brrui) 1 Thanksgivingday-dienst in de Agenda voor Leiden Pieterskerk Procuratiehouder van Amster damse Bank nam afscheid Jubileumuitvoering van Ars et in De Goede Herder Labor Hallelujah en U.N.I. met populair programma in de kapel D.E.V. reikte prijzen en diploma's uit WILLI WE LEÏESCHE COÜSANI VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 Amerikaanse ambassadeur las boodschap voor Gistermorgen is in de Pieterskerk de traditionele Thanksgivingdaydicnst gehouden ter nagedachtenis aan de Pilgrimsfathers, die in 1630 uit Leiden via Delfzcil en Plymouth met de Mayflower naar Amerika vertrokken. De dienst werd bijgewoond door ruim honderd leden van de Amerikaanse kolonie en geleld door professor Calhoon van de Yale university, gasthoogleraar aan de stedelijke universiteit Amsterdam, De ambassadeur van Amerika, mr Seldon Chapin, gaf blijk van zijn be langstelling en las een korte boodschap voor, waarin hij wees op de moed en het geloofsvertrouwen van de kleine kudde, die in Godsvertrouwen het aan durfde een onzekere toekomst tegemoet te gaan. Dr Marshall W. S. Swan, pers-attaché van de Amerikaanse ambassade, gaf een overzicht van het plan der Leidse En gelsen om in Amerika een nieuw leven te beginnen. Hij wees er op. dat de Pie terskerk. waar dominee John Robinson meermalen de kansel heeft beklommen, het centrum van dit gedenken behoort Advertentie) DOZEN POSTPAPIER blanco en bedrukt VISITEKAARTJES in keurige verpakking. DRUKKERIJ DE BINK N.V. STILLE RIJN 9 - Lelden - Tel. 20631 Lezing in Volkenkunde In de serie winterlezingen van he rijksmuseum voor volkenkunde sprak de heer C. Ouwehand over ..Japanse aard- bevingsprenten" Het museum bezit eer groot aantal Japanse kleuren hout-sne den. waarin een merkwaardig stuk volks geloof uitbeelding en illustratie vindt. Het gaat hier om de reactie op de grote aardbevingsramp, die Japan, cn in bijzonder de hoofdstad Edo (Tókyó), het eind van het jaar 1855 trof. Als veroorzaker van de aardbeving treedt een monstermeerval op, die onder de aarde leeft en deze op zijn rug draagt. Deze vis, de Namazu, speelt in tal vermommingen een grote rol in de stellingen op de prenten. Aan de hand van lichtbeelden behan delde de heer Ouwehand een viertal thema's, die telkens in enigerlei vorn of combinatie terugkeren. Bij de samen vatting en interpretatie van deze thema' geplaatst tegen dc achtergrond van d Japanse mythologie, kwam de nadruk te liggen op de typische dubbelzijdigheid van de monstervis als verwoester, oorzaker van onheil èn als hersteller, brenger van heil en rijkdom, een dubbel zijdigheid die evenzeer kenmerkend bleek te zijn voor het gehele mythische stelsel, dat in enkele schematische lijnen werd uiteengezet. In zijn antwoord op de vraag, of late volksprenten geschikt materiaal vormen voor een dergelijke interpretatie, verwees spreker o.m. naar de aardbe vingsramp als crisisgebeuren, het op leven van vaak in het onderbewustzijn aanwezige voorstellings- en gedachten- complexen en het hullen daarvan ii sfeer van het dagelijkse leven, terwijl tenslotte de wijze van voorstellen e begeleidende teksten op de prenten zelf tot deze interpretatie aanleiding gaven. Advertentie —kunt U Uw vrouw do mooiste Sinterklaas van baar leven bereiden. Ukunt baar zo'n snelle en geruis» loze Pfaff-naaimachine ge» ven, die-moderne machine, waar iedere rechtgeaarde vrouw naar verlangt. Na de eerste betaling van 25.» wordt de Pfaff bij U thuis gebracht. De verdere be talingen kunt U dan tó regelen, dat zij U geen last veroorzaken. Gaat U eens praten in het dichtstbij» rijn de Pfaff-naaimachine» huis. PUZZLE PROMINENTEN 1. Wed. De Jong-van Es, Donklaan 33 Voorschoten; 2. E. W. v. d. Burgh, Cobetstraat 75, Leiden; 3. H. Onvlee, Transvaalkade 5a, Leiden. te zijn. Uitvoerig stond hij stil bij de persoon van dominee Robinson, die 1609 tot 1652 in Leiden woonde en die een zachtaardig mens was, nochtans vol van heilig vuur en grote wilskracht. Spr. schetste voorts de moed der Pil grimsfathers toen zij het aandurfden naar een nieuw land met een vree taal en vreemde zeden te gaan. met onzekere toekomst voor ogen. Zij wi zich evenwel door God gedragen God was het ook, die deze onderneming heeft gezegend. Het muzikale gedeelte van de dienst werd aan het orgel begeleid door de Amsterdam studerende Amerikaanse student in de muziekwetenschappen W. Hudson. Prof. J. J. Hermans naar Leiden Bij K B. is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de physischt scheikunde dr J. J. Hermans. thans hoogleraar aan de rijksuniversiteit t< Groningen D© bestemming van het doorbraakterrein Het college van B. en W. heeft beslo ten, dat de wethouder -van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, en enige ambtenaren de kwestie van de bestem ming van het open terrein nabij de Oos- terkerk geheel opnieuw zullen bezien. Familieberichten uit andere bladen P J Lol)», m. 80 j. Leider GEMEENTE LEIDEN Oiticiële publicatie Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Houtmarktbrug met ingang van heden aan te wijzen als B- weg. Deze aanwijzing houdt in, dat de brug is afgesloten voor voertuigen met een wiektruik zwaarder dan 0,9 ton en voor voertuigen, welke met inbegrip van de ladling breder zijn dan 2,20 m. Ouderavond K. en G. Het Ohr. tambour- en pijpercorps Kunst en Genoegen gaf gisteravond in de grote zaal van de Burcht een ouder- donateuravond, die in alle opzichten geslaagd is. De zaal was geheel bezet. Een bewijs, dat K. en G. in menig Leids n vast plaatsje heeft weten te K. en G. is dat ook waard. Het conp6 is In de loop der jaren met sprongen vooruitgegaan. Niet alleen wat het uiterlijke betreft, maar ook wat het muzikale peil aangaat. De heer J. van Leeuwen opende de avond met een kort welkomstwoord tot ouders, familieleden, donateurs en Grien den. Hij heette in het bijzonder de afge vaardigd en van de wijkvereniging Le vendaal, de Hervormde jeugdraad, enkele zusterverenigingen en de gymnastiek vereniging Excelsior welkom, alsmede de oud-bestuursleden. Ook de familie Den Holder van het wljkgebouw Leven daal, waar de jongens regelmatig repe- Er werd deze avond geen officieel pro gramma aangeboden. Het was alleen de bedoeling de aanwezigen op gemoede lijke wijze iets van het eigenlijke werk n G. te laten zien. Eerst gaf de fluitafdeling onder leiding van de heer Dijk enkele nummers ten beste. Toen volgide een zeer gewaardeerd op treden van twee leden van de marine- kapel, de heren J. Wilderom en J. Dol. De firma N. van der Horst draaide ook kampfilm. Al met al een avond, die de contacten van K. en G. aanmerkelijk zal hebben versterkt. Bazar Rehoboth f 3000 Naar wU vernemen, heeft de jubileum- bazar van de Hervormde wi.jkgemeente Rembrandtwijk en de Hervormde wijk- verenlglng Rehoboth. die Woensdag en Donderdag tn bet wükgcbouw Rehoboth werd gehouden, 3081,85 opgebracht. Hiermee is de totale opbrengst van de In dit seizoen gehouden Hervormde ba- tot 17.000 gestegen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petrus Johannes Catha- rlnus, zn van G C l'Ami en J Hoekx; Hulbert, zn van J Stoof en E A Oudolf; Herman, zn van N H Egelmen en J J Heunks; Daniël, zn van D Paauw en I Overdorp; Maria Jacoba Juliana, dr van G Groeneweg en J Laman. OVERLEDEN: L de Wit man, 64 jr; P J Colla. wedn. 80 jr. ONDERTROUWD: C J Koot en C Ver hoeven; J van der Wijngaard en G Flip- po; H Teske en E M van der Plas; H den Hoed en S van der Lucht; A C Schrlek J Dongelmans; .T J van Oosterhoud en G C Vink; J Weijer en N Dregmans; C Veefkind en J A Uljee; J Ykema en C M W Ladage; H W van Oosten en W van der Meij; Th H van Meilgaarden en C C Verhoeven; C C M Gutjahr en N A Vicari; G E Ong en E J J&hnichen; J P Prins en J van der Plas; K van der Pijl en P A M Zoet: B J H Schilder en W J van Deventer; C Tan en W Pas. GEHUWD: G M A de Boeck en M M van der Krogt. Vrijdag Wijkgebouw Levendaal: bazar C. H. Unie afdeling Leiden. Wijkcentrum Oude Vest 13, 8 uur: ju bileumuitvoering Chr. mandollneverem- ging Ars et Labor (met Musica en de Timdelerclub). Pniël, 8 uur: vrouwenavond Herv. Ge zinszorg, film ..Kinderen voor de Rech ter". Staalwijk, 8 uur: Jonge Kerk ontmoet Indonesische studenten, „Hoe dienen d< Ind. en de Ned. Kerk elkaar?" Pieterskerk, kwart over 7kwart voo: 8: Avondgebed. Oegstgeest: Irene, half 8, opening fancy fair Oegstgeester Chr. Jeugdkam pen, met modeshow Zaterdag Zomerzorg, 3.15 uur: Kamerkring- vereniging Leiden C H. Unie, G. F. E. Kiers over de Volkshuisvesting. Stadsgehoorzaal, half 2 en half 4: Midza-jeugdvoorstellingen. Oosterkwartier, 3 uur: aanbieding mo nument woningbouwvereniging De Een dracht (40 jaar). Prytaneum, 3 uur: buitengewone ledenvergadering Leidse schaakbond; verkiezing nieuw bestuur. Stnt-Antoniusclubhuis, Mare 43, half 8: feestavond afdeling E.H.B.O. (vierde lustrum). Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond 40- jarig bestaan De Eendracht. Schouwburg, 8 uur: K. cn" O-, Ned. Comedie brengt: „U spreekt met uw loordenaar" van Fr. Knott. Zaal-Van Wijk, Hogewoerd 108. 8 uur: feestavond afdeling V E.R.O.N. Overdekte, 911 uur nm.: zwemwed strijden bedrijven. Maandag Collegezaal rijksmuseum van natuur lijke hjstorie, 10.15 uur: huldiging J. H. Schüller 40-jarig ambtsjubileum). Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Burcht, 25 uur: Sint Nicolaasfeest jaen van dagen, aangeboden door de personeelsvereniging „Sociale Zaken". Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Ned. Comedie brengt: „U spreekt met uw moordenaar". Zomerzorg, 8.15 uur: kynologenver- eniging, filmavond U.S.I.S. Rijns burg, Sandtlaan, half 3: ope ning nieuw gebouw Chr. lagere tuin bouwschool Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Wll- m van der Helm (stadsarchitect 1662 1675) t.m 30 November. Boerhaavezaal, Leids Kunstcentrum, 2—5 en 7—9 uur (t.m. 29 November). Universiteitsbibliotheek, half 10half originele tekeningen Oud Lelden (ver lengd t.m. 29 November). De Ploeg, Breestraat 119, werken van Jan van Ham (t.m. 6 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, 1 apotheek Tot hulp der nienschheld. Hooigracht 48, tel. 21060. De heer C. W. Ooslveen mei pensioen Onder zeer grote belangstelling heeft gistermiddag de heer C. W Oostveen, procuratiehouder bij de Amsterdamse Bank, afscheid genomen van zijn werk kring. Hij bereikte de pensioengerechtig de leeftijd, hetgeen voor een groot aantal cliënten aanleiding was hem de hand te drukken. Ook afgevaardigden van ver schillende verenigingen en Instelingen gaven bij dit afscheid blijk van hun waar dering. Zo zagen wij voor de afd. Leiden van het Rode Kruis mr J. C. de Vroom optre den. Ds P. Kloek vertegenwoordigde Her vormd Staalwijk, de heer A. v. d. Hoogt Mathesis De heren Wilbrink c-n Filiopo Advertentie Ook St. Nlcolaas zegt: PRONONCE en NYLONS zUn SYNONIEM P.S. Zag U onze sortering ZAKDOEKJES EEN DANKBAAR GESCHENK! Tien namens de kerkvoogden der Gemeente. Jhr v. d. Brandeler de heren Vroom en Rotteveel vertegen woordigden de Nederlandsche Bank. Het deed de heer Oostveen zichtbaar J. Roest jeugdleider catecheet in Leiden De centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente heeft in de vaca- van wijlen de heer Joh. de Groot het godsdienstonderwijs op de open bare lagere scholen een catecheet aange steld, voorlopig voor de tijd van één jaar. Het is de heer J. Roest te Den Haag. De heer Roest zal zich ook enkele dagen per eek aan het centrale jeugdwerk geven. Elmi gaat fabriek bouwen Met de overhemdenfabriek Elmi heeft het college van B. en W. van Leiden on derhandelingen gevoerd over de verkoop van een terrein van 3520 vierkante me ter aan de Trekvlietweg, deel uitmakend van het industrieterrein. De Elmi is van plan hierop, ten behoeve van haar eigen bedrijf, een fabriek te bouwen. Hierdoor verkrijgt de Elmi een betere huisvesting en tegelijkertijd uitbreidingsmogelijk heden. Zij is bereid voor het volledige bouwrijpe en opgehoogde terrein 14 per vierkante meter te betalen, een prijs, die het college redelijk noemt. De raad zal Maandag over de verkoop I beslissen. genoegen, dat ook twee oud-directeuren van de Incassoband te Leiden, mr Th. J. Trip en mr S C. H. Coebergh. bij het officiële afscheid tegenwoordig waren. Namens de directie liet mr Opstelten de loopbaan van de heer Oostveen de revue passeren. Hij constateerde een flink credietsaldo. Spr. reikte hem het getuig schrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel uit met de daarbij be horende gouden draagmedaille. Daarbij kwam nog een stoffelijk blijk van waar dering van de directie. Namens het personeel overhandigde de heer Martijn de scheidende functionaris een polshorloge. Namens de personeelsvereniging Amico, waarvan de heer Oostveen voorzitter is en waarvan hij Voorlopig nog geen af scheid denkt te nemen, werd hem een voorzittershamer aangeboden. Mevr. Oostveen ontving van de directie, het personeel en namens Amico bloemen. De Woensdagavond in Leiden catechisatie-avond B. en W. verlenen medewerking Bij de Ingekomen stukken voor di laatstgehouden vergadering van de een trale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente bevond zich een brief var college van B. en W. van Lelden, wi als antwoord op een verzoek van een in terkerkelijk comité werd meegedeeld, dat van gemeentewege momenteel geen sussen aan jongens op Woensdagavond worden gegeven. B en W. hebben de be sturen van de avondscholen te Leiden verzocht om in de toekomst geen lessen op Woensdagavond te geven, opdat jongens gelegenheid hebben naar d( techisatie te gaan De centrale kerkeraad heeft met grote erkentelijkheid van dit schrijven kennis genomen. Als de besturen van de avond scholen hieraan gevolg geven, dan zullen in de volgende winter de jongens-cate chisaties door alle Kerken in Leiden op Woensdagavond worden gehouden. Benoemd tot hoofdcontroleur De heer M. van der Kreeke, controleur Hoogheemraadschap van Rijnland Nieuwe gemaal te Katwijk maakt goede vorderingen De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland Is te Lelden bijeen geweest, voornamelijk tot het vaststellen van de begroting 1958. Deze begroting wordt uiteraard sterk beïnvloed door de bouw van het nieuwe gemaal te Katwijk, een wérk dat goede vorderingei gereed hoopt te zijn. maakt en waarmede De omslag ls ook voor 1953 geraamd op f 6,50 per hectare. - is besloten een nieuw vertoog te richten tot Gedeputeerde Staten der beide provinciën in verband met de aan hangige nadere wijziging van het regle ment van Rijnland. Hierin wordt voor gesteld de omslagregeüng in het ver volg aldus te bepalen, dat 60 pet van hetgeen geheven zal moeten worden ten laste van de ongebouwde eigendommen zal komen hectaregewijs berekend, (Adi*< Voorzitter en dirigent gehuldigd De Chr. mandolinevereniging Ars et Labor vierde gisteravond in het wijkcen trum De Goede Herder aan de Oude Vest haar tweede lustrumfeest met een ge animeerde uitvoering. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter, do heer P. J. Mark. een overzicht van de loop der gebeurtenissen in de afgelo pen tien jaar. Daarbij herdacht hij dank baar het werk van de oprichters, os Streeder en de heer Van Itersop, die met zeven leden het moeilijke begin gemaakt hadden. Tussen 1945 en 1950 lag de bloei tijd van de vereniging. Toen telde men 30 leden en trad men zelfs op voor de NC.R.V. Na 1950 is men door allerlei oorzaken weer achteruit gelopen. Het ge zelschap telt nu 16 leden, die overigens best met de mandoline overweg kunnen. Dat bewees deze uitvoering weer eens temeer. Het muzikale gedeelte van 't program ma telde vijf zuiver instrumentale num mers, twee gemengde en één zangnum mer. Men had n.l. de medewerking weten te verkrijgen van het Chr. gemengd zang kwartet Musica. Hiermee voerde men (Advertentie) HAARLEMMERSTRAAT 131 „Die Ehre Gottes in der Natur" Beethoven uit en „Land of hope and glory". Het gemengd zangkwartet Musica bracht hierna nog drie liederen a capella. Het geheel werd door de aanwezigen op hoge prys gesteld. Het gezelschap volgde dan ook gewillig de leiding de dirigent, de heer W. van Iterson. die zijn mensen zuiver en maatvast deed Het erelid, de heer H. Harting, noemde de spelers dan ook terecht een clubje, dat er zijn mag. Spr. memoreerde de doelstellingen van de vereniging er als oorzaken van het achteruitlopen van het ledental aan: de hogere zaalhuren, de duurdere drukwerken en de hoge auteursrechten. Ook lopen er telkens meiskes weg. die verloofd raken. Maar één man heeft al die tien jaren voo vereniging pal gestaan: de heer Van der Mark. Hem werd dan ook als uiting dank voor het vele door hem verrichte werk de titel van erevoorzitter aange boden. Welke eerbetuiging gepaard ging met een geschenkje en een bouquet bloe men voor mevr. Van der Mark. De dirigent van het gezelschap, de heer Van Iterson werd eveneens gehul digd. Tot hem sprak de voorzitter, de heer Van der Mark. Spr. zei, dat de prestaties van de vereniging jaar op jaar beter waren geworden. Hetgeen onge- tw' feil te danken was aan de tien jaar belangeloze arbeid voor Ars et Labor, die deze dirigent er op heeft zitten. Namens de leden bood spr. de heer Van Iterson een kistje sigaren aan. Mevr. Van Iter son kreeg bloemen. Na de pauze trad de toneelgroep De Timdelerclub o.l.v. de heer P. Kouwen- hoven voor het voetlicht met een eén- acter „Wie is de bruid?" Overbodig te vermelden, dat de zaal zich uitstekend amuseerde. Onder de aanwezigen was ds J. v. d. Wiel. Ook de centrale jeugdraad. Inter Nos en enkele zusterverenigingen hadden afgevaardigden gezonden. Het programma wordt hedenavond herhaald. Pauselijke onderscheiding voor Leidenaar De heer B. M. Sontrop, oud-ontvanger van 's rijks belastingen te Leiden, is door de paus onderscheiden met de onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Ook boksen heelt een schaduwzijde... rw Maar Sint gunt iedere man die werkelijk clean shaven" door het leven wil gaan-een BRAUN shaver. h«t elastische acbeerblad - een Braao patent. Ei let een» op de keorigi bijbehorende cassette. Hét St. Nieolaas-cadean m zoals tot dusver en 40 pet ten laste van de gebouwde eigendommen, bere kend naar een percentage van de belast bare opbrengst. Ook is hierin aandacht gewijd aan de bemoeiing van Rijnland met de boezem- waterkerenae polderkaden, voorzover deze bemoeiing in het belang van Rijn land zelf vereist is. Er is in beginsel besloten, dat Rijnland 50 pet van de on- derhouds- en verbeteringskosten der boezemwaterkerende kaden aan de pol ders zal vergoeden. Aan de brug over het Oegstgeester- kanaal te Rijnsburg zullen in 1953 enige voorlopige voorzieningen worden ge troffen, in afwachting van de gehele vernieuwing van deze brug, die ln over weging is. In deze vergadering hebben de nieuwe hoofdingelanden, de heren Prins te Overveen, Verdegaal te Noordwijker- hout, Plomp te Nieuwkoop, Visser te Al phen aan den Rijn en Van der Torren te Waddinxveen voor het eerst zitting gehad. Advertentie) Katwijk aan Zee Concert dat anders was dan anders Het lijkt gemakkelijk, een populair programma samen te stellen en uit te voerenmaar in werkelijkheid is dat in genen dele het geval. Verreweg de meeste populaire uitvoeringen zijn niets anders dan één lange geeuw van verveling, of ze nu godsdienstig dan wel werelds z\jn getint. Men denke slechts aan de radio. Het was daarom, dat we zeker ons hart bij voorbaat zouden hebben vastgehouden, indien niet de naam Admiraal waarborg teas, dat het toch wel goed zou kunnen worden. zie: het werd goed en zelfs meer dan dat. Johan Admiraal heeft zich gister avond in de Katwjjkse Kapel met zijn originele programma en vlotte. lev< vreugde sproeiende directie con v. muzikant getoond. Nu wisten we dit laat- ste al lang. maar deze keer zijn we e te zeggen, met de neus bijgehaald. Het maakt toch wel enig verschil of r deftige cantates van Butehude dirigc (toch ook al zeer lofwaardig!), of het Uedje van Jan Hinnerk. We moesten gis teravond denken aan het Bussumse koor n Karsemeyer, dat al lang in het popu re genre zulke grote dingen doet. En ;we dachten, dat Admiraal nu maar jop deze weg moest-voortgaan. Zijn koor adam, t#i. 46882 zal dan een heel eigensoortige plaats gaan Hulde aan penningmeester A. de Bruin Allo leden van de tuiniers, cn bloe- ralstenverenigring Door Eendracht Ver bonden moeten welhaast aanwezig zijn geweest op de vergadering, die gister avond ln de vergaderzaal van café Anlba werd gehouden. Het zaaltje wat stampvol. Wellicht omdat dc uitslag var de tuinwedstrijd bekend zou worden ge maakt cn de bU diverse wedstrijden be haalde prijzen zouden worden uitgereikt Het geduld van de gezellig bijeen zijn de leden werde een weinig op de proef ge steld. Eerst werden drie nieuwe leden geïnstalleerd. En daarna werd nog woordje gesproken over de vrije inzen dingen van elgengekweekte chrysanten en van voor de wedstrijd bestemde chry santen. Daarna reikte dan de heer Joh. Jonker, voorzitter ven de jury en erevoorzitter van de vereniging de gewonnen bekers en plaquettes en behaalde diplomas Veel dank werd gebracht aan penning meester A. de Bruin, die zich voor vlot doen verlopen van dit alles grote moeite had getroost. Aangezien de prijswinnaars van andere Emigratie-weekeinde op Oud-Poelgeest Emigratie moet geen vlucht zijn maar opdracht in een ander werelddeel. Daar om houdt het vormingscentrum Oud- Poelgeest voor aanstaande emigranten van de Hervormde Kerk en de daarmee verbonden Kerken op 13 cn 14 Decem ber een voorlichtingsweckeinde op kas teel Oud-Poelgeest. Er worden Inleidin gen gehouden door ds H. J. Kuiken, mej. A. Prinsen en mr ir B Haveman (ge vraagd). In de jury Onze stadgenoot de heer L. van Ton geren is uitgenodigd om zitting te nemen in dc jury voor de nationale wedstrijd herenkappen, die in het kader van de op 1 cn 2 December te Amsterdam te houden nationale kapwedstrijd, uitgaan de van de Ned. Bond van technische clubs voor het kapperabcdrijf. wordt ge houden. wedstrijden al eerder werden gepubli ceerd, geven wij hier alleen de nai van hen, die zich in de tuinwedstrijd derscheidden: le prijs met wisselbeker Th. G. Buis. 2e prijs met plaquette M. J. Verhagen, 3 M Meyers, 4 P. de Haas, 5 C. v. d. Linde, 6. D Ernst. 7 P Bink. 8 P. Helvensteyn, 9 C Roozendaal, 10 J. van Oosten, 11 B. J. Limburg, 12 P. Piket, 13 J. Nieuwenburg. 14 A. Stouten, 15 M. Herreur, 16 N- Breedijk, 17 H P Trap. 18 W. L. Rietkerk. 19 H. Kok, 20 M. Ha- braken. De uitslag van dc kweekwedstrijd 1952: le prijs met wisselbeker J v. d Berg, le prijs met wisselplaquette Th. G. Buis. De vergadering stond onder leiding van de heer J. H. Smit (Advertentie) INTERWOVEN SOCKS (Nylon) BREESTRAAT 114 B Vola zag oud Rome Het had nogal wat voeten in de aarde, ir het handjevol leden van de Leidse vereniging van oud-leerlingen van de ambachtsschool gisteravond kennis kon de bezienswaardigheden van Rome. Door een misverstand was er geen projectiedoek aanwezig, maar met een paar lakens heeft men z:ch kunnen be helpen. al begon de bijeenkomst daar door drie kwartier te laat Mevrouw J. A. Staal uit Oegstgeest had :n menigte dia-positieven meegebracht, met behulp van deze voortreffelijke _J8 plaatjes heeft zU de aanwezigen meege-aanwezigen wel de nodige ontwikkeling innemen en zeer belangrijk werk kunnen doen. Admiraal voelt zich in dit soort muziek (die helemaal niet minderwaardig is. in tegendeel!) thuis als een vis in het water. Hij kan zich met zijn romantisch voelende muzikantenhart hierin geheel uitleven, gecorrigeerd intussen toch ook door een zuivere intuïtie voor juiste proportie», cn een goede smaak, die voor banaliteiten behoedt. We hebben gisteravond genoten, ook door de mooie afwisseling, die het spel van de „UJi.I."-harmonie ons bezorgde. Het ware te wensen, dat meer dirigenten zich zo nu en dan tot zo iets geroepen voelden: ze zouden hun muzikaal voeter.de publiek daarmee een grote dienst bewijzen. De koorzang was daarenboven goed voorbereid. De stemgroepen sloten meestal keurig aaneen, de voordracht was, naar de eis, luchtig en los, de motieven kaatsten als ballen over en weer, wipten op, doken weg, of het een miniatuur sportdemon- stratie betrof. Soms lukte de vangst wel eens niet of detoneerde even een minder goed gesmeerd loopje, maar over 't geheel kon men tevreden zijn. Trouwens, al was de zang minder ge slaagd geweest dan nu. dan zou dat in dit bijzondere geval zeker te vergeven zijn. Een juweel was de „Serenade van een Landsknecht" van Orlando di Lasso, kos. lelijk specimen van liedkunst uit het eind van de 15de eeuw, toen het leven zo fel en bontgekleurd was, als we ons thans nauwelijks meer kunnen voorstellen. De oude melodieën hebben hun hoge aarde dubbel en dwars bewezen alleen al door het feit, dat ze de eeuwen hebben getrotseerd. Dan het kostelijke „Jan Hinnerk". die .kan maken wat hij wil" en „Komt menden ln het ronde", resp. in de geestige bewerkingen van Schellevis en Van Hemel. Daarmee was de vreugde nog niet De pot met bonen cn de altijd zie<e Kortjakje (behalve 's Zondags) met zeldzame humoristische stemverho- ring en „Hoor de muzikanten" (qua uitvoering werd dit 't hoogtepunt) werk ten als een verkwikkend bad. We willen vooral de „U.N.L" niet ver geten. Dit degelijk en geestdriftig spelen de gezelschap, onder de eveneens rauzi- kanteske leiding van de heer Kokelaar heeft aan het welslagen van de avond volop meegewerkt. We noemen de uitste kend voor harmonieorkest geschrev-n werken „Fantasie Pastorale" (Viewing) en „Floralia" (Van Leeuwen) en als bij zonder waardevol werk de Variatie'* over een oud volksliedje" (weer Kort jakje!). Deze variaties van Nauta hebbt.ii de vele reeds bestaande over dit oersterke melodietje alle recht van be staan. Ten slotte werkten de beide ensembles en in een correcte uitvoering van het bekende „Mijne Moedertaal". Het vru goed bezochte concert werd geopend en gesloten met een kort en krachtig speech je van de heer J. Vink. historie. - het vlot werd het allemaal voor cultuur eni vergde, i verleden en heden zo gedragen even: Rome De inleidstcr Voor de pauze behandelde zij voor- fabelachtige historisch* I namelijk kerken, daarna wereldlijke ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3