nROM?, Ouders legden grondslag voor Tine van Hoorn-fonds Grote belangstelling voor zilveren jubileum van directrice T. en D. zette tien jubilarissen in de jubileumzon Vulpenkliniek Vulpenkliniek Leidse postduivereniging De Blauwkras exposeerde 'fieter laat dan nooit fat**, fyftjWea- r NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 22 DECEMBER 1952 Feest bij de meisjes-H.B.S. Mejuffrouw Van Hoorn, directrice van de H.B.S. voor meisjes aan de Ga- renmarkt, had niet anders gewenst dan dat haar zilveren jubileum, zo er geen enkele mogelijkheid meer was om aan een huldiging te ontkomen, in de intieme kring van de school zou worden gevierd. Wie haar kent, begrijpt dat. Maar op het laatste ogenblik is in deze opzet toch verandering ge komen. Respect voor degene, die daarin geslaagd is! Zaterdag is gebleken, dat een kleine verandering, op het nippertje aangebracht, grote gevolgen kan hebben. Want toen de intieme huldiging was afgelopen, stonden er welgeteld tweehonderd mensen in lange rij voor het schoolgebouw om de jubilaresse te zien. En zeker niet alleen meiskes en ouders, óók dr Bron- gersma van het museum voor natuurlijke historie, ir Ykema van de licht fabrieken en de heer Van de Pompe van K. en O., om er een paar te noemen. Een commissie van ontvangst leidde de gasten voor het besloten -huldigings- samenzijn naar de in kerstsfeer gestoken zolder van het schoolgebouw, een nogal benepen vertrekje, dat door de opge wekte gezichten, de respectabele stroom van waardering en hartelijkheid ei glinsterende geschenken, waarachter mej. Van Hoorn tenslotte geheel schuil ging. een wonderlijke ruimte kreeg. Burgemeester Van Kinschot verklapte, dat mej. Van Hoorn uit het stoere Gro ningse land afkomstig is. De .stad Gro ningen heeft veel pronkjuwelen, zei hij, maar één er van heeft zij toch op 1 Ja nuari 1928 aan de Sleutelstad afgestaan. Dat was mej. Van Hoorn. Toen zij in Leiden kwam, telde de school honderd leerlingen. De naam van deze onderwijs instelling was niet in aUe opzichten gun stig. Nu zijn er ruim driehonderd kinde ren aan dé zorgen van mej. Van Hoorn toevertrouwd en aan de goede naam van de school behoeft men niet meer te twij felen. Het werk van mej. Van Hoorn kent één lijn: die van de grote opoffering. De burgemeester bood de jubilaresse een boeket bloemen in de Leidse kleuren aan. Combinatie Dr Van den Ent, inspecteur, belichtte vooral de eenvoud en de hartelijkheid van de directrice. Het is op zichzelf geen verdienste, 25 jaar aan een school ver bonden te zijn. De manier, waarop men het werk doet, is essentieel. Mej. Van Hoorn heeft een bijzondere stempel oo deze school gedrukt. Haar tucht heeft deze opmerkelijke eigenschap, dat zij bij de leerlingen zelftucht kweekt. Er is voor haar reden tot grote dankbaarheid, om dat ze zelf de resultaten van haar werk kan waarnemen. Terwijl onderwijs mensen de uitkomst van hun arbeid direct toch maar zelden zien. Dr Van den Ent zag bij zijn beschouwing van de di rectrice ook haar geleerdheid en haar scherpzinnigheid. Deze eigenschappen staan evenwel niet los van de zachtheid van haar gemoed. Spr. noemde dit een ideale combinatie. Dat de regering mej. Van Hoorn ook waardeert, is wel gebleken bij haar be noeming tot lid van de onderwijsraad, zei dr Van den Ent nog. Nieuw Wees elke dag tegenover de kinderen nieuw. Dat was de leidende gedachte voor mej. Van Hoorn, verklaarde wethouder Van Schaik. Over enkele jaren hoopt mej. Van Hoorn met pensioen te gaan. Men zou wel eens wensen, dat de pen sioengerechtigde leeftijd voor onderwijs mensen naar beneden ging. Maar die wens kan bij dit jubileum gerust achter wege blijven, aldus de wethouder. Namens de commissie van toezicht sprak dr Reitsma, die de goede verstand houding tussen dit orgaan en de school belichtte. Spr. was de jubilaresse voor de vruchtbare samenwerking zeer erken telijk. Levend organisme De tolk van docenten en leerlingen was de heer Grypma. Wij willen op deze dag graag getuigen van onze blijdschap en trots, zei deze spreker. Wat de school nu is, is in het bijzonder aan mej. Van Hoorn te danken. Ze is een levend organisme geworden. Over de ontwikkeling van de school kon de heer Grijpma bevoegd oor delen, want hij heeft er ook al 23 jaar op zitten. Spr. verklaarde dat het gemak kelijk is, aan deze school als docent te werken. Hoeveel ouders zijn in de loop der jaren niet bij mej. Van Hoorn ge weest om raad en steun te vragen en dat zeker niet alleen op het gebied van het onderwijs. De heer Grijpma zei tenslotte: Ik weet. dat gij de kracht voor dit leven niet uit uzelf put, dat het in uw bewuste zijn is gedrongen, dat wij moeten leven uit God, de grote Schepper en Onderhouder van van alles en allen. Ik bid u toe, dat gij. die weet. dat het eigenlijke bestaan be gint in Hem. Die ons vrijmaakt en ver lost. u door Hem gesterkt moogt weten in de komende jaren van uw leven. Een aantal leerlingen zong op deze toespraak een geestelijk lied van J. S. Bach. Fonds Dr J. D. A. Boks voerde het woord namens de directeuren der onderwijs instellingen in onze stad voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs. Spr. herinnerde aan de moeilijkheden gedu rende de bezettingstijd en die van na de bevrijding (kolentekort). Ook in die perioden is de samenwerking altijd pret tig geweest. Vertegenwoordigster der ouders van de oud-leerlingen en de tegenwoordige leerlingen was mevrouw Haasnoot-Goed- knegt. die mej. Van Hoorn een rapport met lof over haar toonde. Zij deelde mee, dat een bedrag van f 1340 was gestort in een Tine van Hoorn-fonds, dat bijzondere onkosten zal moeten bestrijden. Boven dien was aan vaste jaarlijkse bijdragen voor een bedrag van f 270 ingetekend- De oude generatie werd vertegenwoor digd door mej. dr Broes van Dordt. Zij zei, dat mej Van Hoorn een sfeer van blij heid weet te scheppen, waarin het wer ken een bron van vreugde is. Krachtig is zij altijd geweest, voortvarend en vol energie- In de bezettingstijd was de school een toevlucht voor vele kinderen, die in een omgeving met veel ellende moesten leven. Mej. Kuenen sprak namens het bestuur van de vereniging van oud-leerlingen. Mej. Van Hoorn was niet tevreden met een klatergoudresultaat. Het moest goed zijn in geest en vorm. Het begrip voor wat de mens toekomt beheerst haar han delen. Aardig was ook de toespraak van Bet- tie van Linden van der Heuvel, presi dente van Dispereert Niet. De geest van eenheid en saamhorigheid op de school vindt zijn oorsprong in het middelpunt van de schoolgemeenschap. En dat mid delpunt is mej. Van Hoorn, sprak Bettie overtuigepd. Koosje Kuperus, leerlinge van de eerste klas. overhandigde een ge schenk. Gelukkig Na dit alles wenste mej. Van Hoorn slechts, in de schaduw te gaan staan. En de realiteit van het werkelijke „ik" te zien. Wat zou het nut van dit werk zün geweest, als er niet een stevige samen werking was met de overheid, de inspec teurs en de docenten? Bovendien heeft deze arbeid me intens gelukkig gemaakt, zei mej. Van Hoorn. Ik ben er wijs door geworden. Een periodieke inkeer was De burgemeester geeft mej. Van Hoorn een boeket bloemen in de Leidse kleuren, daarmee een tast bare hulde brengend aan deze grote vrouw. (Foto N. van der Horst). daarvoor nodig. Mej. Van Hoorn besloot haar dankwoord met te zeggen, dat God haar met vele goede gaven heeft ge zegend. Oók tot het doen van haar werk op school. Hierna was er receptie. We hebben het reeds geschreven: het was erg druk. We noemen nog de rector van het Chr. ly ceum. de rector van het R.K. lyceum, de heer Verstegen, gemeente-ontvanger, mr Bool. de gemeentesecretaris, en de heren De Wilde, De Jong en Van de Pompe namens K. en O Tevens zagen we ver scheidene hoogleraren, gemeenteraads leden en hoofden van scholen. Onderscheidingen van Nijverheid en Handel Eén jubilaresse en negen jubilarissen werden Zaterdagavond op het toneel van de Stadsgehoorzaal geroepen. De heer P. J. Boom, voorzitter van het. jubileum fonds „T. en D.", bood hun met de ge lukwensen van het fonds een geschenk onder couvert aan. HU heette de heren H. H. Tieleman, oud-directeur, C. W. Tieleman, directeur, dr K. Reitsma en.de heer J. G. J. Verhey van Wjjk apart welkom. Het jubileumfonds van T. en D. bestaat nu zeven-en-een-half jaar, zo zei de heer Boom; mogen bij het tienjarig bestaan alle personeelsleden lid zijn, zo ver zuchtte hij. De heer C. W. Tieleman sprak de jubilarissen namens de directie toe. U hebt getoond uit het goede hout gesne den te zijn, zo zei spr. Als allen de pres taties leveren, zoals u ze geleverd hebt, en het beste geven, wat in hen is, dan kan de fabriek hen best gebruiken. Het is niet gemakkelijk om altijd het beste te geven, maar voor mensen met plichts besef en plezier in hun werk is het niet al te moeilijk. Vervolgens sprak de heer Tieleman alle jubilarissen afzonderlijk toe en bood hun een enveloppe met inhoud aan. De heren C. v. d. Linden, J. Petiet en J. Pelt zijn veertig jaar aan het bedrijf ver bonden, mej. P. J. Noteboom en de heren d. Blom, L. M. N. Zeegers, A. J. Houps, D. Piket, A. Bavelaar en P. Rob bers vijf-en-twintig jaar. De heer Verhey van Wijk reikte als voorzitter van de maatschappij voor han del en nijverheid de heren, die hun veer tig-jarig jubileum vierden, een getuig schrift uit, alsmede de door het hoofd bestuur toegekende gouden penning. Een byzondere onderscheiding, zo zei hij. De oudste der jubilarissen, de heer C. (Advertentie) exposeert in haar étalages de nieuwste modellen VULPENNEN 1953 G. WOLFSLAG BREESTR. 145 Ewout Joppenszgroep hield ouderavond Groep twee van de Leidse padvinders, de Ewout Joppenszgroep, heeft Zatoi dag avond in de Jacobaza-1 van de Burcht een heel goed bezochte ouderavond ge houden. De groepsleider, oubaas G. Buijtendorp, sprak .iet openingswoord. Hij gaf een korte uiteenzetting van het programma. Van dit programma, dat vlot afgewerkt werd, viel vooral het optreden van het bandje „De vrolijke jongens" in de smaak. Na de pauze gaf de voorzitter van de plaatselijke oommissie, oubaas Questroo, een overzicht van wat er in de afgelopen jaren bij de groep is gebeurd. Om ruim elf uur werd de avond door hopman Kalff met een dankwoord ge- Smaltilmliga verzorgde kindermiddag De Leidse smalfilmliga bezorgde de kinderen van de leden Zaterdag een prettige middag. Een groot aantal films werd gedraaid, waaronder „Wodakeh" van de heer E. Timan en de kleuren film „Fragmenten van lente en herfst" van de heer H. Kleibrink. /oor de rest draaide men huurfilms, door cle jonge aanwezigen, blijkens de opgewonden ge sprekken in de pauzes, zeer op prijs ge steld. In de grote pauze werd op limo nade en versnaperingen getracteerd. Burgerlijke stand van Leiden Gehuwd: A R W Reindersma en D G van Zuiden. Geboren: Margaretha M Th, d v C J Bartels en M W Th van der Peet; Jacobus L. z v J L Gussenhoven en C van Heeke Fieter, z v P Corba en M Hartevelt; Jacobus H M, z v J J Ammerlaan en A J Heemskerk. v. d. Linden, dankte de heren Tieleman en Boom voor hun hartelijke woorden en hun geschenken en de heer Verhey van Wijk voor de onderscheidingen. De heer C. W. Tieleman, die sinds enige maanden alleen de leiding van het bedrijf heeft, wenste hij alle goeds toe in zijn werk. Op verzoek van de heer Boom werd een ogenblik stilte in acht genomen ter herdenking van hen, die het bedrijf dit jaar ontvielen. Hierna presenteerde het ensemble Rens van Dorth de revue en muzikale show: Allemaal poppenkast. Rens van Dorth, Dick Binnendijk, Cora Ville, Cas Oost hoek en anderen zorgden met medewer king van John Buyings revue-orkest voor een goed en vlot programma. Na de revue recipieerden de jubila- Commissie prijsbeheersing In verband met de feestdagen zal de contactcommissie voor d>e prijsbeheersiTwz te Leiden op 24 en 31 December geen zitting houden. De eerstvolgende zitting heeft plaats od 7 Januari Personeelsvereniging Den Hollander actief De leden van de personeelsvereniging Den Hollander (Kooilaan) ontplooien een verrassende activiteit. Maar dertig in ge tal, slagen zü er in een feestavond te organiseren, waar de grote zaal van de Burcht voor nodig is en waarop een ver loting wordt gehouden, waar veel groter verenigingen jaloers op zouden kunnen zün. Zo was het Zaterdagavond. Zelfs naar Leidse maatstaven begon deze feestavond laat. De voorzitter van het feestcomité, de heer H. Petiet, riep het bijzonder een welkom toe aan de heer T. C. J. den Hollander en diens echtgenote. Verder aan de vertegenwoor diging van de personeelsvereniging De Landbouw. Allen, die geschenken hadden overhandigd voor de grote loterij, werd veel dank gebracht. Het programma was uitstekend. Het Duo Bela verraste door frisse humor en zang. Dit verdient wel speciale vermel ding. Henny Chouffour werd by zijn eer ste optreden nogal gestoord door laat komers en dat was al na half negen. De verzorging van het muzikale gedeelte as in goede handen by de Rhythm Boys. Na afloop van het officiële gedeelte werd het bestuur van de personeelsver eniging hartelijk gehuldigd. In het bij zonder de heer H. Vermeulen, die zich bij de oprichting, drie jaar geleden, zeer ver dienstelijk maakte, werd daarbij in het zonnetje gezet. Agenda voor Leiden Maandag Vlies, 8 uur: foto-flits-show. Dinsdag. Doelen, half 10 en 2 uur: jeugdkam pioenschappen L.S.B. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Con Amore, Weihnachtsoratorium van J. S. Bach. Casino, 9.15 uur: filmstudie kring K. en O., „Orpheus" van Jean Coeteau. Woensdag Stadhuistoren. 1112 uur: Leen 't Hart bespeelt het Carillon. Tentoonstellingen Lakenhal: Ars Aemula Naturae. Lis se:: Blocmlust, 1010 uur; 't.m. Zaterdag. Eerste Kerstdag gesloten). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. telef. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 20313. Kerstleest voor ouden van dagen De dames van U.V.V. hebben Zater dagmiddag met een groot aantal ouden dagen Kerstfeest gevierd in de grote zaal van de Burcht. Mevr. A. van Rijn- boch opende de feestelijke bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. De heer Van Woerkom zong enige liederen, onder meer Stille Nacht, Ave Maria en Agnus Dei. Hierna voerde een aantal jongeren van de V.C.J.C. onder leiding van' de heer P. Dullemeier het kerstspel „Celestinus" van dr Schroder op. De heer Dullemeier gaf een inleiding, aarin hy op de betekenis van het lekenspel inging. Celestinus is een Ro mein, dienaar van Herodes. die door een onverzoenlijke haat tegen het Joodse volk gedreven niets wil weten van Israëls toekomstverwachting en dan ook de kindermoord in Bethlehem beraamt. Ook de herders spelen in dit stuk een rol. In de pauze werden de aanwezigen getracteerd. Ook werden cadeautjes uit gedeeld. De lekenspelgroep zong kerst liederen. Chr. boerinnen hielden Kerstwijding De afd. Leiden van de Chr. boerinnen- n plattelandsvrouwenbond hield een Kerstwyding in het gebouw Rehoboth. De presidente, mevrouw Koning-Tolk, las de Kerstboodschap en vertelde een toepasselijk verhaal. Er werden ook en kele liederen gezongen en gedichten voorgedragen. Na de pauze verzorgden enige leden een liturgie. Aan het eind van de vergadering werd het gezang „Leid, vriend'lijk Licht, mij als een trouwe wacht" gezongen. (Advertentie) AAN IEDERE KERSTBOOM behoort zo'n GELDERS ROOKWORSTJE met loodje 1.15 per 500 gram KERSTROLLADES reeds vanaf 1.30 per 500 gram. Onze reclame van vorige week hand haven wü tot de Kerstdagen. Doe wijs, ga ook voor de Kerst CROENVELD S VLEESPALEIS HAARLEMMERSTRAAT 246 A. Dubbeldam 40 jaar bij gemeentewerken Morgen hoopt de heer A. Dubbeldam, ohef van de tekenkamer van de dienst gemeentewerken ten stadhuize, te herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij gemeentewerken in dienst kwam. De heer Dubbeldam aanvaardde zijn werk daar als opzichter. In 1935 werd hij tot chef van de tekenkamer benoemd. Mor genmiddag wordt hij in besloten kring gehuldigd. Woensdag kan men hem zijn woning. Van Oldenbarneveltstraat 50, gelukwensen- Er weiden 197 vogels ingezonden Zaterdag hield de Leidse postduivenvereniging De Blauwkrag in haar clublokaal aan de Waardgracht een tentoonstelling. Ook hier was de inzending prima. Er waren niet minder dan 197 vogels, die werden gekeurd door de heer H. J. Hand- graaf uit Haarlem. De uitslagen zijn: Klas 1, doffers 500 km en hoger: 1. P. Gijsman; 2. H. Moenen; 3- A. v. Weeren. Klas 2. duivinnen 500 km en hoger: 1. P Gijsman; 2. A. v. Weeren; 3. A v. Weeren. Klas 3. doffers 200—500 km: 1. A. v. Weeren: 2. A. v. Rooyen; 3 P Gijsman. Klas 4, duivinnen 200500 km: 1 A. v. Weeren. 2. H Moenen: 3. S. Nieuwenburg. Klas 5. doffers tot 200 km: 1. A. v. Wee ren: 2. H Moenen: 3. P Hansen. Klas 6. duivinnen tot 200 km: 1. A. v. Weeren: 2. P Gijsman; 3 P. Gijsman. Klas 7, jonge doffers 100300 km: 1. G. Grebel. 2. A v. Weeren: 3 P. Hansen. Klas 8. jonge duivinnen 100300 km: 1. G. Grebel: 2. J. Rosier; 3 P. de Graaff. Klas 9. jonge doffers tot 100 km: 1. J. Vogelenzang: 2 G Grebel; 3 H Flippo. Klas 10. jonge duivinnen tot 100 km: 1. A. v Weeren: 2. J. Rosier: 3. K. v d Steen. Beste oude doffer klas 1 en 2: P. Gijs man; idem klas 3 en 4: A. v. Weeren; idem klas 5 en 6: A. v. Weeren; idem klas 7 en 8: G. Grebel; idem klas 9 en 10: A. v. Weeren. Beste vogel van de gehele tentoonstel ling: P. Gijsman. Kinderpostzegelactie op straat Het Leidse kinderpostzegelcomité heeft Saterdag eens geprobeerd om kindcrzegeJs en kinderkaarten te verkopen door naai de mensen toe te gaan, in plaats van op hen te wachten. Die poging is met succes bekroond. Voorafgegaan door de R.K. zeeverkenners met trommen en trompet ten trok het GLippertje, bemand met leerlingen van de Chr kweekschool, die telkens als verkopers onder het publiek uitzwermden, door de drukste straten. Een en ander werd opgeluisterd met gramofoonmuziek en een praatje door middel van een raddowagen. Er is voor f195 verkoaht. De Engelsen, die gedurende de oor log in Japanse gevangenkampen heb ben gezucht, zullen eindelyk voor hun doorstane ontberingen „schadevergoe ding" ontvangen. Tussen 54.000 ex- Japanse gevangenen of hun nabe staanden zal vóór Kerstmis van dit jaar ongeveer 8.5 millioen gulden worden verdeeld, dat door liquidatie van in Groot-Brittannië in beslag ge nomen Japanse bezittingen is verkre gen. De som, die voormalige gevan genen krygen uitgekeerd, bedraagt 150 gulden. In de loop van het vol gend jaar. als de realisering van alle Japanse bezittingen een feit is gewor den. zal nog een tweede uitkering van ongeveer 120 gulden volgen. Belangrijk is. dat niet alleen vroe gere krijgsgevangenen een schade loosstelling ontvangen. Ook burgers, die geïnterneerd zijn geweest, kun nen aanspraak op de uitkeringen maken. Wat de laatsten betreft, heeft de Britse regering echter de bepaling gemaakt, dat de leden van een door de Japanners geïnterneerd gezin als één persoon beschouwd moeten worden. Het hele gezin ont vangt dus evenveel als een voor malige krijgsgevangene. De geschiedenis van deze schade vergoeding is. evenals in Nederland, een lange lijdensweg geweest. Ieder- (Va Londense correspondent) naar gebleken is: ook de conserva tieven wilden doen. was de onder artikel 14 van het Japanse Vredes verdrag in beslag genomen Japanse bezittingen te liquideren en het al dus verkregen bedrag onder de voor malige Japanse krijgsgevangenen en geïnterneerden te verdelen. In Juli van het vorige jaar. nadat het Lagerhuis nog eens door middel van een met algemene stemmen aan genomen motie op een spoedige schadevergoeding aan* de vroegere Japanse krijgsgevangenen had aange drongen bleek echter, dat de som. die door realisering der Japanse bezit tingen zou worden verkregen, ten hoogste 13 millioen gulden zou bedra gen. Labour vond dit eigenlijk niet de moeite waard om onder de gedu- Londense cocktail het i wel dat de Britten, die gedurende de oorlog in Japanse gevangenkampen waren opgesloten geweest, een schadeloos stelling moesten ontvangen, doch slechts weinigen voelden er voor dat dit op kosten van de belastingbetaler moest gebeuren. Er was slechts één parlementariër, de tegenwoordige minister van het Pensioenwezen, brigadier Smyth, die een concreet voorstel durfde doen, dat grotendeels ten laste van de schatkist zou komen. Onder het mot to: „Waar een wil is, is een weg" diende hij in het Lagerhuis een. plan in, dat ten doel had een bedrag van honderd millioen gulden uit te trek ken. TTET voorstel van de brigadier stuit- J--1- te af op de onverzettelijke hou ding van net tweede kabinet-Attlee. Het enige, wat de socialisten en peerden te verdelen en stelde daar om een geheel nieuwe regeling voor. De toenmalige minister van Buiten landse Zaken. Herbert Morrison, ver klaarde in het Lagerhuis, dat de rege ring zich voornam dit hele bedrag aan bepaalde- liefdadige instellingen te schenken. Voorwaarde was, dat het geld in eerste instantie ten goede van vroegere krijgsgevangenen en geïn terneerden zou komen. Van alle kanten klonken er pro testen op. De grote, landelijke organi satie van voormalige Japanse krijgs gevangenen (95 procent van alle in het Verre Oosten gevangen geweest zijnde Britse militairen is er lid van) verkreeg een audiëntie bij de minister en vertelde hem onomwonden haar grieven. De tegenstand bleek zó groot te zijn, dat het nieuwe plan in z'n geheel in de doofpot moest worden gestopt. De conservatieven nu hebben de kwestie van de schadevergoeding opnieuw onder ogen gezien. Ook zij zyn tot de conclusie gekomen, dat de Britse belastingbetaler niet (opnieuw) voor de Japanse wreedheden mag bloeden, maar tegelykertyd hebben ze de ex-Japanse gevangenen zoveel mogelijk recht doen wedervaren. In feite zijn het de Tories geweest, die de geïnterneerd geweest zijnde bur gers bij de uitkeringen hebben be trokken, want in de vorig jaar aan genomen Lagerhuis-motie wordt al leen van krijgsgevangenen gesproken. Niemand moet echter denken, dat de voormalige Britse krijgsgevange nen en geïnterneerden met hun overi gens belastingvrije uitkering van 270 gulden 150 gulden vóór Kerstmis en in de loop van het volgend jaar nog eens 120 gulden tevreden zijn. Aan Australische onderdanen, die in dezelfde omstandigheden als de Brit se geïnterneerden hebben verkeerd, is een bedrag van vijfhonderd gulden in 't vooruitzicht gesteld, terwijl de Amerikanen al een schadeloosstelling van liefst tienduizend gulden hebben In een bitter gestemd hoofdartikel wijst de „Daily Express" er dan ook op. dat alleen de Amerikaanse rege ring schijnt te weten, hoe ex-Japanse gevangenen behandeld moeten wor den. Japan had volgens het blad ver plicht moeten worden,' alle geallieer de gevangenen en geïnterneerden een redelyke schadevergoeding te beta len. De 'weglating van zulk een bepa ling in het vredesverdrag geeft de Britse regering geen enkel excuus om zich aan haar verantwoordelijkheid te onttrekken. De ultra-conservatieve „Daily Mail" vergelykt de schadeloosstelling, die de voormalige Britse geïnterneerden zullen krygen. met die, welke de Duitse staalkoning Krupp heeft ont vangen. De krant komt tot de schrik barende conclusie, dat Krupp veertig keer zoveel schadevergoeding heeft gekregen als alle Britse geïnterneer den tezamen zullen ontvangen Met dit al hebben de Engelsen enige compensatie gekregen voor de ontberingen, welke ze in de Japanse kampen hebben geleden. Voor de Ne derlandse regering moge dit een aan sporing zyn om deze zo diep in het hart der gerepatrieerden levende kwestie opnieuw onder ogen te zien. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 15 t/m 20 December Te Lelden vestigden zich: A C Alblas, H Morsweg 106; M W An drea. Fruinlaan 5; A J J Beerens, Zoe- terw Singel 93; G H Besselaar, Zoeterw Singel 29; A Beumer en fam, werkmees ter, Parkstr 24a; H W Breedveld.-Mors weg 12A; A F R Brown, Plantsoen 29; P van Dalfsen, lerares Gymnasium, Cobet- str 69; J J A Dekhuyzen, Groerthoven- str 10; W J Dickhoff, metselaar, Sophia- str 39; M Dykstra, Zoeterw Singel 97; G T Edelaar en fam, meta a [smelter, L Rijn dijk 80; J M Geriing, W Singel 89; H F E M van Gilse. de Sitterln 58a; J J van Groningen en fam, luit ter Zee le kl KM, de Sitterln 79; A J ter Haar, Boerhaave- ln 19; N'van Haren, korporaal instruc teur, Morsstr 62/64; F J Iper.burg, ders, Breestr 109, Arnhem, Koningsweg Radio Radarschool; P van der MeiJ en fam, Molenstr 15, 's-Gravenhage, San- denburgstr 45; C Nieboer a/b Vrijheid" ligg Haarl.trekvrt. Sassenheim, a/b „Vrij heid", ligg t/o Plasticfabriek; A J Op dam, Waardgrt 79, Pijnacker. Nieuw- koopseweg 5a; J E Matulessyv Ovost, WiLlemstr 10, Den Helder, Èlzenstr 43; M J Penseel, Driftstr 73, Amsterdam, Sumatrastr 77hs; A A Pilon, Noordeinde 15, 's-Gravenhage, Weissenhruchstr 264; J W van der Pouw Kraan, Oude Sin gel 64, Oegstgeest, Leidsestr.weg 15; ^lug en fam, Pesthuisln 2, Noordwijk, J Kloosstr 5: K van der Pols, Rijnsb.weg 10. 's-Gravenhage, Sleedoornstr 20; I v--.. .uv.»u »'<n, r J iMwuurg, wui- Redel en fam, Wielmakersstg 22. Roo- keljuffrouw, Zeemanln 43; J B Kist, w'ser-daal ca NB. Galvanistr 23; Th W Reu vers en fam. Narmstr 36, 's-Gravenhage, Klatteweg 10; A M Gu'.demondRietdijk, Parkstr 24a, Amsterdam, Karimatastr 13 III; E E Roukema, Diefstg 6b, Frank rijk; W F J de Rijk, Ulterstegrt 184, Arn hem, Pr Hendrikstr 18; G Sillem, Klok- stg 12, Bussum, J F Evertsln 14; F Spel de, Marisln 9, Amsterdam, Zach Janse- str 42 I; P W MeilinkStafleu. 3 Oeto- berstr 17, Rheden Gld. Zutphensestr 2b; M de Lange—Van de Stolpe. R Visscher- str 14a, Hillegom. Havenstr 16: J A Tromp, Garenmarkt 44. Menaldumadeel, Boxurn 53; M Verdel, G Doustr 7, Oude water. Zuiderwal B 83; W J Vink, R en Schiekade 101, Wassenaar, Berkheistr 40; J A M de Voigt en fam. W Pyrmontstr 1. Roosendaal ca NB, Galvanistr 21; W M G de Vries, Groenhstr 24, Haarlem, Wilhelminastr 26; L A Muller—'Van Well Groeneveld, Cronesteinkade 4, Nieuwer- Amstel. Emmakade 8; J P M Wüst, Ra- oenburg 24, Nijmegen, Berg en Daalse- weg 80; DM van IJsselstein en fam Lijsterstr 27, De Bilt U. Jachtlaan 74; A Zandbergen. Coornhertstr 10a, Delft, Ternatestr 70: P A M Zoet, Warmonder- weg 49, Voorhout. Boekhorstln 3: P A C de Zwart. Groenhovenstr 14, Boskoop, Julianastr 59. Singel 106; E T Kraak, matroos I KM. Conradstr 12; J M A Ammerlaanv d Lelie, Roodenb.str 4; J P Meyer, militair, Groenhazengrt 12; wed H C C Fruijtler— Neeskens, Kam Onnesln 26; E E A Ney- land, militair, Groenhazengrt 12; K T Oei, Koninginneln 9; C v d Pluijm Oosterom en fam, Acaciastr 7; C Straathofv d Poel, Klokstg 3; A Pol fam, los arbeider a/b „Corrie" ligging -cheepswerf Boot Sumatrastraat; J M de GoedeRemie, Kraaierstr 3c; P van Rootselaar, Rotografist, Veilingkade 28; C J van Schaardenburg, Boisotkade 2; -i C Scheutjens, wolwever, Balistr 57; Jonkheer D M Schorer, W Singel 106; J A Schrijver, militair, Groenh.zengrt 12; J Seriier, verpleegster, Steenstr 53a; E E KoppenolSopakuwa en fam, Duinhof 16; C L W van Velzen, monteur, K Han- senstr 9; M E Lammerée—Van der Ven nen en fam, IJsselkade 28: C J A JongVerbaan, Celebesstraat 21; G der Bos, onderoff KL. Bilitonstr 19a; C A de Wilde, verpleegster, Joh de Witt- str 10: G A Zimmerli. arts, W Singel 28; F J van Zijl. Stationsweg 21a. Uit Lelden vertrokken: J W Abbestee en fam, W Singel 86. Naarden, Mackaylaan 8; C M R de Ro verBartels, W Singel 96, Bloemendaal. ZUlweg 18a; M E Boskaljon, Boerhaave- laa-n 17, Nederlandse Antillen; A M M de Bruin, Plantsoen 101, 's-Gravenhage. Sadeestr 14; M Th M de Bruine Plant soen 101, 's-Gravenhage, Sadeestr 14; J M Buis. Leemansstr 53, Wassenaar Rijksstr.weg 600; J M van den Burg, H Rijndijk 104. Leidsohendam, Beatrixln 41; C Bijvoet, Rapenburg 131, Delft, Oude Delft 90; H R Gans, L Schelstr 1, 's-Gra- venhage, v Rave9teinstr 142; C E van Geuns. W Singel 27, Groot Brittannië; Th L Go, Pieterskerkoh.stg 32a, Amster dam. Falckstr 45 III; P de Groot. Merel- str 23. Voorhout. Dinsdagsewetering 2; C Guldemond, Parkstr 24a, Amsterdam, Karimatastr 13 III; R van der Heijden, Rijnsb.weg 10. Wassenaar, van Z van Nijevcltstr 13; J E den Hoed, R Vis- scherstr 23. Groot Brittannië; A Hor beek, W Singel 96, Texel, Den Burg. Em- malann 100; J H Jan6e en fam, Janvos- senstg 37, Oegstgeest, Schoutenburgstr 8; N Jongbloed, Levendaal 94, 's-Graven- hage. v d Duinstr 20; H J C Warring Kasten en fam, Haarl.weg 6, Winters wijk. Groenloseweg 54; A J H A Kerssies en fam, Zylsingel 39. Gasselte D. Gas- selternyveen 5Tb: J HammerKop, Lo- rentzkade 25, Noordwijk, Oranjeweg 8: M J van der Leest a/b „Vrijheid" ligg Haarl.trekvrt, Sassenheim, a/b „Vrij heid" liggende t/o Plasticfabriek; D A E Leyen, L Mare 40. Purmerend, Emma kade 4; J van der Linden, Da Costastr 92, Oegstgeest, Leidsestr.weg 11; R W Lod- Advertentie FOTO-AMATEUPS! Een byzondere en interessante „FOTO-FLITS-SHOW" georganiseerd door FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG Breestraat 123, wordt HEDEN AVOND van 811 uur in de boven zalen van „Het Gulden Vlies" (naast de fotozaak) gehouden. Vraagt gratis toegangsbewijzen by: Foto-Ciné JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 Kaarten ook verkrygbaar a. d. zaal Neem Uw eigen toestel meel Grofsmeden op de planken Zaterdagavond gaf de toneelclub van de personeelsvereniging der Kon. Ned. Grofsmederij voor haar leden een avond in de schouwburg. Nadat The metal Players (de band van de K.N.G.) eer gewekte muzikale inleiding had gegeven en de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer N. B. van der Voort, eer begroetingswoord had gesproken, -ver- het toneelspel In de Mist van J. H Darnley opgevoerd. Met deze keuze heeft men het zich niet gemakkelijk gemaakt. Maar de spelers hebben het over 't a'ge- meen goed gedaan. Grime en toneelaan kleding waren ook goed verzorgd. Aan het slot van de avond werden de mede werkende da-mes in 3e bloemen gezet. Van Staat f 100.000. dwangsom geëist Rassenlijst voor zaden aan leiding tot geding De N V. Hommersteeg. zaadteclt- ei zaadhandelsbcdrijf te Vlijmen (N.B) heeft de Staat der Nederlanden in kort geding de Haagse rechtbank gedaagd, inzake de rassenlijst van landbouwzaden, die rijkswege wordt uitgegeven. In deze lijst staat achter de buitenlandse zaden met een V aangegeven de verte woordiger in Nederland van het zaadbe- dryf, dat deze zaadsoort invoert. Bestaat geen officiële vertegenwoordiger, da*, wordt de naam vermeld van de Neder lander die het eerst het buitenlandse zaad voor onderzoek heeft aangeboden. De N.V. Hommersteeg achtte dit onjuist i eiste een verbod om achter de V na- ien te noemen van firma's, die geen alleenvertegenwoordigcr zijn, bij overtre ding van deze bepaling eiste zij eei: dwangsom van 100.000. De president zal 24 December, des och tends om tien uur, uitspraak doen. Inmid dels vernemen wy. dat in de nieuwe ras senlijst. die binnenkort zal uitkomen, in de hier bedoelde gevallen staat „wordt gc- importeerd door". De Cubaanse regering heeft bekend gemaakt, dat tien militaire functionaris sen zyn gearresteerd wegens samenzwe ring en gewapende opstand tegen de rege- i ring van president Fulgeneio Batista. Waarom maak je het .1 pakje helemaal open I Israël verwerpt de Poolse nota De regering van Israël heeft gisteren In krachtige termen de Poolse nota van 8 December j.l. verworpen. In dc Poolse nota werd de beschuldiging geuit, dat de Israëlische legatie te Warschau een spionnagecentrum Is. In haar antwoordnota verwierp de Is raëlische regering tevens de eis. dat de Joodse gezant te Warschau, dr Kubovy, Polen moet verlaten. Een delegatie van 700 personen heelt gisteren een bezoek gebracht aan c- SING-SINC-CEVANGENIS. waar het echtpaar Rosenoerg wordt gevangen ge- |---j'1en. r-e delegatie eiste clementie voor het echt naar, dat Is ter dood veroordeeld wgans spionnage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3