Jlicuuie fxiftsdjc (fiimranl Rijk eiland met veel ruimte Nieuwe kieswet moet regering in Kamer meerderheid verzekeren De communist Amendola raakte slaags met politieke tegenstander de Wist U Christelijk geloof geen ideologie ZATERDAG 3 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ttutmutfct h ghtMrmi myn fccrt in tegfteaspoeT Drie en dertigste jaargcmg No 9625 ONRUST IN ITALIË IN DE ITALIAANSE KAMER kwam het tot heftige incidenten. De poli' tieke strijd gaat over het, door de regering ingediende wetsontwerp, dat voorziet in een hervorming van het bestaande kiesstelsel. Hierdoor zouden de partijen, welke bij de verkiezingen in Mei a.s. ten minste de helft van het aantal uitgebrachte stemmen op zich verenigen, tweederde gedeelte van het aantal zetels toegewezen krijgen. Men wil aan de regeringspartijen in ieder geval de meerderheid in het parlement zekeren. Zetels, die anders dopr vertegenwoordigers van uiterst rechtse of uiterst linkse partijen zouden worden bezet, moeten verworven worden door aanhangers der regering. Wordt de ingediende wet goedgekeurd, dan kunnen de Italiaanse neo-fascisten o.a. zich bij de komende verkie zingen niet candidaat stellen. Het betreffende ontwerp was reeds door een parlementaire commissie goedgekeurd en kwam nu in het parle ment om besproken te worden. Uiteraard hebben de afgevaardigden I m staat, dat de nieuwe kieswet niet der extremistische partijen zich er heftig strijd zal zijn met de Italiaanse grond- tegen verzet Ja, zo heftig, dat op een wet. wy herinneren er aan, dat de oude wet in feite niet verhinderde, dat* de voormalige fascisten konden stemmen op candidaten van andere partyen. Zij verhinderde echter wel, dat bekende fas cistische kopstukken zoals prins Valerk Borghese of Rodolfo Graziani zich can didaat zouden kunnen stellen-. Het ziet er naar uit. dat Italië weer een periode van politieke onanist tegemoet gaat. 't Werk van een Schot Bom in postbus voor Elizabeth II Een postbeambte, die gistermorgen een postbus waarop de letters E II R (Koningin Elizabeth II) zijn aangebracht wilde lichten, vond er een bom in was vervaardigd uit Geligniet. Hij niet ontploft, doordat de gedeeltelijk verbrande lont was losgeraakt. Volgens de politie zou de bom huis hebben kunnen verwoesten. De postbus is tot dusver de enige in Schot land. die de naam van Elizabeth draagt. Er zijn veel Schotten, die zich tegen de titel Elizabeth II verzetten, omdat Schot land ten tijde van Elizabeth I een onaf hankelijk koninkrijk was. Er is al eens eerder een kleinere bom in de bus aangetroffen, die evenmin ont plofte. Ook is al eens verf over de let ters gesmeerd.... Eisenhower laat zich niet „binden" gegeven ogenblik de communistische af gevaardigde Amendola van zijn stoel opsprong en zijn collega Lombardo. ge wezen volgeling der linkse Nenni-socia- lifiten, een klap in het gezicht gaf. Er ontstond tumult; Amendola werd op zijn nummer gezet, terwyi hij als straf de eerstkomende vergaderingen van de Ka mer niet mag bijwonen. De socialistische afgevaardigde Tar- getti had een motie Ingediend, waarin het ontwerp-kieswet werd verworpen. Maar toen hebben communisten, socialis ten en neo-fascisten tezamen niet min der dan 77 moties ingediend, alle wijzi gingen voorstellend van de motie-Tar- getti. D^ze zag hierop het hopeloze van zijn zaak in en verklaarde zijn motie te willen intrekken, waarop de 77 anderen volgden. Deze zet van de oppositie komt neer op een nieuwe vertraging i behandeling van het ontwerp-kieswet, •want de 77 hebben zich het recht behouden, hun motieven alsnog zeei voerig nader toe te lichten. Tot nu toe is dit bereikt op de lange weg; de Kamer heeft vanochtend met 312 tegen 180 stemmen een, door een Christendemocratische vertegenwoordi ger ingediende motie goedgekeurd, Amerikaans „corps' in te dure flats Typistes met 6000 dollar per jaar I De democratische Senator Johnson, voorzitter van een speciale „commissie van onderzoek" heeft te Washington ver klaard, dat de zeer hoge salarissen er de luxueuze levenswijze van Amerikaan se regeringsambtenaren (buiten de V.S.) de commissie met ontzetting heeft vuld. Volgens hem, dienen de helft het kwart millioen, in het buitenland werkzame ambtenaren te worden ont slagen. Verder deelde hij mede, althans volgens het Reutertelegram, dat sommige functionarissen in veel te dure flats wo nen, terwijl zij er een huispersoneel var drie vier personen op nahouden. Ty pistes. die jaarlijks6000 dollar ver dienen! Andere leden der commissie ver klaarden, dat vele Amerikaanse func tionarissen zes maanden of zelfs langei door de Amerikaanse regering warer betaald, nog vóór zij hun werkzaamhe den aanvingen of zelfs maar wisten, wie hun onmiddellijke chefs waren. Voo'r- noemde „commissie van onderzoek" maakte een reis van zeven weken door Europa en Noord-Afrika. Senator Talt wordt fractieleider Amerikaans Congres vandaag bijeen Senator Taft werd door de Republi keinse Senatoren met algemene stemmen tot hun fractie-voorzitter gekozen. De Re publikeinse Senator Styles Bridges werd vice-president van de Senaat en Senator William Knowland werd voorzitter de politieke commissie der Republikeinse fractie. De Democratische leden van de Senaat kozen Senator Lyndon Johnson tot president van de Democratische frac tie, Ten slotte: de Republikein Martin werd voorzitter van het Huis van Afge vaardigden. Het nieuwe 83ste Congres begint van daag zijn werkzaamheden. Officieel be tekent dit slechts een formele zitting, waarop de Republikeinen de leiding der Democraten overnemen. Toch kan het nog uitlopen op een vinnig debat, omdat enkele Senatoren voornemens zijn een voorstel in te dienen, waarbij aan de „filibusteracties" een einde wordt ge maakt. Zoals men weet, houdt een fili- busteractie in, het debat zolang mogelijk te rekken, door een onafgebroken woor denstroom. ten einde stemming over een voorstel tegen te houden. Vermelden wy nog, dat Truman het Congres heeft verzocht, aan Eisenhower (als de nieuwe President der V.S.) toe stemming te verlenenzijn belastbaar, inkomen met zyn kosten van levens onderhoud te verminderen. De President der V.S. ontvangt een salaris van 100 000 dollar en belastingvrij 'n bedrag van 50.000 dollar ter bestrijding van zyn ambtsuitgaven. Directeur postkantoor van Wassenaar overleden Gisteren omstreeks het middaguur is plotseling in zijn woning boven het post kantoor overleden de heer P J. A. Bril, directeur van het postkantoor aan de Lange Kerkdam in Wassenaar. De heer Bril was 61 jaar oud. Hy werkte Das ruim twee jaren in deze gemeente. Met ingang van 1 Juni 1950 n 1. werd hij tot I directeur te Wassenaar benoemd. Voor dien was hii o m. bureauchef op het post kantoor te Utrecht. De heer Bril had ruim 40 dienstjaren by het Staatsbedrijf. Churchill zal a.s. Dinsdag de eerste ontmoeting hebben met generaal Ei: hower. De Britse premier wordt Maan dag te New York verwacht. Volgens de Republikeinse Senator Bridges, heeft Eisenhower verzekerd, dat hy zich in zijn komende bespreking met Churchill niet zal binden. Aan speculaties hetgeen tussen beide staatslieden handeld zal worden, ontbreekt het i Rustig afwachten is de boodschap! Echtpaar door gasvergiftiging om het leven gekomen In de afgelopen nacht is het echtpaar 29 jaar) S. (60 straat ging c de Gerard Brandt- Amsterdam door gasvergifti- het leven gekomen. Dertig luit.-kolonels benoemd Met ingang van 1 Januari zyn benoemd i aangesteld tot luitenant-kolonel By de generale staf de majoors T. H. Bakker, F. E. van Horn, E, J, C. van Hootegem (tydelyk luit.-kol.), J. G. Smit (tydelyk luit.-kol.), J. H. Heimei, M. P. Feith, N. W. Hofstede. E. R. d'En- gelbronner, F. M. F. Claassen. L. E. Hin- richs (tijdelijk luit.-kol.), J. L. Mans en H. L. T. Ubblnk, allen van de generale staf; by het regiment intendance troepen de majoors P. A. Hoogcarspel en J. T. Wal- ta, beiden van dat regiment; by het reg. infanterie Oranje-Gelder land de majoors F. E. Chattelin, P. W. Duin en H G. Bouwman, allen van dat regiment; hij het regiment zware in fanterie Chassé, de majoor jhr J. J. G. Alting von Geusau, van dat regiment; by het korps commandotroepen de ma joor T. Beets, van het garderegiment grenadiers en jagers. By het reg. huzaren van Sytzama, de majoor (tijdelijk luit.-kol.) P. J. Ootmar, commandant van dat regiment, bij het reg. veldartillerie Prins Maurits, de ma joor (tydelyk luit.-kol.) F. E. Lager- werff, commandant van dat regiment; by het regiment lichte luchtdoelartillerie Betuwe, de majoor B. Andringa van dat regiment; bij het regiment lichte lucht doelartillerie Kornwerderzand de majoor F. G. P. Stuker van dat regiment; by het le regiment verbindingstroepen de ma joors D. A. N. Margadant, A. A. F. Mau- renbrecher, ir M. C Palm, W. G. Vrind, P. S. Yoe, ir L. W.' C. Adank en H. M. Stam, allen van dat regiment. Aanbeveling nieuw lid Algemene Rekenkamer in de vacature, ont- door het eervol ontslag van de voorzitter van de Algemene Rekenkamer de heer Th. Sanders, heeft de Rekenka mer aan de Tweede Kamer de volgende aanbeveling voor de benoeming van een lid toegezonden van der Tempel, secretaris van de algemene rekenkamer; 2. mr Ch. J. M. Hens, plv. secretaris; 3. D. J. Gerrit- directeur der rijksbegroting; 4. prof. drs J. Brands, accountant, buitengewoon hoogleraar te Rotterdam; 5. drs W. Rey- seger, secretaris van de Raad voor het Rechtsherstel; 6. W. N. de Blaey, hoofd accountant by de dienst van 's ryks be lastingen. Prinses Irene moest het bed houden Voor Margriet begon het nieuwe jaar goed Sinds Oudejaarsavond sneeuwt het e is het guur in Sankt Anton, waar d Koningin en de Priysessen met vacanti zijn. Gisteren moest Prinses Irene het bed houden, omdat zij een lichte koudheid heeft opgelopen, maar tegen de avond mocht zij weer opstaan. Prin ses Beatrix trok er dientengevolge alleen op uit met haar gids Toni Mart e oefenden ijverig de Slalom. De dorps kapel bracht Woensdagmorgen aai Koningin een muzikale nieuwjaarsgroet voor het hotel. Voor Prinses Margriet begon het nieuwe jaar al goed; zy deel aan kinderwedstrijden en verliet enthousiast het strijdperk met een k deronderscheiding van de skischool Sankt Anton. Ondertussen maakten de Koningin en haar gezelschap ski-tochten in de omgeving. Hedenavond zullen bondskanselier en mevrouw Figl de maaltijd in hotel „Post" gebruiken, als gasten van de Vorstin. Koningin en Prins in Juli naar Walcheren Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens op Vrijdag 26 Juli Mid delburg te bezoeken om de herdenking van het gereedkomen van Walcherens herstel bij te wonen. Tevens zal het Koninklijk Paar dan de herstelde abdij kerken van Middelburg bezichtigen. Na de noodlanding Parachutisten hielpen K.L.M.-Skymaster Toestel had gebrek aan benzine Vier en veertig passagiers van de K.L.M.-Skymaster Groningen, ijie op Nieuwjaarsdag bij Dahran in Saoedi- Arabië een noodlanding maakte, zijn gis teren door de K.L.M.-Constellation Utrecht naar Karachi overgebracht. De overige twaalf vertrokken met de Wal cheren. De reden van de noodlanding was ben zinegebrek. Na de landing kreeg men hulp van Amerikaanse parachutisten. Zij sprongen uit hun toestel en seinden na het eerste contact om een helicoptère. die een arts meebracht. Geen var inzittenden van de Groningen was echter gewond. Allen werden met auto's na Dahran vervoerd. Grote diefstal op K.L.M.- kantoor te New York Uit de brandkast in het K.L.M.-kantoor op het vliegveld te New York is ruim 14.000,in speciën en checks vreemd. De heer Eric Harpman, adjunct chef van de bookingsdienst, bemerkte d< dwijning van het bedrag toen hy de brandkast opende om de inhoud er en bank te gaan deponeren, politie heeft de zaak in onderzoek. Men weet dat na de val van Pinay de radicaal-socialist René Mayer wil trachten Frankrijk aan een nieuwe regering te helpen. Hij heeft tegen over journalisten verklaard, dat voor het geval hij premier zou worden, h\j stellig naar de Ver. Staten zal gaan. De afgetreden regering-Pinay was reeds lang van plan, Mayer naar Amerika te zenden, maar de kwestie wordt enigszins problematiek, als Mayer inderdaad premier wordt. Een foto van de nieuwe man. In bepaalde omstandigheden: Vrijwillig verzekerden betalen minder Voor bejaarden en studerende of gebrekkige kinderen Evenals vorig jaar kan ook in 1953 onder bepaalde omstandigheden reductie op de premie van de vrijwillige ziekenfondsverzekering worden toege staan voor personen van 65 jaar of ouder en voor studerende en gebrekkige kinderen van 16 tot 21 jaar. De voc ter van de Ziekenfondsraad is voort machtigd, voor 1953 de reductieregeling voor kinderen enigszins aan te vullen sommige gebleken tekortkomingen te ondervangen. Hierbij is in het bijzonder gedacht aan kinderen beneden 16 jaar, die om redenen van studie of anderszins in inrichtingen verblijven en niet in aan merking kunnen komen voor indirect- verplichte of vrywillige verzekering. De reductie bedraagt evenals vorig jaar 50 cent per persoon per week met dien verstande, dat de premie niet lager dan 50 ent per week mag worden. Voorts heeft de Ziekenfondsraad e de algemene ziekenfondsen met klem op aangedrongen, het speciale tarief var anderhalf maal de premie voor onvol ledige gezinnen niet meer toe te passen op verzekerden met geringe draagkracht, zoals weduwen met niet-verdienende kinderen, en zulke personen dus slechts het bedrag van een-maal de premie te laten betalen. Nu ook een Vierdaagse in Apeldoorn In dezelfde week als de Nijmeegse Het bestuur van de Nederlandse Wan delsport Bond heeft te Utrecht een ver gadering belegd naar aanleiding van eer mededeling van het Nederlands Olym pisch Comité inzake het conflict in de wandelsport. De mededeling van het N.O.C. werd gedaan namens de burge meester van Nijmegen, die als bemidde laar optrad in het conflict NBVLO-NWB. In deze mededeling werd verklaard, dat de heer Breunese van de NBVLO geen aanleiding vindt tot onderhandelen, dat hij de materie met opportuun acht. Unaniem heeft het bestuur NWB thans het besluit genomen als plaats van de vierdaagse wandeltochten van de NWB de gemeente Apeldoorn te kiezen. De burgemeester van deze ge meente heeft reeds toegezegd zyn volle medewerking te verlenen. De wandel tochten zullen dan gehouden worden ir dezelfde week als die van de NBVLO ir Nijmegen, namelijk van 21 tot en met 24 Juli. Het conflict is ontstaan naar aanleiding van een brochure, d.-or de NWB uitge geven. waarin geklaagd wordt over hel feit, dat de NWB in de organisatie var de wandeltochten te Nymegen niet meei gekend werd. De NWB achtte dit onrede lijk, daar toch vele leden elk jaar aan deze wandeltochten meedoen. Over het conflict inzake de N.B.V.L.O. 1 de N.W.B. verklaarde de burgemeester in Nijmegen, dat hij zich uit belangstel- ng om de vierdaagse beraden heeft over de mogelijkheden welke zouden kunnen bestaan, om een brug te slaan over de geschillen tussen de besturen. Mede naar aanleiding van contact met vertegenwoordigers van de N.W.B. heeft de burgemeester nader overleg gepleegd besturen van het N.O.C. en de N.V.B.L.O., teneinde pogingen aan te wenden in de ontstane onaangename situ, atie te bemiddelen. De burgemeester van Nijmegen is echter tot de conclusie ge komen, dat deze pogingen thans tot geen resultaat kunnen leiden. Overigens kan worden medegedeeld, dat de traditionele vierdaagse-afstandsmarsen ook dit jaar te Nijmegen door de N.V.B.L.O. zullen worden georganiseerd. Hagenaar bij ongeluk op Leyweg gedood Autot te Wateringen gekanteld en in sloot Op de Leyweg in Wateringen heeft anmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan de 47-jarige J. H Tulen wonende Hendrik van Deventerstraat 73 te Den Haag het leven heeft gekost. Bij het uitwijken voor een tegenligger raakte de vrachtwagen van T. van de weg en kan-telde van een hoogte van twee meter in een sloot. Van de drie personen, die zich in de cabine bevon den. konden twee, een man en een zich redden. De chauffeur T. zat tusen het portier en de cabine geklemd. Toen hy was bevrijd, bleek hij reeds te overleden. Hy laat een vrouw en twee kinderen na. Het stoffelijk over- lijk overschot is naar de begraafplaats te Wateringen overgebracht. Hardrijderij voor vrouwen De ysclub „it sid wide" te Broek by Joure heeft voor Maandag a.s. als eerste club een hardrijderij v geschreven. Den Haag wijst Russisch protest ai Inzake de arrestatie van spion Pissarev Minister Luns heeft mondeling een protestnota van de Russische ambassa deur inzake de arrestatie van de van spionnage verdachte Tass-correspondent Pissarev afgewezen. In de protestnota werd niet alleen onmiddellijke vrijlating van Pissarev geëist, maar ook werd ver zocht, de personen „die schuld droegen voor deze onwettige arrestatie ter ver antwoording te roepen." Minister Luns, die de ambassadeur heeft ontvangen, be schouwt met de afwijzing van het pro test deze stap als afgedaan. De detentie van Pissarev is met zes dagen verlengd. Waarschijnlijk zal de rechtbank in Den Haag Dinsdag de vor dering van gevangenhouding in behan deling nemen. Slachtoffer van een roofoverval? Veekoopman uit Haastrecht sinds gisteren vermist De 22-jarige veekoopman uit Haas trecht P. H. van Dijk wordt sinds gisteren vermist. Op Nieuwjaarsdag was hy naar Achterveld by Amersfoort vertrokken, om zijn verloofde te bezoeken. Uit Ach terveld is hij gistermorgen om acht uur per bus weer weggegaan naar Amers foort, vanwaar hy naar Zwolle wilde reizen voor de veemarkt. In de bus is hij nog gezien, doch verder ontbreekt ieder spoor. Waarschijnlijk had Van Dijk veel geld op zak. De laatste tijd schijnt hij met verschillende moeily-k- heden gekampt te hebben. De groeps commandant van de rijkspolitie te Haas trecht (tel. K. 1821-260) heeft om in lichtingen verzocht. Moet ook Amerika verlaten In de Ver Staten is nogal wat beroering gewekt door wat men daar noemt de „Rubinstein-case". Rubinstein is een schatrijke financier, die in de laatste oorlog weigerde, dienst te nemen in het Amerikaanse leger. De regering der Verenigde Staten heeft nu, na tien jaar, besloten, hem uit het land te zetten. Rubinstin doet alle mogelijke moeite om in Amerika te mogen blijven, maar over het algemeen geeft men hem zeer weinig kans. Zoals de zaken er thans voorstaan, zal hij op 5 Jan. het Amerikaanse grondgebied moeten verlaten De breuk tussen Tito en het Vaticaan Rome slaat terug... Reuter meldt uit Rome, dat het offi ciële orgaan van het Vaticaan, de Osscr- -e Romano, de volgende verklaring heeft gegeven: De werkelijke reden van het besluit van Tito, de diplomatieke betrekkingen met de H. Stoel te ver breken, zijn slechts ingegeven door „een ibewuste vijandigheid tegenover de godsdienst". Volgens dit blad laat het communistische Zuidslavische rej Tito slechts op papier, vrijheid godsdienst bestaan. Het Zuidslavische nunisme laat geen R. Katholiek i, geen rechtstreekse of indirecte in vloed van geloof op de maatschappij toe En het is voor jonge mensen bijn; mogelyk om in Zuid-Slavië godsdi oefeningen bij te wonen of hun plich ten op kerkelijke feestdagen te vervullen. P.I.T. van Den Haag naar Utrecht Om te komen tot een samenbundeling in krachten heeft het bestuur van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront besloten secretariaat van Den Haag Utrecht over te hrengen (Nieuwe Gracht vaar reeds het centraal propaganda bureau was gevestigd. Daar mr P. J. Rcyling, secretaris het P.I.T.. persoonlijke bezwaren heeft geuit om naar Utrecht te verhuizer hy op zijn verzoek op de meest een wijze van deze functie ontheven. In zijn plaats is benoemd de heei de Moor, die tevens belast blijft mot de leiding van de propaganda. DAT het Tweede-Kamerlid Haken (Comm.) minister Beel heeft verzocht burgemeester Tuin van Finsterwolde te ontheffen van zijn functie, indien hij in derdaad, zoals verluidt, bij de relletjes op 20 December onbeheerst is opgetreden DAT 't Oude Wevershuys, een der ge restaureerde 14e-eeuwse muurhuizen te Amersfoort, op 9 Januari officieel in gebruik werdt genomen als tentoonstel lingsgebouw. DAT minister Cals aan de Tweede Kamer vertrouwelijk een nota met tien bijlagen heeft toegezonden over klachten omtrent de uitzendingen van de VARA. DAT nu ook het Tweede Kamerlid Gortzak (Comm.) aan de ministers Don ker en Beyen schriftelijk vragen heeft gesteld over de entsnrpping van de zeven misdadigers ui' Breda. DAT de Kerkraadse „slagboomkwes tie" binnenkort wordt opgelost, doordat het douanekantoor aan de Nieuwstraat gedeeltelijk wordt verplaatst. DAT een 33-jarige Amsterdammer, die een hond uit de Admiralengracht wilde redden, var. de wal in de gracht gleed en door een stadgenoot op het droge werd geholpen. DAT minister Suurhoff op een nieuw jaarsbijeenkomst van het N.V.V. te Amersfoort heeft gesproken over „Onze taak in 1953". DAT notaris J. R. Hofhuis in Den Bosch op 68-j. leeftijd is overleden. DAT in het Instituut voor Persweten schap aan de Keizersgracht te Amster dam een tentoonstelling is geopend t.g.v. het 125-jarlg bestaan van het Algemeen Handelsblad. DAT J. de Vries, directeur van de Zaanse houthandel N V. Dekker, is ge huldigd tg.v zyn 50-j. jubileum; J. C. Mohrmann, dir. van Remington Rand N.V. te Amsterdam t.g.v. zijn 25-j. en C. A. van Donselaar en H. W. Knotten (Utrechtse Handel Mij) t.g.v. hun 50-j. jubileum. DAT over de nerzfokkery op 12 Jan. n 19.45 uur over Hilversum 'I een cau- rie wordt gehouden door ir P. J. Wijk j brutale diefstal Pzn, rijkspluimveeteeltconsulent j December. DAT dc regering de goedkeuring de Tweede Kamer heeft gevraagd het Ned.-Franse verdrag ter voorkoming van dubbele belasting van inkomsten, waardoor o.a. belasting op uitgaande di videnden en rente komt te vervallen DAT het Groothandelsgebouw te Rot terdam begin Maart officieel wordt geopend. DAT de haven van Middelharnis met ingang van 15 Januari is gesloten we gens de vernieuwing van le sluis. DAT het nieuwe verkeerchuis van de V.V.V. Zwolle op het Stationsplein al daar op 10 Januari wordt geopend. DAT in het huis van J van Lokven te Rosmalen (N.-Br.) door brand, vermoe delijk ten gevolge van een lek in de schoorsteen, voor 15.000 schade is aan gericht. DAT de 35-jarige kaashandelaar L. D. H. te Woerden is gearresteerd wegens de an 2000 kg kaas op 22 Minister wil speciale boedelrechter Derde serie vraagpunten over nieuw Burgerlijk Wetboek De bemoeienissen, die verband houden met de verdeling en vereffening van na latenschappen en andere boedels, moe ten in plaats van aan de gewone rechter worden opgedragen aan een bijzondere rechter (boedelrechter), die overigens lid van de rechterlijke macht dient te blij ven. Dit zegt minister Donker in een van de 42 antwoorden op de derde serie vraagpunten over het ontwerp van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. De bewinds man heeft deze serie thans aan de Twee de Kamer toegezonden. Meer dan thans moet volgens mr Don ker de mogelijkheid worden geopend, dat voor bepaalde contracten de toepasselijke regels niet door de wet worden vastge steld, maar als standaardregelingen door de Kroon of een andere overheidsinstan tie met medewerking of na raadpleging van belanghebbenden. De koninklyke goedkeuring van de statuten als voor waarde voor het verkrijgen van rechts persoonlijkheid door verenigingen wil de minister vervangen door een ministeriële verklaring van geen bezwaar. Voorts acht hy het gewenst de wettelyke voor schriften, die thans in de wet op de coop, verenigingen in het belang van schuld eisers en leden zyn te vinden, toepasse lijk te verklaren op verenigingen die in wezen coöperaties zyn. Een commandi taire vennootschap op aandelen wil de bewindsman wel toelaten, maar niet als de aandelen aan toonder of order luiden. HET WEER IN EUROPA DE DEENSE prediker Kaj Munk heeft eens in een preek gezegd, dat het de drieste moed van het Christendom is, dat het 't wereldraadsel wil oplossen met het woord geloof en dat het er zich op laat voorstaan, dat er geen andere sleutels voor dat raadsel zijn. „Alle andere sleu tels maken alleen maar de deuren open naar de vertrekken van de leugen en het zelfbedrog; alleen het geloof leidt de kroningszaal van de waarheid binnen." Aan dit woord worden wy tegenwoor dig herhaaldelijk herinnerd, nu in de wereld waarin wij verkeren het woord geloof en dan met name het christelijk geloof het in zyn kracht en betekenis niet meer schijnt te kunnen „doen". De gevaren, die Kerk en Christendom, maar ook alle mensen in en buiten de Kerk. bedreigen, komen van de kant, waar boven en naast het geloof de ideologie wordt gesteld, of, waar tegenover de ideologie van de ene groep die van de andere wordt geplaatst. Om dit met een voorbeeld duidelijk te maken: De Beweging voor Morele Her bewapening stelt tegenover de ideologie van het Oosten van Marxisme en Communisme de ideologie van het Westen. Men noemt deze laatste dan een „betere" ideologie. ER ZIJN ongetwijfeld „betere en min der goede" ideologieën. Op menselijke gedachte, op elke constructie daarvan, kan en moet steeds de kwalificatie „beter of minder goed" worden toegepast om dat menselijke meningen nimmer critiek- loos kunnen worden aanvaard. Op het geloof passen wij dit nimmer toe. Christelijk geloof wordt alleen be paald door wat het is: de waarheid Gods als uitgangspunt van alle menselijk den ken en handelen. Die waarheid ligt vast in het Woord Gods. Zij kan bestreden worden, ont kend, van commentaar voorzien en wat niet al. en zij is de tijden door steeds in discussie en vaak in opspraak geweest. Maar aan het karakter van die waarheid zelf heeft nooit iets veranderd. Wanneer daarom tegenwoordig het begrip ideologie wordt gebruikt in dc plaats van geloof en men beide op hetzelfde vlak brengt, zonder zich be wust te zijn van het wezensverschil tus sen beide, dan ontstaat er een bedenke lijke en gevaarlijke spraakverwarring. Zij leidt er zelfs toe, dat ook christenen, zonder dat zij dit misschien durven uit spreken, aan een ideologie meer waarde gaan toekennen dan aan het geloof en dat ook zij, in de nood van hun bestaan, in de chaos waarin de mens verkeert, zelf het heft in handen gaan nemen, om „betere" ideologie zelf dan maar we aarde te gaan scheppen en opbouwen. Wij hebben zo het gevoel, dat ideolo gieën de wereld gaan beheersen, omdat velen menen, dat het geloof ongeloof waardig is geworden. Is men tot die ge dachte gekomen, en zij wordt ons her haaldelijk gesuggereerd, dan is het deze gedachte, die Kerk en wereld bedreigt En dan vloeit daaruit voort de allereerste voornaamste taak van Kerk en Chris tendom voor de toekomst. Dat wil zeggen: het gaat om de ver antwoordelijkheid voor allen en voor de angsten leeft. In het Oosten heerst de ideologie, die bewapening brengt tegen het Westen. En aan onze kant doet nog steeds het oude adagium opgang, dat wie de vrede wil. zich ten oorlog dient toe te rusten. Ook de democratie moet zich trachten te handhaven in uniformen. Dit diep teleurstellen, maar het kan nooit de grond van ons geloof aan het wankelen brengen. Wij weten immers, dat wij leven in m gebroken wereld en dat wij zuchten onder de last der zonde van heel het menselyk geslacht. Daarom zal de angst i de christen om de situatie der wereld haar toekomst altijd van een ander soort zijn dan de angst van de n iet- christen. En op het zuiver politieke vlak: wy dienen te weten, dat, wanneer Kerk en Christendom zich laten gelijkschakelen de „ideologie van het Westen", de predikanten in het Oosten (in Oost- Duitsland bijv.) te scherper aan de ver volging door de „ideologie van het Oos- worden uitgeleverd. Dit betekent niet. dat wy de gevaren, die uit het Oosten dreigen, verkleinen. Allerminst. Wij kennen Rusland! Maar wy moeten oppassen niet te vluchten uit angst voor ideologie ln de schijnbare be scherming van de andere. Z l 5 5E 4 pet interim Koninklijke Commissarissen en directie van de N.V. Koninklyke Nederl. Petroleummy heb ben besloten tot uitkering van een inte rim dividend over het boekjaar 1952 van 4 pet, in contanten, betaalbaar op 5 Fe bruari (vorig jaar werd op 7 Februari 4 pet als interim-dividend betaalbaar ge steld). In de plaats van mr Chr. P. van Eeghen, die Dinsdag afscheid nam als voorzitter van de kamer van koophandel voor Amsterdam, is vandaag tot voor zitter gekozen mr D. A. Delprat. ideologie ook. Het is een taak in ver antwoordelijkheid. Niet alleen voor onze medechristenen, maar voor allen, die in de wereld zyn voor de naaste, waar hij ook maar is. Wat de Christen kan doen. en wat de Kerk moet doen, is: dagelijks meer en de belofte Gods. Zijn tegenwoor digheid in Christus Jezus, Heer der we reld. te geloven. En naar dat geloof ook leven, overeenkomstig Gods wil, zoals Hij die in Zijn Woord heeft geopenbaard. In alle vragen, ook in die van politieke en economische aard. Indien de naaste dit aan ons ziet en van ons hoort of bemerkt, verrichten wij dienst aan hem die in dit tijdsgewricht van ons wondt gevraagd. Wij leveren een strijd met de wereld. Tegen het gevaar ook. dat het geloof verwisseld wordt door ideologie. Niet om ons zelf tc behouden of om dc Kerk te redden. Maar alleen om de opdracht te vervullen die w.j jegens de wereld en jegens de naaste hebben. Noordoosten wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: m/M Veranderlijke bewolking XL met enkele sneeuwbuien. L Matige en later voornamelijk langs de Waddenkust krach- ^ge Noordoostelijke wind. aanvankelijk echter in het Zuidoosten van het land nog zwakke winden met hier en daar mist. Overwegend lichte vorst. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Zondag: zon 8.48 tot 16.42 uur; maan 21.31 tot 10.43 uur. Maandag: zon 8 48 tot 16 44 uur; maan 22.40 tot 10.54 uur. Op 8 Januari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1