Jlietttuc geiksrfje GTotirani Ging minister Kernkamp te ver? Frankrijk vraagt om krachtiger steun voor oorlog in Indo-China Strijd op dit communistische front een wereldbelang Circustent bezweek plotseling in het hartje van Parijs Geen spookbeelden Zweedse Koning raakte hoed in een winkel kwijt naar en van het Verre Oosten Wist l' WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; t 2.— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9613 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHEJSTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken .Stantoastfctj Is ghrtfeera wgn bert to tcgljeaspoei" Nieuw probleem voor N.A.T.O. SCHUMAN, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn ambtgenoten in de Noordatlantische Raad, te Parijs, een hartstoch telijk beroep gedaan steun te verlenen aan het Franse leger in de Imoeilijke strijd tegen de communistische rebellen in Indo-China. Deze ^Jstrijd, aldus Schuman, is voor het gehele Atlantische Pact, voor het ^^democratische Westen, van het grootste belang. Sedert 1945, heeft ?rankrijk 90.000 officieren en manschappen in Indo-China verloren; dit cijfer omvat doden, gewonden, vermisten en krijgsgevangenen. De Franse expeditionnaire macht bestaat thans uit 175.000 man, van wie er 50.000 uit Frankrijk komen. De kosten voor de oorlog in dit gebied bedra gen in totaal reeds 10 milliard gulden. Vandaag komen de ministers van Buit. Zaken der drie voornaamste N.A.T.O.- anden aan de Quai d'Orsay bijeen, leneinde het Franse verzoek om meer mlp te bespreken. De sombere berich- en uit Tunis, Marokko en Indo-China grote invloed op de sfeer der tf.A.T.O.-conferentie te Parijs. Geen wonder, dat de Franse minister gewezen ïeeft op het feit, dat de zware lasten, die le oorlog in Indo-China zijn land oplegt, Cn grote mate de Franse bijdrage tot de ■Vestelijke verdediging bepalen. Frank- ïjk voelt zich zeer „eenzaam" in deze iloedige strijd, die minstens zo belang- ijk is als die op Korea. Weliswaar heeft "Yankrijk in de laatste twee jaren het Ierde deel van zijn uitgaven uit Ameri- hulpmiddelen kunnen bestrijden, loch deze hulp blijkt onvoldoende te ïjn ter voortzetting van de oorlog. J In het hoofdkwartier der N.A.T.O. i ïeeft men er op gewezen, dat het eei f egelde gewoonte wordt van de grote artners om problemen ter sprake te j irengen, die feitelijk buiten de territo- y. iale sfeer der N.A.T.O.-organisaties lig- en en de kleinere partners niet recht- treeks aangaan. Alle leden van de Raad f lijgen daardoor het gevoel, dat zij wor- len meegetrokken door de politieke op- *rattingen en bedoelingen der grote part- ers. De reacties op het Franse verzoek ijn van gemengde aard. De ministers van Nederland en ndere kleine N.A.T.O.-staten, aldus leuter, gaven in particuliere gesprek- uiting aan de mening, dat als Frank- ijk Indo-China niet als een louter aangelegenheid beschouwt, het ogischerwijs de Ver. Naties moet ver- oeken, zich met deze kwestie bezig te louden. Geografisch en juridisch, meent het Franse verzoek een afwijking van de beginselen, waarop het ïoordatlantische verdrag is gegrond- ést. Russische dreiging verminderd Een ander probleem: Is de Russische reiging toegenomen, verminderd of on- iranderd? Acheson is van oordeel, dat f' geen sprake is van vermindering en js het Westen zijn krachten geenszins i voldoende mate heeft versterkt om Igressie te kunnen weerstaan. Eden leent, dat de jongste ontwikkelingen achter het „IJzeren Gordijn" een aanwij zing geven voor afneming van het com munistische gevaar. Schuman oordeelt, te veel de nadruk wordt gelegd op Russische dreiging alléén, in verge lijking met het gehele communistische gevaar in de wereld. Landen als Nederland, Engeland, Frankrijk en Denemarken wensen een drastische verlaging der kosten van het militaire bouwprogramma, volgens het voorstel-Ridgway. Grote tekorten in Indonesië Geen geld en geen rijst genoeg Het Indonesische ministerie van Finan- lën heeft medegedeeld, dat het tekort p de Indonesische begroting over 1952 milliard roepiahs (ruim 1600 millioen Iden) zal bedragen. Het tekort voor 1953 wordt geschat op echts 1.8 milliard roepiahs, niettegen- Itaande het nationale inkomen met 17 pet Ichteruit zal lopen. De minister van Financiën dr Soemitro il dit bereiken door de regeringsuitga- te besnoeien met 31 pet. Het grootste deel van de begroting zal lar het ministerie van Verdedi- ing gaan, dat het volgend jaar 2.8 mil- ard roepiahs zal ontvangen tegen 3.9 lilliard in 1952. Het bedrag is nog altijd an de totale begroting. Het verminderde inkomen is toe te ihrijven aan de instorting, die verleden iar op de rubbermarkt plaats vond. De f abberuitvoer van Indonesië liep in 1952 net ruim 1 milliard gulden terug. De netto deviezenpot daalde tussen Jnuari en Juni 1952 van 840 millioen tepiahs tot 63 millioen. De netto devie- ves daalden van 1.9 milliard tot 8 milliard en de totale deviezenpositie van 6.1 milliard tot 5.1 milliard Jepiahs, hetgeen een vermindering van milliard roepiahs betekent in zes maan- en. Men schat dat Indonesië voor 1952 op handelsbalans een tekort van onge- eer 950 millioen gulden zal hebben. In de eerste 6 maanden van '52 voerde idonesië 408.807 ton rijst in tegen in eheel 1951 408.802 ton. De toestand is echter nog ernstiger. de Indonesische bevolking per jaar een millioen personen toeneemt en wereldprijzen van de rijst gestadig ajgen. Soepele deviezenregeling voor Kerst- en Nieuwjaarsreizen De afgifte van relsdeviezen zal voor '53 volgens dezelfde richtlijnen geschie- en als thans. Voor kerst- en nieuwjaars- eizen zal de regeling, dat reisdeviezen lechts mogen worden gebruikt in het in afgifte, wederom met soepel heid worden toegepast. Amerik. vliegtuigen voor Nederland De Amerikaanse vliegtuigfabriek Beech Aircraft zal binnenkort naar Ne derland en Frankrijk transport- en oefen- vliegtuigen verzenden op grond van con tracten met de Amerikaanse regering in het kader van de wederzijdse verdedi- i Bmg. Het zijn tweemotorige militaire IR Vliegtuigen model 18. Het aantal is niet L bekend gemaakt. Groninger Zuivelbond Scherpe critiek op De Ommelanden Tijdens de algemene vergadering va de Groninger Zuivelbond heeft de vooi zltter, de heer R. Visser, gisteren scher pe critiek geleverd op het beleid ,van de coop, zuivelfabriek De Ommelanden. De voorzitter stelde voorop, dat geen van de leden van de zuivelbond partij is in het geschil, maar niettemin meen1 de hij dat zij niet slechts toeschouwers kunnen zijn brj de „tragedie". De staking is onproductief en niet verantwoord. Botsingen als hier moeten worden voor komen. Wanneer dit niet gebeurt, aldus de heer Visser, toont men niet voldoende begrip te hebben voor de sociaal-econo mische toestanden. Des te ernstiger wordt dit alles, wanneer men daarbij niet tot een oplossing kan en wil komen door elke bemiddelingspoging van hand te wijzen en zelfs deze pogingen thans niet meer wenst. Sprekende over de aangekondigde verkoop van het bedrijf, zei de heer Visser, dit uit coöperatief standpunt be zien onbegrijpelijk en onbevredigend vinden. Op deze foto ziet men twee teruggebrachte dieren, een jeugdige hyena en een tijger, die uit een ingestorte Parijse circustent waren ontvlucht. Een slippertje, waaraan de circusmensen met behulp van de politie een einde maakten. Slippertje van leeuwen en tijgers Personeel, politie en brandweer organiseerde onmiddellijk een klopjacht "\/TEN STELLE ZICH VOOR, het hartje van Parijs, de drukke boulevard -l '-l- des Batignolles, een wirwar van auto's, handelaars en „flaneurs". De belangstelling concentreert zich ook op de enorme circustent van de be kende dompteuze, Jeanette McDonald. Plotseling stort de circustent in, onder de last van een geweldig pak sneeuw. Leeuwen, hyena's, tijgers en andere vertegenwoordigers van het dierenrijk nemen de vlucht. Circus- lieden, politie en brandweer organiseren onmiddellijk een jacht om de vluchtelingen „bij de kraag" te pakken! Jeanette McDonald, de beroemde tem- ster, was juist een nummer aan het repe teren. bestaande uit vier beren, twee leeuwen, drie tijgers, twee hyena's, vier olven en drie zeeleeuwen, toen de hou ten piste in elkaar zakte. Argeloze Parij- die hun kantoren verlieten voor het koffie-uurtje, stoven in alle richtin gen uiteen, toen zij de losgebroken dieren uit het circus zagen sluipen. Een ver keersagent, die zijn positieven bij elkaar had, waarschuwde de brandweer Per auto voerde de politie versterking i; manschappen met automatische ge ren zetten de straat af. terwijl circus knechts met ijzeren staven, kettingen en lasso's de vluchtelingen te voet, op de fiets en in wagens achterna zetten. Binnen het uur, aldus Reuter, waren Zelfbeschikking in de Ver. Naties De Assemblée der V.N. heeft, ondanks [a krachtige oppositie van Engeland, Frankrijk, België en Australië, drie reso- luities aangenomen. Deze hebben be trekking op de rechten van afhankelijke gebieden, willen het zelfbeschikkings recht bevorderen en dringen aan op het houden van een referendum, teneinde 'ensen der inheemse bevolking tt leren kennen. Op de achtergrond staat autonomie. De eerste resoluitie werd aan genomen met 40 voor, 14 tegen en onthoudingen. (Ook Nederland was Australische premier op Schiphol De Australische premier Robert Gor don Menzies. die na een reis van eer maand op de terugweg naar Australië is. vertoefde gisteravond enige tijd op Schiphol Hij arriveerde om half tien ui Brussel en vervolgde zijn reis te midder nacht per KLM. naar New York. De president-directeur van de K L M., dr A. Plesman. bood hem een diner aan. Prins Bemhardfonds werd niet opgelicht Niet het Prins Bemhardfonds (het cul turele fonds van de witte anjer), maar ae Prins-Bernhard-stichting (voor hulp aan militairen) is onlangs opgelicht door enige loterij-colporteurs. alle dieren achterhaald, behalve één tijger, die tenslotte werd gevangen toen hij op het punt stond, het station van de Metro binnen te wandelen, op de Place de Clichy. meer dan driehonderd meter in het circus verwijderd. Het geval liep zonder ongelukken af. zonder dat ook maar één schot was Hertog van Windsor niet bij de kroning De hertog van Windsor heeft mede gedeeld. dat hy noch zijn echtgenote, de roegere mevrouw Simpson, de kroning an koningin Elizabeth II zal bijwonen. Als reden gaf hij op, dat het niet in overeenstemming met het grondwette lijke gebruik is, dat de kroning van een koning of koningin wordt bijgewoond door een ex-souverein van een staat. Wij stippen hierbij aan, dat de hertog van Windsor, als Edward VIII, van 20 Janu ari tot 10 December 1936 heeft geregeerd, nog zonder gekroond te zijn. Marokko en Tunis Nederland steunt de resoluties niet Frankrijk bedreigd met Mohammedaanse boycot De Nederlandse afgevaardigde in de V.N. (politieke commissie), de heer D. J. van Balluseck, verklaarde, dat tussen komst van de Assemblée der V.N. in het Frans-Marokkaanse geschil geen enkel sou hebben. Aan de, over deze kwes tie reeds ingediende, ontwerpresoluties kon de Nederlandse delegatie haar steun niet geven. In Casablanca (Marokko) hebben 400 politiemannen en militairen opnieuw een razzia gehouden. Zes her dersjongens werden gearresteerd, om dat zij bezig waren met het aanleggen van stenen versperringen op de weg tus sen Casablanca en Marakesj. Wat Tunis betreft, minister Schuman heeft in de Nationale Vergadering ver klaard, dat Frankrijk de onderhandelin gen inzake Tunis en Marokko wil her vatten. De jongste voorstellen, vervat in de nota' van de Bey van Tunis, zouden echter voor Frankrijk „onaanvaardbaar" zijn. In Cairo heeft de „grote raad van schriftgeleerden", zijnde het leidingge vende lichaam van de Mohamedaanse universiteit, besloten, alle Mohamme daanse landen op te roepen voor een boycot tegen Frankrijk, wegens het op treden in de Noord-Afrikaanse gebieden. Het I.V.V.V. zond een delegatie naar Tunis, om rapport uit te brengen over de aldaar ontstane situatie. Advocaat-generaal meenf; Geen rijbewijs A, toch niet strafbaar De advocaat-generaal bij de Hoge Raad concludeerde gisteren tot ontslag van rechtsvervolging voor M G. V. uit Hen gelo, die heeft terecht gestaan omdat hy een motorrijtuig bestuurde, terwijl hij wel een rijbewijs B-E (voorvoor een 8- personenwagen), maar geen rijbewijs A bezat. De advocaat-generaal was het eens met ke kantonrechter, die meende, dat V. op grond van het bezit van een rijbewijs ~".-E onder de oude yetgeving niet straf- De Middellandse Zee Lord Mountbatten N.fl.T.O-bevelhebber Brit „versloeg" Amerikaan De Engelse premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat het N.A.T.O.-opperbevel in de Middellandse Zee is toevertrouwd aan de Britse ad miraal Lord Mountbatten. Dit compro mis tussen Amerika en Engeland werd bereikt na een strfid van achttien maan den. Zoals men weèt, is Lord Mountbat ten, een neef van Koningin Elizabeth en oom van de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van de Britse Koningin. Hy was de laatste onderkoning van Brits- Indië en gedurende de oorlog, geallieerd opperbevelhebber van Zuid-Oost-Azië. Het besluit, Lord Mountbatten te be noemen, werd genomen op de conferentie van N.A.T.O.-ministers te Parijs. Mount batten is nu gelyke in rang met de Ame rikaanse admiraal Robert Carney, com mandant van de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee en N.A.T.O.-bevel hebber in Zuid-Europa. Beiden zijn ver antwoording schuldig aan generaal Ridg- way, de opperbevelhebber der N.A.T.O. "ÊPL. LORD MOUNTBATTEN in Europa. Mountbatten zal zijn hoofd kwartier op het eiland Malta vestigen. Zijn commando-gebied omvat vier strate gische zones: 1. Gibraltar; 2. Westelijk deel Midd. Zeegebied, onder een Franse commandant; 3. Middelste gedeelte onder Italiaan; 4. Oostelijk gedeelte, waar schijnlijk onder een Griekse of een Turk se commandant. "DESCHEIDEN L n (.«ter A1 tre De service van de K.L.M.-stewardess is spreekwoordelijk. In het ver volg krijgen alle passagiers desgewenst een paar eenvoudige pantoffels cadeau. En waar men zijn pantoffels heeft aangetrokken, voelt men zich thuis lammer, dat-ie niet paste Verstrooide klant had het hoolddeksel van de vorst meegenomen Koning Gustaaf Adolf de VI van Zwe den deed gisteren Kerstinkopen in een boekwinkel in Stockholm en raakte daar bij zijn hoed kwijt. De Koning had het hoofddeksel op eon toonbank gelegd. Een andere klant nam het per ongeluk mee. De Koning pro beerde de hoed, die de man had achter gelaten, doch die paste niet. Het was koud en de Koning stond voor het probleem, dat hij blootshoofds naar zijn paleis terug moest. Een lid van de hofhouding spoedde zich derhalve naar een zaak in herenmode-artikelen en kocht een nieuwe grijze hoed. De Koning vond die zó mooi, dat hij er nog een liet be stellen. Korte tijd later keerde de verstrooide klant, die 'sKonings hoed had meege nomen naar de boekwinkel terug. en vroeg om zijn eigen hoofddeksel. Hij kreeg dit en dc hoed. van de Koning Werd. naar het paleis teruggestuurd. Gronings schip bij Glas gow gezonken Zes opvarenden in reddingboot opgepikt Vanmorgen om twintig vo<# negen heeft het Zweedse schip Laponia zes opvarenden van het motorschip Spica uit Groningen gered, die in een red dingboot op de Noordzee ronddobber den. De Spica ls gistermiddag om zes uur 180 mijl ten Oosten van Glasgow gezonken. De Spica is een schip van 247 br t. L beslist heeft mi nister Algera zich in de Tweede Kamer bij de verdediging van zijn be groting uitgelaten over de Zondagsrust. Ons volk. zo erkende hy. is van een ge mengde samenstelling er. met dit feit heeft de overheid rekening te houden. Anderzijds is de Zondag niet een dag als alle andere dagen en ook dat heeft zij te bedenken. In dit verband kondigde de bewinds man een onderzoek aan naar de moge lijkheid, het openbare vervoer op de Zondag te beperken. Hij hoopte blijk baar, dat wie de wenselijkheid daarva<n op godsdienstige gronden niet 'kon in zien. toch oog zou hebben voor de sociale Die sociale motieven zijn er. Of moet men. sprekende over sociale wenselijk heden. maar voorbijzien aan wat de dui zenden, betrokken bij het personenver voer in al zijn vormen, even goed als aü« andere Nederlanders toekomt? De besliste bescheidenheid van de mi nister heeft hem intussen slechts ten dele kunnen baten. ■pEN DEEL toch van de liberale en socialistische pers is terstond op de ketting gesprongen. Een blad als Het Parool is maar dadelijk alarm gaan slaan. Het schrijft niet minder dan dat de vrij heid in gevaar is. En het Algemeen Han delsblad riet hier zelfs de mogelijkheid van .ernstige conflictstof", waarbij wij in het midden laten, of het blad bij het vermeende opmerken van deze conflict stof rich uitsluitend door bezorgdheid laat leiden. Het is toch wel een merkwaardige zaak. Libéralen en socialisten plegen om strijd te zeggen, dat partyvorming op confessionele basis toch eigenlijk een onding is. Beiden bepleiten zij met vuur de doorbraak. Ir H. Vos meende nog dezer dagen te kunnen becijferen, dat zijn socialistische partij voor 60 pet uit kerkdijken bestaat. Maar nauwelijks zegt een minister iets. dat voor een ker kelijk mens vanzelfsprekend moet zyn, of dezelfde liberalen er. socialisten kun nen het weinig verder brengen dan tot het constateren van „ernstige conflict stof' en tot een alarm over „vrijheid in gevaar". TN PLAATS van aan bezorgdheid wil- len wij intussen uitdrukking geven aan onze voldoening over deze minis teriële toezegging. Gaarne ook willen wij haar plaatsen r.aast wat minister Beel onlangs over de Zondagsviering op merkte. Deze bewindsman zei toen im mers niets minder dan dat de regering het overbrengen van sportdemonstraties naar de Zaterdag als een ideaal ziet Het ls weliswaar een ideaal, dat naar het oor deel der regering niet dadelijk kan wor den verwezenlijkt, maar het is niettemin een ideaal en als alle idealen behoort het te worden nagestreefd. Behalve over deze uitspraak van mi nister Beel besohikken wij nu over de uitlating van minister Algera. Wij zijn benieuwd naar de realisering èn van het één èn van het ander. Wij zien hier enig verband, ook al is mogelijk ten aanzien van het tweede: de beperking in het vervoer, al vroeger iets te bereiken dan ten aanzien van het eerste. Juist wie oog heeft voor de werkelijk heid zal zich niet spoedig door spook beelden van streek laten brengen. Naar wij vernemen zal deN.V. Mij tot Exploitatie van Onroerende goede ren, voorheen Noordhollandsche Hypo theekbank te Amsterdam op 1 Januari a.s. op de 5 en 5',^ pet schuldbrieven een rente van 2 pet vergoeden. Dooi houdt aan: storm, sneeuw en hagel Volgende week 2000ste vlucht Geïsoleerd Marken roept om een dijk De dooi houdt aan. Vanavond zal er waarschijnlijk weer een Wester- of Noordwester-storm opsteken. Geleidelijk wordt dan weer koudere lucht aange voerd, waarin opnieuw hagel- en sneeuw buien tot ontwikkeling zullen komen. Wind en regen slaagden er vannacht in de sneeuwmassa's vrijwel geheel op te ruimen. Aan onze kust werden gemid deld windsnelheden tot 75 km per uur gemeten. In vele plaatsen in het Westen werd vanmorgen meer dan 100 mm regen afgetapt. Op het IJsselmeer had men gisteren nog met zware ijsgang te kampen. De boot naar Marken is gisteravond weer in Monnikendam blijven vastzitten nadat de laatste dagen de verbinding herhaal delijk was gestagneerd. Tweehonderd arbeiders die hun huis niet konden be reiken, werden in Monnikendam door de bevolking opgenomen. Een kind dat een spoedoperatie moest ondergaan, is tijdig aan de vaste wal gekomen. Deze stagnatie heeft de burgerij er toe geleid telegrammen aan de regering en de Tweede Kamer te richten met de aandrang een dijkverbinding Marken vaste wal aan te brengen. In een felle sneeuwstorm kwam het ms. Gelderland op de Waal bij Herwy- nen in aanvaring met een rijnaak. De Gelderland'dreigde te zinken en kon tus sen de kribben aan de grond worden gezet. DAT het Tweede-Kamorlid Mol (KVP) aan de ministers Algera en Suurhoff schriftelijke vragen heeft gesteld over het overhaaste ontslag der medewerkers van het per 1 Januari op te heffen zie kenfonds der Ned. Spoorwegen. DAT de Bredase horeca-bedryven en de V.V.V. een commissie hebben gevormd die zal waken tegen prijsopdrijving. DAT een jong hertje bij het overzwem men van de Oude Rijn te Wijk bij Duur- stede uitgeput raakte en door arbeiders j is gered, waarna het naar Artis is over gebracht. DAT bij de hoofdwerkplaats van de Kon Landmacht te Nieuw-Millingen (Gld) een nieuwe werkplaats in gebruik is ge- DAT de Ned.-Zuidafnkaanse Vereni ging gisteren in A'dam weer Dingaans- dag (Geloftedag) heeft gevierd ter her denking van de strijd tegen de Zoeloe koning Dingaan op 16 December 1838. DAT in het voormalig ziekenhuis Cal- variënberg te Maastricht een nieuwe psychiatrische inrichting met plaats voor j 180 verpleegden is geopend. DAT duizenden tropische vogels per K.L.M. uit Sydney op Schiphol zijn aan gekomen. DAT militairen die zijn ingedeeld bij onderdelen, bestemd voor uitzending naar Suriname, voortaan een blauw schouderlint met het woord Suriname kyygen. DAT de meeste van de 700 Ned. emi granten die dc laatste drie maanden in West-Australië zijn aangekomen, reeds werk hebben gevonden, vooral in de landbouw. DAT in October bij branden in ons land 1 persoon om het leven kwam en 28 anderen werden gewond, terwijl de schade op ruim ƒ3 millioen (v.j. 7.4 millioen) wordt geraamd. DAT de openstellingsuren van de radiotelefoondienst met Pakistan zijn gewijzigd en de postkantoren hierover nadere inlichtingen geven. DAT Deventer zand heeft aangekocht voor de demping van de Oude Haven, waardoor de overstromingen van het stadsdeel Bokkingshang tot het verleden gaan behoren. DAT voor de bouw van 264 étage woningen in Zwolle laagste inschrijver j was J G Visser uit Leeuwarden voor |/2.340 000 (hoogste ƒ2.797.000). DAT 30 vertegenwoordigers van de Nederlandse bouwnijverheid volgend voorjaar op uitnodiging van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging een studie reis van vijf weken naar de Ver. Staten maken. DAT de Zuidafrikaanse minister van Economische Zaken, Eric H. Louw, die in Londen de conferentie van het ge menebest heeft bijgewoond, vandaag op Schiphol zou arriveren voor een kort be zoek aan ons land. DAT is opgericht een Amsterdamse stichting Huurassociatie, waarin huur ders van particuliere woningen samen werken (seer G. Huisma, Achillesstraat 142 boven. A'dam). DAT tegen de onderwijzer M. A. H. J. die eén leerling van 11 jaar met een stok heeft mishandeld, voor het Bossche gerechtshof opnieuw f 25 boete is geëist (bevestiging van het vonnis van de politierechter). DAT de artistieke leiding van de feesten t.g.v, het 125-jarig bestaan van de Kon. Militaire Academie in Breda (20 Juli t/m 9 Augustus 1953) is opge dragen aan mr J. Derks. DAT de gemeente Amersfoort grond beschikbaar heeft gesteld voor de aan leg van de eerste blijvende jeugdstad in ons land. Bijna 200.000 passagiers vervoerd over een afstand van 53 millioen km Op 21 December 's avonds om negen I Naast deze geregelde lijndienst-vluch- uur zal van Schiphol de tweeduizendste ten heeft de KLM sinds de bevrijding retourvlucht van de KLM naar het nog circa 500 reizen gemaakt naar het Verre Oosten beginnen, sedert op 101 Midden-Oosten en 't Verre Oosten. Daar- November 1945 de vliegdienst Nederland-j bij zijn vervoerd 15.600 passagiers. 534 800 Verre Oosten werd hervat kg vracht en 150.800 kg post. Er werd De machine die op 21 December zal opstijgen, is bestemd voor Tokio. Zy zal op eerste Kerstdag de terugreis naar Nederland aanvaarden en daarmede de tweeduizendste retourvlucht een feit maken. Op deze in totaal vierduizend reizen zijn 196.000 passagiers vervoerd, 4.102.000 kg vracht en 3.364.000 kg post. In het geheel zullen na het beëindigen van deze vierduizend vluchten 53.272.000 kilometer zijn afgelegd in 151.433 uren. A. C. A. Deerènberg gedeputeerde In de vacature. - oerlijden van de gedeputeerde provincie Zuid-Holland, mr E. J M. H. Bolsius, zou naar verwacht wordt, van middag tot lid van het college worden gekozen de heer A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. De heer Deerenberg. lid van de K.V.P. werd op 12 October 1898 te Schoonhoven geboren. Hy is thans wet houder dezer gemeente en tevens mede directeur van een sigaren- en een rilver- fabriek. Hij deed op 25 April 1939 zyn intrede in de Staten van Zuid-Holland. 2.506.000 kilometer gevlogen in 7300 Aan de passagiers op de 2000ste retour vlucht zal een oorkonde worden uitge reikt, alsmede een aantal geschenken. Apotheek gearresteerde arts vernietigd De volledige apotheek van de arts O. te Berkel, die zoals bekend is. wegens verdenking van moord op zijn echtgenote in arrest wordt gehouden, is op last van 0e geneeskundige hoofdinspecteur ver nietigd. Zoals men zich zal herinneren, waren by het onderzoek In een groot deel der aanwezige geneesmiddelen sporen van cyaankali aangetroffen. In de apotheek werd een fles zwaar vergift aangetrof fen, die vermoedelijk nog uit de practijk van de vorige dokter afkomstig is. waar mede de dader zonder dat hiervan sporen zouden zijn achtergelaten, ook het slacht offer had kunnen vermoorden. HET WEERIN EUROPA Ucht bew onbew. ES *z5« 3 Veel wind Tot morgenavond verwacht m DeBilt: Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, lagel- of sneeuwbuien. Aan- 'ankelUk tüdelijk stormach- tige, overigens krachtige tot matige wind tussen West cn Noordwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.44—16.30; maan 10.24 —17.50. Op 23 Dec. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1