Zwitsaletten COEBERGH'S m VADER Bij Beheersinstituut ten minste 265.000 verduisterd ZWITSAL ^Gevaarlijke Mist!! 2 DINSDAG 9 DECEMBER 1951 Minister Donker beantwoordt critiek Geen verzet van departement tegen Rekenkamer t"\E ERNSTIGE CRITIEK van alle Tweede Kamerleden op de gedragslijn der regering in zake de bewindvoering van het Nederlands Beheers instituut tot en met 1949 kan minister Donker niet afwijzen. Aan de an dere kant wil hü echter de vertraging in de afdoening van deze zaak niet aan onwil of schuld van de regering wijten. Van verzet tegen de Algemene Rekenkamer is volgens de minister geen sprake geweest. De minister is van oordeel dat de ad- betaald, in vijftien is de schade terug- ministratie van het Beheersinstituut en' de centrale controle daarop thans aan redelijke eisen voldoen. Het wetsont werp tot het aannemen door de Alge mene Rekenkamer van ontvangsten en uitgaven van het Ned. Beheersinstituut tot cn met 1949 dient om een streep te zetten onder een periode waarin van vele zijden min of meer verschoonbare fouten zijn gemaakt. Het ontwerp biedt de enige uitweg die thans mogelijk is, aldus de minister in zijn antwoord aan de Tweede Kamer. Het aantal gevallen van fraude door beheerders kan de bewindsman niet vol ledig opgegeven, daar in de beginperiode van het Beheersinstituut gevallen zijn voorgekomen die niet aan het hoofd kantoor bekend werden. Gegevens zijn verkregen omtrent 28 fraudegevallen irmee in totaal ƒ265.000 gemoeid In negen gevallen is de schade door ïamens de betrokkenen geheel terug- (Ad vertentie) KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met Regering stelt voor Verlenging van pacht bij verkoop van bedrijf In afwachting van de totstandkoming der nieuwe pachtwet hebben de minis ters Donker en Mansholt aan de Tweede Kamer voorgesteld het pachtbesluit op twee punten te wijzigen. Wanneer een verpachte landery bin nen de laatste vier jaar van de pacht- termijn aan een ander wordt overgedra gen (b.v. verkocht) moet volgens de ministers de pachtovereenkomst worden verlengd tot vier jaar na het einde van het jaar waarin de overdracht gebeurt. Dit betekent dat de pachter niet direct op straat komt te staan. Deze bepaling geldt echter niet, als de verpachte lan- derij wordt overgedragen aan (al dan niet aangetrouwde) kinderen, kleinkin deren of achterkleinkinderen van de ver- De tweede verandering die de minis ters voorstellen, houdt in dat beroep tegen een beslissing van de grondkamer of de centrale grondkamer mogelijk zal zijn indien de pachtprijs met 10 pet of meer wordt verlaagd. Tot nu toe was dit 15 pet. Op de eerstgenoemde wijziging is aan gedrongen door de Stichting voor de Landbouw, in overeenstemming met het voorontwerp van de staatscommissie-Van den Bergh. Wereldnieuws in zaklormaat WISJTNSKY. leider der Russische dele gatie bij de V.N.. gaat, aan boord var de „Liberté". vandaag terug naar Mos kou- ENGELAND Is er niet in geslaagd, een Brit benoemd te krijgen tot vlootbe- velhebber van de N.A-T.O. in de Mid dellandse Zee. DE WESTELIJKE Geallieerden zullen 90 oorlogsmisdadigers vrij laten bij -wijze Kerstamnestie. Momenteel zitten gevorderd maar niet of nog niet geheel terugbetaald en in vier is van terug vordering afgezien. In totaal is ruim ƒ98.000 terugbetaald. Een strafrechte lijke veroordeling is in vier gevallen itgesproken. Van de vijandelijke verzekeringsmaat schappijen die in ons land werkten, zijn x nu 42 geliquideerd. De opheffing van ie overige 51 maatschappijen is reeds er gevorderd. Nieuwe Beneluxbespre- king op komst In verschillende industrieën overeenstemming Belga meldt, dat het vaste comité van Beneluxministers op 20 dezer hoopt bij- te komen te Anneville om de resul taten te bespreken, welke tot stand ge bracht zijn in de onderlinge besprekingen tussen bepaalde takken van de Belgische Nederlandse industrie. Deze moeten goed en soms zelfs opzienbarend zijn. Er zijn overeenkomsten gesloten voor de kachelsmederij, de sigaren- en de papier industrie, en ook voor emailwerk. Voor de sigarenindustrie hebben de Nederland- vertegenwoordigers ingestemd met een voorgestelde extra-belasting op de Neder, landse uitvoer. Ten aanzien van de papier industrie is men tot overeenstemming ge komen over de prijzen op de Belgische markt of tot beperking van de uitvoer uit Nederland. Voor de meubel- en schoei selindustrieën is men nog niet tot een accoord gekomen. HULDE AAN EEN REDDER Naar aanleiding van het tragisch onge luk tussen Aalsmeer en Hoofddorp, waar twee personen in een takelwagen verdronken, schrijft de heer D. P. Luyen- dijk uit Voorburg, die van het gebeurde ooggetuige was: ,Nog ben ik onder de indruk van de buitengewoon heldhaftige wijze, waarop iemand zijn leven waagde om nog te redden wat te redden viel. Deze onbe kende (voor mij) ontkleedde zich en slaagde er met doodsverachting in de personen uit de cabine aan wal te bren gen. Verschillende omstanders hielpen hem daarbij. Tragisch, dat zijn werken vergeefs was. Van harte hoop ik, dat de redder geen nadelige gevolgen heeft ondervonden. Op het laatst kon hij niet meer'*. (Advertentie) Tweede De Rode Wraak ronde van arrestaties in Tsjechoslowakije Vrienden van Slansky, vijf oud-ministers, zijn gisteren in hechtenis genomen Naar het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjoeg meldt, is in. Tsjechoslo wakije een tweede zuiveringsronde aan de gang en zouden vijf oud-minis ters in arrest zijn gesteld. Aanvankelijk werd ook de naam van de (vroeger socialistische) vice-premier Fierlinger genoemd, maar dit berustte op een vergissing, aldus Tanjoeg. De vijf oud-ministers zouden zijn: Gre- gor (buitenlandse handel), generaal Svo- boda (defensie), Kopriva (politie), Erban (arbeid) en Kliment (zware industrie). Volgens Tanjoeg waren de gearresteer- i West-Duitsland nog 953 oorlogsmis-den vrienden van Slansky. de secretaris- dadigers gevangen. IN JOHANNESBURG werden zeven Europeanen gearresteerd, omdat zij hadden deelgenomen aan de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid te gen de apartheidspolitiek van Malan. PRESIDENT PERON heeft Miguel Mi randa. de financiële „goochelaar", die in den vreemde verblijf houdt, terug geroepen voor het uitvoeren van een nieuw vijfjarenplan. INDIA, HEEFT zich in een rapport, dat door premier Nehroe aan het parle ment werd voorgelegd, uitgesproken voor geboortebeperking, wegens de. te snelle, bevolkingsaanwas. DAVID KOHLER. deskundige in Noord- afrikaanse aangelegenheden, in dienst van het Amerk. ministerie van Buit. Zaken, had een auto-ongeluk, te wij ten aan gebruik van alcohol en bij zijn arrestatie, vond men op hem geheime documenten inzake Tunis en Marokko. IN BANGKOK heeft de politie een groot aantal personen gearresteerd, meren deels Chinezen, verdacht van commu nistische sabotage. TE TEL AVIV werd de auto van de Sow- jetgezant door onbekenden in brand gestoken. DE OPPERRABIJN van Roemenië, dr Mozes Rosen, heeft er de Zionisten beschuldigd, samen te spannen met fascistische, Brits-Amerikaanse impe rialisten. ter verspreiding van de leu gen. dat Roemenië een anti-semietische politiek voert. DE LAATST overlevende officier van de Titanic, welk schip in 1912 op een ijs berg liep en tengronde ging. is te Lon den op 78-jarige leeftijd gestorven. DE SNELLE, kogelvrije Mercedes-Benz van wijlen Göring. wordt op 16 Decem ber te Londen geveild. VOOR DE AMERIK. luchtmacht is eer automatische piloot voor straalvlieg tuigen vervaardigd, die de gehele taak van het besturen, het vinden vallen van het doel voor zijn rekening neemt, terwijl de echte piloot ..opzichter", bij zit. generaal der Tsjechoslowaakse nistische partij, die zes dagen geleden met tien andere voormalige Tsjechoslowaakse functionarissen werd terechtgesteld, op beschuldiging van hoogverraad en spion- nage. De zelfmoord van Biozek Italiaanse dagbladen hebben gemeld, dat Ladislas Brozek. de Tsjechoslowaak die vorige week dood in zijn hut aan boord van het Italiaanse passagiersschip ..Giulio Cesare" werd gevonden, in een afscheidsbrief aan zijn vrouw had geschre- i, dat hij door Russische koeriers achtervolgd en dat hij zich van het leven beroofde, omdat hij „het niet langer kon volhouden". Hy was op weg naaj huis, (Advertentie) Hoest Uw Kind....? Talm niet langer, grijp dadelijk in! [Om kinderhoest te bestrijden is er:l KJCINDER - H O N 1 NCM hij niet de hulp van de Italiaanse politii wilde inroepen, omdat dit moeilijkheden voor zijn gezin in Tsjechoslowakije met zich mede zou brengen. Hij zeide verder dat een Tsjechoslowaakse auto hem in Genua zou opwachten om hem recht streeks naar Praag te brengen. Volgens het Tsjechische blad „Noca Svoboda", aldus A P. uit Wenen, zijn de voorzitters van de arbeidsraden van twee grote Tsjechische fabrieken ontslagen, omdat zij dreigden in staking te zullen gaan, wanneer de arbeiders geen aardap pelen kregen. Zij worden er mede beschuldigd „indirect de sabotage va Slansky-groep voort te zetten". (Advertentie) verlovingsringen Uw juwelier kan ze U lever Mist en vorst blazen de aftocht Het gebied met hoge barometerstan den, dat enkele dagen het weer in grote delen van West-Europa beheer ste en vergezeld ging van veel mist neemt nu in betekenis af en koerst naar het Zuidoosten. Oceaandepres sies beginnen zich langzaam over de Britse eilanden en het Noordzeege bied in Oostelijke richting uit te brei den. Hierbij wordt zachtere lucht van oceanische oorsprong in Noordooste lijke richting gebracht. Onder invloed van het opdringen van deze zachtere lucht kwam in En geland afgelopen nacht nog slechts op enkele plaatsen vorst voorEen regen zone veroorzaakte er bovendien op verschillende plaatsen regen of mot regen. Het is te verwachten, dat de invloed van de oceaandepressie zich in de komende 36 uur ook steeds meer over onze omgeving zal uitbreiden. Dit zal tot gevolg hebben, dat de tem peratuur een langzame stijging onder gaat, waarbij de vorst geleidelijk naar het Zuidoosten zal worden terugge drongen. In Limburg en Oostelijk Noord-Brabant zal deze zich in ons land het langst nog weten te handha ven. Een frontensysteem van de oceaandepressie, dat nu over Engeland nadert, zal later enige neerslag kun nen veroorzaken. De wind zal daarbij wat aanwakke ren uit richtingen tussen Zuid en West. Aangezien op de Oceaan nog meer depressies in aantocht zijn en de algemene luchtdrukverdeling niet duidt op een spoedige aanvoer van nieuwe koude luchtmassa's naar West- Europa kan de dooi, wanneer deze eenmaal is ingevallen, tenminste en kele dagen aanhouden, aldus meldt het K.N.M.I. Ook K.V.P.-commissie: Vrijere loonvorming is mogelijk en wenselijk Het is wenselijk en mogelijk bij de hui dige sociale en economische omstandig heden van ons land over te gaan tot een vrijere loonvorming. Tot deze slotsom komt een commissie, ingesteld door het R.K. Centrum voor Staatkundige Vor ming, in haar rapport over een aantal problemen van de loonpolitiek. De commissie heeft rich beperkt tot die loontrekkenden, van wie arbeidsvoor waarden de goedkeuring behoeven van het College van Rijksbemiddelaars. Dit zijn de arbeiders die vallen onder het buitengewoon besluit arbeidsverhoudin gen 1945. De commissie wil niet terugkeren tot de loonvorming van vóór 1940. Men wenst een grotere verantwoordelijkheid en zelfstandigheid voor het georgani seerde bedrijfsleven. In de bedrijfstakken die daarvoor voldoende rijp zijn, dienen de bedrijfschappen t.a.v. de lonen en andere arbeidsvoorwaarden met veror denende bevoegdheden bekleed te wor den, zo menen de commissieleden. Nieuwe gezant van Peru deze week in Den Haag De gezant van Peru in Nederland, de heer E. GoybisoQo, heeft Den Haag ver laten om zijn post als ambassadeur t« Uruguay -te bezetteè. Zijn opvolger jk ons land, de heer Humberto FernaiwJ^-Davila zil, naar wordt verwacht, omstreeks 11 December uit. ,PariJs in 's-Gravenhage aankomen. Hij is ambassadeur in Paraguay geweest Garantieprijs suiker van oogst 1952 verhoogd Minister Mansholt heeft de garantie prijs voor de suiker van de oogst 1952 verhoogd met een bedrag, dat overeen stemt met de gemiddelde kostenstijging in de v jtenteelt. Als gevolg hiervan zal de gegarandeerde suikerprijs voor de producent van f 48 per 100 kg met 45 cent worden verhoogd, hetgeen een dien overeenkomstige verhoging van de bie- tenprijs mo, -Ijk maakt. Deze prijsver hoging heeft geen betrekking op de prijs voor de consument. Uitvinding om kortere bochten te maken Een fabriek van trailers in Rotterdam ze' binnenkort voertuigen, o.m. opleg gers en aanhangwagens, op de markt brengen, die veel kortere bochten kun nen nemen dan tot nu toe het geval v Een oplegger van 14 meter lengte zal bij een wegbreedte van 4 meter een keibocht kunnen beschrijven met i radius van 9 meter. De uitvinding be rust op de hydraulische overbrenging van de besturing op de achterwielen. Zou de bestuurder een te kleine bocht willen nemen, dan wordt deze besturing automatisch uitgeschakeld; dat voorkomt forcering of breuk. De vinding zou tevens een bandenbesparing van 100 pet betekenen, daar de achterwielen in de bochten meedraaien VICKS bSnIons Voor scheepvaartonderzoek meer betalen Voor alle onderzoekwerkzaamheden tran de Scheepvaartinspectie wil de rege ring voortaan kosten in rekening bren gen. Tot nu toe behoeft men slechts voor enkele werkzaamheden te betalen. De nieuwe regeling stelt de regering aar de Tweede Kamer voor in een wetsont werp, waardoor de schepenwet tevens o.a. wordt aangepast aan het internatio nale verdrag voor de beveiliging var mensenlevens op zee. Vacatures raadsheer in het Arnhemse hof Ter voorziening in een tweetal vaca tures van raadsheer in het gerechtshof te Arnhem zijn de volgende alphabetische drietallen opgesteld: 1. Mr M. C. Bergsma, rechter te Al melo; mr J. M. Croockewit, kantonrech ter te Dordrecht; mr J. Roorda, raads heer-plv. te Arnhem; 2. mr A. M. L. Borgart, rechter te Utrecht, mr. A. J. M. van Moorsel. adv. te 's-Gravenhage; mr J. F. I. M. Tielens, rechter te Maastricht. Bij 15.000 fietsen bijna 5000 overtredingen Bij een contróle, die de Staatsmijnpo- litie uitoefende op de fietsen van perso neelsleden der Staatsmijnen, werden op totaal ruim 15.000 fietsen niet minder dan 4800 overtredingen geconstateerd. Onder ir bleken 1505 achterspatborden niet te zijn, terwijl 1196 achterlichten voorlichten niet branden. Voorts de den 1.091 bellen het niet. Het best kw; er de remmen nog af, die bleken slechts in 78 gevallen ondeugdelijk te zijn. Eerste tulpen aangevoerd Aan de C.C.W.S. te Naaldwijk-Honse- lersdijk voerde kweker P. C. Vijverberg Gravenzande de eerste afgesneden tulpen aan. Het waren Krelage's Triumph. Ze brachten Maandag 2,25 per bosje op. Philip L. O. Guy, de beroemde archeoloog en ontdekker van de stallen koning Salomo te Megiddo, is op 67-jarige leeftijd te Jeruzalem overleden Dr A. Kuypers zal op 19 December tn het AMVJ-gebouw te Amsterdam het ambt ion hoogleraar in de faculteit in de V U. Dolde Koeki Sneek zijn Geref. opgericht en tot de bond toegetredi mer-Erfscheldenveen, Heemstede Linschoten, Mep pel. Onstwedde liginger bondsdag wordt In Mei 953 1 drie kerken in Den Haag gehouden. Vrijdagavond as. wordt in Emmeloord (N.O.P.) en kerkgebouw van de Chr. Geref. kerk in gebruik genomen. Bisschop dr Otto DibeHuj i de Nationale Raad wordt in de Chr. Geref. kerk te Delft, aan Nieuwe Langedljk, en vergadering gehoudt van de afdelingen Zuid-Holland van de Chr. Geref. Jongelings- en medsjesbonden Ds J, H. Velema uit Zwolle zal spreken over d huidige kerkelijke situatie en mevr. A. Pol man—Van Dijk uit Rijswijk zal een slot woord spreken. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk •roepen: te Eist J. G. Panhuise te Hardenberg: te Nieuw-Lekkerland J. W. d. Linden te Kamerik. Bedankt: voor Neerlangbroek J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. ;noemd: tot hulpprediker te IJs- selmonde P. D. Vruijn, cand- te Rotter dam-Zuid- Geref. Kerken Beroepen: te Wierum en te Tynje cand. C. de Kruyk te 's Grevelduin-Ca- pelle; te Maassluis (vac. P. Dijkstra) E- de Vries te Dwingeloo. Bedankt: voor Hardenberg (vac. H. Sweepe) A. Broek te Onstwedde; voor Meppel (vac- C. P. T- Rijper) L. G. Pleij- sant te Stadskanaal. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Overschild P. Veld- stra te Kantens. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Rozenburg C. Weele te Harderwijk. Geref. Gemeenten Beroepen: te Tholen M- Blok te Rotterdam-Centrum. Drs F. Weinreb hoogleraar te Djakarta Dezer dagen is naar Djakarta vertrok ken drs F. Weinreb, die aan de econo mische faculteit van de universiteit van Indonesië als hoogleraar statistiek econometrie zal doceren. De heer Wein reb werd in 1910 te Lemberg geboren en was woonachtig te Rotterdam. Bidstond voor zending in Chr. Gerei. Kerken De Zendingsdeputaten der Chr. Geref. Kerken hebben de kerkeraden en dikanten verzocht de ochtenddienst op Zondag 21 December te bestemmen bidstond voor de Toradjakerk op Mid den-Celebes. Brieven van de missionnair predikant ds M. Geleijnse en var heemse voorgangers wijzen de laatste weken op een aangrijpende nood. Hogeschooldagen in Delft De Hogeschooldagen in Delft worden op 9 en 10 Januari gehouden; op 10 Jan. wordt ook de jaardag gevierd. In Stads- doelen zal prof. ir D. Dresden, voorzit ter van T.N.O., spreken over: De bete kenis van het instrument voor weten schap en techniek. In de Westerkerk wordt de openbare senaatsvergadering gehouden. De afdelingen der T.H. komen bijeen voor tentoonstellingen, voordrach ten en ontmoetingen met reünisten. Examen Geschiedenis M.O. venhage, j. M. H. v Hees te Nijmegen en J. A. v. d. Heijd te Nestelrode. Examen Aardrijkskunde M.O. Examen Ned. taal- en letter kunde M.O.-B 's-Gravenhage, 8 Dec. Geslaagd voor Ned. taal- en letterkunde M.Ó.-B: A. Th. Janssen te Nijmegen. Prof. Brillenburg Wurth droeg rectoraat over In Kampen 105 studenten der Geref. Kerken Gisteravond heeft prof. dr G'. Brillen- burg Wurth in Kampen het rectoraat van de Theologische Hogeschool der Geref Kerken overgedragen aan prof. dr A. D R. Polman. Hij hield daarbij een red< over: Liefde en angst in de modera psychologie en in het bijbelse denken. Prof. Wurth noemde dit een verken- ning op het grensgebied tussen theolog» en psychologie. De theologie zij er vooi op haar hoede, dat zij zich niet, als in di 19e eeuw, aan de psychologie uitlevert Intussen is er in de nieuwere psyoholo gisohe ontwikkeling wel allerlei dat om mag dringen tot een vernieuwde bezin, ning op het bijbelse liefdebegrip. Van groot belang achtte prof. Wurtt het rechte inzicht in de verhouding vat angst en liefde voor de ethiek, de ethi sche paedagogiek en vooral voor de pas torale zielszorg, die o.a. gerioht moet zijr op liefdevolle bevrijding van de angst De soheidende rector noemde het af gelopen jaar gekenmerkt door' „de heer. Üjkheid van het gewone leven". Er gin, gen geen hoogleraren heen en er kwa men geen nieuwe bij. Er werden 17 stu denten ingeschreven. In totaal rijn er 10| studenten; dertien deden candidaats et 17 propaedeutisch examen. Van de Jo hannes Calvijn-stichting werd, behahn dc colleges, nog niet veel activiteit open baar. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Jenoemd: tot hoofd aan de Herv. Schoo' Oudeschip (Gr.) de heer A A van Zorgi Emmercompascuum; tot onderwijzeres aai Heldrlne (blo) school te Rotterdam-Zult :vrouw E. Hoogstad-Blonk te Rotterdom. K.O.). Geslaagd, prop. ex. ff lonomie W. Klift c Ueyn (A'dam). Amsterdam. 8 Dec. Vrije Univ. Geslaaji PROMOTIES UTRECHT 8 Dec. Tot doctor f wis- en natuurkunde is gepromoveer heer J. de Flines. geboren te 's-Graven op het proefschrift ..Bereiding en bi mische eigenschappen van enkele optisch A. Tlmmermat BESSEN JENEVER l/oor de feestdagen Het lied der aethergolven WOENSDAG 10 DECEMBER. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord de dag. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Vooi zieken. 9 30 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 1 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Het le op het land", hoorspel. 12.00 Sopraan piano. 12.33 Gram. 12.37 Adventsstondc. Nieuws. 1.15 Prot. Interkerkelijk Thuislront. 1,20 Banjo-orkest. 1.50 Gram. 2,00 Kamerork en solist. 2.45 Voor de meisjes 3.00 Strijk kwartet. 3.30 Gram. 4.00 Voor de jeugd. 5.20 Orgel. 5 50 Militair vraaggesprek. 6.00 Lichte muziek. 6.30 Spectrum van het Chr. Organi- ilgingslevei lieder 7.00 I 7.10 1 i goede 9.io .Figuren 22 De dokter is nog niet ver van Verschalks wo- en afgemat uit, haar ogen staan dof, met blauwe Rie doet het grootste deel van'thuiswerk alleen. f"ng, ais Sophie Maaskamp de straat in komt, kringen er omheen. Ze is bedaard en gewillig, nu de ernst van de toe- klaarblijkelijk met de bedoeling haar vrieftdin te Trees laat zich even op een stoel neervallen, stand haar duidelijk is geworden, en ze spant bezoeken. Hij knikt vluchtig als antwoord op haar „Ik ben verschrikkelijk moe!" bekent ze. „De zich in om de broertjes bij hun thuiskomst uit groet en slaat meteen de hoek om, terwijl Sophie buren helpen me wel, ze komen 's nachts om school kalm te houden, wat haar echter lang niet op haar beurt het huis nadert en door de achter- beurten waken. Maar overdag...Vader bromt nog zo goed lukt als Trees. De jongens willen wel deur binnenstapt. rustig zijn, maar ze vergeten het zo spoedig „Hoe is 't?" vraagt ze zacht aan Rie, die al en dan stuift Rie altijd op, terwijl Trees met leen in de keuken is. een paar sussende woorden een twist of een al Het meisje schokt verdrietig met haar schou- te luidruchtige uiting van vrolijkheid weet te be- ders. zweren- Met de twee jongsten is het nog moeilijker, die zijn voortdurend bij huis en kunnen met de beste wil niet aldoor stil zijn. Daarom heeft Trees hun het oude rommelschuurtje als speelplaats aangewezen, daar kunnen ze zich ongestoord vermaken en lopen ze niemand in de weg. De kleuters zijn juist aan het tweede couplet van hun versje begonnen, als ze plotseling ophouden en elkaar aanstoten. Ze hebben de keukendeur horen opengaan en gemerkt dat er iemand naar buiten kwam. „Dokter gaat weg!! fluistert Marrie. „Wat zou die gedaan hebben boven?" vraagt Henk nieuwsgierig, „Ssst, hij is vlakbij!" maant het zusje. De dokter passeert inderdaad het schuurtje, in gezelschap van Trees, die tot aan het tuin hekje met hem meeloopt. „Zou 't nou heus nog niet een kléin beetje knappen?" vraagt ze hem bij 't afscheid. die zijn zoon niet kende ANNIE .,'k Weet niet, dokter zegt zo weinig en als je vat vraagt wordt-ie dadelijk boos!" „Waar is Trees?" „Bij vader, ze is net weer naar boven gegaan. 'k Zal haar even vertellen dat je er bent!" „rr.0.Sophie heeft geen tijd om te antwoorden, want Zondagse goed bij elkaar zoeken, en wat „We zullen het af moeten wachten!" antwoordt Henk en Marrie, die haar door een kier van de der nog mee willen nemen!" hy kort. schuurdeur hebben zien komen, stormen op dit - - als ik hem een kwartiertje alleen laat, en hij is zo zwak. Ieder geluid van beneden hindert hem, al is het maar een deur die kraakt!" Ze zucht en kijkt naar de kinderen, die elk aan een kant tegen haar aan staan. „Die schapen komen er ook bij te kort. Rie houdt ze wel bezig als ik boven ben, maar zij kan ook niet alles tegelijk. En ze vervelen zich zo, als ze altijd zichzelf bezig moeten houden!" „Wil ik ze mee naar huis nemen?" biedt So phie hulpvaardig aan. ,,'t Kan best, er is ruim te genoeg bij ons!" De kinderen spitsen verrast hun oren. „Ook slapen?" vraagt Marrie, wie zo'n onver wachte logeerpartij niet onaardig voorkomt. „Ja zeker, ook slapen. Tante Dita's bed is groot genoeg, daar kunnen jullie samen makke lijk in!" Trees kijkt bedenkelijk. „Zou 't gaan?" aarzelt ze, in stilte al verlangend om het voorstel aan te nemen. „Welja!" stelt Sophie haar gerust, „Toen je moeder ziek was hebben wij ze toch ook gehad, en toen waren het nog van die hummeltjes die zich zelf niet konden redden Laat Rie maar vlug het Dat laatste blijkt echter heel wat Trees durft er niet verder op ingaan, ze weet ogenblik de keuken in en hangen aanstonds op- te hebben, want de kinderen zijn uit ervaring dat hij ongeduldig wordt als lang bij hem aandringt. Bedroefd keert ze na zijn vertrek naar huis terug, waarschuwt Rie in 't voorbijgaan dat ze niet moet vergeten de klein tjes hun melk te geven en gaat met zware voe ten de trap weer op, naar boven, waar de zieke j uitgeput na een hevige aanval van benauwdheid, I ligt te wachten op haar terugkomst. horen hoe 't met vader is Maar jullie moeten niet stoeltjes, hoe zo hard schreeuwen, dat mag niet van dokter!" toch moeilijk Rie is inmiddels haar zuster gaan roepen, die spoortrein wil Henk ook niet na een poosje beneden komt. Ze ziet er bleek hij alle dagen mee. het daarmee? Die kunnen ze de straat meeslepen. En de daar speelt om Calvljn". 9.30 Gram. 9.40 Pianorecital. 10.00 „In de Arabische Wereld". 10.10 Strijk kwartet en solisten. 10.30 Intern. Ev. Com mentaar. 10.00 Gram. 10.45 Avondoverden king. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Grs i2.oo liet platteland. 12.38 Lichte muziek. Nieuws. 1.15 Commentaar. 1.20 Gev. ziek 1.45 Gram. 2.00 „De weg omhoog"- 2.15 Jeugdconcert. 3 00 Voor de jeugd. 3.30 Idem 3.50 Pianorecital. 4.10 Voor de jeugd. 4.45 Voor de zieken. 5,15 Dansmuziek. 5.50 Regeringsuitzending. Henk Dennert: „Antil liaanse dichtkunst". 6.00 Nieuws. 6 20 „Dl toespraak. 6.30 Lich :k. 7.00 „Ver te ïel de Partij de Mens i God?", discussie. 7.20 de jeugd. VARA 11,00 Nieuws. 11.15 Orgel. 11.36—12.00 Gra Engeland, BBC 330 m. 1.00 Gram. 1 25 Gi programma. 1.55 Weerberichten. 2 00 Nleut 2.10 Ooggetuigeverslag 2 30 Samba-orkest. 3 Gram. 4.00 Hoorspel. 5.00 Twintig vragen. 5 30 Gram. 6.00 Voor de kinderen 6.55 Weerbe richten. 7.00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Rhyth- mische muziek. 7.45 Causerie 8.00 Gevar programma. 8.45 Causerie. 9.00 Symphonie- orkest, koor en solisten. 10.00 Nieuws. 10.1! Symphonie-orkest, koor en solisten. 10 5! Causerie. 11.25 Gram. 11.45 Parlementsover. 12.15 Dansmuzl „Mrs. Dale's dagboek 7,00 Gram. 7.15 Voor de 8.00 I solisten. 9 „Can I cc 0.05 Voor- Variété Orkest 10.20 Gram. 11.00 Nieuws. 11.20 racht. 0.20 Gev. muziek. 0,56—1.00 Nieu' Frankrijk. Nat. Program 347 m. 12 00 Gr. 2.15 Gram. 1 00 Nieuws. 2 05 Idem. 2 10 Gr 30 Amer. ultz. 1.01 Klassieke muziek 8.00 •ram. 8.15 Koorzang 9 00 Hoorspel. 1100 •ram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 dram. 12.30 Weerber 12.34 Lichte muziek. 12.50 Koersen 1 00 Nws ïram. 2.00 Schoolradio. 3.40 Gram. 4.30 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5,15 Idem. 5.30 Klankbeeld. 5 50 Boekbespreking 6 00 Gram 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7 40 "'--'-.beeld 8 00 „Seppl". operette 10.00 .•s. 10.15 Gram. 10.55—11.00 Nieuws 10,15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. (Amstelveen) :happen mej. H ngerboe E. Konijnenben GRONINGEN, 9 Dec. Geslaagd: doet. harmacle mej. A H Geels en mei F J 7.i nevylle, beiden t wetensch. P. J. mej, M, J. C. Hoessels. Maastricht; J. J. Kok mej. B Huyser v. Rennen te Assen J. H. Pameijer, Den Haag: C. E. W. Schafral Bockcl (N.B.); J. Verhöeve Oss. F. C. Kooijm Utrecht; D Mulla Hoogland. Wassenaar; C. M. H. Turn Venlo. Arts ex mej. A. v d Zwaai Utrecht. P. C. M Donders. Tilburg; C. Saarloos, Franeker H. H. Verbeek Eindhoven:J. D. Vervoorn, Putten (Gld.) M. V Gaasbeek. Culemborg; J P. Wier ia. Koudum (Fr). Tandarts ex.: N A Beerts. Heemstede; J. H. M. Janssen. Geleen A. v d Nagel. Rotterdam; F. L. M. Breiji Rotterdam. Toch is het zo! IN DE Columbiaanse provincie Bo- yaca ligt hoog in het Andesge- bergte het dorpje Muzo, waar sinds mensenheugenis de smaragden uit de rijke aders worden gewonnen. Toen de Spanjaarden twee eeuwen geleden met de winning van deze edelstenen een aanvang maakten, waren uiter aard de exploitatiemethoden zeer primitief in deze uithoek van de we reld, die voornamelijk door Indianen wordt bewoond. Ook de slijpmachi nes waren toen nog grof en verre van volmaakt, hetgeen er toe leidde bil de smaragdwinning roofbouw toe te passen. Alleen de grootste stenen wer den in bewerking genomen en de kleinere stukken liet men ongemoeid, evenals de splinters. Tegenwoordig is de exploitatie veel moderner. Hiervan leggen niet alleen de Amerikaanse machines getuigenis af, of de vliegtuigen die de waarde volle stenen regelmatig naar Bogota vervoeren, maar vooral de angstval ligheid waarmee deze schatkamer van Columbia wordt bewaakt. Het hele gebied is met prikkeldraad omgeven en wordt voortdurend be waakt door militairen, hetgeen u te recht reeds doet vermoeden dat di exploitatie in handen is van de staat Nu pleegt een staat niet minder wreed en vooral niet minder hebzuchtig te zijn dan het gemiddelde indivdu. Het zal dan ook niemand verbazen dat een handvol smaragden uit de mij nen van Muzo, behalve een hoop geld, óók de nodige mensenlevens kost, want in die smaragdmijnen houdt op den duur alleen de taaiste neger hel uit. Maar daar wilden we het eigenlijk niet over hebben. Het gaat hier om het staatsbeheer dat iedereen ver biedt hier vrijelijk rond te wandelen hetgeen niet onbegrijpelijk is - maar dat bovendien de Indianen van Muzo het recht ontzegt hun eigen kippen te slachten of één dezer die ren uit het omheinde gebied te smok kelen. De reden van deze zonderlinge ver boden wordt duidelijk, wanneer w« ons voor ogen houden dat de staat hebzuchtig is en dat de Spanjaarden in vroeger tijden zo'n onbeholpen exploitatie hebben toegepast. Want sedert onheugelijke tijden pikken dt kippen in Muzo steentjes op. waar mede in hun krop het uit zaden be staande voedsel wordt vermalen. Hier in onderscheiden deze kippen ziek niet van iedere andere kip. Maar door de slordig weggeworpen smaragdafval van eeuwen her kan zich tussen die steentjes wel eens een smaragdje ol een smaragdsplintertje bevinden en., dat behoort aan de staat! De kip maf dat kostbare voorwerp eventueel wel lenen voor het vermalen van haar voedsel, maar na gebruik dient het weer in handen van de staat te wor den gesteld. Er is dus een bepallnf gemaakt, volgens welke het vlees van de kip aan de eigenaar toebehoort doch waarbij uitdrukkelijk is vastge legd dat de gehele inhoud van de krop aan de staat komt. Vandaar dat hel slachten van een kip in Muzo uit sluitend onder staatstoezicht mag ge beuren. Dit praatje over edelstenen geeft ons overigens aanleiding eens iets te verhalen van een man die een ge weldig vermogen verdiende door géén edelstenen te zoeken. Daarover morgen. (Nadruk verboden)-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2