Verbetering van de straatverlichting in beide Noordwijken GOEMAAT Natuurlijk man... N.V. Joh. Schaart OVERHEMDEN C. v. SCHIE SCHAART SCHAART Katwijkse logger werd bij uitvaren door Engelsman geramd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Wat Noordwijks raad verder behandelde Na de emotionele discussie over het proefproees van de A.N.W.B. inzake de heffing van kampeerleges werden de besprekingen van de Noordwykse gemeenteraad voortgezet in een Ietwat rustiger toon. Er kwam nog een belangrijk punt aan de orde, namelijk een voorstel tot verbetering van de straatverlichting. heer Wenkebach waren van mening, dat jaar de letters veel beter lees- In de toelichting op dit voorstel merk ten B. en W. op, dat een plan in bewer king is tot algehele rivisie van de straat verlichting in de beide dorpen. Dit voor stel betreft het eerste deel van het plan en omvat: A De Voorstraat, van de Westeinder- brug tot de Schiestraat.het Lindenplein en de Heilige-Geestweg, van de Wilhel- minastraat tot de Schiestraat. Hier zul len 45 lantaarns geplaatst worden. Bo vendien zal een overspanning worden aangebracht boven het kruispunt Heilige- GecstwegWilhelminastraat. B De Zwarteweg, van de Herenweg tot het laantje van de boerderij van de Verenigde Culturen. Hier zal een 12 tal lichtmasten worden geplaatst. C De Hoofdstraat van het Palaceplein tot de Huis ter Duinstraat. Hier zullen 15 palen geplaatst worden, terwijl een drietal overspanningen wordt aange bracht, n.l. één bij het kruispunt Hoofd straat—Maarten KruytstraatBomstraat, één ter hoogte van de Hervormde pas torie en één in de doorgang naar het postkantoor. D De Nieuwe Zeeweg van de Duin weg tot de Hoofdstraat, de Huis ter Duin straat van de Hoofdstraat tot de Oude Zeeweg en het Stationsplein. Hier wor den geplaatst 24 palen. E De Duinweg van de Nieuwe Zee weg tot de Piet Hejnstraat. Daar zullen 7 palen worden gezet. Voor deze objecten_ dig groot f 47.200. De head verenigde i enige discussie met dit voorstel. i een aantal onderwijs zaken aan de orde. De kostprijs van de openbare lagere school over 1951 werd vastgesteld op f 5731.69. Tevens werden vastgesteld de exploitatievergoeding en de werkelijke uitgaven der bijzondere lagere scholen over 19d1. Aan de RX "ULO. werd medewerking verleend tot het aanschaffen van leermiddelen voor lichamelijke oefening. De vereniging voor Volksonderwijs had zich tot de raad gewend met een verzoek om de Openbare lagere school een telefoonaan sluiting te geven. B. en W. voelden h er voor niet veel wegens de hoge Kosten, en de raad ging accoord met het afwij zend prae-advies. B en W. waren zo gelukkig de raad een aanbieding te kunnen voor leggen aangaande een vaste geld lening van in totaal f 750.000. DU bedrag ban gedeeltelijk gebruikt worden voor de woningbouw en ls verder bestemd voor riolering en herstrating van de Nieuwe Zeeweg en verbetering van de Oude Zeeweg. De raad ging uiteraard accoord. De heer Vogelaar vroeg nog naar ae mogelijkheid dat het werk aan de Nieuwe Zeeweg vóór het aanstaande badseizoen klaar zou zijn. De burge meester meende van niet. In besloten zitting werd het volgend voorstel behandeld om n.l. de heer G- Drexhage als architect aan te wijzen voor de bouw van 34 woningen op het Golfterrein. Na heropening bleek dat het voorstel was aanvaard. Een aantal begrotingswijzigingen wer den hierna behandeld. De heer Passchier had tot zijn spijt een voorstel gemist van B en W. om een subsidie te verle nen aan „Flora-1953". Om onnaspeur lijke redenen werd besloten hierover^ besloten zitting --- discussiëren. Dit bleek als resultaat te hebben, dat alsnog f 250 subsidie beschikbaar werd gesteld. Aangenomen werd tenslotte ook het voorstel van B. cn W. om mede werking te verlenen aan de bouw van een nieuw gebouw voor het Chr. U.L.O. aan de Duinweg. Formeel moest in dit verband nog vastgesteld worden dat een openbare U.L.O.- school alhier geen levensvatbaarheid zou bezitten, hetgeen prompt ge schiedde. De heer Vogelaar vroeg wat het gemeentebestuur van plan is met het oude gebouw. Spr. vroeg de aandacht voor de ambachtsteken- school, welke nog steeds zeer be krompen gehuisvest is. De burge meester zei dit gaarne ln overweging te zullen nemen, zodra het gebouw vrijkomt. Rondvraag De rondvraag leverde ook nu weer een groot aantal vragen en opmerkingen op. De heer v. d. Niet wenste inlichtingen over de aanbesteding van de woningen van het Caloramaplan. De2e werden grif gegeven, in besloten zitting. De heer Sedelaar informeerde naar de mogelijkheid van verlichting oorlogsmonument des avonds. Dit wordt in studie genomen. De heer Schenkeveld zeide dat het opschrift op het monument niet leesbaar is. De burgemeester - (Advertentie) Winterhanden aenééstj baar zouden zijn. De heer Rippen had gelezen in een verslag van de vergadering van V.V.V., dat de stichtingsvorm voor het gemeen tebestuur alleen acceptabel zou zijn. Spr. vond, dit een vreemde figuur daar de raad noch het college z.i. zich hierover had uitgesproken. Is dit verslag soms juist, of heeft men zich in deze richting uitgelaten? De Burgemeester zei. dat hy weliswaar persoonlijk een voorstander is van de stichtingsvorm, maar dat geen enkele aanleiding gegeven was tot de conclusie dat het gemeentebestuur als zodanig dit standpunt innam. Bovendien Kon spr. verzekeren, dat het contact tussen de besturen (van de Stichting en V.V.V.) zeer aangenaam is geweest. En last but not least: spr. is wel voorzitter de Stichting Noordwijk, maar heeft daarin geen stem, daar weth. Van Leeu- en de gemeente vertegenwoordigt. Ook deze is vóór de Stichtingsvorm, aar het gemeentebestuur als zodanig heeft zich hierover niet uitgelaten. Ter oriëntatie moge nog dienen, dat bedoeld verslag zeer zeker juist weergaf wat op die bewuste verga dering is gezegd. Een der bestuurs leden van V.V.V. had namelijk ver klaard, dat, zo men prijs stelde op medewerking van het gemeentcbe- stuur, men voor de nieuwe organisa tie dc stichtingsvorm moest kiezen. Overigens laten de persoonlijke uit latingen van de burgemeester en van weth. Van Leeuwen terzake niets aan duidelijkheid te wensen over. Er kwamen vervolgens nog diverse zaken aan de orde. zoals de toestand de Molensteeg, de trottoirs aan de Pieternelweg en de ventilator voor de raadzaal. Ook werd de aandacht ge vestigd op de 20% reductie, die weer erleend wordt op schilderwerk geau- rende de wintermaanden. De gemeente heeft toch ook wel objecten die nier- aanmerking komen. Weth. De Witt zal deze dingen nader bekijken. NOORDWIJK Burgerlijke stand Geboren: Tineke Q, d. v. J. v. d. Niet i M. Braakman, Helena Th. M. d. v. J. L. Geeve en C. J. v. d. Water, Alida Marius, d. en z. v. W. Ravensbergen A. Jonker, Theodora M., d. v. F. A. Steenvoorden en J. H. v. Kampen, Jo hannes J. en Jacoba M., z. en d v J. S. J. Alkemade en C. A. M. v. Eeden, Cla- A. C., d. v. P. J. v. Oosten en J. M. Salman, Johanna J., d. v. L. J. Beugels- dijk en A. G. M. Brederode; Hermanus W. M., z. v. H. A. Vis en A. v. Haasteren, Jannie, d. v. G. J. Buurmans en J. A. Rijnders. Getrouwd: W. C. C. Brederode, 24 j., en M. A. Moddejonge, 25 j.; D. Waas dorp, 20 j., en K. Ammeraal 19 j, Advertentie EEN SCHAT van leuke practische geschenken vindt U bij Een kleine greep Gegarandeerde kwaliteiten Zeer scherpe prijzen Speelgoed en kop en schotels cadeau Prachtige zuiver wollen tricot trainingsbroeken va. Grote sortering Nylon kousen reeds va Doosjes dameszakdoekjes (inhoud 3 stuks) OntbijMaken met mooie ingeweven dessins Nappa dameshandschoenen in diverse tinten Jongensblouses met lange mouw va DOET VOORDELIGER, KOOPT BI) RIJNSBURG. VLIET N.Z.-28 -fr KATWIJK AAN ZEE VOORSTRAAT 7 Nieuws van en voor Rijnsburg Alphen aan den Rijn „Lof zij den Heer" opende het nieuwe zangseizoen Met medewerking van Arti Eén van de drie Oudshoornse zangkoren, het ongeveer veertig leden tel lende „Lof zij den Heer", opende gisteravond het zangseizoen van Alphen. De Geref. kerk aan de Hooftstraat was voor een groot deel bezet. ..Lof zij den Heer" werkt onder mu zikale aanvoering van de heer F. Jas- perse. Met deze simpele mededeling is echter tevens van het koor al veel ge zegd. De heer Jasperse is in staat, niet alleen technisch goed, maar ook met muzikaal begrip te laten zingen. Wan neer men, uit hoofde van zijn werk, veel concerten bijwoont en daarbij ook middelmatige dirigenten meemaakt, is het niet bepaald prettig, deze als zodanig te signaleren. Des te meer verheugt het ons. een werkelijk goede koorleider bezig te zien en daarover te kunnen schrijven. De heer Jasperse weet, wat hij tot klinken laat brengen en zijn zan gers weten het ook. want ze ondergaan de geheimzinnige, inspirerende invloed, die er van hem. als muzikaal voelend dirigent, uitgaat. Daarbij klinkt de zang zuiver, intelligent en eenvoudig, zonder enige zweem naar het sentimentele en pathetische. De melodische lijnen zijn duidelijk en vloeiend, de stemmen vor men een natuurlijk geheel. We zouden alleen nog wat meer gloed in de zang wensen, een tikje meer spontaneïteit. De uitspraak heeft nog een licht accent, vooral bij de heren. Ook aan de articula- Advertentie) HARD EN ZACHT BOARD 1.50 per M2 Houthandel H. B. van WIJK Alphen a. d. Rijn Telefoon 2387 Nieuws van en voor Katwijk Woeker in stille kroeg te Winschoten Wie borrel niet betaalde, gaf zijn jas in pand De poUtie in Winschoten heeft ontdekt dat in een perceel aan de Venne, waar vroeger een verlofzaak was gevestigd (het verlof werd geruime tijd geleden ingetrokken) toch nog alcoholhoudende dranken werden geschonken. Wie niet kon betalen, moest kleding in pand geven. De rente bedroeg 25 procent, on geacht de termijn van terugbetaling. Het kwam voor dat een man zijn jas in pand gaf, waarbij het kledingstuk op een tientje werd geschat. Zijn vrouw had de jas teruggekregen voor 12.50. De man had al eens eerder zijn jas en zelfs zjjn fiets verpand. De politie had het onderzoek ingesteld, ook omdat klachten waren binnenge komen van mensen die in clandestiene café's en verlofzaken aanzienlijke geld bedragen waren kwijtgeraakt of met spelen hadden verloren. Ook over een ander café kwamen klachten binnen, dat mannen daar hun weekgeld verdronken of met gokken ver speelden. Ook hier werd een inval ge daan, en werd proces-verbaal opgemaakt KATWIJK AAN DEN RIJN Geslaagd Voor het vakdiploma kruidenier slaag de de heer C. G. Meijer. KATWIJK AAN ZEE De heer J. M. Kusters benoemd te Barneveld Bij beschikking van de directeur-gene raal van de PT.T. is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Katwijk aan Zee, de heer J. M- Kusters, ingaan de 16 November benoemd tot directeur van het P.TT.-kantoor te Barneveld. Geslaagd De heren C. J. Schuitemaker, N. Schui temaker, Adr- Parlevliet en N P Viool, leden van de Katwijkse Reddingsbrigade slaagden voor het diploma van de Ned. bond tot redding van drenkelingen, waar door zy bondsofficial werden. VOLA-mensen bijeen In de ledenvergadering van de vereni ging van oud-leerlingen van de am bachtsschool, die gisteravond in het clublokaal van de sportvereniging Kat wijk aan de Elleboogsteeg werd gehou den, vertoonde de secretaris van de vereniging, de heer W. v. Beelen, stereo- projectie in kleuren. Het aandachtige gezelschap reisde niet alleen door Ne derland, maar ook door Zwitserland. De aanwezigen toonden zich zeer voldaan. De tweede voorzitter, de heer A. de Mol, dankte de heer Van Beelen voor wat hij had gegeven. Voor de pauze werden enkele huis houdelijke zaken behandeld. Zo had een bespreking plaats over deze winter te houden lezingen en excursies. Grote belangstelling voor wjjkavond In het Uniegebouw werd de tweede wijkavond gehouden van de wijkgemeen- te Zuid. Hiervoor bestond zeer grote be langstelling. De wijkpredikant, ds 'W. A. B. Hagen, richtte zich in een persoonlijk woord tot de aanwezigen, daar hij voor de eerste maal deze samenkomst voor zijn eigen gemeente zou leiden. De pre dikant wekte op te leven uit het nieuwe begin, dat God in Jezus Christus met ons wil maken. Ds A. K- Straatsma sprak hierna over Nicodemus. Deze voorname Jood komt. in j de nacht tot de Heer, wellicht om zo als die gewoonte was van de rabbi's I beter en intenser te kunnen spreken. In I d'it gesprek ontmoeten de Kerk en de j synagoge elkaar. De Heiland spreekt, in verband met de wedergeboorte, over de Geest. De Geest is onnaspeurlijk van af komst, souvered» en onweerstaanbaar. Langzamerhand brengt de Hteer zijn be zoeker onder het Kruis. Onder dat kruis vallen de grote beslissingen' in het leven. Later blijkt, dat het gesprek gevolgen heeft gehad voor Nicodemus. Het uitge strooide zaa<ï ontkiemt. Het duidelijkst komt dit tot uiting bij de afneming van Christus van het kruis. Het tweede deel van de avond droeg :n gezellig karakter Hoog en laag water Zaterdag 22 November: hoog water 611 a 18.33; laag water 1.51 en 14.12. Advertentie) voor Radio WAAIGAT 25 - TEL. 3423 Advertentie Wasketels, wasteilen emmers „HET EMAILLEHUIS" NOORDEINDE 7 KatwUk a/Zee (Advertentie) Voor St. NICOLAAS EEN KEURCOLLECTIE Vanaf ƒ6.95 Baljuwstraat 35 Katwijk aan Zee Nieuwe Leidsche Courant toonaangevend Minister over personeelsblad: „Wij en Financiën" is onmisbaar Het maandblad Wij en Financiën, dat bestemd is voor het personeel van het ministerie van Financiën, vindt minister Van de Kieft onmisbaar. De post van 20.000 (ƒ1 per personeelslid) die op de rijksbegroting is uitgetrokken om de uit gave van het blad te bekostigen, is naar zijn oordeel bepaaald niet hoog te noemen en alleszins verantwoord. Bij zo'n groot personeel moeten alle middelen worden aangegrepen, die er toe kunnen bijdragen dat de ambtenaren de bedoelingen van de leiding van de dienst beter begrijpen en hun taak leren zien als deel van het grote geheel. Dit heeft minister Van de Kieft geantwoord op vragen van Kamer- (Aduertenfie) Zoekt een een nuttig St. Nicolaas geschenk? Geef dan een Portemonnaie of Portefeuille Ruime keuze nuttige geschenken. A. A. RljNSENT SLUISWEG 13 KATWIJK AAN ZEE vangend kantonrechter te Alphen tie kan nog worden gewerkt. Van de uitgevoerde werken releveren we met genoegen „Chrysanten" (Van (Herwaarden), „Schepping" (S. Strating) en „Panis Angelicus" (Franck). Ook „het" Largo (van Handel natuurlijk) klonk heel mooi. Grappig, dat deze (zeer wereldse) melodie door de kerk is „ge charterd" en er, zoals ook nu. zelfs een gebed op wordt gezongen. We zijn er echter zeker van, dat Koning Xerxes van heel wat minder devote dingen droomde tijdens die mooie siësta-melodie. Ook de cantate „Geef Gode Lof" (Leo Mens), een werk. dat enkele goede kwa liteiten bezit, werd zeer verdienstelijk gezongen. Mevr. Hogebrug-Ke-khoven, en in nog meerdere mate de heer G. Hesseling werkten resp. als sopraan en tenor aan het welslagen mee. De heer A. Jongeburger toonde zich een betrouw baar begeleider. Een groep leden van het corps „Arti et Religioni" musiceerde onder de dege lijke leiding van de heer K- J. Smolders. Men hoorde werk van Haydn, Mendels sohn en Mozart. Een paar ongelukjes daargelaten, was hun spel te prijzen. De organist J. Schellingerhouat be wees zijn bekwaamheid in enkele accom- pagnementen en met Bachs koraalvoor- spel „Ich ruf zu dir. Herr Jesu Christ". Joh. van W. Vergadering Chr. Emigratiecentrale In Concordia werd een vergadering ge houden van de afdeling Alphen en om streken der Chr. emigratiecentrale. Nadat de tweede voorzitter, de heer C. A. Bos, de bijeenkomst had geopend, sprak de heer T. Cnossen, directeur der C.E.C. Terwijl emigratie thans het gesprek van de dag geworden, is, wees de heer Cnossen er op, dat er vroeger ook sprake van was, al had het tóen niet het effect van nu. Het vervoer was zeer primitief. De emigranten waren paria's, uitgestote nen, die weggingen op goed geluk. Hun huizen bouwden zij van omgehakte bomen. Thans is alles veel beter georga niseerd en is er ook hulp van de Kerken. Vervolgens wees de heer Cnossen er op, dat een ieder zich zal hebben af te vragen, wat hem zal geworden. Men moet bereid zijn alles te aanvaarden. Het ge loof moet de stimulans zjjn voor emigra tie. De gedachte aan emigratie houdt ver. band met de levensomstandigheden. Het al of niet slagen hangt af van de voor bereiding. o.a. taal en goede scholing, aldus de heer Cnossen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hengelaarsbond hield contactavond De hengelaarsbond voor Leiden omstreken heeft gisteren in hotel Cen traal te Alphen een goed bezochte tactavond gehouden onder voorzitter schap van de heer C. Hendriks uit Lei den. Nadat enige films waren gedraaid, hield de heer F. P. Grendel uit Den Haag een propagandatoespraak, waarin hij de nadruk legde op de sterke groei van de bond, district Leiden e.o. Op het ogenblik zijn er 300 leden. Voor hun contributie krijgen de leden rechtskundige bijstand, verbetering de visstand, inlichtingen, een eigen gaan, enz. De heer J. N. de Wit uit Voorburg liet zijn licht schijnen op de tegenwoor dige en de toekomstige visserijwet De nieuwe wet houdt een verbetering in voor de sportvisser. Personenauto contra trailer Gisteroohtend om tien voor elf is bij het opslagterrein van de N.V. Spanbeton een verkeersongeval gebeurd. Een per sonenauto, bestuurd door de heer A. de G. uit Heulekom, botste met grote snel heid tegen een trailer, met de heer J. v. d. H. uit Koudekerk achter het stuur. De trailer wilde het opslagterrein ver laten, maar de bestuurder van de per sonenauto had de richtingaanwijzer niet opgemerkt. De personenauto werd ern stig, de trailer licht beschadigd. Schoolzaken voor de raad In de eerstvolgende vergadering van de gemeentenaad zal weer over een aan tal schoolzaken moeten worden beslist. De R.K. school te Aarlandervcen vraagt medewerking voor het aanschaffen van leesboeken en de Oranjeschool Zaal bergstraat voor nieuwe overgordijnen een schuif(addier. Verder enkele per soonlijke aanvragen om een bijdrage de vervoerskosten voor 'kinderen, oen bepaalde school bezoeken. De kantonrechter, mr J. J. H. Kirch- heiner, heeft de heer J. W. Sohutte, voor heen substituut griffier bij het Haagse kantongerecht, vanmorgen als plaats ver- den Rijn geïnstalleerd. Mr Kirchheiner. op de grote verantwoordelijkheid, die thans op de schouders van de heer Schutte is gelegd. Verantwoordelijkheid omvat meer dan taak. Het eerste is ge worteld in die gemeenschap. Het ziet op datgene wat in de gemeenschap moet ge beuren, steeds weer opnieuw. Het ver heugde mir Schute, dat het kantongerecht te Alphen is blijven bestaan en dat de donkere wolken er boven zajn wegge- ALKEMADE Propaganda diaconessenhuis Voor het diaconessenhuis te Leiden ordt Maandag een grote propaganaa- .ond gehouden in de Hervormde kerk. De plaatselijke predikanten spreken en verder verleent de zangvereniging Halle luja medewerking. Ook wordt een film vertoond. (Advertentie) Beste jongens en meisjeL Sf NICOLAAS is Zaterdagmiddag 3 uur bij Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe Ik verwacht jullie dus morgen. Tot morgen, lieve kindertjes by SLUISWEG 3-5 Katwijk aan Zee „Juliana" gai goede uitvoering De belangstelling voor de uitvoering van het Chr. meisjeskoor Juliana, onder afdeling van ae Chr. gemengde zangver- iging De Lofstem. die gisteravond de Geref. kerk Rapenburg werd gegeven. zeer bevredigend. Dit koor bestaat uit twee afdelingen: A omvat meisjes van zes tot tien jaar. B meisjes van tien tot zestien jaar. erevoorzitter, de heer G. Jungerius. riep de clementie van de aanwezigen in het ontbreken van een tekstboekje. De onkosten voor het zangspel zijn daar voor te groot geweest. Directeur Albert Helmus gaf hierna qen overzicht van de kinderoperette Goudhaartje en de Trou badour. die door de oudste kinderen werd uitgevoerd. Julana A zong een twaalftal liederen. De heer Helmus begeleidde op de piano. Het resultaat bewees wel. dat er goed is geoefend. De uitspraak was keurig ver zorgd en ook aan de nuancering was de nodige aandacht besteed. Vooral de laat ste nummers. Slaap zacht en Een jagertje stapte, werden goed vertolkt. Het zangspel, dat de grote meisjes uit voerden, bestaat uit drie bedrijven. In dit spel, waarin elfjes, dwaallichtjes en paddestoelen ruimschoots aan bod komen, werden goede prestaties geleverd. Dat de zangkwaliteit hier en daar wel een- het gedrang kwam, valt niet te vem deren. De meisjes hadden al genoeg hun soms niet eenvoudige rollen. De heer Helmus leidde ook hier voortreffelijk. Een speciaal woord van hulde verdie- ..»n de vertolksters van de hoofdrollen: Pita Paauw (troubadour"!. Nellie Monster (Goudhaartje) en Ali Monster (Tover.1 vrouwtje). De dierecteur werd met bloe men en fruit dank gebracht voor zijn werk. Juliana mag op een geslaagde uit voering terugzien. KOUDEKERK AAN DEN RUN Alle hens aan dek voor vijfcentsactie Onder voorzitterschap van de heer W. in Veen vergaderde gisteravond ii Hervormde school de vijf-cents-actie. Aanwezig was ook het stichtingsbestuur het verenigingsgebouw. De voorzit - verklaarde, dat het doel van deze avond was alle hens aan dek te roepen het schip varende te houden. Aan allen, die de actie nog niet steunen, zal circulaire worden gezonden. Over 1951 heeft de actie opgebracht f 1894.06 over tien maanden van dit jaar 3.30. Door een laatste actie zal deze achterstand worden ingehaald. Velen hebben bedankt omdat zij de gedachte hadden, dat er nooit iets bouwen zou komen. Zij worden opnieuw bewerkt nu blijkt, dat zy waar •hun geld zullen zien. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J. D. Reyneveld, vertelde iets van het totstandkomen van dit werk. Spr. drong er op aan het werk voort te zetten. Als per jaar ongeveer f2500 wordt opgebracht, is het gebouw renda bel te maken. Half April zal, in het dan reeds geopende gebouw, een bazar den georganiseerd. De bazar commissie zal samenwerken met het stichtingsbestuur. Comité vluchtelingenhulp In Koudekerk is een comité opgericht voor hulp aan vluchtelingen. De heer N. Snaterse is voorzitter, de heer R. Ch. Schellingerhout secretaris-penningmees ter en de heer W. van Veen lid. Dit comité zal Zaterdag over een week een collecte organiseren. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes, zn van H. A. Burggraaf en P. Verkade; Otto Eric, zn van J Ketel en C. van Aalst; Marianne, dr van A. J. de Witte en C. van Wage- ningen; Piet, zn van R. van Var.k en J. Stavleu; Elisabeth Alida, dr van A. v. d. Voorst en N. Duiker. OVERLEDEN: Margje van Leeuwen, wed. van J. v. d. Vis, 77 j. Verkoopdag voor nieuwe kleuterschool De verkoopdag, die gistermiddag en avond in de kleuterschool werd gehou den ten bate van de te bouwen kleuter school, is eigenlijk door alle Rijsburgss auwen georganiseerd. Mevrouw Höwe- die het openingswoord sprak, onthul de tenminste, dat ongeveer alle vrouwen zelfgemaakte goederen hebben gegeven. Speciaal het echtpaar Lamboo-de Mooy werd lof toegezwaaid. Geen wonder dan ook. dat de verkoopdag is geslaagd. Er heerste direct een grote drukte en er werd goed verkocht. Aan het eind van de dag bleek ongeveer f 1000 bruto te zijn binnengekomen. Naar schatting zijn er bezoekers geweest. In het slotwoord gewaagde mevr. Van der Vijver-van der Voet van de prettige sfeer, die er steeds heeft geheerst. Jongetje onder auto Op de hoek Herenweg—Hofstraat ls gistermiddag half vier een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Uit de Kerkstraat kwam een bestelauto aanrijden, die de richting Katwijk wilde in slaan. Achter een geparkeerde auto kwam plotseling het 4-jarige zoontje van de heer Van Egmond de weg opschieten. Hoewel de chauffeur krachtig remde, was een aan rijding niet meer te vermijden. Het knaapje werd tegen de weg gesmakt. Dokter Van der Laan verleende eerste hulp. Op zijn advies is het jongetje, dat een been heeft gebroken, naar het Aca demisch ziekenhuis in Leiden overge bracht. De verkeerspolitie heeft de deug delijkheid van de remmen van de auto beproefd. Alles bleek in orde te zijn. zo dat de wagen is vrijgegeven. ,De Kanaalstraat" hield f eestvergadering De buurtvereniging „De Kanaalstraat" heeft gisteren een feestelijke jaarverga dering gehouden. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer H. de Mooy. o.a. de burgemeester -welkom heten en de heer C. Heemskerk, die voor de ver siering met bloemen bad gezorgd. Penningmeester D. van Iterson meld de een batig saldo van ƒ89,46. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. de Mooy en J. Kort herkozen. Aan de wens om het bestuur uit te breiden werd voldaan door de verkiezing van de he ren Adr. Zandbergen en W. Hogewoning. Medegedeeld werd, dat voortaan perso nen van achttien jaar en ouder zich als lid kunnen opgeven. De nestor van de buurtverenigingen, de heer C. Bisdom, sprak de jarige vereniging hartelijk toe. De Rijnsbuigse reciteerchib speelde het reeds enkele malen opgevoerde „Tot wederdienst bereid". De vorderingen van de tonelisten waren goed merkbaar. VISSERIJGOLF Schipper Hendrik Nijgh uit Katwijk heeft giste- zijn eerste teelt, op de Wilhelmina V (KW 144) rederij C. den Duik, ongelukkig zien onder breken. Zoals wij reeds in het kort meldden, werd zijn logger bij het uit en voor een vaartje de Engelse wal dooi de Engelsman Falcon aan gevaren. t was om kwart over 12 ter hoogte van de se- maphoor. Reepschieter Leen Barnhoorn. 14 jaar, afhouwer Jacob Rem- melzwaal, 15 jaar, die op de voorplecht stonden, za gen de Falcon aankomen 10. 15 meter afstand. Als hazen sprongen zij het werkdek op. want een aanvaring was niet meer te vermijden. Schipper Nijgh zag dat ook. De reactie op de brug van de Brit na zijn fluitstoot, ten teken dat hij stuurboord uit zou draaien, was verkeerd. De Falcon stevende bak boord en de Wilhelmina V ramde de vreemdeling met zijn boeg. Het Engelse schip hield van de ken nismaking niets anders dan een schram op de neus over. maar de Wilhelmina V had zyn fraaie voorkomen rechts van de fnUJlVlr!°rer\ De huid was daar diep ingedrukt, zoals de foto wel toont Bas Ouwehand, Henk Oudshoorn en Jan spies sprongen in hun zenuwachtig heid gauw over boord. Het driemanschap Lfi e.ve"weI goedig uit het koele nat vei lost, toon van vele kanten helpende handen werden gereikt. Een uur later zaten ze by de kachel. BU die kachel is het hele verhaal los- gekomen. Er werden (het ongeluk was voorbij) grapjes gemaakt en de drie zwemmers moesten het daarbij nogal eens ontgelden. De schipper kreeg de rykspohtie aan tafel. Er werd een lijvig fro?,'" geK'r*,d' Iedereen was kennelijk trots op het loggertje. „Die stoomboot SE. nïettan?" «-* hadT,0" het moTe"' van d' «"varinc ™>r de Whelmina V toch even slecht by gestaan. De zoetwatertank in de voorpiek lekte zichtbaar en er leek niets anders op te zitten dan het schio £?nrh»P i Waite varen" Dat Secure. Een havenslepertje verhaalde het schip later naar de Noordzij. Met de vrije dag whil3" Cn met de da8en. die mis schien nog komen, is men op de logger met zo ingenomen. De Engelse wal draait immers op volle toeren.... Opvangen Gisteren was het vaak helemaal mia met de markt, eo zelts. dat de raak door de bodem rak ie en de opvangregeling in werking trad. De kleine wijting was uiteraard onder de eerste slachtoffers en van de f 13— per kist raktc re al gauw af tot de vismeeifabriek. Ook schelvis kreeg een rware klap en van de hoge Woensdagnotering (f 60.—) duikelde re plotseling op rond f 45. terwijl de braat- jes terugliepen tot f 30 en f 24 per kist- De binnenlandse vraag leek gering te zyn wan; ondanks de lage koersen was de handel opvallend traag. Haring ook mis De vele haringloggers. die gisteren mannetje aan mannetje voor de hallen lagen, hebben aan de prijs voor verse ook geen goed gedaan en het totaal van 4500 kisten was de handel kennelijk te mach- (Advertentie) Een onbegrijpelijk St.-Nlcolaascadeau en toch kan dit in Uw bezit komen! Bij aankoop van 25,— aan goederen ontvangt U GRATIS 4 SLOPEN of voor ƒ7.50 wolgevoerd kin dergoed. KAPTEIN RIJNSBURG ZIE DE ETALAGE Loggers èèrst Ondanks het feit, dat de Abraham en de Gelria al vroeg in de Woensdagnacht binnenliepen, kwamen ze geen van beide gistermorgen aan bod. De rest haring- loggers had alle losploegen in beslag ge nomen en de beide trawlers moesten ge duld oefenen tot vanmorgen. In Scheve- ningen was ook aardig wat aan de markt: de schepen, die daar Woensdag ochtend vroeg aankwamen, moesten tot laat in de middag wachten om een beurt te krijgen. Vandaag meer dan voldoende Er was vanmorgen aan vis noch haring gebrek in de IJmuidense markt: behal ve de twee Kanaal trawlers, die van teren overbleven, lag De Hoop te lossen. Het schip heeft 240 kisten makreel. 220 schelvis. 70 wijting. 50 kool, 40 radio. 25 haring, en 15 stokkebit. De Eli Chéné- vière zorgde voor 50 makreel. 180 schel vis. 60 piepers. 00 kool en kabeljauw. 150 gestripte en 70 dichte wijting, 80 haring en 10 stokkebit. De Wironkotter IJM 209 kwam met 60 kisten platvis, fyn- rondvis. Tenslotte waren er weer heel wat wekelijkse kotters en loggers aan de markt Allan alleen Al zal hoogstwaarschijnlijk de Allan Water Zaterdag in zijn eentje aan de af slag liggen, de vangstopgave van het schip ziet er zo florissant uit, dat de han del niet verlegen komt te zitten om vis- Het schip heeft niet minder dan 560 kis ten schelvis bij zich plus 350 makreel en 100 diversen. Na de ruime week is dit net een mooi besluit. LEIDERDORP Jonge Kerk De heren L. Kraseenburg en N. O. Teijlingen hebben afscheid genomen van de Jonge Kerk van de Herv. Gemeenten alhier, resp. als voorzitter en als pen ningmeester. Ze worden opt-gvolgd aoon de heren W. Noordtooek en A. van Win kel. In de eerstvolgende vergadering. 3 December, zal een geluidsfilm over het werk van Kerk en Wereld worden ver toond. Receptie familie Van Groeningen Gisteravond heeft de familie Van Groe- ningen in haar woniog een receptie ge houden ter gelegenheid van het drie voudige jubileum, waarvan wij er.kele dagen geleden melding maakten: 60 jaar bestaat de raak. de heer Van Groenin- 15 jaar geleden de zaak van zijn vader over en de heer en mevrouw Van Groeningen zijn 25 jaar getrouwd. Dr waren op deze receptie vanzelf sprekend veel familieleden, vrienden en kennissen, maar ook kwamen de burge meester en de wethouders gelukwensen, alsmede tal van middenstanders en za kenrelaties. De rijwielzaal was een bloe menzee geworden. Van de vele andere geschenken willen we slechts roemen de electrische klok in de werkplaats, ge schonken door het personeel en verte genwoordigers. Voor de gasten heeft de familie Van Groeningen een uitstekende ontvangst bereid. Uitvoering kinderkoor Het Leiderdorpse kinderkoor Viva la Musica, onder leiding van de heer F. da Nie, de organist van de Hervormde kerk. gaf gisteravond een uitvoering in de Fröbelschool. De grote en de kleine klas brachten verschillende liedjes ten ge hore, o.a. van Kor Kuyler, Cath. van Rennes cn Valerius. Ter afwisseling speelde de heer De Nie Sonatine van Maurice Ravel, waaraan hij een toelich- strop tinS Iiot voorafgaan. De acht kleintjes het koor hielden nog .een zangwed- •erwierf hierbij strijd. Corrie Hogenes de eerste prys, terwijl Lotte Makenie een troostprijs ontving. De heer De Nie heeft met zyn koor al veel weteh te bereiken. Jammer dat zijn moeite en zorg zo minimaal werden beloond, want er was bijna geen belangstelling. Opening bazar R.C.L. De driedaagse bazar van R.C.L. is gis teren begonnen. De voorzitter van de club. de heer P. M. C. van der Voort, bracht in zijn openingswoord dank aan allen, die aan de voorbereidingen had den meegewerkt. Hij sprak de hoop uit, dat de opbrengst zodanig zal zijn, dat de wensen in vervulling kunnen gaan. In de grote zaal van Irene, waar de bazar wordt gehouden, zyn tal van stands, waar men zijn geluk kan be proeven. Op de eerste avond viel het bezoek nogal mee. Zaterdagavond ver wacht men echter de grote toeloop. Voor deze avond worden dan ook verschil lende attracties in petto gehouden. L1SSE Opbrengst De klaprooscollecte heeft ƒ154 opge bracht. N.CJLV.-ateravond Een zestigtal dames en heren uit Lissa heeft gisteren de steravond in de studio van de N.C.R.V. bijgewoond. Vier er van namen deel aan de geheugenestafette van Johan Bodegraven, namelijk de dames Langbroek en Batenburg en de heren Bos en Pater. De Lisser ploeg moest het tegen de Bussumse afleggen. SASSENHEtM Bond van plattelandsvrouwen Alhier weid een afdeling van de Ned. bond van plattelandsvrouwen opgericht. De naam van de vereniging ls Sassen- heim en Omstreken. Het voorlopige be stuur bestaat uit de cames G. Ciggaar, Concurrenten De beide verse-vistrawlers van de Don- derdagmarkt, de Limburgia en de Medan gaven elkaar in de besomming weinig toe: allebei ruim f 16.000. Daar de Lim- ov_ u» burgia echter een dag korter uit is ge-' Ssskenheiim'w" WiT weest dan zyn concurrent, ging dit schip Zijverden, HiKegom: G Ramp. Warmond, met de eer stryken De Shamrock deed en C Breedyk, Sassenbeim De eerst! het ook met zo slecht door f 9900 te ma- volgende vergadering al plaats hebben ken en van de vele haringloggers werd op Donderdag 27 November hatf 3 lzi het de Borneo (KW 127) verreweg de beste: jeugdhuis aan de JulianekMin. Er wordt met zyn f 7800 Van de kotters was de dan een lezing gehouden over Canada, KW 12 de hoogste met f 930. |met film.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5