Bestuur van K. en O. mag trots zijn op het „juweel" Eerste avond van een uniek tournooi Leiden heeft een jeugd-natuurwacht Betere verbinding van Leiden met de zee gevraagd (SElff Fraaie uitvoering van Zingt den Heer te Hillegom Ds G. van Duinen sprak in Burchtzaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 Van Leiden de victorie Historisch gezien is een „juweel" eigenlijk een Zuidnederlandse aange legenheid. De oorsprong ligt in Brabant (in groot-Brabant wel te verstaan). Met kunst had het van huis uit niets van doen, hoogstens met kunstvaardig heid, want het was in de Bourgondische tijd eenvoudig een boogschutters festijn na de schietwedstrijd. Dan verandert de betekenis: het toneel maakt •zich van de naam meester. Het grote en feitelijk enige „landjuweel" vond plaats in 1561 te Antwerpen. En dan een grote sprong in de tijd: In 1923 stelt Koning Albert het jaarlijkse Belgische „juweel" in. Dat wordt nog telkens door onze buren met alle zuidelijke gloed uitgestreden. Het bestuur van K. en O. kan er trots op zijn. iets dergelijks ook in Noord- Nederlanid op stapel gezet te hebben, zij het dan beperkt tot één stad. Van Lei den begon de victorie! Al is het niet enkel toneel. dit vreedzame tournooi heeft toch met het Brabantse voorbeeld alle kenmerken gemeen: Ook hier zal het uiteindelijk om de hoogste, om de ereprijs gaan: het waardevolle Juweel". Maar als de grote beslissing zal vaUen. zijn we inmiddels enkele maanden ver der. Gisteravond zijn we dus gestart. Niet op tijkl helaas. Ook moet ons van het hart. dat de beide toespraken, hoe nood zakelijk op zichzelf, te lang duurden, zodat deze eerste avond onnodig gerekt De algemeen voorzitter van K. en O., de Iheer H. de Wilde, heette de aanwezi gen, waaronder de burgemeester, wel kom. Hij legde de nadruk op de zeer belangrijke plaats, die K. en O. in de Leidse samenleving inneemt, en dankte voor de financiële steun, van het ge meentebestuur ondervonden. Vele ste den bereiken met dergelijke organisaties met veel meer kosten belangrijk min dere resultaten. Men neemt overal in het land nauwlettend van ons werk ken nis. Het Leidse culturele leven is sedert 1945 belangrijk uitgebreid, dank zij het werk van K. en O. Ook maakt onze or ganisatie het voortbestaan van verschil lende verenigingen door subsidie mo gelijk. De heer De Wilde wilde onderscheid maken tussen dilettantisme en amateu risme. Alleen het laatste verdient naar •zijn mening steun van de overheid. Ver der komt het er eigenlijk niet op aan, wie zal winnen: het gaat er on6 vooral om, aan te tonen, dat Leiden veel goede amateurs telt, en de stedelijke overheid nogmaals te overtuigen van het feit, dat de subsidie aan K. en O. geen wegge- tiej gooid geld betekent. 'n(1#i Daarvan was ook burgemeester jhr PP? mr F. H. van Kinschot wel zeker. Hij merkte in zijn openingsspeech op, het erelidmaatschap van K. en O. zeer op I prijs te stellen. Het Leidse leven is niet meer zonder K. en O. te denken. Naar aanleiding van wat de heer De Wilde over critiek gesproken had, wenste de burgemeester het bestuur met deze cri tiek geluk. Deze wordt toch alleen uit geoefend op een werkelijk levende ver eniging; ze bewijst, dat U werkt. Boven dien maakt de critiek sterker. Zonder critiek kunt U niets opbouwen, aldus spreker, die hoopte, dat dit tournooi met open vizier, zonder afgunst, zal worden uitgestreden. Eerste avond De belangstelling op deze avond was zeker niet onbevredigend, naar het ons toescheen. Maar het bestuur had óp een volle zaal gerekend. De leden der mede werkende verenigingen moeten volgens de voorzitter, meer propaganda in eigen kring voeren. De jury was samengesteld uit de he ren Jos de Klerk, Gijsbert Nieuwland en Henri Verhaar. Over de beoordeling zal men de eerste maanden nog niets te weten komen. Die komt pas, als alles achter de rug is. Zoals men dat van het geroutineerd bestuur van een toonaangevende cultu rele vereniging verwachten mocht, was de organisatie keurig verzorgd. Toch leek ons de keus der medewerkende (Advertentie) FOTO-AMATEURS! Een bijzondere en interessante „FOTO-FLITS-SHOW" georganiseerd door FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG Breestraat 123, wordt in de boven zalen van „Het Gulden Vlies" (naast de fotozaak) gehouden op Maandag 22 December, 's avonds van 811 u. Vraagt gratis toegangsbewijzen bij: Fofo-Ciné JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 Neem Uw eigen toestel mee Tuinbouw en Plantkunde vergaderde Voor de vergadering van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, die gis teravond in het Vlies werd gehouden, was zó weinig belangstelling, dat de be stuursverkiezing, die op het programma stond, moest worden uitgesteld. Het ver dere gedeelte van de agenda ging door. Zo had de heer N. de Leeuw levend kerstmateriaal meegebracht, leidde vice- voorzittor J. H. Smit het onderwerp .Bloemen en Kerstmis" in en werd er dcor de aanwezigen aangenaam over ge discussieerd. Daarbij kwamen allerlei aspecten naar voren, mede doordat en kele leden buitenlandse ervaringen op dit gebied hadden. Meegedeeld werd nog. dat de feest avond ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan zal worden gehouden op 21 Januari. koren en corpsen niet geheel juist. Wat de hoedanigheid der prestaties betreft, bleken er diepgaande verschillen te be staan. Op een gewoon concours is een dergelijke bonite verscheidenheid nau welijks denkbaar, omdat daar de mede dingers geclassificeerd zijn. We hadden wel graag gezien, dat de organisatoren hiermee in dit geval ook rekening had den gehouden. Zij hadden de critisch in gestelde muziekvrienden dan enkele onaangename schokken bespaard. Voor de pauze traden vijf zangve: gingen, na de koffie twee instrumentale gezelschappen op. Het dubbel gemengd kwartet Musica onder de zelf als bas meezingende dirigent J. Arnoldus maak te een rustige, beschaafde indruk, o.a met een gave vertolking van Du Hirte Israels (Bortniansky). Het socialistisch zangkoor Morgen rood ontwikkelde een vrij goede klank en onderscheidde zich door een trekkelijke, plastische voordracht. Ook kwamen deze toegewijde zangers, onder de vlotte, sympathieke leiding van Pie- dro Midero met De Mei is gekomen (Ol- man) voor hun beginsel uit. Het mannenkoor Kunst na Arbeid, on der leiding van de heer J. J. van den Bos, kon niet het peil van zijn beide voorgangers bereiken. In het moderne werk van Nico Verhoeff (Wachter, wat is er van de nacht) b.v. was de klank log en ondoorzichtig en de uitdrukking onvoldoende. Het Ned Madrigaalkoor en het RK. Alma Mater Koor (beide onder de zeer kundige directie van Willem Mizée) muntten beide uit door zuivere, mooie klank en artistieke distinctie. In het eerstgenoemde koor zaten jammer ge noeg enkele vibrerende stemmen. Het 15de-eeuwse Bruiloftslied (Diepewbrock) herinneren we ons met vreugde, ook het prachtige Panticum Fratls Solis (Van den Sigtenhorst Meyer). Van de beide corpsen was het Leids- politie-muziekgezelschap (onder D. An derson) verreweg de meerdere. De op stelling der instrumenten was zeer ver antwoord en het geluid daardoor goed gemixt. De homogene klank van dit ge oefende fanfarecorps sloot uitstekend. Twee werken van Gerard Boedijn plus nog een (te vlug gespeelde) Sousa-mars vormden het prettig aan te horen pro gramma. De arbeidersmuziekvereniging „Nieuw Leven" (o.l.v. P Baart) mishandelde Mozart. Als er één componist is, wiens werk zich niet leent voor een „motie ven-fantasie". nog wel door een aanko mende harmonie te spelen, dan is het Mozart wel. Het hele geval was eeii gro ve en eigenlijk lachwekkende clowne rie, want de samenstelling was nog diletanterig ook. De „Sinfonia" van Job. Chr. Bach kwam er, qua uitvoering niet veel beter af. Het spijt ons, dit alles te moeten schrij ven, maar het moet. Men mag nu een maal niet naar willekeur met de werken der grote meesters sollen. Joh. van W. Dat wil zeggen: in de Professoren wijk Agenda voor Leiden Donderdag Volkshuis, 25 en half 810 uur: ten toonstelling van kerstgerechten sieringen. Lakenhal, half 5: Ars Aemula Naturae, opening jaarlijkse tentoonstelling door burgemeester jhr mr Van Kinschot. Langebrug 8a, 5 u.: algemene aandeel houdersvergadering N.V. Eerste Leid- sche Hulpbank in liquidatie. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kunstkring „Voor Allen", Theo Olof, viool, Luctor Ponse, vleugel. Burcht, 8 uur: woningbouwvereniging Ons Doel, ledenvergadering met woning verdeling. Het Centrum, Ingang Moriaansteeg, uur: Christen-vrouwenbond, Kerstfeest- viering. Burcht, Jacobizaal, 8 uur: Leids drank- weercomité, propaganda-avond. Vrijdag Herengracht 20, half 11: officiële ope ning districtsbureau Rijkspolitie. Stadhuistoren, 11—12 uur: Leen 't Hart bespeelt het carillon. Pieterskerkhof 4a, 912 en 210 ui Vereniging voor nazorg openbare b.l. school, tentoonstelling van smyrnawerk en wollen sjaals. Ons Centrum, Hooigracht 84, 8 uur: politieke jongeren contact-raad, Jan Hes uit Naarden over: Waarom inter- politiek overleg tussen de jongeren? Snouck-Hurgronjehuis. 8 uur: K. en O., r dr M. J. van der Flier over: Hoe leefde men in Rome ten tijde van Kei- :r Augustus? Mnrekerk, 8 uur: Bijzonder Kerkewerk, Kerstspel „De Ster van Bethlehem" door de Leidse oecumenische spelgroep o.l.v. H. Zondervan, m.m.v. Musica, orgel: J. Hogerwerf. Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, prof. dr E. H.^ ter Kuile over: Parade van bouw kundige ideeën, met lichtbeelden. Burcht, 8 uur: Alg. Ned. Invaliden- Bpnd, artistieke feestavond deOegs at, 2 i helpen- gemeen- In verscheidene plaatsen van ons land heeft men reeds een jeugd-natuurwacht. Het doel is de jeugd in te schakelen bij het mooi houden van plantsoenen. In een bijeenkomst, die gistermiddag in de klei ne Stadszaal is gehouden, heeft Leiden nu ook een jeugd-natuurwacht gekregen. Terecht merkte wethouder J. C. van Schaik op. dat voor dieren veel meer wordt gedaan dan voor planten. De plan- tenbescherming komt er niet best af. De Leidse jeugd heeft de naam (en misschien voegt ze ook wel de daad bij het woord), zich niet veel te laten ge legen liggen aan het goed van een ander. De gemeente heeft nu een proef willen nemen, door in de Professorenwijk een jeugd-natuurwacht op te richten, ten de op deze wijze iets te bereiken ter scherming van boom en plant. De jongens en meisjes, die zich hiertoe bereid hebben verklaard, vormen nu een kern. die het goede voorbeeld moet ge ven. Dan kunnen in de Professorenwijk de hekken en het prikkeldraad, die nu nog de perken beschermen, verdwijnen, zei de heer C. H. Voorhoeven. Niet alleen B. en Wmaar allen, die iets met de opvoeding hebben te maken, rekenen op deze jongens en meisjes. Wethouder van Schaik speldde tal van jongens en meisjes een insigne op de borst. De jeugd-natuurwacht was hier mee geïnstalleerd. Laten we hopen, dat de goede resultaten spoedig te zien zul len zijn. Foto N. van der Horst. Leiden heeft een schoor steenveegmachine In Leiden is -de eerste schoorsteen veegmachine gearriveerd. Deze electri- sche machine, van Engelse vinding, veegt de schoorsteen zonder de boel vuil te maken, door het roet er uit te zuigen. De „vegers" behoeven niet meer het dak op. omdat het werk geheel en al van onderen kan worden verricht. De machine berust op het prnicipe van de stofzuiger.. De schoorsteen wordt van onderen afgesloten, nadat een stel staven cn borstels de schoorsteen in is gegaan. Deze staven kunnen tot 15 me ter hoog komen en net zoveel bochten in de schoorsteen „nemen" als nodig is. Is het zaakje gedemonteerd, dan kan de machine gemakkelijk worden gedra gen. Het hoogste gewicht is dan name lijk slechts 15 kilo. Van deze schoorsteenveegmachine, die op het liohtnet kan worden aangesloten, heeft kolenhandel G. de Groot de pri meur in Leiden. teraad, begroting 1953. Zaterdag Pieterskerkhof 4a. 912 en 210 uur Vereniging voor nazorg openbare b.l.o. school, tentoonstelling van smyrnawerk i wollen sjaals. Snouck-Hurgronjehuis. half 3: Smal filmliga. filmvoorstelling voor kinderen der leden. Stadsgehoorzaal, half 8: T. en D„ fees telijke jubileumavond. Jacobizaal Burcht, 8 uur: ouderavond Ewout-J oppenszgroep Oegstgeest: Rhijngeesterstraatweg 58, 35 uur: receptie 40-jarig jubileum G. W. Proper- Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel 20406, en de Zuiderapotheek, Lammen schansweg 4, tel. 23553. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilfred J., d. v. J. Zouwen en E. Bogaardt; Cornell; d.v. W. H. A. Hartman en C. J. Leeflang; Cornelia R. A., d. v. A. J. v. Kampen en P. R. Lencsès; Everardus M„ z. v. E. M. Lustig en H. van Noort; Jacobus J. M., z. v. J. Zwirs en A. M. Lebesque; Johannes J., z. v. J. J. Lares Bos; Johannes G. J., z. v. J. G. Klein en S. J. Rombout. GEHUWD: J. v. d. Heuvel en M. Th. Gottbrath; H. W. van Oosten en W. v. d. Mejj; K. Sanders en M. Troost; J. Hammer en J. Kop; J. E. Meilink en W. Stafleu; J. de Lange en M. v. Stolpe. Najaarszitting van Provinciale Staten in Eerste-Kamergebouw In de gisteren in het gebouw der Eerste Kamer gehouden vergadering de Provinciale Staten van Zuid-Holland is de heer C. P. Vergouwen uit Voorhout beëdigd in de vacature-mr Bolsius (K.V.P.) Vele reglementen voor polders gingen be- ot>der de hamer door. Maar bij het punt. handelende over de stand van uitvoering van het Provinciaal Wegenplan, nam dr P. G. Knibbe (AR) het woord Hij be pleitte verbetering van de verbinding van Leiden naar de zee. De KVP-er F J. G Spieksma drong aan op het aanleggen van een „voor raad" van werken, die kunnen worden uitgevoerd bij eerï groeiende werkloos- GEMEENTE LEIDEN OUiciële publicatie VERKEERSREGELING APOTHEKERS- DIJK TIJDENS KERSTBOMENMAKKT. Burgemeester en Wethouders va.n Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Apotobekersdijk van 17 tot en met 20 December a.s. en van 22 tot en met 24 December d.a.v. van 13 uur tot 19 uur af te sluiten voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee uit de richting Prinsesse- kade naar de Kippenbrug. Veemarkt een uur eerder open Tot dusver ging de veemarkt te Lei den bij zonsopgang open. In deze tijd het jaar is dat tegen negen uur. Na genomen proeven gaat de markt- en havendienst morgenochtend de schapen- markt om 8 uur openen. In Januari wordt hetzelfde openingsuur bij de run- dermarkt ingevoerd. Er is verlichting aangebracht. heid. Mevrouw Chr. A. de Ruüter—De Zeeuw beantwoordde als Gedeputeerde de sprekers. Zij had hiermede een deel van de taak van wü-len mr Bolsius op zich genomen Mevrouw De Ruyter kon dr Knibbe toezeggen, dat de brug bij Rijnsburg verbeterd zal worden. Voorts zal de weg van Den Haag—Westelijk DelftSchiedam nog in 1953 onder han den worden genomen. Mr S. J. R. de Monchy (VVD) had be- zwaar tegen fondsvorming voor de veer gelden indien deze fondsen in handen van de belanghebbenden blijven. Hij wil deze gelden, die besteed dienen te den voor materiaalvoorzieningen, heerd zien door de provincie. Mr De Monchy vroeg de toezegging, dat de Staten in de zomerzitting een voorstel van Ged. Staten in deze geest kunnen verwachten. De heer N van der Brugge (AR) maakte aanmerking op het toe staan van tariefsverhogingen bii de ve ren door Ged. Staten. De heer Spieksma achtte het voorstel van mr De Monchy onaannemelijk en onnodig Hij noemde het plan een „gevaarlijke nationalisatie" van de veren. Gedeputeerde ir C. H. Wittenberg stemde in met deze laatste gedachte. De provincie laat het beheer liever over aan de veren-exploitanten zelf De tariefsverhogingen hebben Ged. Staten goedgekeurd om gelegenheid te geven voor reserveringen. De Staten zul len voor de zomerzitting hieromtrent alle gegevens ontvangen. Petroleum en de kachel Een dame wilde vanoohtend in het pand Hoge Rijndijk 26 te Zoeterwoude de kachel aanmaken met gebruikmaking van petroleum Op zichzelf is dat al eer zeer gevaarlijke vloeistof om een derge lijke handeling uit te voeren, maar deze dame gehruikte er zoveel van. dat op de vloer een brandje ontstond. De Leidse brandweer rukte rit. Onder de haard werden enige vuurresten verwijderd. De schade is gering gebleven. J Eindelijk iemand die naar Ferd'nand luistert De Ster van Bethlehem Voor een Kerstspel als De Ster van Bethlehem van M. Nijhoff verflauwt de belangstelling niet. Ondanks het feit, dat het ter gelegenheid van vorige Kerst feesten al enkele malen in Leiden werd opgevoerd het stuk werd indertijd uitvoerig in ons blad besproken blijft dit spel boeien in zijn eenvoud, waar- het de Kerstboodschap brengt. Moeilijk kan men zich dan ook onttrek ken aan de klem, waarmee dit stuk de geboorte van de Heiland der wereldl ver kondigt. Onder auspiciën van het bijzondere kerkewerk van de Hervormde Gemeente werd dit Kerstspel gisteravond door de oecumenische spelgroep onder leiding de heer H. A. Zondervan in de Marekerk opgevoerd. Medewerking ver leenden het dubbelmannenkwartet Inter Nos onder leiding van de heer L. van Wijngaarden en de heer J. Hogerwerf. organist van de Marekerk. Ds P. J. Schoonheim sprak een kort inleidend woord. Vrijdagavond zal de opvoering her haald worden, zodat velen, die gister avond geen plaats meer konden bemach tigen, nog in de gelegenheid zijn, dit spel Nieuwe Leidsche Courant toonaangevend Bach's Weihnachtsoratorium Onder leiding van zijn dirigent, de heer S. P. Visser, heeft de Chr. zang en oratorium-vereniging Zingt den Heer gisteravond in het beursgebouw te Hillegom een uitvoering gegeven van Bachs Weihnachtsoratorium. Solis tische medewerking werd verleend door Corrie Peereboom, sopraan, Nina Wind, alt, Reinhardt van Randwijk, tenor-evangelist en Jan v. d. Ree, bas, terwijl het orchestrale gedeelte verzorgd werd door het Zuidhollandse Orkest. De zes cantates, welke men gewoonlijk, ten onrechte, het Welhnachts-oratorium noemt, zijn elk afzonderlijk bestemd voor èèn der kerkelijke feestdagen tussen Kerstmis en Drie Koningen, en vormen dus eigenlijk geen organisch geheel. De homogeneïteit van de stijl en het ver band der Bijbelteksten met elkaar recht vaardigen min of meer een uitvoering als deze. Waarschijnlijk uit praktische overwegingen werd de vierde cantate, de Nieuwjaarscantate, niet uitgevoerd. Over het algemeen genomen mocht deze uitvoering geslaagd heten; uiteraard werd de volmaaktheid hier niet bereikt, doch er werd, het beschikbare materiaal in aanmerking genomen, met liefde en enthousiasme gemusiceerd onder zeer deskundige leiding, en de resultaten wa ren vaak zeer verrassend. Vooral het koor heeft deze lang niet eenvoudige Hef Heilig Gewaad van Agnes Tumbull Boekhandel De Kier heeft gisteravond weer een lezing aangeboden. Dit maal sprak in de grote Burchtzaal ds G. van Duinen uit Wassenaar over het door hem vertaalde werk van de Amerikaanse schrijfster Agnes Sligh Tumbull, Het Heilig Gewaad. Een groot aantal belangstellenden heeft met aandacht de boeiende voordracht van de predikant gevolgd. vid, de dominee en hoofdpersoon, zet zijn schouders onder dat verschrikke lijke boerenvolk, en zijn vrouw en kin deren gaan met hem mee Ladykirk over wint ten slotte, omdat Ladykirk echt De vele moeilijkheden, die eens ver talers lot zijn, schilderde ds Van Duinen in het begin van zijn causerie op leven dige wijze. Hij noemde vertalen ..een geestelijke bloedtransfusie, een eigen stuk uit ziel en leven". De schrijfster Agnes TurnbuU is ge boren en opgegroeid in het kleine plaats je New Alexandria in Pennsylvania. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het door haar in Het Heilig Gewaad beschre ven stadje Ladykirk haar eigen geboor teplaats is We hebben daar te doen met een boerenbevolking. Het menselijk le ven wordt er omsloten door een kleine Zij is een beschrijfster van het gezon de. zuivere mensengeluk. Agnes Tum bull houdt niet van de moderne proble men. Alles aan dit boek is kerngezond, zeide spreker, „en ik geloof, dat haar succes is toe te schrijven aan het feit, dat de mensen genoeg hebben van de vunzige rommel van eenzame en gemeen zame avonturen". Zij is al vroeg met schrijven begon nen. eerst in Amerikaanse tijdschriften: later verschenen ook drie historische ro mans In 1947 kwam haar beroemdheid met De Bisschopsmantel. Ds Van Duinen wilde wel bekennen, dat hij haar nieuwe boek. The gown of Glory, eigenlijk had willen vertalen met ,.Als een die dient.." Dit werd echter een te weinig aansprekende titel gevon den. maar het is wel een juiste ken schets van het boek. Spreker vond het Bijbelwoord ..De uit gestelde hope krenkt het hart" wel goed het hart van Het Heilig Gewaad weer geven. al moet direct worden opgemerkt, dat het geweldige van het boek is. dat de gekrenkte harten zich herstellen Da- De hond in de pot Stolzuiger naar Voorschoten „De hond in de pot". Onder deze titel zendt de AVRO nu al enkele weken elke Dinsdagavond een programma uit, dat De predikant vond het pleiten voor Amerika, dat van dit werk honderddui zenden exemplaren worden verkocht. ..Een generatie, die dit wil lezen, is niet zonder hoop", zei hij. Het boek is door trokken van een Christelijke geest, hoe wel er zeldzaam weinig in wordt ge sproken over het geloof. Het Heilig Ge waad leeft zo uit God, dat ook mensen zonder God er graag naar willen luiste- partituur uitstekend gezongen, al kon niet steeds worden vermeden, dat de so pranen ietwat domineerden Zingt den Heer bewees daarmee een koor van uit nemend gehalte te zijn. Van de solisten noemen we allereerst de alt Nina Wind, die haar belangrijke partij prachtig heeft vertolkt, waarbij zij in de loop van de avond steeds meer expressie aan haar technisch zeer goed geschoolde stem wist te verlenen. Haar aria's en recitatieven behoorden tot het beste gedeelte van de avond. Corrie Pee reboom, sopraan, gaf blijk een behoor lijke techniek en een fraaie toonvorming te bezitten, hetgeen het luisteren naar haar aria's niet zelden tot een genot maakte; haar voordracht zou evenwel nog aan diepte en vooral aan eenvoud kunnen winnen. Zij hoede zich voor een al te dramatische voordracht en een te sterk vibrato. Reinhardt van Randwijk had uiteraard een zeer moeilijke partij te realiseren als evangelist. Hij deed <iit vaak op zeer ver dienstelijke wijze. Jammer evenwel, dat zijn volume wat beperkt is en dat de om vang van z(jn stemmateriaal bovendien niet steeds toereikend is, hetgeen hem dwingt in het hoge register zijn stem te forceren. Ook aan relief zou hij nog kun nen winnen, hetgeen voor een evangelist uiterst belangrijk is. Jan v. d. Ree tenslotte zong zijn bas- aria's eveneens verdienstelijk. Zijn tim bre is echter een weinig baritonaal en mist soms de vereiste diepte van expres sie. Het Zuidhollands Orkest had het niet gemakkelijk, doch wist zich redelijk van zijn taak te kwijten. De instrumentale obligaatpartijen werden meermalen ver dienstelijk vertolkt, al moesten hier an derzijds ook wel grote moeilijkheden worden overwonnen. Jammer dat de ove rigens goed uitgevoerde continuopartij niet over een clavecimbel kon beschik ken, hetgeen wel aan praktische bezwa ren te wijten zal zijn geweest. Deze can tates behoren tot de mooiste uit Bachs Leipziger jaren en verdienen ten volle de aandacht, die hun in deze weken te beurt valt Allen, die aan deze uitvoe ring hebben meegewerkt, evenals alle aanwezigen, kunnen stellig met voldoe ning op deze mooie avond terugzien. Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK AAN DEN RIJN jgoud beleggen; regelmatig zijn er be- Damnleuws K.D.C. van ^2a RT ^'st VK>OT betaald. De Kstwtfkse demclob K DC swlde dfSdiXZÏE" enkele partijen in de prUzenwedSijd. „VSTot VISFSETlL?* Eerste klasse. 10e ronde: Jac Freke-!" ïidXnhlkS «Ld j2 ?-"• K—,G Koelewjjn-H. deed niet mee aan de algemene hausse. doel heeft, het geld voor 400 gelei dehonden voor blinden bijeen te bren gen. Het bedrag voor 130 honden is *u bij elkaar, zodat offerend Nederland nog heel uvt te wachten staat. De heer Meyer Jr., Leidsexoeg 29 te Voorschoten, gisteren de uitverkorene i?oor de hoofdprijs. een Robot-stof zuiger. De heer Gilkens, vertegenwoordiger van de AVRO, overhandigt mevrouw Meyer hier de prjjs. Een vertegenwoordiger van de stofzuigerfabriek kijkt glim lachend toe. (Foto N. pan der Uorstl. Voorzaat afg. Overige partijen uitge steld Tweede klasse, 12e ronde; Am. v. Beelen—Jac. Heemskerk 0—2. H. Spie renburgH. Duriena 20. overige par tijen uitgesteld. KATW11K AAN ZEE Gevonden voorwerpen Terra mutsje, muntbiljet van f 1, huis sleutel en loper, autoband, merk Miche- lin, groene want. zwarte handschoen, sigarettenaansteker, bruin lederen por- temonnaie. bankbiljet van f 25. rode shawl met grijze ruiten. Inlichtingen op het politiebureau. Christen-Vrouwenbond In de Oranjezaal van het Jeugdhuis hiêld gisteravond de Christen-Vrouwen bond een kerstbijeenkomst. De presi dente, mevr. Bergman-Van Tongeren, opende met een kort woord. Onder grote aandacht werd de kerstliturgie doorge nomen. Een koortje o.l.v. de heer J. J. Ponse zong kerstliederen. Mevr. J. Lugt- hart hield een kerstmeditatie, waarna mevr. A. Lugthart oudcjaarsgedachten behandelde. Voor deze bijeenkomst was veel belangstelling. Kerstwijdingen Morgenmiddag om half 3 wordt in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een Kerst- sarftenkomst gehouden voor de ouden van dagen uit de wijkgemeente Zuid- West. o.l.v. ds P. Pras. In dezelfde zaal komt morgenavond om 8 uur bijeen, ook voor een Kerst samenkomst de wijkgemeente Noord- Oost o.l.v. ds P. P. J. Monster. Hoog en laag water. Vrijdag 19 December hoog water 437 en 16:52, laag water 0.18 en 12.44 uur, Springvloed. Visserijgolljes Markt aan de top De middenweekse markt heeft bewe zen. dat de vis altijd nóg wel een beetje duurder kan: na een gepeperd begin van de nieuwe week werden er deze Woensdag ongekend hoge bedragen neergeteld voor de vul die aIs sneeuw voor de zon verdween. De kleine schol b.v liep 20 per kist op en kwam daar door op de eenzame hoogte van 65 voor de tweeën tereeht. Wat normaliter een stevige prijs mag heten voor de mooiste exportsoortcn van heel wat groter slag De drieën zaten tegen ƒ50 aan en ook verse haring en makreel lieten zifch met t/32 per 50 kilo Prijzen maakten reizen goed De Bergen werd gisteren de beste be kommer, al was het bedTag van ƒ28 000 voor een 12-daagse reis nog geen vetpot door de geringe aanvoer: de tweede be- s omen er naar hoogte werd de Duwis. die eveneens vx>or twaalf dagen ƒ26.000 in het laatje voer. Voor de Limburg!a werd na een 12-daagse reis ƒ17.000 gemaakt de Hoop deed even lang over minder en de Shamrock boekte 7800 voor der tien dagen. De enige Kanaalboot van deze afslag, de Sumatra, kreeg voor de •00 kisten verse haring nog ƒ21.000, waardoor het reisje er dus toch nog uit kwam Allan houdt alleenrecht Als enige trawler verscheen vandaag de Allan Water aan de markt die blijk baar een abonnement op het alleenrecht heeft: het schip bracht mee van de Noordzee 200 kisten kool en kabeljauw, 200 schelvis en piepers, 100 wijting. 150 makreel, 80 „stijve", en daarbij kwam dan nog de Onderneming I. die 100 kis ten Kanaalharing voor zijn rekening nam. Plat- en fijnvis was er maar weinig, daar er slechts een paar kustvaarders naar huis kwamen. Morgen onwis Al kan er met het onbestendige weer van de laatste dagen moeilijk peil ge trokken worden op de binnenkomsten, de verwachting lijkt gewettigd, dat da Vrijdagmarkt het alleen met wat kleine schepen zal moeten zien te stellen: er •tonden gisteravond namelijk nog geen trawlers op het lijstje. De handel zal het dus even moeten uitzingen met de voor raad van gisteren. VEM hardnekkig Alleen de Vem-t-awlers weten op het ogenblik nog van geen ophouden in het Kanaal: het zijn de enige der Neder landse trawlers, die blijven trekken op haring De laatste paar dagen was het daar overigens maar matig met de vang sten en slecht met het weer. De buiten landers halen evenmin veel scheep: een enkele Duitser maakte in ce buurt van Féeamp nog een redelijk trekje, maar ohger dan 150 manden kwam het toch niet. De Haarlem zal inmiddels Zaterdag markten; de vangst bedroeg gisteren rond 700 kisten. Als het niet verandert, zullen de twee andere Vem-mers Mary en Post Boy niet voor het begin van dt volgende week aan de afslag komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3