ri Toestand van het jeugdwerk ^Prediker noopte tot reorganisatie Stichting heft geslotenheid op en opent perspectieven Vereniging Leidse oud-kwekelingen herdacht 30-jarig bestaan In Leidenvijftig jaar geleden Rijksbemiddelaars brachten geen uitkomst MET BOWIENTJE bij de hoge schutting 0E8IM fa J BALANS OPRUIMING „DE KLEINE WINST" IflEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 195* Nieuw leven geelt moed en vertrouwen Gisteravond droeg J.V. haar bevoegdheden over Leidens oudste Chr. jeugdorganisatie, de J.V. Prediker, die kan bogen op een negentig-jarig bestaan en in de loop der jaren dus al zeer veel jongeren heeft gediend bij het min of meer bewuste betreden van de levensweg, is omgezet in een stichting. Men heeft dit besluit genomen om de mogelijk- -efti heid te openen, mensen van buitenaf tot dit rijkvertakte jeugdwerk aan te trekken. Het is altijd zo geweest, dat de leidende functies in de onder afdelingen uitsluitend werden vervuld door Predikermensen zélf (van oopï binnenuit). De J.V. is langzamerhand daartoe „te klein en te onbekwaam" Ju geworden, om de woorden van de voorzitter van de J.V., de heer S. van den Broek, te gebruiken. Hij zei dit gisteravond in een vergade ring in het gebouw Prediker, waarin de J.V. haar bevoegdheden officieel bestuur van de stichting, in de persoon van de heer W. F. L. Heijloo (voorzit ter), overdroeg. De heer Van den Broek ud» merkte op, dat de nieuwe situatie in Prediker uit nood geboren is. Enige tijd geleden ging men er toe over, de toe stand ernstig te bezien. Een van de din gen, die al spoedig op de voorgrond tra den, was het gebrek aan bekwame jeugd leiders. Met angstige gedachten ging steeds een huishoudelijke van de J.V. tegemoet. Waar moeten ensen vandaan gehaald worden on de open bestuursplaatsen te bezetten Een vraag, die allengs bedenkelijke pro porties ging aannemen. Een vraag ook, die meer dan eens onbeantwoord moest blijven. Kortom: de J.V. werd te klein onbekwaam om aan haar verplich tingen te voldoen. Tenslotte kon de reorganisatiecom missie het hele geval tot dit ene her- \ppif. lelden: als het zo doorgaat, komt Prediker voor een echec te staan. Een radicale verandering zag men als de enige mogelijkheid. Op 17 December van dit jaar nu is de stichting officieel opgericht. Zij heet: stichting tot voort zetting en uitbreiding van het jeugd werk van de Chr. J.V. Prediker 12 la. Haar doel is om meer mensen te trekken en het jeugdwerk van Pre diker te consolideren en uit te brei den. Het doel kan ook nog anders worden omschreven, namelijk: jeugd in aanraking te brengen met te bewaren bij het Evangelie v Jezus Christus. Vieugde De heer Van den Broek wees er verder ri op, dat deze overdrachtsavond toch eigenlijk een droevige kant had. Maar, "V zei hij met nadruk, vóór ons ligt de vreugde. God wil ons allen roepen tot de daad. Spr. dankte tenslotte de hen de reorganisatiecommissie voor hun omvangrijke werk. Slechts één r hij te noemen, en wel die >1 de heer J. Sierat jr. Onder zijn voorzit terschap is men immers de belangrijk- >ii heid van dit alles duidelijk gaan inzien. re^Jij hebt ons wakker geschud", zei spr. ot de heer Sierat. Voor deze oud-voorzitter was deze «javond ongetwijfeld een bijzondere, te- leer omdat het in zijn bedoeling ligt lidden Maart 1953 als zendingspredikant aar Nieuw-Guinea te vertrekken. Hij heeft getuige mogen zijn van de rking en de realisering van Men mag aannemen, dat de nieuwe oestand Prediker winst zal opleveren. Allen, die in dit jeugdwerk staan, zijn enthousiast over de stichting en het be- .-c: S GEMEENTE LEIDEN .•alle Officiële publicatie INZAMELING HUISVUIL In verband met de Nieuwjaarsdag zal rdetop i Januari 1953 geen huisvuil worden ■J ngezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per- 1 p telen, welke gewoonlijk op Donderdag worden bediend, zal nu plaats hebben op 1 iaandag 5 Januari 1953. De directeur Gem. Rcinigings- en Ontsmettingsdienst- Agenda voor Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Hoofdstad-ope rette, G'schichten aus dem Wienerwald. Burcht. 8 uurr jubileumfeestavond Sijt- Een dokter nodig De dienst der huisartsen te Leiden wordt op Nieuiwsjaarsdag waargenomen ioor de dokters Van Bockel, De Graaff, lors, Mastenbroek en Veldhuizen. Welke apotheek 1 De nacht- en Zondagsdienst der apo- 39Jfceken be Leiden wordt van Oudejaar ■elf t°t Zaterdag 3 Januari 13 uur waarge nomen door de apotheek Vam Driesum, lJZOf Mare 110, tel. 20406 en de Zuidemapo- rb« •heek. Larrnmenschansweg 4, tel. 23553. stuur, dat uit 22 personen bestaat, zal ongetwijfeld alles in het werk stellen de zaak levendig en geestdriftig te houden. Met de J.V. zelf gaat het ook al veel beter dan bijvoorbeeld een jaar geleden. In al haar geledingen vertoont deze jeugdorganisatie nieuw leven, dat moed en vertrouwen geeft. Er is op deze avond door verschei dene personen nog het woord gevoerd. Wij achten het niet nodig, hen allen te noemen. We volstaan met de namen de heren Heijloo, de voorzitter va: stichting, en Sierat jr. De heer Heijloo had uit handen van de heer Van den Broek een voorzittershamer in ontvangs mogen nemen. In een toespraak schetste hij nog eens de betekenis van de anderingen en hoopte hij, dat allen hun schouders onder het werk zullen zetten. De heer Sierat verzorgde de jaarsluiting. Namen We geven tenslotte nog een paar bij zonderheden over de stichting. Alle onderafdelingen zijn bij de stich ting aangesloten. Van elke onderafdeling hebben twee afgevaardigden zitting in het stichtingsbestuur, dat, zoals reeds geschreven, uit 22 personen bestaat. Het dagelijks bestuur bestaat uit drie personen, t.w. de heren Heijlo, voc ter, P. J. Eikerbout, secretaris-penning meester. en P. Harteveld, algemeen junct. De commissie voor het bouwfonds is omgezet in een commissie van beheer, die ook een onderafdeling van de stich ting is. Voorts is er een commissie van advies en bijstand, bestaande uit de he ren mr P. E. Briët, mr A. W. Kist (direc teur van het vormingscentrum Oud- Poelgeest), mr dr H. D. M. Knol, oud notaris H. M. Markusse, architect J. Ravestein en H. van Cittert. Het stichtingsbestuur bestaat vi uit de volgende personen: J. de Groot, H. Zandvliet, mej. J. Hoogstraten. S. Broek, W. C. L. Hulsman, mej. C. J. Ouwersloot, mej. A. Regeer, J. A. de Klerk Wolters, J. Zaalberg, mej. A. van Cittert, mej. H. S. de Gunst, H. A. Kors- wagen, W. K. Nieuwenhuijs, mej. J. de Wolf, D. van 't Zelfde, A. H. Labee, P. A. F. T. Ouwerkerk- Er i Feestelijke reünie in Irene in Oegstgeest ln gebouw Irene te Oegstgeest herdacht de vereniging van Lêidse oud kwekelingen V.L.O.K. haar dertigjarig bestaan met een bijzondere reünie. Het bestuur (onder voorzitterschap van de heer J. Vink) recipieerde tussen vijf en zes uur en verwelkomde de gasten van de avond, die daarop ge zamenlijk aan tafel gingen en een gezellige koffiemaaltijd aangeboden kregen. Daarna werd de eigenlijke feestavond geopend met gebed en ge zang. Voorzitter Vink heette allen nog eens hartelijk welkom. Begonnen werd met een blijspel Willy Corsari, „Een reuze idee", t voerd door V.L.O.K.-leden. Het stuk, vlot gebracht en naar de inhoud juist ge schikt voor zulk een avond, bleek In de pauze tussen de twee be drijven werd by acclamatie een nieuw bestuur gekozen. Aftredend waren: voor zitter Vink, secretaresse Miep Vermeu- n penningmeester J. v. Elk. Geko- werden de heren H. v. d. Berg Hotels zeeds vol Voor Lichtstad Haarlem en Flora '53 (Van een onzer verslaggevers) Anderhalf mlllioen bezoekers wacht men van 14 Maart tot 14 Mei 1953 de „Flora 1953". Een getal, dat niet ar uit de lucht is gegrepen. We denken slechts aan de scheepvaartmaat schappij, die maar liefst twee extra vaarten inlegt voor de Amerikanen, die sr.v. Flora 1953 Europa willen „doen". Het wordt dus internationaal in Haar lem en omstreken en het valt daarom niet te verwonderen, dat er naast „Flora 1953" gelijktijdig nóg wat groots gaat gebeuren: „Haarlem lichtstad". Maar de totale hotelcapaciteit in Haarlem be draagt slechts 188 bedden en deze alle reeds volgeboekt volgens de offi ciële gegevens van de V.V.V. „Haarlems Bloei". Wat „Haarlem lichtstad" betreft: dit slaagt!, zegt vastberaden de heer Jan Kraakman, die hiervan de organisator is. Het zijn krasse woorden voor iemand, die de enorme vooral financiële moeilijkheden kent, die zich bij de orga nisatie voordoen. Steeds concreter wor den echter de plannen. Ook de midden stand is er nu voor gewonnen. Wat erg belangrijk is, omdat deze de helft van de kosten moet dragen. Voor de hotelaccommodatie wordt nu >k een groots plan uitgewerkt, n.l. dat in de heer H. W. J. Thoolen, eigenaar an het restaurant „Corona". Het betreft hier een groot (tijdelijk) café-hotel-res taurant, dat zal worden ondergebracht in een tent van 106 x 21,5 meter. Het café-restaurant zal plaats bieden aan ongeveer duizend personen, terwijl ruim tweehonderd bedden ter b?:chikking de gasten zullen staan. Er wordt ijverig uitgekeken naar een geschikte plaats hiervoor. Het jubileum van de heer J. Mooten De viering van het jubileum van de heer J. Mooten, die Vrijdag 25 jaar bij de firma Peltenburg in dienst is. moest worden uitgesteld wegens ziekte van de jubilaris. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Henriëtte J E M, dr var J A I Meijers en H P M Kledin; Johan nes W J, zin van J A vain Zyp en A J M Goddijn; Catharina, dr van F. Galjaard en J vam Polanen; Johannes H, zin van H Bronik en J M Sellhorst; Julden B C M, zn van C B A J Puylaert en E A W C M Raymakeirs; Yvonne, dr van J J de Kruis en P Rijfdam. ONDERTROUWD: P L Arnold Th Redeker; W M v d Berg en J E Rui tenbeek; B J DiemeJ en A Staats; Dreef en P G A Ravens tergen. (voorz.) en B. Oudshoorn (penn.) en M. v. d. Blij (secr.) Namens de vierde klas van de kweek school (de „Vlakjes") kwam de heer U. Aldershof de „Vlokjes" toespreken. Aan de directeur, dr H. Schilp, bood spr. electrische klok voor de leraarskamer aan. De concierge van de school, de heer B. de Kier, kreeg een enveloppe met inhoud. Natuurlijk sprak dr Schilp zijn oud- leerlingen toe. Een oud-leraar van dt school, de heer M. J. F. Robijns, ging nog eens als vanouds achter de piano zitten en speelde enkele variaties op gezang 178, waarvan tenslotte vers 7 door de aanwezigen werd meegezongen. Het voor velen een ontroerend ogenblik. Leutige herinneringen bracht de heer G. v. d. Horst, die de zaal met zijn geïm proviseerde redevoering enige tijd aan genaam bezig hield. De lachsalvo's wa ren niet van de lucht. Eugène de Geus bracht „Het water" van Jacoba Vreug- denhil, terwijl mej. Sleeboom een gedicht van W. A. P. Smit, „Masscheroen", de clameerde. Onder de vele aanwezigen was ook de oudste oud-leerlinge, mevr. C. C. Buik- de Nie, die in 1912 slaagde. Machineiabriek Den Os vijftig jaar De machinefabriek M. den Os bestaat vijftig jaar. Zij werd aan het Pieters kerkhof opgericht door de heer M. den Os sr. De eerste knecht was zijn vrouw mevrouiw P. C. J. E. den OsWassenaar! In November 1919 werd het bedrijf, dat van kaohelsmederij tot machinefabriek uitgroeide, overgeplaatst naar de Heren gracht. Thans werken er zeventig men- Het bedrijf wordt nu geleid door de heren M. den Os jr en D. P. den Os (sinds Augustus 1923). Or.i elf uur gistermorgen kwamen di rectie en personeel in het kantoor bijeen. Hier heeft gesproken de heer W. Koore man, procuratiehouder, die de geschiede nis van de zaak belichtte en namens het personeel een haard en twee fauteuils voor het kantoor aanbood. De directeur de heer M. den Os dankte. De heer Den Os bood aan de oudste knecht, de heer J. den Os (staat buiten familieverband), die reeds 43 jaar aan het bedrijf verbonden is, een jubileumge schenk aan. Later ontvingen alle perso- .eelsleden zo'n geschenk. De receptie, die des middags in het Vlies werd gehouden, werd door enkele honderden personen bezocht. Tot de receptie-gangers behoorde mr F. J. J. Trapman, die de Leidse vereniging van industriëlen vertegenwoordigde Nieuw initiatief van Leidse Hervormde Gem. Dc Hervormde Gemeente van Leiden zet het nieuwe jaar in met een nieuw initiatief. De Kerkdienst van de Nieuw jaarsdag is vervallen en nu worden mor genochtend korte bijeenkomsten van een half uur in al de negen wijkcentra ge houden. waarin de wijkpredikanten ho pen voor te gaan. Men verwacht in ieder geval, dat de belangstelling hiervoor groter zal zyn. Bovendien zijn deze sa menkomsten in de wijkgebouwen een goede gelegenheid elkaar een gelukkig nieuwjaar te wensen. Na afloop er van daartoe dan ook de gelegenheid. Nieuwjaarsgroet van den Torenwachter, aan Leidens Ingezetenen hij den aanvang van het jaar 1903. Wat leefde Leiden vijftig jaar geleden toch nog in een romantische tijd. Er was toen nog een torenwachter: de heer C. J. van Pijpen. Bij de jaarwis seling 1902-1903 gevoelde hij zich geroepen, een Nieuwjaarsgroet tot zijn medeburgers, zijn „waarde burgerscharen" te richten. Hij deed dat op keu rige wijze; zijn gedicht werd netjes gedrukt, versierd met een feestelijke rand en natuurlijk moest het stadhuis daarbij worden afgebeeld, naar een ets van F. Weissenbruch. Hier is dan de Nieuwjaarsgroet, die de toren wachter aan Leidens ingezetenen bij de aanvang van het jaar 1903 heeft doen toekomen: Gelyk een boom zijn dorre blad'ren In 't herfstseizoen ter aarde spreidt, Zoo stort de tijd zijn matte jaren, In 't grondloos meer der eeuwigheid- Geslachten rijzen en verdwijnen, De volken worden en vergaan, Maar aan d'onwrikb'ren hemel blijven En zon èn maan èn sterren staan. Want, wat er rijze of verdwijne, De goedheid Gods houdt immer stand, Zij leidt ons door dit aardsche leven Aan Gods algoede Vaderhand. Dat geeft ons moed en kracht bij 't strijden In 's levens groote worstelperk. Dat doet ons moedig voorwaarts schrijden, En maakt ons opgewekt en sterk. Die moed, die kracht zij toegebeden, U, Burgers, in het Nieuwe jaar; Dat 's Hemels gunst U en de Uwen Voor alle ramp en leed bewaar' De welvaart volge steeds uw schreden Op uwe verd're levensbaan, En gij alzoo, bevrijd van rampen, Gedurig moogt op rozen gaan Geheel 't Bestuur van deez' Gemeente Zij alle zegen toegebeên. Dat 's Hemels kracht en wijsheid beide Gestaag besturen hunne schreên Ja, allen, die ons hier regeeren, Gedenk ik in mijn Nieuwjaarsgroet, En wensch hun uit den grond des harten: Het ga dit jaar hun allen goed Dat Leidens Academie bloeie Tot roem en voordeel dezer stad, Opdat, zoo moog'lijk, nog vermeere De roem dien zij tot heden had Dat handel, nijverheid en kunsten Alom steeds bloeien meer en meer, En zoo alom de welvaart stijge, Tot aller voordeel, roem en eer Aan alle Burgers der Gemeente Bied ik hier mijnen heilwensch aan, En hoop, dat het hun steeds in alles Dit jaar bijzonder goed moog' gaan. Zij d'arbeid weder overvloedig, Hij lenige des werkmans nood En brenge hun en hun gezinnen In ruime mate 't daag'lijksch brood Zoo gaat dan, waarde Burgerscharen Met moed den nieuwen jaarkring in, Stapt voort op 's levens duist'ré paden Met goeden wil en blijden zin. Dan zal Gods zegen niet ontbreken In 's levens zwaren worstelstrijd, En hier reeds eenen voorsmaak geven Van 't eind'loos heil der Eeuwigheid. C.A.O. tzawl-loggeivisseiij Misschien vandaag weer bespreking „Mede in verband met zekere persberichten meen ik er goed aan te doen op dei» feestvergadering een verklaring af te leggen over de situatie inzake de trawl- loggervisserij", aldus begon de secretaris van de Chr. bedrijfsgroepencentrale, waarvan de afdeling Katwijk gisteren haar tweede vergadering in de Hervormde kapel te Katwijk aan Zee hield, zijn toespraak. In deze toespraak kwam tot uiting, dat ook de vergadering, die de organisaties en reders met de ryksbemiddelaars gisteren in Den Haag hebben gehouden, geen oplossing heeft gebracht. ook niet van een conflict sprake zyn. In de vergadering van gistermiddag is ook de suggestie gedaan na Nieuwjaar de hele situatie in het vissersbedrljf Het is altijd de gewoonte geweest als er in de C.A.O. voor de haringvisserij veranderingen worden aangebracht, deze ook aan te brengen in de C.A.O. voor de trawl-loggervissery, zo zeide de heer Van der Wal. Ondanks herhaald verzoek is dat in 1952 niet gebeurd. Eerst op 8 December hebben de reders enige voorstellen gedaan aan de orga nisaties. Deze voorstellen konden niet worden aanvaard, zolang het noodzake lijke overleg met de leden niet had plaats Voorgesteld is toen een voorlopige re geling te treffen teneinde de tijd te vin den voor nadere bestudering van d« redersvoorstellen. In de voorlopige rege ling zou moeten worden opgenomen: a Garantieloon van ƒ50 per week per matrozendeel over een periode van vier weken; b looncompensatie a wachtgeld- en werkloosheidsverzekering; c vacantietoeslag. Over het garantieloon kon nog geen overeenstemming worden bereikt. B reders stelden: ƒ45 per week over periode van vier weken of 50 per week over het hele seizoen. Dit laatste, zo verklaarde de heer Van der Wal met nadruk, kon niet door de organisaties worden aan vaard, daar de opvarenden dan pas in April zouden weten, of zy al dan niet teveel hadden geconsumeerd. De bespreking onder leiding van de ryksbemiddelaars heeft dus zelfs geen tydelyke loonregeling ten ge volge gehad. Met de mogelijkheid van verder over leg moet rekening worden gehouden. Misschien wordt op Oudejaarsmiddag of -avond nog een bespreking gehouden. Indien dit niet het geval is zullen de or ganisaties op 2 Januari onderling beraad houden, waarna op 3 Januari voor de eerste maal met de leden kan worden vergaderd. De heer Van der Wal ontkende, dat van een conflict sprake is. De reders zijn te laat begonnen met de besprekin gen. Men is daardoor in tijdnood geraakt, maar daar er geen loonregeling is kan Vier Lichtiabrieken- werkers gingen heen Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd of afkeuring om ge zondheidsredenen hebben de heren D. Beekman, W. F. Boelee. J. v. d. Mark en K. C. v. d. Plas gisteren de Lichtfabrieken verlaten. Zij werden door de directeur, Y. Ykema, waarderend toegesproken bedankt voor de vele goede diensten, die zij het bedrijf hebben bewezen. Ook de adjunct-directeur, ir F. StoWhuyzen, toonde zich dankbaar voor wat de schei denden deden. De heer Boelee had het lang niet ge makkelijk in zijn functie als controleur. zei zijn chef. de heer A. Straatman. Niettemin komt hem niets dan lof toe voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak kweet. De heer J. Schouten, gas- meester. richtte zich in het bijzonder tot de heer Van der Plas. die hy ongaarne zag vertrekken. Tot een voorbeeld voor de jongeren stelde de bedrijfschef van de centrale, de heer H. F. Barg, de heren Beekman en V- d. Mark. Laatste spreker was de voorzitter van de huldigingscommissie, de heer J. J. C. Snel, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een aandenken. Daarna heeft hef viertal afscheid genomen van hun mede-arbeiders. De heer J. van Sisseren met pensioen De heer J. van Sisseren, gemeentebode eerste klasse, is vandaag met pensioen gegaan. In intieme kring is hem van middag een afscheid bereid. En omdat het een hoge schutting was, aar we niet overheen konden kijken, terwijl het bovendien een mistipe, sche merige wereld was, die het uitzicht be lemmerde en omdat er slechts een klein poortje in die hoge schutting was. die toegang gaf tot wat er achter lag, bleef Bowientje eensklaps staan. Ze greep m'n hand. En ze keek achterom, alsof ze het maar beter vond om terug te keren. „Wel?" vroeg ik. We hadden lange tijd samen gewandeld, Bowientje en ik. Het was prachtig weer geweest, toen we van huis gingen. Er was veel zon en diep ademden we de frisse lucht in onze longen. Al lang daarvoor hadden wc afgespro- ?n een flinke wandeling samen te ma- en en als blije kinderen waren we onze tocht aangevangen. Nou ja, heel ver weg, dicht bij de ho- zon, waren wat strepen aan de lucht, aaruit zich langzaam wolkjes losmaak ten, ter grootte van eens mans hand, doch daar letten wij niet op, in 't be- We liepen maar voort. En het was een •er afwisselend tafereel, waaraan onze ogen zich vergastten. We liepen voort langs weiden en bossen, over brede wegen langs smalle voetpaden, we renden hellingen af en klommen hijgend heuvels Fezd'nand kee/f de smaak ie pakken op en het was allemaal even genoeglijk. Toen kwamen de eerste regendroppels. De zon was weggedoken achter de kleine wolkjes, die steeds hoger aan de hemel gekomen waren en nu de vorm hadden aangenomen van reusachtige schepen en strijdwagens en jagende monsters. Een grote schaduw was over het land gevallen en opeens was de uitbundigheid van de bloemenkleuren vervaagd en de uitgelatenheid van de vogelenzang opge houden. Wij schuilden op een beschut plekje. Nu ja, er vielen wel enkele druppels op onze kleren en we kregen het wel een beetje koud, maar toen daarna een brede streep zonlicht als een hemelse glimlach over de landen kwam aangezeild en alles opeens veel vriendelijker Ieek. toen de bloemen opnieuw met hun fleurige japonnetjes pronken en de vogels de laatste drruppels van hun veertjes schud den en met trillers en glijders, met alten en sopranen hun koorzang voortzetten, ach, toen waren Bowientje en ik ons leed alweer vergeten, keken we elkaar lachend aan en zetten wij met een flinke pas onze wandeling voort. We plukten bloemen langs de weg en we praatten met verschillende mensen, die we tegenkwamen en we voelden ons gelukkig. Ging de zon schuil achter de wolken en werd het wat kouder, dan zetten we de kragen van onze jassen op en begon het opnieuw te druppelen, dan schuilden we waar we maar schuilen konden. Zo was onze tocht er een vol afwisse ling. Wij verveelden ons niet en al voort gaand veroverden wy de wereld, waar over wij liepen. Toen waren daar opeens de flitsen, aanvankelijk nog laag b(j de kim. De lucht zag er dreigend zwart. En als wij even stilstonden en goed luisterden, kon den w(j het ver verwijderd gerommel van de donder horen. Wij krijgen boos weer." zei ik. „Och. zou het niet voorby drijven?" vroeg Bowientje. Maar onderweg kwamen wy mensen tegen, die telkens bezorgd keken naar die zwarte lucht Die zwarte lucht, die hoger en hoger kwam en waaruit de ene monsterlijke wolk na de andere zich los maakte. „We komen er niet onderuit", zei ik bezorgd en ik keek tersluiks naar wientje's dunne regenmantel en open schoentjes. De zon u*a« helemaal weg. De wereld was met één slag vreselijk somber. De kleuren der bloemen waren vergrauwd en het gezang der vogels was verstomd. Een kille wind joeg over t land wy zagen hoe vele mensen zich voort- repten om tijdig thuis te zijn. Boeren op het land Heten hun werk in de steek en zochten een schuilplaats in een schuurtje. Kinderen hielden op met spelen en we zen elkaar lachend, maar toch een beetje angstig, naar de steeds dreigender dende hemel, waar wolkenmassa's langs elkaar schoven en door elkaar tuimel den. terwyl de licht/litsen niet va lucht waren. In een klein huisje, opeengedrongen met nog andere gevluchten, vonden onderdak. Het was vrijwel helemaal donker ge worden. Krakend, sloeg de bliksem in een boom, vlakbij. De donder dreunde onafgebro ken, zodat wy elkaar niet konden ver staan. Een vrouw zat te bidden. Een man vloekte binnensmonds. En wy allen dach ten wij zouden vergaan. Zo zaten wij hand in hand te wachten. Hand in hand, want wij voelden on. in onze angst. Eén in de grote nood, die ons omringde. Toen was er opeens de eerste zc straal, die langs een glimmende boom uit de hemel omlaag schoot. Wij snelden naar het raam en keken stil naar het kleine plekje blauw, dat weggedrukt lag tussen een heerleger van wentelende tuimelende wolken. .Achter de wolken schynt de zo zei de vrouw, die gebeden had. En Bo wientje knikte haar blij toe. De wolken trokken zich terug na onbekende verten en een lachende z> schoof als een brrok klaar goud langs het hemelkleed, dat de aarde opnieuw spande. Dankbaar hadden Bowientje er nadere beschouwing te onderwerpen. Dit zal vermoedelijk wel gebeuren. Spreker kon zyn toehoorders geen an dere raad geven dan aan de reders uit stel van monstering te verzoeken tot na de vergadering van Zaterdag aanstaande. (Advertentie). Vrijdagmorgen c SPOTKOOPJES Ziet de étalage 1.69 1.89 TRAPLOPER per meter vanaf OVERGORDIJNSTOF per meter, 120 cm br.,. Prima WOLLEN DEKEN 1 C QC Grote maatIJttJ HAARLEMMERSTRAAT 51 Telefoon 24958 Kamer van Koophandel Leden vaste commissies Volgende week Dinsdag om half drie zal de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijmlarad te Leiden verga deren. Op de agenda staan om. de vol gende punten: installatie van nieuw ge kozen leden, verkiezing voorzitter, ver kiezing twee ondervoorzittere; benoeming leden van de diverse voste commissies in 1953. Commissie voor bedrijfsruimte: J. H. v. d. Kloot W. G. J. v. d. Linden, A. Oost hoek, J. P. v. d. Stoel, vacature F. Sla ger; voorgesteld wondt: de heer L. R. v. Vilöet. Commissie voor bedrijfsruimte Kat wijk: H. P. Bloot J. Hoppenibrouwer, B. G. Lammens, C. van Tongeren, Ohr. Ver- Commissie voor bouwmaterdalenvoor- ening: G. J. den Heet en. J. A. van Herwaarden, P. J. van Hoeken, A. Oost hoek, C. Sweris, T. M. H. van Wave ren. Commissie voor colportage en afbeta lingen: C. F. Meerpoei, S. M. J. Wijten- burg, vacature J. A. M. van Oyen; voor gesteld wordt de heer W. Tissing. Commissie voor het handelsregister: J. A. E. Aadders, S. P. Ames, N. Lamgezaal, F. H. Nieirwenhuizen Sesraaav F. J. E. Urdius. Commissie voor de makelaardij: P. J. van Hoeken, H. L. v. d. Horst, D. C. Landman, mr C. Punt. J. G. J. Verbey m Wijk, L. Zitman. Commissie Inzake uitverkopen en op ruimingen: C. F. Meerpoei. S. M. J. Wij- tenburg, vacature J. A. M. van Oyen; voorgesteld wondt de heer W. Tissing. Commissie voor vervoer: J. A. van Herwaarden, P. J. vam Hoeken, ir M. C. Jong, J. F. v. d. Meer. S. M. J. Wli- tenburg. Commissie vestigingswet kleinbedrijf: C. A. Bos. G. J. den Heeten, C. D. Ligt- voet, C. F. Meerpoei (plaatsvervanger: N. ParJevliet), G'. Schrama, W, Tissing, vacature F. Slager; voorgesteld wordt de heer J. H. v. d. Kloot Crematie generaal H. G. Winkelman Kransen van de Koningin en de Prins Gistermorgen heeft een klein aantal vrienden en belangstellenden het stof felijk overschot vam de oud-opperbevel hebber van larnd- en zeemacht, geceraai H. G. Winkelman naar het crematorium te Velsen uitgeleide gedaan. Aanwezig waren o.m. admiraal C. E. L. Helfrich en de teneraals Th. Mathot en J. D. Sche pers en een deputatie van de stichting Nationaal Legermoaument Grebbeberg. Nadat de met de Nederlandse drie kleur en vele bloemen o.a, een krans van witte chrysanten van de Koningin en Prins Bernhard bedekte kist was opgebaard, sprak de dochter van de over ledene woorden van afscheid. Zij teken de haar veder als een mera in wiens hert grote liefde voor het vaderland leef- een men, die stond als een rots, en die de verantwoordelijkheid heeft gedra gen voor een heel volk. Nadat de kist onder orgelspel van het Wilhelmus was gedaald, zegde zij die aanwezigen dook de getoonde belangstelling. handen gedrukt en onze tocht vervolgd. De hemel was nu van één zuiver blauw en het leek wel of de zon altijd zou biy- ven schijnen. Nog napratend over het vreselijke uur, zetten wij onze tocht voort Wij groetten iedereen en iedereen groette ons, want wij allen waren opgelucht en dankbaar dat wij het noodweer doorstaan en over leefd hadden. Maar zie „Toch vertrouw ik het ginds niet", zei Bowientje en ze wees naar de einder. ,Jfu broeit ginds weer wat." Er hing een vage nevel boven de kim, maar het leek zo ver weg. Maar z\j had goed gezien. De vage nevel werd dikker en donker en rees steeds meer omhoog en kreeg de corm uan een reusachtige paddenstoel. Een bleke zon trachtte door de grauwe tule op aarde te schijnen, maar de na tuur had een vale, grijze tint gekregen. Het begon schemerig te worden. En zo stonden wjj opeens voor die hoge schutting, waar we niet overheen kon den kjjken. By het kleine poortje, dat toegang gaf tot wat er achter lag. bleef Bowientje staan. Ze greep m'n hand. En ze keek achterom, alsof ze het maar beter vond om terug te keren, „Wel", vroeg ik. .We moeten verderzei ze opeens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3