Jlieutuc £cited)c (tfcunml Staatsvijand nummer een Stalin bereid tot persoonlijk contact met generaal Eisenhower Dulles (Amerika) vraagt Sowjetleider concrete voorstellen Protest tegen arrestatie van Rus afgewezen De oude Groen in een nieuw kleed Zeven beruchte gevangenen in Breda ontsnapt Wist U ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling; Tel 3144L Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: t 6.- per kwartaal: 2.— per maand; f 0 47 per week ADVERTENT1EN: j 0 18 per millimeter belangrijke korting» Drie en dertigste jaargang No 9620 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaalvasuch It qhebttvn «|n hert ia tegenspeel" Surprise van het Kremlin STALIN heeft verklaard, dat naar zijn mening een oorlog tussen Amerika en Rusland „niet als onvermijdelijk" behoeft te worden beschouwd. De Russische dictator heeft uitdrukking gegeven aan zijn bereidheid, een persoonlijke bespreking over tal van kwesties te hebben met generaal Eisenhower, die. zoals bekend, op 20 Januari president van de Ver. Staten wordt. De Sowjet Unie, aldus Stalin, is geïnteresseerd bij een beëindiging van de oorlog in Korea. Prompt daarop heeft Dulles, die in de nieuwe Amerikaanse regering minister van Buitenl. Zaken zal zijn, na ruggespraak met Eisenhower geantwoord met een verklaring. Hierin wordt Stalin uitgenodigd, concrete voorstellen te doen ter bevor dering van de vrede, die in ernstige en welwillende overweging zullen worden genomen. In dit verband is mede van groot belang, dat Chur chill begin Januari een bezoek zal brengen aan New York en Washing ton, om besprekingen te voeren met Eisenhower en Truman. Stalins ver klaringen, welke de politici over de gehele wereld bezighouden, werden op eerste Kerstdag door de Ned York Times gepubliceerd. Het zijm antwoorden op een viertal wagen, welke de bekende James Reston, de diplomatieke correspondent van het grote Amerikaanse blad, via de Russi sche ambassadeur te Washington aaT had doen toekomen. Op Kerst avond kreeg de New York Times de antwoorden van Stalin via de Russische Bmibassadie toegestuurd Er wend bij gemerkt, dat zij 'haastig in het Enigels waren vertaald1 en nog niet de officiële tekst vormden. Niettemin werden deze antwoorden door alle Russische en ver- derere communistische radiostations uit gezonden a's het grote nieuws van d« dag. De vragen, die Reeion stelde en de antwoorden door Stalin gegeven, luiden 's volgt: 1. Is het bij het begin van het nieuwe ar cn bij de armibtsaawvaairdiiug euiwe Amerikaanse regering r overtuiging, dat de Unie van Socialisti sche Sowjet-Republieken en de Verenig de Staten in de komende jaren in vred« kunnen leven? Antwoord: Ik ben nog van mening, een oorlog tussen die Verenigde Sta- n van Amerika en de Sowjet-Unie niet onvermijdelijk te achten is landen inderdaad in vrede kunnen 2. Wellke zijn raar uw oordeel de oor zaken van de bestaande geschillen der wereld? Antwoord: Overal en In alles, waa •ggressieve optreden als gevolg va nkoude oorlog" tegen de Sowjet-Uni Dtiug komt. 3. Zoudt u diplomatiek overleg met vertegenwoordigers van de nieuwe geringEisenhower ten behoeve van eventuele ontmoeting tussen uzelf generaal Eisenhower, ter vermindering van de, op de wereld bestaande ningen, toejuichen? Antwoord: Ik aoht dit een gunstig voorstel. 4. Zoudt u medewerken aan een nieuw diplomatiek overleg met het doel een einde te maken aan de Koreaanse oorlog? Antwoord: Ik stem in met medewer king, omdat de U.S.S.R. belang hebben bij een beëindiging van de oorlog Wij wijzen er nog op, dat Foster Dul les in zijn antwoord deed uitkomen, dat voor uitwisseling van gedachten en voor het vinden ven wegen ter bevordering van de va-ede, ook altijd de diplomatieke kanalen en de organisatie der V N. ter beschikking staan. In aansluiting hetgeen eerder gemeld, delen wij mede, iet Churchill op 31 December met de i,Queen Mary" uit Engeland vertrekt, en op doorreis naaT Jamaica voor een va- Canitieverb] ijf van twee weken, te New York besprekingen zal voeren met Eisenhower en Truman. Internationale reacties AMERIKA (ambtelijk): De Sowjet Unie moet meer blijken geven van goede trouw, wil een ontmoeting tussen Eiscn- 'ower en Stalin kans van slagen hebben. PARIJS: Moedgevend is, dat Stalin een einde wenst aan de Koreaanse oor log, coch betreurd wordt, dat hij geen instruct::s in deze zón heeft gegeven aan ce Sowj et-delegatie naar de V.N. Toch rioet men iedere gelegenheid aangrijpen om de internationale spanning te ver minderen. BRUSSEL: De Belgische regering handhaaft haar standpunt, dait elke ge legenheid tot onderhandelen met Rus tend welkom Ls. PEKING: De tekst der. door Reston gestelde, vragen met de antwoorden ven Stalin werd omgeroepen, zondier enig Potwroemtaar. LONDEN: Komt het tot een ontmoe ting tussen Eisenhower en Stalon, dan dient ook Engeland daarbij vertegen woordigd te zijn. Churchill zou er op aandringen, de problemen van de „koud'e oorlog" te bespreken. CAIRO: Het Aziatisch-Arabisohe blok. alcrnedg de Arabische Liga juiohen het hernieuwe contact tussen Oost en West ten zeerste toe. De Arabieren begroeten elke stap ter beëindiging van de koude oorlog met grote voldoening. DE NEW YORK POST (Amerikaans blad); „Wij kunnen er niets mee ver liezen, wel winnen, als wij met Stalin gaan- praten". Kerstcadeau van Prinses voor de Koningin JUIST VOOR KERSTMIS heelt Prin- J ses Wilhelmina een bezoek ge bracht aan de kunstschilder Henri Kley te Loenen (Veluwe). De Prinses, die iverd vergezeld door haar secreta resse, mej. Geldens, vertoefde ge ruime tijd in het atelier, waar zij tal van werken van de kunstenaar met grote belangstelling en waardering bezichtigde. Allvorens te vertrekken deed Prin ses Wilhelmina nog twee aankopen, te weten een Zweeds landschap en een uit Lapland. Beide schilderijen maak ten deel uit van een collectie van on- aeveer 50 schilderwerken, door de heer Kley in de afgelopen zome\ dens zijn reis naar het Hoge Noorden Daar een der schilderijen was stemd als Kerstcadeau van de Prinses voor Koningin Juliana, werd de koop 's middags naar paleis Soestdgk gebracht om de Koningin in staat te stellen zelf haar keuze te doen. Jongeman in Zwolle met mes gestoken In een automatiek te Zwolle is 's nachts m jongeman aangetroffen, die ernstige verwondingen aan het hoofd had. Het bleek de Zwollenaar J S. te zijn, die bij een vechtpartij vermoedelijk was getrof fen door een messteek. Tegen de dader, de Zwollenaar M.. is procesverbaal opge maakt. Hij heeft reeds bekend. tot 50 opliep, of hij or een toneeluitvoering, r met bankbiljetten be taalde. zonder er wisselgeld voor te ac cepteren. Bij dergelijke ontmoetingen werd vaak gesproken over de Nederlandse en Rus sische politiek. Pissarev zei dan, dat bij niets moert hebben van die Nederlandse communisten, maar dat hJj meer ver trouwde op zajti „vriend". Maar deze mocht vooral met niemand over hun ontmoetingen spreken. Hij informeerde ook belangt tellend naar de gezinsom standigheden, het salaris, enz. van zijn contactpersoon en maakte er toespelin gen op, dat hij veel meer zou kunnen verdienen als hij wat voor de Sowjet- Unie zou kunnen doen. Pisearev begon dan hoe langer hoe meer aan te dringen op de levering van vertrouwelijke ge gevens, die verband hielden met bevei- Haagse politie arresteerde Tass-correspondent op het juiste ogenblik T^EN PROTEST, dat door de Russische ambassade was ingediend tegen de arrestatie van de Tass-correspondent in Nederland, de heer Lev Constantinovitsj Pissarev door de Haagse politie, is van de hand gewezen, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Bovendien werd afgewezen het verzoek van deze .ambassade om een Sowjet-vertegen- woordiger het verhoor van Pissarev door de rechter-commissaris te laten bijwohen, wijl noch het Nederlands, noch het internationale recht zulks noodzakelijk maken. Nederland is bereid, rechtskundige bijstand voor de Tass-correspondent, die zoals bekend onder verdenking van spionnage Dinsdagavond in Den Haag is gearresteerd, te aanvaarden. Omtrent de aiimertaitie van de Russi sche journalist vernemen wij nog, dat de methode, die Pissarev bij zijn werk ■volgde, overeen komt met hetgeen ook in andere landen gebeurt. De Russen maken van journalisten gebruik alflerlei inlichtingen over economische eri mili taire aangelegenheden te verzamelen, welke van belang kunnen zijn voor hup land. PissaTev, als alle Tass-corresipon- deniten, had een functie, die hem in aan raking bracht met verschillende lagen der bevolking. Hoewel Pissarev inder daad journalistiek werk deed, is het de vraag of hij ndiet voor „ander wea-k" ge traind is. Hij was sedert Februari 1951 'hier te Lande werkzaam als opvolger de heer A trim, die destijds werdo geplaatst. Pisearev heeft in deze 22 maanden zijn ogen en oren de kost gegeven. Hij volgde een cursus in de Nederlandse taal en kon zich in het Nederlands uitdrukken. Maar men kon duidelijk horen me't een vreemdeling te maken te hebben. Dit was o.a, het personeel van een bekende ge legenheid te Den Haag opgevallen, toen eens twee personen een rijk diner met champagne bestelden, van wie de gast heer, een Nederlander, die zoal6 mer uit kleding en spraak constateren kon. uit een eenvoudig milieu kwam, de scho- tels hertelde. Een andere keer werd deze zelfde Ne- diznlamder op een cocktail-party, waar voor Pissarev hem had uitgenodigd, her kend. De aanwezigheid van deze mam. een eenvoudige beambte in Rijksdienst, wekte argwaan bij de Heagre politie, die zijn gangen en die van Pissarev nauw keurig naging. Dezelide methoden als in Zweden Al spoedig bleek, dat de Tass-corres pondent dezelfde methode toepaste, waar van men wist, dat deze bijv. ook door AnissLmov bij de Zweedse spionnage- affjadres was gevolgd. De Tass-corres pondent Amissimov moest toen plotseling het land verlaten. Evenals Anissimov zocht Pissarev con tact met lager personeel, dat toch een vertrouwenspositie heeft, waarbij de be trokkenen zij het voor korte tijd geheime stukken in handen konden krij gen. De Russische journalist begon dan vriendschappelijke betrekkingen met zijn contactpersoon aan te knopen, o.m. door hem uit te nodigen voor voetbal- en ijs- hookey-wed strijden, waarvoor Pissarev een groot enthousiasme voorgaf te be zitten. Daarna ging hij met zijn „vriend" ergens in een of andere gelegenheid „borrelen" of dineren, waarbij de con- Ramp Catalinahet was in 'n paar seconden gebeurd Gelukkig geen bzand, en de nacht werd in wrak doorgebracht „Het was in een paar seconden ge beurd. We hoorden een klap en lagen op een plateau van 200 vierkante meter. Gelukkig brak er geen brand uit". Dat vertelde in het kort korpo raal-vliegtuigmaker K. Olthof uit Siddeburen ons, toen hij en de andere zeven overlevenden van de vlieg ramp met de Catalina, Woensdag avond op Schiphol terugkeerden. Het ongeluk gebeurde vorige week Vrijdag, 's avonds om negen uur. Ser geant-vlieger J. H. Roeby kwam om het leven en enkelen werden gewond. De in zittenden brachten de nacht door in de kapotte Catalina. De volgende ochtend daalden vier van de marinemannen de berg af om in het skicentrum Les Cèdres Ligiimigsmeaitregeilen in ons land, met per sonen op belangrijk e posten en vooral geheime organisaties. Dit was voor journalistiek werk vain belaine. zei De juiste houding Men was er hier van op de hoogte, dat Tass - correspondente n ook in aindiare lan den gegevens verzameld hebben op het gebied van troepenbewegingen, oorlogs industrieën, aanleg van versterkingen, enz. Door het snelle optreden ran de Haagse politie kon cat in Nederland wor den voorkomen Gelukkig heeft de bo vengenoemde contactpersoon in een vrij vroeg'stadium het bedenkelijke van Pis- sarevs activiteit doorzien, en zoals de plicht van ieder behocrlLijk Nederlander is, alles aan zijn chefs gerapporteerd. Voorts kwam aan het licht, dat Pis sarev. als hij zijn „slachtoffer" voldoende in zijn maoht had, met grovere middelen» begon te werken. Zijn contactman zou agent \an de Sowjet-Unie moeten worden. Als de Russen zouden komen, hij een hoge positie krijgen. Toen bleek dat de Nederlander niet direct toe hapte, b:gon Pisfc-erev bedreigingen te Overlevenden weer thuis uiten. Hij moest wel bedenken, dat hij al te ver was gegaan waarschuwde Pissarev. De Sowjet-Unie had een mach- arm, die hem zou weten te grijpen, leer hij hun vertrouwelijke bespre- tóngen zou overbrieven. De Haagre politi» -om toen haar maat- ■gelen. Óp Dinsdag 23 December j.l. zou weer een ontmoeting plaats hebben op de Houtrurtbrug, en toen Pissarev met zijn contactman gesproken had, werd de journalist gearresteerd. Bij de familie Pissarev op de koliie Constantinowitch Pissarew zit in het gevang, verdacht van spionnage. De Rus sische collega, die zich plotseling mid- in het nieuws geworpen heeft, is mij niet onbekend. Hij is een rustige jongen. Hoewel ik me niet als „huisvriend" wil bestempelen, had ik toch eens het ge noegen bij de familie Pissarew op de kif- fie te komen. Het huis aan de Statenlaan 134 boezemde mij echter wel enige vrees in. Het zag er zo vreemd stil uit. Als een dodenhuis. Ramen potdicht, gordijnen "ie er waren strak over het glas getrokken. Het vreemdste was het kip pengaas. dat als een ruif voor de ramen getimmerd was. Moest dit gaas de kleine Pissarev, het meisje van een jaar of drie, tegen vallen hoeden? Of moesten andere, grotere mensen tegen vallen beschermd worden? Het zijn vragen, die nu achter af worden gesteld. Om de familie Pissa- te bereiken moest ik het hoge trap penhuis bestijgen: er lagen geen lopers ,'er de vloer. Zo kaal als de trappen wa in, zo kaal en leeg waren de vertrek- :n. waarin ik binnen werd geleid Collega Pissarev sprak een vriendelijk gebroken-taaltje. Russen hebben een ta lenknobbel: Constantinowitsch had er ongetwijfeld ook een. Hij vertelde zyn journalistieke opleiding in zijn vaderland te hebben genoten. Hij vertelde over zijn persbureau, over de Russische journali stiek Neen. het was daar voor de jour nalist zeker niet onvrij, zo zei mijn gast heer. Hij was hier graag. Hij waes my de telefoon waarmee hü dagelijks in contact met Moskou stond. Hoe. hij aan zijn nieuws kwam? De kranten en alle mogelijke periodieken verschaften hem genoeg inlichtingen, zei h(j. Het nieuws lag maar voor het opscheppen. Persoon lijk contact zorgde voor de rest! De Hol landse koffie in dit huis met Russische burgers smaakte best: ook het uitheem gebak. dat er bijgelegd werd. Me- iuw Pissarev is een typische Russin. Vriendelijk, maar gesloten. Er wonen log meer functionarissen van de Rus- ;ische Ambassade in het huis, althans :e waren in het huis toen ik er was. Zo ïu en dan krijgt het huis nieuwe bewo ners, dan worden functionarissen terug geroepen. Bij de buren staat het huis natuurlijk in een kwade reuk. En ook ik ademde verlicht, toen ik de deur van het herenhuis, Statenlaan 133, veilig achter my dicht trok hulp te halen. Twee mannen moesten per slee naar het dorp worden gebracht. De anderen konden lopen. Twee dagen ble ven de Nederlanders in het plaatsje en daarna werden zij naar Beiroet gebracht, waar de K.L.M. hen oppikte. Op Schiphol werden de mannen, die ongeveer 114 jaar in Nieuw Guinea heb ben vertoefd, welkom geheten door en kele autoriteiten en van geld en verlof- Nalatigheid in nieuw Buis Hek viel van balcon verhuizer gedood Toen op 17 Juli twee verhuizers bezig waren in het nieuwe huis van de familie Dam aan de Middenweg te Amsterdam, viel een van hen door een los balkonhek naar beneden naar beneden en was op slag dood. Het hek was los neergezet. Woensdag werd deze kwestie voor de Amsterdamse rechtbank behandeld. De onderaannemer G. L. uit Diemen jhad het hek los laten staan, omdat de |oren nog niet gemenied waren, zonder er te denken, hoe gevaarlijk dit kon zün. Dit laakte de officier van Justitie dan ook in hem en hij eiste een maand gevangenisstraf. De officier meende ech ter tevens, dat de heer Dam te vlug in het nieuwe huis getrokken is; hij had moeten wachten tot alles klaar was. De K.L.M. bracht daags voor Kerstfeest de acht overlevenden van het ongeluk met de Catalina- vliegboot van Beiroet naar Schip- De sergeant-vlieger J, H. Roeby kwam bij deze ramp om het leven. Zittend v.l.n.r.: luit. t.z.- vlieger II A. de Haan, luit. t.z.- vlieger I J. R. Schuiling (de commandant van het toestel), korp. K. Olthof, en de luit. t.z. II H. R. M. Scheeren. Staande v.l.n.r.: maj-vliegtuigmaker J. J. Visser, ir. J. A. Dekker, vliegtuigtele grafist F. Af. Ros en korp- vliegtuigtelegrafis' J. Mueller. J Jongen (17) stak twee flmbonnezen neer Ruzie in A'damse straat de aanleiding Een zeventienjarige jongen, F. G. G„ heeft gisteravond in-de Schaapherder straat te Amsterdam twee Ambonnese mannen met een broodmes dusdanig be werkt, dat ze in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis moesten worden opge nomen. De jeugdige dader, „Lange Freddy" genoemd, is gearresteerd en aan de kinderpolitie overgegeven. De slacht offers zijn de 23-jarige C. Jonker en de 34-jarige L. Haaksma. Spelende Nederlandse en Ambonnese kinderen kregen een beetje ruzie. De beide Am bonnezen trachtten dit te sus sen, doch „Lange Freddy, die ook nader bij kwam, kreeg woorden met de twee mannen. Hy beval zijn broertje: „Ga thuis eens een mes halen", en toen de jongen even later met eert 15 cm lang broodmes aankwam, stak „Lange Freddy" daarmee de Ambonnecs Jonker diep in de rug en de ander in de buik. Hij vluchtte, maar werd aangehouden, toen hij zich in het Wilhelminagasthuis kwam melden met een gewonde duim. In dit zelfde ziekenhuis waren kort tevoren zijn slachtoffers binnengedragen. DE onlangs opgerichte Christelök Na tionale Bibliotheek (Uitgeverij We ver, Franeker) is in onze kringen geen onbekende meer. Zy biedt de mogelijk heid, zich tegen billijke prijs in het bezit te stellen van belangrijke werken op poUtiek, historisch, economisch en sociaal terrein. In deze tüd, waarin grote vraag bestaat naar goed en goedkoop studie materiaal, maakt men van een derge lijke mogeiykheid graag gebruik. De Bibliotheek, die haar eerste serie opende met het werk van H. Algra: ..De eigen weg van het Nederlandse volk", is nu voor de dag gekomen met een nieuwe uitgave van Groen van Prinsterers on volprezen studie „Ongeloof en Revolu tie", bewerkt door prof. dr H. Smits kamp. "T\IT werk, zoals men weet, is ontstaan J-' uit de aantekeningen van Groen voor lezingen die hü, in 1845 en 1846, op zyn studeerkamer voor een groepje vrienden hield. Met de publicatie had hij aanvankelijk liever willen-wachten: hy vilde zich nog nader op het werk bezin- len. De tijdsomstandigheden dwongen hem echter, met zyn ideeën in het strijd perk te treden. ..Wanneer van alle zijden het vijandeiyk zwaard schittert, komt het gebruik der wapenen, niet de opsiering, te pas", zoals hy het zelf in zün voor woord van de eerste druk zo krachtig formuleert. Groen beleefde zeil twee drukken van zün werk; na zijn dood volgden nog enige ongewyzigde herdrukken Prof. P. A. Diepenhorst was de eerste e in de twintiger jaren Groens studie bewerkte en voor een groter pu bliek toegankelUk maakte: hü schrapte "W/"AS deze besnoeide Groen zeer prac- tisch voor minder diepgaande studie, toch bleef de behoefte aan een onverkor te uitgave bestaan. Maar dan een uitgave an de eisen van deze tijd was aange past Immers, ook nu heeft Groen nog wat te zeggen. Ook nu wordt de Chris- /eer geconfronteerd met stelsels, die het heil van staat en maatschappij alleen m de mens verwachten. De bestudering van Groens scherpe sie en gefundeerde critiek op de leer der Franse Revolutie is ook thans nog onmisbare steun voor hen, die zich eer willen stellen tegen de principes communisme of andere mens-vergo dende theorieën. Juist daarom grepen zo- velen in de afgelopen oorlog naar Groens werk, toen het ging om het geestelijk verzet tegen het Nationaal-Socialisme. De oude spelwijze en de lange aan halingen in vreemde talen, maakten deze studie echter tot een moeizame arbeid. Tijdens Kerstfeestviering Gevaarlijke politieke delinquenten, die allen levenslang moesten zitten /~\M ONGEVEER zeven uur gisteravond hebben zeven gevangenen kans gezien uit te breken uit de strafgevangenis te Breda. Het zijn zeven Nederlanders, allen politiek delinquent en allen veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Zij waren gekleed in battle-dress, de gewone dracht van de gevangenen; Hoe de mannen kans hebben gezien buiten de gevan genismuren te komen, is een volkomen raadsel. Naar het Alg. Dagblad meldt. de avond voor de ge vangenen een Kerstfeestje georganiseerd, dat zou volgen op een gemeenschappe- lyke maaltijd. Tijdens die maaltijd ont stond plotseling grote verwarring, toen werd ontdekt, dat zeve oordeeld om levenslang in de gevange nis door te brengen, aan de tafels ontbra ken. Heel de bewakingsdienst kwam in rei en roer. Het gehele politie-apparaat var Nederland kwam in beweging. Op de bureaux ratelden de telex-apparaten, de grensposten aan de Belgisch-Nederlandse grens werden gewaarschuwd radiowagens werd aandacht gevraagd voor het belangrijke bericht. Doch van de zeven ontsnapten was geen spoor meer te bekennen. He< zyn: Van der Neut (de beruchte beul van het con- rentratiek^mn Amers'^ort. (33 (-■ar oud», Touseul (37 jaar), Borgers (31 jaar), Fabev (30 jaar), Bikker (35 jaar), De Jonge (30 jaar) en Polak 36 jaar) Het waren geen vooraanstaande figuren uit de N.S B maar zy behoorden wel tot de gevaarlijkste nationaal-socialisten, die ons land heeft gehad Sommigen ven hen waren S'bertann»- moordenaars, die bekende Nederlanders het leven beroofden als represaille aanslagen, die op Duitsers en ï.'ers waren gepleegd. De thans ont- DAT het Ned. Vrachtschip Bacchus (2255 brt) by een zware mist in dc Golf Mexico in aanvaring is gekomen met de Noorse Holberg en met vry ernstige schade naar New Orleans is gesleept. DAT de vier Ned. kinderen uit Amstel- ;en en Hilversum, die bij een lawine in Oostenrijk zyn omgekomen, in ons land worden begraven. DAT in Haamstede (Zeeland) op 72-j leeftijd is overleden zuster C. S. Weverink oud-directrice van het Koningin Errma- ziekenhuis Tjikini te Batavia. DAT het Ned. vrachtschip Delft uit Bremen naar Columbia is vertrokken met onderdelen voor een complete glasfabriek (ter waarde van bijna f4 millioen). DAT van 20 Mei 1951 tot en met 30 November j.l. ruim 156.000 t.b.c.-runderen voor de slacht zyn aangeboden, waardoor byna 34.000 stallen vry van t.b.c. werden. DAT in Zevenaar de kinderstoelen- en boxenfabrick Kibofa (20 man personeel) is geopend, die vroeger in Waddinxvecn was gevestigd. DAT de Ned. kustvaarder Albatros (131 ton), die by het Britse eiland Wight aan de grond is gelopen en vermoedelijk ver loren zal gaan, blijkt te zijn vastgeraakt op het wrak van de Ned. kustvaarder Volkerak, die 18 maanden geleden verging. DAT het aantal inwoners van Castri- cum (N.H.) tot 10.000 is gestegen door de geboorte van Gerardus Kabel. DAT dc blik-emballagefabriek Thomas sen en Dryver N V. te Deventer een nevenbedryf wil vestigen in Oss. DAT 4 functionarissen van de Suez- kanaal Maatschappij te Parijs een ondei- scheiding in dc Orde van Oranje-Nassau ontvingen, n.l. F. C. Roux (grootkruis), AI. Homolle (grootofficier), vice-adm. L. Lucas en P. Blanquet (beiden comman- DAT als voorzitter van de Ned. Zionis tenbond (in de vacature-mr I. L. Ham burg) is gekozen mr I. S. de Vries. DAT het stoomschip Ternate Maandag in Rotterdam wordt verwacht met o.a. zes Abessynse leeuwen en 17 Afrikaanse apen van dc Nederlandse dierenvanger Bram van der Hoeven. DAT de zandzuiger Ahoy, die een week in Hoek van Holland aan de steiger heeft gelegen, gisteren by het wrak van de Faustus weer met zuigen is begonnen. DAT B. en W. van Naarden zich hebben uitgesproken tegen samenvoeging van deze Gemeente met Bussum. snapten hebben weerzinwekkende mis drijven op hun geweten. Vandaar, dat zy tot levenslang waren veroordeeld. Omtrent deze ontsnapping vernemen wy nog het volgende: De stemming onder de gevangenen In Breda was de laatste tyd zeer slecht. De gratieverzoeken, die verschillende van de tot lange straffen veroordeelde gevange nen hadden ingediend, waren alle afge wezen. Vooral zy. die tot levenslang ver oordeeld waren, verkeerden in een op gewonden toestand. Om de druk enigszins te verlichten had de gevangenisleiding besloten tot het geven van een klein Kerstfeest binnen de gevangenis. De tien minuten, die 'er verliepen tussen het uit de cellen halen van de gevangenen en het bijeenbrengen in de eetzaal, waar het Kerstmaal zou worden gebruikt, hebben de zeven ont vluchten gebruikt om weg te glippen en, over de muur heen, buiten de gevange nis te komen. Hulp van builen? De autoriteiten staan op het standpunt, dat de gevluchten hulp van bulten moe ten hebben gehad. Anders zouden zij niet zo snel en volkomen hebben kunnen ver- dwynen. De ontsnapten behoren tot die gevan genen. in wie weinig menselijks meer over is. Zy hebben niets te verliezen en alles te winnen. Vandaar dat deze ont snapping met zoveel driestheid is door gezet. nadat zy weken van tc voren zorg vuldig moet zyn voorbereid. De gevangenen, aldus deelde men ons Breda mede, worden daar bewaakt als alle andere gevangenissen in, Neder land. Maar de situatie ter plaatse is zo, dat, als er ontvluchtingspogingen ge daan zouden worden men met 25 of der- nan tegelijk moet uitbreken, wil het lukken. Deze theorie der „massale ont vluchting" is dus op Tweede Kerstdag door de practyk bevestigd. jtijds tot hun recht te laten komen. De uwe spelling, de moderne punctuatie de vertaling van de citaten van bui tenlandse schrijvers vormen slechts het i nieuwe kleed waarmee dit oude werk is omhangen. Het borduursel van korte, hel dere toelichtingen op moeilijk verstaan bare passages maken dit habijt nog aan trekkelijker. De inhoud bleef echter on gewijzigd. „Groen zelf is hier aan het woord" zegt de bewerker in zyn inleiding. Een nieuwe Groen, ziedaar wat de C.N.B. het Nederlandse volk biedt. Prof. Smitskamp heeft zich op voortreffelijke wijze van zyn taak gekweten. Naast de reeds genoemde verbeteringen voorzag hy de uitgave van een lijst met data cn feiten, die voor het begrijpen van de historische gedeelten van het werk on misbaar zyn. Bovendien is een uitvoerige inhoudsopgave opgenomen. Groens magistrale werk is nu weer binnen het bereik van een grote lezers kring gekomen. Een ieder zij aanbevolen, zich bij deze kring aan te sluiten. Machinist van de Willem Barendsz vermoord? Een der machinisten van de walvis vaarder Willem Barendsz, deheer Selder beek uit Den Helder, is na het vertrek van het schip uit Kaapstad, dood aan de wal gevonden, zo meldt De Tel. Er ztjn berichten die op een ongeluk zinspelen, doch het wordt aannemelijk geacht dat Selderbeek het slachtoffer is geworden van een moordaanslag of doodslag. S. was van middelbare leeftijd en vrij gezel. Hy voer reeds sinds 1948 op de Willem Barendsz. Het schip is vorige week Zaterdag naar de jachtgronden in de Zuidelijke IJszee vertrokken. (Advertentie) Fa D. KRET en Zn. Iets kouder a Tot morgenavond verwacht De Büt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en bier en daar enige regen te H of motregen. Iets kouder, 2^^ m<*t in het binnenland van- nacht temperaturen om het vriespunt Zwakke tot matige wind urt uiteenlopende richtin gen. (Opgemaakt te 10 uur.) De Indonesische staatsspoorwegen hebben in Oostenrijk 134 spoorwagens be steld. in Frankrijk 76. in Nederland 88. Ons land heeft reeds 100 eerste klasse rytuigen aan Indonesië afgeleverd. Zondag: zon 6.35, op 13 50 i Maandag zon 8.48—16.36; maan onder 7.45, op 1435 uur. Op 31 December VM

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1