Jlieuwe jCciiisrtje GTouraitl Dat mocht nu wel eens Opwekking van atoom-energie wordt in Arnhem ter hand genomen Industrie en overheid moeten echter financiële steun verlenen Scheveningse fabriek maakt zure haring in room Groot-Moefti van Egypte roept op tot heilige oorlog wist u ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; i 2.— per maand; 047 per week Drie en dertigste jaargang No 9610 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ftaaloastlcl) li gbttliin mgo herl [a legljenspott' Besluit in beginsel gevallen ■i j j technische ontwikkel: r SAMENWERKING met Noorwegen heeft Nederland thans in beginsel besloten over te gaan tot de bouw van een kernreactor voor atoom splitsing te Arnhem. De N.V. Kema te Arnhem heeft reeds laboratorium ruimte en werkplaatsen voor dit doel aangeboden. Het initiatief tot de bouw is uitgegaan van de reactor-commissie van de Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.). Deze commissie werkt ook mee aan het atoomsplitsingsonderzoek te Kjeller in Noorwegen. Zij is er in geslaagd verschillende Nederlandse industrieën voor het ontwerpen j en de bouw van een energie-reactor te interesseren. Met een aantal electriciteitsmaatschappijen is reeds een overeenkomst gesloten. Behalve bedrijfsruimte zal de N.V. Kema te Arnhem gedurende vijf jaar jaarlijks f 125.000 afstaan voor de ver wezenlijking van het plan. Beide presta ties schat men gezamenlijk op f 200.000 per jaar. Naar aanleiding hiervan heb ben nog enige zeer grote industrieën zich bereid verklaard een bedrag van dezelfde orde af te dragen. Daarnaast zal de industrie deskundigen ter beschikking moeten stellen die dan uit de subsidies betaald kunnen worden. Deze experts zullen evenwel slechts voor kortere of langere tijd afgestaan behoe- i te worden. Bovendien zullen deze nsen door hun bijzondere ervaring ir het bedrijf, waar zij werkzaam zijn, afloop van de bouw van de reactor belangrijk meer waard zijn. Octrooikwesties zullen in algemene zin Qfi gerégeld worden, zodat alle deelnemende industrieën hiervan kunnen profiteren Dat het plan helemaal niet zo absurd is als sommigen misschien zullen menen, staafde de directeur van het bureau yan F- O. M., dr W. J. Beekman, die ons ook «enstaamde inlichtingen verstrekte, aan de hand van enige Amerikaanse voot- lelden. Voor de kernenergie met betrek king tot de industrie is in Amerika voor de jaren 1952 en '53 jaarlijks 2 milliard dollar beschikbaar gesteld. Deze bedragen' zijn ook reeds gedu rende de voorafgaande jaren sinds 1947 uitgetrokken. De commissie die zich in Amerika ïeeft belast met het atoom-onder- :oek, heeft 6.000 man in dienst en Robert Schuman Tilburgs tweede eredoctor Plechtigheid bij het zilveren jubileum Aan Robert Schuman, de Franse mi- lister van Buitenlandse Zaken en pro- notor van een nieuw Europa, is vandaag- n Tilburg het eredoctoraat in de econo mische wetenschappen aangeboden, ter jelegenheid van het feit dat de Kath. Sc. Hogeschool 25 j. bestaat. De erepromo- werd bijgewoond door een groot, ixcellent gezelschap, onder wie de mi- üsters Drees, Beel, Luns en Zijlstra, taatssecretaris Veldkamp, oud-minister fan den Brink, de voorzitters der beide Camers, commissarissen der Koningin, ambassadeur in Parijs en de Franse ambassadeur in Den Haag, de directie der Staatsmijnen (Schuman gaf immers de stoot voor de Kolen- en Staalgemeen- chap) en zeer vele anderen. :en inleidend woord van de rector nagnificus, prof. dr M. J. H. Smeets, ver- ichtte prof. H. A. Kaag de promotie, 'rof. Smeets zei o.a. dat dit de tweede Filburgsè erepromotie was. De eerste ge- chiedde vijf jaar geleden van wijlen ngr H. A. Poels. Het was vandaag de tweede jubileum- ag in Tilburg. Gisteren werd de viering •egonnen, o.a. met een diesrede van prof. imeets over: Bevorderen hoge belastin- Een de bedrijvigheid? Minister Beel deelde gistermiddag mee Jat prof. dr M. J. H. Cobbenhagen, een der grootste voormannen van deze hoge- chool, benoemd is tot commandeur in Ie orde van Oranje-Nassau. Op 18 December hoopt de bekende Nederl. portretschilder Antoon van Welie, die vele hoogwaardigheids bekleders en persone uit het society- kven heeft geschilderd, zyn 85ste verjaardag te vieren. Geen slachtoffers meer aan boord van de Ellen Het onderzoek aan boord van de Duit- tank-boot Ellen, die deze week bij 'laardingen door de Maasdam is over uren, heeft geen vender resultaat gehad, «overschotten van de vier bemannings- •den die nog vermist worden, zijn niet Ongetroffen. de 600 medewerkende industrieën 115.000 man. Hierin zijn 6500 inge nieurs en 1200 natuurkundigen be grepen en in de komende vier jaar zullen nog 5.000 academici nodig zijn. Grote sommen investeerden ook de de partementen van Oorlog en Marine. In het Amerikaanse plan zal binnenkort meer geld gestoken zijn dan in bedrijven als de U.S. Steel en de General Motors samen. Aan het congres is een plan voor gelegd om het huidige project nog 4li niaal zo groot te maken. De vooruitzichten voor de vredestoe- passing zijn nu ook in Amerika gunstig en over de economische uitvoerbaarheid van energiereactors is daar geen enkel pessimistisch rapport uitgebracht. Bovendien drukte de voortgeschreden technische ontwikkeling reeds aanzien lijk de bouwkosten. De Amerikaanse Materials Testing Reactor die 20 mlllioen dollar heeft gekost, kan nu reeds voor een kwart van deze som gebouwd wor den. Deze installatie zou in geïsoleerd liggende gebieden kunnen concurreren met de gebruikelijke krachtinstallaties. De kern-energie zou dan l',i dollarcent per kWh kosten, terwijl een diesel-in stallatie per kWh 3 dollarcent zou kosten. Bovendien komt er voor Nederland het voordeel bij. dat men zich hier niet behoeft bezig te houden met de fabri cage van plutonium, met reactors voor oorlogsdoeleinden en met atoombommen of atoomkanonnen. De kosten zullen daardoor in ons land per hoofd van de bevolking veel lager zijn. Wanneer men er in zou slagen ura nium 238 voor 50 pet te verbranden, zal tien ton van deze grondstof reeds vol doende zijn om heel Nederland 30 jaar van energie te voorzien. Het is noodzakelijk, dat Neder land dit plan ter hand neemt, daar binnen 25 jaar de oude energiebron nen voor een belangrijk deel uitge put zullen zijn. Nederland zal zelf het initiatief moeten nemen, omdat noch de V.S., noch Engeland bereid zullen zijn ons te doen delen in de resultaten van het dure wetenschap pelijk onderzoek. Subsidie van de staat acht dr Beekman noodzakelijk en vrij logisch, daar ook be drijven als de K.L.M. en de Spoorwegen lange tijd staatssteun genoten. Met zijn gemalin Narriman en een klein gevolg bewoont ex-koning Faroek reeds enige tijd een grote villa in de omgeving van Rome. „Ik vlieg er eens uit", dacht de verjaagde vorst en bracht een bezoek aan de schouwburg in de Italiaanse hoofdstad. Beschermend rust zijn hand op Narriman's schouder. Nederland kan nu kennis maken met geheel nieuw visproduct onderzoek te Utrecht, in opdracht van de Holland Herring Fisheries Association heeft genomen, met het doèl om nieuwe wegen te vinden voor de afzet van het haringproduct op de Amerikaanse markt. «Getracht wordt voor dit artikel ook in andere Europese landen een afzetgebied te vinden en op den duur ook in de Ver enigde Staten. Men is er in geslaagd, een product te fabriceren, waarvan de houdbaarheid slechts weinig verschilt van die van ge wone marinaden. Het product is echter typisch bestemd voor gebruik in koele jaargetijden. Dezer dagen zal een voor Nederland ge heel nieuw visserijproduct op de markt verschijnen „Roomharin g", zure ha ring in zuivere room. De productie van dit nieuwe artikel is onlangs ter hand ge nomen door zestien belanghebbenden bij de Holland Herring Fisheries Association, die zich voor dit doel hebben aaneenge sloten. De productie, die voor gezamen lijke rekening geschiedt, heeft plaats in een visconservenfabriek te Scheveningen. De ..Roomharing" wordt, evenals in Amerika, waar dit artikel een „best seller" is, verpakt in glazen potjes, met een inhoud van 180 gram. Voorlopig be gint de verkoop van de ..Roomharing" in acht steden o.a. Den Haag. Dit initiatief is het gevolg van proeven die het Centraal Instituut voor Voedings- NCRV: bijna 2000 nieuwe leden op één dag Kon Johan Bodegraven dezer dagen voor de microfoon mededelen dat de N.C.R.V. in één enkele week, van 28 November tot en met 4 December, 6216 nieuwe leden mocht boeken, thans schrijft De Omroepgids, dat één van deze dagen, nl. 2 December, een record-aantal behaalde, nl. 1984. Nog nimmer meld den zich op één dag zoveel nieuwe leden voor de Chr. omroep aan. Ook de vol gende dag bleef het aantal boven de dui zend, nl. 1178. Bij dit alles blijft buiten beschouwing de 6e Juni 1949, toen de N.C.R.V. als jubileumgeschenk in Arn hem een presentje van bijna 53.000 nieuwe leden kreeg aangeboden. De N.C.R.V. streeft er naar nog dit jaar 300.000 leden te hebben. Pinay tuimelt, maar herstelt zich De Franse premier. Pinay. heeft in het parlement een nederlaag geleden, aange zien het met 337 tegen 272 stemmen de voorstellen der regering voor de belas tinghervorming verwierp. Aan deze stemming was echter niet de vertrou wenskwestie verbonden. Een kleine tui meling voor de onversaagde Pinay, die zich echter herstelde. Hij zal de voor stellen a s. Dinsdag opnieuw aan het par lement voorleggen. Pinay heeft officieel de vertrouwens kwestie verbonden aan de aanvaarding van de premies der sociale verzekerin gen. Dit is nu de derde maal in veertien dagen tijds. dat de vertrouwenskwestie gesteld wordt. Waarnemers in de wandel gangen van het parlement zien de toe komst voor Pinay enigszins somber in. Algemeen is men van oordeel, dat hij maar weinig kans heeft de vereiste meer derheid te behalen- De Franse Senaat heeft met 292 tegen 16 stemmen een motie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aan gedrongen, stappen te doen om een „ge vaarlijke wedergeboorte" van het na zisme in Duitsland tegen te gaan. Slechts de communisten stemden tegen! WEER TWEE MOORDEN DOOR MAU MAU Vier leden van het genootschap vandaag opgehangen Advocaat D. Pritt. de'Britse verdediger het proces tegen Jomo Kenjatta en vier anderen die worden beschuldigd van Mau Mau-activiteit. heeft gisteren aan Britse parlementsleden geseind, dat de wijze, waarop het proces wordt gevoerd, niet rechtvaardig is. In het gebied van Zuid-Nyeri in Kenia zijn door een Mau Mau-bende twee Afri kaanse aanhangers van de regering ge dood en één gewond. In de loop van vandaag zouden viei inheemsen, die ter dood waren veroor. deeld wegens Mau Mau-moorden worden opgehangen. Honderden patiënten Londenaars lijden aan mistziekte De ongekend zware mist die Londen deze week hield omvat, lijkt de oorzaak te zijn van een geheimzinnige borstziekte, waaraan honderden Londenaars thans lijden. In de zieken/huizen heeft men ïr alle zalen extra-bedden gezet, om hel grote aantal patiënten te kunnen hei bergen. In het begin van deze week meldden zich ongeveer 500 mensen per dag met borst- en ademhalingsklachten bij hun dokters. Atoomduikboot kan lang onder 't ijs blijven „De Nautilus (de eerste Amerikaanse atoomduikboot), welke onafhankelijk zal zijn van de atmosfeer der aarde, zal lange tijd onder ijs in de Noordelijke Poolzee kunnen varen. Het maakt geen verschil, of het Ijs stevig of zacht is, zolang er maar voldoende water is.Aldus ont hulde schout-bij-nacht Homer Wallin gisteren in tiet blad Colliers. Volger» Wallin wordt er gewerkt een apparaat om zuurstof aan het water te onttrekken; mogelijk is dit apparaat spoedig genoeg gereed, om in de Nauti lus te worden gebruikt. Mr Stikker plantte Nederl. tulpen in Londen De Nederlandse ambassadeur in Enge land, mr D. U. Stikker, heeft de eerste van 30.000 tulpenbollen een kronirxgs- geschenk van Nederlandse bollenkwekers voor de bevolking van Londen gisteren in het Battersea Park te Londen geplant. Men hoopt, dat de tulpen, die hun bloei tijd in Mei hebben, op de kroningsdag (2 Juni) nog zullen bloeien. Duitse duikboot bij Kiel opgevist Enige dagen geleden is ter hoogte van Kiel een duikboot opgevist. De West- duitse zeepolitie heeft thans uitgemaakt, dat het de Duitse onderzeeër ..U 923" is. Men gelooft, dat de duikboot in Februari 1945 gezonken is nadat zij op een mijn was gelopen. Aangenomen wordt, dat de commandant, eerste luitenant Heinz Froemmer-Caru. met de gehele beman ning van 47 koppen de dood gevonden heeft Volgens een mededeling van de politie zijn tot dusver de geraamten van 16 per- n aangetroffen. Vermoed wordt, dat ook verscheidene vrouwen, vluchtelingen uit Gdingen (Danzig) die naar Sleeswijk- Holstein gebracht zouden worden, aan Prins was getuige bij huwelijk in Londen Prins Bernhard is gisteren getuige geweest bij het huwelijl 40-jarige Engelsman W. de Mf meen bedrijfsleider van Engeland, met mej. Pamela Mary Rum- bold. De Prins en de heer De Mier zijn bevriend. Prins Bernhard kwam Donder dag in Engeland aan en keerde gisteren ns land terug. Zó ziet het IJsselmeer er uit aan de Oostkant, bij Urk en Lemmer. Een geweldige ijsvlakte, gevormd door op en onder elkaar gescho ven schotsen, wordt langzaam door de wind voortgestuwd. Prins Bernhard beperkt sportbeoefening Prins Bernhard zal op medisch advies ophouden met de beoefening van paard- springen en ski-lopen. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat enige maanden geleden bij een me disch routine-onderzoek is gebleken, dat de Prins een lichte beschadiging van een wervel heeft overgehouden uit het auto ongeluk, dat hem in 1937 op de Muider- straatweg bij Diemen is overkomen. Dit heeft geleid tot bovengenoemd ad vies, dat geheel onderschreven is ge worden door de medici, die de Prins on langs in het Walter Reed-hospitaal te Washington nogmaals hebben onderzocht. De gezondheid van de Prins laat overi gens niets te wensen over. Tegen de be oefening van sporten als paardrijden. zwemmen en dergelijke bestaat 3°en eivel bezwaar. Slechts dienen bij zondere risico's te worden vermeden. Twee Franse militaire toestellen zijn gisteren in midden-Frankrijk neerge stort. In totaal kwamen zes man om het leven; één vlieger werd ernstig gewond. Frankrijks positie in Noord-Alrika Herkenningsteken der Marokkaanse rebellen scherp geslepen schoentrekker TN FRANS NOORD-AFRIKA, Marokko, Tunis, Algiers, is het, na de felle uitbarsting, momenteel betrekkelijk rustig, maar-de Franse autoriteiten houden rekening met nieuwe incidenten. Daarom worden de uitgebreide veiligheidsmaatregelen voortgezet. Nog steeds arriveren Senegalezen, de gevreesde troepen, in de centra, waar de onrust het hevigst is. De Senega lezen waren in Rabat en Port Lyautey in gereedheid gehouden. De Groot- Moefti van Egypte heeft opgeroepen tot een „heilige oorlog" om de volken van Noord-Afrika te bevrijden van het Franse imperialisme. Inmiddels heeft te New York, de politieke commissie de Arabisch-Aziatische resolutie verworpen, waarin de vorming van een „commissie van goede diensten" werd bepleit. Allereerst iets over de juridische kant van de zaak. De Arabisch-Aziatische lan den eisten een commissie van goede dien sten, die had moeten bemiddelen tussen Frankrijk en Tunesië over de toekomst van het protectoraat. Er waren 27 stem men tegen, 24 vóór, bij 7 onthoudingen. Evenals Amerika, Engeland en Frankrijk, ook Nederland tegen. Daarna bemiddeling. De betekenis is dus, dat de V.N. in dit geval achter Frankrijk stond en het de misère van een bemiddelende cómmissie heeft bespaard. De Assemblée moet nu nog haar fiat geven, maa vereiste twee-derde meerderheid zal wel worden behaald. Na Tunis, beginnen van middag de debatten over Marokko. Frankrijk treedt krachtig op; 167 beto- HE Waardering ET doet goed te lezen dat ook de overheid het werk van de „geestelijke verzorgers" onder de ge- emigreerden weet te waarderen. Aan deze waardering geeft minister Suurhoff in de thans verschenen memorie van antwoord bij zijn begroting duidelijk uitdrukking. De minister heeft er zich blijkbaar van op de hoogte laten stellen dat tal van deze geestelijke verzorgers hun belang rijke werk verrichten onder moeilijke omstandigheden. Deze omstandigheden zijn vaak ook moeilijk in financieel op zicht. Het zijn offers die hier worden gebracht De regering verleent, waar dit mogelijk is. steun in de kosten van de emigratie dezer geestelijke verzorgers. De minister acht het niet juist, de staat een deel van het traktement dezer mensen voor zyn rekening te doen nemen. Wij vermoeden, dat dit laatste stand punt door velen zal worden gedeeld. Maar dan ligt hier een taak buiten het staatsverband, opdat deze mensen gehol pen worden hun werk te doen. Een offer zal het altijd blijven. We zouden hét met ons offer alleen wat kunnen ver lichten. Ook daar ipR is deze week in de Tweede Kamer gesproken over integra tie en daarbij is terecht de mening ken baar gemaakt, dat politieke integratie niet kan bestaan zonder economische. Zonder de laatste zou de eerste in de lucht komen te hangen. Aan luchtkaste len hebben we ook op dat terrein geen behoefte. Wil echter economische integratie wor den bevorderd, dan moet ook worden ge dacht a3n sociale. Het economische beeld in een land wordt nu eenmaal sterk be ïnvloed door wat ir terrein is bereikt. Daarom kunnen Suurhoff ii memorie van Tweede Kamer, dat i werd met 45 tegen 3 stemmen de Latijns-gers zijn tot een jaar gevangenisstraf v Amerikaanse resolutie aanvaard, ogende directe onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië, dus zonder V.N.- DAT de kapitein W. G. N. en zes ma trozen van het Ned. schip Stad Maas tricht (5800 ton) in Genua ieder tot 500.000 lire (f3000) boete zijn veroordeeld wegens tabaksmokkel. DAT het ledental van de Chr. vakbe weging in het derde kwartaal met 829 toenam'tot 178.957. DAT door staking en uitsluiting in Nov. 4736 arbeidsdagen verloren gingen (4927 in Oct., 9670 in Nov. 1951). DAT is opgericht een coöperatie van metaalverwerkende bedrijven Smecoma, voortgekomen uit de vakgroep Smederij (Baanstraat 16, Utrecht). DAT in Nederland per hoofd van de bevolking jaarlijks 100 eieren worden verbruikt, hetgeen minder is dan in alle andere landen van West-Europa (Ver. Staten: 400 stuks). DAT in Zutphen 1(4 jaar is geëist tegen de 19-jarige W. uit Deventer, die een mislukte moordaanslag pleegde op zijn vroegere verloofde, L. van T. DAT de eeuwenoude eiken draagbal- ken van het Venlose stadhuis door de houtwormen bijna geheel vernield zijn, en de raad mét de ambtenaren ijlings elders zijn ondergebracht. DAT dr J.^Spaander. dir. van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid, be noemd is tot alg. directeur en dr A. C. Brandwijk directeur wordt voor de lei ding van het toegepast wetensch. onder zoek en de productie. DAT de St. Crt van gisteren o.a. bevat een wijziging alg. vergunning toerisme, een besluit voor de werkloosheidsver zekering en wijziging beschikking invoer van vleeswaren uit Duitsland. DAT muzikanten, voetballers en bok sers uit Kcrkrade in Mei 1953 op bezoek gaan in de Franse mijnwerkersplaats Sains en Gohelle. DAT van 30 Nov. t/m 6 Dcc. vier ge vallen van kinderverlamming voorkwa men, 65 van diphterie (20 in Den Haag) en 200 van roodvonk (76 in Z.-Holland). DAT de financiële hulp van V.P.R.O.- luisteraars Voor Alb. Schweitzer nu al is toegenomen tot een bedrag van f 104.000. DAT het nieuwe rijksinternaat voor moeilijk opvoedbare meisjes (12-15 j.) in Driebergen officieel is geopend. DAT de torpedobootjagers Banckert, Evertsen en Van Galen, de fregatten Van Amstel cn De Bitter en de duikboten Zwaardvis en Zeehond tot Maandag een beleefdheidsbezoek aan Huil brengen. DAT o DAT het probleem van de spoorweg overgang bij de Overschiesestraat te Schiedam (verbinding Beneden Maas- Den Haag) wordt opgelost door een om legging van het verkeer over een reeds bestaande brug oordeeld, de arrestaties duren voort en telkens worden militaire versterkingen in allerijl naar bedreigde Arabische wij ken gestuurd, als de onrust weer oplaait. De Franse troepen schroomden niet de machinegeweren te richten op de ingang van dc Moskee te Casablanca, waar de menigte een dreigende houding aannam. Thans blijkt, hoe perfect de opstand georganiseerd was. Een organisatie, uit „cellen" bestaande, waarvan de leden elkaar niet kenden en het herkennings teken een metalen schoentrekker was. scherp geslepen als een scheermes. Een groep van 6000 man moest de politic af leiden en een andere groep haar in de rug aanvallen. Gisteren hebben in Tunis demonstranten een geweer afgeschoten in een restaurant, waar politiemannen een maaltijd gebruikten; naar een militaire vrachtauto werd met handgranaten ge worpen. De Bey van Tunis schünt nog steeds ziek te zijn. In Parijs heeft de politic een Inval gedaan in de kantoren van de Alge rijnse nationalistische beweging. Er wer den 10.000 exemplaren van het partijblad in beslag genomen en een aantal Koord- Afrikanen gearresteerd. dat land op sociaal te instemmen met zijn thans versche len bij het voorstaan economische integratie aan de sociale integratie niet geheel voorbij mag zien. Zijn wij al te ijdel, wanneer we menen dat anderen van wat op sociaal gebied- gedaan moet worden een en ander van ons kunnen leren? Dat geldt niet voör alles (ook wij hebben onze wensen en onze critiek), ,maar voorlopig toch wel voor genoeg dingen. Onbevredigend TFfAT minister Suurhoff thans in zijn memorie van antwoord opmerkt met betrekking tot zijn beide staatssecretarissen is onbevredigend. Deze beide staatssecretarissen waren voordien secretaris-generaal en directeur-generaal aan hetzelfde departement, waaraan zij thans reeds 'geruime tijd staatssecretaris zy-n. Bij hun benoeming tot staatssecreta- ~ie zjjn geen nieuwe secretaris-genei aal directeur-generaal benoemd. Deze functies worden nu door anderen waar genomen. Voor wat betreft minister Suurhoff ls -u het onbevredigende, dat uit niets blijkt, dat hy hierin verandering wil brengen. Met andere woorden: er komt nog altijd geen secretaris-generaal en nog altijd geen directeur-generaal. Dat een secretaris-generaal en een directeur-generaal staatssecretaris wor- den, is iets, dat zij zichzelf laten welge vallen. Zij hebben daarmede een ambte lijke functie vaarwel gezegd en een poli tieke aanvaard. Dat is vrijwillig gedaan. De duidelijke wijze waarop zij thans een ambtelijke stoel voor zich gereserveerd houden, moet een onaangename indruk maken. Werkloosheid hoger dan vorig jaar Eind November 138.600 Eind November waren er 138 600 werk lozen. van wie 30 400 geregistreerde D.U.W.-arbeiders. Er waren 9000 vrou welijke werklozen. In October waren er 120 200 werklozen. In November van het vorige jaar 121-800 Het aantal werklozen in de nijverheid in November 1952 was 59.100 (October: 49.100, November 1951: 47 200). Eind No- vember 1952 waren er 28 900 werklozen in de bouwnijverheid en 11.200 in de metaalnijverheid. Verdere werkloosheids cijfers voor November 1952 zijn: land bouw 14.300 (Oct.: 8900. Nov. 1951: 14 900). Handel 5900 (Oct.: 5700. Nov. 1951 4400). Verkeer: 12.300 (Oct.: 11 600. Nov. 1951 8800). Kantoorpersoneel, amb tenaren cn onderwijzend personeel: 8500 (Oct.: 9000, Nov. 1951: 8000). ANWB juicht over het nieuwe wegenbeleid KNAC vraagt overleg over proef-mobilisatie De A.N.W.B. is er verheugd over dat de Tweede Kamer op voorstel van minis ter Algera besloot 22V4 millioen extra beschikbaar te stellen voor de wegen bouw. Men ziet hierin een radicale koers wijziging in het wegenbeleid, gesteund door een streven naar werkverruiming. Het wegennet is niet meer een sluitpost op de begroting! De K.N A C. verwacht dat de noodzaak van dc gisteren aangekondigde proef- mobilisatie van motorrijtuigen zal wor den ingezien. Zy vraagt echter minister Staf met haar in overleg te treden om zo spoedig mogelijk het publiek nader te kunnen voorlichten. WEERBERICHT Plaatselijk buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enkele buien en in de nacht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuidwest en Noordwest. Ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 8.4116.29; maan 556— 1402 uur. Maandag: zon 8.42—16.29; maan 717— I 1434 uur. Op 17 Dec N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1