Minister JUgera ziet door de bomen het bos nog wel terdege Principieel betoog over Zondagsrust; Biesbosch-motie ingetrokken „Nieuw Guinea houden is geld weggooien" Van het erf van School en Kerk Tegen uitholling JEUK? DDD Toch is het zo!- 2 DONDERDAG 11 DECEMBER 19S1 Begroting van Verkeer en Waterstaat aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) IN DE AFGELOPEN NACHT, tegen half vier, heeft minister Algera in de Tweede Kamer zijn eerste begroting van Verkeer en Waterstaat zondei hoofdelijke stemming aangenomen gezien. Helemaal zonder emoties was de behandeling niet verlopen: de heer Burger (Arb.) was ontevreden ovei het beleid met betrekking tot de inpoldei'ing van de Biesbosch en de voor koming van wateroverlast voor Dordrecht en diende daarover een motie in. Zij werd echter weer ingetrokken, nadat de bewindsman toegezegd had, de Kamer op korte termijn een nota te zullen zenden, mits deze ook op korte termijn zou worden behandeld. Als kamerlid had mr Algera reeds de faam, met zeer veel kennis van zaken te kunnen spreken over verkeers- terstaatsaangelegenheden. Deze faam heeft hij gisteravond bevestigd. In een helder betoog dat bijna drie en een half uur in beslag nam, beantwoordde hij de zestien sprekers, die wel zeer uiteenlo pende onderwerpen ter sprake hadden gebracht. Zoveel zelfs, dat de bewinds man het wijze besluit nam, zich te be perken, aangezien, zoals hij het uitdrukte, het opnoemen van de onderwerpen alleen al zeer veel tijd zou vergen en het gevaar zou ontstaan, dat men door de bomen het bos niet meer zou zien. Mr Algera groepeerde zijn antwoord rond enkele hoofdvraagstukken, waaruit conclusies met betrekking tot zijn te voe ren beleid-konden worden getrokken. Deze punten waren: de Zondagsrust, de verhouding tussen overheid en vervoers wezen, de Europese integratie op ver keersgebied, de Rijnvaart, de openbare werken-politiek. toegespitst op het ver- ziltingsvraagstuk en de inpoldering van de Biesbosch. Daarnaast (de bewinds man behandelde deze het eerst) waren er allerlei kleinere zaken, die toch wel be spreking behoefden. Dat waren „dikke en dunne boompjes", die het gezicht op het „bos" niet al te zeer in de weg behoefden te staan. Zondagsrust Wat de Zondagsrust betreft, de bewindsman vroeger in de avond vooral was aangevallen door ir van Dis (SGP), nam de minister een positief anti- revolutionnair standpunt in. Persoonlijk zag hij de Zondag niet als een dag van de mens, maar als de dag des Heren, over eenkomstig het vierde gebod. Als minis ter was hij in zijn beleid gebonden aan de Zondagswet. Wanneer de nieuwe Zon dagswet behandeld zal worden, zullen er verschillen blijken, ook ten aanzien van sabbathistische en calvinistische be schouwingen. De minister verklaarde, bijv. bij het verlenen van vergunningen voor vlieg- feesten op Zondag enerzijds gebonden te zijn aan de Zondagswet, maar anderzijds was hij niet van plan, op die dag toe stemming te verlenen voor het gebruik rijkseigendommen, voorzover onder zijn departement vallen. Het reizen op Zondag dient niet uitgemaakt te den door de behoefte aan reizigersver- hiervoor is voor sor gen uitsluitend een sociale, voor de minis ter naast een sociale een religieuze. Algera was er zich van bewust, dat wij leven in een land met een bevolking van gemengde aard. Daarnaast hebben wij bijv. te maken met het verschijnsel, dat in jongelui uit de kroeg wil houden er daarom liever laat genieten van sport- waarvoor zij moeten rei- moet weerklank vinden brede kring. Dit betekent echter niet, dat niet door iedereen aanvaarde i waardeloos zou zijn. Integendeel, zij kan reformerend werken. Deze norm mag dan ook beperkend werken op het zigersvervoer. In deze zin was minister Algera van plan, zijn beleid te voéVen, kening houdend met de mogelijkheden, waarbij niet in iédere streek van het land een gelijke beoordeling kan plaats heb- Geen misbruik Ten aanzien van de verhouding tussen de overheid en het vervoerswezen zag de bewindsman vier trappen. In de eerste plaats de particuliere ondernemer, in de vorm van kleinbedrijf of geconcentreerd bedrijf. In de tweede plaats overheids bemoeiing met het vervoerswezen, volgens deelneming van de overheid in ten slotte volledige natio nalisatie. De concentratie ligt uitsluitend in het particuliere vlak, waarbij getoetst moet worden aan maatschappelijke; men. Voor het .personenvervoer langs de weg koos de minister'voor het streekver- voersbedrijf. Voor het beroepsgoederen- vervoer prefereerde hij de vorm van middenstandsbedrijf (geen streekver voer). De overheid mag slechts ve: op zich nemen, wanneer dit strikt nodig blijkt. Dat de overheid zelf als ver der optreedt, mag niet van invloed zijn op de taak ten opzichte van het vei als geheel. Zij mag geen misbruik maken van haar positie als belanghebbende. (Advertentie) wonden, kloven, geschaafde huid schermdijk langs de Noordelijke oever de Nieuwe Merwede. gecombineerd een overlaat aan de Beneden-Mer- wede. Tegelijk zal dan het Spui worden afgedamd en zullen op sommige plaatsen de dijken langs de Dordtschc Kil en het Hollandsch Diep worden verhoogd. Het watergevaar voor Dordrecht is dan ge neutraliseerd en de Biesbosch kan zon der gevaar worden ingepolderd. De heer Burger (Arb was het niet et het Biesbosch-beleid eens Reeds eerder had hij daarvan getuigenis afge legd. Hij was bang. dat de kosten per ha veel te groot zouden worden (hij kwam op f46.000 per ha), terwijl de werkgele genheid niet noemenswaard zou worden opgevoerd. Hij zag liever uitvoering in etappes: eerst de beveiliging van Bra bant, daarna beveiliging van Dordt en tenslotte zou dan nog ^|ns bekeken moe- feitelijk) Hij diende gering verzocht wordt, geen gelden uit te geven, vóór de Kamer aan de hand zich een nader oordeel het gehele vraagstuk zou hebben vormd. Hij wilde dus een breed debat deze aangelegenheid mogelijk ge maakt zien. Het lot van deze motie heb ben wij reeds in de aanhef vermeld- Mi nister Algera was bereid de nota in te zenden, omdat het hier gaat om een plan nationale betekenis, dat liefst de Rijnvaart instemming moet hebben van de grootst logelijke meerderheid van de Kamer. De bewindsman zegde ook toe. nota's in te zenden over de plannen tot bestrij ding van befc verziltingsgevaar. Ypenburg Tot slot vermelden wij nog iets van hetgeen minister Algera zeide.over min der belangrijke onderwerpen. De opmerkingen van de heer Visch (KVP) over het vliegveld Ypenburg wil de hij nader overwegen Deze had n-1. gevraagd, ter voorkoming vgn ongeluk ken. cp Ypenburg bij-vestiging van een militaire basis geen vliegschool onder te brengen cn evenmin gelegenheid te la ten voor het oefenen van sportvliegers. Hij vreesde n-L moeilijkheden bij het tegelijk opereren van snelle en langzame vliegtuigen. De oplossing zag hij in het aanleggen van een apart veld in het Zuidwesten des lands De spoorwegongelukken hadden de be windsman diep getroffen. Inderdaad is de oorzaak ervan gelegen in personeelsfou- ten en niet in technische onvolkomen- De minister zal alles doen om vertra ging in 't kleine Rotterdamse spoorweg plan te voorkomen. Er is een lijst a spoorwegkruisingen, die vrij moeten men. Hierop staat onder andere Delft. De'reorganisatie van de NIWO (Ned. Internationale Wegvervoers Organisatie) moet op korte termijn haar beslag krij gen. 's Ministers geduld op dit pifht raakt' uitgeput. De samenstellende organisaties moeten eindelijk" eens tot overeenstem ming kómen. Verdwijning van de watertollen op prl. maire vaarwegen zal kraentig worder b<vor^erd- De haven-plannen voor Katwijk er Scheveningen draagt de minister eer goed hart toe. maar om financiële rede nen kan nog niet teruggekomen worden op het besluit van het vorige kabinet, Wereldnieuws in zakformaat DE VIERDE verjaardag van de „dag der mensenrechten" werd in de gehele wereld gevierd door radiouitzendingen, redevoeringen, tentoonstellingen en film. In het hoofdkwartier van de V.N. te Nèw York heeft Lester Pearson, voorzitter van de Assemblée, de afge vaardigden van zestig landen toege sproken. DE VOORZITTERS van Amerika's twee grootste vakbonden hebben aangeboden hun ontslag in te dienen, indien zulk een stap bevorderlijk zou zijn voor de samenvoeging van deze twee bonden. Het betreft hier dus de C.I.O. en de A.F.L. IN WEST-DUITSLAND begint de druk kersstaking te verlopen, nadat partijen het eens werden over de loonsverogin. gen van 7 tot 9 pfennig. DE AUSTRALISCHE premier, Robert Menzies, zal op 15 December een be zoek aan Brussel brengen. Menzies neemt momenteel deel aan de confe rentie van het Britse Gemenebest te Londen. TE NEW YORK heeft de federale rechter het verzoek verworpen om de terecht stelling uit te stellen van Julius en Ethel Rosenberg, die in 1951 ter dood werden veroordeeld op beschuldiging van atoomspionnage. Een eerder zoek om herziening van het vonnis eveneens afgewezen. De berechting zal nu begin Januari in de Sing Sing ge vangenis te New York plaats vinden. DE AMERIKAANSE regering heeft van Rusland geëist, het Amerikaanse trans portvliegtuig terug te geven, dat op 19 November 1951 door Sowjetjagers boven Hongarije tot landen werd ge dwongen. Kunnen de Russen hieraan geen gevolg geven, dan neemt de Ame rikaanse regering genoegen met eer flinke schadevergoeding, plus een ren te van zes procent. HET ITALIAANSE douanepersoneel pro clameerde gisteren een 48 uursstaking, waarbij al het burgerlijke personeel van de douanebureaux op de Italiaanse wegen, havens en vliegvelden betrok ken is. IN TURKIJE, te Istanboel, werd heime communistische organisatie ont dekt, in verbinding staande met het „comité van Jong Turken" te Parijs. Via dit comité zou de ondergronds werkende communistische organisatie in direct contact staan met Moskou. Een aantal Turkse intellectuelen werd ge arresteerd. MOSKOU WORDT steeds luxueuzer ei zal binnenkort een nieuw hotel vai 1000 kamers rijk zijn. Het zal verrijzen in de nabijheid van het Kiev-station op de Westelijke oever van de Moskowa. Uitbreiding der hotelaccomodatie vormt een bekn"rijk onderdeel van de huidi ge bouwp.o inen waarbij gerekend is op 4000 nieuwe hotelappartementen. DEL^G^ 'IES LIT de Arabische landen zullen h door de communisten geor ganiseerde vredescongres, dat te Wenen gahouden wordt, bijwonen. Uitvoerig stond de bewindsman stil bij de Europese Integratie, waarbij hij op de standaardisatie van spoorweg wagons, de plannen voor een Europees wegennet, integratie van de waterwegen. Het vervoer is pas dan geïntegreerd, zo zeide de bewindsman, wanneer het beleid in de verschillende landen ondér één noemer is gebracht en bovendien, wanneer een gemeenschappelijke ver voersmarkt is verkregen. Ook ging de bewindsman uitvoerig in op de Rijnvaart, voor Nederland van zo groot belang. Hij hekelde de Duitse po gingen, waarschijnlijk uit verkeers-poli- tieke overwegingen, met de bedoeling een Duitsé Rijnvloot op te bouwen, waar door de Nederlandse, zeker met betrek king tot het inter-Duitse vervoer, .in de reserve gedrongen wordt. Hij was blij, dat alle andere Rijnlanden deze discrimi nerende maatregelen hebben veroordeeld als in strijd met de Akte van Mannheim. Zijn beleid zou op dit stuk van zaken gericht zijn op strijd voor de beginselen deze grondwet voor de Rijnvaart: vrijheid en gelijkheid voor dé schippers uit de deelnemende landen. De bewinds- deed een klemmend beroep op Duitsland, in dezelfde geest metterdaad te gaan handelen. Biesbosch Met betrekking tot de Biesbosch ver klaarde de minister zich de laatste dagen losgemaakt te hebben van het standpunt, ingenomen door zijn voorganger, de heer Wemmers. Hij was afgestapt van de kop peling van het Biesbosch-plan aan de bestrijding van het verziltingsgevaar. Daardoor was de zaak veel eenvoudiger geworden en lag de oplossing voor het af wenden van dreigende water-overlast voor Dordrecht voor de hand. De keuze gevallen op het maken van een Frans Goedhart (P.v.d.A.) meent: Proefballonnetje van ds Zandt (S.G.P.) over gezantschap bij het Vaticaan (Van onze Parlementsredacteur) KRACHTENS MIJN GEREFORMEERDE beginselen ben ik een tegen stander van het gezantschap bij het Vaticaan, aldus gistermiddag ds Zandt (S.G.P.) bij de voortzetting van de algemene beschouwingen over de begroting van buitenlandse zaken. Hij heeft, met zijn fractie-genoot ir Van Dis, een amendement ingediend, teneinde de opheffing van dit ge zantschap -te bevorderen. Ds Zandt geloofde zelf niet, dat het zou worden aangenomen, maar nu de Kamer van nieuwe samenstelling is wilde hij wel eens zien, hoe zij op de indiening zou reageren. lijk gebied heerst, door de overmacht overspannen nationalisten over meer standige lieden. Verontwaardigd was hij over het in het Indonesisch parlement met modder gooien naar de Nederlandse militaire missie. Deze is daar op Indonesisch verr zoek en niet, omdat wij zelf dat zo graag wilden. Nederland behoeft heus geen te doen, de misiie weer „te laten Inderdaad, veel kans. dat het amende ment wordt aanvaard is er niet. De ver houdingen liggen geheel anders dan op 11 November 1925. toen door aanneming van een overeenkomstig amendement- Kersten het kabinet-Colijn tot heengaan werd gedwongen. De aanvaarding werd ,in dat jaar meer geïnspireerd door de wens ter linkerzijde. Colijn te doen val len waarbij de toen nog Vrijzinnig Democratische mr .Marchant een bijzon dere rol speelde ^-. dan door werkelijke bezwaren tegen het gezantschap bij de Paus. Toen stemden van de coalitie-par tyen alleen de Christelijk Historischen tegen, hetgeen tot moeilijkheden onder de coalitie-genoten leidde. Het is een be kend feit. dat ook nu het merendeel der Christelijke Historischen niet geporteerd is voor het gezantschap bij het Vaticaan. Ds Zandt was een van de tien sprekers, die gistermiddag nog het woord hebben gevoerd. Daarmee was het totale aantal gestegen tot achttien. Minister Beijen. die gisteren reeds dankte voor de welwil lendheid, waarmee de beide bewindslie den op Buitenlandse Zaken waren tege- moetgetreden, zou hedenmiddag antwoor. den. Een groot deel van de debatten wai 'gisteren weer gewijd aan de verhouding tot Indonesië en wat daarmee samen hangt. Mr De Graaff (KVP) had blijk baar nog enig heimwee naar de aanvan kelijk door de KVP met. vuur voorge stane „zware" Unie: 'hij waarschuwde tenminste, jlat men voorzichtig moet zijn met een nieuw samenwerkingsverband. Overigens was hij van oordeel, dat de band met Indonesië andersoortig moet blijven dan die met andere landen. Bij de onderhandelingen wilde hij ook het zelfbeschikkingsrecht, met name voor de Ambonnèzen betrokken zien, een mening, die de heer Ritmeester (VVD) met hem deelde. Beiden, aangevuld door de heer Stufkens (Arb.) bespraken voorts de be langen van de gerepatrieerden en de ge wezen Nederlands-Indische ambtenaren. De heer De Groot (Comm.) zeide met be trekking tot Nieuw-Guinea aan de kant van Indonesië te staan. De heer Goed hart (Arb.) gaf een levendig beeld var de chaos, die er in Indonesië op bestuur- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Huizen (N.-H.) H. Goedhart te Middelharnis; te Anderlecht- Brussel (Vlaams-Protestantse Gemeente) W. J. Sijthoff, hulpprediker te Echten (Dr.), die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) 1: te Zuidbroek H. D. Herksen te Onnen Predikant werd uit zijn ambt ontzet Het persbureau der Ned. Hervormd! Kerk deelt mede: Dr H. O. R. Baron Tuyll van Serooskerken, tot voor Hervormd predikant te Opijnen, is de Commissie voor het Opzicht var Provinciale Kerkvergadering van Gelder land uit zijn ambtsbediening ontzet, aan. Til te Opende. gezien hij enige tijd geleden zijn gemeen Rotterdam-Charlois ïe heeft verlaten zonder enige kerkelijke Veendam; te Rozenburg N instantie hierin te kennen en aan de op. inhuren": Onze houding moet zijn: graag of niet. Ten aanzien van Nieuw-Güinea was hij voor een internationale oplossing: al het geld, dat wij in dit land stoppen is weggegooid, omdat wij toch te zijner tijd dit land op zijn. minst moeten over dragen aan de autochthone bevolking. Een materialistisch standpunt ten top gevoerd, naar het ons voorkomt. Ds Zandt (SGP) wilde in geen enkele van souvereiniteitsoverdracht weten. Wijze woorden zijn er gezegd ove Europese integratie..Met name dr Bruins Slot (AR) hield een helder betoog. De integratie moet zich in hoofdzaak bewe gen op Economisch en militair terrein. Gezondheidszorg en onderwijs moeten in ieder geval in de, nationale sfeer wor den gehouden. De noodzaak van econo mische Integratie vond hij zo evident, dat men zich bijna niet voorstellen kan, dat zij nog niet verder gevorderd is. Een geleidelijke economische integratie achtte hij een onvoorwaardelijke voorwaarde voor politieke integratie. De heer Blaisse (KVP) had aan dit standpunt, dat ook door de regering is ingenomen, min of meer geknabbeld. Politieke integratie zonder economische achtte dr Bruins Slot onaanvaardbaar, omdat anders be langen worden prijsgegeven, met gevol gen, die nationaal niet meer opgevangen kunnen worden. Wel zag hij (deels for mele) moeilijkheden bij de uitvoering der plannen, maar, zo zeide hij, dat is slechts een scheutje scepsis in een beker vol enthausiasme. De heer De Kadt (Arb.) betreurde het, dat Nederland niet tegen de toelating van Spanje tot de Unesco had gestemd. De gebeurtenissen in Afrika vervulden hem met grote zorg. Mevr. LipsOdinot (Comm.) hield een zeer fel betoog tegen Amerika, dat de vrede bedreigt, terwijl Rusland sedert 1917 niets anders heeft gedaan dan een vredes-politiek voere TN de laatste decennia zien we, hoe de -*• maatschappelijke organisaties zich steeds meer aaneensluiten in grotere ver banden om zo met des te meer klem de belangen van hun leden te kunnen be hartigen. Zo sloten zowel in de werk nemerssector de Chr. bonden voor de verschillende beroeps- of branchegenoten zich aan bij de bekende, landelijke Chr. centrales als de Chr. Middenstandsbond en het Chr. Nationaal Vakverbond. Dit was een logische ontwikkeling, want naast de specifieke belangen van de Chr. bakkerspatroons of de Chr. bouwarbei ders moeten ook de gemeenschappelijke belangen van -alle Chr, werknemers en alle Chr. middenstanders behartigd wor den. Van veel later datum is het gebruik, ook de vakorganisaties van verschillende levensbeschouwing te bundelen in eer orgaan, dat gelegenheid biedt tot hel plegen van overleg in zake zuiver mate riële aangelegenheden en in vele geval len zelfs tot gezamenlijk stelling ne in het belang van alle werkgevers werknemers in een bepaalde sector. Zo ontstonden de bedrijfsunies van de arbei dersorganisaties en de federatie bij de middenstandsbonden. ■pvEZE laatste ontwikkeling nu, hoewel op zichzelf zeker niet te veroordelen, brengt bepaalde gevaren met zich mee, waarop we hier even de vinger willen leggen. Deze gevaren bedreigen- niet zeer de grote, sterke organisaties, rr des te meer de kleine, waarbij de be stuursleden allen in hun vrije tijd vooi hun bond kunnen werken. Zoals uit de practijk blijkt, is het ge vaar n.l. lang niet denkbeeldig, dat het zwaartepunt van het organisatieleven wordt verlegd naar zo'n federatief gaan. De federatie heeft dan een bureau met een zeer ter zake kundige directeur of secretaris. Vrijwel alle stukken komen bij dit bureau binnen en de functionaris is de vraagbaak van de organisatiebe stuurders. De federatie geeft het bonds orgaan uit, waarin dan de afzonderlijke organisaties enkele kolommen mogen vul len met het eigen bondsnieuws. De zaken marcheren goed en administratief is alles in de beste orde, maarin w de Chr. organisatie geruisloos ter ziele gegaan. De Chr. organisatie is gedegradeerd tot kiescollege voor het federatiebestuur, dat in alle opzichten naar buiten op treedt. En het federatiebestuur met de zo deskundige functionaris maakt verder in alle opzichten de dienst uit. Lapgs de wegen ziet men driehoekig bord, dat de automobilisten waarschuwt tegen een „uitholling over dwars" op de rijweg. Zo'n waarschuwing tegen een uitholling van een kleine, Chr, organisatie door te sterke binding aar een samenwerkingsorgaan in.het horizon tale vlak is in deze tijd helaas niet-hele maal onnodig. K, Drost Bruin te Beverwijk-Santpoort. .dankt: voor Drogeham en voor Sliedrecht P. Veldstra te Kantens. Geref. Gemeenten „.dankt: voor Leiden W. C. Laniain te Grand Rapids (V.S.), voorheen te Lei- Geslaagd: c d Brink tc Voorburg. HAARLEM. De classis Haarli EXAMENS WISKUNDE. •s-GRAVENHAGE, 10 Dec. Voor de akte iskunde M. O. K I is geslaagd M Buyjscn Rosmalen. a M H Kieft te Gerkesklooster Dr lr J. D van Manen, hoofd van de (deling wetenschappelijk onderzoek van het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage- ningen, heeft de Presidents Award, een van de belangrijkste prijzen op scheepsbouw kundig gebied in de Ver. Staten, verkregen. (Advertentie). Minister stelt voor: Bestrijding runderhorzel het gehele jaar lang In één jaar f 700.000 schede aan huiden Minister Mansholt heeft de Tweede Kamer voorgesteld het runderhorzelbe- sluit uit de bezettingstijd, dat op 15 Febr, zal vervallen, te vervangen door een wet telijke regeling. Volgens deze wet zal de verplichting tot het doden van larven runderhorzelvliegen niet meer alleen dn c'e maanden Februari tot en met Mei gel den, maar gedurende het hele jaar. In 1947 was van bij na'30 pet der in Ne derland geslachte runderen en vaarzen de huid beschadigd door de runderhorzel. Dit betekende een verlies van ruim f 700.000. Bij dit bedrag is nog niet inbe grepen de schade die de runderhorzel veroorzaakte doordat de vlees- en melk productie verminderde Tweede-Kamerleden: Gedwongen lidmaatschap E<V.O. ongewenst Sinds jaar en dag wordt in madden- standskrihgen de klacht gehoord dat de bijdrage aan de Eigen Vervoersorganisa tie (E.V.O.), die thans f 20 per jaar be draagt, te hoog is. Het is verschillende Tweede Kamerleden in verband hiermee niet duidelijk waarom de E.V.O. met haar 36.000 verplichte leden geen vrije organisatie kan worden, zo blijkt uit het voorlopig verslag van de Kamer verlenging van sommige bezettingsrege lingen. Algemeen drong men er voorts op aan de afschaffing der bezettings maatregelen te bespoedigen. Uitgifte bedrijven N.O. Polder Minister Algera heeft goedgevonden, :-dat de laatste toewijzing van bedrijven jin de Noordoostpolder voor dit jaar zal geschieden naar het inzicht van de Dienst van de Noordoostpolder-werken. Gega digden die geen bericht hebben ontvan gen, komen dit jaar niet in aanmerking. roep van de commissie om voor haar ti verschijnen, geen gehoor heeft gegeven De heer Van Tuyll van Serooskerket behoorde tot de groep predikanten er leden der Hervormde Kerk. die loop van dit jaar een proces hebben gc •oerd ter nietigverklaring van de Nieuw Kerkorde, doch wier eise stanties onontvankelijk werden ver klaard. (Advertentlei rabben. De helder vloei bare D.D.D. k PROMOTIES. LEI-DEN, 11 Dec. Gepromove< lp de_ a ..oor Aieeoraist^ Wijst» ictor ln de Letteren en Wijst jefschrift, geUteld ..Het dialec in-Duiveland" de heer A. ti te Rotterdam en thani DELFT, 10 Dec. Gepromoveerd tot docle o de technische wetenschap Ir J P Foi n K Rietema. Hun proefschriften warei iteld resp. De bereiding en toepassingen enige aromatische hydroperoxydeh. en S on the Compressibility of Flltercakes". AMSTERDAM, (Gem. Unlv 10 D< vorderd tot doctor in de letteren er begeerte op proefschrift, getiteld: Ent Into the History of g«|r—-jMiöis"-- and Terms up to luoo Grinten, geb. te Venlo. GRONINGEN. 10 Dcc. Op een proefscl getiteld „De geneeskunde bij logsvloot in dc 17e eeuw" is tot doctor ln de geneeskunde de heer Leuftlnk, geboren te Amsterd rt-Historical Fui - E. F. biologie: P J den sink. Den Haag; Knibbelcr. Den taal- en letterkui ex. sociologiei: D J) cand ex. klassid mej. L L de Jong (qj «j.DAVM Hintz stel en de heren F F W Kehrer. D J de vita. P J van Staveren, A'dam, Th H Het mans, Haarlem en C K J van Sambeek. S AMSTERDAM (Gem. Univ.), 10 Dec. Gi cand. ex. Engels mej. G L L H Stolk, A sterdam en cand. ex. theologie P Estie. Bi sum. A Burghoorn, Delft en A Duyvendi Apeldoorn. GRONINGEN, 10 Dec. Geslaagd: vc ex. Godgeleerdheid: K G de Noord, doet. scheikunde: mej. M H Deinema ningen. Aanv. doet. ex. natuurkunde Sicben. Kampen. GRONINGEN. 6 Dec. Geslaagd: a le ged. J F A M Vos, Tilburg: bevorderd ij tandarts: J J M C Tolhoek. Meppel. UTRECHT. II Dec. Geslaagd: car rechten: K O Th M Helsen. Eindhoven psychologie: R J A G bar Hllve Het lied der aethergolven VRIJDAG 12 DECEMBER. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuwj. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gr. 12.05 Idem. 1233 Lichte muziek. 1.00 Nw*. - - 1.35 Orgel. 2.05 Gram. 3.15 1.15 Planodi Boekbespreking^ r de tuin". 4.15 6.00 Grar Nieuws. lichting". 5.30 MiU- rtage. 5.40 Gram. 5 45 Fries progr. 6 30 Idem. 6.45 Huismuziek. 7.00 10 Reg. uitz.: „Verklaring cn toe- 7.30 Metropole ork. en solist. 8.00 t. 8.20 Lichte muziek. 8.50 „De uit- n het Heelal". 9.05 „Dre Klufie". !5 Kunstrubriek. 10.45 Avondover- 1.00 Nieuws. 11.15 Het Evangelie m 11.30—12.00 Gram. kleuters. VPRO: goed als nooit in het stadje. Ze herinnert zich dat „Ja zeker, maar 'k heb gezegd dat ik vannacht de buren, die als altijd bereidwillig ze hem een keer ontmoet heeft; dat was bij moe- alleen zou waken!" ditmaal vriende- ders begrafenis, toen hij voor zijn fatsoen niet Hij kijkt haar plotseling scherp aan, alsof die snakt ze wegblijven kon. Verder bemoeit hij zich niet met laatste woorden hem op een gedachte brengen die - erg hen, hij vraagt de jongens ook nooit eens een dag nog niet eerder bij hem "is opgekomen. of. wat te logeren. Maar nu zou hij 't wel eens „Zal ik u nog een beetje water geven?" vraagt in zijn hoofd kunnen krijgen om ze een van allen ze, het dek wat recht schikkend, of misschien alle drie in huis te nemen en daar „Nee, laat maar!" weert hij af, en dan ineens, zou zij zich dan maar bij neer moeten leggen, of zonder overgang: ze 't ermee eens zo»» zijn of niet. „Ik geloof nooit dat ik hier nog weer bovenop „Trees!" kom, Trees!" Ze staat haastig op en buigt zich over de zieke. „Waarom niet?" tracht ze hem te ontwijken. De hulp aanboden om te waken, heeft lijk afgeslagen. Wel is ze doodmoe naar rust, maar nu 't met vader opeens geworden is, wil ze dc verpleging niet aan ande ren overlaten. Stel dat het onverwacht afliep, en dat ze er dan niet bij zou zijn! Nee, dat nooit! 't Is rustig in huis, Rie en de jongens slapen. De wekker, die op een stoel voor 't ledikant staat en wiens driftig getik onder een doek wordt ge smoord, wijst tien minuten over half elf. Trees zit onbeweeglijk naast het bed. Ze heeft nog een kous willen stoppen, maar het ging niet: haar oogleden waren te zwaar. Af en toe dom melt ze van overgrote vermoeidheid een ogen blik in, doch bij 't mipste geluid, dat ze naast zich hoort of dénkt te horen, schrikt ze onmiddel lijk weer klaar wakker. Haar hoofd en hart zijn vol zorgelijke gedach ten, terwijl ze daar zit. De dokter heeft weer niet veel gezegd vanavond, maar aan zijn gezicht heeft ze wel gezien dat hij weinig hoop meer had. Ach, vader heeft het haar dikwijls erg moeilijk gemaakt, hij was bijna altijd knorrig en ontevre den. Maar ze vergaf het hem graag, want ze wist dat het een gevolg van zijn ziekte was. Ook deze dagen, nu hij haar onophoudelijk voor die zijn zoon niet kende door ANNIE SANDERS „Omdat jij de juffrouw niet weggestuurd zou hebben als er geen gevaar bij was. Je bent moe genoeg, voojr je pleizier blijf je hier niet zitten!" Trees zwijgt, ze beseft dat het nutteloos en bovendien verkeerd zou zijn, hem te misleiden. Hij geeft haar trouwens ook geen gelegenheid om tegenwerpingen te maken. „Ik zou voor jou wel willen dat juffrouw Maas kamp nog leefde!" zegt hij langzaam. „Ik weet wel dat je aan mij niet veel steun hebt gehad, ik heb zo weinig verstand van kinderen en je moe der je tweede moeder dan was mans ge noeg om ze op te voeden, daarom heb ik altijd aangenomen dat jij het ook wel kon. Maar als je er nou alleen mee blijft zitten.." Een hoestbui maakt hem het verder spreken „Wat is het vader?" JPP Hij knikt, niet in staat om te antwoorden; zijn zich Opeist, verpleegt ze hem met het grootste gelaat kleurt zich hoogrood; 't gewone teken dat onmogelijk, en terwijl zijn dochter hem liefderijk «--r een aanval op komst is. helpt, herhaalt ze in enigszins gewijzigde vorm Ze helpt hem overeind en ondersteunt hem tot wat Maaskamp haar eens heeft gezegd, toen ze de benauwdheid wat afzakt. Als hij weer ligt, do- zich beklaagde over het feit dat alles in huis op kinderen bij. Ze heeft na de dood van hun moe- delijk vermoeid na de telkens terugkerende mar- haar schouders neerkwam. der haar best gedaan om ze zo goed mogelijk op teling, laat ze hem voorzichtig een paar slokjes „Ik blijf er niet alleen mee zitten, vader. God te voeden, en eigenlijk heeft ze daar altijd alleen drinken. Zo gaat het bijna om 't half uur. 't Ver- is toch bij ons!" de wereld echter baast haar altijd, dat zo'n afgetobd lichaam de Hij ligt haar enkele ogenblikken zwijgend en aandachtig op te nemen, 't Is of hij haar nu, geduld" Ze is zo bang dat ze hem moet missen, en dat doet haar alle andere dingen vergeten. Dan komt daar bovendien nog de zorg om d$ voor gestaan. Voor 't oog WBJÊJÊM was er- nog vaderlijk toezicht, en als dat er nu strijd nog zo lang volhoudt. straks niét meer is als ze alleen met hen ach terblijft hoe zal het dan gaan? Zij is pas vier maar lang laat hij haar niet aan zichzelf over. en twintig geworden, zou dat oud genoeg zijn om „Trees, is 't al nacht?" de verantwoordelijkheid geheel te dragen? De neef van haar stiefmoeder, die tot toeziend voogd over de kinderen is benoemd, vertoont zich zo avond' Is ze er nog niet geweest?" Ze zit weer een paar minuten stil aan zijn bed, na al de jaren dat ze hem verzorgd heeft, voor de eerste maal werkelijk ziet zoals ze is. Dan, na een lange stilte, klinkt het met tussen- „Nee vader, 't is bij elven!" pozen uit het ledikant: „Waar blijft de juffrouw van hiernaast van- „God is bij onsBij mij ookIk heb 't l.ang niet altijd naar gemaakt!" 10.00 „Kinderen en Mensen- wijding. VARA: 10.20 Grarri. dio. 10.50 Orgel en zang. 11 ton. 11,45 Vocaal dubbelkwane Lichte muziek. 12.33 Sport en 1.00 Nieuws. 1.20 Dai 25 Radiofeullle- r de 1 2 20 tvlcugel. 2.50 Voord muzikaal intermezzo. 3.10 Fluit 330 Musette-orkest. VARA: 4 00 Lichte r ziek. 4.30 Voor 5.20 Muzikale c Ilcltaties. 6 45 „Denk 01 7.10 „Boeven, burgers beeld. VPRO: 7.30 „M01 richten. 8.00 Nieuws. 8.05 C 8.40 „Leven op de aar lopers van de Parnas 9.30 „Edam". klankbet Henri Salvador' Avondwijding. VARA: 11.00 Nieuws. 11.15 „In huwelijk en gezin". 11.30—12.00 Bariton en piano. Engeland, BBC 330 m. 1,00 Lichte muziek. 1.25 Gev. programma 155 Weerbericht. luwsbrlef. 10.30, Ge 9.00 Klankbeeld. 9.45 1. 10.15 Amerik. programma. 1100 Pianorecital, 11.45 Parlementsovi 0.03 N'euws. Engeland. BBC 1500 cn 247 m. 12,00 „Mrs. 5 30 Orgel 6 00 Amus muz. 6-30 Va- Orkest. en solist. 7 15 Causerie. 7.35 inbeantwoording. 745 Hoorspel. 8 00 vs. 8 25 Sport 8.30 Twintig vragen. 9.00 iltzendlng. 701 C.ra '00 .Le Polrler Poirlcr de Mfsè 3ram. 10.55 Ider Misère", opera. 9.15 ..Le ODera. (vervolg). 10.10 11.00 Volksliederen. 11.45- 12.00 Omroeporkest. 12 30 1.15 Orgel c 415 r 5.00 1 5.10 I 6 20 In- 10 Dech taal kwintet. 6.30 Vc 40 Gram. 8.15 Symphonie-ork. 1 de pauze: kunstoverzicht. 10.00 Nieuws. 10 10 Causerie. 10.15 Intern trsiteit 10 45 Omroepkoor. 10.55 11.00 Ni- Brussel. 484 Niéuws. 1.10. muziek, 4.25 Gram. 4.35 Licht Nieuws. 5.15 Gram 5.30 Viool Lichte muziek. 1.00 Televisie Lopik. VRIJDAG VARA: 20.13—21.45 Actualiteit; Weeroverz.cht; „H»t onstuimige hart'spel. :and. E Gebhardt. I natuurkunde thoven: idem (G): Kt KHI:JPHKa; c. Laren (N.H.), J G M Clae am. C Holshauer (cum lat S Levy, Terborg. N J de e. G A Zeelen, Leiden. D J tn; veearts-ex L H Wouda, in Soest. Hengelo (Gld.i. r\E JOHANNESBROODBOOM sinds overoude tijden in pultin in de landen rond de Middellands Zee, zowel in Zuid-Europa, als ij Afrika en Azië. Volgens overleverit, zou Johannes de Doper zich in dj 1 woestijn met de vruchten van de boom hebben gevoed, hetgeen uit verwonderlijk is, want ze bevatte' veel suiker. Tegenwoordig wordt 1 stroop uit bereid en een soort wijn voorts een stof die diént om gesaus! Bt tabak te aromatiseren. In Duitsla: werden bovendien de vruchten en a den van deze boom gebruikt voor J. bereiding van kofflesurrogaat. Deze moderne en vrij prozaïsd aanwending vermag ons echter if te boeien. We hebben grotere 1 wachting van zo'n oude boom. Hieij heeft hij de mensen zeker niet teleO gesteld, want de zaadjes werden vai gewichtseenheid in gebruik- genorol vai en dienden in de goudlanden vs Afrika voor het wegen van goud 3 in Indië voor het wegen manten. Bij de invoering van het kilo gr ar men-stelsel in de Westerse werd vond het karaat geen erkenning. 1 pj. de eerste plaats was men van opr' tlng dat de metrieke gewichten 1 doende in de behoefte voorzal maar bovendien varieerde het kanj van ruim 190 tot bijna 210 mil-lit en dat was de secure blanke, die n alleen zekerheid maar ook graag v voor zijn geld wil hebben, al te gortig. Maar tegen Ingeroeste gewoon! Fi is het moeilijk vechten en tervsloï heeft het internationale bureau 1 maten en gewichten moeten toest^ dat het karaat officieel werd vaiard, zij het dan dat er een waarde van 200. milligram aan toegekend en dat deze gewichtsejj - heid alleen gebruikt mocht word» voor de handel in parels en edels# nen. In de goudhandel heeft karaat Sl betekenis gekregen van een gehaM v aanduiding. f We hebben hier de merkwaarfl j~- heid, dat ons eigen graankorr gewioht het grein verdwenen t doch dat er nog steeds een plaat blijft ingeruimd voor de zaden v Johannesbroodboom, die we h! het geheel niet kenmen. We noemen zoëven het metridj stelsel van maten en gewichten, 7 stelsel nimmer door Engeland is vaard. En ook onze Marsha!l-vri( den gebruiken nog steeds de ou Engelse maten en gewichten. Mr nu het zonderlinge: ondanks he11 bruik van yards, gallons en poi: door de Amerikanen, is het metridj stelsel in de Verenigde Staten wettelijke Daarover morgen. (Nadruk verbod!

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2