Rusland kijkt over de olie heen naar een Perzische haven Eens zal het volk de vruchten van lijden en geduld willen plukken VAL DA Meer kleine post en pakketten, minder telegrammen Toch is het zo! 2 MAANDAG 5 JANUARI 1953 Touwtrekkerij in Teheran (Van onze correspondent Alfred van Sprang). TEHERAN, DECEMBER 1952 De eigenaar van het kleine kledenwinkeltje in het centrum van de stad spreidt het ene Perzische tapijt na het andere voor me uit, stuk voor stuk vergezeld van een vloed van prijzende woorden. „Maar tweehonderd dollar Teneinde een mogelijk misver stand.uit de wereld te helpen vertel ik hem geen Amerikaan te zijn. „Wat dan „Hollander...." Er komt een trek van aangename verrassing op zijn gezicht. „Den Haag. „Inderdaad." Krachtig slaat hij zijn hand in de mijne en trekt me mee naar het ka mertje achter de winkel. En over thee met veel suiker steekt hij enthousiast de loftrompet over Den Haag en de Nederlanders. En allemaal omdat daar het Internationale Gerechtshof gevestigd is, dat Iran in het conflict met de Anglo-Iranian Petroleum Company in het gelijk gesteld heeft. Het oliegeschil beheerst nog steeds het leven in Iran. Nu de olieproductie in Abadan stil ligt gebruikt men dit feit om alle moeilijkheden en tekorten aan dit geschil te wijten. Ook die welke absoluut niets met de olie Britten te maken hebben. consumptie. Wij gebruiken ongeveer In de stijlloze blokikendoos van ns tuursteen waarin het Ministerie vs Buitenlandse Zaken ondergebracht legt minister Hoessein Fatemd 'die vaa wege een aanslag op zijn leven nog steei met een wandelstok loopt) er eens meer de nadruk op. „Alle ellende komt vanwege de olde. „In welk opzicht....?" „Vi;"'7 jaar lang heeft een koloniale trrar ^pij zrich via de ohe in de bin nen'. aangelegenheden van ons land gemeiu- en de ontwikkeling tegenge houden. Sinds drie jaar hebben we ei tegen gestreden en we zijn mi tenminste zo ver. dat deze maatschappij met duizend man Brits personeel uit het land verdreven is en we een begin heb ben kunnen maken met de hervormin gen, die ons volk in staat zullen stellen te leven naar de maatstaven der twintig ste eeuw". De minister wacht even. „De grote en kleine mogendheden moeten begrijpen, dat de eeuw vat kolonialisme voorbij is „En het feodalisme „Dat odk. Op het platteland van Iran heersen echter nog zudver-feodale toestanden er het is een publiek geheim, dat het ge hele land van achttien millioen inwoners praetisch in de macht van een dTie- honderdtal families is. Dr Hoessein Fa- temi is een van de weinige leiders, die niet tot een van die driehonderd families behoort. Abadan We komen op Abadan. „Hoe is de toestand daar..?" „Heel kalm...." Daar twijfelt niemand aan. „Werkt men er....?" „Uitsluitend voor de binnenlandse Wereldnieuws in zakformaat ADENAUER, de Westduitse bondskanse lier, viert vandaag zijn 77-ste verjaar dag. Onze hartelijke gelukwensen! KONINGIN FREDERIKA van Grieken land is in Hannover aangekomen. Zij verblijft daar in gezelschap van haar zoon. kroonprins Constantijn- Vandaag woont de koningin de doop bij haar nicht, het dochtertje van haar broer, Prins Ernst August van Hann- DE WESTBERLIJNSE politie heeft i Britse sector Peul Zacharias. een i missaris van de Oostberlijnse volks po litie, gearresteerd. Hij wordt er verdadht de West-Berlijner Hans Al ders in 19.30 ontvoerd te hebben. Vol gens de politie vond men op Zacharias een aantekenboekje, waarin allerlei ge gevens in geheimschrift stonden op ge schreven. aanwijzingen bevattende over zijn verradersactiviteit. DE FRANSE communistische veteraan. André Marty, die vorig jaar September reeds in ongenade was gevallen, weid Zaterdag definitief uit de communis tische partij gestoten. Het districtsbe- stuur van het departement Seine der partij bekrachtigde het besluit, hem te royeren. DE RUSSISCHE PRAWDA. het officiële orgaan der communistische party, le vert critiek op het Russische school stelsel. wegens het ingebreke blijven van het uitvoeren der richtlijnen, zoals die op het jongste partijcongres wer den vastgesteld. De oritiek geldt de or ganisatie van het vervoer der kinderen, die in afgelegen streken wonen, als mede de oprichting van kostscholen. Door deze tekortkomingen konden vele kinderen in de winter niet meer naar school gaan. Ook het peil van het on derwijs wordt gehekeld. PRINS TSJTTSJIBOE. de oudste broeder van de Japanse keizer, is op 50-jarige leeftijd aan geelzucht overleden. Hij siond bekend als een tegenstander van de overheersing der militaristische groepen in de Japanse politiek. Inder tijd ging het gerucht, dat de Geallieer den het plan hadden keizer Hirohito af te zetten en hem door prins Tsjitsjiboe te vervangen. IN NOORD-ITALIë te Ponte San Pedio, heeft een politieman een bijeenkomst van tien jongens beneden negen jaar ontdekt Zij noemden zich de ..Mau Mau van Ponte San Pedro". De politie agent arriveerde juist op het moment, dat een nieuw lid van de jeugdbende een plechtige eed aflegde. Hierin werd beloofd, zoveel mogelijk ruiten te bre ken. EEN LICHTROSE PAREL, zo groot als een kleine glazen knikker en naar schatting, enkele tienduizenden guldens waard, is door een inwoner van Gra- dock bij Jeffreysbaai (Zuid-Afrika) in een oesterschelp gevonden. De geluk kige- de heer H. van Zijl, een amateur- schelpenverzamelaar. vond de oester schelp onder een rots- De parel is naar Johannesburg gestuurd voor nader on derzoek. Hoewel oesters veel voorko men aan de Zuidafrikaanse kust zijn pareloesters er hoogst zeldzaam. een millioen ton olie per jaar. In de opslagtanks bevindt zich nog ruim twee millioen ton''. „Hoeveel buitenlandse deskundi gen zijn er nodig om het bedrijf weer op gang te brengen. „Ongeveer driehonderd. „Gelooft u, dat die beschikbaar zullen zijn De minister wijst naar een stapel papieren op zijn schrijftafel. „We hebben meer dan tweeduizend sollicitaties. Sceptisch In ollekringen *taat men echter sceptisch tegenover een spoedige hervat ting van de productie in Abadan. Men wijst er op, dat het niet slechts eet kwestie is van zoveel experts, maar da het bij een uiterst-gecompliceerd et jijn-agestemd bedrijf als een olieraffi naderij vooral aankomt op het team werk. En het eist tiji om een werkelijk team op te bouwen uit een groep losse mensen. Bovendien vreest men dat de installaties door het langdurige buiten bedrijf zijn ernstig geleden zullen heb ben en dat het veel tijd en geld zal kos ten om een en ander te herstellen. Dat de Russen in die tussentijd de olievelden van Abadan zullen gaan exploiteren ge- (Advi ntie) Winterhanden?P(JROL looft men in oliekringen niet. De experts zullen ze ongetwijfeld wel kunnen leve ren, maar evenmin als het Westen zit Rusland op dit ogenblik te springen om de Perzische olie. Bovendien is de ex ploitatie practisch onmogelijk vanwege het vervoerprobleem. Overzee zou men de halve wereld om moeten. Treinen en trucks zetten geen zoden aan de dijk. En een pijplijn over de bergen is niet alleen 'n millioenenobject van jaren ken, maar waarschijnlijk is het niet uitvoerbaar vanwege de hoogte wai de olie opgepompt zal moeten worden. Politiek Er gebeurt dus niets. Perzië heeft er zich bU neer moeten leggen, dat Engeland in staat is de uit voer van olie volkomen te blokkeren. Dat versterkt natuurlijk de toch al felle haat jegens de Britten aanzienlijk. Men heeft nu al'le hoop op de Amerikanen gevestigd. Amerika is het enige land, dat Engeland zou kunnen bewegen die blok kade op te heffen. Tot nu toe is dat eohter nog niet gebeurd. En evenmin blijken de Amerikanen bereid Perzië's verzoek om financiële steun in te wil ligden In principe is er geen bezwaar. Amerika stelt echter zekere voorwaar voor de besteding van dat geld. Mossadeq wil niets van voorwaarden weten. Het resultaat is een politieke touwtrekkerij. Iran tracht Amerika te vermurwen door te schermen met eom- isme en het risico van Russische in menging. Men laat zelfs doorschemeren, ils Amerika niet wil helpen er niets anders overblijft dan bij Rusland aan te kloppen voor steun. Amerika is er echter van overtuigd, dat Mossadeq zich 'el tweemaal zal bedenken voor deze wanhoopsstap te doen. Tenslotte weet hij heel goed wat de consequenties ervan I het land zullen zü-n. Doel De Amerikaanse politiek beoogt Iran zo diep te laten zinken tot Mossadeq be reid is de voorwaarden voor steun te accepteren. Het is een uiterst gevaarlijk spel. Aan de ene kant staat een sadeq, die in het verleden bewezen heeft het land in onverantwoordelijke avonturen te kunnen slepen. Aan de andere kant loert een begerig Rusland op een kans om vaste voet in Iran t® krijgen. De olie is slechts van ondergeschikt belang. Veel belangrijker is het ver overen van een haven aan de Per zische Golf. Daarvoor zijn de Russen ongetwijfeld bereid aanzienlijke con cessies te doen. Een warmwaterhaven stelt hen immers in staat van daar uit het Suez-kanaal en de Middel landse Zee te bereiken: twee punten welke van vitaal belang zijn voor de verdediging van het Westen. En dat geeft aan het geschil tussen de Per zische regering en de Anglo-Iranian Petroleum Company een betekenis, welke ver uitgaat boven de exploi tatie van Abadan. Moeilijkheden Het leven gaat echter door. De winter heeft zijn intrede gedaan. De eerste sneeuw ls al gevallen. De be volking heeft haar met schapenvacht ge voerde overjassen en haar Russisch- aandoende astrakan mutsen uit de naf- jyE Perzische minister van Finan ciën heeft in het parlement een mededeling gedaan welke in Europa een storm var critiek en verwondering zou ontketend heb ben, maar welke in Iran nauwe lijks de aandacht getrokken heeft. Deze mededeling was: De Perzi sche overheid heeft op het ogen blik 128.000 ambtenaren in dienst. Hiervan zijn er eigenlijk maar 28.000 werkelijk nodig. De andere 100.000 zijn overcompleet. Iedereen, die met de Perzische overheid te makekrijgt, ontdekt al spoedig de waarheid van deze mededeling. Het overheidsapparaat is verstopt door drommen nutte loze mensen, die niets anders doen dan de gang van zaken com pliceren en vertragen in een ver twijfelde poging om hun aan wezigheid te rechtvaardigen. tal ine gehaald. In die huizen branden de oliekaohels en de houtvuren. De straat venters hebben zich om vuurpotten olielampen geschaard om wat warmt* veroveren. En de verkoop van wodka loopt op naarmate het kwik In de ther. mometer daalt. De toekomst is eohter zorgelijk. De staatskas is leger dan ooit Het vertrouwen in de Perzische valuta verdwenen. De wisselkoers loopt nog steeds terug. Export is er bijna niel meer en als gevolg daarvan beschikt men niet meer over deviezen om te im porteren. Buitenlandse artikelen worden schaars en de kosten van het levens onderhoud bewegen zioh regelmatig ande lijn. Ook de werkloosheid neemt toe. Een en ander leidt natuurlijk tot groeiende ontevredenheid en onrust Het communisme kan zich geen gun- stiger omstandigheden voor ontwikke- lang wensen. Een moeilijke winter staat voor de deur. Mossadeq heeft tot nu toe kans gezien de rust te bewaren met veel belovende plannen en het aanmoe digen van de anti-Westerse stem ming. Maar eens zal er een einde komen aan het geduld van de massa. Dan zal het Perzische volk de vruch ten van alle lijden en geduld willen plukken. Dat is het punt waarop de fanaticus Mossadeq in .staat is tot stappen, die voor Perzië en het Wes ten noodlottige gevolgen kunnen hebben. Tenzij Amerika tijdig tus senbeide komt. (Nadruk verboden) Advertentie Neem een doos echte R A S T l L- L. E S KE ELPIJ N Teheran leeft nog steeds onder de staat van beleg en militairen pa trouilleren voortdurend door de Perzische hoofdstad. Millioenenverslag van P.T.T. Nog 28.000 telefoonaansluitingen staan op de wachtlijst NEDERLAND gaat steeds meer brieven schrijven en postpakketjes ver sturen. De P.T.T. heeft vorig jaar in het binnenland 1669 millioen kleine poststukken vervoerd (109 millioen meer dan in het voorafgaande jaar) en 15,7 millioen postpakketten (2 millioen meer dan in 1951). Naar het buitenland en de overzeese gebiedsdelen ging 6.065.000 kg post (615.000 kg meer dan in het voorafgaande jaar). Het aantal luchtpostbrieven, dat werd verzonden, steeg ten opzichte van 1951 met niet minder dan 75 pet tot ongeveer 3,5 millioen stuks. bruik genomen en de uitbreiding van het Haagse station in de tweede helft van dit jaar. Het landelijke mobilofoonnet omvat 23 basisstations met 125 aansluitingen. Het aantal aangeslotenen op de radio- distributie steeg met 770 tot 485.000 en het aantal bezitters van een radiotoestel met bijna 100.000 tot 1.720.000. By con- tröles werden niet minder dan 47.000 toestellen ontdekt die niet waren aange geven. Het P.T.T.-bedrijf had eind December bijna 50.000 personen in dienst (ruim 1.000 meer dan vorig jaar). Hieronder volgen enige geschatte be drijfsopbrengsten, met daarachter tussen haakjes de opbrengsten van 1951, alles in millioenen guldens: Postzegels 81 (75.1), frankering door middel van ma chines 16.8 (14.1), binnenlandse tele grammen 2 (2.2), buitenlandse telegram men 13.1 (12.5), binnenlandse telefoon gesprekken 90.6 84.7), internationale ge- gesprekken 90.6 (84.7), intenationale ge- ten 28.5 (26.3), abonnementen radio distributie 12.8 (12.3), rentebeleggingen postcheque- en girodienst 21,6 (21.7), rentebeleggingen rijkspostspaarbank 49.1 (48.5). R.K. onderwijzers: „Salarissen met spoed verbeteren" Spoedige behandeling van de algehele en or. voorw aandeli jk e ontknikiklng, ogenlbliktkeldj'ke en volledige afschaffing van de indeling van gemeente in klas sen. zeker voorzover dit de onderwijzers en de ambtenaren aangaat, technische herziening van de onderwijzers-salaris sen, vooral wat betreft de onderlinge verhouding der salarissen en de marges, spoedige verwerkelijking van de eisen van het KVP-raipport om de midden groepen, aanpassing van de pensioenen aan het tegenwoordige indexcijfer. Dat zijn de eisen, die het Verbondsbestuur van het Katholieke Onderwijzersvenbond Zaterdag samenvatte in een motie aan de regering. De motie werd met alge mene stemmen aanvaard. Volgens het boekje „Enkele cijfers feiten over het dienstjaar 1952" nam c bij de postcheque- en girodienst de druk te toe. Het aantal rekeningen liep met 20.000 omhoog tot 571.000 en het alge meen saldo-tegoed was eind 1952 onge veer f 1100 millioen, ofwel f 6 millioen meer dan een jaar tevoren. Bij de Rijkspostspaarbank groeide het aantal spaar-rekeningen van ruim millioen in het begin van 1951 tot rond 4,1 millioen thans. Aan het groepssparen nemen nu 5500 verenigingen deel en aar het sehoolsparen 3400 scholen. De jeugd- spaaractie had in het afgelopen jaar 400.000 deelnemers (v.j. 360.000). Minder telegrammen Merkwaardig genoeg neemt de drukte bij de telegraafdienst af. In het binnen landse openbare verkeer werden 2,7 mil lioen gewone telegrammen verzonden (v.j. bijna 3 millioen) en naar het bui tenland 2 millioen (v.j. 2.165.000). Eind December waren 590.000 tele foonaansluitingen in dienst (43.000 i dan een jaar tevoren) en stonden nog 1 aansluitingen op de wachtlijst (v.j. 40.000). De totale lengte van het locale kabelnet is nu 35.000 ,km en die van het interlocale bijna 19.000 km. Het nieuwe versterkerstation te Am sterdam wordt begin van dit jaar in ge- Week der gebeden voor de eenheid De jaarlijkse week der gebeden voc eenheid van de Christenheid wordt 18 tot 25 Januari gehouden De Commissie geloof en kerkorde van de Wereld raad van Kerken heeft in verband hier mee een oproep rondgezonden. De Com missie verzoekt in het bijzonder te bid- r haar arbeid, waar deze zich dienstbaar maakt aan het doel der een- „Laten wij bidden", zo wordt o.a. in dt oproep gezegd, „dat een verdiepte ge meenschappelijke studie van de persoon en het werk van Christus en van de Hei lige Geest moge leiden tot een dieper verstaan van de leer der Kerk, dat wy duidelijker mogen weten dat de weg van Christus de weg van de Kerk is en dat het geheim van zijn leven het geheim het leven der Kerk is. Laten wij bid- voor toenemende overeenstemming het wezen van de eenheid en de continuïteit van de Kerk als ae zichtbare gemeenschap, Christus erkennen als de levende Heer id, elkander mogen behorend tot zijn lichaam, opdat de wereld moge geloven Laten wij bidden dat alle Christenen een welwillende en eerbiedige houding aannemen voor alle ;n van eredienst, waarin God de ontmoet, dat zij zo beginnen na te denken over de vraag in hoeverre ver schillen in de eredienst in onze kerken het mogelijk maken een gelijke, rijke ver scheidenheid in een verenigde kerk te ezenlijken". Van het erf van School en Kerk Beioepingswetk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krimpen aan de Lek H. A. van Slooten te Wierden; te Putten (twee de pred. plaats) W. L. Tukker te Delft. Aangenomen de benoeming tot predi kant-voorganger van de Ned. Herv. Evan gelisatie in Bergen (N.-H.) E. Reeser. eir predikant te Den Haag. Bedankt voor Huizen H. Goedhart ti Middelharnis; voor Klundert mr A. Lu- teijn te Giessen Nieuwkerk. Geref. Kerken. Aangenomen naar Wai Mangura op Soemba drs. K. Blom, missionnair pred. van Winsum-Obergum. Bedankt voor Roosendaal H. M. Kuitert te Scharendijke Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor 's Gravenzande M. Baan te Dordrecht. Ernstige critiek op beleid Geref. synode laarvergadering „Waarheid en Eenheid" De Persver e naging „Waarheid en Een heid" hield dezer dagen haar jaarldjkse vergadering in Amersfoort, ook ditmaal onder leidtag van dr J. Schelhaas Nieuwendam. Sprekend over „de huidige situatie in de Gereformeerde Kerken" uitte dr H. R. Gerbrandy uit Den Haag ernstige cri tiek op het beleid der synode van Rot terdam. Het beleid dezer synode was de resolute afwijziging van de vele gebrachte bezwaren gehee-l gericht op consolidatie van de scheuring der Ge reformeerde Kerken, aldus spr. Deze kerkpolitiek van Rotterdam heeft spr. persoonlijk meer verdriet gedaan dam de ergste belevenissen van de oorlog. Een der grootste moeilijkheden is, dat in deze kerkelijke kwestie steeds weer rechters in eigen zaak optreden, die de bezwaren tegen hun eigen beleid af wijzen. Tegen deze gang van zaken zal krach tige positie gekozen moeten worden, mede door middel van het blad „Waar heid en Eenheid", dat zich met een dui delijk program moet richten tot het Ge reformeerde volk, om het te bezielen tot een dynamische actie voor herstel der kerkelijke eenheid. De belemmerin gen, die herstel van eenheid in de weg staan, zullen weggenomen moeten wor den en de hiërarchische tendenzen der laatste jaren moeten met beslistheid be streden worden. Spr. is veel banger vooi hiërarchie dan voor indepedentisme. Di nuanceringen in het dogmatisch denken, die spr. ziet als twee polen die onaf scheidelijk verbonden zijn, moeten ge lijke rechten en gelijke ruimte krijgen. In een geanimeerde discussie toonde de druk bezochte vergadering grote waardering voor en vergaande instem ming met de door dr Gerbrandy wikkelde gedachten. Zendingsblad bestaat een halve eeuw Het Januari-nummer van het Zendings blad der Geref. Kerken staat in het tekec het vijftigjarig bestaan van dit sym pathieke orgaan. De redactie schrijft er ,We houden geen receptie, we geven geen extra-dik nummer uit, we drukken in een feestelijke kleur extra. Zelfs tracteert de redactie zichzelf niet. Maar toch willen we door dit nummer dank baar constateren, dat het Zendingsblad zijn 51e jaargang ingaat". In IC02 besloot de Generale Synode van Arnhem de uit de kerken der afscheiding en uit de doleantie afkomstige zendingsbladen, „Het Mosterdzaad" en „De Heidenbode" combineren. Sindsdien heeft het orgaan zijn belangrijke taak onder de nit Zendingsblad nu reeds een halve v mogen voortzetten. De redactie, voorheen o.a. gevoerd door ds D. Pol uit Utrecht, bestaat thans uit de predikanten J. C. Gilhuis, B. Richters en H. A. Wier- singa. Het lied der aethergolven DINSDAG 6 JANUARI 1953. versum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nlei 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Id< genwijdtng. 9.15 Oi 9.00 Mol 9.25 Voor d< 9.35 Gram rital. 12.00 Zang en org Land- en tuinbouwmededelingen. 12. ons platteland. 12,40 Amus.mur. 1.00 1.15 Mededelingen of gram. 1.20 Arr 1.50 Gram. 2.00 ..Zeg eens. Amerika.. Gram. 3.00 Gram 3.16 Voor de vroi Gram. 4.30 Voor de jeugd. 5.30 Gra Voor de jeugd. 6.00 Nieuws. 6.15 Pi: nuzlek, 10.30 Mededelingen. 10.35 Lichte ik. 10.45 Buitenlands overzicht. 1100 i*s. 11.15 „New York calling". 11.20—12.00 ZESTIENDE HOOFDSTUK Kerstmis en Nieuwjaar geweest, Ze zijn die middag wat verder gelopen dan an- Alleen de gedachte aan die mogelijkheid maakt ders en het is al laat als ze teruggaan. Wies hem al kokend. de hele tijd erg stil geweest, in tegenstelling .,NMi nee. dat niel maar ik durf niel meer Joost heeft zijn voornemen, om Dita en met de laatste keren, toen ze juist ongewoon naar hen toe'te gaan! Als ze alles weten, wat Wies met elkaar te doen kennismaken, niet zenuwachtig was. Al een paar maal zullen ze dan... gevoerd. V/el heeft hij zijn zuster in een vertrou- heeft Joost gevraagd of er wat aan scheelde. doch ze heeft daarop telkens een ontwijkend ant- weljjk ogenblik van het eenzame nichtje Meier verteld, doch tot meer is het niet gekomen, woord gegeven. Och, er is in die enkele vacantieweken ook zo veel dat Dita's belangstelling vraagt. Nu is ze weer weg, en met een gevoel van intense spijt heeft Joost haar zien heengaan. Waarom heeft hij haar toch niet gevraagd wat hij zichzelf zo vast beloofd had te zullen vragen: of ze eens met Wies praten en haar wat hartelijkheid geven wou? Kan hij nu zelfs met haar niet meer zo om gaan als vroeger? „Moeder heeft hij opnieuw gedacht „als moeder er nog maar was.." Maar zulke gedachten kunnen hem niet verder brengen, dat weet hij. Moeder is immers dood! Hijzelf hecht zich intussen hoe langer hoe meer aan Wies en zij aan hem Hun omgang beperkt zich al lang niet meer tot de korte ontmoetingen op het kerkplein. Integendeel, de Zondagmiddag wandelingen strekken zich soms tot buiten hei midden op de weg haar stap ir stadie uit. Bij Maaskamp weten ze niet beter dan handen voor 't gezicht te slaan dat Joost uit de kerk met een vriend meegaat, sten in een krampachtige huilbui, en als Wies er maar voor zorgt dat ze klokslag - half zes voor Meiers winkeldeur staat, dan ne men Aartje vragen hoe ze de middag heeft doorgebracht Ze krijgt het opnieuw te kwaad, zodat er voor Joost niets anders op zit dan haar maar weer Dan, net als ae 1 gedeelte van het Buitenpad "J late" begaan. Daarna, eindelijk wat tot bereikt hebben waar de stad weer begint, maakt S<*omen «»t hem ineens ronduit, zon- ze hem plotseling hevig aan 't sehrikken door ""ïfi1!-6.. die zijn zoon met kende door ANNIE SANDERS heid: dat ze moeder worden zal, moeder van zijn kind! Stom van schrik zit hij haar een ogenblik aan te staren. Pas wanneer hij bij haar de tranen weer ziet komen en het wanhopige van haar toestand tot hem doordringtpas dan vindt hij woorden, maar het zijn geen woorden van troost. „Dat we zo zot konden wezen!" is alles wat hij weet te zeggen. Bij Wies is het hartstochtelijke verdriet wat ge stild, ze schreit nu geluidloos, doch niet minder smartelijk dan tevoren. Hij helpt haar als een kind overeind, neemt zwijgend haar arm en brengt haar tot de plek waar ze meestal van elkaar gaan. niet meer, al verwijt Joost zich- te houden, de Praten doen ;n los te bar- zeif dat hij een ellendeling is, omdat hij haar Sean moed kan inspreken. Onthutst buigt hij zich naar haar over en legt ni5 :n arm om haar heen Maar het troostend ge- a^ch®,d"Pemen ligt er toch iets bescher- Peet zelfs niet de moeite om te baar kalmeert haar niet, evenmin als zijn on- 8 mamer waarop hij haar kust. Ie middag heeft doorgebracht handig sussende woorden. Ze blijft doorsnikken, «Ik laat. Je n"et in de steek!" Dat is de stille Een enkele maal stijgt er verwondering in haar net zo lang tot ze doodmoe is en met een heel belofte, die ze leest in zijn ogen. od. omdat hun samen-gaan zo onopgemerkt blijft bleek gezichtje tegen hem aanleunt. Hij is ook werkelijk nier van plan haar in de Hij neemt haar mee naar de kant van de weg, steek te laten, daarvoor zijn zijn liefde en eer- aar ze samen rustig kunnen gaan zitten, en zegt lijkheid té groot. Maar nu hij haar tenger figuur met het hoofd op zijn schouder haar dan nu toch eens te vertellen wat haar zo tje in de verte ziet verdwijnen en hij met het de rand van het buitenpad zit, overstuur maakt. grote, nog maar half begrepen monster van leed „O, o" kreunt ze, „wat moet ik toch doen? Ik en zorg alleen blijft staan— nu plaatst het zich 'can niet naar huis toe, Joost, ik kan niet!" zwart en uitdagend voor hem. De angst, die hij „Waarom niet? Wat is er dan gebéurd? Ze heb- in haar bijzijn niet zo sterk heeft gevoeld, slaat ben je toch niet weggejaagd?" als een knellende band om zijn hart. Lang staat ze daar echter nooit bij stil. Als Joost bij haar is, als ze met hem wandelt of bij zacht we in het gras dan kan ze aan niets onaangenaams denken. Zo gaan de lente en een deel van de zomer voorbij tot er eensklaps een dag komt, die hun stille geluk als met één slag verstoort. 10.15 Grarr Drkest c r de solist. 12 00 12.65 ïgelus. 12.03 Lunchconcert. (Om 12 3 33 Land- en tuinbi nnewUzer. 1.00 Nieuws. 1 20 Act. 1.23 Pro made-orkest en solist. 2 00 Gev. program- i. 2.50 Gram. 3.30 „Ben je zestig?" 4.00 Voor r de jeugd. erie door Mr N. Debrc 6.00 te-orkest 7.10 Gram. 7.15 „Uit het 7.30 Gram. 8.25 De gewo- 10.00 „Huwelijk BBC 330 m. 1?.00 Gram. 12.30 Ulo en piano. 1.00 Orgelspel beiders. 1.55 Weerberichten. 0 Discussie. 2.55 C 4.45 Causerie. 5,00 dracht. 11.30 Kot 8.00 Viool 10.00 Nieuws. 10 15 Buitenlands program. 11.00 Voor- 12.00—0.03 Nie Orgelspel. 4.45 Aci Dale's dagboek". 5 30 Amus. muz. 6.00 Lichte muziek 6.30 Verzoekprogram. 7.15 Voor de jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws en radio- Journaal. 8.25 Sport. 8.30 Hoorspel. 9 00 Gev programma. 10.00 Gev. muz. 11.00 Nieuws 11.15 Act. 11.20 Gev. muziek 0.05 Voordracht 1.00 Nieuws. 1.45 Altvloolrecl- 2.03 Pianorecital. 6.30 Amerl- ing. 7.01 Klankbeeld. 7 29 Gra- 8 00 Kamermuziek. B 45 Hoor- 10 43 Gram. 10.50 Gev. muz. Veerberlchten. 12 34 Gram. 1.00 Nieuws. L15 ïev. muziek 2 00 Schoolradio. 3.30 Orgelspel. .00 Gram 4 30 Nieuws. 5.10 Gram 5.15 Voor Ie kleuters 5.30 UNO-ultzendlr.g. 5.40 Piano- ecital. 5 50 Boekbespreking. 6 00 Pianorecital 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws 7 40 Gr .50 Syndikale kroniek. 8 00 Orkesteoncert. .00 Gram. 9.15 Ethnlsche muziek. 10.15 Lichte nuzlek. 10.45 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 4R1 m. 12.05 Orkestconcert 1 00 10. 2 00. 3 00 en_ 4.00 Gram. 5 00 Televisie Lopik. DINSDAG VPRO: 20 15—21.45 „Pioniers van et Levende Beeld", film; Weerpraatje. Be- nlca". film. „Van Gogh", film. Uitwisseling van docenten met Zuid-Afrika bepleit Prof. dr W. A. P. Smit, hoogleraar In j de geschiedenis van de Ned. Letterkunde j te Leiden, is na een verblijf te Pretoria, waar hij aan de universiteit aldaar Ned. cultuurgeschiedenis heeft gedoceerd, naaf ons land teruggekeerd. Prof. Smit ver- klaarde goede betrekkingen tussen da j Zuidafrikaanse en Ned. universiteiten van het grootste belang te achten. Voor j dit doel is een geregelde uitwisseling van docenten noodzakelijk. Ten aanzien van de hedendaagse Zuidafrikaanse dichters meende prof. Smit, dat de Zuid afrikaanse jongeren de Nederlanders zijn voorbijgestreefd. Oecumenische bijeenkomst in Hongarije Op de vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken in Lucknow (India) opperde vde enige vertegenwoordiger uit Oost-Europa, bis schop John Peter uit Boedapest, het denkbeeld één of twee studiecommissies van de Wereldraad eens in Hongarije te laten bijeenkomen. „Dat zal nieuwe deu ren openen", zei hij. De voorzitter, dr F. C. Fry uit New York. gaf het secretariaat opdracht de mogelijkheid van een der gelijke bijeenkomst te onderzoeken. Vrijzinnigen over het ontwerp-dienstboek Een commissie uit de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden heeft aan een opdracht uit 1950 voldaan en een rapport samengesteld over het ontwerp-dienst- boek dat de Generale Synode aan de Ned. Herv. Kerk had aangeboden. Het rapport telt 13 bladzijden critiek en 85 pagina's voorstellen tot aanvulling. De critiek richt zich tegen formulieren, en gebeden die pastoraal, zielkundig en opvoedkundig niet verantwoord zouden zijn. tegen „ouderwetse taal en onbegrij pelijke woordkeus", tegen het „overheer sen van een redenerende-docerende toon". De aanvulling bevat o.a. korte gebeden, een geloofsbelijdenis van de Syriër Aphraates, een uiteenzetting voor de be lijdenis des geloofs en de bevestiging van een huwelijk. (Advertentie) PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen In vogelvlucht De Verenigde Lutherse Kerken in de Ver. Staten hebben besloten dat de diaconessen voortaan zelf kunnen beslis sen of zij de meer dan honderd jaar oude diaconessendracht willen dragen of niet copolls i Het 8 eer» Thuisfront is t Den Haag naa T"\AT de Egyptenaren de scarabaeus 1J saoer zoals de naam reeds aan duidt voor heilig hielden, mogen wij die de mestkevers in het algemeen niet hoog waarderen, vreemd vinden, doch het pleit voor dit volk uit da oudheid, dat blijkbaar getroffen was door de zorgzame broedinstincten van deze kever. Het wijfje graaft vóór het leggen der eieren in de aarde een ongeveer 10 cm diepe schacht, die zich in een horizontale gang voortzet, welke eindigt in een hol dat de „larvenzaal" wordt genoemd. Zodra dit bouwsel gereed is, begeeft de kever zich naar buiten en maakt een bal van mest. We zouden kunnen veronderstellen, dat het weinig verschil moet uit maken, welke mest hiervoor gebezigd wordt, maar dat is niet zo. De heilige pillendraaier zoekt zeer zorgvuldig schapenmest, omdat deze vetter is en zich beter tot kneden leent dan de losse en vezelige paarden- of koeien- producten. Aan één zijde van deze geknede bal wordt een deuk gemaakt met naar buiten gebogen randen; hierin wordt het ei gelegd en vervolgens worden de wanden verlengd en naar elkaar toegebogen, zodat zij het kuiltje af sluiten. Volledig van de buitenlucht afgesloten is het ei echter niet, want de pillendraaier heeft voor de wan den van het kuiltje losse en vezelige mest gebruikt, zodat er voldoende lucht tot het ei kan doordringen. Dan worden de wanden keurig glad ge polijst en de pil, die inmiddels de vorm van een peer heeft gekregen, is gereed voor het transport naar de larvenzaal. Een mestkever in de pampa's van Zuid-Amerika imgeeft een dergelijke pil nog met een leemwand, waardoor een nog betere besoherming wordt verkregen, terwijl een andere soort daar ter plaatse een bal maak* van rode leem, vermengd met het vlees van zoogdier- en vogellijken. Deze pil wordt steenhard en heeft een vorm die aan een antieke waterkruik doet denken. Door de hals voert een heel fjjn lucht ka naai naar het inwendige van de pil, waar zich het ei bevindt. Het is niet bekend hoe de kever dit kanaal, dat er uitziet of het met een uiterst dunne naald is bewerkt, ver vaardigt. Er zou over deze materie nog veel meer te zeggen zijn. Bijv. hoe dj voortdurende zorg van de kevers en het herhaaldelijk polijsten van het oppervlak van deze broedbal, voor komt dat er zich schimmels op neste len. Doch we moeten hier sluiten, al ware het alleen om te voorkomen, dat u ons bepaalde affecties zult toe dichten. Over toedichten gesproken, her haaldelijk wordt tegenwoordig van de politic: beweerd, dat zij zich van zonderlinge financieringsmethoden bedienen. Dat verwijt kan juist zijn, maar minder juist is de daarop vol gende opmerking dat onze voorvade ren zulke degelijke financiers waren. Wanneer u wist, wat die oude heren in de middeleeuwen hebben uitge haald, dan zou u de na-oorlogse periode voor oer-conservatief ver slijten! Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2