Denen willen een nauwe band met de Benelux-groep De wekelijkse keuring in Haarlem Alcohol en snelverkeer zijn doodsvijanden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER 1952 OSLO-GEDACHTE HERLEEFT Voor Duitsland roeien de meesten maar heel weinig .r TNE DEENSE oudminister EIgaard verklaarde onlangs tijdens de begrotingsdebatten in de Rijksdag, dat hij een nauwere samen werking met de Benelux-landen zou wensen. „Zou het niet een natuur lijke weg zijn aldus de oud-minister, die één van de leidende figuren is van Venstre, de partij, waarvan Erik Eriksen, de huidige minister-presi dent voorzitter is onze verbindingen in het bijzonder met Nederland en België te versterken, en de initiatieven die ten grondslag lagen aan de Oslo-conventie weer op te nemen, voorzover dit onder de huidige politieke omstandigheden mogelijk is?" Men zal zich herinneren, dat in de dertiger jaren vóór de oorlog de z.g. Oslo-staten, n.l. Nederland, België en de Scandinavische staten, een min of meer losse groepering vormden, die vooral op handelsgebied hun belangen gezamenlijk probeerden te behartigen. Het is vooral dr Colijn, wiens naam aan deze politiek is verbonden, zoals in België ex-koning Leopold III deze politiek steunde. dat i'et toch wel een bijzonder volk is, dat zulke kwajongens voortbrengt. Wat b.v. te denken van het opschrift dat op een der Deense scholen werd gekalkt: <1Nlcht Danemark, wir wollen ein ver- einigtes Europa, in dem Schleswig deutsch bleibt. Danen weg. Fort mit ism Grenzproblem". (Niet Denemarken, wij willen een verenigd Europa, waarin Sleeswij. Duits blijft. Weg met de De nen, weg met het g.ensprobleem). De Duitse landsregering in Kiel be tuigde haar spijt over het gebeuren tegenover de Deense regering, maai merkwaardig genoeg werd in de plaat selijke Duitse pers met geen woord o\ dit spijtgevoelen gerept. Zo zijn er m< dingen. Een onderwijzer aan een Deense school had zich er over beklaagd op eer vergadering, dat Duitsland een „demo- Deze verklaring van oud-minister Niels EIgaard staat ook niet op zichzelf. De laatste tijd kan men in allerlei bladen Kopenhagen en ook in Jutland krachtige pleidooien vinden voor de herleving de Oslo-gedachte en dan in het bijzonder >r de samenwerking met Nederland België. Het grote (conservatieve) dag blad Jyllands Posten uit Aarhuus wijdde hier enkele maanden geleden enige hoofdartikelen aan. Een maandblad, Fri- hed og Faelleskab, gaf in October een keurig uitgevoerd apart Denemarken- Nederland-België nummer uit, met arti kelen van medewerkers uit de drie lan den. Het hoofdthema van deze uitgave v as, dat de samenwerking van de kleine Noordzee-staten voor deze landen van belang zal zijn, omdat hun stem dan bij de verschillende internationale onder handelingen meer gewicht kan hebben. De uiting van EIgaard moet men ook in dit verband zien. Het lijkt op het eerste gezicht eigen aardig, dat men in Denemarken, dat tegenover het z.g. Klein-Europa van de zes Schuman-landen nogal gereserveerd staat, wel belangstelling heeft voor de samenwerking met Nederland en België. Om dit te begrijpen, moet men beden ken, dat Denemarken enigszins in een aparte positie verkeert. Dit Zuidelijkste van de Scandinavische landen (de Deen se staatsgrens ligt nog geen 200 km van Delfzijl) is altijd een betrekkelijk een zaam land geweest. Men denkt gaarne, dat Denemarken een deel is van d - ge meenschap van Scandinavische landen, die zich uitstrekt van IJsiand tot Fin land. En inderdaad is een nauwe cultu rele verwantsohap tussen deze landen aanwezig, en ook ontmoeten de ministers van Buitenlandse Zaken uit deze landen elkaar bij verschillende gelegenheden. Maar de Scandinavische landen onder vinden herhaaldelijk, dat hun onmiddel lijke belangen uiteenlopen. Noor weg ens handel is op de Atlantische Oceaan ge oriënteerd: die van Zweden daarentegen op de Oostzee. Voor Finland is het in de schaduw van Rusland zeer moeilijk toe te treden tot het Atlantische Pact. Ook Zweden handhaaft, zoals men weet, zijn officiële neutraliteit. Noorwegen, dat door zijn bergachtig binnenland eigenlijk al leen van zee uit bereikbaar is, koos ech ter dadelijk voor het Atlantisch Pact. Denemarken, waarvan de ligging weer kwetsbaarder is, aarzelde eerst, doch toen het vreesde alleen te komen staan, sloot het zich ook aan bij de Atlantische Verdedigingsorganisatie. Duitsland Denemarken heeft bovendien een land grens met Duitsland, en dit speelt een grote rol in het Deense leven. Duitsland is niet populair in Denemarken, even min als b.v. in Frankrijk. In 1864 scheur de Bismarck het Deense Sleeswijk los van de Deense kroon en lijfde het korte tijd daarna bij Pruisen in. Denemarken, dat voor die tijd reeds met een cultu rele infiltratie van Duitsland had te kampen, had de oorlog met Pruisen zien aankomen, maar toen vergeefs naar bondgenoten gezocht. Ten slotte werd het als klein land verpletterd door de Pruisische oorlogsmaohine, en dit feit heeft een enorme indruk op het volk na gelaten. In het bijzonder heeft men zich beklaagd over het gebrek aan medewer king dat men toen van de andere Wes telijke mogendheden, die toch ook afwij zend stonden tegenover de Blut-und- Eisenpolitiek van Bismarck, heeft onder vonden. Wel heeft Denemarken later on der een vrijzinnig bewind getracht een nieuwe koers in te slaan en in et. betere sociaal-economische ontwikkeling zijn toekomst te zien. Maar op het gebied van de buitenlandse politiek zijn de De nen altijd enigszins cynisch gebleven. En toegegeven moet worden, zat de Duit sers het hun ook niet gemakkelijk ma ken om dit cynisme te overwinnen. On- lahgs moest Ole Björn Kraft, de mi nister van Buitenllandse Zaken, nog in het Folketing herinneren aan het iong- ste Duitse „cultuuroffensief" (zoals de Denen spottend zeiden) tegen de Deense minderheid in de stad Sleeswijk. Op Zondagnacht 21 September had een groep jeugdige Duitsers n.l. het huis van de Deense dominee, het Deense ge meentehuis, de Deense scholen, enz. gesmeerd met allerlei beledigende op schriften, zoals „Diese Schule ist Ltige', „Alle haben einen Gott nui Speokdanen haben ihren Pastor", Ook de gebruikelijke leu'oonse symbo len, zoals een galg en een twijn ottbra- ken niet op de ramen. Nu kan men op merken, dat dit „maar kwajongensstre ken" zijn, marr de Denen wijzen er op :n wij stemmen dan ook gaar ne in met de heer H. D. Baars van hei Nederland-Noord-Europa Instituut ix Rotterdam, die enkele maanden geleden de hoop uitsprak, dat de kleine landen die zich in de gevaarzone bevinden eens een conferentie belegden om hun ge meenschappelijke problemen te bespre- Iels anders Er is echter ook nog iets anders. Dik wijls heeft men er zijn bezorgdheid over uitgesproken, dat de Europese integratie slechts schijnt te leiden tot een conti nentaal Klein-Europa, dat enigszins doet denken aan het Europa van de Habsbur- gers onder Karei V. Men wilde de lan- in het Noordwestelijke Europa niet uit het oog verliezen. Zou het nu voor Nederland niet een natuurlijke taak zijn (ook Niels EIgaard sprak van een na tuurlijke weg") de banden aan te kno pen met het protestantse Noorden? Een regionaal verbond van kleine naties (waartoe zeker ook Noorwegen en wel licht Zweden moeten behoren) zal de samenwerking in Europa vollediger vruchtbaarder kunnen doen zijn, en tot gevolg hebben, dat Nederland blijft beseffen, dat de grond van zijn welvaart, zoals prof. Scholten in zijn voortreffelijk artikel van 24 October verklaarde, ligt op de zee. Dr A. J VERBRUGH. Een groep Duitsers beschilderde onlangs de Deense scholen en an dere Deense gebouwen m Slees wijk met beledigende opschriften in ellenhoge letters. „Allen hebben één God. alleen de Spekdenen hebben hun dominee", staat ér het Deense gemeentehuis van Stad Sleeswijk. Op de voorgrond ziet men de Deense dominee, ds Niels Bundgaard, wiens huis dezelfde nacht met een groot aa tot kruisen in groene carbolineum- verf was beschilderd Agenda voor Leiden Dinsdag Vlies, 35 uur: receptie N.V. M. den Os Zonen. Herengracht, in verband met gouden jubileum. Katwijk aan den Rijn, De Roskam, 7.30 —10 uur: afscheid G. Ruckert van de L. D.M. Woensdag Garage gemeentereiniging, 3 uur: af- scheid administratief hoofdambtenaar D A. Landaal. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Hoofdstad-ope rette, G'schichten aus dem Wienerwald. Burcht, 8 uur: jubileumfeestavond Sijt- hoff. Tentoonstellingen Lakenhal: Ars AemuJa Naturae. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Lof voor thuisvarende Piet Hein Vice-admiraal Robert Briscoe, de be- velhebber der verbonden marine-strijd krachten in de Koreaanse wateren, heeft de commandant van de Piet Hein een af- scheidsboodschap gezonden, waarin hij verklaart er trots op te zijn, dat hij dit schip met zijn heldhaftige bemanning onder zijn bevel heeft gehad. De Piet Hein is 20 December uit Tokio aar Hongkong vertrokken en wordt 3 Maart in Nederland verwacht Uit de heilstaat van Tito naar Rome Mgr. Silvio Oddi, de laatste diplomatie ke vertegenwoordiger van 't Vaticaan •n communistisch land, is uit Belgrado Rome aangekomen. Mgr. Oddi zag er vermoeid uit. Hij telde, dat hij tot de Italiaanse grens door de politie was bewaakt. Hij wilde geen commentaar leveren op de toestand in Zuid-Slavië, voordat hij rapport had uitgebracht aan het staats secretariaat van het Vaticaan, aldus A.P. TOT PL.V. KANTONRECHTER te Oostburg is benoemd mr H. v. d. Belt. griffier van het kantongerecht te Ter- oratie zonder democraten" was. Prompt hierop werd hij door de Duitse autori teiten ontslagen. Verschil Ook Frankrijk heeft zulke moeilijk heden ondervonden in de tijd, dat Elzas- Lotharingen nog Duits gebied was. ivlaar Frankrijk verschilt daarin van Denemar ken, dat het een betrekkelijk grote mo gendheid is, die tegenover anderen zijn stem kan laten horen. Denemarken kan dit niet. Wat er in Sleeswijk geschiedt, komt niet in de wereldpers. Wel komt in de wereldpers, dat Denemarken één tanker aan Rusland levert, ook al weel men, dat Rusland deze tanker reeds lang geleden esteld en betaald had en er zelfs grondstoffen voor had geleverd. Velen in Denemarken v agen zich nu af, of het streven naar Europese een- wora.ng met in zulke banen is te leiden, dat Denemarken aan en rechtstreekse opname in een door Duitsland beheerst Europa kan ontkomen. Want het gemak, waarmee de republikeinse Duitsers be paalde „Gezamtideen" tegen de bestaan de staten en vorsten uitspelen, bezit de Deen niet. Nog steeds is bij er trots op het oudste koningshuis in Europa te be zitten, en voor hem is, juist zoals bij ons, de kroon het symbool van de idea len der natie. En juist zoals wjj tegen over een mogelijke Duitse hegemonie in het nieuwe Europa op het continent steun zullen zoeken in de richting van België en Frankrijk, zo hopen vele Denen nu in de eerste plaats in Neder land en België, die ook kleine, aan Duits land grenzende mogendheden zijn, een lotgenoot te kunnen vinden. Natuurlijk zijn er ook andere facto ren, b.v. de handel op Engeland, t Den.marken voor een groot deel bestaat. Denemarken zou wel wer dat Engelands handelspolitiek tegenover het continent minder op een tegen el kaar uitspelen van de verschillende par tijen zou berusten. Een eensgezind mengaan van de kleine Noordzeelanden zou daartoe kunnen bijdragen. Wij geloven, dat wij er goed aan den doen, niet te snel de schouders op te halen voor deze Deense belangstel ling voor ons land. Wij mogen ons ge lukkig prijzen, dat iemand na het ver lies van Indonesië, belangstelling vooi Tal van beste tulpen Wat een tulpen op deze keuring! De tafels bogen by wijze van spreken door onder de vele soorten. En wat belang rijker is: men zag er verschillende op- merkclijk-mooie nieuwe aanwinsten tus- Om te beginnen: een teer-abrikoos- kleurige sport uit de bekende Mendeltulp Imperator van C. v. d. VlugtKemme- nade te Santpoort. Een zeer bijzondere kleur, die sterk de aandacht trok. Ver der: een prachtige dubbele rode tulp van C. P. Alkemade te Noordwijk onder de naam Tinie. Vermoedelijk was het voor deze tulp nog iets te vroeg geweest, ge tuige een paar witte puntjes op de bloem bladen. Van dezelfde firma was er ook de dubbele Carlton, die iets dieper van kleur was, maar als geheel minder. Niet bepaald gloednieuw, maar vooral de aandacht trekkend door de beste kwa liteit was de goudgele Koranga van Jac. Tol te St Pancras. De bollen waren niet gekoeld. Zeldzaam mooi en best. Aan deze aanwinst werd een broeigetuigschrift toegekend. Zeer mooi was ook weer de helderrode Korneforuszaailing K en M's Triumph van Konijnenburg en Mark te Noordwijk. Verder toonde G. van Steyn en Zn te Voorhout een collectie dubbele vroege tulpen, waarvan we de gele Caltha de beste vonden. D van Buggenum, Be verwijk, liet een viertal Demeter-zaai- lingen zien: Purple Queen, vrij klein van bloem maar mooie fris-purperen kleur. (Advertentie) „Opsporing en aanhouding verzocht van de grote onbekende, die millioenen men sen belaagt." De grote onbekende, dat is het verkoud- heidsvirus, de oorzaak van Uw nies- en hoestbuien, van Uw smeltende ogen, van Uw hoofdpijn en benauwdheid Stel U veilig tegen de aanvallen van deze „bandiet". Gebruik Italiano. dat U beschermt tegen hoest en '*-«■ heerlijk tegelijk. de forse langstelige rode Victor Mundi, de idem Capt. Carlsen en de lilarose Gander. Ruigrok's Broeiproevenbedrijf te Hil- legom bracht een grote collectie var verse kwekers voor het voetlicht, de fraaigevormde donkerrode Prominen ce. Fondant, Preludium, Overdale, rood-witte randtulp Olga en de witte Pax. In de groep van Gebrs. van Zanten, Hillegom, waren het evt. Orange Fire, slanke prachtig-gevormde oranjerode tulp, de rose Wintergem en Dreaming Maid, een edelgevormde licht-purper- kleurige bloem met crème rand. Hadley. een aanwinst van Gebrs. Eggink te Voor schoten, is en blijft een tulp die opvalt door de aparte zalmkleur. Gebrs. Nieu- wenhuis te Lisse liet de mooie lilarose cottage China Pink zien. Beste kwaliteit van de uitstekende gele Mendeltulp Rijns oever werd voor het voetlicht gebracht door H. van Iterson te Rijnsburg Gebrs. de Weyer te Beverwijk. Ant. Nys- sen en Zn, Santpoort, etaleerden groep zaailingen, waarvan Limelight stel lig de beste was. Een kloeke tulp met .,hard"bloemblad en mooie stand. - rest vonden we niet zo daverend. Narcissen In de groep narcissen was G. Lubb Zn te Oegstgeest weer present met Yellow Sun, een reus onder de grootkroningen, die we hier al diverse malen hebben be schreven. Verder van deze firma: de lichtgele trompet Peking en de vrolijk getinte Scarlet Leader. Warnaar en Co, te Sassenheim bracht een pan beste Tin ker, waarvan het bekervormige oranje cupje zo fraai afsteekt tegen het zongele dekblad. H. P. Zwetsloot en Zn, Sassen heim, liet Averill Harriman en Gold Flake zien, die later in de tijd beter in vorm zullen zijn, en E. J. v. d. Zaal te Lisse was aanwezig met de aardige nar cis Barnet Browning. Gebrs. Doornbosch, Sassenheim. bracht een goede gele trom pet naar voren onder de naam Golden Advance, terwijl J. H. Rijkelijkhuizc Hillegom een mooie kwaliteit Better Oliebollenavondin Leiden Vroeger dronk men in calé's nu doel men het thuis Traditiegetrouw hield de Snelverkeers-onthoudersvereniging, afdeling Leiden, gisteren in de Jacobazaal van de Burcht haar jaarwisselingsavond. Deze avonden, bij de betrokkenen zo langzamerhand bekend geworden als de oliebollenavond, hebben ten doel de onderlinge band van de leden der S.O.V. en van de abonné's op het door haar uitgegeven blad te verstevigen. De lichtfabrieken zorgden voor een instructief filmprogramma. Er werden films vertoond over de vervaardiging en toepassingen van gas en zijn bijproducten. Men maakte kennis met de Philips-fa- brieken, terwijl een versnelde film in en kele seconden het gehele bloeiproces van verschillende bloemen vertoonde. De heer M. W. Nonhebei, algemeen se cretaris der S.O.V., sprak een kort pro- pagandawoord. Allerwegen keurt men, zo zei spr., de wantoestanden, voortvloeiend uit het alcoholmisbruik, af. Teleurstel lend is, dat men het matige gebruik goedkeurt en verdedigt. Naar de over tuiging van de radicale drankbestrijding komt men met het goedkeuren van een matig alcoholgebruik geen stap verder in de bestrijding van het alcoholisme Wie begrip heeft voor de gevaren van het Oud-leiden Winnaars gevelwedstrijd kregen hun prijs Elf wat verlegen jongelui tussen de dertien en vijftien jaar stonden gister middag om vier. uur in het kleine be- stuurskamertje van de verenging Oud- Leiden te wachten op hun prijs, gewon nen m de gevelsteenwedstrijd, die ter ge legenheid van het gouden jubileum van de vereniging was uitgeschreven Het waren de eerste-prijswinnaar Hans Wij- benga. de tweede-prijswinnaar M. v. d. Ende en de derde-prijswinnares. Beren- dina Boonstra en verder der winnaars van acht troostprijzen: Emmy Gijzenzij. Tom v. d. Zeeuw. Jan Siebert. Jac. Arke- veld. Arie Siebert. Hendrik Gans, Leo Gijsman en Riek van Helden. Zij werden toegesproken door de vice- voorzitter van Oud-Leiden- dr W. C. Braat. die hen nog eens wees op de schoonheid van de stad van hun inwo ning. Aan Hans Wijbenga werd een boek plus een antieke kaart van Leiden tijdens het beleg, ingelijst en al. overhandigd. De tweede en de derde prijs bestonden eveneens uit een boek. De winnaars van de troostprijzen gingen met een inge lijste foto van de Burcht naar huis. Na mens de prijswinnaars sprak de heer P A. Wisse, een van de organisatoren, een woord van dank- Ook de andere organisatoren, de heren J. G. Wilterdink, D. Wijbenga. A. H. van Eisen en J. van Leeuwen waren aanwe zig, evenals de secretaris van Oud-Lei den. de heer J. Hennes. Concerten op school Een groep oud-leerlingen van het Kon. Conservatorium uit Leiden en Den Haag heeft het plan opgevat in de Leidse middelbare scholen, ziekenhui zen e.d. concerten te geven. Ze staan onder leiding van Rudolf Perdeck piano), en bespelen viool, cello, fluit en hobo. Enige tijd geleden werd reeds een meert gegeven in het R.K. meisjes-Jy- :um aan de Oude Vest. Na de kerstvacantie komt eerst het Chr. lyceum aan de Kagerstraat aan de beurt. De jongelui geven deze concer ten gratis met het doel enige bekend heid onder het publiek te verkrijgen. Hoorspel in diaconessenhuis Een aantal kinderen van het clubhuis De Sperwers heeft gisteravond in het diaconessenhuis het' kersthoorspel „Van de vrede, die komen zou" opgevoerd. Samenstelling en leiding de heer S. H. Radius, regie de heer H. Ykema. De meeste zieken hebben het spel via de huisradio gevolgd. Zuster Elema dankte allen, die aan de uitvoering hadden mee gewerkt. Op de bedden van zaal zestien werden nog bloemen gelegd. Times liet zien. Voor de rest betrof het en, die we hier al meermalen heb ben genoemd. Hyacinten waren er niet veel: de hier al eerder besproken vroege sport uit Queen of the Blues Early Queen van Gebrs Verdegaal te Sassenheim, de prachtige rose Delight van Langelaan en Hulsebosch te Hillegom. White Christmas van J. Kuiper te Haarlem, de goed ge vormde blauwe Lorelei van Braam en Zn te Heemstede en tot slot een zaailing van Gebrs Eggink te Voorschoten: nr 16 Het resultaat van een kruising tussen de vroegbloeiende Rosalie en Fairy. Een goed gevormde middelgrote hyacint met een helderblauwe kleur, die als gevolg van het Fairy-bioed meerdere tros en per bol produceert Een aanwinst, waarin o.i. wel muziek rit. Pas op uw hond Dc meeste honden zyn schrikachtig en hebben de neiging by knallen weg te lo pen Houders van honden wordt zocht, hieraan op Oudejaarsavond dach: te schenken Registratiepenningen zorger. voor spoedige terugbrenging van een weggelopen hond. mond'maar ook i Een groot gevaar noemde spreker de verschuiving van het alcoholgebruik. Wat men vroeger, vóór de oorlog, in café's gebruikte, wordt nu thuis gebruikt. Dit huisverbruik is funest, zo zei spr.. in verband met kinderen, die van jongsaf alcoholische dranken zien drinken. Deze twee problemen, namelijk de ma tigheid en de verbruiksverschuiving, spe len ook op het terrein van het snelver keer een rol. Het begrip voor de onthou ding bü snelverkeer is na de oorlog ge daald en de verdediging van een matig gebruik van alcoholica neemt toe. Maar waar ligt de grens van de matigheid? Als leden van de S.O.V. hebben we de taak om mensen, werkzaam op het ter rein van het snelverkeer, te wyzen op hun grote verantwoordelükheid. Zü zyn een onderdeel van het grote raderwerk: ver keer, en als er iets aan dit raderwerk- mankeert, gaat het mis. Van 4000 overtredingen tegen de wegenverkeerswet speelde in 871496 de alcohol een rol. Zolang dat nog zo is, moeten we op de bres staan voor absolute onthouding hü snelver keer. Alcohol Is een vergif, dat het weerstandsvermogen vermindert, het gezichtsvermogen verzwakt en de re actie-snelheid vertraagt. Zet daarom uw schouders onder het werk van de S.O.V., het devies voor ogen houdende, dat verantwoordelükheid ab solute nuchterheid eist, zo zei de heer Nonhebei tenslotte. - In de pauze werden de aanwezigen onthaald op koffie en oliebollen. Hierna werd door de heer Van Duren gegoo cheld. Tenslotte werden nog enkele films vertoond. VOORSCHOTEN Federatie van vrouwelijke hulpverlening In Voorschoten is opgericht de federa tie voor vrouwelyke hulpverlening, waarbij de volgende verenigingen zijn aangesloten: Ned Christen-vrouwenbond, R.K Vrouwenbeweging, Unie van Vrou welijke Vrywilligers. Ned. bond van plat telandsvrouwen. Chr. boerinnen- en plat telandsvrouwenbond. en de vrouwenbond van de Pv.dA. Het doel van deze federatie is. by alle voorkomende gelegenheden hulp te ver lenen. zoals bij de verkoop van zomerze- geLs. collecten, hulp aan inrichtingen, sanatoria en ziekenhuizen, en ontspan ning voor ouden van dagen. Presidente is mevr. S. G. van der Hoe ven—de Jong de Leeuw en het secreta riaat is gevestigd Willem de Zwijger laan 23. Grossier gearresteerd Een Voorschotense grossier in aard appelen en fruit is in Rotterdam gear resteerd. Het zou hier het uitgeven van vals geld betreffen. De grossier is voor dé O. v. J. geleid. Voorschoten heeft 11.000 inwoners Op Eerste Kerstdag is de 11.000ste in woner van Voorschoten geboren. Het is Ronald Vonk. Prins Bernhardlaan 6., Burgemeester V. d. Hoeven en wethou der Dodewecrd hebben hedenochtend ten huize van de jonggeborene een spaarbankboekje met f 50 overhandigd. Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: L. J. Bus en M. M. Saeü; J. van Haaf ten en G. Llnschooten; J. Vavier en J. A. Koster; C. G. Hartcveld en C. Kroesemeüer; J. N. van Wceren en J. Th. de Haan; J. van der Klaam en J. Stouten. OVERLEDEN: F. A. de Kcuning, man, 67 jr; P. C. v. d. Burg, wed. v. Rccuwijk, 74 jr: G. J. van Loenen. man, 72 Jr; E. Kooreman, wed. v. Van Sonsbeck. 83 jr; C. Völker, wedn.. 87 jr; J. de Romijn. man, 29 jr; A. van Duuren, man. 66 jr; M. M. Vink, huisvr. v. Hopmans, 64 jr; B. Haasnoot, zoon. 11 d.; A. Pijper, huisvr. v. De Rooü- 73 jr: F. C. dc Boer, zoon. 2 m.; J. de Boer. wed. v. Faber, 91 Jr; S. v. d. Linden, wed. v. Van Roijen. 72 jaar. GEBOREN: Willem, z. v. C. Rade- maker en A. van Of wegen; Willem, W. Grcssie en C. van Haarlem; Jantlena K. A. C. P., d. v. W. van Leeuwen en J. K. Buis: Frits P., z. v. P. Bok en A. J. Kriegcr; Jacob W.. z. v. D. Rietveld en M. van Dyk; Johanna G., d. v. A. Schul- lenburg en C. J. van der Sluis: Gesina G., d. v. P. Peschier en J. J. Datcma; Ronald F. L.. a v. C. Vervoort en S. M Zandvliet: Ivo J., z. v. B. W. van Ecde en L. C. de Vries; Lody O., z. v. J. G. Het college van B. en W. van Hazers- woude heeft gisteren een avond gehou den. waarop de militairen, die in 1940 en die na de oorlog in Indonesië hebben gestreden onderscheidingen ontvingen. Uit het dorp zijn 2 militairen in 1940 gevallen, één sneuveld: in Indonesië. Thans ontvingen het erctek^.i voor Orde en Vrede of het oorlogsherinnerings- kruis: G. van Aalst. J. Boer, C. Boere. J Bos. F. J. Boere. D. de Bruin. H. F. de Boer. C. Bontebal. F. v. d. Berg. J. P. v. d. Berg. C. P. Boting. K. van Diggele, C. van Diggele, J. C. v. Dijk. M. Goede- gebuure. J. van Griethuizen, L. Hasse- fras. J. S. Heemskerk. G. v. d. Haven, J. L. ran der Heiden. A. de Hertog, H. Hortensius. S. Huisman, R. Hassefras, J. Pennings. C. de Kooter, C. P. Kerkvliet, W. Lindhout, J. N. van Luyk. H. Lange- veld. P. Heijer, J. J. van Meurs. J. de Nobel, L. Noordam, L. H. van der Post, D. J. Plaizier, K. van der Pijl, J. Rade maker. W. Schakenbos, A. Tom, S. Bij de Vaate, J. van Veen, T. -4. Vis, P. H. K. de Vogel, C. J. van der Voort. A. W. Verkerk. W. Verhorik. H. K. Vertegaal, A. Bij cle Vaate. P. C. van der Werff, F H. J. Wesselingh. H. van der %waan, J. B. Zonderop en H. F. van der Zon. Verscheidenen van deze militairen konden wegens hun werkzaamheden niet aanwezig zfjn. (Advertentie) Crabbendam en M. S. IJmmegrund; Sophia, d. v. C. Jongclcen en M. C. Bo- drü; Johannes L., z. v. J. Prevo en M. Wolsink; Vera J.. d. v. A. M. Delfos en J. A. Drabbe; Richard, z. v. H. W. van Rees en M. dc Lange; Gerardus J. M.. z- v. G. F. Wcüers en P. A. J. Groent woud; Gerardus J. P., z. v. G. Crama cn M. H. Franken; Johannes, z. v. J. van Ginkel en M. J. J. Azier; Peter A. W. M., z. v. A. J. Crama en W. A. van der Voort; Abraham, z. v. R. de Jonge en G. Oudshoorn; Gerardus C.t z. v. C. G. Vink en M. E. A. Vermeulen; Robert, z. v. C. Bekkering en M. M. van Rhün; Jacobus, z. y. J. van Tongeren en J. van RhIJn; Gerrit, z. v. H. Montagne en A. Vergeer; Gerdina J.. d. v. G. van Bom mel en E. E. Balder; Dina M., d. v. J. Daudey en G. E. Starrcveld; Cornells, z. v. B. P. Ouwehand en K. v. d. Plas- Johannes C., v. D. v. <L Plas en T Mos; Willem, z. v. W. Batenburg en p! v. d. Bent; Anna E., d. v. D. Kruit ea C. A. Graafland; Petronella W.t d A. P. de Jong en E. A. M. Ruigrok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3