Al vindt U een muis in het brood, U moet uw bakker houden En wees er vlug bij, om uw krant uit de tuin op te rapen... Middenstand kan terugzien op populaire actie NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG IS DECEMBER 1952 Hoe woidt er thuisbezorgd in Australië (Van onze Australië-correspondent Leo 't Hart) A LS IK IN AUSTRALIË ben, komt de melkboer dan bij me aan huis?" vraagt me een door de Hollandse service verwend mevrouwtje. En een slager wil weten, of zijn vakbroeders hier het vlees thuis brengen. Ik zal het U vertellen en óók hoe de krant bezorgd wordt, want de kranten loper in Australië houdt er heel andere manieren op na dan zijn Neder landse collega. emigranten heb ik vaak de vraag de melkboer gehoord, natuurlijk van de kant der huisvrouwen. De voorlichtende autoriteit hield zich .neestal op de vlak te; hij zei geen „ja" en geen „nee" en dat was nog niet eens zo gek. Want ook ik zou hel niet wagen, met zekerheid te beweren, dat de melkboer hier elke dag uw ointje melk voor de deur zet. 't Hangt er namelijk vanaf, wéér U komt te wonen en óók, of uw leverancier tief genoeg is. U moet echter de vaak zeer lange voortuinen in Australië heb ben gezien op de hoogten of tegen de bergen, om iets te kunnen begrijpen de problemen, die zich bij dat „aan huis bezorgen" voordoen. De slager, hakker en melkboer mogen dan wel ree-achtige eigenschappen hebben, om dag in uit dergelijke steilten te beklimmen. Overal een ijskast En verder veranderen mét de tijden ooi. de mensen, dus óók de leveranciers. Op de ruit van een flinke slagerswinkel in een grote plaats stond sinds jaar dag vermeld: „Wij bezorgen thuis". Dat was een onwaarheid, want die slager kon die reclame-belofte niet nakomen, om dat hij geen personeel kon krijgen. Nog niet zo heel lang geleden had u indien u wat „buitenaf" woonde, som! hele afstanden met uw melkkannetje t« lopen, teneinde bij een goede buur. ir het bezit van een koe, wat melk te be machtigen. Thans verschijnt de melkboer met zijn auto vóór uw deur en levert wat véél ge wenst. Want het ging ir ken iets minder goed Weliswaar komt de man niet op alle plaatsen iedere dag, doch vanwege de ijskast die in geen Australische woning kan ontbreken, geeft dat niet zulke grote bezwaren. Dit alles betreft dan het zakelijk leven in en rond kleiner plaatsen en buiten- tyEN gevolge van het nijpende tekort J-aan broodbezorgers hadden de Austra lische bakkers enige tijd geleden een broodzone ingesteld. Aan iedere bakker in een plaats werd een bepaalde wijk of spraak „moest" bedienen. Het is echter wel °ens zó erg geweest, dat een bak ker zich op „overmacht" beriep, toen hij zijn verplichtingen niet kon nakomen In de steden kan men het blad wel in de brievenbus deponeren, doch meestal gaat dat anders Terwijl hij met zijn auto langs de hui zen rijdt, zwiept de bezorger met han dige zwaai uw krant de tuin in. Soms mist hij en komt het blad terecht op het voetpad. Dat is geen bezwaar, want een voorbijganger zal de krant heus niet „in pikken"; die blijft daar liggen tot de abonné zijn exemplaar komt opzoeken. Krantenjongens per fiets verrichten hetzelfde kunsts'. .kje .Als het regent?", z\.lt ge vragen. Wel. dan wordt uw krant een akelig verflenst en zacht geval, maar dat is uw eigen schuld. Dan moet u de krant maar spoediger ui' de tuin opvissen. JZn niemand zendt er een klacht over in. Wat wordt gij, Hollandse krantenlezer, vertroeteld Stadsnieuws Stalen Band" had bonte avond De personeelsvereniging „De Stalen Band" van de H.C.W. en de N.E.M. heeft Zaterdag in de cantine aan de Zoeter- woudseweg een bonte avond gegeven onder voorzitterschap van de heer J. de Graaf- De conferencier, de heer A. Nieuwenburg, kondigde op gezellige manier de nummers van het programma aan. Dit zeer gevarieerde programma, dat geheel door amateurs werd uitge voerd, oogstte veel bijval. De D.S.B.-band luisterde het geheel met prettige muziek op. De toneelgroep bracht een paar aar dige schetsjes. De eerste prijs van de puzzle-competitiewedstrijd viel ten deel aan de heer Brand. Leider Kloosterman kreeg een extra prijs. Youth for Christ Onder het motto „Youth for Christ komt over de brug" zal het comité Jeugd Christus te Leiden de eerste rally interseizoen houden. Deze gro- [te openingsrally zal mofgenavond wor- |den gehouden in de (verwarmde) Zui- derkerk aan de Lammenschanswcg. Ds (Toornvliet spreekt over: „Wij zitten klem". Verder slaan op het programma samenzang, solozang en muziek. Afscheid bij kinderkerk Irene kerk Irene. Hij heeft deze elf jaar als leider gediend en was verscheidene jaren ook voorzitter. De heer Van Es hoopt binnenkort met zijn vrouw naar Cura cao te vertrekken. Hij werd toegespro ken door de heer Terwee jr. die de heer Van Es een van de beste sprekers van de kinderkerk noemde Vandaar dat èn personeel n kinderen dit vertrek niet prettig vonden. De heer Terwee bood e enbockenbon aan. Ok mevrouw Van Es werd dank gebracht voor haar mede leven. Het echtpaar werd psalm 121 vers 4 toegezongen. De kerkeraad van de wijkgemeente Kooiwijk was eveneens vertegenwoordigd. Nieuwe commissarissen bij Gebr. Van Wijk Naar ons thans bericht wordt, zal J de buitengewone aandeelhoudersverga- 1 dering van de N.V. Gebr. Van Wijk reeds I op 24 December worden gehouden. De J gehele raad van commissarissen zal dan II altreden. Verloopt de vergadering volgens plan. '1 dan zullen tot commissaris worden be- [t noemd de heren H. A. M. E. van Dooren 1 'president) te Arnhem, ir J. S. van Nij- I megeh Schonegevel in Den Haag. G. J. I Teppoma te Den Haag en C. van Dijk 'e Rotterdam. De heer J. G. J. Verhey van Wijk heeft jj zich bereid verklaard, als technisch ad- l viseur aan de N.V. verbonden te blijven. Cruys Voorbergh liet zijn show weer zien j Ditmaal waren het de leden en intro- j ducé's van de Volksuniversiteit, die de l fraaie collectie van oude costuums, sa- j rnengesteld door Cruys Voorbergh uit de JJ voorraad van het Costuummuseum, te zien kregen Zaterdagmiddag in Dill- gentia. Een show. die de moeite waard is. en I die zo meesterlijk ten tonêle wordt ge- I bracht, dat geen détail de toeschouwers 1 behoeft te ontgaan. Men heeft dan ook I oprecht genoten! j Deze show werd ook door tal van leden [Van k. «n O. te Leiden bijgewoond. 's Lands wijs, 's lands eer. In Australië heersen nu eenmaal heel andere toestanden dan in Nederland. Zoudt u bijvoorbeeld kunnen aannemen, dat Nederlandse burgemeesters zich zó lieten fotograferen als hun Australische collega's wegens gebrek aan personeel. En de rechtbank kon niet anders doen, dan deze man gelijk geven. Nieuwe N.V. voor Ypenburg Eind 1953 vliegveld gereed Naar wij vernemen zijn de onderhande lingen tussen de gemeenten Den Haag en Rijswijk én de N.V. Ypenburg, c kom entot een nieuwe exploitatievorm van het vliegveld, thans in een verge' derd stadium gekomen. Er wordt een nieuwe N.V. gevormd, waarin Den Haag de meeste aandelen zal hebben. Deze N.V. zal de exploitatie van het vliegveld In de nieuwe gedaante. Binnenkort za 1de Haagse raad zich met. aangelegenheid bezig houden. Eind 1953 verwacht men de uitbreiding van Ypenburg en de nieuwe startbanen gereed te hebben. Snelle reis van Grote Beer naar Kaapstad Het Nederlandie emigrantenschip Grote Beer is gisteren, een dag voor op het reisplan, te Kaapstad aangekomen. De reis werd zo snel gemaakt met het oog op de toestand van steward J. Vermeu len. die lijdt aan een maagperforatie ten gevolge van een zweer. De scheepsarts achtte operatief ingrijpen tijdens de onmogelijk tengevolge van de ruwe Radioverbindingen op de feestdagen Op 25 en 26 December en 1 Januari zullen alle radiotelefoonverbindingen van Nederland uit gesloten zijn, behalve die met New York. Curacao is op deze da gen van 13.00 tot 03.00 uur (Ned. tijd) via New York bereikbaar. Voor gesprek ken via New York met Noord-, Midden- Zuld-Amerika verstrekken de post kantoren inlichtingen. Thomas-heidenking in India Op een bijeenkomst van ongeveer 5C vooraanstaande Christenen te Nieu' Delhi ter herdenking van het feit, dat 1900 jaar geleden de apostel Thomas ln India zou zijn aangekomen, heeft, presi dent Rajendra Prasad verzekerd, dat in India aan Christenen volledige vrijheid va ngodsdienst wordt gewaarborgd. Premier Nehroe verklaarde zich tegen stander van iedere vorm van godsdiens tig denken „in enge nationalistische termen." De bijeenkomst werd bijge woond door Protestanten en R. Katho lieken. Een hall lam tegelijk Er is mij een geval bekend iemand, die in zijn brood een mu: genkwam; een „doorbakken" diertje, dat uiteraard onmiddellijk die man alle lust bénam. Tóch kon de klant niet bakker veranderen, want zone is z De klant ném dat niet en moet nu de andere dag met zijn au-to naar het dichtstbijzijnde plaatsje rijden (ongeveer 6 kilometer), om brood te halen bij betere bakker. W/'AT de slager betreft: in het alge- meen komt de klant hier naar diens winkel; slechts zelden wordt aan huis bezorgd. Dit feit betekent hier heel eer dan in Holland. Reeds eerder heb ik verteld over de enigszins merkwaardige vleesvoorziening in .de meeste Australische gezinnen. De slagers adverteren trouwens soms met prijzen voor een half lam tegelijk!. En anders worden er zulke „stukken" vlees gekocht, dat een huisvrouw er een behoorlijke sjouw aan heeft dat thuis te krijgen. Daarom is het veelal de man die vooi het vlees zorgt, waarbij zijn auto groo: gemak geeft Met wat vriendelijkheid en waa*- dering jegens uw leverancier, kunt ge ier bepaalde voorwaarden verschillen de artikelen thuis bezorgd krijgen. N, bestelling worden ook kruiden: in huis geleverd. De aroentenman is in de laatste tijd at meer actief geworden en er Is thans beter kans dat ge uw keus bij zijn auto kunt maken, dan een jaar geleden. Verwend als u bent door uw Hollandse leverancier, moet u er wel even aan ge raken, het hier deze man naar de maken. v voortuin bij 't l.uis wat lang, dan moet u de melkkan ean 't hek plaatsen. Tijd'om te wachten of naar uw huis te komen, heeft de leverancier tiet. De bakker legt het brood eveneens op de hem dichtstbijzijnde plaats. Daar- ït u aan de meeste tuinhekjes een bakje, waar de diverse artikelen in ge deponeerd worden. Behalve in de grote steden, vindt u in Australië vrijwel uitsluitend woningen voortuintjes, zodat een leverancier hele wandeling per dag zou moeten maken om al die paadjes af te lopen. Het uur der winkelsluiting De Amsterdamse burgemeester Arn. J. d'Allly vertelde mij tijdens zijn bezoek Australië, dat hem vooral de enorme drukte voor het winkelen was opgeval- lén. Hij meende dat deze die van Am sterdam overtreft. Laat ik in dit verband er bij vertel len, dat één van de grootste warenhui- Sydney dagen heeft mét bijna honderdduizend bezoekers. De Australische vrouw moet, mede vanwege het beperkte aan huis bezor- veel winkelen. Onder de gewijzigde omstandigheden voelen sommige winke liers nu de noodzakelijkheid, hun klan ten wat meer service te geven, waartoe het plan is geopperd, de winkels op Vrijdagavond geopend te houden, ten einde de werkende marren en vrouwen elegenheid te geven inkopen te doen ln het algemeen is in Australië de sluitingstijd voor kruideniers- en sla- .•inkels gedurende vijf dagen per week, half zes; zaken voor toiletartikelen :s uur, boeken-krantenwinkels zeven ir; fruit- en groentenzaken half acht. De „Unions" de machtige vakbonden, voelen wienig voor een latere sluitingstijd zodat het waarschijnlijk daaromtrent op >n Scheidsgerecht zal uit moeten lopen. Op Zaterdagmiddag en ook des Zon dags, zijn vrijwel alle zaken, met uitzon dering van enkele voor consumptie artikelen, gesloten. De bezorgingvan uw kiant TVTU ik het toch over bezorgings-aange- legenheden heb, wil Ik nog even ver tellen hoe u uw krant in de bus krijgt, ithans, indien ge het befaamde voor tuintje aan uw woning hebt. Alvorens zijn kranten te gaan bezor- ;n, draait de loper iedere krant stevig elkaar, hetgeen noodzakelijk Alphen aan den Rijn de „worp". Als sluistuk van de Sinterklaasactie 1952 van de Alphense middenstand zijn Zaterdagavond de prijzen uitgereikt de slagzinnenwedstrijd. Vorige week heb ben we reeds gemeld, dat er meer i" 13.500 formuliereh waren ingeleverd dat de beoordeling een geweldig karwei Welnu, in een bijeenkomst -van Zater dag. die in Centraal werd gehouden deelde de voorzitter van het comité, de heer J. v. d. Bosch, mee dat men Don derdagavond zover gevorderd nog zeventig uitblinkers ov Hun producten zijn toen stuk voor stuk door_ de inspecteur van politie, de heer Groothuijse, voorgelezen, waarbij de twaalf comitéleden een puntenwaarde ring (van 1 tot 10) gaven. En zo zijn de prijswinnaars dan uiteindelijk uit de bus gekomen. Uiteraard wist men niet, van de voorgelezen zinnen waren. ;t was dan ook geheel correct, dat slagzin van een van de comitéleden, de heer W. Hoogerwerf, de hoogste w dering kon ontvangen. Om mogelijke critiek te vermijden deed deze echter afstand van zijn recht op de ƒ500. Een royaal gebaar, waarvoor een applausje maar een matige beloning was. Nu werd de gelukkige winnaar van de eerste prijs de heer Kardol, Bloemhofstraat 8, die op de vraag, wat hij met de honderd waardebonnen van 5 dacht te doen. antwoordde: Ik denk de linnenkast wat bij te vullen. De tweede prijs, 400, ging naar de familie C. Westmaas, Tolstraat 2a. derde prijs, ƒ300, voor J. C. Bruné, J. Luijken- straat 2. vierde prijs, 200, voor F. Jas perse, Ten Harmsenstraat 7, vijfde prijs J. Poot, Prinsenstraat 32 Bode zesde prijs P. J. van Egmond, Brittenruststraat 67, zevende prijs L. Oppelaar, Van Mandersloostraat 23, achtste prijs Elly van Leeuwen, Van Vel- zenstraat 3, negende prijs J. Kroon. Kor- teraarseweg 32 Ter Aar. tiende prijs D den Ouden, Dokter-Lovinklaan 9. Gaarne willen we nog een kleine cri- tische opmerking maken. Men had de winnaars niet vooraf moeten oproepen. Want na de derde bekendmaking was het vrijwel een ieder duidelijk, dat deze allen aanwezig waren tussen het publiek dat het element van verrassing voor zichzelf was «uitgesloten. Van de 300 jeugdige delnemers aan de kleurenwedstrijd kregen er ruim 200 pn prijs. Al met al kan hier gesproken orden van een geslaagde actie. De eerste twee slagzinnen zijn: De middenstand zal u bewijzen: goede waal lage prijzen!; Neem dit van ons aan: kwaliteit staan we bovenaan' Verzekering teger» sanatoriumverpleging Ged. Staten dringen er bij de gemeente besturen op aan de propaganda voor een 'oorde sanatoriumverzekering ter hand te nemen De verpleging van tuber culosepatiënten in sanatoria vergt n.l. jaarlijks grote offers van gemeenten en provincie. In verband hiermee en gelet op het feit. dat in Alphen aan den Rijn er enkele maanden een onderzoek op c. zal geschieden, lijkt het B. en W. juist de bevolking het grote belang van verzekering tegen sanatoriumverpleging onder ogen te brengen. Het college doeltreffende propaganda hieruit zal kunnen bestaan, dat een door N- Samsom N.V. uitgegeven folder per post huis aan huis wordt bezorgd. Direct preiding zouden dan de be trokken ziekenfondsen de bevolking in tensief kunnen gaan bewerken. Het alge- ekenfonds Alphen en omstreken heeft zijn medewerking reeds toegezegd. W. stellen de raad voor een cre- an f 125 voor deze actie beschik baar te stellen. Kraamrcntrum vraagt hogere subsidie De stichting Kraamcentrum Alphen an den Rijn heeft de raad verzocht, de jaarlijkse subsidie in de kosten van de kraamverzorging te verhogen van f 0 50 tot f 1— per interne verzorgingsdag. Dc kosten van verpleging bedragen f 9.57 per dag. terwijl de inkomsten, de reeds toegekende subsidi f 9,39 per dag be dragen. Wegens een interne regeling I de commissie inzake kraamhulp bedraagt het tekort per dag f 1.18. Verscheidene gemeenten in de omtrek geven reeds f 1 per verzorgingsdag, zodat B, en W. de raad voorstellen eveneens f 1 te verstrek ken. Prachtige collecte. De jaarlijkse wintercolleete voor dc diaconie, waaruit financieel minder be deelde gezinnen een extraatje voor de Kerstdagen ontvangen, bracht in de Geref. Kerk van Alphen ruim 1.070 op. Vpor dit doel werd dit bedrag nog niet bereikt. Ringbijeenkomst. De Ring „Rijnstreek" van de Ned. Herv. J.V. en M.V. op Geref. grondslag hield gebouw „Rehoboth" de tweede ringvergi- dering in dit seizoen-. De voorzitter, ds Jac. Vermaas uit Bodegraven, opende de vergadering. In zijn welkomstwoord bracht hij de adventsgedachte naar voren De heer De Vrij, lid van de J.V. te Bent huizen leverde hierna zijn goedverzorgde inleiding over het boek Job, waarna eer prettige discussie volgde. Na de pauze declameerde mej. N. var Dam het gedicht „Goed, eer en macht' van Mulder. De heer C. Goedhart vor Alphen leverde een vrij onderwérp: ,Kerk en Jeugd". De beantwoording der vragen (er was met interesse geluisterd) /as de inleider wel toevertrouwd. ALPHEN AAN DEN HUN Veteranenlegloen Dc afdeling Alphen van het veteranen- legioen hield haar eerste ledenvergade ring. De voorzitter deelde tot zijn ver heugenis mee, dat de afdeling steeds groeit. Dat is trouwens met het hele legioen het geval. Er werd nog een be- sprekirtg gewijd aan de dodenherdenking op 27 December te Amsterdam. Besloten werd huis aan huis een folder te ver spreiden om de mensen op te wekken de plechtigheid bij te wonen. Er werden ook nog enkele films vertoond. Stichting Kinderuitzending stichting Kinderuitzending ten dienste der Chr. vakbeweging heeft B. en W. verzocht, een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten van uitzending van twee Alphense kinderen naar een vacantiekolonie. Aanvankelijk hebben W. deze stichting de raad gegeven, zich met de stichtingen, die reeds sub sidie ontvangen, te verstaan. Het kwam het college niet gewenst subsidiëren verenigingen op dit gebied uit te breiden. De stichting merkt echter op, dat zich op het gebied van de kinderuitzending Prot.-Chr. zijde drie instellingen bewegen. Er zijn plannen in voorberei ding om tot één orgaan van Prot.-Chr. zijde te komen. Dit is echter een groei proces en de aanvraagster wil hierop niet vooruitlopen. Het aantal te sub sidiëren kinderen blijft gelijk. B. en W. kunnen hierin wel meegaan en stellen de Raad dan ook voor. deze stichting alsnog een subsidie te verlenen. Extra subsidie kleuterscholen Zoöls bekend is. werd in de begro tingsraadvergadering het subsidiebedrag voor de leerlingen der kleuterscholen verhoogd. Toen werd ook reeds een 'oorstel in uitzicht gesteld tot hot geven an een lokalensubsidie voor die scho en. waar men voor de lokalen van een bevredigende toestand kan spreken. Hoewel het ook daar nog niet af is, adviseert de desbetreffende commissie thans de Raad. toch de volgende sub sidies toe te kennen van ƒ50 per school: lokalen van de R.K. kleuterschool aan Paradijslaan: 2 lokalen Chr. kleuter school St Jorisstraat; 2 lokalen Chr. kleuterschool te Gouwsluis; 2 lokalen Chr. kleuterchool Hooftstaat; 2 lokalen Chr. kleuterschool Zuideinde en 1 lokaal Nutskleuterschool. Vergadering van dé Arjoa De plaatselijke AR.J.O.S. vergaderde onder leiding van de heer N. van 't Wout, die na de opening het woord gaf aan de heer A. de Jong. om te spreken over „Van Marx tot de Partij van de Arbeid". Spr. begon met de opmerking, dat de socialistische politiek van vóór de oor- velen geen bevrediging schonk. andere Somber beeld van raad op het platteland A.R. gemeentebestuurders in Rotterdam bijeen Op het platteland dreigt voortdurend het gevaar, dat de gemeenteraad het be leid geheel overlaat aan B. en W.. of zelfs alleen aan de burgemeester. De vergaderingen worden meestal niet schriftelijk voorbereid. Stukken worden meer dan eens niet ingezien en fractie- overleg ontbreekt. Dit verklaarde bur gemeester M. W. Schakel van Noorde loos Zaterdag in Rotterdam op de ver gadering van A.R. gemeentebestuurders in Zuid-Holland. Over de moeilijkheden van de gemeen tepolitiek in de grote stad sprak het niet Hij merkte op, dat veel zaken in de openbare raadsvergadering nauwe lijks meer ter sprake komen, omdat ze s commissie reeds uitvoerig zijn be sproken. De raad staat volgens de grond wet aan het hoofd der gemeente, maar steeds meer gaan de ambtenaren rege ren. De afstand tussen overheid en bur gers is groot. Verbetering kan hierin worden gebracht door de instelling van wijkraden. Overheidsbemoeiing moet volgens de heer De Kwaadsten iet is veel gevallen worden aanvaard, al mag men er geen beginsel van maken, zoals de socialisten doen. Spr. dacht hierbij aan steun voor het werk onder de massajeugd en sub sidie voor voortgezet onderwijs. Het ver leende gemeentelijke studiebeurzen gaat volgens hem echter te ver. Binnenkort wordt een nieuwe verga dering gehouden, waar de beide sprekers de vragen over hun toespraken zullen beantwoorden. Nieuwjaarspost voor buiten Europa neiro) 23 D( Chili (Santi Cairo) 27 Dec., India (Bombay) 27 Dec.. In donesië (Djakarta) 25 Dcc. Irak (bagdacD (Teheran) 29 Dcc. Israël (Tel 29 Dec.. Marakko (Casablanca) :tco (Mexico D.r.) 26 Dec.. Ned- Antllen (Wilemstad, Oranjestad) 27 Dec.. Ned. Nieuw Guinea (Biak) 23 Dec., Nieuw Zeeland (Auckland) 23 Dec., Suriname (Pa- 27 Dec.. Tunis (Tunis) 27 Dec., Syrië (Damascus) 27 Dec.. Unie van Zuid- nnesburg i 28 Dec.. Urueuay 28 Deo. Ver. Staten (New- York) 27 December. Amerikaanse pakketten voor Nederlandse kinderen Amerikaanse Rode-Kruisjeugd heeft pakketten ingezameld voor behoef tige kinderen in Nederland. Begin vol gend jaar worden deze pakketten achthonderd per provincie op de scholen uitgereikt. Dit werd Zaterdag in Zwolle meegedeeld, op een bijeenkomst, de commissaris der Koningin in Overijssel, ir J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, werd geïnstalleerd als voorzitter van het Rode Kruis, kring Overijssel. WASSENAAR Spreekbeurt Voor de afdeling van de Geref. bond spreekt Woensdagavond 8 uur in Excel- ds Laurense van Hoevelaken. Nieuws van en voor Katwijk KATWllK De heer C. v. Duyn vierde zilveren jubileum De heer C. Duyn. de heer A. Roosdorp, opende en sloot de avond. Uit naam van de leden werd hem een vaandel aangeboden. Ouderavond uitgesteld Op Maandagavond 22 December zou oij het'de ouderavond van de Groen van Prin- electriciteitsbedrijf, herdacht dat hij 25stererschool. hoofd de beer D. Goedhart, jaar geleden bij de gemeente-bedrijvenworden gehouden. Daar juist op die in dienst trad. Dit ging men niet stil-[avond in de Nieuwe Kerk een interkcr- zwijgend voorbij. Het jubileum werd kelijke Kerstsamenkomst wordt gehou- gevierd in de woning aan de Bestevaer- den. verzocht de jubilaris door de directeur van de gemeente-bedrijven, de neer J. A. Blom, de gemeentelijke gratificatie werd overhandigd. Van het personeel der bedrijven ontving de heer Van Duyn ook nog geschenken. Beroep Geref. Kerk (art 31) Tol predikant der Geref. Kerk (on derhoudende art. 31 K.O.) te Katwyk- Valkenburg is beroepen ds K. J. Kap- teyn te Nijkerk. Burgerlijke stand Geboren: Jean P. H.. z. v. R. Dolders cn H- Helgering; Hendrika Joh., d. v. H. J. de Mol en M. Kuijt; Willem Abr„ z. v. Abr. Minnee en A. P. v. d. Jagt; Neeltje, d. v. G. Remmelzwaal en H. A. v. Rliijn. Ondertrouwd: P. v. d. Oever en J. van Ryn; A. v. d. Werf cn G. Reus. Gehuwd: J. M. Salman en W. J. A. Schrama. Overleden: E. v. d. Plas, 91 j. .wed. v D. v. Velzen; G. v. Holst, 59 j.. echtgen. v. D. v. d. Plas; D. Harteveld. 80 j., wedn. v. KI. Kuiper; M. v. de Plas, 50 j., echtgen van J Paap. KATWllK AAN ZEE Matroos van de KW 176 verongelukte in Dieppe De matroos H. van Duivenvoorde van de KW 176 (Gerina Geertrui) is Zater dagavond in Dieppe door een droevig ongeval om het leven gekomen. Om on geveer half 8 verliet hij zijn schip. Tien minuten later werd hij op de boulevard door de duisternis misleid. Hij maakte toen een val, waarbij hij zijn nek brak. Zodra de nodige formaliteiten vervuld zyn, zal het stoffelijk overschot met de KW 176 naar het vaderland worden ver voerd. De matroos Van Duijvenvoorde, die 46 jaar oud was. was gehuwd en vader van één kind. Hij was een zeer oppassend man en dit plotselinge sterf geval heeft diepe indruk gemaakt. E.H.B.O.-vereniging 15 jaar De plaatselijke afdeliDg van de Ned. vereniging EHBO herdacht Zaterdag haar 15-jarig bestaan. Het bestuur hield in de middaguren een receptie in het Uni-gebouw. de KMC, de KRB. de voetbalvereniging Katwijk en de zusterafdelicgen Voor schoten en Oegstgeest. Als eerste bood burgemeester W J. Woldringh van der Hoop het bestuur felicitaties aan. Voorts zagen we de majoor J. G. Gerth van Wijk. commandant BB. in het district de heer J. A. Blom, directeur deze ouderavond tot later zal worden uitgesteld. Interkerkelijke Kerstsamenkomst Uitgaande van de Herv. jeugdraad en de Geref. jeugdcentrale wordt de vol gende week Maandagavond een inter kerkelijke Kerstsamenkomst in de Nieu we Kerk gehouden. Ook padvinders en padvindsters worden bij deze samen komst verwacht. Ds f. Pijlman zal een korte toespraak houden. De bijeenkomst wordt door ds J. J. van der Krift ge opend en door schipper H. van. der Maa- den gesloten. Hoog en laag water Dinsdag 16 December: hoog water 2.22 en 14.38, laag water 10.30 en 22.47 uur. Nader onderzoek Het comité doorlichting Katwijk ver zocht ons de lezers er op te wijzen dat men zich niet ongerust behoeft te ma ken als het resultaat van de foto een nader onderzoek noodzakelijk maakt. Het komt overal wel voor. dat een foto mislukt. Tot en met Donderdag bestaat er gelegenheid zich alsnog te laten doorlichten. De uitslag van het onder zoek wordt eveneens gegeven in het Hervormd Weeshuis. Bijbellezing Woensdagavond half 8 houdt ds Moe renhout in de kapel een Bijbellezing. LEIDERDORP Contactavond Zijlkwartier Zaterdagavond hield de buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier in de cantine van de touwfabrieken een con tactbijeenkomst. die zeer druk bezocht was De voorzitter, de heer Wij Iers, bracht in zijn openingswoord dank aan de directie van de N.V voor het afstaan van de cantine. Vervolgens zette hij het doel van de avond uiteen: het gezellig bij elkaar zijn tot onderlinge kennisma king, voor het eerst of bij een vernieu wing. Men had een programma samen gesteld, dat een ieder wat bood: tafel tennis, voetbal, sjoelen, schieten, biljar ten en bridgen. Voor elke groep waren er twee prijzen. Ook de cantine draaide, zodat er tegen matige prijzen iets te eten en te drinken viel. Besturenbond Hedenavond half 8 houdt de Chr. he- Mastrigt hoopt te spreken over: Sociale bijstandregeling. Arjos bijeen Zaterdagavond hield de Arjos alhier onder leiding van de heer L. van Ra- vensbergen een vergadering in het ge bouw Irene. De heer H. van der Stoel ïemecntebedrjjven. vi. h,. hooHb,- if stuur en het district Zuid-Holland waren schriftelijke gelukwensen bicnengeko- In de avonduren werd in hetaelfde ge bouw een feest gegeven voor leden, do nateurs en andere genodigden. De to neelvereniging De Lekenspelers te Oegstgeest voerde het vrolijke spel in drie bedrijven „Over twaalf dagen tegen middernacht" op. Deze klucht, ge grond op een Aprilmop, viel bij het over het algemeen jonge publiek bijzonder in de smaak. De voorzitter van de afdeling, Op de Oorlogsbegraafplaats Het Lange Duin te Wassenaar werd Zater dagmiddag een monument onthuld ter nagedachtenis aan gevallen mili tairen en.verzetsstrijders. De burgemeester van Wassenaar, dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen (rechts) houdt een herdenkingsrede. Het beeld is vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer J. M. Veldheer. Daardoor is men het erker. Het socialisme van Marx was gegrond op het historisch materialisme. Het teriële beheerst het leven: verbetering het lot van de arbeider, pas daarna volgt de verheffing van de men: krijgt hij belangstelling voor hogere geestelijke waarden. Spr. beschreef de klasscnstrijdgedach- met als gevaar de dictatuur van het proletariaat. Dit gevaar erkent ook de P.v.d.A., waarom deze de klassenstrijd op dit ogenblik verwerpt. Spr. kwam tot de conclusie, dat veel van wat Marx •ilde niet te verwerkelijken is gebleken. Tenslotte werd aandacht geschonken het religieus socialisme cn de hou ding van veel predikanten. Er volgde een zeer levendige discussie. BENTHUIZEN Opbrengst collecte De collecte voor internationale vluch telingenhulp heeft ƒ53.45 opgebracht HAZERSWOUDE Kerstwij ding De dameskrans Wees een Zegen houdt Donderdagavond half 8 een Kerstwijding i de Hervormde school. Opbrengst collecte De collecte voor de zending heeft ƒ182,81 opgebracht Geslaagd Mej. D. Boer. opgeleid door de H.C.V. in Den Haag. is dezer dagen geslaagd het diploma coupeuse. Onderzoekt de Schriften mannenvereniging Onderzoekt de Schriften vergadert Donderdagavond half 8 in gebouw Salvatorl. De heer Van Henzen uit Leiden spreekt oven De nieuwe Bijbelvertaling, voor of tegen? KOUDEKERK AAN DEN RIJN Opmerkelijk Gisteren reeds kwam een goed gezond lam ter wereld bij de veehouder P. Heemskerk. Hondsdijk. Diefstal Terwijl Vrijdagavond de eigenaar, da heer Reijneveld, in de Geref. kerk een lezing luisterde, zag een onbekend individu kans er met zijn sportfiets. die nog niet lang in zijn bezit was. vandoor ;e gaan. Natuurlijk werd de politL de diefstal op de hoogte gesteld. Die doet nu. wat zij kan om de dief od tc sooren. OUDE WETERING Schaakclub KUk Uit. De stand na de zesde ronde der onder linge competitie luidt: H. Buis 44pnt; W. Nugteren 3»* pnt; J. C. Knibbe 3 pnt; H. Gortzak 3 pnt; A. Wesselius 2 pnt; G Meijer 2 pnt; C. Zoet 2 pnt; M. Albem ji Bos- rSlI AAR Bus tegen melkwagen Zaterdagmorgen vroeg reed levendige bespreking. Na de pauze werd tot voorzitter gekozen de heer Van der Stoel. Voor de andere bestuursfuncties werden gekozen de dames E. Dijk en N. d. Maas en de heren P. Peerenboom L. Meijer. De functies moeten nog verdeeld worden. Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrikus J., zoon van I. Leeemans cn N. Koolmoes. GEHUWD: L. J. Rasser en M. Verhoeks. OVERLEDEN: S. Spek, wed. van J. de Lange, 88 jaar. LISSE Jaarfeest De Geref. knapen- en meisjesvereniging hielden onder leiding van de heer A. Schravendeel, voorzitter van de ouder vereniging, hun jaarfeest- Een uitvoerig programma was voor deze avond inge studeerd. Naast de jaarverslagen waren er onder meer een bijbels onderwerp van C. Helmus en een onderwerp vaderlandse geschiedenis van B. Steenwinkel. De sa menspraak ..Een Amsterdamse jongen redt de beurs" viel in de smaak, even als de samenspraak „Tante Cato uit Ame rika". Na de tweede pauze werd nog het stuk „Kampavontuur aan de grens" op gevoerd. waaraan acht personen mee werkten. NOORDWUK Benoemd. De heer B. Kloppenburg, agent van politie, alhier, ontving een benoeming by de gemeentepolitie te Hoogeveen. R1JNSBURG Brand aan Oegstgeesterweg Zaterdagmiddag brak er in de onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Oegstgeesterweg brand uit Deze wonin gen worden, op één na, gebruikt als schuur en in een er van was de bloemen- koopman Star bezig met het verven van kerstbomen, waarbij hij ook benzine ge bruikte, die door een vonkje in brand vloog. De Rijnsburgse brandweer had het vuur spoedig onder de knie, zoJat de schade tot enig materiaal en een paar ruitjes beperkt bleef Vermeldenswaar dig is nog wel dat hier en daar de ver zuchting werd geslaagd: Was het zaakje maar afgebrand, want het is nu helemaal een smerig gezicht. Zaterdag orgelbespeling De organist, Wim van der Panne uit Bodegraven, geeft Zaterdagavond aa.. om 8 uur, een orgelbespeling in de Her vormde kerk aan de Brouwerstraat Het programma vermeldt werken van J. S. Bach. A. Guilmant, Th. Dubois en Jan Zwart (Suite Kerstfeest I cn II). SASSENHEIM Geslipt Zaterdagavond slipte een personenauto op de rijksweg by Sikkens. Dc wagen kantelde en kwam ln de berm terecht. Een der Inzittenden moest naar Oegst- geest voor een geneeskundige behande ling worden overgebracht. VOORHOUT Wat behandelt de Raad? De Raad van Voorhout komt Vrijdag middag om half drie bijeen. Op de agenda komen ojn. de volgende punten voorstel om de vuilnisopslagplaats voor een jaar te verhuren aan J. Bavelaar t~ de N.A.L. op de Nieuweweg tegen Bav*laar tc Leiden voor 10; toetreding melkwagentje van J. Donker. Het' donatr,ce van de prov. Z.-H. vereni- paardje kwam er gelukkig goed af. maar i finF v°or b.c.-bestrijding; voor 1953 pap witten de straat. De melk- ,"ïem. -n. het Karanticfonds ijsbe- melk wagen werd ook beschadigd Geslaagd Filmvertoning Vanavond worden In 't Centrum films ertoond, o.a. een film over zuivelpro- uctie. Ook is er zang. strijding; wijziging der begrotingen woning- en waterbedrijf, alsmede die van de gemeente over '52; aanbieding begroting '53; voorstel om afwijzend te beschikken op het bezwaarschrift van W. Kerkvliet tegen een aanslag in de vermakelijkheidsbelasting; naam Klei weg te wyzigen in Rijnsburgerweg; her ziening yah Jiet uitbreidingsplan rond de 1 'sportvelden complex

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5