9Meuit>c geiksctft Gfonnmt Doodstraf geëist voor alle 14 beklaagden in het proces te Praag Koor der hitsende communistische pers spinnen, luizen, ratten Vermiste Roosendaler is dood, verklaart zijn kostganger Wisjinsky: Dit is een list van 't Noordatlantisch blok Wist U DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58836. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chof-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlttfltpasUcfj Is gebleven mgn hert ia tegfjeaspoet" Drie en dertigste jaargang No 9598 „De Hoogstraat" wordt weldra geopend „IJzeren vuist der (on)gerechtigheid" IN HET PROCES tegen Clementis, Slansky, en de twaalf andere ver dachten, te Praag, heeft de openbare aanklager de doodstraf geëist wegens hoogverraad, spionnage en sabotage. Vandaag valt de uit spraak. In een requisitoir, dat drie uur duurde, werd vastgesteld, dat de bende van Slansky de „afschuwelijkste" misdaden tegen de staat had gepleegd. Deze eis is geen verrassing voor hen, die bekend zijn met de „ijzeren vuist der gerechtigheid", zoals die achter het IJzeren Gordijn neerkomt op Tito-isten en Trotzky-isten. De Praagse bladen hadden de laatste dagen reeds melding gemaakt van honderdduizenden brieven, waarin de executie der veertien beklaagden, de dood door de strop, werd geëist. Het anti-semietische karakter van dit proces heeft anti- Joodse demonstraties tengevolge gehad. De veertien verdachten hoorden staan de de eis aan. Slansky, eens de vertrou weling van Stalin, de grote man van de Kominform. stond naast Clementis. de man, die hij zelf nog in 1^1 had laten arresteren, tot ook voor Slansky zelf de poort van de gevangenis openging. Het requisitoir was hoofdzakelijk aan Slansky gewijd. Slansky was het hoofd van de samenzweerders en spionnagegroep ge weest en op deze aanklacht kon slechts het antwoord volgen „na de onthulling der misdaden valt er voor mij niets meer te zeggen". De 14 beklaagden, aldus het requisitoir, hadden het Tito-isme willen invoeren, de macht van Sowjet-Rusland ondermijnen, ja, als het mogelijk ge weest ware vernietigen, om Amerika in kaart te spelen. Deze groep samen zweerders waren een kanker in het ge- he.. politieke en economische organisme it Tsjechoslowakije! 2ra nog veel meerClementis werd gekwalificeerd als een „Britse lord", werkende voor de kapitalistische uitbui ters. Elf beklaagden waren Zionisten, in dienst van de Amerikaanse „Secret Ser- Duidelijk was gebleken, dat Zio nistische organisaties betrekkingen on derhielden met de Amerikaanse impe rialisten. „Ons is niets te dol" want Slansky werd ook in de schoenen ge schoven, dat hij Tsjechoslowakije wilde maken tot een gebied, waar het plan van Eisenhower, om de landen van Midden- Europa te bevrijden, moest worden uit gevoerd. Hoe hebben de Praagse bladen, als de Rude Pravo deze 14 mensen uitgeschol den, „Wanneer men naar hen kijkt, denkt de foto's van Korea, aan de spinnen, luizen en ratten, die de pest, Incidenten tegen Joden te Bratislava Uit betrouwbare berichten, die te Wenen zijn ontvangen, aldus Ass. Press, blijkt, dat het anti-semietisme. dat sinds Hitler in Oost-Europa sluimerde, in de nacht van 23 November in de Slowaak- i hoofdstad Bratislava, weer is opge laaid. Op de woningen van Joodse arbeiders werd „Joden" of „hier wonen Joden" ge kalkt. Op de straten rondom een Joodse synagoge stond: „weg met de Joodse kapitalisten". De politie heeft een en an der niet willen verwijderen, aldus werd in de berichten verklaard. Zij betoogde. Trygve Lie zou aanblijven Naar Reuter meldt, zou Trygve Lis niet ongenegen zijn, het ingediende ont slag als secretaris-generaal der Ver. Na ties in te trekken, en derhalve aan te blijven tot het einde van zyn ambts termijn in Februari 1954. Het zou steeds duidelijker worden, dat het kiezen van een opvolger voor Lie de grootste moei lijkheden met zich meebrengt. Lie ver klaarde. dat hij de grote mogendheden niet wil dwingen tot een overhaast be sluit en hij wil zijn aanblijven over wegen, als één of twee grote mogend heden dit formeel verzoeken. Prins Bemhard Zaterdag naar New York Prins Bemhard is gistermiddag met zijn geVolg op weg van Mexico naar Washington in San Antonio aangekomen, 's Avonds arriveerde hij in Washington. Hij maakte de vlucht aan boord van een gewoon lijnvliegtuig van de American Airlines. De Prins werd bij aankomst in Wash ington begroet door ambassadeur dr Van Hoijen, Amerikaanse functionarissen en leden van het diplomatieke corps. Zaterdagmorgen zal de Prins naar ver wachting de Fairchild vliegtuigfabrieken bezoeken Na afloop daarvan zal hij met een toestel van deze fabriek naar New York vliegen, waar Z K.H. o.a. zijn broer, Prins Aschwin, zal bezoeken. Zoals be kend is hoopt Prins Bemhard op 4 De cember naar Nederland te vertrekken. Prins Bernhard heeft gisteravond aan gezeten aan een door de Nederlandse ambassade aangeboden diner. Onder de genodigde gasten bevond zich o.a. Averell Harriman, het hoofd van M.S.A. Fenny Heemskerk weer in ons land terug Zeer vermoeid, maar ook erg gelukkig, Is onze nationale schaakkampioene, me vrouw Fenny Heemskerk, gisteren in ge zelschap van haar vader en de Engelse schaaksters Bruce en Tramner, in haar Woonplaats, Amersfoort, teruggekeerd van het wereldtoumooi voor dames te Moskou, waarin zij zoals men weet de tweede plaats bezette. Over haar beleve nissen hopen wij morgen een en ander te publiceren. Op de schaats Op landijs bij de Grote Wielen in de buurt van Leeuwarden kon men heden- Worgen de eerste schaatsenrijders al in actie zien. dat zij gericht waren tegen Joodse kapi talisten en niet tegen de Joodse arbeiders, die het communisme aanhangen. De berichten over de anti-semietische demonstraties kwamen enkele uren, na het bekend worden van de zelfmoord van twee vooraanstaande communisten in Bratislava. Een hunner was dr Rudolf Bystricky, voormalig ambassadeur in Londen. Dit is de graficus, Dirk ran Gelder, te Veere, leraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten aan de Prinsesse- gracht in Den Haag, die dit jaar de prijsvraag van de U.N.O. voor het ontwerpen van een postzegel heeyt gewonnen. Inzet: de bekroonde zegel Piratenleider Luciano spoorloos verdwenen Nóg een smokkelschip en ook een vliegtuig De verbitterde strijd tegen de smokkel benden in en om de Middellandse Zee duurt voort. De Franse politie speurt naar een geheimzinnig vliegtuig, van waaruit de smokkelschepen hun instruc ties zouden ontvangen. Inmiddels is Charles (Lucky) Luciano, ex-koning van de misdaad in de Verenigde Staten, die verdacht wordt de piratenleider te zijn, spoorloos uit Italië verdwenen, ondanks de strenge bewaking. Volgens sommigen zit hij in Spanje, volgens anderen in Frankrijk, zo meldt het Hbld. De Franse politie heeft Dinsdag op nieuw beslag gelegd op een smokkelschip en twee matrozen géarresteerd Het is de snelle motorboot Mortjoy, dat aan de monding van de Rhone gesmokkelde si garetten aan boord zou nemen, doch daar lek stootte. De rest van de beman ning vluchtte. Het schijnt dat verschillende benden elkaar dwars zitten; de grote proberen de kleine te terroriseren; het is een In teressant spel van machten en machtjes. Arrestatie van „Mickey Jansen en Tilanus" Dochter van NSDAP-Ieider Ridder van Rappard Een 26-jarige Nederlandse vrouw, zich noemende Mickey Jansen en Tilanus. die naar later bleetk, een do oh ter is van de in 1949 ter dood veroordeelde leider van de NSNAP, dr E. H. Ridder van Rappard, is door de politie in Dussel- dorp aangehouden. „Mickey", die reeds la rag door de po litie van West-Duits la rad. Frankrijk en Oostenrijk werd gezocht, wordt verdacht van tal van frauduleuze handelingen, meldt De Tel. Zij was o.m in het bezit van een pas poort, uitgegeven doo de Westduitse mis- ie in Parijs ten name van Gravin von Cbreilsheim. Hoewel zij. volgens, de Dusseldorpse positie-autoriteiten. de Duitse taal vloeiend sprak, viel haar Nederlands accent op. „Dit", aldus de Duitse zegsman, „kon den wij direct horen omdat wij zelf lange tijd in Nederland hebben gewerkt Lijk van chauffeur zou na vechtpartij op steile oever langs de weg zijn gelegd EEN opzienbarende verklaring van de Roosendaler M., die zich in hechtenis bevindt, heeft nieuw licht gebracht in de zaak van de chauffeur Van Beek, eveneens uit Roosendaal, die sedert 14 November wordt ver mist. M., die kostganger was in het gezin m de vermiste chauffeur, heeft tegen- rer de politie verklaard dat Van Beek dood is en dat zijn stoffelijk overschot in de Roosendaalse Vliet nabij Gasteis- veer moet worden gezocht. Dreggingen ter plaatse hadden gisteren evenwel nog geen resultaat. De kostganger, die zoals men weet in verband met een fraudezaak ge detineerd is, gaf toe op 14 November met Van Beek ruzie te hebben gehad toen Peukje veroorzaakte veel drukte in Maastricht Een reiziger gooide gisteren op het station Maastricht achteloos een eindje sigaret weg. Het kwam precies terecht op een dunne leiding van een tankwagen vol lampgas voor niet-lectrische treinen. De leiding smolt, er kwam een vlamme tje, een dikkere buis begon te branden en toen was er groot gevaar, dat de wa gen uit elkaar zou ploffen. Het hele emplacement werd afgezet, het kracht- net werd buiten stroom gezet, waardoor alle treinen stilstonden, totdat de brand weer de wagen had afgekoeld, zo meldt het A.D. Bankwerker uit Weesp pleegde aanslag Acht jaar wegens poging tot moord. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 41-jarige barakwerker H. ten H. uit Weesp veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek wegens po- girag tot moord op de 45-jarige houthan delaar Van Vreeswijk, eveneens uit Weesp. Vijf jaar was geëist. Volgens de houthandelaar was de bankwerker op 30 Jural geruisloos zijn kantoor binnengekomen. ..Hij legde zijn hand over mijn --gen, trok mij achteruit en gaf mij een steek met een mes in d< borststreek". Aan Rotterdam Ahoy' werd goed verdiend Het netto batig saldo van de tentoon stelling Rotterdam Ahoy heeft ruim 107.000 bodragen. Negentien Nederlanders, die een half jaar op uitnodiging van de M.S.A. in de Ver. Staten cursussen in landbouw en veeteelt hebben gevolgd en het geleerde in practijk hebben gebracht, zullen Dins dag a.s. met de Maasdam in Rotterdam terugkeren. beiden met een auto terugkeerden van Sint Philipsland. Op de weg tussen Steenbergen en Kruisland kwam de auto tot stilstand, waarna beide mannen, al dus de lezing van de kostganger, vech tend op de weg terechtkwamen en in een sloot vielen. M. wist daar weer uit te komen, maar toen hij Van Beek uit het water trok, bleek deze bewusteloos te zijn. De kostganger zette hem naast zich in de auto, maar al spoedig ontdekte hij dat de man overleden was. Hij nam ver volgens een andere weg naar Roosendaal en ontdeed zich bij Gastelsveer van het lijk. Hij legde het op de steile oever van de Roosendaalse Vliet, aldus zijn verklaring. Vermoedelijk is het daarna in het water gegleden. Vandaag zou de politie voortgaan met De Valera Dinsdag naar Ierland terug De Ierse minister-president, Eamon de Valera, die sinds Augustus van dit jaar in het ocglvdersgarihui? te Utrecht wordt verpleegd, zal volgende week naar zijn land terugkeren. Hij heeft passage be sproken in het K.L.M.-vliegtuig dat a.s. Dinsdagmorgen om kwart voor tien van Schiphol naar Dublin vertrekt. Antilliaanse delegatie De voordracht der Nederlandse Antil len voor de leden der z.g. kleine com missie. die te Willemstad de voortzetting van de Ronde-Tafel-Conferentie zal voor bereiden, luidt: rar dr M. F. da Costa Gomez, voorzitter van de regeringsraad, dr W. Cb. de la Trye Ellis, voorzitter van de raad van advies, mr N. Debrot. ver tegenwoordiger in Nederland. J. E. Yrausquin. voorzitter van de Partido Pa- triotico Arubana, H. Eman, voorzitter van de Arubaanse Volkspartij, E. Jonck- heer. voorzitter van de Democratische Vóórrang Indische resolutie Nederland gewaagt van constructieve bijdrage ter oplossing Koreaanse probleem DE INDISCHE resolutie over Korea in de V.N. krijgt voorrang, zó be langrijk is deze poging voor een bestand. De „politieke commissie" heeft met 49 tegen 5 stemmen en 1 onthouding, dit besluit genomen. Slechts de communistische landen stemden tegen. Wisjinsky, bevreesd voor de houding van India, noemde het plan inzake Korea een list van het Noord- AtlSntische blok. India, zo verweet de Rus, had vroeger steeds gestreefd naar een neutrale positie. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Von Balluseck, noemde de resolutie van India een zeer constructieve bijdrage voor de oplossing van het gehele Koreaanse probleem. ming zijn bereikt, dan zou de kwestie verhuizen naar de Koreaanse politieke conferentie. Volgens de nieuwe lezing legde er de nadrdk op, dat een oplossing nodig is, die onmiddel'ijke reshltaten oplevert en dis leidt tot de repatriëring van krijgsgevangenen, die er geen ern stige bezwaren tegen hebben. Maar hij bepleitte ook, aldus Reuter, spoedige vrijlating uit de kampen van gevange die wel bezwaar tegen repatriëring hebben, maar daarbij moeten onmiddel- voorzieningen worden getroffen hun toekomst. Derhalve was de Indische resolutie, volgens Nederland, wel degelijk een bruikbaar ontwerp Dor het bereiken dezer doeleinden, ook waren er nog - enige zwakke punten. Uit de rede van Wisjinsky blijkt angst, door het voorstel van India in een e lopen. Hij zeide: „Een. door Ame rika geleide groep in de V.N. poogt ons te doen bukken voor een onwettige be slissing". De Rus diende i n zó groot aantal amendementen in op de Indische resolutie, dat deze het Russische stand punt geheel nabij zou komen. Daar komt natuurlijk niets van in; India zal de pogingen voor een bestand niet opgeven. India heeft haar resolutie op het punt m de anti-communistische krijgsge vangenen die niet gerepatrieerd willen worden) nog weer gewijzigd Aanvanke- zou een repatriëringscommissie met deze gevangenen worden belast en, mocht na 90 dagen geen overeenstem- zal daarna de verantwoordelijkheid de zorg en de plaatsing der, nog reste rende, gevangenen worden overgedragen de V.N. Amerika keurde dit amen dement goed, aldus een woordvoerder. Vermelen wij nog, dat nationalistisch China het land was, dat zich van stem ming over de resolutie onthield. Meisje overleden door kokend water Vrouw door wielrijdster aangereden en gedood Het achtjarig dochtertje van het echt paar Van der Laan uit de Van de Poll straat in Veenendaal kreeg een hoe veelheid kokend water over zich heen Zij is aan de opgelopen verwondingen overleden. Op het kruispunt Weteringschans-Re guliersgracht te Amsterdam is gister middag een 55-jarige -man met zijn bak fiets door een tramwagen van lijn 7 aan gereden en tien meter meegesleurd. De man overleed ter plaatse. De trambe stuurder kreeg een shock. In Driebergen-Rijsenburg is mevr. Van V. door een wielrijdster aangereden en zo ongelukkig gevallen, dat zij is over leden. Avifauna krijgt uitstel van betaling Het verzoek om voorlopig uitstel van betaling, gedaan door de N V. Britimij te Amsterdam (Vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn) is thans verleend. Bewindvoerders zijn mr C. D. van Vliet en F. H. Kuyer te Amsterdam. Het verhoor is bepaald op 26 Februari. Opnieuw gas gevonden bij Wanneperveen In de omgeving van Wanneperveen (O), waar reeds geruime tijd geleden aardgas werd aangeboord, is in e«n nieuwe boring gas aangetroffen. De waarde van deze vondst kan eerst na uit voerige proefnemingen nader worden vastgesteld. Met behulp van graafmachines van aannemer uit Monster worden op het Scheveningse strand, tegen- r het Kurhaus, de resten van de oude wandelpier, o.m. de basatihe- kleding en betonnen voetstukken, verwijderd. Het grondig opruim deze pier-overblijfselen t enige maanden klaar moeten zijn. In het vroege voorjaar kom de gasten immers weer.' DE Duitsers kunnen zich weer be klagen. Frankrijk heeft het Saar- gebied de reeds lang beloofde vrijheden gegeven, die verbetering kunnen brengen in de betrekkingen tussen Parijs en Saar- brücken. Te Bonn beschouwt men dit echter als Franse propaganda voor de parlementsverkiezingen, die Zondag a.s. - het Saargebied gehouden worden. Nu het een feit. dat het Franse optreden inderdaad bij de Saarbevolking in goede aarde zal vallen, hetgeen ongetwijfeld tot uiting zal komen in de stembus- uitslag. Hier staat echter tegenover, dat de Fransen al geruime tijd geleden van plan waren te doen. wat zij nu gedaan hebben. Met het oog op de Frans-Duitse besprekingen over het Saargebied is de zaak echter opgeschort. Dc samenspre- king liep op niets uit en men kan de Fransen dus nu niet kwalijk nemen, dat zij niet de gelegenheid voorbij laten gaan, hun plannen op een zo gunstig mo gelijk tijdstip in vervulling te laten gaan. Na alles, wat de Duitsers ir.zake de Saar- kwestie hebben uitgehaald, kunnen zij toch niet meer verwachten, dat zij in dit opzicht ontzien worden. In het Saargebied zelf is intussen nog niet veel te merken van een pro-Duitse gezindheid. In West-Duitsland weet men dit ook. En de bladen daar hebben reeds de mogelijkheid besproken, dat de ver kiezingsuitslagen wel vervalst zullen wor den, als ze te sterk pro-Duits zouden uit vallen. Zo zijn de Duitsers. Onwillekeu rig vragen velen zich af of het nu wer kelijk nog maar zeven jaar geleden is, dat Duitsland een verslagen natie was Socialisten willen Pinay wippen Steeds weer nieuwe moeilijkheden voor de Franse premier Pinay. Nauwelijks heeft hü een „vertrouwensvotum" bin nen of de socialistische fractie in de Nat. Vergadering staat klaar met een motie van wantrouwen. Als het parlement deze motie met een absolute meerderheid aan neemt, zou de règering moeten aftreden. Wat brengen de Socialisten In hun motie te berde? Een protest tegen de „zwakke" economische politiek van Pinay, die aar zelt drastische hervorming in het belas- tingstelsel door te voeren; een protest tegen het bevriezen der credieten v de sociale diensten, dc wederopbouw de oorlogsveteranen. Vandaag beslist de Nat. Vergadering, wanneer de motie ir stemming zal worden gebracht; vermoe delijk wordt het debat tot a.s. Dinsdag uitgesteld. DJAKARTA treft maatregelen tegen hoge militairen Opzienbarend sterigeval op Sumatra N- kabinetsvergadering heeft de Indonesische minister Voorlichting, Mononutu, volgens Aneta Woe-isdagavond medegedeeld, dat de re gering besloten heèft bepaalae maatrege- :n te treffen tegen een aantal hoog waardigheidsbekleders van het leger. De viraister wilde aan deze verklaring niets toevoegen, daar Donderdag het parle- voor het eerst na 17 October j.l. bij eenkomt. Men verwacht, dat nagenoeg die voltallige regering zal aanwezig zijn daarom zal het kabinet waarschijn lijk met voor Vrijdag bijeenkomen. Bij een plechtigheid te Paleirabarag, waarbij overste Kretarto het territoriaal commando overdroeg aan de door de re gering benoemde kolonel Bamberag Oeto- jo, heeft gouverneur Isa een boodschap ter sprake gebracht, welke de eerste lui tenant Simandjoetak. chef-staf van het bataljon 305, had achtergelaten. Siman- djoetak was dood in zijn woning aange troffen met een revolver in de hand. In een Bijbel vond men een brief, gericht tot 'iet Indonesische volk, in het bijzon der tot hen. die betrokken waren bij de gebeurtenissen van -17 October jJ. mandjoetak hoopte, dat de gebeurtenis van October geen vijandschap zullen •eeg brengen ln het Indonesische volk Jat men broederlijk wegen zal zoe- om de moeilijkheden uit de weg te len en een broederoorlog te voor komen. Simaradjoetak was 28 jaar en had ziioh indertijd in de strijd onderscheiden. De minister van Binnenlandse Zaken, Roem, betuigde namens de regering deelneming met het overlijden. Parlement was heden bijeen - Voor het eerst na 17 October j.l. is het Ir.do.iesisohe parlement hedenmorgen bijeen geweest in een vergadering een half uur, met een record-opkomst van 179 leden Het voltallige kabinet met uitzondering van de mi laindse Zaken, mr Moekarto, die in Euro pa vertoeft, had op de regeringstribune plaats genomen. Voorts procureur-generaal en vele generaal. De chef-staf, generaal majoor Simatoeparag. was vertegenwoordigd door overste Wiöya Het pubidek kon ln band met de beperkte ruimte slechts op vertoon van een bijzondere kaart de zit ting bijwonen. Er was speciale bewaking van de mobiele garde en depolitie. De militaire wacht voor het gebouw was Dinsdag weggenomen. De leden van de mobiele brigade stonden met automati sche wapenen bij de toegangen tot het erf. De eerste, die gisteravond wereld kampioen Piet Roozenburg geluk wenste, was zijn grote rivaal Dage nais. Deze verloor zijn laatste ived- strijd tegen de zwakste speler van de Zwitser Forclaz. DAT in Rotterdam het nieuwe Japanse vracht-passagiersschip Akita Maru (7600 b.r.t.) is binnengelopen. DAT binnenkort in Urk de 5000ste in woner wordt verwacht (aantal inwoners in 1900: 2748 en in 1925: 3065). DAT de verenigingen voor vreemde lingenverkeer in Gelderland en Overijssel een actie beginnen om de Scandinavische bussen naar het Zuiden weer via Oost- Nederland te laten rijden i.p.v. via de Afsluitdijk en A'dam. DAT een nationaal comité is opgericht om de Ned. deelneming aan het vierde wereldpetroleumcongres (in 1955 in Italië) le verzekeren tsecr. ir H. W. van Ockenburg, Carel van Bylandtlaan 30, Den Haag). DAT B. en W. van R'dam met de Britse autoriteiten in Hoek van Holland onderhandelingen zijn begonnen om het Britse doorgangskamp gedeeltelijk te ontruimen. DAT in Veenendaal scheidsrechters benoemd zullen worden voor de beslis sing van een geschil tussen de gemeente en de gasfabriek over de betaling van een gasleiding voor de nieuwe S.K.F.- kogellagerfabriek (kosten: 34.000). DAT dc tarieven van de Rotterdamse tram volgens B. on W. verhoogd moeten DAT het ontwerpen van een nieuw telefoonkantoor te Arnhem is opgedra gen aan ir P. A. Leupen. terwijl de P.T.T. ook plannen heeft voor de herbouw van het in 1945 verwoeste deel van het tele foonkantoor te Zwolle. DAT op initiatief van de Deense cul turele attaché F. Wlsti een comité van journalisten is gevormd voor een in Juni 1953 in ons land te houden Deense weck. DAT de gemeente Veenendaal aan ir Van Embden heeft opgedragen een nieuw raadhuis te ontwerpen, waarvoor op de begroting 1953 reeds f 1 millioen is uit getrokken. DAT op 77-jleeftijd in Brussel is over leden Adolphe Regout, voormalig com- merciaal leider van de aardewerkfabriek De Sphynx te Maastricht. DAT de gemeenteraad van Venray heeft besloten lot ontginning van de Merselose Peel (300 ha), waarmee f2.5 millioen ge moeid is. DAT de Zaandamse banketbakkers J. H. Landsaat en J. Buter. die op 3 Decem ber voor de Haarlemse rechtbank moe ten verschijnen omdat zij zonder vergun ning hun automatiek geopend hielden, wegens de St. Nicolaasdrukte om uitstel hebben verzocht. DAT Zaterdag in Zaandam het voor Noorwegen gebouwde motorschip Stong te water wordt gelaten. Hardleers 'H Hardnekkig JET is niet juist. Bondskanselier Adenauer op één lijn te plaatsen met de vele vooraanstaande Duitsers, die zich vaak op onvoorzichtige en ook op onverantwoordelijke wijze uiten. Hij heeft tot dusverre altijd oog gehad voor de moeilijkheden, die een toenadering cn Frankrijk en Duitsland verhinde- Hardnekkig verdedigt hij zijn plan- om een oplossing te bewerkstelligen de eenwording van Europa. Hij wordt hierin echter even hardnekkig tegengewerkt door de socialisten en ge durende de laatste weken ook door leden van zijn eigen partij. Een sprekend voor beeld is de ijver van Adenauer, het ver drag voor het Europees leger en de zo genaamde Conventie van Bonn, die het einde van het bezettingsstatuut beoogt, do^r het parlement te laten bekrachti gen, voordat het Federale gerechtshof uitspraak gedaan heeft over de grond wettigheid er van. De kanselier, die waarschijnlijk bevreesd is voor een niet helemaal gunstige beslissing van het Hof. wil het parlement een duidelijke uit spraak laten doen. om de andere landen zijn goede wil te overtuigen. Want zelfs al verwerpt het Hof maar een ge deelte van de verdragen, dan komt het gehele verdragenstelsel met West-Duits land in het luchtledige te hangen. In de verdragen mogen namelijk geen veran deringen meer worden aangebracht. Wat moet er dan terecht komen van het zo nauwkeurig uitgestippelde plan om Duitsland bij de verdediging van het Westen in te schakelen, zonder dat er gevaar bestaat voor een herleving van het Duitse militarisme, waarvoor Frank rijk zo bevreesd is Belgische missie in Indonesië Enkele dagen geleden is in Djakarta een Belgische goodwillmissie aangeko men onder voorzitterschap van de heer M. Huvellc, directeur-generaal van de S.A. Metier Automatique Picanol. Geen nodeloos oponthoud aan Duitse grens meer Op aandringen van de A.N.W.B be hoeven reizigers aan de Duitse grens geen „Zahlkarte" meer in te vullen; zij krijgen dit formulier reeds tegelijk met het visum en kunnen het dus invullen voor zij op reis gaan. Stookolie van de „bon" Met ingang van morgen wordt de rantsoenering van stookolie, middelzware stookolie en zware stookolie opgeheven, omdat thans aan de vraag naar deze pro ducten in voldoende mate kan worden voldaan. DE MINISTERS BEEL. WITTE EN DE BRUIJN zijn voornemens Zaterdag in Utrecht de dag der R.K. werkgroepen Personenauto slipte in Hoogkeppel: twee Hagenaars omgekomen (Van een onzer verslaggevers) In Hoogkeppel tussen Doetinchem en Doesburg is gistermorgen een zeer ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee Hagenaars, de 36-jarige J. A. Krapels en de 13-jarige A. de Bruyn het leven heeft gekost. De 40- jarige J. Daalder, directeur van het Observatiehuis voor jongens aan de Lijsterbesstraat in Den Haag, werd zwaar gewond. De heer Daalder, die in Den Haag een bekende figuur is. zat achter het stuur van zijn wagen, waarin hij met de 13- jarige pupil en diens voogd, de heer Krapels. op weg was naar een tehuis jn de Achterhoek Deze personenauto, die uit de richting Doesburg kwam. slipte ten gevolge van de gladheid van de weg. juist op het moment, dat er een zware vrachtauto, beladen met ijzeren buizen, uit Doetinchem naderde. De chauffeur van deze vrachtauto, de heer J W P. uit Varsseveld. zag geen kans meer, de slip pende personenauto te ontwijken en in volle vaart slingerde de personen wagen tegen het grote gevaarte op Het gevolg was ontzettend De auto van de heer Daalder werd aan de rechterzijde gegre pen. in elkaar gedrukt en bleef vernield aan de kant van de weg liggen. De heer Daalder bleek zwaar gewond te zijn en de 36-jarige heef Krapels, die naast hem zat, werd vrijwel op slag gedood. De 13- jarige jongen achter in de wagen kwam eveneens onmiddellijk om het leven. De slachtoffers zijn naar het algemeen zie kenhuis te Doetinchem overgebracht De vrachtauto werd aan de voorkant licjU beschadigd en kon op eigen kracht de weg vervolgen. In verband met dit ongeluk, dat in het Haagse observatiehuis, waar van de heer Daalder directeur is, diepe indruk heeft gemaakt, verzocht men ons mee te delen, dat de ten toonstelling van Zaterdag a.s. niet doorgaat. Nader vernemen wij, dat de toestand ven de heer Daalder redelijk is. Hij heeft o.m. een hersenschudding en een shock. Plaatselijk regen ol sneeuw Tot morgenavond verwacht VflB De Bilt: Zwaar bewolkt met VB hier en daar tijdelijk mist en plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen. In het Zuidoosten van het land temperatuur tijde lijk oplopend tot enkele graden boven het vriespunt, elders lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1