Jlieuwc gtibsdit dTaurant DENKEN AL AAN KEESTMIS(T) Het hevige oproer in Marokko: 50 doden, 70 gewonden, 140 arrestaties Moord op Zwols meisje na zes jaar opgelost MIST stuurt treinverkeer in het honderd Wist IJ DINSDAG 9 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; i 2 per maand; 0.47 per week ADVERTENTIêN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9606 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasllch li gktltt.tn tnyn hert tn tegtjeaspoet' Europese federalisten Golf van onlusten in Noord-Afrika Inheemse raddraaiers veroorzaken terreur in Casablanca DE ERNSTIGE ONLUSTEN, uitgelokt door nationalistische leiders, waarvan wij reeds melding maakten, veroorzaakten gisteren verder op de dag terreur en paniekstemming in de havenstad van Frans Ma rokko, Casablanca. Het kwam tot schietpartijen op grote schaal tussen duizenden demonstranten en de Franse politie en legertroepen. In allerijl rukten versterkingen aan, mariniers en Morakkaanse Goumiers, terwijl vliegtuigen boven de stad cirkelden. Zwaar bewapende afdelingen mili tairen en politie patrouilleerden door de stad. In 24 uur tijds vielen er vijftig doden, w.o. zeven Europenanen; ruim 70 personen werden gewond en 140 gearresteerd. De Franse regering verklaarde, dat de onlusten door nationalisten op touw zijn gezet om pressie uit te oefenen op de Assemblée der V.N., die behalve Tunis, ook de kwestie-Marokko op haar agenda heeft staan. De toestand werd zó ernstig, dat Europeanen, wonende in de buurt van de Arabische wijk, naar veiliger plaatsen werden geëvacueerd. De Franse resident-generaal, Guillaume, heeft een „avondklok" ingesteld. ken, winkels bestormd, Europea Uit de desbetreffende telegrammen blijkt, dat tussen demonstranten en po litie, versterkt door het leger, hevig ge vochten werd bij het hoofdkwartier van a-kverbon-d, waar meer dan 2000 personen zich verschanst hadden en een bagel van stenen wierpen. Een angst- stenwiinig maakte zioh meester van de Europeanen, omdat drie hunner, w.o. vrouwen, zeer verminkt werden aangetroffen, afgemaakt door inheemse raddraaiers. Na een kleine „veldslag" die en uur duurde, slaagden politie en soldaten er tenslotte in de fanatieke op roermakers uiteen te drijven. Samen scholingen van meer dan tien personen rijn nu verboden, terwijl de Franse mi litaire autoriteiten de bladen der natio nalistische beweging aan banden heb ben gelegd. Parijs acht de toestand ernstig, aan ge en voor het eerst in Marokko en Tu nesië gelijktijdig onlusten zijn uitgebro ken, terwijl het gevaar bestaat, dat de golf van onrust ook naar Algerië zal overslaan. Ofschoon men hoopt, dat zioh geen nieuwe wanordelijkheden op grote schaal zullen voordoen, blijft men op gebeurtenissen voorbereid. Het, bij de C.G.T aangesloten, Marokkaanse vak verbond heeft bij de president van Frankrijk en generaal Guillaume tegen bet optreden der autoriteiten in Marok ko geprotesteerd. Wij herinneren er aan, dat de ongere geldheden :n Marokko plaats vonden, 'naar aanleiding van de relleltjes in Tu nis. Het Marokkaanse vakverbond had een 24-uuir staking afgekondigd, als pro test op de moord van de Tunesische vak bondsleider Hatsjed. Reeds Zondagavond waren Marokkaanse betogers de Arabi sche wijken van Casablanca binnenge drongen. Auto's werden in brand gesto- molesteerd. terwijl de politie te lijf werd gegaan met messen, dolken, stokken en stenen. Kortom eén toestand, die in een geordende staat niet kan worden geduld. Mis(t) In Parys beschikt men over bewijzen, dat de onlusten goed waren voorbereid, want vele gearresteerde betogers deel den mee, dat de „Istiqlal", de Marok kaanse onafhankelijkheidsbeweging, eni ge dagen tevoren reeds wapens had uit gedeeld. President Auriol heeft een spoedvergadering belegd met verschei dene ministers; vermoedelijk zullen ver sterkingen naar Marokko worden ge zonden Ook d-e winkels in de Arabische wijk van Tunis waren gisteren weer gesloten, uit protest tegen de beweerde arrestatie van prins Tsjedli Bey, de nationalistisch gezjndc. oudste zoon ..van. de Bey van Tunis. Inmiddels heeft een woordvoerder, namens de Franse resident-generaal deze arrestatie ontkend. Een gerechtshof te Tunis heeft twee inheemse rebellen ter dood veroordeeld, wegens een aanval op een dorp nabij deze stad, waarbij een bus werd vernietigd en telefoonlijnen doorgesneden. Er worden zware vonnis sen uitgesproken tegen hen, die zich aan terreurdaden hebben schuldig gemaakt; straffen van tien jaar dwangarbeid toe. Intussen heeft Brazilië in de V.N.. sa men met tien andere LatijnsAmeri kaanse landen, een ontwerp-resolutie in gediend. Hierin wordt op Fransen en Tunesiers een beroep gedaan, de onder handelingen te hervatten, zulks met het doel, de Tunesiërs zelfregering te ver lenen. Amerika (dr Jessup) neemt het standpunt in, dat Frankrijk en Tunesië onder elkaar, het lot van het Noord- afrikaanse gebied moeten bepalen. De Ver. Staten, aLdus Jessup, ondersteunen een geleidelijke ontwikkeling in de be trekkingen tussen Frankrijk en het ge bied in Noord-Afrika. Terwyl Frankrijk en Engeland de V.N. niet competent achten hetprobleem te behandelen, is Amerika van oordeel, dat de hoofdpersonen in het geschil mis schien zelf zullen concluderen ,.dat de een of andere actie juridisch mogelijk, maar politiek onverstandig zou zijn". Amerika blijft de bestaande verdragen tussen Frankrijk en Tunis erkennen, ook al wil het steun verlenen aan de ge noemde Braziliaanse resolutie. Terwijl menigeen nog geniet van de chocolade-letters en de banket staven, die Sint Nicolaas heeft ge bracht, worden er allang voorbe reidingen getroffen voor het Kerstfeest. Op de boomkwekerijen in Het Gooi lopen mannen door de mist, om de Kerstbomen te rooien, die straks de huiskamers zullen opfleuren. Dader legt bekentenis al Bewusteloos kind met het hoold in rivier gelegd TEERST THANS is een misdrijf opgehelderd, dat Zwolle en omgeving ruim zes jaar geleden in rep en roer heeft gebracht. De 33-jarige Zwollenaar J. S. heeft thans bekend, dat de twaalf jaar oude Henny Koe zen op 6 October 1946 door zijn toedoen het leven heeft verloren. In de Zwollcrkerspelse buurtschap Berkum vond men indertijd aan de r van de Overijsselse Vecht het levenloze lichaam van het meisje, met het hoofd in de rivier. Achttien dagen later werd J. S. verdacht van dit mis drijf, aangehouden. De man ontkende. Wegens gebrek aan bewijs moest hij na 'ijf dagen vrijgelaten worden. Onlangs is deze oude zaak door de Justitie weer >n de orde gesteld. Een maand geleden werd ook J. S. weer aangehouden, als verdachte in een heel r zaak. Als depóthouder van e> n Tiiiburgse textielfabriek had hij namelijk 18.000 verduisterd. J. S. werd door de Zwolse politie nog eens danig aan de tand gevoeld in zake het drama van het najaar 1946. Ditmaal bekende hij het meisje met het hoofd in de rivier gelegd te hebben. Hij vermoedde nl. dat het kind toen reeds dood was, hetgeen naar bij de sectie aohteraf bleek, niet het Henny Koezen had met een dochtertje van J. S. de bewuste dag beukenootjes gezocht. Zij was daarna even aangelopen bij de woning van S., waar behalve S„ zijn vrouw en zijn drie kinderen zich bevonden. Even nadat het meisje weg was. ging J. S. een eindje omlopen Hij heeft in de buurt van een bunker aan de Vecht het meisje ontmoet en haar. toen zij zich verzette, met grote kracht vastgegrepen, waardoor het kind bewus teloos geraakte Naderhand werden spo- Iren van geweld aan de hals van het meisje gevonden Toen het slachtoffertje op de grond viel, dacht J. S. dat zij dood was en hij legde haar vervolgens met het hoofd in de rivier. AVRO weigert salaris te betalen Oud.administrateur zou actie comité helpen Het AVRO-bestuur weigert de oud- administrateur J. N. Cramer (die in Juni ontslag nam op voorwaarde dat zijn sa laris nog een jaar zóu worden uitbetaald) verder nog salaris uit te keren. Hij zou de voorwaarde hebben overtreden, geen nadelige acties tegen, de AVRO te on dernomen. 2 Er zou een door d ^€er Cramer ge tekende verklaring ja/ijn aangetroffen, waarin hij tegenover het comité van actie van AVRO-leden bevestigt, als oud administrateur bekend te zijn met het feit dat het bestuur zou hebben beslo ten 15.000 aan vacantiegelden aan zich zelf uit te keren. Mr J. den Daas en drs H. J. Jonker, die beiden aan de AVRO verbonden zijn g®weest, zijn thans werkzaam op de bu reaux van Carel Briels: de laatste als perschef. Protest tegen Belgische invoerstoppen In een brief aan minister Mansholt heeft de Stichting voor de Landbouw haar ernstige ongerustheid tot uitdruk king gebracht over de wijze waarop van Belgische zijde de invoer van tuinbouw producten in verscheidene gevallen ls stopgezet. De minister wordt gevraagd bij voorkomende gevallen krachtig te protesteren tegen de onredelijke Bel gische maatregelen. Spoorboekje waardeloos Grauwe wade kost Londen dagelijks meer dan twintig millioen gulden DE TREINREIZIGERS konden gisteravond hun spoorboekje wel opber gen, want tengevolge van de zware mistbanken, hield het treinverkeer er geheel nieuwe tijden op na. Behalve de zware mist waren er nog twee spelbrekers; de treinbotsing van gistermorgen te Breda en een defect aan een wissel bij Schiedam. Tengevolge van de botsing te Breda was het treinverkeer gisteren de hele dag in het bijzonder in het Zuiden van ons land in de war. Ook vanmorgen werd op de lijn BredaGilze-Rijen nog steeds over enkel spoor gereden. Het wisseldefect bij Schiedam veroor zaakte een grote vertraging op de trajecten RotterdamDen Haag en RotterdamHoek van Holland. ■gestoken en er zijn ruim 100 diefstallen TT ET leven wordt voor de Fransen in AA Noord-Afrika met de dag onveiliger en onaangenamer. De nationalisten in Tunis en Marokko, daartoe ongetwijfeld aangevuurd door elementen, die met Moskou in verbinding staan, trachten hun leven te vergallen door met bom aanslagen. schietpartijen en opstandige demonstraties een toestand van voort durende onveiligheid te scheppen. Voor- ansen hiertegen nog drastisch optreden. Dit is thans al veel moeilijker, omdat het verzet algemeen is geworden en de kwestie is voorgelegd aan de organisatie der Ver. Naties. Kon den de Fransen er niet zo lang geleden denken, de Bey van Tunis af te zetten, als hij weigerde mee te werken. kan thans zeker geen sprake Iemand die gistermiddag om 5.15 uui van Amsterdam (Centraal) vertrok, arri- veerde 's avonds om 8.15 uur op D P. te Rotterdam. Normaal duurt deze reis on geveer vijf kwartier. Wegens de zware mist moesten de bus diensten van de Westlandse Stoomtram weg My gisteravond tegen acht uur w den gestaakt. Er waren op dat moment nog geen ongelukken gebeurd, maar voorkomen is beter dan genezen. Tegen half elf, toen er wat meer zicht was, werden de diensten op Wateringen, Naaldwijk 's-Gravenzande enz. hervat. Rondom Delft had toen echter nog geen vervoer plaats. Het verkeer van en naar Schouw Duiveland was gisteren volledig g stremd. De veerboot Grevelingen op het veer Zype-Anna Jacobapolder (St Phi- iipsland) deed slechts twee keer dienst. De boot van provinciale dienst Zierik- zee-Catseveer (Zuid-Beveland) voer s' morgens wel uit, maar kwam in de havendyk terecht, waar zij tot 's av vyf uur bleef vastzitten. De veerdienst Zype-Numansdorp (Beyerland) wai hele dag gestaakt. Ook de veerpont Tiel- Wamel liet het er gisteren bij zitten. Het personeel uit het Land van Maas en Waal, werkzaam op de Tielse fabrieken, loest met autobussen via Zaltbommel orden vervoerd. Met een vertraging van ruim twee en ;n half uur is de nachtboot Amster dam-Lemmer Jan Nieveen van de Gro ningen Lemmer Stoomboot My vanmor- om zeven uur in Lemmer aange komen. De kapitein zei dat de vertra ging grotendeels is veroorzaakt door de zware mist. Tijdens de overtocht heeft de Jan Nieveen nog een motorschip assis tentie verleend. Het schip zat vast in het ijs. Op Schiphol was het vanmorgen ten gevolge van de mist nog steeds ongewoon stil. Landingen waren nog niet mogelijk1 1 er steeg slechts één vliegtuig op, In Londen verdwaald en bezweken Volgens schattingen van deskundigen kost de mist Londen dagelijks meer dan 20 millioen gulden. Na drie dagen ..zon der uitzicht" brak gistermorgen boven Londen eindelijk een lekker zonnetje door; langzaam trok de mist op en men as de gele wade gisteravond al bijna eer vergeten, toen de mist opnieuw op de Britse hoofdstad neerdaalde. Vanmorgen echter is de Londense mist geheel opgetrokken. Op de weg gebeurden ditmaal vele on gelukken met als gevolg een groot aan tal gewonden. Een vrouw verdwaalde, kwam na urenlang zoeken in een ver laten streek terecht en stierf van uit putting. Maar ook dit kwam voor: in ziekenauto's die in de mist bleven ste ken, werden gisteravond twee babies geboren. De misdadigers bleven .profiteren van 2 hun geboden „bescherming". Een meisje van 16 jaar werd op straat dood- opnieuw de aandacht op, dat volgens art. (wel wordt genoemd, de inheemse bevol- Dit verwrongen metaal is het voorste deel van de diesel uit Tilburg, die gistermorgen op het emplacement van Breda tegen een rangeer- trein botste. De bestuurder kon zich in veiligheid stellen door tijdig de cabine naar achter te verlaten. Verscheidene reizigers kregen glas- wonden. Een van hen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. DAT de Ned. Handelmij 15 dezer een kantoor zal openen te Nairobi in Kenya DAT de tijgerwelp in het Dierenpark Wassenaar „Tet" is genoemd naai K.L.M.-ma'chine Ph-TET, die vorige voor het dier een speciaal melkpraeparaat uit Amerika aanvoerde. DAT de poldercommissie van de Noord- Oostpolder op 17 December advies zal uit brengen over de vraag hoe de polder in de toekomst bestuurd moet worden. DAT in Naarden, 88 jaar oud, is over leden de generaal-majoor b.d. van de generale staf A. W. Cremer, oud-chef var de leger- en marineafdeling bij het mini sterie van Koloniën, en de begrafenis in Den Haag is geschied. DAT in Houtigehage (Fr.) is gearre steerd de 35-jarige los werkman A. T., wegens een twintigtal inbraken in Z. O.- Friesland en Groningens Westerkwarticr. DAT in Arnhem, 74 jaar oud, is over leden F. A. van Breen. inspecteur Tele grafie en Telefonie bij het hoofdbestuur der P.T.T. DAT de echtparen F. C. Hofenk-Zijlstra te Hengelo (O.) en L. Honnings-Marken Deurne (N.-B.) resp. vandaag en 23 Januari het diamanten huwelijksfeest DAT Chr. A. de Gier uit Den Bosch, oorzitter van de afd. Den Bosch van de Kath. Arbeidersbeweging, benoemd is tot ridder in de Orde van O.-N. DAT dr A. Pieron te Almelo, geneesk. insp. van de volksgezondheid in Overijssel en de N.O.-Polder, voor vijf jaar. is be noemd bij de gezondheidsdienst op Cura sao. DAT de Volksuniversiteit te Amster dam. de oudste van ons land. in Januari het 40-jarig bestaan viert. DAT tot voorzitter en vice-voorzitter van de raad van beroep voor het kwekers recht zyn herbenoemd prof. dr ir S. J. Wellensiek tc Wageningen en ir P. A. den Engelse in Den Haag. DAT vanmorgen in Amsterdam is over leden de 71-jarige bioscoopdirecteur A. P. du Mee, een bekende figuur op het ge bied der liefdadigheid. DAT de Europees-federalistische jeugd verenigingen. van 23 Dec. tot 2 Jan. in Bardonecchia (Fr.-Ital. Alpen) een ski kamp houden. DAT de vroege vorst in N.-Holland mee an een millioen gld. schade aan d bloemkoolteelt heeft veroorzaakt. DAT in October bijna 14.000 dieren ii land door varkenspest waren aange tast eigenaren). 6860 i Z.-Holland. DAT de wegens moord op Keesje door het Bossche Hof tot 12 jaar ^et Schi veroordeelde 42-jarige H. uit Zierikzee cast tekend. DAT op de staatsmijn Emma te Tree beek volgend jaar een installatie gereed komt voor het zuiveren van water, waar door dit telkens weer in de kolenwasserij kan worden gebruikt. DAT van 20 Mei 1951 tot en met 1 Nov. 1952 in totaal 148.827 t.b.c.-koeien zijn op geruimd. DAT morgen in Tilburg (2e bataljon A.A.T.), op 16 Dec. in Assen en op 17 Dec. in Steenwijk (beide voor het Regt. Inf. Johan Willem Friso) ouderdagen worden gehouden. DAT de houten villa van mr Th. Schaepkens van Riempst aan de S:. La- bertuslaan in Maastricht ten gevolge van kortsluiting is uitgebrand. De toestand van verwarring en chaos deed zich in een groot deel van West- Europa voor. In Noord-Duitsland reden ten gevolge van de mist twee treinen op elkaar in, waardoor één persoon werd gedood en elf anderen werden gewond. De scheepvaart op de Elbe en in het Kielerkanaal was gestremd. Midden-Frankrijk werd geteisterd door een koudegolf. In Tours zijn drie ouden van dagen door de koude bezweken. België en Denemarken hebben even eens met verkeersstremmingen te kam pen. De luehtverbindingen zijn groten deels verbroken en het scheepvaartver keer op de Schelde is tot stilstand ge komen. Op de Rijn bij Krefeld-Uerdingen zijn Netelig teer zijn. ..Wat doen de Fransen eigenlijk in Noord-Afrikazal men vragen. En velen zelf het antwoord al te weten: ..Ze moeten dat gebied aan z'n lot over laten". Nu is dat echter juist iets, wat de Fransen niet moeten doen. Men kan van oordeel zijn. dat het optreden van Frankrij ki nTunis en Marokko niet ge heel juist is, en toch overtuigd zijn dat de Fransen de beste bedoelingen heb ben. als ze hun Noordafrikaanse protec toraten nog niet willen prijsgeven. Want deze maken deel uit van de verdediging West-Europa. Alle militaire plannen zouden grondig gewijzigd moeten wor den, indien Noord-Afrika in onbetrouw bare handen zou overgaan. Men kan de Fransen dus niet kwalijk nemen, dat ze thans niet bereid zijn, Tunis en Marokko olledige onafhankelijkheid te verlenen, slechts koren op de molen van gisteren in dikke mist onbekend Nu "zou* men lie bovenstaande aan de zijde van Frank rijk staan. Dit land wil Tunis en Ma rokko langzamerhand naar onafhanke lijkheid leiden, het liefst in Uniever- ntal rijnaken met elkaar in botsing gekomen. Waarschijnlijk zijn twaalf tot vijftien schepen bij deze aanvaring be trokken. Door de mist waren reddingsvaartui gen niet in staat uit te varen om d< schepen te helpen. Volgens de rivier politie zijn er geen gewonden te betreu ren. Reddingsploegen, dokters en zieken auto's worden aan beide zijden rivier gereed gehouden. In de mist auto's met licht aan parkeren autoverlichting te laten branden, ook al staat de wagen onder of bij een bran dende lantaarn. De praktijk van de laatste dagen heeft ten duidelijkste aangetoond dat by enigs zins dichte mist auto's die zonder ver lichting zijn geparkeerd, een gevaar be tekenen- voor andere weggebruikers. 'loede vestigt de KNAC band. Maar i het belangrijkste We terse land. Amerika, denkt er anders over. Deze mogendheid, zelf ontworteld aan Engelse overheersing, voelt zich ge roepen. links en rechts vrijheid en on afhankelijkheid uit te delen onder de niet-zelfbesturende landen. Op zichzelf is dit een lofwaardig stre ven, mits het op verantwoorde wijze geschiedt. Dit laatste is echter niet het geval. We hebben in Indonesië gezien, waartoe de Amerikaanse politiek leidt! Amerika dacht van het nieuwe Indo nesië een bondgenoot te maken. Hoe bitter teleurgesteld moet het zich ge voelen. als het thans om zich heen- ziet 70 dreigt het nu ook weer met de Noord-Afrikaanse volken te gaan. Amerika ziet het strategische belang Tunis en Marokko evengoed in als de Fransen. Het is echter van mening, dat de volken van die landen eerder de Westerse defensie zullen mee werken als ze vrij zijn, dan wanneer ze onder Franse protectie staan. En daar om moeten de Tunesische en Marok kaanse kwesties maar zo spoedig moge lijk de wereld uit. Vooral, daar in ver schillende delen van" het Zwarte conti nent. zoals het Afrikaanse werelddeel 54 van het Wegenverkeersreglement automobilisten bij mist overdag verplicht zyn de grote koplichten en de achter lichten te laten branden. Naguib heeft kabinet drastisch gewijzigd Egypte's monarchie in het geding Generaal Mohammed Nagui'b. de Egyptische premier, heeft vanochtend vroeg zyn kabinet gereorganiseerd. Mahmoed Fawzi, thans ambassadeur In Engeland, is tot minister van Buit. Za ken benoemd. Hij vervangt Ahmed Faa- rag Tayeh, die ambassadeur in India wordt. Minister van Nationale Voorlichting wordt dr Aibbas Ammar, in plaats Faühy Radwan. die echter minister Staat zal blijven. Voorts zijn nieuwe ministers Landbouw. Bevoorrading. Handel Ge.meente- en Plattelandszaken noemd. Egyptische regeringswoordvoerder heeft aangekondigd, dat de nationale grondwettelijke commissie binnen week zal beslissen of de kwestie v, staatsvorm republiek of monarchie 'an het volik voorgelegd zal worden Het is mogelijk dat de kwestie opge- ïomen wordt in een clausule van de nieuwe grondwet of dat de commissie op dracht ^eeft tot het houden van een volksstemming, om te beslissen over het regiem. In Cairo is gisteren een militaire ver ordening uitgevaardigd, waarbij stakin gen tot de misdrijven worden gerekend en dat die voor Egyptische rechtbanken kunnen worden gebracht. king in opstand is gekomen tegen de blanke overheersers. Daarom laat Ame rika de Fransen thans praten om de sympathie van de inheemse bevolking te kunnen winnen. Helaas ziet Amerika niet in. dat het deze mensen daarmee helemaal geen dienst bewijst Een plotselinge onafhan kelijkheid zou een schok teweegbrengen, die tot gevaarlijke ontwikkelingen aan leiding kan geven. In elk geval zou de macht in handen van een troep rebellen komen, die in de afgelopen maanden de voorgrond gedrongen is. En deze groep is niet alleen anti-Frans, maar ook anti-Westers. Zullen de Fransen op den duur aan het kortste eind trekken? Zullen zij be stand zijn tegen de druk van twee kan ten? We vrezen van niet, temeer daar in Frankrijk zelf ook verzet leeft tegen de Franse politiek in Noord-Afrika. De tijd zal het leren Staat daagt reder van de Faustus voor rechtbank Behandeling in R'dam binnen een maand verwacht Naar w\j vernemen verwacht men binnen een maand een dagvaarding zal uitgaan van de Staat der Nederlanden 'tegen de Compenia Navigiro Atapulgo ir Panama, die eigenaresse is van de Faus tus, het schip dat thans een graf ge vonden heeft in de monding van dc Nieuwe Waterweg. Er zyn evenwel nog tal van moeilijk heden op te lossen. Zo is nog niet me', benadering te zeggen, hoe groot het be drag der schadevergoeding zal zyn. de Staat van de Navigiro Atapulgo vorderen. De landsadvocaten zyn echter niet voornemens te wachten met het uit brengen van de dagvaarding tot dit be drag geheel is vastgesteld. Het proces wordt gevoerd voor de Rotterdamse Rechtbank. Zachter weer op komst Nevelig T"\E Britse bladen wijdden gisteren veel aandacht aan twee problemen: de dikste mist sedert 125 jaar en de Perzi sche oliekwestie. Deze hebben met el kaar gemeen, dat ze erg nevelig zijn. Nu is de mist slechts een tijdelijke en op gezette tijden terugkerende vijand, die vanzelf weer weggaat, na veel of weinig onheil gesticht te hebben. Met de Perzische oliekwestie is dit echter niet het geval. Die verdwijnt niet vanzelf. En zelfs, al trekt de mist rond deze kwestie weg. zoals wellicht spoedig het geval zal zijn. dan is er nog geen reden tot jui chen. Voor Engeland niet tenminste. Tot dusver gebeurde er weinig of niets, dat verandering in de toestand kon brengen. Engeland wachtte rustig af. of Mossadeq soms eieren voor zijn geld zou kiezen, of dat het Perzische volk het welletjes zou gaan vinden en hem naar huis zou sturen. Het een noch het ander is ge beurd. Dezer dagen is de betrekkelijke stilte rond de oliekwestie verbroken door dc mededeling van de Amerikaanse rege ring, niet te zullen beletten, dat Ameri kaanse maatschappijen olie kopen in Perzië. De waarschuwing, die tegelijker tijd gegeven werd, dat dit tot juridische conflicten met de Britten zou kunnen leiden, was hierbij van minder betekenis. Engeland moet cr nu zo langzamerhand ernstig rekening mee gaan houden, dat Amerikaanse en zeker ook andere bui tenlandse maatschappijen goedkope olie gaan betrekken uit Perzië. En het is de vraag, in hoeverre Engeland cr in zal slagen, bij processen begrip te vinden voor zijn standpunt. Engeland vindt Perzië erg belangrijk. Bijna even belangrijk als Korea Maar het heeft er geen oplossing voor. die kans op succes heeft. Zelfs al verdwijnt Mos sadeq van het toneel, dan is er nog geen sprake van een oplossing. Want op de achtergrond regeert dc Britten-hater Kasjani. de religieuze leider, die des noods met de communisten zal samen spannen zoals hij a! tegen Gavam es Soeltaneh gedaan heeft om te voor- komen, dat er een pro-Brits bewind komt Tot morgenavond verwacht Engeland moet hier op dc duur wel de De Bilt: Overwegend zwaarl verliezende partij worden bewolkt, vooral aanvankelijk c"=S«4!_ÏL' op vele plaatsen nog nevel of mist. Tijdelijk enige neer-1 slag. Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind! tussen Zuid- en Zuidwest Langzame stij-l ging van temperatuur, maar in het bin-! nenland aanvankelijk nog lichte vorst Mr Stikker plant in Londen bloembollen (Opgemaakt te 10 1 ZON EN MAAN Woensdag: zon 8 37—16 29: maat 12 50 uur. Op 17 December N.M. Dertig duizend tulpenbollen, een gift >an Nederlandse kwekers ter gelegon- I heid van de kroning, worden Vrijdag in Londen geplant Mr. D. U. Stikker, de 0.55— ambassadeur, zal samen met Nederlandse 'meisjes de eerste bollen planten

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1