Jlicutue £ciitsd|c (ümirant j Van Leiden „de victorie!" Recht van uittreding voor Suriname moet nader bestudeerd Prof. Kernkamp zorgde zelf voor deze, door Kamer benutte, bliksemafleider Twee schepen in moeilijkheden bij Hoek van Holland Wist U De Nederlanders in Indonesië Ledental van NCRV bedraagt thans 300.000 DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 BUREAUX: Sleenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling; Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal: 2.— per maand; 047 per weck ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9614 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJKtNATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantoa«tici) Is tjfifbltutn uga hert to tcgfjeaspoet' Dreigende wolken dieven boven ministerieel hoofd HET GEWRAAKTE MEMORANDUM Het zgn. New Yorkse Memorandum, (Van onze Parlementsredacteur) intog^tussen Minister Kern kampoen de ZWARE WOLKEN pakten zich gisteravond in de Tweede Kamer samen vertegenwoordigers van de Nederlandse u„« iij tr Antillen en van Suriname inzake de boven het hooid van minister Kernkamp, toen hrj bij de behande- „rondsluoen, vioarop ie in het heein een ling van de begroting van Overzeese Rijksdelen de totstandkoming van dit jaar afgebroken Ronde Tafel Confe- het hiernaast afgedrukte „New Ydrkse memorandum" verdedigde. Het rentic -ou kunnen worden hervat, luidt ging hierbij om de vraag, of bij de regeling van de verhouding tussen pi^'lDe „rondrlae van de eoorrettins Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen binnen het Koninkrijk uan het overleg voor de conferentie (met name ten aanzien van Suriname) het recht tot uittreding moet wor- NederlandNederlandse AntillenSuri- den erkend. In een stilte, die aan een onweer voorafgaat, verklaarde de name is dezelfde gebleven als die vgn bewindsman, dat naar zijn mening het „recht van zelfbeschikking" de Con/cren£ie tevens het recht van uittreding inhoudt, zij het, dat dit recht slechts theo retisch is. Een licht gerommel werd merkbaar, toen de minister duidelijk maakte, dat deze interpretatie van het zelfbeschikkingsrecht uitsluitend voor zijn persoonlijke rekening kwam en dat in het kabinet hierover ver schillen van opvatting bestaan, waarover men nog niet is uitgepraat. Zou straks het onweer losbarsten? Zover is het niet gekomen, want de bewindsman zorgde zelf voor een bliksemafleider: door nieuwe gezichts punten is het nodig gebleken, over het gehele geval nader overleg te plegen. De spanning was er eigenlijk reeds by Zowel de Antillen als Suriname heb- het begin van de 'avondvergadering, ben medegedeeld, geen prijs te stellen Eergisteren was de minister over deze op een met zoveel woorden in het statuut opnemen van een recht van afscheiding. Niettemin verklaarde de minister nog maals uitdrukkelijk, van mening te zijn, dat zelfbeschikkingsrecht de theore tische mogelijkheid van afscheiding moet inhouden. Van dit recht i slechts gebruik gemaakt worden onderling overleg en ernstige en rustige1 overweging, wanneer men tot de con clusie zou komen, dat die afscheiding inderdaad in het belang van Suriname kwestie reeds het vuur na aan de schenen gelegd, zó na, dat het voor de hand la; „dat er wel eens iets kon gebeuren". Geen wonder dan ook, dat de minister president, dr Drees, naast minister Kern kamp achter de regeringstafel had plaats genomen. En, naar laat in de avond bleek, dr Drees zat er niet voor niets: hij moest zich in het debat mengen, een uiteenzetting te geven van de positie van het kabinet in deze. Minister Kernkamp ging de geschiede nis na van de in het begin van het bijna afgelopen jaar gehouden Ronde Tafel Conferentie. Die was verdaagd, omdat geen overeenstemming te bereiken viel over de kwestie van het zeLfbèschik- Ikingsrecht. Toen was afgesproken, de voortzetting in een kleine commissie te bereiden. Door de kabinetscrisis' hiervan niet veel gekomen. Toen minister zijn ambt aanvaardde meende hij, dat de wagen zo spoedig mogelijk op gang gebracht moest worden. Daar kwam nog bij, dat de in Neder land geaccrediteerde vertegenwoordigers Suriname en de Nederlandse Antil len dit jaar geen deel wilden uitmaken de Nederlandse delegatie bij Verenigde Naties. Vorig jaar hadden zij in de Verenigde Naties met overtuiging het Nederlandse standpunt verdedigd, dat Suriname en de Antillen autonoom Maar nu Nederland het zelfbe schikkingsrecht ter Ronde Tafel Confe rentie niet met zoveel woorden had wil len bevestigen, waren zij niet bereid, dit standpunt opnieuw te verdedigen. Na telegramwisseling bleek persoonlijk overleg te New York gewenst. Het resultaat hiervan werd in het vijf-puhten- memorandum neergelegd. Het overleg werd uitermate openhartig gevoerd. Inderdaad is volgens het positieve Internationale recht in het zelfbeschi-k- Tcingsreoht niet het recht van afscheiding opgenomen. Maar bij de besprekingen heeft men zich gesteld, op het standpunt van het practische recht en daarin pas>t het recht van afscheiding, zeker in de Zuidamerikaanse wereld, wél. Er zou immers in de praktijk moeilijk iets aan zijn te doen, wanneer een van de drie delen persé uit het Koninkrijk wil Ireden. Deze uittredingsmogelijkheid is schter niet op de voorgrond gehaald. Integendeel, zij is zeer ver naar de achtergrond verschoven. In het door minister Kernkamp voorgestane systeem is er geen sprake van een eenmalige keuze. Want wat zou er moeten worden gedaan, indien ondanks die eenmalige keuze -toch later wéér een keuze gedaan wordt? Zou dan het Koninkrijk, des noods met geweld, Suriname moeten dwingen, toch in het Koninkrijk te blijven? De bewindsman achtte dit on denkbaar. Bovendien vond hij zulks overeenstemming met het be ginsel van vrijwilligheid, dat de basis is van alle besprekingen. Met memorandum, aldus de minister, beoogde slechts de feitelijkheid te erken- Van „zwichten" voor Suriname is geen sprake geweest Evenmin is er reden te denken, dat Suriname van het recht van afscheiding dadelijk een ge bruik in dreigende vorm zou maken. Dat hele recht van secessie is niet meer dan een theoretische mogelijkheid. De hier in de Kamer gegeven beschouwin- zag de bewindsmanals een wan trouwen jegens het Surinaame volk, dat het niet verdient. Door de erkenning van het recht van 'afscheiding wordt de oplossing van nog hangende vraagstuk ken belangrijk naderbij gebracht en is de verstandhouding belangrijk verbeterd. Herhaalde malen -heeft Suriname uit gesproken, dat het verbondenheid in het Koninkrijk wil. De laa-ste maal nog in de accoordverklaring met de (in de Tweede Kamer in eerste lezing reeds verworpen) Grondwetsherziening, waar bij de omschrijving van het Koninkrijk Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea zou omvat ten. Pas indien geen overeenstemming zou worden bereikt, zou overwogen moeten worden, een andere band met Suriname te scheppen. Koninklijke familie bij Kerstfeest op 't Loo Dit jaar zal de Koninklijke Familie o het palels 't Loo het Kerstfeest vieren ®et het personeel van 't Loo. Op Dins- <&3 23 December om 5 uur 's middags zullen op het paleis allen, die op 't Loo Werkzaam zijn, met de Koninklijke Familie aanwezig zyn om de geboorte yaa Christus te gedenken. H.M. de Koningin zal het Kerstevangelie voor lezen en Prins Bernhard zal een Kerst toespraak houden. De radio zal deze Kerstviering uitzenden (Voor vervolg zie pag. 2) ■digheid heid. PUNT 2. De grondwetswijziging 1948 is hét resultaat ming betreffènde de vrijwillige verbon denheid, welke tijdens de Conferentie van 1948 bereikt is, welke conferentie werd verdaagd en niet werd beëindigd. PUNT 3. In aansluiting op het reeds ge pleegd overleg heeft het Statuut hoofd stuk 14 van de Grondwet in acht te nemen. Het moet dus uitgaan van de verbondenheid der drie Rijksdelen. Daarmee is echter niet gezegd, dat dit Statuut het eindpunt van de ontwikke ling der verhouding tussen de drie Rijks delen behoeft te zijn. PUNT 4. Wanneer het statuut tot stand is gekomen is daarmee het bestaande hoofdstuk 14 van de Grondwet uiige- werkt. Wijzigingen in de verhouding tussen de drie Rijksdelen kunnen daarna worden aangebracht door herziening van het Statuut, welke in onderling overleg op niet te moeilijke wijze zal moeten kunnen tot stand komen. PUNT 5. In de preambule van het Sta tuut zal het Zelfbeschikkingsrecht tot uitdrukking komen. Regering vertraagt levering aardgas Felle critiek van staten van Overijssel Felle critiek hebben de woordvoerders van bijna alle partijen gisteren in de vergadering der provinciale staten van Overijssel geuit op het feit, dat de aard gaskwestie nog steeds in een waas van geheimz.nn-igheid schijnt te zijn gehuld. „Al drie jaar is dit gas bekend en wat is er intussen gebeurd? In een normale maatschappij met normale mensen zou iedereen er op uit moeten zijn deze energiebron zo spoedig mogelijk te ge bruiken. In dit geval echter wachten ge meenten, industrie en particulieren tevergeefs op nader commentaar," zei een va-n de sprekers. Namens gedeputeerde staten deelde de heer J. M. Rudelsheim mee, dat reeds op 16 Juli bij de minister ontwerpstatuten zijn ingediend voor een Noord-Oost- Nederlandse maatschappij, die het transport en de distributie van het aard gas zou moeten verzorgen. Van rege ringszijde is hierop 'nog steeds met ge antwoord. „Wij- hadden liever gezien dat het directoraat-generaal voor de Energie voorziening deze zaak anders had behan deld," zei de gedeputeerde. De woordvoerders van de K.V.P., P.v.d.A., C.H. en V.V.D. dienden daarop een motie in, waarin gedeputeerde staten worden uitgenodigd te bevorderen dat spoedig tegen redelijke prijs aardgas wordt geleverd. Vandaag zou over deze motie gestemd Zandzuiger Ahoy bij de Faustus machteloos „Slurf" op 31 meter diepte vast in kleilaag (Van een onzer verslaggevers) De Zandzuiger Ahoy, die sedert Vrij dag j.l. bij het wrak van de Faustus in de mond van de Nieuwe Waterweg aan het werk was. kan op het ogenblik niets meer uitrichten. De mond van de zuig- buis zit op een diepte van 31,5 meter vast in een stevige kleilaag. De Ahoy met zijn geweldige capaciteit van 1500 kubieke meter per uur haalt niets meer boven. Ten einde raad heeft men nu besloten, eerst grondboringen te doen van af de zandzuiger. Van de resultaten zal afhangen wat er verder gedaan dient te worden. Carl Gustaf, de Zweedse kroonprins, heeft in de keuken van het paleis mogen meehelpen om alle versnaperingen voor de Kerst op tijd gereed te krijgen. Samen met zijn zusje, prinses Christina, maakte hij het deeg klaar voor de kerstspeculaas. En later mochten ze het in de oven van de paleiskeuken laten bakken tot het heerlijk bruin was. Of misschien nog wel iets verder. Het regent klachten Marken en Volendam verliezen hun goede naam Als het niet spoedig verandert, is het met deze toeristencentra gedaan Het regent klachten over Marken en Volendam en als er niet snel iets ver andert, zal het met deze plaatsen als toeristencentra gedaan zijn. Het is op het ogenblik zelfs zo, dat deze dorpen anti-propaganda én voor zichzelf èn voor Nederland maken. Aldus verklaarde jhr W. Boreel, de directeur van de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Marken en Volendam, zo schrijft jhi Boreel, verliezen hun populariteit en lieftalligheid eensdeels, omdat de Zuider zeewerken worden uitgevoerd en de be volkingen zich meer en meer van de traditionele klederdrachten ontdoen. Maar er is meer. Er zyn tegenwoordig lieden, die om de paar meter en dat en nuchtere, botte manier, zonder enige stijl en humor buitenlanders aanklampen om -hen een geschikt restau- te wijzen, een bezienswaardigheid nen, souvenirwinkels binnen te lok een bootreis aan te praten, nun auto's te bewaken of naar een parkeer plaats te leiden, hen tal dan niet in klederdracht) te fotograferen, enz. Zoals doet men ook wel bijv. op Caprl, maar door de zuidelijke zwier en wel sprekendheid hindert het daar veel min der. Onze volksaard leent zich kennelijk niet om buitenlanders elegant te over reden. De overheid dient volgens jhr Boreel het aanbieden van bepaalde onge vraagde diensten zonder toestemming te verbieden. Hoewel de A.N.V.V. nooit een vreemdeling zal afraden naar Marken en Volendam te gaan, kan zij toch moei lijk deze gemeenten in haar buitenlandse propaganda blijven betrekken terwijl tot nu toe Marken en Volendam het „handelsmerk" waren van Nederland als toeristenland. De dwaasheid ten top is deze foto. Hoeden met „kerstmotieven". Maar wat voor motieven. De „kerstboomhoed" is, tot op zekere hoogte nog te accepteren. Maar het hoedje dat de stal van Bethlehem als motief heeft met een engelfiguur er boven op is een grove uiting van heiden dom. Een heilig gebeuren is tot een bespotting gemaakt. Noordwester stuwde golven op Terwijl reddingboot naar Zweed koerste, dreef Duitser naar de kust BIJNA TEGELIJKERTIJD raakten gistermiddag bij Hoek van Holland twee kleine schepen door de stormwind uit het'Noordwesten in moei lijkheden. Terwijl sleepboten en de reddingboot uitvoeren om hulp te bieden aan het Zweedse stoomschip Mangen (1563 ton), dat bij het zee kiezen onweerstaanbaar naar de kust werd teruggedreven, dreigde een nog groter gevaar voor het Duitse motorschip Buntentor. Dit 2144 ton metende schip lag in de nabijheid van de Zweed, maar dreef met krabbende ankers naar de Noorderpier. Onmiddellijk ging de reddingboot er op af. moedelijk met machineschade. Men vroeg sleepboothulp. Zo was de toestand gistermiddag om (half vijf aan de Hoek. De loodsdiensten waren hied, zowel als voor IJmuiden en in Zealand al enige tijd gestaakt. De sleepboten Schelde en Blankenburg van L. Smit en Co's internationale sleep dienst waren op dat moment al buiten de pieren. De ankers oven ten Noorden van de Indusboei, ruim een mijl van het Noorderhoofd, lag, schenen het goed te houden, zodat directe hulp niet nodig werd geacht. Maar terwijl de sleepboten en de red dingboot President Jan Leds op de Mangen afstevenden, dreigde de Bun tentor te stranden. De sleepdienst maak te direct een contractje op de bekende basis „no cure, no pay" en tot drie maal toe poogden de slepers een verbinding met de Duitsers tot stand te brengen. De lange ankerkettingen van de Bun tentor veroorzaakten daarbij veel last. De sleepboot Schelde kwam er zelfs in aanraking. De sleepboot Blan kenburg maakte vast, maar de tros brak jammer genoeg. Omstreeks half zeven erd schipper W. van Se<ers van de President Jan Leis gevraagd, te helpen bij het overbrengen van een lijn. Daar zag de schipper echter geen heil in, ge- de dikke duisternis, hoge zeeën en het stormweer. Hij zegde evenwel toe, in de nabijheid te zullen blijven tot er verbinding gemaakt zou zijn. Om half acht zag de Buntertor kans. op eigen kracht weg te komen, daarbij geholpen door de Intredende eb. De Blankenburg bleef nog lange tijd in de nabijheid, maar alles ging goed. Ook de Mangen kon later weer op eigen kracht de reis vervolgen. De storm nam af en om een uur van nacht werd de loosdienst hervat. Drie mijl benoorden het lichtschip Texel dreef vanmorgen het Spaanse schip Sac. Valencia stuurloos rond, ver- Dc ijsbreker Diewertje Goedkoop is gisteravond met de veerboot Koningin Emma heen en weer van Marken naar Volendam geweest. Op de terugreis had de Koningin Emma 150 passagiers aan boord, van wie er velen twee a dri~ Zewcd. die boord, van wie er velen twe Indusboei.1 nrchten Marken met hadden kunnen bereiken. In het Duitse Harzgebergte zijn vrij wel alle wegen onbegaanbaar geworden door de sneeuw, die op sommige plaat sen meer dan twee meter dik ligt. In andere delen van het land waren ver blindende sneeuwstormen er de oorzaak van, dat verschillende dorpen zonder electriciteit zaten: de hoogspanningska bels waren bezweken. Een hevige sneeuwstorm trok gisteren over Denemarken; Jutland en Funen werden ondier een dik pak sneeuw be graven. Italië is de laatste dagen geteisterd door zware hagel- en sneeuwbuien. Grote stukken land in het midden, Noorden en Zuiden staan blank. Ten minste drie mensen kwamen om het leven en tal van Italianen werden gewond. Geen pantollelheld Matroos Bezuyen van de President. Jan Leis lag gistermiddag #iek te bed. toen de reddingboot zou uitva ren. Gelukkig was een boootsman van de Kon. Marine bereid, in te vallen. Maar op het moment, dat de Jan Leis met ronkende motor klaar log om te vertrekken, kwam daar Be zuyen nog aangehold, pp z'n pantof fels. Hij. kon nog net aan boord springen DAT H. H. van Rooijen, die van 1932 tot 1942 Ned. consul In de Oranjevrijstaat is geweest, op 83-j. leeftijd in Bloem fontein is overleden DAT gisteren bij schietwedstrijden in de Harskamp voor het eerst is geschoten met het Amerikaanse half-automatische Garand-geweer DAT de kamer van koophandel voor Utrecht gisteren haar honderdjarig be staan vierde en de zilveren Jaarbeurs- penning ontving, o.a. voor de medewer king aan de oprichting van de Jaarbeurs DAT het voormalige diaconie- en wees huis van de Ned. Herv. gemeente in Broek (N.H.) wordt ingericht als jeugd herberg, althans wanneer de plannen van B. en W. doorgaan DAT de boerderij van G. Kamphuis te "aassensebroek. aan het kanaal Apel doornHattum. grotendeels in vlammen is opgegaan. DAT m.i.v. 1 Januari tot burgemeester van Breukelcn is benoemd Th M. H. Bijleveld te Maartensdijk, commies bij hét kabinet van de commissaris der Koningin in Utrecht DAT Engelse oud-strijders, die zich na de oorlog in Nijmegen vestigden, een British Legion Branch Holland hebben opgericht om samen te werken met het Ned. Oorlogsgravencomité stadsauto- DAT de majoor der generale staf J. C. E. Haex, adjunct militaire attaché bij de Ned. ambassade te Washington, is be noemd tot officier O.-N DAT minister De Bruyn op 24 Januari in Utrecht voor de Jongerenorganisatie van de K.V.P. zal spreken over „De P.R.O. en de jongeren". DAT R. van Altena, adjunct-directeur van de N.V. Houthandel v. h. Bonte koning en Aukes te Amsterdam, op 5 Januari zijn 50-j. jubileum in de hout handel viert. DAT vier personen uit de beruchte Maastrichtse Stokstraatbuurt (H. H. K.. Truus M. en Antje K.t door het Bos sche hof wegens een roofoverval resp. 5. 5, 2'j en 1 jaar zijn veroordeeld rechtbank vonnissen 3 jaar. tot 8 mnd.), DAT de directeur van de Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken in IJmuiden, P. R. Bent/, van den Berg, het onderschei dingsteken van commandeur tweede klasse der Orde van Vasa van Zweden heeft ontvangen DAT de 34-jarige boer J. S. uit Noord broek tot f 2000 is veroordeeld daar hij een gat in de dijk van het Sipekanaai had gegraven omdat zijn koeien zó'n dorst hadden. DAT in A'dam de 42-j. vormer J. L. uit Bussum 14 dagen is geëist wegens mishandeling van zijn driejarig stief zoontje. dat over het gehele lichaam sporen hiervan droeg. DAT de A'damse raadd f 1.750.000 be schikbaar stelde voor het herstel van de gebouwen van Artis Eisenhower sprak met MacArthur Amerika's aanstaande president, gene raal Eisenhower, heeft aldus Reuter, gis teren het onderhoud gehad met gene raal MacArthur, de voormalige opper bevelhebber der Verbonden strijdkrach ten op Korea. Deze ontmoeting, die lang tevoren was aangekondigd, en waarvoor grote belangstelling bestond, vond plaats ten huize van Eisenhower's toekomstige minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles. Wat daar precies verhandeld is, werd niet bekend gemaakt. Zoals men weet. kwam het tot een con tact tussen beide generaals, na de ver klaring van MacArthur. dat hij een dui delijke en definitieve oplossing voor de Koreaanse oorlog wist. Na afloop der conferentie, verklaarden Eisenhower en MacArthur, dat zij een „zeer nuttige be spreking over het vraagstuk van de vre de op Korea en de rest van de wereld" hadden gevoerd. Hiermede moet de we reld het voorlopig doen! Volgens A.P. duurde het onderhoud ruim twee uur. Eisenhower had Mac Arthur. ..zijn oude commandant", zes jaar geleden voor het laatst gezien. i bijzondere medewerker) landers in Indonesië. Dat blijkt o.m. uit de vele brieven die we ontvangen. Er is onrust over de ontwikkeling in Indo nesië zelf. waar steeds duidelijker blijkt dat bepaalde elementen trachten een sterke anti-Nederlandse stemming te kweken, hetgeen zeker kan leiden tot uitbarstingen. Want die anti-Neder landse gevoelens zijn, tengevolge van de jarenlange propaganda tegen de Neder landers, sluimerend en er is niet zoveel nodig om ze tot uitbarsting te brengen. De zaken gaan slecht en er is een zon debok nodig. Het behoeft nauwelijks be toog. dat dit de Nederlanders dan maar weer moeten zijn. Maar er is meer onrust. Woedende pro testen krijgen we van Nederlanders te horen over de verdediging van de heer Lamping door het ministerie van Buiten landse Zaken. Natuurlijk, men begrijpt wel, dat het ministerie moeilijk anders kan doen dan de heer Lamping in be scherming nemen, maar men wenst dan toch nog eens uitdrukkelijk te doen uit komen, dat de wijze waarop de Hoge Commissaris is opgekomen voor Neder landers en Nederlandse belangen, ner gens naar geleken heeft. En dan betrekt men' in deze critiek het gehele Hoge. Commissariaat en vooral de schandalig lage steun, die armlastige Nederlanders ontvangen. Dat aantal arm lastige Nederlanders stijgt voortdurend. Steeds meer landgenoten worden ontsla gen. Dan is er deze steunregeling: Man krygen samen R. 200 per maand plus R. 60 voor ieder kind Ne- gezin met 3 kinderen, dan hedraagt de steun dus R. 380 per maand. \ls men nu zou kunnen zeggen: dat dus ongeveer 130 per maand, dan het nog ergens naar lijken. Dan zou deze steunverlening neerkomen op onge- ƒ30 per week. Dat is niet veel v.oor personen maar goed, het zou iets zijn. Men mag echtej- niet rekenen in een verhouding van 1 op 3. In werkelijkheid immers is de verhouding tussen de gul den en de roepiah voor bepaalde artike len 1 op 6. voor andere 1 op 20. Vergele ken met Nederlandse guldens komt de op ƒ10 of ƒ15 per week. Daarvan kan een gezin van vijf perso- natuurlijk niet leven, ook niet op de meest bescheiden voet. ergers. De steun die den. is veel te klein, maar bovendien: niet iedereen krijgt die steun. Deze steun ontvangen alleen de Nederlandse armlastigen, ,niet op kampongniveau". Er is ook :en groep Nederlandse armlastigen op .kampong-niveau". Man en vrouw krij gen dan niets, helemaal niets. Voor een kind wordt in de practijk R. 40.— per aand lietaald. ong'.veci- i 7 Het Hoge Commissariaat heeft dus in Indonesië verschillende soorten armen geschapen, op kampong-niveau en niet op kampong-niveau. Dat is op zichzelf niet alleen merkwaardig, het is bepaald stuitend. Want het zijn allemaal Neder landers. En er zijn er dus die van het Hoge Commissariaat, derhalve van de Nederlandse regering, geen ceut krijgen En nu vraagt men zich in Indonesië af, at de commissie-Werner eigenlijk heeft gerapporteerd. Men weet, dat de alge- de boot afhouden, zomin mogelijk Nederlanders naar Nederland laten komen, en men heeft dat bij het bezoek van de commissie ook ter dege gemerkt. Maar men zou zo graag weten at nu precies de bedoeling is. Want niet alleen maakt men zich on gerust over de veel te geringe steun Men maakt zich eveneens bezorgd over de behandeling der paspoorten. fUoor vervolg zie oao 21 Mi Roosjen maakt vanavond bekend Voorgeschreven 10 procent van totaal aantal luisteraars ver gepasseeerd De vier grote omroepverenigingen heb ben steeds ongeveer evenveel leóen. De K.R.O. had reeds een jaar geleden p' m. 300.000 Iden, de V.A.R.A. heeft er thans ongeveer 290.000. De A.V.R.O had by het uitbreken van het eonfhct met de heer Vogt 288000. en de V.P.R.O. staat ongeveer oo 100 000. Het nieuwe kleed van de Omroepgids heeft veel bijgedragen tot de snelle toe neming van het ledental. Vandaag is het blad met een kerstnummer verschenen: behalve de normale 36 pagina's nog een bijlage van 16 bladzijden. Meer dan hon derd foto's staan er in dit nummer, dat in koperddiepdruk is uitgevoerd. HET WEERIN EUROPA Naar wij vernemen heeft de N.C.R.V. deze week haar 300.000e lid ingeschreven. Dat is de bekroning op een succesvolle actie, mede door de luisteraars gevoerd. Hedenavond zal mr A. B. Roosjen, voor zitter der vereniging, het aantal leden voor de microfoon bekend maken. Voor lid en aanbrenger ls er natuurlijk een aardigheid aan verbonden To n de Christelijke radio-omroep na de oorlog de organisatie opnieuw ging opbouwen, stroomde het leden. He', duurde niet zo lang of de eerste 100.000 was behaald. Op 19 December 1949 werd de tweede mijlpaal bereikt: 200.000 leden In drie jaar tijds zijn er dus nu opn.euw 100,000 bijgekomen (14 December 1951 de 250.000, Februari 1952 de 275.000 en thans waarschijnlijk 300.200 leden). De positie van de N.C.R.V is thans veilig: zij is het voorgeschreven percen tage van het totaal aantal luisteraars 'namelijk 10 procent van de 2.2 millioen) reeds ver te boren. Leidenaar en R'dammer in V.S. opgepakt geh bew. zzw Üfs Door een S.S.-tatouering zyn Nederlandse jongemannen in Amerika in moeilijkheden geraakt. Het zyn de 26-jarige Anton Kooren uit Rotterdam en de 18-jarige J- van Rijn uit Leiden. Beiden zijn gearresteerd en er van b( schuldigd, van hun schip weggelopen t zyn. Zij wachten thans op Elüs Eiland oo hun deportatie. De 26-jarige Amerikaanse weltergc- wicht Danny Tailor leverde het tweetal over aan de autoriteiten, nadat hij ge zien had, dat op de huid van Kooren ec S.S.-insigne getatoueerd was. Taylor verklaarde, dat de Nederlandci boksliefhebbers waren en dat hij ze aa werk en woonruimte had geholpen. Hyite 10 uur). had hen echter aan de autoriteiten over-1 geleverd, toen Kooren hem vertelde, dat ZON EN MAAV hij van 1944 tot het einde van de oorlog' Vrijdag: zon 8.44 tot 16 30 uur* maan in het Duitse leger heeft gediend. io 57 tot 19.20 uur. Op 23 December F..K. Iets lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijke mist. Overigens zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en ilechts hier en daar nog enige neerslag. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. Iets lagere tempera- in de nacht en ochtend op de plaatsen lichtte vorst. (Opgemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1