Jlieutue geitectfe (fournnl Sprekende cijfers Clementis volgde met bekentenissen aan de lopende band Israël zal bij Tsjechoslowakije een fel protest indienen Staat eist 2 millioen van Faustus-reder Wist U Zuid-Afrika in de branding Oud zeer ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand: f 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9592 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasttct fo fltttctea mgn btrt ia Ugljenspott" Zie pag. 3 De schijnvertoning te Praag HET PROCES TE PRAAG, dat felle internationale reacties uitlokt, is voortgezet met het verhoor van Clementis. Ook hij betrok in zijn bekentenissen „aan de lopende band" het Iraëlische gezantschap te Praag. De leden hiervan waren niet anders dan... Amerikaanse agenten, voorzien van Israëlische diplomatieke paspoorten. En ook Foster Dulles, de zo juist door Eisenhower benoemde minister van Buit. Zaken, kwam in staat van beschuldiging te verkeren, als zou hij een handlanger zijn van z'n broer Allan Dulles, die als spion in Oost-Europa werd gekwalifi ceerd. Dulles zelf, de nieuwe minister, zou in samenwerking met de toenmalige Amerikaanse gezant te Praag, Steinhardt, een aantal Tsje- choslowaakse families geholpen hebben, met haar geld en juwelen uit het land te vluchten. Israël zal bij Praag een fet protest indienen. Een protest,, omdat Joodse leiders en Joodse organisaties betrokken worden bij het proces tegen Clementis en Slans- ky. Het Europese bureau van die Ame rikaanse Joodse commissie te Parijs ver klaarde, dat de regeerders te Praag bij na een jaar lan<g anti-semietisohe pro paganda hadden verspreid. Het wordt ,,opvaiMend" genoemd, dat de communis ten, evenals voor hen de nazi's in Duits land, de Joden tot zondenbok willen maken voor de economische en andere moeilijkheden, waarin Tsjeohoslowakije zich blijkbaar bevindt. Sinds de herfst van 1949, zijn die Joden systematisch weggezuiverd uit alle belangrijke rege- De zaak-Tjalleherd Nonchalant beheer van kerkelijke goederen In Juli van dit jaar zijn in de pers mededelingen gedaan over onregelmatig heden in het beheer van de kerkelijke goederen, de zgn. pastoralia, van de Ned. Herv. gemeente te Tjalleberd bij Heeren veen. Deze mededelingen hebben geleid tot een uitgebreid accountantsonderzoek, waarvan het resultaat gisteren in een zeer druk bezochte lidmatenvergadering werd medegedeeld, en in discussie gegeven. Mr H. H. Riepma uit Den Haag had de leiding van de bijeenkomst. Hij was hiertoe als onpartijdig deskundige door de kerkeraad aangezocht. De voorzitter begon met een uiteenzetting over de his torische betekenis en de aard der pasto ralia. Hij kwam tot de conclusie, dat niet de synode, maar de plaatselijke gemeente in de regeling van zaken autonoom is. De accountant, die het onderzoek heeft gedaan, de heer A. Oosterhoff uit Leeu warden, deelde mee, dat het beheer in de voorgaande jaren aan nauwkeurigheid veel te wensen overliet. De verantwoor delijke personen hebben niet altijd te kwader trouw gehandeld, maar hebben hun beleid wel op zeer nonchalante wijze gevoerd, waardoor gedeelten van het ver mogen zijn verdwenen. Bij intensiever controle had dit alles kunnen worden voorkomen. Tot Besluit van de vergadering stelde de voorzitter vast, dat uit de mededelin gen van de accountant was gebleken, dat het beheer der pastoralia in de achterlig gende jaren niet altijd door de beugel kon en dat deze mededelingen geen zakelijke bestrijding hadden gevonden. Vrouw eigende zich enveloppe toe Zeshonderd gulden tussen oud papier Eerst onlangs is gebleken, dat een vrouw eind 1948 of begin 1949, bij het sorteren van oud papier in dienst van een oud-papierhandel te Amsterdam, een gele dichtgeplakte onbeschreven enve loppe aantrof, die zy heimelijk heeft ge opend. Er zat, zei zij, 600 aan bank papier in. In de linkerbovenhoek van de enveloppe was, naar zij meende, de naam van een Nederlandse gemeente gedrukt. Wélke gemeente wist.zij niet meer. Het geld, dat bestond uit 5 biljetten van ƒ100, drie van 25 en tien van ƒ2.50, heeft zü in haar huishouding verbruikt. Pinay is „voorlopig" gered Met 304 tegen 214 (Socialisten en Com munisten) heeft het Franse kabinet Pinay een voorstel verworpen, om in een nacht zitting de eis tot verhoging van de ge zinstoeslag en het pensioen van arbeiders te bespreken. De M.R.P. 'heeft voor de verdaging van de bespreking gestemd, terwijl de R.P.F. zich van stemming onthield. Gouds meisje gestikt in de badkamer Afvoer van geyser werkte niet De 17-jarige S. Lunenburg te Gouda is in de badkamer van de ouderlijke wo ning aan de Joubertstraat door gasver- stikking om het leven gekomen. Het meisje was in de loop van de avond naar de badkamer gegaan en kwam niet terug. Toen haar zusje ging kijken, werd op haar kloppen niet opengedaan. Nadat de deur was geforceerd, vond men het meisje bewusteloos. Toepassing van kunstmatige ademhaling had geen resul taat: het meisje bleek reeds te zijn over- De oorzaak van het ongeluk moet wor den gezocht in het niet werken van de afvoer van de geyser. De A.N.W.B. heeft verzocht det zaken lieden evenals toeristen hun auto r.aar Brazilië mogen meenemen voor tijdelijk gebruik. De afd. Rotterdam vai Alg. Mil. Pensioenbond heeft in een n aan ministers en Kamers haar bittere teleurstelling uitgesproken over de mili taire pensioenen. 35.000 weggetrokken. Het proces tegen Clementis bracht de zelfde sensaties als toen Sl-ansky door de heren „onder handen genomen werd". Clementis sprak zijn bekentenissen met vaste stem en zonder aarzeling uit. Spi- n waren, volgens Clementis, ook de vroegere Britse ambassadeur Sir Philip Nichols, de corr. van de Times, die in 1947 werd uitgewezen, en de Britse af gevaardigde bij de V.N., Sir Gladwyn Jebb. Ook hier, evenals bij Sla-nsky, verdachte wijze van „bekennen"! Want het wil zeer veel zeggen, dat Clementis toegaf voor zijn ondergrondse werk ge bruik te hebben gemaakt van inlichtin gen uit amdere Sowjet-voliksdemocra- tieën, dat spionnagewetten geweven werden in Oost Berlijn en Boedapest. Was er feitelijk wel iets, dat Clementis niet bekende.,.. Bijna f 10 millioen aan werklozen uitgekeerd In derde kwartaal van dit jaar In het derde kwartaal van 1952 is on geveer 9.850.000 aan uitkeringen inge volge de werkloosheidswet verstrekt. Dit bedrag valt uiteen in ƒ6.750.000, dat krachtens de wachtgeldverzekering is uitgekeerd en derhalve ten laste van de wachtgeldfondsen der bedrijfsverenigin gen komt, en ƒ3.100.000, dat krachtens de werkloosheidsverzekering is uitge keerd en dus ten 1 eiste van het algemeen werkloosheidsfonds komt. In de laatste week van September heb ben waarschijnlijk ruim 32.000 werklozen uitkering ingevolge de werkloosheidswet ontvangen. Arrestaties in Nederland Vele Poolse vissers deserteren Al ruim een jaar lang verdwijnen re gelmatig vissers van Poolse treilers, die in dè Noordzee vissen. Een aantal var hen nam, toen hun schip een Nederland se haven aanliep, de benen en werd door de Nederlandse politie aangehouden. Kort geleden zijn er weer veertien ge arresteerd en naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam overgebracht. Voor zover zij een bestemming konden opge ven werden zy weer vrijgelaten. Een is kortgeleden naar Mannheim vertrokken om dienst te nemen bij éen Pools onder deel in het Amerikaanse leger. Anderen zy'n naar Amerika geëmigreerd. Over hen die geen bestemming hebben, zsl de mi nister van Justitie een beslissing nemen Beeld des tijds! In hun gevangeniskleren vertellen drie Duitsers, een hoofdingenieur en twee timmerlieden, aan een Westduitse agent, hun avontuurlijke ontsnapping uit Oostberlijnse gevangenisschap. De drie mannen waren op beschudiging van spionnage door de Russen gearres teerd en tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Tijdens werkzaamheden in een communistisch arbeidskamp zagen zij hun kans schoon en vluchtten naar de Vrijheid Dagvaarding in Rotterdam Voorbereidende verhoren geven geen opwek kend beeld van toestanden aan boord NAAR WIJ VERNEMEN overweegt de staat der Nederlanden om de rederij, die het Panamese schip Faustus uitzond, voor de Rotterdamse rechtbank te laten dagvaarden. De staat zal een schadevergoeding ejsen, zowel voor het beschadigen van de Noorderpier, als voor het ruimen van het Faustuswrak. De eerste som zal, zo deelde men ons heden mee, tegen de zeven ton lopen. Het bedrag, dat de verwijdering van het wrak zal kos ten,loopt ver in de millioen gulden. De juiste bedragen zijn nog niet te noemen, doch verondersteld wordt, dat het totaal bedrag om en bij de twee millioen zal bedragen. De marconist is nl. ook gehoord en zyn verhoor heeft geen opwekkend beeld van de radio-eet iriteit aan boord van de De dagvaarding is nog niet uitgebracht. Er kleven aan deze zaak namelijk tal internationale moeilijkheden, waar door het zelfs nog niet vaststaat, of een Nederlandse rechter wel kennis kan ne en van de eis tot schadevergoeding. Dat wordt op het ogenblik allemaal uitgezocht door de plaatsvervangende landsadvocaat mr G. J. Scholten in Den Haag. Deze heeft, om te voorkomen, dat de opvarenden van de Faustus het land verlaten zouden, hebben, voor zij konden worden gehoord, enkele leden van de bemanning door de Rotterdamse rechtercommissaris mr Sypperda doen By dit verhoor zijn verschillende ver- onderstellinge, die reeds na het stranden van het schip geopperd werden, komen vast te staan. Zo bv., dat het schip met open luiken heeft gevaren. Door het mid delste luik, dat geheel open was, is het water naar binnen geslagen. Het eerste luik heeft men trachtten te sluiten, toen de zee ruw werd en het tweede luik werd met een zeil toegedekt. Ook is komen vast te staan, dat de ka pitein van het schip heeft getracht zon der hulp van een loods binnen te komen. Ten aanzien van de radioverbinding bepaalde leemten ontdekt. De pas opgerichte Bond van Ned. Herv. Vrouwenverenigingen op G.G. houdt op 3 Dec. in Utrecht de eerste bondsdag. Sprekers: ds W. L. Tukker uit Delft (De vrouw in het gezin) en ds Jac. Vermaa uit Bodegraven (De vrouw buiten he gezin). Het eerste nummer van het orgaai van deze bond. De Hervormde Vrouw, is thans verschenen. I DE, Afscheid voor veertien maanden ,Tot straks, Piet HeinHongkong zal er stil van zijn Fregat Johan Maurits van Nassau vertrok naar de Koreaanse wateren TTET FREGAT Johan Mauiits vanille oorlogsbodem die naar Korea ver- I-! ,T j trekt. De commandant verwacht met 14 i-A Nassau is gistermiddag uit de' aanden uit en tlmii ,e Mede met haven van Nieuwediep naar de Kore- hetoog hierop is voor de bemanning, aanse wateren vertrokken om daar dank zij de dienst voor Ontspanning, de torpedobootjager Piet Hein af te «»QTi Tan lossen. Toen het fiere schip om half-j den Brink; later wordt bij door een aal drie de haven verliet, speelde de.moezenier afgelost. Marinierskapel het Wilhelmus en Voor het vertrek ontving de comman- zwaaide een grote schare familieleden een telegram van de Piet Hein, lui- ,b -j idende: „Goede afvaart, goede reis, wei een afscheid van veertien maanden. kom paradijs, van Korea en Japan, 's Morgens kwam namens de Comman- WU hebben er nu tabak van. Wij zingen dant Zeemacht Nederland (die zelf niet met vereende stem: Hiep hiep hoera voor aanwezig kon zijn wègens geallieerde J.H.M.!" Hierop werd prompt geant- vlootoefeningen) de chef-staf, kapitein woord: „U bent het zat maar ons fregat A. J. Quanjer, de oorlogsbodem zal na de rij van Admiralen, als Gene- Gistermiddag Is het fregat Johan Maurits van Nassau uit de haven a Nieuwediep naar de Koreaanse wateren vertrokken om daar de Piet Hein af te Iossen. Een laatste groet aan en van het vaderland: J.HMeen behouden vaart en veel succes! Poolstad Thule zal een metropolis worden Door de lucht<5ienst via Groenland De plaatsvervanger van de directeur van de Amerikaanse posterijen, John Redding, heeft gisteren gezegd, dat de Amerikaanse vliegbasis Thule op Groen land misschien „binnen 10 of 15 jaar zich zal ontwikkelen tot een stad van een half millioen inwoners." Redding, die met de Arild Viking te Kopenhagen arriveerde, vertelde aan een verslaggever: „Ik ben er van overtuigd, dat de nieuwe route via de pool de voornaamste inter-continentale luchtvaarweg zal wor den. Het vliegen over het Noordpool gebied is immers veiliger dan het over steken van de Noord-Atlantische Oceaan. Dit betekent, dat het voorland van Thule zal uitgroeien tot één van de belangrijk ste kruispunten van het luchtvaarttijd perk. Binnen een paar jaar zal |E Zuidafrikaanse regering van dr - Daniel Malan heeft het lang niet gemakkelijk. De apartheidskwestie speelt haar zowel in binnen- als in buitenland, parten. In het land zelf plegen de inheem sen lijdelijk verzet, waardoor de gevan genissen boordevol zijn geraakt. De apart- heidswetten van Malan werden nietig verklaard door het Oppergerechtshof en een poging om door de vorming van een parlementair hooggerechtshof deze be slissing ongedaan te maken, werd even eens verijdeld. In eigen land is Malan dus voorlopig schaakmat gezet. Het wachten is nu op de verkiezingen van April as. die mogelijk een oplossing in het par lement althans zullen brengen. Malan wordt echter niet met rust ge laten. Want de Verenigde Naties hebben de kwestie op haar agenda geplaatst. On danks de Zuidafrikaanse bezwaren en protesten, volgens welke hier sprake is van een zuiver binnenlandse aangelegen heid. werd besloten, een commissie te be noemen. die ter plaatse een onderzoek moet instellen. Op het ogenblik, dat we dit schrijven is nog niet definitief be kend. of Zuid-Afrika zal weigeren, met de commissie samen te werken. Het zou ons echter niet verbazen, indien Malans kabinet inderdaad dit besluit zou nemen. De apartheidskwestie is een netelig pro bleem en het is de Vraag, of er een op lossing voor gevonden kan worden, die zowel de blanke als de gekleurde bevol king kan bevredigen. Het is echter de zaak van de Zuid-Afrikanen zelf. dit pro bleem aan te vatten. Ook Nederland is van mening, dat de kwestie niet tot de bevoegdheid van de V N. behoort en heeft zich van stemming onthouden. Als de Verenigde Naties werkelijk menen, dat zij moeten opkomen voor de onderdrukte irom sturen zij dan geen com missie van goede diensten naar Rusland of de andere communistische staten, waar millioenen mensen onder verschrikkelijke omstandigheden als dwangarbeiders te rerk zijn gesteld? Men mag zijn bezwaren hebben tegen het regime van Malan. Dit betekent nog niet. dat er nu helemaal niets aan deze minister-president deugt. Men moet er altijd nog rekening mee houden, dat er een merkwaardig verband bestaat tussen de dit jaar plotseling begonnen ongehoor zaamheidsactie in Zuid-Afrika en de be handeling van de apartheidskwestie in de Ver. Naties. Zou daar meer achter zitten? het laatst inspecteren. Na het drie-1«al niet lalen. Tot strafe Piet Hein.^me metropolis van 500.000 inwoner. „Hoera voor de Koningin sprak «ongkong zal er stil van zyn." i=taan de commandant, kapt.-luit.-ter-zee N W. Sluyter, de hoop uit dat de Johan Mau rits door zijn vergrote actieradius, zee waardigheid en opgevoerde bewapening volkomen tegen de oorlogstaak zal zijn opgewassen. Na de admiraalsschepen Evertsen, Van Galen en Piet Hein is het fregat de vier- Faustus gegeven. De Rotterdamse advocaat, mr Boelës, is door de assuradeuren van het schip verzocht als procureur op te treden. DAT de 41-j. Italiaan F. R. en de oud- procuratiehouder F. W. dé P. uit H's die getracht hebben een verzekerings maatschappij voor ruim 54.000 op to lichten door sieraden zoek te maken, door het A'dams gerechtshof tot twee jaar zijn veroordeeld (overeenkomstig de eis). DAT de in Ierland wonende Nederlan der Guus Melai, die vroeger bij de KLM heeft gewerkt, een plakzegel heeft ont worpen voor een „tostal", een Iers natio naal feest, in April. DAT in A'dam ls opgericht de Ned. Stichting ter Behartiging van de Be langen van Handelaren in Gedistilleerd (voorz.: F. J. Vieleers. secretariaat Zeilstraat 16, A'dam-West). DAT 4.000 duiven, konijnen, katten er kanaries worden tentoongesteld op eer expositie van de vereniging Ornts. die op 12 December in het R.A.I.-gebouw tz Amsterdam wordt geopend. DAT de comm. der Koningin in Fries land. mr H. P. Linthorst Homan, gisteren in Leeuwarden de tentoonstelling Vijftig jaar Wonen, die eerder in Den Haag zien was, opende. Nieuwe ministers voor Eisenhower Stassen, Humphrey en Brownell Generaal Eisenhower heeft George M. Humphrey (Cleveland, Ohio) tot minis- r van Financiën benoemd. Herbert Brownell jr (New York) werd benoemd tot procureur-generaal (Justi- en Harold Stassen, de voormalige gouverneur van Minnesota, tot directeur in de MSA Brownell, advocaat te New York, was leider van Eisenhowers verkiezingscam pagne. Stassen is thans president van de uni versiteit van Pennsylvania. Hy speelde ook een belangrijke rol bij de benoeming van Elsenhower, Humphrey is president van de M. A. Hanna Company in Cleveland en direc teur van talrijke grote maatschappijen; hij is multi-millionnair. John Foster Dulles, die door Eisen hower reeds eerder benoemd was tot zijn minister van Buitenlandse Zaken, heeft Edgar J. Hoover als hoofd van de Ame rikaanse recherche verzocht „een onder zoek naar zyn leven" in te stellen. Dulles verklaarde tijdens een korte persconferentie op het hoofdkwartier van Eisenhower: „Er mag geen schijn van verdenking rusten op het nieuwe minis terie van Buitenlandse Zaken. Dat geldt voor de topfiguren, zowel als voor de laagste en alle er tussen". „The Detroit Times" berichtte, dat Charles Wilson, de president van de Ge neral Motors, die minister van Defensie in de nieuwe regering zal worden, Eisen hower zal vergezellen op zyn reis naar Korea. Het hoofdkwartier van Eisenhower heeft dit bericht noch bevestigd, noch tegengesproken, maar „General Motors gaf het feit toe. DAT de 79-jarige R'damse wed- E. Smidde Groot van haar in de Rotte ge-' legen woonschip in het water viel en verdronk. DAT van 9 tot 15 November in ons land zes gevallen van kinderverlamming zyn aangegeven, waarvan twee in Zuid- Holland (1 te Rotterdam en 1 te Helle- voetsluis. DAT A. Barendsen, voorzitter van de veilingsvereniging Bloemenlust te Aals meer. t.g.v. het 40-jarig jubileum van de ze vereniging is benoemd tot ridder O.-N. DAT de 28-J. vrouw F. V. te Nieuw- Weerdinge (Dr.), die haar eigen winkel, in brand had gestoken om het verzeke ringsgeld op te strijken, door de Asser rechtbank conform de eis tot 1 jaar voorw. is veroordeeld. DAT de K.L.M. gisteren bij de opening van een nieuw douanekantoor op het vliegveld van DusseLdorp een plaquette aanbood. DAT de Kath. Ver. van Kunsthande laren en Encadreurs is opgericht (secr.: Jan van Nassaustraat 10. Den Haag). DAT de weduwen van de in de oorlogs jaren omgekomen Schiedamse zee varenden gezamenlijk een Kerstkist (van het comité Kerstfeest op Zee) hebben ge schonken aan de bemanning van de Garoet. Van onverschilligheid tot geesldrifl Fakkelgroet bij 't afscheid van Prins Bernhard in Lima Het leek Donderdagavond wel Konin ginnedag in de Peruviaanse hoofdstad Lima. De honderdtwintig Nederlanders» die daar wonen, waren naar het vlieg veld getogen, om Prins Bernhard voor zijn vertrek naar Mexico uitgeleide te doen. Zoals gewoonlijk, was het plat form voor de autoriteiten gereserveerd. r de Nederlanders wisten iets veel beters en klommen op het dak van het De nieuwe Nederlandse Hoge Com missaris in Indonesië, mr F. W. L. Graaf van Bglandt, is uit Rome, waar hij gezant was, in Nederland aange komen. Hij hoopt 15 December a.s. zyn post te Djakarta te aanvaarden. DAT de St.crt. van gisteren o.a. de Rijksregeling voor de subsidiëring van jeugdwerk bevat. DAT H. A. J. M. Heijmeijer (KVP) te A'dam benoemd is tot Statenlid van N.- Holland, in de vacature-H. A. Vulik. DAT de Ned. Ver. voor Lastechniek en de Ned. Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek Stichting Centrum voor Lastechniek N.V.L.-T.N.O. hebben opgericht (secr.: Stadhouderslaan 102, Den Haag). DAT voor de Bredase rechtbank gis teren in kort geding de zaak behandeld werd van de N.V. Paanakker te Arn hem tegen dc pantoffelfabriek J. Kos ter te Oisterwyk. die pantoffels niet bij- dig geleverd heeft, en Dinsdag'de uit spraak volgt. DAT het Zuiderzeemuseum te Enk huizen in het afgelopen seizoen ruim 19.000 bezoekers heeft getrokken (25 pet meer dan vorig jaar). DAT de handelsraad te Cairo. H. Coe- mans, werd bevorderd tot officier O N. DAT het treinverkeer Haarlem—Heem stede gisteren stagneerde door een detect aan een lege reizigerstrein. DAT In Juli 1953 wordt herdacht hoe 100 jaar geleden de thans bijna voltooi de ontginning van de Peel begon. stationsgebouw. Daar zwaaiden ze hoog in de lucht met tientallén brandende fakkels, die een sprookjesachtige gloed verspreidden. De Peruvianen hebben de eerste dag laten merken, dat zij niet vlug pen. De kranten waren uitermate sober met berichten over de Prins en het pu bliek scheen zich nauwelijks hoge bezoeker te Interesseren. Maar dat veranderde ineens, nadat de Prins op het terrein van de ruiterclub een lesje had gegeven in hogeschoolrijden, nadat men hem temidden van de Peruvianen had zien winkelen en nadat hjj de jour nalisten op een persconferentie v< baasd had doen staan om zyn talen kennis en welsprekendheid. In de week, die hy in Peru heeft door gebracht, is de Prins er in geslaagd, aller harten te winnen. Treinverkeer in Leiden nog niet omhoog Constructie van betonnen draagplaat Inzake de versterking van het slappe gedeelte van de nieuwe spoorbaan bij de Haarlemmertrekvaart kan worden mede gedeeld, dat na uitvoerige proefnemingen bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van dit baangedeelte door de directie van de N.S. is besloten over een gedeelte ter lengte van ongeveer 60 meter een gewapend betonnen draag plaat op heipalen aan te brengen. Uit dit bericht kan worden afgeleid, dat bet treinverkeer in Leiden voorlopig niet omhoog zal worden gebracht en dat rekening gehouden kan worden met de mogelijkheid, dat dit pas bij de invoering van de zomerdienst 1953 zal geschieden. Zwitserland„Ik blijf overal buiten" Het is in Zwitserland onmogelijk, ln welke vorm ook, rechtstreeks of indirect deel te nemen aan de een of andei van bondgenootschap. Aldus wordt in een te Bern uitgegeven, officiële bekend- making verqlaard. De verklaring werd afgelegd, naar aanleiding van Ameri kaanse berichten over een toekomstige verbinding tussen het Zwitserse leger en de Noord-Atlantische Verdedigingsge meenschap. Terechtstelling Rosen bergs op 12 Januari Raadsman wil nieuw proces Julius en Ethel Rosenberg, die wegens spionnage ter dood veroordeeld zijn, zul len 12 Januari terechtgesteld worden, aldus is door de Amerikaanse federale rechter, Irving Kaufman, bekend ge maakt. Het Hooggerechtshof der V.S. hectf tot twee keer toe geweigerd, het vonnis te herzien. De raadsman van de Rosenbergs, Emanuel Bloch. heeft ver klaard. dat hij bij het Federale Gerecht i- hof beroep zal aantekenen en om een nieuw proces verzoeken. CINDS enkele weken bestaat er zo- - iets van een gewapende vrede in de Britse Labourpartij. Nadat de rebel Bevan zich had neergelegd bij een ulti matum van de partijleiding, leek het er op, dat de strijdbijl begraven was en dat Bevan voortaan zou trachten, op normale wijze meer macht in de partij te ver overen. Daardoor zou in elk geval de eenheid In de Labourpartij bewaard zijn gebleven, hetgeen met het oog op even- tule verkiezingen zeer gewenst blijft Want een verdeelde of verscheurde Labourpartij betekent slechts winst voor Churchills conservatieve partij. De politieke vrede is echter opnieuw verstoord. Nu niet door Bevan zelf. maar door de vroegere minister-president Attlee, die enige tijd geleden het ultima tum voor Bevan opstelde. Eerst werd Bevan verslagen bij de verkiezingen voor het zgn. „schaduwkabinet". Morrison en niet Bevan werd plaatsvervangend leider - de Labourfractie in het Lagerhuis. was nog een eerUjke zaak. Minder prettig voor Bevan was echter de wijze, waarop de overige twaalf leden zouden worden gekozen. Vroeger werden de eerste twaalf ge kozen, die de meeste stemmen hadden be haald. Dit jaar werd echter van deze regel afgeweken en bepaald, dat in twee tempo's gestemd zou worden. Over de eerste zes is dezer dagen gestemd en Bevan was nummer twaalf in volgorde. Wanneer dus het reglement niet anders was uitgelegd dan andere jaren, zou Bevan gekozen zyn geweest. Nu zal dit waarschijnlijk niet het geval zijn, als vol gende week over de overige zes „zetels" wordt gestemd. Het is geen wonder, dat deze truc by Bevan kwaad bloed heeft gezet en dat dit muisje voor de socialisten nog wel eens een vervelend staartje kan hebben. Wie wind zaait, zal storm oogsten Rokossofsky: Polens vice-premier De bekende maarschalk Konstantin Rokossofsky werd benoemd tot vice-pre mier van de nieuwe Poolse regering, die aan de Seyn (parlement) werd voorge steld, aldus radio-Warschau. In November 1949 werd deze Russische maarschalk die van afkomst een Pool is, naar Polen gezonden om daar het mini sterie van Defensie te gaan beheren. Ook thans blijft dit departement onder zyn leiding. Onder de 28 ministers berinden zich nog 7 vice-premiers. Ex-president Bierut is belast met het premierschap. Plaatselijke opklaringen Tot morgenavond verwacht F De Bilt: Plaatselijk opklarir- maar hoofdzakelijk in ae j kustgebieden ook enkele buien. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind draaiend naar Noordelijke richtingen, (opgemaakt te 10 uur). Zon en Maan 23 0?"u": Z°° "-M- Maan 131«_ Maandaji Zon 8 15—10 38: Maan op 13.31. onder 25 November 032 uur. Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Jlloerwrijvers j HWHL.Iyg

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1