Nederland heeft in Irak uitstekende kansen |De geschiedenis van Amerika Volgend jaar feestgave voor Sonnevanck: 100.000 leden t0t lid V8n de Slaten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 Opkomend land met enorme toekomst mogelijkheden (Van onze correspondent Alfred van Sprang). BAGDAD, December. IN HET LAND van de Eufraat en de Tigris, waar de olie in toenemende mate winsten afwerpt, liggen voor Nederland mogelijkheden waaraan men tot nu toe eigenlijk onvoldoende aandacht besteed heeft. Irak is een land in opkomst. In de nabije toekomst zal men alleen van de olie al ovei 600.000.000 gulden per jaar kunnen beschikken. Een groot deel daarvan (70 zal gebruikt worden om het land naar Westers voorbeeld te ont wikkelen. Men wil nieuwe wegen en bruggen bouwen. Men wil het vele water van de grote rivieren gebruiken om de dorre woestijnen te bevloeien en men wil de uitgestrekte moerassen elders droogleggen. De landbouw moet gemoderniseerd worden en ihen heeft uitgebreide plannen voor een eigen industrie. Vooraanstaande experts uit het buitenland zijn aangewor ven om Irak te helpen deze plannen te verwezenlijken. adviseur op het gebied van gemeente' Nederland speelt hierbij een rol van betekenis. De gehele drainage-afdeling van het nationale planningsinstituut be staat bijvoorbeeld uit Nederlandse inge nieurs onder leiding van ir P. de Gruyter. Verder zijn er een wegenbouwkundig ingenieur en een architect aan dit insti tuut verbonden. Dan is er een Nederlands Internat, treinen stoppen gij weer in Arnhem Van 5 Januari af zal het grensstation Zevenaar voor de internationale treinen geen gelegenheid meer bieden voor visi- €e' tatie en stopplaats voor reizigers, maar 1(!5n zullen deze treinen weer in Arnhem stop- pen, en wel aan het nieuwe vierde per- ro'n. Dit betekent een enorme vooruit- gang. daar men thans ook in Arnhem kan ïdet uit. 0f instappen. Er komen visitatie- ht£ lokalen en een wisselkantoor. lig'J Het betreft hier de Rheingold en de 6* Holland-Italië-Express. In Mei a.s. wor- indt den de internationale treinen nog uit- hebj gebreid. Hofdame mevr. De Beaufort M ter aarde besteld LjJ Koningin Juliana en Prinses Wilhel- J mina hebben gisteren in het paleis Het .8jLoo een laatste bezoek gebracht aan het 8 j stoffelijk overschot van mevr. L. F. de 'Beaufort, geboren Baronesse van Har- denbroek, in leven dame du palais van Koningin (later Prinses) Wilhelmina. Bij de begrafenis in Ugchelen waren 's mid dags tientallen leden van het paleisper soneel aanwezig. Er waren kransen van de Koningin en de Prins, van Prinses |Wilhelmina, de Nat. Federatieve Raad an het Verzet en de voormalige LJK.P. Ds J. E. Tuininga, Doopsgezind predi- idnujkant in Den Haag, sprak een enkel woord, ïllenj ""'Beperking van de invoer van nylonkousen Zoals bekend, heeft de minister van jEconomische Zaken in April van dit jaar besloten de bestedingsmogelijkheid export-bon-us-dollars voor de im- .-an nylonkousen te beperken. Tot dusverre werd deze beperking rijwel niet toegepast. Thans zal echter beperking op de aanvankelijk voor- »men wijze toepassing vinden. Mr H. F. van Leeuwen voorzitter Centrale Beleggingsraad Aan jhr mr dr L. H. N. Bosch ridder Rosenthal is op zijn verzoek ontslag (verleend als voorzitter van de Centrale ieleggingsraad, met dankbetuiging. Hij opgevolgd door mr H. F. van ;n. thans lid van deze raad. ken. een statisticus voor de landbouw, een visserij-expert, een docent in geogra fie en prof. Schermerhorn houdt zich hier met luchtkartering bezig. Aan het Royal College of Medicine in Bagdad docei een achttal Nederlandse medici van kin dergeneeskunde tot chemie. Een ni« groep Nederlandse ingenieurs is juist geworven en er zijn ook meer Nederland se doktoren onderweg. De Nederlanders zijn zeer in trek. Ze beschikken niet alleen over de kennis ervaring waar men hier behoefte i heeft, maar tevens over de juiste menta liteit om met de mensen om te gaan. Moeilijkheden en teleurstellingen ontmoe digen hen niet zo gemakkelijk. En wat heel belangrijk is in deze nationalistische streken: Nederland is een kleine natie zonder politieke invloed op andere landen. Export van intellect Er schuilen hier echter veel grotere mogelijkheden voor Nederland dan het verschaffen van uitstekend-betaalde (som mige Nederlanders verdienen hier f3.000 per maand) posities aan enkelingen. Ten. slotte moeten alle plannen ook uitgevoerd worden. Er is geen enkele reden Nederland ook hier niet een rol bij spelen. Hier liggen de kansen vooi Nederlandse aannemers en uitvoerders en de Nederlandse industrie Als eerste heeft het technische bureau Nedeco (Netherlands Engineering Consultants) enkele mensen naar Bagdad gestuurd ter voorbereiding van het bouw bruggen over de Tigris. Enkele andere bedrijven staan klaar om een bescheiden kantoor in Bagdad te openen. Zij zullen eg zeker in slagen opdrachten Het is niet moeilijk voor hen om bij de uitvoering er van de Nederlandse indus trie in te schakelen. En Irak is slechts eer begin. De andere landen van het Midden oosten verkeren eveneens in een periode van opkomst. Nederland en de Nederlan ders hebben daar ook een naam, die klinkt als een klok. En met de export van kaas. gloeilampen en chocoladerepen zijn heus niet uitgeput. We hebben veel n te bieden. Een vooraanstaande Irakees zei onlangs min of meer schertsend over de toe nemende activiteit van Nederland in dit deel van de wereld: „De Nederlanders komen terug..!...?" Daarmee doelde hij op de langvervlogen dagen toen Neder land een machtige positie in de landen om de Perzische Golf had. Er is geen enkele reden waarom Nederland niet terug komen nu Indonesië weinig mogelijkheden meer biedt. We worden hier bovendien ook gewaardeerd! VARA voert actie voor „Def^oop" Morgen zal in het avondprogramma van de VARA een begin worden ge maakt met een grote radio-actie voor het hospitaal-kerkschip De Hoop. De bekende Ome Jan van Zutphen treedt als promotor op- In aansluiting op een klankbeeld „De Hoop doet leven" zal hij de eerste woorden- van aanbeveling spreken. Op Tweede Kerstdag organi seert de VARA een prijsvraag in het kader van deze actie. Men verwacht door deze actie tenminste de sterk ver ouderde medische installatie van De Hoop te kunnen 11 12 IS „Kom niet aan Nieuw-Guinea Australië waarschuwt Djakarta per postzegel (DOOR G. 1. PEELEN) De jonge staat Israël leed in de afge lopen weken een zwaar verlies door het overlijden van de president Chaim Weiz- man. de eerste sinds de totstandkoming van de eigen Israëlische staat. Afb. 1 geeft een van de twee rc zegels weer. die uiting moeten geven de droefheid der natie. Op bijzonder zorgde, stijlvolle wijze gaf het ministerie van posterijen door een speciaal rouw- couvert aan de voornaamste philatelisten -in het buitenland kennis van dit o lijden en van de afbeelding van de rc zegels die in voorbereiding waren. West-Berlijn krijgt ter vervanging de stadsgezichtenserie een nieuwe reeks frankeerzegels met portretten van dienstelijke en bekende Berlijners uit de geschiedenis. Het eerste tweetal ver scheen reeds. Een van vier pfennig (afb. 2) ter ere van Carl Fried-rich Zeiter (1758—1832), componist en dirigent Berlijn, die vooral bekendheid verwierf door de liederen en koren die hij com poneerde op teksten van zijn vriend Goethe. Naast hem. afb. 3. eveneens verdienstelijk Berlijner, zij het ook dat diens bekwaamheid weer op heel ander terrein lag. Het is Werner von Siemens, (18161892) stichter van de wereldbe roemde firma Siemens und Halske, een der grondleggers van de electrotechniek. Hij heeft vele uitvindingen op zijn naam staan: de electrische wyzertelegraaf, de dynamo, het naadloos met gummi isole ren van electrische geleidingen, enz- Op afb. 4 eert Portugal prof. Gomes Teixeira, d.e honderd jaar geleden werd geboren. Hij was jarenlang professor aan de universiteit van Coimbra en Porto, in de wiskunde. Veel wiskundige publicaties staan op zijn naam. Afb. 57 zijn vooral voor Nederland interessant en bemoedigend! Op het Australische deel van Nieuw-Guinea werden tot nu Wijnland Leif de Gelukkige berm t ven club n bij s d*t ■gaden r Hare 1. In het jaar 986 had Erik de Rode zich in Groenland gevestigd. Op weg daarheen raakte het schip van Bjame Herjulfson uit de koers en passeerde een vlak land, dat onmogelijk Groen land kon zijn. Bjarnc leek dat land niet bepaald aantrekkelijk en ging dan ook niet aan wal. Hij was zeer waarschijnlijk de eerste blanke die Amerika had zien liggen. 2. De zoon van Erik de Rode, Leif, kocht later het schip van Bjame en ging in het jaar 1000 met 34 man op weg om het door Bjame waargenomen gebied nader te verkennen. Op ver schillende punten begaven zij zich aan land en tegen brachten zij ook hun materialen aan de wal om houten huizen te bou wen. Zij vonden wijnranken met drui ven en dus gaf Leif het nieuwe gebied de naam Wijnland. Teruggekomen van deze ontdekkingsreis gaf men hem de naam van Leif de Gelukkige. 3. Thorvald, de broer van Leif, v:us van mening dat het nieutce land te weinig grondig onderzocht was. Leij bood hem aan met zijn schip nogmaals naar Wijnland te varen. Thorvald wr- trok daarop met een bemanning van 30 koppen en overwinterde op dezelfde Plaats als Lei/. De 2omer daarop ont moetten zij 9 inboorlingen, waarvcn zij er 8 doodden en de negende in zijn boot ontsnapte. 4. Later werden zij door een grote overmacht van inboorlingen aangeval len en by dit gevecht werd Thorvald dodelijk verwond. Zijn manschappen overwinterden nog in hun kwartier en in het voorjaar van 1005 keerden zij naar Groenland terug met belang'.ilc nieuws voor Leif. Nu ontstond een levendig verkeer tussen Groenland cn Wijnland doch later had Europa het bestaan van deze landen volkomen vergeten. Dit is uia't de sagen verteilen betreffende de ontdekking van Amerika. gewoon de Australische postzegels ge bruikt sinds 1937. toen men bij gelegen heid vap de kroning van George VI dit gebied ook met een zegelreeks vereerd had. En nu opeens, ook in postzegelkrin gen onverwacht, komt er een serie van 15 zegels uit, van de laagste waarde tot en met een pond. alleen voor dit gebied, onder de landsnaam Papua New Gui nea. Dit is niet toevallig en geeft te den ken. Meermalen heeft Australië het niet onder stoelen of banken gestoken, dat het er geen vrede mee hebben zal, indien Indonesië dit gebied, overeenkomstig zijn eis. toegewezen zou krijgen. Nu men in Djakarta steeds driester die eisen naar voren brengt, en ook Portugees Timor. Brits-Noord-Borneo, Serawak, „en an dere gebieden onder vreemd bestuur" ir hun eisen Opneemt wil Australië blijk baar nog eens nadrukkelijk onderstrepen: „Pas op! Handen th-uis! Dit is ons ge bied; Eenzelfde reactie als van Portugal, waarop ik al eerder wees, bij het ver schijnen van nieuwe series voor Portu gees Timor, Drie van deze vijftien zegels beeld ik voor U af: 5. een Papua gezin, marr, vi en kind. op de waranda van hun huis, afd. 6. de hoogste waarde van 1 pond. een inboorling aan het vissen met pijl en boog, afb. 7, het tappen van rubber. De laatste maand van het jaar. staat, philatelistisch. altijd in het teken van de weldadigheid Dan verschijnen de Pro- Juventutc- en de Rode Kruiszegels in de meeste landen. En er zijn zoveel prach tige staaltjes van grafisch kunnen onder, dat we U door een kleine bloemlezing daaruit willen laten meegenieten, al is het jammer, dat U daarbij de kleuren mist. vooral bij dg Zwitserse vlinders- Bijzonder origineel is de ontwerper van het Turkse Rode Kruiszegel, ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Turkse Rode Kruis, dat daar, anders dan j ons. door een rode halve maan wordt ngeduid. Op afb. 8 zien we een duif. et een stuk verband in zijn snavel, aarmee een gekwetste hand verbonden wordt. Zowel Amerika als Canada gaven symbolische voorstelling van het Ro de Kruiswerk, die voor zichzelf spreekt, al wint Canada het ver in vormgeving en uitvoering, bij alle overeenkomst die er verder ook bestaat tussen afb. 9 en 10. Zwitserland verrast ieder jaar opnieuw door zijn prachtige Pro Juventute-zegels. De laatste drie jaar staan ze in het teken de inheemse insecten, nadat eerst de Alpenbloemen enige jaren aan bod geweest zijn. Steeds zijn dit voortreffe lijke staaltjes van kleurendruk. Afb. 11 geeft het „onze-lieve-heers-beestje". afb. 12 het koolwitje, 13 het blauwe gentiaan- lindertje en 14 een mooie, warmbruine nachtuil. Vooral de dierenverzamelaars zullen met bijzondere vreugde deze prachtige insectenaanwinst begroeten. Wedstrijd voor Nederlandse componisten Minister Oals heeft voor Ned compo nisten een compositiewedstryd uitge schreven voor een werk voor één in strument (bij voorkeur piano of orgel) zonder begeleiding, of voor één zang stem zonder begeleiding. De duur van het werk mag niet meer dan 10 minuten zijn Er worden prijzen uitgeloofd van ƒ750, ƒ500 en ƒ250. De Commissie van Advies bestaat uit prof. dr A. Snijers, prof. Hendrik Andriessen en dr Anth. v. d. Horst. Gegadigden moeten hun nieuwe compositie (die nog niet uitge voerd mag zy'n) inzenden aan de secre taris van deze commissie: B. Wa-gemans. ministerie van O., K. en W., afd. kunsten, Bureau Muziek en Dans, Prin- sessegracht 21, Den Haag. Bij de inzen ding moet een couvert zijn met het motto laam en adres. Inzendingen vóór 1 Juli 1953. De bekroonde composities wor den op rijkskosten vervaardigd bij Do- Vervanger algemeen inspecteur van rijkspolitie ALs vervanger van de algemeen inspec teur van rijkspolitie is met ingang van 15 September j 1. aangewezen de dirige rend officier der rijkspolitie le klasse Th. B. W. van de Viervloet, commandant van het gewest 's-Hertogenbosch. De BRAND- en ZEE ASSURANTIE MIJ van 1842 declareert 14 pet dividend over verplicht gestort kapitaal. Moet er 'n Hervormd dagblad komen? Men schrijft ons van Hervormde zijde: MEN kan het een wat vreemd, mis schien zelfs wat precair, vereohijn- vinden, een vraag als deze in een blad als dit ter discussie -te stellen. De lezer moge dan op de voorgrond we- dat de redactie ons niet om deze beschouwing heeft gevraagd en wij de inzending van dit artikel zelfs niet met haar hebben overlegd. Zij ontvangt het ad libitum en mocht er mee doen, wat iet alle haar toegezonden maar on gevraagde kopij niag doen: terzijde leg gen. j menen echter, dat wij deze vraag toch in een christelijk dagblad moeten kunnen bespreken. Niet om het goed recht van zulk een dagblad te verde digen. Dat is aan elke redactie van een zodanig blad voldoende toevertrouwd, ook al bestaat er binnen de Hervormde Kerk geen eenstemmigheid over het ka rakter van een dusgenaamd christelijk dagblad. Maar dat is minder, nu or in de Hervormde Kerk wel op meer punten belang geen eenstemmigheid heerst. E vraag, die ons bezighoudt is een andere. Ze is ons weer voorgelegd binnen de Hervormde Kerk over de al of niet wenselijkheid van eén Her- ormd dagblad is geschreven en ge sproken. Met name in het maandblad der „Jonge Kerk". Ook daar en op zichzelf is de vraag et nieuw. Wij menen te weten, dat reeds tijdens de oorlog en onmiddellijk na ernstige overwegingen hebben plaats gehad om inderdaad een Her- md dagblad te gaan uitgeven. Het kan zelfs zijn, dat men toen een „psy chologisch moment" heeft laten voorbij gaan. Immers, er was toen nog geld wellicht en dat is er nu niet Maar, in de „vindenstijd", die in ieuwe ontwikkeling der Hervormde Kerk tal van nieuwe dingen bracht ele arbeidsvelden ook binnen haar taak n roeping, zou een dagblad een kans an slagen hebben gehad. Ook al zulk een onderneming misschien later geschreven zijn op een zekere kerkelijke overmoed, die het beraad en de verant woordelijkheid mogelijk zou hebben overvleugeld. Het ware te vergeven ge- t op een moment, dat een Kerk uit de kluisters trad, waarin zij al te lang TJ7IJ geloven, dat in 1945, onder de omstandigheden van het ogenblik, het goed is geweest, dat geen Hervormd dagblad ontstond. Er kon immers ver wacht worden, dat vele gedachten var ieuwing, die in een gezamenlijk ge sprek tijdens de bezetting wij den- aan het I.K.O. waren naar vorer gekomen, op een of andere wijze toch kristallisatie zouden vinden ia eer pers, die dan wel niet Hervormd zou zijr of heten, maar tooh christelijk, nu moge lijk hiermede rekening gehouden kor worden met die nieuwe gedachten. Ook, al zou de uitwerking minder snel en minder direct kunnen geschieden als deze of gene aan Hervormde kant dacht of wilde. In de verdere ontwikkeling der Her vormde Kerk is en dat moeten wij elkaar rustig en open kunnen zeggen door de christelijke dagbladpers wel eens al te veel de mogelijkheid ontno men om bij het lezerspubliek, dat vooi een (belangrijk) deel udt Hervormden bestaat, begrip te wekken voor veel, dat menigeen al te nieuw en al te progres sief scheen. Het heeft dn de christelijke dagblad pers wel eens teveel eritiek gevonden, openlijk of bedekt, en er is wel eens teveel van leer getrokken en ook op verkeerde gronden of veronderstellin gen, tegen wat zich binnen de Hervorm de kerk voltrok en zich nog steeds aan het voltrekken i6. In het kort en vrien delijk gezegd: teveel negatieve in plaats van positieve aandacht. "PtAT had zijn oorzaak. Een oorzaak, die, naar onze mening, één van voornaamste zal blijven zijn, waar een Hervormd dagblad niet mogelijk De ohristelijke dagbladpers is, in haar ene uiting meer en sterker dan in haar andere, de ene krant ook meer dan de andere, altijd geestelijk verbonden het christelijke leven, de ohristelijke ganisatie en de christelijke politieke partij. Op een of ander vlak kunnen de lezers van een christelijk dagblad zich altijd wel vinden, ook al kon dit vlak wel eens kleiner zijn dan men aan zijde zelf wel denkt. Maar de Hervormde Kerk telt onder haar leden aanhangers uit diverse po litieke partijen, en ten minste twee daar van noemen zich niet christelijk. Zij onder haar leden georganiseerden C.N.V. en N.V.V. De Hervormde Kerk heeft uitdrukkelijk gezegd, dat zij deze keuzen zeer beslist moet overlaten aar de persoonlijke geloofsbeslissing harei Theologisch is de Hervormde Kerk /enmici een eenheid. Er is om hierbij te laten dus een Hervormd kerkvolk, maar er is op tal van punten het kerkelijk en openbaar leve: geen gemeenschappelijke mening. T^EN Hervormd dagblad zou reeds daarom altijd slechts een deel dat Hervormde kerkvolk bereiken e gelang over bepaalde vragen ge schreven wordt, afwisselend een kleinere of grotere groep der kerkleden bestrij- maar tezelfder ogenblik ook een niet te verwaarlozen groep niét. Want het spreekt vanzelf, dat een Hervormd dagblad, dat een officieel- kerkelijke signatuur draagt, ook al is geen lid der Generale Synode persoon- voor de inhoud verantwoordelijk, noch de synode in haar geheel, toch de het huidig Hervormd kerkelijk handelen en wandelen zou moeten trek- volgen. Zoals ook het Weekblad „De Hervormde Kerk" zulks doet, zc der direct officiële spreekbuis te 2 an de dagelijkse leiding der Kerk. Maar ook dit weekblad, hoe groot lezerstal overigens ook een verschijn sel dat op zichzelf aandacht verdient, omdat het behoort tot de nieuwe dingen de Hervormde Kerk die een zekere algemene ingang hebben gevonden wordt niet door alle leden der Kerk ge lezen. Er zijn groepen en gemeenten, die het beslist niet willen lezen, omdat zij critlsch gestemd zijn tegenover de koers, die de Hervormde Kerk volgt. i daarom ■gste een dagblad blijven van een deel der Her vormde mensen. Op dat deel zou een dagblad ongetwij feld kunnen drijven. Het is er groot genoeg voor. Maar, dan komen de technische kant van de zaak, zulk dagblad zou dan toch allen, die het n, zoveel mogelijk alles moeten at is alleen reeds redactioneel gesloten. Er zouden d-us „kop-edities" n verschijnen, met „onderredac- regionaal of provinciaal en mis schien voor enkele grote steden nog erder gedifferentieerd. Dit is kwestie van outillage en van geld. De eerste zou misschien zijn te verkrijgen, als de grote kapitalen, die er voor eist worden, beschikbaar zijn. Wij dat zij dit niet zijn, althans niet op dit ogenblik. Maar dan ds er verder nog de vraag ia de journalistieke leiding, uitgebreide redactiestaf, lid in elk geval moet weten, dat hij beidt in een verantwoordelijkheid een gelijkgerichtheid met de leiding der Kerk. Wij betwijfelen het, of zulk een staf ware te vinden. mening de rekening te blijven houden met het feit, dat de ge dachte die telkens weer uitgroeit tb een wens omtrent een Hervormd dag blad, althans een dagblad van Hervorm de signatuur (gesteld dat op alle terrei nen die een dagblad moet bestrijken, van een eigen Hervormde en algemeen aanvaarde visie sprake is) levend blijft naarmate zij zelf de Hervormde Kerk, haar problematiek, haar leven onder ons volk, haar plaats als grootste Protestant se Kerk in ons midden, teveel doet schuil gaan onder dat nefativisme, dal wij noemden, in plaats van het positief in het licht te stellen. Met andere woorden: de christelijke dagbladpers heeft het grotendeels eigen hand of zij tegemoet wil komen aan de vragen, die er niettemin toch omtrent een eigen Hervomd dagblad leven. Indien zij op de .problemen, die in de Hervormde Kerk aan de orde zijn. aan de ontwikkeling, die van daarmt plaats vindt, niet alleen critische, ook voorlichtende aandacht geeft, zo ruim mogelijk, is naar onze mening een Hervormd dagblad niet nodig. Maar men dient dan te zien, dat de Hervormde Kerk met begrip wordt gemoet getreden. Het wil ons voorko men, dat wanneer leidende kringen de Hervormde Kerk dit eveneens zien, zij zich slechts zullen verheugen de verantwoorde aandacht, die de Kerk en haar doen en laten vindt. TJP7ANNEER in het bovenstaande ligt opgesloten, dat er christelijke dag bladen zijn, die wel over de Hervorm de Kerk schrijven, maar in een geest, die teveel de controversen en divergen ties binnen de Hervormde Kerk (al of niet opzettelijk) vergroot en een deel van het kerkvolk, lezer van de christe lijke krant, verwijderd houdt beste bedoelingen van zijn kerk feite niet-kerkelijke redenen, dan behoeft de redactie van het blad waarin dit ar tikel verschijnt zich dit slechts zeer be trekkelijk ter harte te doen gaan. Zij immers toont, door de medewerking van Hervormde deskundigen voor de voor lichting harer lezers, dat zij de Hervorm de Kerk de plaats wil geven, die zij ver- Daarbij behoeft gerechtvaardigde eri tiek niet te ontbreken. Deze behoort de voorlichting. Zulk een voorlichting heeft dit blad meer dan eens gegeven. Wij herinneren aan de artikelen het Huwelijksrapport, geschreven door een Hervormd predikant, lid der betrok ken commissie, alsmede aan die ovei de Kerkorde. Wij menen, dat wanneer de gehele ohristelijke dagbladpers op deze wijze aan de Hervormde Kerk een publici- teits- en voorlichtingsmogelijkheid v leent, naast het eigen weekblad, dat heePt en dat van ander karakter moet zijn dan een dagblad, de vraag een Hervormd dagblad niet meer acuut behoeft te zijn, omdat dan elk christe lijk dagblad zijn faak blijkt te verstaan ten aanzien van een zo belangrijk gees telijk verschijnsel in ons volksleven als de Hervormde Kerk is. Aetherpiraten gaan de gevangenis in Wegens het clandestien uitzenden van radioprogramma's heeft het Leeuwarder gerechtshof de scholier M. J.t de grond werker A. v. d. L„ de broodventer J. S. de bakkersbediende A. J., allen uit Emmen, veroordeeld tot resp. 4 weken. 1 week, 2 weken en 3 weken gevange nisstraf met gedeeltelijke verbeurdver klaring der in beslag genomen goederen. De rechtbank had hun leder 50 boete 1 maand voorwaardelijk met ver beurdverklaring opgelegd. De monteur H, de V., zijn collega W. E. en dc elec- tricien J. B. waren veroordeeld tot 1 maand met verbeurdverklaring. Zij be hielden hun straf, maar de verbeurdver klaring werd niet bevolen. Boekbespreking Ik heb de eer te require ren door mr F. Couvée, uitg. Van Loghum Slaterus te Arnhem. Onlangs is bij de uitgevers Van Loghum Slaterus te Arnhem verschenen merkwaardig boek, getiteld „Ik heb er te requireren", belevenissen van officier van Justitie, door mr F. Couvée, vroeger officier van Justitie en advocaat-generaal te 's-Hertogenbosch. Het boek geeft een alleraardigst in zicht in de gang van strafzaken. De ver houdingen van de rechters tot het Open baar Ministerie en tot de advocaten en de verdachten worden op geestige en on derhoudende wijze beschreven. Vooral geestig is de beschrijving van de sla pende rechter en de slimme advocaat, ok wordt terecht gewezen op onpartijdigheid van de rechterlijke macht. Deze beschouwingen worden aange vuld en geïllustreerd door beschrijving van enige belangrijke strafzaken die de schrijver zelf heeft behandeld, waaruit blijkt, hoe nauwkeurig het Openbaar Ministerie deze belangrijke strafzaken behandelt en waarin tevens de schrijver waardering uit voor de politie en de deskundigen; ook onze stadgenoot dr Hulst wordt geprezen om zijn scherp zinnigheid. Het boek is een aanwinst voor de praktijk van het strafrecht en ook voor onze litteratuur. Het is geschreven m fraaie, eenvoudige Nederlandse stjjL Daarom kan ik ieder aanraden het te lezen, zowel leken als juristen en maat schappelijke werkers. Een waardevol ge schenk! De prijs is 4,90 en bet feit, dat de op brengst van dit werk ten goede komt aan de J. P. Heyestichting te Oosterbeek, Vereniging voor verzorging en opvoeding van zwakzinnige kinderen van alle ge zindten, maakt het kopen nog aantrek kelijker. P. E. Briët Het Amsterdam van Justus van Maurik door C. J. Kelk. uitg. Van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Meer en meer openbaart zich het stre ven, schatten uit de litteratuur van voorbije tijd opnieuw onder de aandacht van het publiek te brengen. Dumas, Dickens, Jules Veme, Brontë en nog vel» anderen, die alleen nog maar voortleef den in antieke deeltjes in afgelegen hoekjes der boekenkasten, verschijnen opnieuw, sommigen gelukkig in het oude bijpassende pakje, anderen helaas opgedoft in het moderne ge waad van deze tijd. Wellicht is de zucht om zich in deze onrustige, jachtige dagen voor een ogen blik terug te trekken in een tijdperk van koets en beurtschip hier de (onbewuste) oorzaak van. Zo is ook Justus van Maurik, de Am sterdamse tabaksfabrikant, en daarbij auteur van talrijke bundels schetsen uit het leven van de kleine man en van enkele toneelstukken, opnieuw uit het stof der vergetelheid gehaald en door C. J. Kelk aan het Nederlandse volk ge presenteerd. „Om, Amsterdam", zo schrijft Kelk in zijn voorwoord, „cirkelde Van Mauriks bestaan. Hij volgde Amsterdam in zijn overgang van de oude naar de nieuwe tijd met minutieuze aandacht en gaf dit weer. gedragen door zijn grote liefde voor deze stad". Niet voor vorsers en nieuwsgierigen is deze bundel schetsen opnieuw uitge geven, maar ter wille van die velen dia nog weten, dat men niet alleen van mensen en dieren, planten en bloemen, maar ook van een plek op aarde onzin nig kan houden. Uiteraard missen deze schetsen het diep-psychologische van een Brontë, het humoristische van een Dickens, hel spannende van een Dumas en het avon tuurlijke van een Veme, zodat het da oubolligheid van Van Mauriks stijl, da genegenheid voor zijn stad en het ontrem- rend menselijke van zijn vertellingen zijn, die ons deze selectie leesbaar moe ten maken. Dit kan. Onder voorwaarde, dat men het boek niet achter elkaar tracht uit te lezen. V. M. „Onder de titel „Man en vader" Is bfj de uitgeverij La Rivière en Voorhoeve een boek over de man, zijn leven en zijn speciale moeilijkheden verschenen. Aan dit boek hebben één vrouw en zeven mannen meegewerkt. Deze mannen heb. ben resp. de functiea van paedagoog, psycholoog, psychiater, predikant, leider van een bureau voor huwelijks- en ge zinsmoeilijkheden, sexuoloog en littn* In alphabetische volgorde zijn de na men van de medewerkers: mr A. Bou- man, dr N. J. Hommes, ds G. Lugtigheid, mevr. A. M. de Moor-Ringnalda. dr J, C. Roose. dr Joh. van der Spek. Chr. W. J. Teeuwen en A. Wapenaar. Naast zovele boeken over de vreuw en haar problemen is een boek over de man zeker iets heel nieuws. Topjaar voor sanatorium achter de rug rijk programma voor de boeg Het bekende sanatorium Sonnevanck Harderwijk bestaat in October 1953 45 jaar. Bij deze gelegenheid denkt het bestuur van het Suppletiefonds een bij zonder cadeau te overhandigen aan de Vereniging tot Christelijk Hulpbetoon n Tuberculoselijders, die het sanato- im exploiteert. In plaats van de bijna .000 leden, die er nu reeds zijn, hoopt -n met een „feestgave" van 100.000 leden te kunnen aankomen. Om dit re sultaat te bereiken is een stevige propa ganda ingezet. Hoe nodig deze actie is zette de voor zitter der vereniging, ds C. J. Sikkel, in de gistermiddag te Amsterdam gehouden algemene vergadering uiteen. „Sonne vanck" is nl. bezig zich le vernieuwen. Het bestuur is doende met de verwezen lijking van een rijk programma. In de eerste plaats moet er een nieuw kinder paviljoen komen. Het euppletiefonds brengt de gelden hiervoor ten bedrag van 5 ton bijeen. Verder moeten een vernieuwde opera- tieafdekng en een beter geoutilleerd laboratorium worden gebouwd, terwijl de plannen voor een n.euwe kerk met recreatiegebouw, waarvoor het geld genoeg bijeen is, ook eerlang kunnen worden verwezenlijkt. Het sanatorium, zei ds Sikkel verder. was het gehele jaar bezet, met een top. cyfer van 412 patiënten. Er is nog we| een wachtlijst, doch de wachttijd is ge ring geworden, een aansporing voor de betrokkenen om met naar neutrale inrichtingen te gaan. Ongeveer 120 ope- re ties zijn verricht. Het jaarverslag van de secretaris, de C. van der Zaal uit Harlingen, memo reerde dat op 12 November jl. de 8000e patiënt is opgenomen. Het bestuur wor stelt voortdurend om tot een sluitende begroting te komen, doch is hierin no* niet geslaagd. De vergadering machtigde het bejtuu» een huis aan de Singelstraat 2 te Deven ter aan te kopen, da', dienst zal doen aie bureau van het suppletiefonds. Provinciale Staten van Zuid-Hol land De heer J. C. Sebrama, die benoemd Zuid-Holland ter voorziening in de va cature wijlen mr E. J. M. H. Bolsius K.VP) heeft zijn benoeming niet aan genomen. Thans Is C P. Vergouwen te Voorhout benoemd verklaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5