Beweegbaar deel van Alphens tweede Rijnbrug ingevaren Stap dichter bij de ontsluiting van industrieterrein De Alphense Melkhan delaren wensen hun afnemers een VOORSPOEDIG 1953 C. VAN DEN ENÏ Begroting voor 1953 vertoont een gunstig beeld In gemeentelijk urgentieplan komen respectabele objecten voor Er moet een kapel komen voor graven van Hollandse Huis Hoofdagent Davelaar nam afscheid van de politie Alle winkels sluiten Dinsdagmiddag - behalve slagers en bakkers it NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 Toen de zestig tons drijvende bok Concordia gistermiddag even over drieën het tweede deel van de beweegbare klap van de tweede Rijnovergang te Alphen aan den Rijn heel voorzichtig neerliet, werd daarmee een belangrijke phase In de ont sluiting van het industrieterrein ingeluid. Uit de mist doemde het geweldige stalen klapdeel, 20.000 kilo zwaar en hangend in strakgespannen staalkabels, op en schijn baar met bet uiterste gemak manoeuvreerden de werklieden er mee tot ook dit deel keurig naast het in de ochtenduren geplaatste stuk de Rijn half overspande. werk af. Ir W. van der Ham KARWEI IN DE MIST Het gaat nu zienderogen de goede kant imet de ontsluiting van Alphen aan den jjjn De burgemeester heeft dat aan het ggln van een persconferentie, die glster- jiiddag in het raadhuis werd gehouden, iog eens goed duidelijk gemaakt. Alphen 5 veel te lang een eiland geweest In de isndstad Holland: maar nu raakt, de ge- neente hoe langer hoe meer uit haar solement verlost. daarom geen wonder, dat aan het invaren van dit beweegbaar deel van )e tweede Rijnovergang bijzondere aan- bcht werd besteed. Wanneer het R«k inmers voldoende meewerkt de pro- rincie doet dat al en de verbindingen net Leiden en Bodegraven worden in snel tempo verbeterd, dan kan Al- i bogen op uitnemende verbindingen de grote steden van de randstad Hol- and. Bovendien zal deze Rijnovergang iet industrieterrein van de gemeente jereik-baar maken voor het allerzwaarste lerkeer; een niet te onderschatten voor- tfl deel. Het was oorspronkelijk de bedoeling, lat het gedeelte van viaduct en dam aan Ie lage zijde voor de Kerst gereed zou De vorst heeft dit plan in de war het viaduct over de Hooftstraat fel helemaal gereed, dooh de dam tot te basculekelder zit nog in de bekisting. )ie kelder zelf is echter wel klaar, zodat 'et langer behoefde te worden gewacht et het invaren van de klap. De machinefabriek Du Croo en Brauns Amsterdam heeft de beide stalen delen, ie elk 20.000 kg. wegen, in haar werk- laatsen vervaardigd De klaphelften zijn una per schuit naar Alphen vervoerd gisteren zijn ze dan door de drijvende ok op hun plaats gebracht. Men heeft zich eerst afgevraagd, of de cheepvaart niet enkele dagen gestremd i moeten worden voor dit werk van overspanning van de Rijn. De pro- incie had daar al toestemming voor ge- even, doch het bleek gelukkig niet no- ig te zijn. Wanneer de klap beweegbaar i begint men nl. pas aan de vaste over- !>anning, die loopt van het midden in de troom opgerichte landhoofd naar de oge ztide. De schepen, die tot dan langs zijde passeerden kunnen dan onder il& ^ap ^oor a,s Ze ^aar te hooS voor lw ijn. even wachten tot de basculebrug imhoog gaat. Snulje techniek a» £5 (Aavertentie) (oren's Vis- en Zuurhandel iooftstraat 17 Telefoon 2995 WENST U EEN G Sen verzekert U JJftók in 1953 KOREN's VIS, LEKKERE VIS! 320;; riaat- en Confectiekleding herenmode-artikelen Hooftstraat 87 Eén jaar voor employé van reisbureau De Haagse rechtbank heeft gisteren ie 41-jarige employé van een reisbureau C. A. C. de H. te Wassenaar, veroordeeld tot een jaar met aftrek en voorwaarde lijke terbeschikking stelling van de re ïtring. Hem waren twee gevallen var tplichtlng en voorts valsheid in ge chrifte ten laste gelegd. De officie id een gevangenisstraf van anderhalf ar met aftrek geëist on voorwaarde- ke ter beschikking stelling- Inbraak te Halfweg 6 jaar voor daders De Haarlemse rechtbank heeft gisteren Ie twee Amsterdammers, die in de ferstnacht van 1951 hebben ingebroken n de coöperatieve boerenleenbank te luigoord, nabij Halfweg, en daarbij eer irandkast forceerden, waaruit zij bijn; r 50.000 meenamen, tot zes jaar gevange- •eroordeeld. Het zijn de 73-jarige G. de 58-Jarige A. J. C. van B.. Tegen eder van hen was 5 jaar geëist. Het 25ste vonnisthans 6 jaar voor overval Vyf jaar is de 62-jarige transportarbei- er T C. uit Haarlem gisteren opge ld door het Amsterdamse gerechtshof, at uitspraak deed ir. de zaak van de ükte roofoverval op de 62-jarige land- louwer Van den Heuvel in zijn eer 'oerderij in de Haarlemmermeer. Tegen was 8 jaar geëist. Hij was door de laarlemse rechtbank tot 6 jaar veroor- teld. Dit is zijn 25e vonnis Nijmeegse architectenbureau v.h. J. van Hasselt en De Koning heeft een menigte bijzonderheden verteld, die de leek toch ook wel kunnen interesseren. Het totale kunstwerk, dus viaducten en brug, Is bij kans 200 meter lang. De doorrilhoogte an het viaduct over de Wilhelminalaan 4.20 meter en de afstand tussen de het •iaduct dragende kolommen 11 meter; ■oor de Hooftstraat zijn die cijfers resp. 4.10 en 8.50 meter. Het viaduct wordt geconstrueerd als >n gewapend betonnen plaatbrug met overkragende trottoirs en gesteund op kolommen en landhoofden door pendel- blokken. die dienen om krimpen en uit zetten bü koude en hitte od te vangen. Het grootste verschil, dat de natuur tot de bascule kan bewerken Is 7 centimeter. De Rijn wordt gekruist door twee overspanningen met een nuttige door- vaartbreedte van veertien meter en een doorvaarthoogte van 4,30 meter. Het beweegbaar deel wordt, uitgevoerd als electrisch beweegbare basculebrup Die brug kan in veertig seconden on hoog worden gedraaid. De brugwachter* van deze brug kri „in een herenleventje. Zii tronen in ec bedieningskamer, die 1.20 meter hoger Mn de brug wordt gebouwd aan de lage ;Üde. In aluminium gevatte ramen waar borgen naar alle zijden een vrij uitzicht. Zonder uit hun geriefeliike huisje te rullen zij de afsluitbomen van de brug kunnen bedienen en de brug om hoog doen gaan. Er ziln speciale liggers aangebracht n de schade bij eventuele in de overspanning zo gering mogelijk te doen zijn. In de basculekelder moeten bajlastbak en de ballast (80.000 kg.) nog worden aangebracht. Het is weliswaar de aohtschepen, die in drukke periode de brug per uur pas- ongeveer driekwart er zonder meer onderdoor kan, dat ene kwart moet toch ook kunnen passeren. Daarom wordt met deze montage haast gemaakt om des te spoediger te kunnen beginnen plaatsing van de negentien betonnen balken, die het wegdek van de vaste overspanning zullen moeten dragen. Wanneer dan eenmaal het r\idek tropisch hardhout, het asfaltdek ei leuningen zün aangebracht, zien de Al- phenaren alweer met verlangen uit naar de voltooiing van het viaduct Wilhelminalaan. Wanneer dat het geval zal ziln? Ja. de vorst is er altijd els dreigende toeschouwer op de achter grond. Men kan zich daarom maar beter niet aan voorspellingen wagen. N.U.S.O. belegt een streekconferentie Om tot een goed geleid speeltuinwerk te komen, gaat de Ned. unie van speel tuinorganisaties (N.U.S.O.) weer een aan tal streekconferenties houden. Voor het district Leiden is er Zaterdag In hotel Centraal te Alphen aan den Rijn dergelijke conferentie, in samenwerking met de Alphense speeltuincentrale. De heer H. Steenhof uit Den Haag zal spre- over handenarbeid en de voorzitter de N.U.S.O., de heer J. du Bois uit Amsterdam, over Speeltuinwerk, waar- ging te geven volmacht tot behartiging in de individuele belangen der leden. Benoemingen bij de politie Met ingang van 1 Januari is benoemd lot agent van politie te Alphen aan den Rijn M. A. P. Sanders, thans mare chaussee te Oldenzaal. Per dezelfde datum zijn benoemd tot adspirant-agent van politie M. Fokker, als zodanig werkzaam te Den Haag en afkomstig uit Vleuten, W. Zijlstra te Bodegraven, A. v. d. Star te Reeuwijk en T. Schrijvershof te Lex- mond. In de zesde vacature is nog niet voorzien. Oudjaar voor bejaarden Dank zij de zorgen van de dames de U.V.V. hebben de bejaarden gister- iddag in het ijsclubgebouw weer volop genoten. De dames bakten in de keuken het gebouw oliebollen, die heet uit de pan werden opgediend. Of de oudjes aich die lekkernij ook hebben laten smaken! Mevrouw Witschey-van Unen sprak enkele woorden in verband met oudjaar, na de voorzitter van Ouderdomskas, de heer Heijker, de dames dankte voor i zeer gewaardeerde verrassing. Oud-directeur gasbedrijf naar Nieuw-Zeeland De oud-directeur van het gasbedrijf, de heer F. H. Kempkers. zal Woensdag 7 Januari ons land verlaten om een top positie te aanvaarden bij het gasbedrijf Christchurch in Nieuw-Zeeland. De heer Kempkers vertrekt met zijn gezin per „Sibajak". Eigenlijk was de heer K. twee jaar te oud om te emigreren, doch wegens zijn internationale bekendheid grote vakkennis op het gebied van gasproductie heeft de N.euw-Zeelandse regering de hand gelicht met deze be paling. Dat liep goed af De 13-jarige scholier W. Onderstal wam gistermorgen in de Conradstraat als gevolg van de gladheid met zijn rij wiel te vallen. Juist naderde een auto- Maarse en Kroon, bestuurd door W. A. B. uit Leimuiden. De jongen wist nog net voor de bus weg te kruipen, zijn fiets werd geheel vernield. Zang- en declamatie-avond initiatief van de Hervormde jeugd werkcommissie alhier wordt morgen i zang- en declamatie-avond gehouden de kerk aan de Julianastraat. De heer W. Berkhemer uit Arnhem zal decla- Een dokter nodig? De doktersdienst op Nieuwjaarsdag wordt waargenomen door dokter P. Ste- houwer, Wilhelminalaan 41. telef. 2170. Door de gladheid Gistermorgen omstreeks tien uur reed de heer T. G. B. alhier met sonenauto in de richting Nicolaas Beets- aat. Toen van rechts een vrachtauto kwam die voorrang had en de heer remde, gleed zijn auto door de glad heid van de weg verder. Een botsing het gevolg, waarbij de luxe auto flinke schade opliep. Persoonlijke onge vallen bleven uit. Damclub O.G.B. behaalde overwinning Gisteravond heeft de damclub O.GS. n de competitiewedstrijden voor hoofdklasse in de Leidse dambond wedstrijd tegen HJD,C. gespeeld, waarbij zij een 137 overwinning behaalde. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: W Terlouw lOG.B.)C. Verboom H.D.C.) 11; N. Anker—C. Looijenstein 0; C. Scheer—M. de CJroot 1-f-l; DamII. K. de Vos 11; J. v. Leeuwen J. v. d. Ent 2—0; M. Bekker—W. Ver boom 11; T. KooistraJ, Dissel 02; H. v. d. BornH. de Vos 20; T. Lam mensB. van Klaveren 11; C. van der Vlist—G. van Winkel 2—0. Voor de Zending Naméns het werkcomité voor de Zen ding van de afdeling Oudshoorn confessionele vereniging ontving de pen ningmeester van de classicale zendings commissie van de Hervormde Kerk bedrag van f 331 voor het zendingsbur te Oegstgeest. Pro Avifauna De vereniging Pro Avifauna, opgericht door de heren H. van Deuren, W. Diest. G. J.'Ponsioen, N. J. Verkleij. Vis en D. Wentink, allen concurrente crediteuren van het vogelpark, zal vol gende week Woensdag ora drie uu Centraal te Alphen aan den Rijn algemene ledenvergadering houden. Op de agenda staan o.m. toelichting op de statuten, vaststelling contributie, kiezing voorzitter en overige best1 Gemeenteraad van Valkenburg B. en W. mogen nieuwe vuilnisauto aanschaiien Voor de laatste maal in 1952 kwam de gemeenteraad van Valkenburg gisteravond bijeen. Na de behandeling van de ingekomen stukken werd er voor het Jaar 1953 algemeen besluit genomen ter voorziening in de behoefte aan vlottende mid delen en tjuv. het maximumbedrag, dat in rekenlng-conrant en aan kasgeldleningen mag worden opgenomen. Dit werd bepaald op ƒ350.000. Tevens werd een algemeen besluit genomen voor 1953 ter opneming van vaste geldleningen tot een maximum bedrag van ƒ250.000, nodig voor de woningbouw, aankoop brandspuit en bouw brandweergarage. »n advies van dit bureau gevraagd •ordt. B. en W. wilden dit verzoek in- Terwijl de dichte mist gistermiddag langzaam brak, liet de drijvende bok Concordia voorzichtig de tweede helft van het opklapbare gedeelte van de tweede Rijnovergang te Alphen aan den Rijn naast het in de ochtend gelegde eerste gedeelte zakken. Dit betekent een belangrijke nieuwe phase in de totstandkoming van deze voor Alphen zo hoogst gewichtige verkeersverbetering. Foto N. van der Horst Gemeenteraad van Rijnsburg Rijnsburgs raad heeft zich gisteravond niet bezig gehouden met wat voorbü is, maar de ogen gericht op de toekomst. Wethouder T. Kralt las zelfs een urgentieplan voor, dat was opgesteld door het hoofd van gemeentewerken. In dit plan komen voor een nieuw raadhuis, een nieuwe openbare school, garage voor de brandweer, een badhuis, een zwembad en tenslotte de overkluizing van de Vliet van de Langevaartsebrug tot de Kanaalstraat. Geen van deze plannen komt echter )or in de begroting 1953. wel is dat het geval met de verbetering van de Oegst- geesterweg. Aan de heer H. Blom werd grond ver huurd voor een vluchthèuvel. waarop benzinepomp zal komen. In de com- >ie voor strafverordeningen werden benoemd de heren K. Zandbergen. W. L. d. Gugten en C. van Egmond. De ge meentebode krijgt in het vervolg 50 in plaats van ƒ25 fietsengeld. De begrotingscommissie vond de ga rage van de heer H. Blom ongeschikt voor het stallen van de brandweerauto; achtte een eigen garage wenselijk. Webhouder Kralt zei, dat B. en yt. dit bezwaar delen. Een nieuwe garage kan verrijzen achter het huis van de heer D. Egmond. Op het uitbreidingsplan komen daar twee gebouwen voor; het tweede zou een openbare lagere school kunnen zijn. De vraag is echter: wat moet voorkeur hebben? Wat deze voorkeur betreft, de heer v. d. Meij achtte een zwembad en een badhuis zeer nodig. De en. zo zei hij, kunnen zich thuis niet baden en het zwemmen in het kanaal is hygiënisch niet verantwoord. Hij ad viseerde B. en W. een deskundige voor lichting te laten geven. De heer W. v. d. Gugten wees op het gevaar van verdrinking. Hij stelde voor deel van het kanaal ondiep te ma- en palen te plaatsen bij het begin het diepe gedeelte. Dit zou kunnen gebeuren tussen de tram- en de kanaal- brug. Wethouder Kralt was er bang voor. dat Rijnland hiervoor geen toestemming zal geven. Het merendeel van de raadsleden was er evenwel van overtuigd, dat de bouw van een raadhuis op de eerste plaats moet komen, temeer daar de gemeente een reserve van ƒ600.000 heeft. Wethouder v. d. Vij ver liet een ernstige waarschuwing horen. De reserve, aldus spr., Is reeds geïnvesteerd in andere openbare wer ken, zoals de demping van de Lan- gevaart. Daardoor kan er zoveel ge daan worden, aldus spr. Rente be hoefden we niet te betalen, alles kwam uit het eigen vestzakje. De wethouder adviseerde B. en W. de bouw van een raadhuis rustig te la ten bekijken. De inkomsten van het rijk zijn dubieus. De regering komt haar afspraken niet na als het bijv. gaat om het uitbetalen van de on dernemingsbelasting op dezelfde ba sis als in 1950. Waken Wethouder v. d. Vijver was voorts mening, dat er aan de bouw van raadhuis meer haken en ogen zitten dan het door wethouder Kralt genoemde ruimtegebrek. De stoffelijke overschot ten uit de graven van het Hollandse Huis komen eerstdaags naar Rijnsburg en mer moet daarvoor een waardige plaats vin den. Dan moet er een kapel komen, die met financiële steun van het rijk schien kan worden gebouwd. De ideale plaats voor de graven en de kapel vónd spr. de omgeving van het raadhuis, en W., zo vervolgde hij, zijn niet blind voor verfraaiingen en verbeteringen, maar we moeten alle nieuwbouw zien in het licht van wat er in de toekomst ge beurt. Bovendien moet er voor gewaakt worden, dat de financiële toestand Rijnsburg gunstig blijft. Op het urgen tieplan komt niet eens voor de bouw va ;n kleuterschool. De heer K. Zandbergen bepleitte deze zaken ruimer te zien. In de grote steden, aldus spr., vormen de wijken kleine dorpen en wat wordt daar niet gedaan aan de bouw van grote openbare objecten. Spr. brak ook een lans voor de woningbouw en voor telling van alle samenwonende ge zinnen en van gezinnen, die In on bewoonbaar verklaarde hulzen wo nen. Komt er dan een grotere toe wijzing van woningen, dan kunnen B. en W. met cijfers komen. Burgemeester Höweler antwoordde hierop, dat men geen bouwgrond meer heeft. Daarom had hij gedacht naar een ander sportterrein om te zien en het veld van Rynsb. Boys als bouwgrond te gebruiken. Hij zegde de heer Zandber gen in ieder geval een onderzoek toe. In de rondvraag bracht de heer W. v. d. Gugten de verhouding tussen de rand gemeenten bij geval van brand ter sprake. Het bleek, dat de huidige rege ling niet voldoet. De burgemeester zal deze zaak met zijn collega's doornemen. Alphen aan den Rijn leden en behandeling v Als vanavond de klok twaalf uur slaat, betekent dit voor hoofdagent Davelaar van de gemeentepolitic Alphen aan den RUn niet uitsluitend de overgang van een oud naar een nieuw Jaar; voor hem is dan tevens het ogenblik aangebroken, dat zijn ambtsperiode van ruim 30 jaar bij de politie alhier, ten einde Is. dat Mi dus als gewoon burger het nieuwe Jaar 'ngaat. En bü alle weemoed mag er dan toch ook de dankbaarheid zijn, om dat hij heengaat als een gewaardeerd man. geestelijk en lichamelijk nog vitaal. Gisteravond had in de trouwzaal van liet raadhuis, temidden van het voltal lige korps, het officiële afscheid plaats. De heer Davelaar verscheen daar met zijn echtgenote en gezin. Hij werd allereerst toegesproken door burgemeester Wltschey, die herinnerde aan het weemoedige van de jaarwisse ling en van een afscheid als dit. ..Wij zijn geneigd terug te zien en komen vaak tot de conclusie: niet veel gewon nen. Maar U hebt in ieder geval het vertrouwen van de burgerij gewonnen". Spr. releveerde enkele aardige voorval len uit Davelaars loopbaan om te be sluiten met een verwijzing naar het kleine pensioen, dat aanleiding kan zyn 1953 met zorg tegemoet te zien Spr. gaf echter de verzekering, dat hij persoon lijk zal trachten op dit punt de zorgen weg te nemen. Inspecteur N. G. Groothuijse. eveneens wijzende op het weemoedige van dit af scheid. zei o.m.: „We weten, dat U tegen dit uur hebt opgezien. U was steeds een opgewekt man, vaak humorChsch; maar de laatste weken hebben we gemerkt, dat U ook somber gestemd kunt zijn. Hij wees echter ook op de lichtzijden van "- dit afscheid. „De gemeenschap heeft uw s- dienst op prijs gesteld". i de vereni-| Spr. releveerde, hoe Davelaar vroeger een zwaar dienstrooster met opgewekt heid vervulde. En de jongeren, n: oorlog aangesteld, vonden in hem leermeester. Een mens," aldus *pr., „kan niet in alles uitblinken. „Maar U bez't een van de beste deugden, die een kan bezitten: In kameraadschap stak U met kop en schouders boven ons Voor het bevorderen van de geest in het korps bracht spr. de heer Davelaar hartelijk dank en hij wees d< jongeren er op. dat een teamgeest ir het korps hard nodig is. Inspecteu Groothuijse sprak ook vriendelijke woor den tot mevr Davelaar. Adjudant Kruizlnga sprak namens d< collega's, die het heengaan van Davelaar als een verlies voelen, ook omdat een man is, die nooit verstek liet gaan. Als blijk van waardering werden foto van het korps en een vulpen geboden. Mevr. Davelaar ontving bloemstuk. Adjudant Kronenburg uit Leiderdorp, schietinstructeur van het district Leiden van de rijkspolitie, sprak met waardering over de wijze, waarop Davelaar steeds de voorbereidingen trof voor de schiet oefeningen te Alphen. De heer Davelaar dankte de burge meester ln een korte toespraak voor zijn woorden en de wijze waarop hij steeds interesse toonde voor de belangen van het korps. Voorts de inspecteur voor de prettige samenwerking, ook met de com missie dienstverband. Nu er weer jong? agenten komen, zou spr. graag zien, dat er o.l.v. de inspecteur meer en meer een elitecorps tot stand komt. Met veel waardering richtte spr. zich ook tot zijn onmiddellijke chef. brigadier Sljbring. om tenslotte het gehele corps te groeten De heer Dusoswa luisterde het samen zijn op. De verordening op het beheer van het woningbedrijf werd ongewijzigd vastge- steld voor de jaren 1953 tot en met 1958. De gemeenterekening over de dienst 1950 werd aangeboden en geeft een na delig saldo te zien van ƒ28.555,09. De voorzitter maakte er de leden opmerk zaam op dat deze rekening veel te laat werd ingediend Allerlei omstandigheden, waarvan de achterstend der werkzaam heden op het gemeentehuis wel de hoofd oorzaak vormde, hadden tot gevolg, dat zelfs de wettelijk vastgestelde ter- ver overschreed. Spr. hoopte, dat de rekening over 1951 spoedig zal kunnen volgen en dat men die van 1952 voor 1 Augustus 1953 ook nog zou kunnen aan bieden. De heren Th. v. d. Meij, K. Post- s en R. Oudshoorn werden benoemd de commissie tot het nazien van de gemeenterekening 1950. Hierna volgde de behandeling van de begroting 1953 en de begroting van het woningbedrijf 1952/1953. Bij de algemene beschouwingen ver heugde de heer Th. v. d. Meij er zich over, dat de begroting een veel gunstiger beeld vertoont. Hij had wel gemerkt, dat de cijfers van de ramingen veel meer in overeenstemming waren met de wer kelijke uitgaven van vorige jaren. Het frappeerde spr., dat er ook een post van 750 genoemd werd voor de bescherming van de burgerbevolking Hij zag wel de noodzakelijkheid van deze uitgave, maar hij hoopte, dat de voorzorgsmaatregelen nodeloos genomen zullen worden. In zijn antwoord zei burgemeester Van der Harst, dat de posten voor een groot deel hoger geraamd zijn dan het vorige Jaar. Dit kon door de uit kering uit het gemeentefonds, maar het was ook nodig om dichter bij de werkelijkheid te blijven. Toch zal men op de kleintjes moeten passen en daarom zyn er ook behoorlijke be zuinigingen aangebracht, waardoor het geheel een rationeler beeld ver toont. De post voor de B.B. is typerend voor de tijd waarin we leven, maar ook karak teriserend voor de Nederlander, die niet alles op de overheid laat aankomen. Het bedrag komt op de begroting voor als e«n „levende waarschuwing". Naar aanleiding van een vraag van de heer Th. v. d. Meij gaf de voorzitter een uiteenzetting van de verschillende be zuinigingen, die by de werkzaamheden op het gemeentehuis zijn doorgevoerd. Daardoor werden de raadsleden nog meer er van overtuigd, dat alle cijfers met het nodige overleg zijn opgesteld. De heer Van Leeuwen betwijfelde, of het wel nodig is, dat de gemeente c gaat tot de aanschaffing van een gas kastje. De voorzitter zei, dat een schrij ven van de vereniging tot bescherming van dieren de aanleiding was tot deze post op de begroting. Na informaties bleek, dat een dergelijke inrichting wel gewenst is. Ook in Valkenburg worden nog wel dieren afgemaakt op een wijze, die niet door de beugel kan. Bij het hoofdstuk „Onderwijs" werd medegedeeld, dat er een schrijven ont vangen was van het R.K. bureau vooi beroepskeuze met het verzoek een sub sidie toe te kennen voor de gevallen, dat willigen met dien verstande, dat de bu- k, die uitgaan van een andere levens beschouwing, een gelijke subsidie ont vangen. Gedacht werd aan een bedrag ƒ7,50 per geval. Het rijk geeft ƒ3; de provincie ƒ3, terwijl van de persoon zelf 12,50 gevraagd wordt. Het onder zoek in z'n geheel kost gemiddeld 37.50. Na enige discussie over de grootte van de subsidie werd het voorstel aange- De inkomsten van de gewone dienst belopen op de begroting 1953 een be drag van 19.685,61; de uitgaven zijn hieraan gelijk, terwijl er een post van „onvoorziene uitgaven" is van 1054.43. De kapitaalsdlenst heeft de volgende cijfers: inkomsten 1.555-263.59; uit gaven: ƒ1.521.420,68; bstig saldo 33.782,91. Hierin «ün verschillende reserveringen ondergebracht en ook bet bedrag van ƒ23.000, dat waar schijnlijk nodig sal zijn voor de brug over de Wasscnaarse Wetering. Het woningbedrijf 1952/1958 geeft op de gewone dienst een bedrag aan baten en lasten van 54.674,35 en op de kapitaalsdlenst 252.351,51. Na deze behandeling, die een zeer vlot verloop had, werd het college van B. en W. nog gemachtigd tot het aankopen van ;n vuilnisauto binnen het raam van de osten, die voorkomen op de gewone dienst van de gemeenterekening. Raad van Hillegom F. C. van Lierop weer lid van K.V.P.-lractie Maandagavond kwam de gemeenteraad van Hillegom bijeen in openbar® verga dering onder voorzitterschap van Burgemeester Jhr Mr Dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Aan het begin van de vergadering legde de heer F. C. van Lierop rklaring af, dat hU op verzoek van het bestuur der K.VJ*. en in overleg met de propagandisten van zijn onafhankelijke R.K. party besloten had, zich weer aan te sluiten bU de K.V.P., zodat hU van &f heden weer deel uitmaakt van de K.V.P.- fractie in de raad. plaats hebben nadat het terrein vrij van huur Is. Eén middag Toespiaak Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst voor 1953 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 300.000 en werden B. en W. gemachtigd om in 1953 kasgeldleningen te gaan tot een totaalbedrag van f 800.000. Op verzoek van het bestuur der Ver eniging voor Chr. Volksonderwijs werd een crediet beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van een kachel. Voorts werd besloten het gymnastiek lokaal van de R.K. sportvereniging „Con cordia" te huren en dit lokaal met de daarhy gelegen sportvelden beschikbaar te stellen voor het R.K. Schoolbestuur der St Joseph-perochie voor het onder wijs in lichamelijke oefening. De heer Van Lierop drong er op aan, zuinig zyn met de terreinen, zolang deze nog niet zijn goedgekeurd door de K.N.V.r De heer Van Egmond (Prot.-Chr.) vroeg hoe het staat met de plannen voor gemeentelijk gymnastieklokaal. De v zitter antwoordde, dat het overleg hier omtrent reeds geruime tijd gaande doch dat de vooruitzichten momenteel niet zeer gunstig ztin. Het vermenigvuldigingscyfer van schoolgeld voor het u.l.o. werd verlaagd van 1 tot 0.8. Op een vraag van de heer Stokman (K.V.P.) antwoordde de 1 zitter, dat de beslissing over een tucle verlaging van het schoolgeld voor het lager ondcrwys niet bü het gemeen tebestuur ligt. De datum van Ingang der benoeming van mej. H. J. Plevier als onderwijzeres aan de openbare lagere school werd na der bepaald op 1 Febr 1953. Tot onder wijzer aan deze schooi werd met alge mene stemmen benoemd de heer W. M Wlnterlnk te Haarlem. Eveneens met algemene stemmen werd tot directeur van het bedrijf voor open bare werken benoemd de heer Chr. G. F. de Jong te Nieuwer-Amstel. Zonder hoofdelüke stemming werd be sloten tot aankoop van het zgn. „Con- cordi.V'-terrein voor doortrekking vn Prinses Marilkestraat. Op een vraag de heer Loerakker (KV.P.) antwoordde de voorzitter, dat het in de bedoeling ligt de feitelijke overdracht eerst te doen Over de vast te stellen regelingen in gevolge de nieuwe winkelsluitingswet ontspon zich een vrij langdurige discus sie. De heer Versteege (K.V.P.) verklaar de in principe tegen elke sluiting te zün. Nu onder de middenstanders echter een tendens tot sluiting aanwezig is, wilde hü niet aan zyn principe vasthouden. Hü wilde de winkeliers zich branche-gewüze laten uitspreken over de vraag óf slui ting op een bepaalde middag óf ln het geheel geen sluiting. De voorzitter meen de. dat dan toch een chaos zou ontstaan, hetgeen B. en W juist wilden vermüden. De heer Vermeer (Prot.-Chr.) kon zich In grote lijnen niet het voorstel enigen. Om principiële redenen verzocht hü echter namen* zün fractie aanteke ning, dat bezwaar he*tniit tegen de be paling, welke het mogeiyk maakt be paalde winkel* geopend te doen cün op de Zondagmiddagen in hei bloemhollen- •elzoen. Voort* verzocht hü een bepaling op te nemen om de winkel* op Oude jaarsavond tot 10 uur geopend te doen zlin, aangezien ln de vóóravond vrywel leder een kerkdienst bezoekt. Dit laatste voorstel werd door B. en W. ov De heer Loerakker had niet zonder wrevel gezien, <]at sommige georgani seerde winkeliers zich niet ontzagen, te- samen met ongeorganiseerden een von het advies van de bond afwükend voor stel aan B. en W. te doen Verder be pleitte hli Inzake de mlddagslultlng geen uitzondering te maken voor de bakkers winkels. De voorzitter meende deze uit zondering te moeten handhaven, daar de bakkers zich van de aanvang af tegen elke sluiting hebben verzet. De heer Ven de Boer (Prot.-Chr.) brak een lans voor de groenten- en krui denierswinkels. welke zaken hü resp wilde doen sluiten op Maandag- en Woensdagmiddag. De voorzitter verzette zich ten sterkste tegen uitzonderingen, daar dan een chaotische toestand zou ontstaan. Dan zien B. en W. nog liever van elke regeling af. De heer Keyzer (P.v.d.A.) merkte op. Na de rondvraag, die' niet* bijzonders opleverde, hield de burgemeester een toespraak, waarin hij een overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen in het Valkenburgee leven in het jaar 1952. ,Het is mü een behoefte een persoon lijk woord tot u te richten. Dit is een woord van dank en waardering voor de wijze, waarop gij uw raadslidmaatschap hebt verstaan; een woord van dank voor al aan God, Die ons de vruchtbare sa menwerking ln goede gezondheid heeft mogelijk gemaakt In deze dank en waardering betrek ik •er zeker de beide wethouders, die door hun grote kennis van de plaatselijke om standigheden er veel toe hebben bijge dragen, dat ik mij in betrekkelijk korte tijd geheel kon inwerken, en die vaak hun nachtrust hebben opgeofferd, wan neer de belangen der gemeente een lang durige bespreking nodig maakten." Daar- dankte burgemeester Van der Harst ook de ambtenaren en de politie voor de ijver en de nauwgezetheid, waarmede zij hun teak hebben verricht „In het algemeen kunnen wü voor deze gemeente op een goed jaar terugzien, dat gekenmerkt werd door wederzijds begrip, respect voor elkanders beginselen en samenwerking in het belang van de zaak der gemeente en haar inwoners." Het oudste raadslid, de heer G. van Leeuwen, dankte de burgemeester voor zyn woorden en wenste hem ook een goed afscheid van het oude jaar en een gezegend nieuwjaar toe. Bollenexport naar Amerika en Canada Van 1 November tot half December van dit jaar werden 21.667 kisten met bloem bollen naar Amerika en Canada ver scheept, tegen 11.002 kisten gedurende hetzelfde tijdvak in 1951. In totaal wer den in 1952 ruim 31.000 kisten meer ver scheept dan ln 1951 In de tweede week van Augustus werd het hoogst aantal kisten per week uitgevoerd, namelük 35.269. Op 13 December 1952 werd in totaal naar Amerika uitgevoerd 13.170 ton ter waarde van f33.444.000 en naar Canada 1786 ton met een waarde van f4.817.000. Op 15 December 1951 waren deze cyfers: Amerika 9732 ton ter waarde van f 30.185.000 en Canada 1538 ton met een waarde van f3.863.000. De verhoging van de export naar Ame rika en Canada in het afgelopen seizoen mede te danken aan de onpersoonlijke reclame, die in deze landen intensief wordt gevoerd Dure huiien in Den Haag zó maar te huur Met ingang van 1 Januari kan men Ln Den Haag huizen van f 75 en hoger per maand zó maar huren, als men tenminste volgens het huisvestingsbureau voor een woning in aanmerking, komt. Men wil met dit nieuwe systeem een proef nemen voor sommigen het wachten ta be korten. Een 54-Jarige mevrouw is gister morgen bü haar woning te Zaandam door de GLADHEID met haar fiets geslipt en met haar hoofd tegen een vrachtauto gr~- vallen, waarna zij ia overleden; bü de Kruisweg in de Haarlemmermeer had om half zei-en een serie aanrijdingen plaats, waarbij ongeveer vijftien auto'a waren betrokken De Haagse kraamdcHniek Fraoken- slag beleefde een verraeaing: de DRIE LING Willem. EUfnora en Gesit» Cor nelia Hopster werd daar geboren, rest». 5V4, 4t4 en 314 pond, allen gezond en welgeschapen. dat de kruidenier* de voorkeur gaven aan da Woensdagmiddag, aangezien hun gehele reclame-actie is ingesteld op deze vrüe middag van de schooljeugd. Wet houder Van Dam meende, dat die actie dan maar naar de vacanties moet wor den verschoven, waartegen de hulsmoe ders zeker geen bezwaren zullen hebben. Het voorstel van B. en W., aangevuld met dat van de heer Vermeer, werd daarna aangenomen niet 13 tegen 2 stemmen (tegen stemden da heren Bejjersbergen en Versteege). Alle win kel* zullen op Dinsdagmiddag zün ge sloten, met uitzondering van de bakkers- raken. die in het geheel niet zullen slui ten. en de slager*, dia de Maandagmid dag aanhouden. D« voorzitter dankt* varvolgens de raadsleden voor de prettige samenwer king in het büna afgelopen Jaar en —enste hen een^gelukklg en voorspoedig

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5