kelijk dan vroeger, maar de mogelijkheid slecht gew I nog van een lijd aanwezig. Wereldraad over de rassen politiek „De rassenpolitiek die de Zuid-Afri kaanse regering thans volgt is onchris telijk en de Wereldraad van Kerken dient haar te veroordelen. Als men zwijgt zou dat de indruk kunnen wekken, dat deze politiek aanvaardt." Dit verklaard een studiegroep, die rapport heeft gebracht aan het Centrale Comité vai Wereldraad, dat zijn besorekingen Lucknow (Noord-India) heeft geëindigd De rapporten van de studiegroepen zijn slechts met kleine wijzigingen aanvaard Een andere studiegroep dronc aan op voortzetting van de pogineen om door onderhandeling vrede in Korea tot stand te brengen. Over Indo-China en Malakka werd gezegd, dat de „koloniale mogendheden" het recht op zelfbeschikking dienden te erkennen van de volken in Oost-Azië. De vrijheidsbeweging mag echter niet ln handen van de communisten komen. Voorts wordt geconcludeerd, dat ln India het kastenstelsel zich tot in dc kerk doorzet. De Ude Januari nadert Geen gratie voor het echtpaar Rosenberg De Amerikaanse rechter Kaufman heeft Vrijdag een beroep, het echtpaar Rosenberg, dat wordt beschuldigd vat aïoomspiormage, vrij te spreken, afge wezen. Het echtpaar bevindt zich in d< Sing Slng-gevangenis en zal op 11 Januari a.s. -vorden terechtgesteld door middel van de electrische stoel. De rechter zei. na zijn weigering, het vonnis te herzien: „Ik ben nog steeds van oordeel, dat hun misdaad erger is dan moord. Verdachten van Woerdense moord nog in hechtenis De hechtenis van de verdachten van de moord op de agent van politie Van Eek in Woerden, K. V. en D. van H., thans door de rechter-commlssaris in Utrecht met dertig dagen verlengd Gelijk men weet. «-erd enige weken ge leden een appèl ingediend bij het Am »gew i ook sterdamse gerechtshof voor hun ontnld- blijft toch al- dollijke invrijheidastelling, hetgeen toen j werd verworpen. den met de samenhang der orgelmuziek met het orgel als instrument Geen klak keloze imitatie van bepaalde historische orgeltypen wenste hy. maar bezinning op het wezen van het orgel als zodanig. Het karakteristieke van dit instrument zag hij vooral in het tegen elkaar zetten en afwegen der diverse klankkarakters en groepen, in plaats van het bereiken van een zo gedifferentieerd mogelijke klank- dynamiek. De Zaandamse orgelbouwer D. A. Flen- trop toonde een voorstander te zyn van het mechanische sleepladen orgel, waar op het ideale contact tussen speler en instrument bereikt kan worden. Uiter aard speelt de dispositie een grote rol; elk klavier zal zijn volledige prestanten- koor moeten hebben. De Utrechtse orgelbouwdesfe-undlge dr N A Vente pleitte voor herstelling van elk instrument, zo mogeiyk in zyn oude styl en dispositie. Natuurlyk is het niet alleen by spre ken gebleven, maar kon er ook worden geluisterd naar orgelspel. Via een radio toestel luisterden de aanwezigen naar een concert dat Adriaan Schuurman gaf op het onlangs door Mense Ruiter gebouwde orgel voor de Maranathakerk te Den Haag en de Goudse organist Willem Goedhart gaf een korte bespeling op het orgel van de Spuikerk. Zaterdag werd er nog gerefereerd door de Deense orgel bouwer Sybrand Zachariassen en door de Utrechtse organist Lambert Erné De chocoladereep gaat er uit Hoewel de uitvoer naar Duitsland en Engeland in 1952 sterk beknot is gewor den, zijn de Nederlandse cacaofabrikan ten er ln geslaagd, de uitvoer van cacao boter in 1952 vrijwel te handhaven en die van cacaopoeder zelfs te verhogen. Alleen de export van chocolade is iets verminderd. De fabrikanten hebben steeds bij mondjesmaat gekocht. Van Jar.uari tot September werd 33 884 ton cacaobonen ingevoerd tegen 47 90.5 een iaar tevoren. 9500 ton cacaoboter (10.730) 8415 (7229) ton cacaopoeder en 8380 (10655) ton chocolade. In sommige lan den «*ordt chocolade een luxe-artikel. In Nederland was het publiek voor de oor log een groot verbruiker van chocolade repen van 5 cent per stuk, doch nu de repen 20 cent kosten, zoekt men andere versnaperingen. In 1952 lager omzetten ter beurze dan in 1951 Op de Amsterdamse effectenbeurs Ia voor f 707.6 millioen nominaal aan obli gaties verhandeld in 1952 (1951 897,2 min), cn voor f 327,4 min <t 388.8 min) aandelen benevens 134.444 (189.285) stuks certificaten van Amerikaanse sha res. Het A.N.P.-C.B.S. gemiddelde dael- jï van 144.12 tot 136.78. Tsjechisch schaakmeester vraagt asyl in Zwitserland De Tsjechische schaker Kottnauer dit 42 jaar is en thans In Zwitserland 'ver toeft. is van plan niet meer naar zyn land terug te keren. HU heeft de Zwit serse regering om «sy! gevraagd. Wan neer dit asvlrecht «*ordt toegestaan zal Kottnauer niet meer naar Tsjechoslöwa- vertrekken De schaker was werk- bU het ministerie van Opvoeding te F raag. met welke opvoeding ht) het ken- neiyk niet kon vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3