Rust de St. Pieterskerk op het graf van Petrus? Onder vele dekstenen vond men de resten van een oude man Zweedse houthakkersknaap zingt een vermogen bij elkaar ag na elacj uit het voorbije jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 31 DECEMBER 1952 n. DE tegenwoordige paus, Pius XII, heeft steeds veel belangstelling getoond voor de plaats, waar volgens de traditie de apostel Petrus werd begraven. Kort nadat hij tot paus was verkozen heeft hij de wens uitgesproken, dat er een nauwgezet onderzoek zou plaatsvinden om meer zekerheid te mogen verkrijgen over de vraag, of de beroemde Sint-Pieterskerk inderdaad boven het graf van Petrus was gebouwd Teneinde dit verlangen in vervulling te doen gaan, togen een aantal archaeologen aan het werk. Hierbij was de assistentie van architecten onmisbaar, omdat de opgravingen plaats vonden onder de Sint- Pieter en het gevaar van instorting bij al te rigoureus omwoelen van de bodem niet denkbeeldig was. Het onderzoek vond plaats in twee étappes. Allereerst oriënteerde men zich op de grote begraafplaats, waar van grafmonumenten en dergelijke onder verschillende gebouwen van Vaticaan, speciaal onder de Sint-Pie- ter, bij vroegere opgravingen waren aangetroffen. Dit werk vond voor een groot gedeelte plaats tijdens de twee de wereldoorlog. Terwijl de meeste archaeologen bij het uitbreken de oorlog uit den aard der zaak in allerijl hun werkterreinen in het na bije Oosten moesten verlaten en le opgravingen gedurende de oorlog kwamen stil te liggen, kon dit werk onder de Sint-Pieter vrijwel ongehin derd voortgang vinden. Noch de aanvankelijke voorspoed noch de latere tegenspoed van de as- mogendheden hadden noemenswaardige invloed op de gang van zaken. Het eni ge materiaal waar men tenslotte ge brek aan begon te krijgen, was ment. De architecten stonden er dat er telkens nieuwe pijlers onder de gewelven werden aangebracht, en wil den slechts op deze voorwaarde de ar- i; beid doen voortgaan. In de tweede phase van het onder zoek hield men zich meer in het bij zonder bezig met het slechts enkele vierkante meters grote terrein, waar- boven zich in de kerk de Confessio be vond. Deze tweede phase kwam in 1949 tot afsluiting. Aanvankelijk werd een diep stilzwij gen bewaard over de verkregen resul taten. Voorzover er iets -gepubliceerd werd. werd aanstonds opgemerkt van de zijde van het Vaticaan, dat de be- 'ij richten onvolledig en onbetrouwbaar waren. Bij verschillende redevoeringen tot de pelgrims en in radiotoespraken, gehouden gedurende het heilig jaar 1950, liet de paus echter doorschemeren, dat er nu zekerheid bestond, dat de Sint- Pieter werkelijk boven het graf van Pe trus was gebouwd. Het verslag Met i archaeologen: Apolloni- Ghetti, Ferrua, Josi en Krischbaum met het opstellen van het verslag over de door hen verrichte arbeid gereed, en op 19 December van dat jaar kon dit in boekvorm in een plechtige bijeen komst aan de paus worden aangebo- Sindsdien zijn er in enkele buiten landse tijdschriften artikelen over het graf van Petrus verschenen, terwijl één der leiders van de opgravingsarbeid, prof. Kirschbaum van de Gregoriaan- Universiteit te Rome, in de zomer i 1952 een korte tournée door ons land heeft gemaakt en op verschillende plaatsen lezingen heeft gehouden. Wat is nu het werk van de archaeolo gen geweest? Zij hebben geprobeerd met uiterste behoedzaamheid door te dringen achter de muren, die de Con fessio dragen, en die zich tot diep in de bodem voortzetten. Dit was ver van eenvoudig. Want het bleek al spoedig, dat het huidige hoogaltaar rondom en boven de Confessio was gebouwd, die de basiliek van keizer Constantijn had gestaan, en dat de Confessio uit de tijd van Constantijn weer was opge trokken rondom het grafmonument, dat de kerkbouwers uit de vierde eeuw op de begraafplaats hadden aangetroffen. Toen men er eindelijk in geslaagd was, ene marmerlaag na de andere voor klein deel te verwijderen of te door breken. kwam tenslotte een dekplaat de dag, die een menigte ingekras te Griekse letterkens bleek te bevat ten. Voorzover het nog mogelijk was de letters tot woorden samen te voegen heeft men éénmaal de naam Petrus kunnen lezen. Dat slechts éénmaal deze naam voorkomt behoeft op zichzelf geen bevreemding te wekken. De mensen, die hun eigen naam of hun wens in krasten gingen er van uit, dat zij bij het graf van Petrus stonden en had- er daarom geen behoefte aan, de naam te herhalen. Voorts kan men de gepubliceerde foto's vele malen het Christus-monogram onderscheiden. Dit werd in de tijd van Constantijn veel gebezigd. Toen men tenslotte door alle omhul sels was heengebroken, moest men naar de diepte afsteken en door verschillen de boven elkaar geplaatste grafstenen ,rö heendringen. Eindelijk vond men in een kuil in de grond enige menselijke bee- deren. Zijn dit de laatste resten van het stoffelijk overschot van Petrus? Wie zal het zeggen? Oude man Hierover kunnen archaeologen geen lekerheid verstrekken. De aarde geeft liet al haar geheimen prijs. Labora- .„j lorium-onderzoek heeft aangetoond, dat men te doen had met beenderen van een oude man. Meer valt er niet te leggen. We voegen hieraan twee op merkingen toe. Uit de schetskaarten, die telkens van de stand van de opgravingen werden gemaakt, blijkt duidelijk, dat er in de onmiddellijke nabijheid van het graf van Petrus vele mensen werden begra- ven. In overeenstemming met de sterk nu verbreide wens, in de buurt van een /o* bloedgetuige der kerk begraven te mo- °!3 gen worden, hebben velen van oude tij den af een laatste rustplaats gezocht io dicht mogelijk bij Petrus' graf. Als gevolg daarvan heeft men kunnen vast stellen. dat rondom de plaats, de archaeologen het graf van de ipos- tel hebben aangewezen, de doden dekstr .-.en opgepropt liggen. In vele lagen boven ell_.ar zijn de gestorvenen bijgezet, op die plaats, waar men gemeenschap met de gestor ven apostel meende te rjnnen behou den en waar men zou delen in de ge beden. die in deze gewijde omgeving louden worde:', o; gezonden. In verbanJ daarmee moet men wd de nodige re serve in acht nemen, als er beenderen naar boven worden gebracht. Nooit zal met zekerheid kunnen worden uitge maakt, dat de gevonden resten een menselijk skelet metterdaad die de apostel zijn. De tweede opmerking is deze. Als men werkelijk het graf heeft geopend, waarvan de traditie door de eeuwen heen heeft beweerd, dat men daarin het graf van Petrus voor zich had, dan is het duidelijk, dat de begrafenis van de grote apostel met de uiterste soberheid heeft plaatsgevonden. Een kuil in de grond en niets meer was zijn graf. Zelfs een dekplaat, bij verschillende andere graven uit de eerste en tweede eeuw teruggevon den, kon er niet op overschieten. Hij is niet „bij de rijken in zijn dood" geweest. Dit armengraf, waar een maal de leden van de gemeente te Rome bijeenkwamen om voor het laatst een blik op de bekende apostel te werpen, staat wel in schrille te genstelling tot de pompeuze Confessio die thans de aandacht van de bezoe kers van de Sint-Pieter trekt. DR. H. MULDER. Lunchuur Tijdens het bezoek van enige bui tenlanders aan een fabriek van motor rijwielen te Boedapest viel het lunch uur der arbeiders. De bezoekers merk ten, dat de arbeldprs bij hun machines bleven en daar hun boterham opaten. Daarnevens werd hun tomatensoep ver strekt. Op een vraag van een der be zoekers aan een der begeleidende Hon garen of er geen cantine was. aange zien de bezoeker het niet juist vond, dat de maaltijd in stof en roet werd veror berd, antwoordde ze eerst niet. Na ruggespraak met de ingenieur kwam hij echter met stralend gezicht vertellen, dat de arbeiders zoveel van hun machi nes hielden, dat zij er zelfs tijdens de rustpauzes niet van konden scheiden. Of de arbeiders zelf er ook zo over dach ten, konden de bezoekers op hun onte vreden en neerslachtige gezichten niet lezen. 1ÊÊÈ jmL *w9i „Het is eigenlijk te gek" Snoddas is een nationaal verschijnsel geworden SNODDASAlle Zweden en tienduizenden niet-Zweden kennen hem, de vijf-en-twintig-jarige houthakkersknaap, die met zijn sentimentele liedjes jong en oud niet tot bedaren kan brengen. Snod das is een nationaal verschijnsel geworden in het bedachtzame en doodnuchtere Zweden. Hij heeft het publiek betoverd met zijn „hade- ria's". Een half jaar geleden was hij nog een gewoon dorpsmannetje, dat hard voor z'n kostje moest werken. Nu heeft Snoddas al een ver mogen bij elkaar gezongen en het volgende jaar wordt hij millionair Dat voorspelt zijn manager, Torsten Adenby, tenminste. Hij heeft Snoddas tijdig opgevangen, van hem een enorme reclamestunt ge maakt, een Snoddasbussiness van de bovenste plank opgezet en nu is hij ook binnen. den, -pennen, -spiegeltjes, -kammen, -jassen, Snoddasmannetjes uit hout gesneden, Snoddasworst, Snoddascho- colade, -zuurtjes, -hondjes en -olifan tjes. Een ondernemende firma heeft zelfs een Snoddas-tentoonstelUng op touw gezet, maar dat is een misluk king geworden. De bezoekers hadden al gauw door, dat de meeste tentoon gestelde voorwerpen minder met Snoddas dan met diens milieu te maken hadden. Snoddas heeft, na aftrek van alle on kosten. belastingen, taarten voor zieken huizen enz. enz., ruim 150.000 guldeo net to overgehouden. Hij en zijn manager zijn lui van het brede gebaar. Ze hebben een 200 sportclubs en verenigingen uit financiële narigheden gered. Snoddas' vader kreeg een Volkswagen en een villa cadeau. Het kan er trouwens wel af. Op het ogenblik is Snoddas filmster. Zweedse filmindustrie heeft meteen stuk of drie Snoddas-films op stapel ge zet. de ene naar het Snoddas-boek Adenby. dat reeds tot een bedrag vijf millioen gulden werd verkocht. Naar Amerika Het volgend jaar gaan Snoddas en Adenby naar de Verenigde Staten. Ze rekenen op een netto-winst van één mil lioen gulden. Daarbij komen dan nog wat reclame-inkomsten. De Zweedse volks- Het gebeente van Petrus? Diep onder de Confessio werden na moeizame opgravingen enige menselijke beenderen gevonden. Met deze vondst werden de op gravingen onder de Sint-Pieter in 1949 afgesloten. Op deze foto ziet men, langs de zuilen van de Con fessio. omhoog in de beroemde koepel van Michel Angelo, die zich ver boven het dak van de Sint-Pieter verheft. Na zijn ontdekking is Snoddas snel als een meteoor opgekomen. De beroemde en populaire liedjeszanger heeft hij, wat publieksrecords betreft, ver achter zich gelaten. Zingen kan hij eigenlijk niet, zeggen vele Zweden, maar toch stroom den de mensen naar de volksparken, pleinen en zalen, waar Snoddas zong, Nonchalant gekleed in een tweedjasje, komt hij op. Een vriend, de kleine Erik, begeleidt hem met de trekharmonica. Als het minutenlang applaus bedaard is. zegt hij zacht: „Ik zal eerst Charlie Truck jullie zingen" Hij brengt het, zegt i. rechtstreeks in de harten, van vier tot negentig jaar. Vrouwen glimlachen week door de waterlanders heen. en dan komt nummer twee: „Ik zing nu „Mooi? Anna". Op het repertoire staan verder nog het succesnummer „Houthakkerslief de", „Kindertehuis" en „De Liefdesha- Als het afgelopen is snelt Snoddas naar zijn Volkswagentje (iedereen kent het nummer uit het hoofd), omringd en be jutoeld door uitbundige Zweden. Snod das is Koning Gustaafs ergste concur rent, concludeerde de pers. Zij kan het weten, want de meeste bladen hebben een speciale Snoddas-reporter aange steld. Snoddasia Benijdenswaardig zijn de Snoddas- correspondenten niet. Gedurende de laatste vijf maanden trad Snoddas 475 maal op. Hij heeft voor meer dan twee millioen Zweden gezongen, één 'keer voor 60.000 tegelijk. De gemiddelde prijs van de toegangsbiljetten is geveer f 1.75. Dat betekent een omzet van 3.5 millioen gulden. De Snoddas- beurs heeft echter een veel grotere omzet gehad. Er is voor een bedrag van circa 300.000 gulden aan gramo- foonplaten verkocht. Tien procent kwam Snoddas toe. De „snoddasia" vonden een koopgraag publiek. De warenhuizen en winkels verkopen Snoddas-doeken Snoddas-overhem- (Vervolg van de vorige pagina) 1. Eerste atoomkanon gedemonstreerd in Aberdeen (VS). Plan Eden in Straatsburg aanvaard. Anna Pauker verschijnt bij de opening van de Roe meense Nationale Vergadering. 3. Zweeds koningspaar, op reis naar Italië, half uur op Schiphol. Eerste Britse atoombom op Duivelseilanden ontploft. Straaljager neergestort bij Amersfoort; piloot gedood. Oud-Bur gemeester van Batavia, drs. A. Th. Bogaardt benoemd tot burgemeester van Rijswijk. 4. Russen wijzen Amerikaanse ambassa deur Kennan de deur. Russisch partij congres in Moskou. Auto van pont in Pannerdenseveer gereden; 5 van de 6 inzittenden verdronken. 6. Weer 820 emigranten naar Nieuw- Zeeland en Australië vertrokken. 7 Nahas treedt af als leider van Egyp tische Wafdpartij. 8. Spoorwegramp bij Londen; 103 do den, 175 gewonden. Mr. B. J. Stokvis, lid van de Tweede Kamer, treedt uit Communistische Partij. 9. Prins van Thailand aanvaardt in Nederland een doktersauto, geschenk van de Nederlandse regering, aan zijn volk. 10. Engeland belooft Egypte onder voor waarde onmiddellijk voorschot van 5 millioen pond Sterling. 11. Hevige strijd in Korea om de heuvel „Witte Paard". 13. Nederlandse kustvaarder bij Ame land op mijn gelopen; grote ravage, geen gewonden. Gemeenteraadsver kiezingen in België: verlies voor R.K., winst voor socialisten en libe ralen. Nieuwe Kerk in Middelburg weer in gebruik genomen. Prins Bern- hard opent Int. Centrum voor sociale studies in Paleis Noordeinde in Den Haag. 14. Benelux-conferentie in Knokke be gonnen. V.N. begint alg. vergadering in New York. Gen. Synode der Vrij- gem. Geref. Kerken te Berkel ge opend. Drs. L.. Doekes en dr. H. J. Schilder tot hoogleraar benoemd. 15. Interpellatie Burger over gratiever lening aan Lages. Regentschapsraad in Egypte opgeheven. in Egypte opgeheven. Geref. Synode sluit zich niet aan by I.C.C.C. 16. Nederland krijgt opdracht voor het slaan van 7 millioen munten voor de Libanon. Prins Bernhard bezoekt Z. Vlaanderen. 17. Teheran verbreekt diplomatieke be trekkingen met Londen. Communis ten verscheuren in Djakarta Neder landse vlag. Prinses Sybilla van Zwe den komt in Nederland aan om in Vlissingen het vlaggeschip van de Svenska-Amerikalijn te water te 18. Koningin en Prins naar Frankrijk, waar zij als gast van President Auriol een jachtpartij zullen bijwonen. 19. Twaalf doden bij relletjes in Port Elizabeth (Z.-Afrika). Keizerin van Vietnam in Haarlem voor tewaterla ting van een passagiersschip. 20. Dr. P. J. van der Merve en prof. J. van Rooy (beiden Z.-Afr.) ontvangen ere-doctoraat aan VU. Gebruik nieuwe psalmberijming door Geref. Synode in vrijheid van kerken gela- 21. Mau Mau-activiteit in Kenya; nood toestand afgekondigd. Dr. Leopold Figl, Bondskanselier van Oostenrijk, in ons land. Expresstrein Parijs Bazel in Frankrijk ontspoord; een dode en 7 gewonden. 22. Dr. Figl naar Oostenrijk terugge veerd wegens kabinetscrisis. Vrijge maakte Synode neemt verzoek tot samensprekmg met Geref. Kerken voor kennisgeving aan. Oud-minister mr A. M. Joekes lid van de Raad van State. Neo-nazis- tische Partij SRP in W. Duitsland verboden. 24. Duitse ex-veldmaarschalk Kesselring vrijgelaten. Amerikaanse professor Selman Waksman, bestrijder van de t.b.c., krijgt Nobelprijs. 25. Windhoos over Schoonebeek en Eri ca. Wantoestanden onder de jeugd in Hardenberg komen aan het licht. Philippijnen door zware orkaan ge troffen; 500 doden. 27. Prins Bernhard vertrekt naar Mexi co, nadat hij in Den Haag eerste Europese Jongerenparlement heeft geopend. Nederlandse regering laat Z. Molukse minister van Defensie ir. J. A. Manusama in Nw. Guinea ar resteren. 28. Oostenrijkse kabinetscrisis ten einde. Prins Bernhard in Mexico gearri veerd. Dr K. H. E. Gravemeyer naar Z.-Afrika vertrokken. Eerste bussen met aanhangwagens rijden tussen Amsterdam en Laren. Geref. Synode handhaaft vervan gingsformule. 30. Fokker gaat vliegtuigen bouwen in Brazilië. Chr.. Nat. Schoolcongres te Amsterdam begint. Prof. J. J. van der Schuit 40 jaar hoogleraar aan Chr. Geref. Theol. Hogeschool. Frans leger begint krachtig offen sief in Indo-China. Hoge Raad be slist: Westerling is Nederlander. Inauguratie van mr. P. J. Oud aan Economische Hogeschool in Rotter- NOVEMBER? 1 Stakers bij Ommelanden verwerpen ultimatum. Fransen breken door in Indo-China. 2. Engelsen verlaten Perzië. Opstand in Columbusgevangenis in Ohio. 4. Eisenhower gekozen tot president van V.S. In Utrecht begint de Chr. Soc. Conferentie. Tweede Kamer be gint met de begrotingsbeschou- 5. In Amsterdam begint het tournooi om de werelddamtitel. Geref. Synode verwerpt verzoek tot herziening van de schorsing van prof. dr. K. Schil der. 6. Republikeinse meerderheid in Ame rikaanse Senaat en het Huis van Af gevaardigden. Yvonne Chevalier in Parijs vrijgesproken na moord op haar echtgenoot. Uitgeverij van Ca mera Obscura 200 jaar. Nederlands elftal verliest met 32 van Saar- brücken. 7. Panamees schip „Faustus" zinkt in de Nieuwe Waterweg; Reddingsboot „President Leis" uit Hoek van Hol land redt 25 opvarenden. Nobelprijs voor chromatografie naar 2 Engel sen, die voor natuurkunde naar 2 Amerikanen. Geref. Synode voorlo pig gesloten. 8 Prinses Josephine van België ver loofd met Prins Jean van Luxem burg. Treinbotsing in Pernis. Gustaaf VI. Koning van Zweden, 70 jaar. Prins Bernhard oogst zakelijke suc cessen in Columbia. 10. President Chaim Wcizmann van Is raël 77 jaar oud. overleden. Bij on lusten in Zuid-Afrika 22 doden. Raz zia's in Kenya onder de Mau Mau Soc. democraten en Vrye Dem. Partij behalen winst bij Duitse ver kiezingen. 11. Trygve Lie bedankt als secretaris generaal van de V.N. Rusland weer niet accoord met regeling voor op lossing van Korea-conflict. 12. Gen.-majoor P. D. Scholten neemt ontslag als hoofdleider van Ambon nese woonoorden. Duitsland wenst militair bondgenootschap met Enge land en Amerika. UNO biedt Malan (Z.-Afrika) commissie van goede diensten aan voor oplossing apart heidspolitiek. 13. Equador verklaart millioenen Ne derlandse immigranten te kunnen gebruiken. Raad voor Emigratie sa mengesteld De heer J. van Ringen volgt gen.-majoor Scholten op als hoofdleider van Ambonese w oorden. 14. Urker vissers terug uit Argentinië. In Egypte krijgt Naguib dictatoriale macht. Woerdense politie-agent door inbrekers vermoord. 15. Wet op dividendbeperking 1 jaar verlengd. Ds J. G. Koppert benoemd tot legerpredikant in Korea. Prins Bernhard vorstelijk ontvangen in Peru. Prof. Mr P. J. Oud ere-voor- zitter van de Ver. van Ned. Gemeen ten. Nederlands elftal speelt met 22 gelijk tegen Engels amateur elftal. 17. VS tegen vorming enquêtecommissie voor onderzoek van Afrikaanse apartheid. Papagos wint Griekse verkiezingen. Monumentenzorg be staat een halve eeuw. St Nicolaas arriveert in Nederland. Prof. L. M. van der Meiden 40 jaar Chr. Geref. predikant. 18. Staatsgreep van militairen op Cele bes. V.S. verwerpen krijgsgevange- nenplan voor Korea van India. Prins Felix van Habsburg, aartshertog van Oostenrijk, huwt met prinses Pau line van Arenberg. 19. Eisenhower en Truman ontmoeten elkaar op het Witte Huis. Voormalige NSB-ers dagvaarden Staat en dr Drees over verbod tot houden van een heldengedenkdag. Zwitserland besluit tot de bouw van twee atoom machines. Nederland telt 133.000 werklozen. Vrijspraak geëist in zaak Westerling. Fenny Heemskerk twee de in schaaktournooi te Moskou. 20. Spanje toegelaten tot UNESCO. Mr J. H. M. Bolsius, ged. van Z.-Holl. Prov. Staten overleden. Trygve Lie voor Amerikaanse jury voor on Amerikaanse activiteit gedaagd. Prins Bernhard vliegt terug naar Mexico. Vrijgemaakte Synode gesloten. 21. Tsjechische communistenleiders staan in Praag terecht. Wit brood wordt 3 cent goedkoper, volksbrood 1 cent duurder. Belofte van nieuwe zilve ren guldens en rijksdaalders. Neder land krijgt 14 straaljagers uit de VS. 22. Staat eist 2 millioen schadevergoe ding van rederij „Faustus". Israë lisch protest tegen Praagse processen. De Tweede Kamer stelt behandeling van verschoningsrecht voor journa listen uit. Saarlandse politicus ver moord. Prins Bernhard verlaat Peru. 24. Oproer in Bagdad. Nationalistische opstand in Irak. Henriëtte Roland Holst, 82 jaar oud, overleden. Albert van Raalte. dirigent van het Radio Philharmonlsch Orkest, overlijdt op 62-jarige leeftijd. Bij nieuwe Mau Mau-actie 23 doden en 27 gewonden. 25. Eerste sneeuwval in ons land. Wy- sjinski verwerpt Indisch Koreaplan. Generaal Noeroeddin dictator in Irak. 26. Sven Hedin, ontdekkingsreiziger, 87 jaar oud overleden. Eerste ijsbanen open. Treinbotsing in Almelo. 27. In Praag 11 van de 14 beklaagden ter dood veroordeeld. Trygve Lie deelt mee dat hij nog wil aanblijven als secretaris-generaal van de VN. Piet Roozenburg wereldkampioen dammen. Minister Algera vraagt 5 millioen voor ontwikkelirg van nieuw Fokker-vliegtuig. 28. Besluit tot verhoging van zieken fondspremie op l Januari met 0,2 pet. Opnieuw 160 Nederlanders naai Korea. Adenauer behaalt overwin ning in W-Duitse Bondsdag bij be spreking verdragen en Europees leger. Ex-koningin van Italië, Helena van Savoye, overleden. 29. Truman ontvangt Prins Bernhard. Superforten bombarderen Mandsjoe- rijse grens. DECEMBER L Franse meerderheid bij verkiezingen in Saarland. 2. Scheepvaart op IJsselmeer wegens ijsgang stilgelegd. 3. Eisenhower benoemt democraat tot minister van Arbeid. Drie oplichters, tevens brandstichters, in Enschede gearresteerd. 4. Algemene VN-vergadering aanvaard. Plan van India voor Korea. Raad voor de Luchtvaart: oorzaak van de ramp met de „Koningin Juliana" blijft een raadsel. Opa Klijsing ver slagen door Haagse collega-roker. 5. Twee Nederlandse straaljagers by Eindhoven neergestort. In Putten treden Chr. Hist, wethouders af uit protest tegen benoeming van AH. gemeente-secretaris. Prins Bernhard terug uit Mexico. 6. Twee personen by ondergelopen veerpont in Wamel verdronken. W. Duitse Bondsdag keurt in tweede lezing verdragen met het Westen goed. Eisenhower in Korea. Weer onrust in Tunis. 8. Zware mist in Nederland. Minister Cals vraagt een staatssecretaris. 9. Vijftig doden bij opstand in Marok ko. Treinstoringen ten gevolge van de mist. Haagse wethouder Van Luttervelt (VVD) gedwongen ont slag te nemen. Prof. Brillenhv.rg Wurth draagt rectoraat Theol. Hoge school over aan prof. Polman. Weer arrestaties in Tsjecho-Slowakije 10. „Maasdam" op de Waterweg in aan varing met Duitse tankboot Meer dan een milliard overschot op Nederlandse Betalingsbalans over de eerste helft van 1952. Maidenspeech van dr Van Baal in Tweede Kamer. 11. Wegen in geheel Nederland door ijzel bijzonder glad. PTT kondigt tariefsverhoging aan. Politie bezet Ambonees woonoord in Vught Ds baron Van Tuyll van Serooskerken Ned. Herv. predikant te Opijnen uit zijn ambt ontzet. Principiële uit spraak van minister Algera in de Tweede Kamer over Zondagsrust. Televisie-kykgeld wordt f 30 per 12. Minister Staf kondigt herhalings oefeningen voor twee divisies en proefmobilisatie voor derde divisie aan. Prof. dr. F. W. Grosheide 40 jaar hoogleraar aan de VU. 13. pud-minister mr. J. Terpstra op 84- jarige leeftijd te Den Haag overle den. Robert Schuman krijgt eredoc toraat aan jubilerende R.K. Econo mische Hogeschool in Tilburg. Bouw van kernreactor in Nederland mo gelijk. 15. Eisenhower terug in Amerika. Re sultaat Jacob Maris-prijs tegenge vallen. 16. Gen. Ridgway stelt in Parijs militair program van 428 millioen dollar zich bij proefreferendum uit instelling van Europese regering. Vice-admlraal Mountbatten opper bevelhebber in Middellands Zeege bied. Tito verbreekt betrekkingen met Vaticaan. N.C.R.(adio)V. boekt 300.000ste lid. Provinciale Staten keuren streekplan Brielse Maag en subsidie voor Rotterdamse dieren tuin Blijdorp goed. Zeldzaam geval: „O ben jij het, Emma Ik kan nu niet lang met je praten, want er staat iemand te wachten. Tot ziens dus!" (Die Weltwoche» parken en amusementsbedrijven moeten dan minstens een half jaar op zijn terug komst wachten. Volgens Abenóy zijn reeds 500 bestellingen binnengeKomen. maar vóór die worden afgewerkt, denkt hij in de States „big money" te maken. Hij is op en top zakenman. Een beetje te gek Heel wat Zweden vinden het Snod- dasgeval een beetje te gek. Een criti cus had het al over „Snoddas. de beschermheilige van de dilletanten", met als onderkop „Beschouwing over een merkwaardige Zweedse massa psychose". Zweedse toeristen, die in het buitenland zijn geweest, vertellen dat ze in sommige restaurants ont haald werden op „Flösserliebe, das Lied von Snoddas". Een dirigent heeft een Zweedse journalist toevertrouwd: „Uw landgenoten vinden het leuk als we jullie volkslied spelen...." De Zweden, die nogal teruggetrok ken van aard zijn, worden een beetje verlegen als het gesprek op Snoddas komt. Ze zeggen dat die Snoddas eigenlijk niet zingen kan. Ze begrijpen niet, hoe Snoddas aan de macht is ge komen. De Zweedse massa houdt van zijn liedjes, zijn bohemienachtig op treden en zijn volkswagentje, van welk dak hij vaak spontaan aankon digt: „Ik zal eerst Charlie Truck voor jullie zingen!" In het land van Sarie Marais Oud en Nieuw met roomijs koud bier en braaivleis (Van onze correspondent in Kaapstad.) en de jaarswisseling blijft hier dus voor de Nederlanders, die als emigranten naar het land van Sarie Marais kwamen, een ontren- nige gebeurtenis. De oliebollen en de warme wijn zijn vervangen door roomijs en koud bier; van de gezellige huiselijkheid, die in het oude land eigenlijk de gehele Decembermaand beheerst, is hier geen sprake. Sinterklaas kwam in zijn overhemd met opgestroopte mouwen en de Kerstboom stond in de huiskamer zo vreemd als een ijsmuts op het Scheveningse strand. En hu gaan we „Oud en Nieuw" vieren temidden van een weelde van bloemen; de rozen, de canna's, de ge raniums en de bougainville vullen de tuinen en de huizen met hun geuren; overal langs de wegen vlamt de uit bundige bloemen- en bloesempracht; tot hoog tegen de bergen staan de dennen en de eiken en de struiken in het groen en in de takken maken kleurige vogels hun nesten, waarin straks de eieren zullen liggen. Het felle licht schittert op de witte huizen, want de zon staat in deze dagen te branden aan een wolkenloze hemel, de bergen en het strand lokken duizenden tot een picnic in de buurt n de arendsnesten of tot een bad het doorzichtige, blauw-groene wa ter van de oceaan. Overal snorren in _e rijen de auto's over de brede asfaltwegen. Maar vanavond, de laatste avond in het jaar, zullen er in de tuinen der villa's en op de erfjes der pondok- kies de houtvuren van het „braai vleis" zijn. Schapenbouten en boere- worst zullen op de ijzeren roosters gebraden worden en onder de mil lioenen sterren rond het Zuiderkruis zal de vredige stilte van de Afri kaanse avond slechts verbroken wor den door de weemoedige guitaarmu- ziek van de naturellen. Groot en helder zal de maan opko men boven de palmen, de krekels 18. NAVO-conferentie in Parys geëin digd; gen. Ridgway krijgt de helft van de gevraagde som: 800 millioen gulden. Ongekende demagogie van Belgen tegen Benelux, Mr. Rip pro moveert aan de VU. Minister Suur- hoff vraagt 400 millioen voor werk gelegenheid. 19. Koningin onthult in Amsterdam mo nument voor de Februaristaking. Chr. Drogisten in het zilver. Over stromingen in Frankrijk, Italië en België. 20. Amerikaanse Globemaster met 134 passagiers neergestort; 48 overleven den. Nederlandse vliegboot op berg top in Libanon verongelukt Frans schip Champollion met 500 opvaren den voor Libanese kust gestrand. Benelux-conferentie in Ulvenhout; Ned. bedryfs takken komen tot prijs afspraken met België. 22. Pinay neemt ontslag als minister president van Frankrijk. Autobus bedolven onder sneeuwlawine in Oostenrijk; 23 personen, o.w. vier Nederlandse kinderen, gedood. Me dische faculteit aan de VU geopend. Overstromingen in Limburg. 23. Champollion door midden gebroken; 15 doden. Russische Tass-journalist wegens spionnage in Den Haag gear resteerd. Eerste paal geslagen vooi hefbrug over Oude Maas. Vereniging Chr. MULO bestaat 50 jaar. 24. Overstromende IJssel zet honderden ha. wei- en bouwland onder water. Soustclle formateur in Frankryk. 25. Russisch protest tegen arrestatie van journalist afgewezen. 26. Zeven tot levenslang veroordeelde gevangenen ontsnappen uit de Bre dase strafgevangenis. 27. Gen. Winkelman overleden. Koningi met oudste drie prinsessen na: Sankt Anton vertrokken. 28. Koningin-Moeder Alexandrine va Denemarken overleden. Soustelle geeft opdracht tot kabinetsformatie in Frankryk terug; Bidault zal nieu we poging wagen. 29. De zeven uit Breda ontsnapte gevan genen in Kranenburg (Duitsland) ge arresteerd en weer vrijgelaten. Zand zuiger Ahoy doorbreekt kleilaag bij Faustus (H. van Holland). Op C*mo- re-eilandje exemplaar van voorwe reldlijke vissoort gevangen. zullen ook vanavond hun eentonige wijsjes zingen en de gedachten van vele geëmigreerde Nederlanders zul len negenduizend kilometer weg zijn: in het kleine land aan de Noordzee. Namens die allen; Zegen en Vrede in 1953! 1952 Economisch bezien Onze economische ontwikkeling over ziende van 1946 af. kan men hierin een aantal stadia onderscheiden. Na afloop van de oorlog was de eerste taak, de heersende nood te lenigen. Nadat men het economische proces op gang had ge bracht, ging het erom de productie ver der op te voeren. Naarmate de schaarste in de wereld geleidelijk aan minder werd, namen de moeilykheden van on- industrie minder scherpe vormen De uitputting van onze beschikbare buitenlandse betalingsmiddelen deed evenwel nieuwe moeilijkheden rijzen. Het Marshallplan trad echter op het juiste tijdstip in werking (begin 1948». Door de werking van dit plan kon de invoer van onontbeerlijke grondstoffen worden gehandhaafd. Duidelyk komt de hulp van het Marshallplan tot uiting in onze grafiek van de industriële produc tie, in vergelijking van 1948—1949. In 1952 heeft de Marshallhulp opgehouden te bestaan. De resultaten van deze hulp worden echter beschermd en voortgezet door de M.S.A. Onze gehele ontwikke ling van de industrie kan worden ver deeld in a) het opgangbrengen van het productie-apparaat; b) overwinnen van de moeilykheden by het opvoeren van de productie; c) de dollarcrisis, d) hulp van hel Marshallplan; e) structuurveran deringen; f) economische ontwikkeling na Korea. Hoewel langzaam, bleef de ar beidsproductiviteit per werknemer lang zaam stijgen. Desondanks blijft de ver hoging van de arbeidsproductiviteit een punt, dat ook in het komende jaar. de aandacht van het bedryfsleven zal vra-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 11