Jlicutuc £dhsrlic Courant We zijn helpers geworden Al dobberend op de wijde Oceaan Eisenhower besprekingen Andere groep gaat naar Pearl Harbour voert Grote ravage bij treinbotsing rand van Breda aan Mist maakte het verkeer levensgevaarlijk In Indonesië onrust MAANDAG 8 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- cd Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— pei kwartaal; f 2— per maand: 047 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER Chef-Red.: H. W ENSERINK CHR1STELI1K-NATÏONARL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Jtanl»«Uclp liflttlua ■|n twrt ia Drie en dertigste jaargang No 9S05 De politiek in de Pacific EISENHOWER, die met de kruiser „Helena" onderweg is naar Hono- loeloe, vanwaar hij per vliegtuig naar Amerika zal terugkeren, voert thans drukke besprekingen over de toekomstige Amerikaanse poli tiek in Korea en het Verre Oosten. De oorlogsbodem kwam Zaterdag in een zware tropische storm terecht, zodat niemand zich aan dek kon begeven. De toekomstige president bleef het grootste gedeelte van de Zondag in bed, om uit te rusten van de vele vermoeienissen van de laatste tijd. Volgens de laatste berichten is het weer nu veel kalmer. De Helena" werd te middernacht op zü wierpen bommen af, die vjak bij de het eiland Wake verwacht. Daar zouden radarinstallatie neerkwamen, Bovendien John Foster Dulles, de toekomstige ml- is bekend gemaakt, dat niet minder dan nister van Buitenlandse Zaken; George 1300 geallieerde vliegtuigen in de lucht Humphrey de a.s. minister van Finan- waren bU wjjze van escorte, toep de ge- ciën en Douglas McKay, de nieuwe mi- neraal bezig was aan zijn rondreis. Ty- nister van Binnenlandse Zaken, aan boord gaan. Generaal Lucius D. Clay, een van Eisenhowers voornaamste en intiemste adviseurs cn Joseph Dodge, C. D. Jackson en Emmet Hughes, die in de toekomst nauw met Eisenhower zuUen samenwerken, zouden zich op Wake eveneens bij Eisenhower vervoegen. Wil son. de nieuwe minister van Defensie en admiraal Arthur Radford, zouden de kruiser op Wake verlaten en naar Pearl Harbour vliegen, waar zij generaal Oma»- Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs zouden spreken. Woensdag wordt de „Helena" in Hono- ioeloe verwacht. De Noordkoreanen en Chinezen heb ben inmiddels afwijzend gereageerd op het VN-voorstel, het Indische plan voor Korea te aanvaarden. Minister-president Pandit Nehroe van India noemde dit een tegenvaller. Hij had gehoopt, dat z'n resolutie voor alle landen aanvaardbaar zou zjjn. Maar zijn Nationale Congres- party zal in Januari te Haiderabad hei probleem nader bespreken. Lester Pear son, heeft een dreigend beroep op de regering van Peking gedaan het com promis-voorstel van India te aanvaarden. De gedelegeerde van India by de V.N., Menon, verklaarde te New York, dat een der grootste moeilijkheden bij het zoeken naar een oplossing het feit is, dat com munistisch China geen vertegenwoor diger in de V.N. heeft. Intussen is bekend geworden, dat de Amerikanen, kort voordat generaal Eisenhower Seoel zou verlaten, de groot ste vijandelijke luchtaanval van de Ko reaanse oorlog hebben afgeslagen. De aanval duurde twee uur. Dat Eisenhowers verblijf op Korea verre van gevaarloos was, is gebleken bij de onthulling, dat een uur vóór de generaal van het vliegveld Seoel ver trok, de radardienst vaststelde, dat een groep vijandelijke vliegtuigen in dé rich ting van Seoel vloog. Twee uur lang trachtten de 11 vlieg tuigen het landingsterrein te naderen, en Ook S.E.R. adviseert Huren moeten omhoog tot 150 pet Opvangen door drie procent loonsverhoging De meerderheid van de Sociaal-Econo mische Raad heeft de regering geadvi seerd de huren te verhogen tot 145 a 150 pet van het vooroorlogse peil. Deze ver hoging zou ook de woningen betreffen, die na 1940 gebouwd zijn, wat intussen niet wil zeggen dat de huren die op het ogenblik boven het vast te stellen peil liggen, omlaag moeten, meldt Het Binnen hof. Om de huurverhoging op te vangen, zou de meerderheid van de S.E.R. voorts geadviseerd hebben, de lonen met 3 pet te verhogen. Dit zal in het algemeen neer komen op een volledige compensatie. Teneinde te voorkomen dat het bedrijfs leven deze last moet dragen, is voorge steld de vereveningsheffing voor de werkgevers te verlagen. Knik in het wrak Achterschip van Faustus al 8 m gezonken Het achterschip van het bij Hoek van Holland verongelukte Panamese schip Faustus blijkt langzamerhand al een flink eind in de bodem te zijn gezakt, volgens een schatting van de duikers 12 meter diep, maar volgens de peilingen 8 meter. Het voorschip zou 8 a 9 meter beneden ..overeengekomen laag water" liggen, de voorzijde van de machinekamer echter slechts 3 meter dit wijst op een knik in het schip en het achterschip weer 8 meter. De premie, die aan de firma Ooster- wijk voor het bergen is toegezegd, hangt voornamelijk af van de diepte waarop het wrak komt te liggen. De tijdsduur heeft er slechts op de tweede plaats mee te maken. De kosten worden op ongeveer f20.000 per week geraamd. De spanning tussen Praag en Jeruzalem Na de berechting der groep „Slansky" De diplomatieke betrekkingen tussen Israel en Tsjechoslowakije worden steeds slechter. Tsjecho-slowakije heeft de Is raëlische gezant te Praag, dr Koubovy „persona non grata" verklaard en zijn terugroeping geëist. De gezant bevindt zich reeds te Jeruzalem, waar hij het Israëlische kabinet op de hoogte gesteld heeft van het proces tegen Slansky en de dertien anderen en waarbij het ..Zionis me" in het geding kwam. Reeds eerder hebben wij vermeld, dat dit proces te Praag een sterk anti-Semie- tisch karakter droeg. Thans verluidt, dat Israel de Tsjechoslowaakse nota ver werpt en op haar beurt de terugroeping Verzoekt van de Tsjecho-slowaakse zaak gelastigde te Jeruzalem. Voorlopig wor den de diplomatieke betrekkingen echter niet afgebroken. dervs de lange vlucht over water was Elsenhower's toestel geen ogenblik ver der verwijderd van reddingvliegtuigcn dan drie kwartier vliegen. Aan de vooravond van de 11de ver jaardag van de verrassende Japanse aan val op Pearl Harbour heeft zowel Pre sident Truman als generaal Eisenhower een boodschap tot het Amerikaanse volk gericht. Truman deed daarbij een nieuw beroep op vrijwilligers voor de lucht wachtdienst, terwijl Eisenhower waar schuwde, dat „tè velen van ons elf jaar geleden tè gezond sliepen" en dat „Ame rika nimmer meer zwak of zorgeloos mag zijn". De boodsohap van Eisenhower werd afgedraaid op een film, die gemaakt was vóór zijn vertrek naar Korea én voor de televisie werd vertoond. Kroning in Engeland ook hier te zien Regeling met B.B.C. nu tot stand gekomen Tussen de BBC en de Ned. Televisie stichting is thans,een overeenkomst tot stand gekomen vdor de televisie-uitzen ding van de Engelse kroningsplechtig heid in 1953. De overbrenging zal waar schijnlijk geschieden via het Zuiden van Engeland naar Frankrijk en zo naar Bel gië, Nederland, West-Duitsland en mo gelijk naar andere landen. In Frankrijk zal Rijssel het centrum zijn voor de over brenging van het beeld naar het vaste land van Europa Om gezondheidsredenen zal queen Mary in Juni de kroningsplechtigheid van haar kleindochter Elizabeth niet bijwonen. De 86-jarige vorstin vreest, dat de langdurige kroningsplechtigheid teveel van haar zwakke gezondheid zal vergen. Wellicht zal zij de plechtigheid op Marl borough voor de televisie-ontvanger volgen. Diesel vloog op rangeeideel Verscheidene reizigers gewondéén van hen naar het ziekenhuis Bij het binnenkomen in Breda is van morgen de diesel-electrische trein van uur uit Tilburg in botsing gekomen een rangeerdeel. De trein ontspoor- n een aantal reizigers werd gewond, van hen is naar het ziekenhuis over gebracht; verschillende passagiers kre gen glaswondjes. Het baanvak BredaGilze-Rijen werd /er beide sporen versperd. Passagiers uit de richting Amsterdam op weg naar Eindhoven moesten in Den Haag van station Hollandse Spoor naar Staats spoor gaan om vandaar verder te reizen. locaaldienst TilburgGilze-Rijen werd voortgezet. Tussen Gilze-Rijen en Breda werden de reizigers vervoerd met Het ongeluk gebeurde op het emplace ment te Breda, op een afstand van 700 a 800 meter van het staton. De bestuurder de diesel-electrische trein schakelde, een botsing niet meer was te voor komen. de remmen in. Daarna verliet hij de bestuurderscabine om zich in veilig heid te stellen. De voorzijde van de uit vijf- en een driewagenstel bestaande dieseltrein werd geheel ingedrukt- Op de spoorlijn waarover de treinen de richting Tiburg rijden, ligt een ge kantelde wagon van het rangeerdeel. die bij het passeren van de kruising der ver- keerslijnen door de diesel-electrische trein werd gegrepen. Op de tweede lijn, over een groot deel totaal is ont wricht, staat het achterste, het langste deel van de personentrein. Het voorste deel van de personentrein stèat ih de wissellijn van het rangeerspoor naar de terreinen van de bierbrouwerij De Drie Hoefijzers, die naast de spoorlijn is ge legen. De passagiers, die voor in de trein za- n, zagen dat de linkerwand van de Vrouw dodelijk getroffen door stuk hout Tragisch ongeluk in houtzagerij te Geldermalsen De 46-jarige mevr: Prins-Hol is in Gel dermalsen dodelijk getroffen door een stuk hout. Zij wilde de huisgenoten, die in een schuur bezig waren met het za gen van stamhout tot kachelhout, voor hèt middagmaal waarschuwen. Een van de electrische cirkelzaag wegvliegend stuk hout sloeg tegen haar slaap, met het gevolg, dat zy kort daarop overleed. Het slachtoffer, dat te Beusichem woon achtig was, was deze dag bij haar be jaarde moeder voor hulpverlening In de huishouding. Groter speling in prijs van baconvarkens garandeerde prijs voor baconvarkens. die tot nu toe 5 cent naar beneden en naar boven bedroeg, op 10 te brengen. Voorts besloot de minister de prijs van bacon varkens in Januari a-s. te verlagen als gevolg van de gedaalde voederprijzen Op de wereldmarkt. eerste wagon vlak achter de bestuurders cabine werd weggerukt. De eerste drie zitbanken aan de linkerkant werden weggedrukt. Een wagon van de goede rentrein veranderde door de botsing van richting en reed met vrij grote snelheid langs de gesloten spoorwegovergang, de perrons van het Bredase station en kele andere spoorwegovergangen, die echter niet beveiligd waren. Er gebeur den hierbij geen ongelukken. Meisje zakte door het ijs en verdronk Het zesjarig dochtertje van de familie B. is gistermiddag achter het ouderlijk huis aan de Westzanerdyk te Zaandam door het ijs gezakt en verdronken. Een 4-jarig vriendinnetje, dat het ongeluk zag gebeuren, ging onmiddellijk de ouders waarschuwen die een voetbalwedstrijd bijwoonden. Eer de ouders aanwezig n, was de kleine echter reeds ver dronken. Of5 de Looweg in Coevorden is Zaterdagmiddag het zoontje van het echtpaar Neue. toen hij met zijn fiets een andere fietser passeerde, onder een truck oplegger geraakt en overleden. Op het landgoed Ockenburg te Loosduinen hield de Westlandse rijvereniging „De Delflandruiters" Zaterdagmiddag een cross-couhtry. Er verschenen 40 amazones en ruiters aan de start voor een par cours uan 1000 meter met 15 hin demissen. In dz ■politieklcsse be haalde de Haagse politie fraaie successen. Op de foto reikt de voorzitter van De Delflandruiters, de heer A. L- Verhagen, de prijzen uit aan de winnaars: v.l.n.r. L. C. v. Beurden op het paard Taco, C. ASchepers op Elsje, H. Doornbos op Caesar en F. Meydam op Tim. De overige uitslagen luidden: klasse B: 1. A. Chardon Maasland; 2. mej. Freule W. Just de la Pais- sières, Rozenburg en 3. C. Makkes, Overs chie- Ook tweede Poolvlucht een succes De Viking van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij, die de tweede commerciële vlucht van Californië naar Zweden via de Noordpool heeft ge maakt, is Zaterdagavond om twaalf minuten over elf (Ned. tijd) op het vlieg veld van Stockholm geland. Nadat het toestel van Edmonton in Canada naar Thule op Groenland was vertrokken, had men er enige uren niets meer van vernomen, hetgeen naar later bleek te wijten was aan atmosferische omstan digheden, die het radioverkeer onmoge lijk maakten. Ook deze tweede vlucht is een volledig succes geweest. Er werden geen betalen de passagiers vervoerd, doch alleen des kundigen. Utrechtse busdiensten gestaakt Film in Londese bioscoop ging schuil achter een gele „rook" EEN GROOT DEEL van ons land lag gisteravond in de greep van een mist, zó dicht als nog maar zelden is voorgekomen. Automobilisten en fietsers gingen uiterst voorzichtig hun weg en de dienstregelingen van de K.L.M. bleken nu waardeloze paperassen te zijn, waarop niemand meer kon vertrouwen. In Utrecht, waar het zicht nog maar enkele meters be droeg, moesten zelfs de plaatselijke busdiensten worden gestaakt. Vanmorgen om half elf was er door de mist op Schiphol nog geen enkel vliegtuig geland. Ook de velden, die ge woonlijk als uitwijkbaven voor Schiphol worden gebruikt, zoals bijv. Brussel, ten nog potdicht. Op de Nieuwe Waterweg heeft de mist enkele kustvaartuigen parten gespeeld. De kustvaarder Marne uit Rotterdam, die Zaterdagavond op weg naar zee wegens de nevelsluier bij Hoek van Holland anker was gegaan, verspeelde een anker doordat een Fins schip langs de boeg schuurde. De Marne keërde naar Rotter dam terug, kreeg een noodanker en volgde zijn reis. Het Turkse vrachtschip Bakir (4900 ton), dat op 6 November bij Schiermon nikoog aan de grond raakte, is door de sl.epboten Holland van Terschelling en Seefalke uit Hamburg vlotgetrokken. Het werd naar Emden gesleept. Ook het bij Maassluis gestrande Panamese stoom schip Norse Queen is Zaterdag vlotge- sleept. Tevoren was ongeveer 2.000 ton stukgoederen gelost. In een zware mist is de Nederlandse lichter „Risico" (211 ton) vanmorgèn i de Merwehaven te Rotterdam door het Britse schip „Airè" aangevaren. De lich ter vex-dween binnen enkele minuten ir de diepte. De vrouw van de schipper- eigenaar A. J. Schellaars stond op het dek. toen zij plotseling het Engelse schip recht op zich zag afkomen. Zij begon gillen en haar man, die in het ruim bezig kwam naar boven, overzag de toe stand en rende naar de roef. waar zich zijn drie kinderen bevonden. In een roei boot kon het gezin zich in veiligheid stei- Acht havenarbeiders, die ook et ruim bezig waren, redden het leven. Een baggermolen, die door de Neder landse sleepboot „Hudson" werd voortge trokken, is op 150 graden ten Z. van Lorenzo Marciues aan de Oostkust van Zuid-Afrika tijdens een orkaan omgesla gen. Twee Nederlandse ruimers konden orden gered, maar een Engelsman ver dronk. De baggermolen is in de golven verdwenen. „Rook in Londen" de Ontslagen tuindersknecht pleegde moordaanslag te Huizum Slachtoffer als door een wonder aan de dood ontsnapt ^ATERDAGMORGEN om half acht verliet de 23-jarige Ybo van B., wo- nende aan de Verlengde Schrans te Huizum (gem. Leeuwarden) zijn woning, waarin hij omstreeks acht uur wederkeerde. In de korte tussen periode heeft hij aan de Badweg de 35-jarige G. Wobbes, die werkzaam is op de aan deze weg gelegen proeftuin, een steek met een mes gegeven in de buikstreek, zodanig dat het slachtoffer in levensgevaarlijke toestand naar het Stadsziekenhuis moest worden vervoerd. De dadèr werd gearresteerd en op het bureau van politie verhoord, waar hy de indruk vestigde, niet geheel normaal te zyn. Enkele jaren geleden is de jon geman verpleegd in de Borniakliniek. een inrichting voor zenuwzieken. Bij zyn verhoor heeft hij weinig of niets losge- Wel deelde hy mede Wobbes met wie hU enige tyd geleden ruzie zou hebben gehad en die hy reeds toen bedreigd moet hebben, de laatste zeven weken niet te hebben ontmoet. In de ouderlijke woning van de dader werd een dolkmes gevonden en in beslag genomen, maar het staat nog niet vast, of de steek hiermee is toegebracht. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk goed. Ondanks het vele bloedverlies was hij naar het dorp Huizum gefietst en daar een bak kerij binnen gegaan, waar hij nog de naam van de dader kon uitspreken. In het Stadsziekenhuis is het slachtoffer ge opereerd en men heeft daar bloedtrans fusie toegepast. Van de commissaris van politie vei men wij, dat het slachtoffer als door wonder aan de dood ontsnapt is en goede kans op herstel maakt. De dader is werkzaam geweest op de proeftuin, waar ook Wobbes werkt. In hoeverre het hem gegeven ontslag tot dit drama geleid heeft, is nog niet zeker. Twaalf jaar voor moord op Keesje Schreurs Vanmorgen heeft het gerechtshof 's-Hertogenbosch de 42-jarige weduwe J. M. G.-H. uit Zierikzee wegens moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 jaar en ter beschikkingstel ling van de regering. De advocaat-gene raal had 15 jaar en ter beschikkingstelling geëist. De rechtbank te Breda had de weduwe in eerste instantie tot 10 jr veroordeeld. Door gladheid geslipt Achttien gewonden bij botsing van bussen Vier personen naar het ziekenhuis Door de gladheid van de weg is Zater dag tussen Neede en Eibergen een aulo- ait Doetinchem geslipt en tegen een andere bus gebotst, die uit de tegenover gestelde richting kwam. Beide bussen kwamen schuin over de weg te staan en werden aan de voorzijde zwaar bescha digd. Achttien van de in totaal 38 passa giers werden min of meer ernstig gewond. Vier van hen moesten in Enschede in het ziekenhuis worden 1 opgenomen. Het zijn de chauffeur G. K. uit Borculo, die een been heeft gebroken en inwendige kneu zingen heeft opgelopen, de lerares mej. R. van der V te Aalten, die ernstige snij- wonden en inwendige kneuzingen in het hoofd heeft gekregen, de onderwijzeres mej. E. J. B. te Eibergen. die grote snywonden aan de kin kreeg en E. R. uit Nijmegen, die zijn kaak heeft gebroken De bussen reden met normale snelheid en uiterst rechts van de weg. Gevallenen 7 December- divisie herdacht Omdat de zevende December dit jaar op een Zondag viel, is de jaarlijkse her denking van de gevallenen van de 7 De- cember-divisie, Zaterdag gehouden. Een delegatie van de Bond Oudstrij ders „7 December", bestaande uit de oud-commandant van de divisie, de ge- pensionneerde generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt. de generaal-majoor bui ten dienst E. Engles en de korporaal W. J de Bruin, ridder M.W.O. vierde klasse, heeft by de Indonesische urn in het voorlopige nationaal monument op de Dam te Amsterdam een krans gelegd. Gelijktijdig werd een krans geleed bij het divisiemonument op het ereveld Mentengpoelo te Djakarta, waar de ge sneuvelden van de divisie een laatste rustplaats hebben gevonden. De 7 December-divisie was de eerste divisie dienstplichtige militairen die na de oorlog naar Indonesië werd gezonden Kardinaal Spellman weer naar Korea Kardinaal Spellman van New York zal de Kerstmis dit jaar wederom in Korea doorbrengen bij de strijdkrachten van de Verenigde Naties Hij vertrekt 17 Decem ber. Op Kerstmis zal hij in drie verschil lende frontsectoren dc mis opdragen Vergiftigingszaak Varsseveld morgen voor rechtbank Morgen wordt voor de rechtbank te Arnhem de vergiftigingszaak te Varse- veld behandeld, waarbij op 29 Juli 3 per sonen, de gebroeders Lindert en hun zuster om het leven kwamen. Aan verd. D J L. wordt ten laste gelegd, dat hij vergif in een pan met eten heeft ge strooid Hij was tijdens de begrafenis van de slachtoffers gearresteerd. Toen hij als buurman b 'ig was met het luiden van de doodsklok- gevolge van de zware, gele mist de z r.iet zien opgaan. De vuile substantie de lucht maakte de ademhaling moeilijk en wie er door moest, wikkelde ook het gezicht zorgvuldig in. Ook binnenshuis zagen in het centrum van de stad kamers en kantoren e als met dikke rook gevulde vertrekken. De directie van een bioscoop in West- End raadde bezoekers aan, eerst eens ir de zaal te gaan kijken voor ze plaatsen kochten. Op latere klachten, dat mei witte doek niet had kunnen ?ien, zc niet kunnen ingaan. Bandieten hebben van de mist gebruik gemaakt, om mensen te overvallen van hun geld te beroven. Een metaalbe werker werd aangevallen en van 10 pond sterling beroofd. De verstikkende mist heeft het leven geëist van een vaars van 22 maanden, bestemd voor een veeteelt-tentoonstelling, die vandaag in Londen zou worden ge opend. Het dier moest wegens ademnood worden afgemaakt. Ander prijs-vee werd met speciale maskers tegen de mist be schermd. Om 1 uur gistermiddag riep de B.B.C. alle geen dienst doende ambulance chauffeurs op om collega's, die al de hele morgen en een deel van de nacht in touw waren geweest, af te lossen. Elke ambulance heeft een man extra nodig, die met een toorts voorop gaat. In het gebied van Londen zijn meer dan 25 extra ambulances in dienst gesteld. Treinongeluk In de dichte mist is gistermorgen vroeg een Londense voorstadtrein op een groep baanarbeiders ingereden. Eén hunner kwam om het leven, terwijl twee anderen onder de locomotief en de rijtuigen be klemd raakten. De ziekenauto's konden de plaats het ongeluk slechts met de grootste moeite bereiken. Eerst 50 minuten na het ongeluk kon eerste hulp geboden worden. Na Pasen huwelijk van Prinses Josephine? Uit betrouwbare bron wordt verno- en, dat het huwelijk van Prinses Jose- line Charlotte van België met Prins Jean van Luxemburg waarschijnlijk in April 1953 na Pasen (in de week 1924 April) zal worden gesloten, trouwplechtigheid zal plaats hebben de stad Luxemburg. Het gemeentebestuur heeft reeds de nodige plannen in i bereiding. Van yEL :e correspondent te Djakarta) Nederlanders in Indonesië maken zich ernstig ongerust over hun kansen om hun werk te blijven Hier in Djakarta heeft men steeds het gevoel dat de Indonesische regering van plan is Nederland te ma ken tot „de minst begun3tigste natie". Er is aan Idonesische zijde een ze- ;re geprikkeldheid, inzake Nieuw- Guinea, inzake de voorgenomen uitzet ting vr- Soenito en Go. maar de diepere grond van deze geprikkeldheid is wel licht het gevoel vai*. eigen onmacht om de zaken intern behoorlijk te regelen. Men ziet dagelijks dat men dat niet kan. maar verder zien niet alleen de Neder landers dat, maar ook Engelsen en Amerikanen. En men zou graag tegen over het buitenland willen laten zien, hoe goed men zelf zijn zaken kan rege len. Wel, dat is nog niet gelukt en steeds meer beginnen b.v. ook de Amerikanen in te zien, dat het met die souvereini- teitsoverdracht toch wel wat erg vlot is gegaan en dat het nu eenmacl niet altijd zo is. dat mén de gaven heeft met het Dit irriteert leidende kringen in In donesië. Daarbij komt dan de onrust in het leger, dat men niet in de hand heeft, de teleurstelling van de bevolking die gouden bergen was beloofd en die er nooit zo slecht aan toe geweest is als thans. Men weet tenslotte ook wel. dat de bliksemafleider „Nieuw-Gulnea" nauwelijks meer functionneert. Hoe meer bijv. ook Amerikanen zien van de gang van zaken in Indonesië, hoe minder ad viezen er naar Washington zullen gaan om mee te helpen. Nieuw-Guinea toch maar aan Indonesië te geven. Men kan met zekerheid aannemen, dat deze ad viezen thans tegengesteld luiden. Er is bij de Amerikanen, deze folie ver oordelaars van elke vorm van „kolo nialisme", een duidelijke kentering waar moeten meer heeft (de bevolking begrijpt best. dat men het niets beter krijgt ab dit gebied bij Indonesië zou worden ge voegd), dan wordt er iets anders gezocht. Dan zullen de Nederlanders in Indo nesië het moeten ontgelden. En men vreest nu met grote vreze, dat men alle Nederlanders zal uitwijzen die militair geweest zijn. Dat zijn er uiteraard dui zenden. Het is een wonderlijk criterium, dat nooit door een enkel land is toege past, maar Indonesië schijnt plannen te hebben het toe te passen. Alle Neder landers die gediend hebben het land Indien dit zou worden doorgevoerd, >u het de nekslag van de Ncderland- t activiteit betekenen. Nu is natuur- ik een dergelijke maatregel niet in ïns uit te voeren, maar het Is al erg genoeg, als men een begin maakt met de uitvoering, en gevreesd moet worden, dat dat wel zal gebeuren. in dit licht bezien, dan oók nogal onbegrijpelijk, dat men hier in Djakarta zo'n deining maakt over de twee Indonesiërs die vermoedelijk uit Nederland zullen worden uitgewezen. Indonesië heeft nog heel andere plan- op het gebied van uitwijzing en bovendien: nog steeds worden hier. nu al drie jaar lang, Nederlanders gevangen gehouden De defensie van het Westen Amerikaanse critiek op enkele West-Europese landen Amerikaans Senator prijst Nederland, dat N.A.T.O.-verplichtingen nakomt OENATOR CONNALLY, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommis- sie voor Buitenlandse betrekkingen, die onlangs een reis gemaakt heeft door de Nato-landen, verklaarde, dat de Nato-landen het streefgetal van 50 divisies en 4000 vliegtuigen voor 1952 wellicht niet zullen bereiken. Er waren aanwijzingen, dat er ook leemten zouden zijn in de, te Lissabon opgestelde, schema's voor de volgende jaren, wanneer deze uitgevoerd moeten zijn. De plannen voorzien in 70 divisies voor 1953 en ongeveer 96 voor 1954. De defensie-inspanningen van elk lid an de NATO en zijn vermogen om deze te verrichten moeten opnieuw in ogen schouw genomen opdat voor 1953 „reële doelen" (die practisch te verwerkelijken zijn) kunnen worden vastgesteld, waarna de voorlopige doelen voor 1954 en 1955 worden bepaald. „Hoewel de vorderingen van onze Europese bondgenoten bij de ntegratie en opvoering van hun inspan ningen en het verhogen van hun bijdra gen niet zijn, zoals ik het gaarne zou willen, hebben zij in het afgelopen jaar een merkbare vordering bereikt", aldus Connally. Naar Connally verklaarde, zijn de „be langrijkste" ontwikkelingen die hij in West-Europa heeft opgemerkt: 1. Voor uitgang in de opbouw van een sterke strijdmacht en de aanleg van bases en aanvoerwegen, alsmede een versterkt vermogen om het materieel ter ondersteu ning van de strijdmacht te vervaardigen; 2. Vooruitgang naar een militaire, econo mische en politieke integratie, voortge komen uit een werkelijk Europese initia tief. 3. Meer geneigdheid van de West- Europeanen zich te vereenzelvigén met de Vijf mijnwerkers ontslagen wegens ongehoorzaamheid Vijf in een Limburgse mijn werkzame nijnwerkers zjjn dezer dagen ontslagen, omdat zij de veiligheidsvoorschriften de ondergrondse mijnbedrijven niet in acht hadden genomen. Zij hadden on danks streng verbod een kooi van een g. opbraak die alleen voor het vervoer an materialen e.d. is bestemd, voor per- onenvervoer gebruikt Vijfjarenplan van India Pandit Nehroe heeft een vijfjarenplan Ingediend bij het parlement van India met het doel. het nationale inkomen in 1956 met 11 procent te doen stijgen. Voor- I namelijk is aandacht gegeven aan de land- |bouw. politieke doeleinden der Verenigde Staten in Europa, waarvan wordt erkend, dat zij ten minste verenigbaar zyn met hun eigen politiek. Met betrekking tot Nederland zeide Connally, dat het communisme daar niet veel betekende en het Nederlandse volk vastbesloten blijkt, zijn verplichtingen in Nato-verband na te komen. Reuter meldde uit Londen: Dit jaar zullen de landen van het Atlantisch Pact het gestelde doel van 25 gemobiliseerde divisies bereiken, maar het volgende jaar zal de opbouw van het militaire apparaat ongeveer vijftien procent bij de aaavan- kelijke plannen, zoals die zijn opgesteld op de conferentie van Lissabon, in Februari, ten achter blyven. Ook vertraging in Denemarken Het Deense defensieprogram zal vier jaar in beslag nemen, maar om politieke en practische redenen is het niet moge lijk. het program vóór Juli 1954 te vol tooien. Dè Deense minister van Defensie, Petersen, wees er op, dat andere landen van de NATO ook niet in staat waren geweest, zich aan hun oorspronkelijke tijdschema voor de verdedigings-pro- gramma's te houden. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nevelig of mistig weer met f. lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Langs de kust tijdelijk matige wind tussen Z.W. en Z.. overigens weinig wind. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 836 tot 1639 uur; maan 0.0 tot 12.47 uur. Op 9 December L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1