Leidse middenstanders spraken over de winkelsluitingswet Pseudo-doctor (los-werkman) liet in Leiden feestmaaltijd aanrichten NIEUWE LEID9CHE COURANT 3 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Inleiding van mr De Blécouit ïn de nieuwe winkelsluitingswet is nog lang niet iedere middenstander tot in alle finesses thuis. De Leidse middenstandscentrale heeft zich daarom gisteravond door mr A. G. de Blécourt over deze wet laten voorlichten. De heer Lambermont heette als voorzitter mr Knibbe, mr De Blécourt, de heer Meerpoel, als vertegenwoordigers van de kamer van koophandel, en wethouder Menken apart welkom. De voorzitter herinnerde in zijn ope ningswoord aan het feit dat de Kamer van Koophandel op een vorige vergade ring gewaarschuwd heeft voor het ge vaar, dat de plaatselijke middenstands- verenigingen, bedreigt, wanneer de uit voering van de vestigingswet in handen van de P.B.O.-organen zou komen. Deze waarschuwing heeft tot resultaat gehad, dat de drie centrale middenstandsbonden in een adres aan de regering gepleit heb ben om de uitvoering van de vestigings wet bij de Kamers van Koophandel te laten, hoewel deze bonden voorheen een ander standpunt innamen. Mr De Blécourt sprak eerst uitvoerig over de voorloopster van de winkelslui tingswet 1951, die van 1930. In de nieuwe wet treffen we enkele punten, waar over de oude niet spreekt, zo zei spr.. bijvoorbeeld de vacantieregeling en de verordening voor de automatieken. Men heeft voorts ernstig overwogen om de strafbaarheid van de koper in te voeren, wanneer hij na sluitingstijd koopt. Men is hiertoe niet overgegaan, omdat een dergelijk artikel meer in de wet op de economische delicten zou thuishoren. Artikel twee van de wet zegt, dat het verboden is, winkels geopend te hebben voor het publiek op Zondagen en op werkdagen vóór 5 uur en na 18 uur. Een afhelp halfuur is toegestaan. De halve- dagsluiting is bij de wet niet verplicht. Het bedrijfsleven moet zelf met een ver zoek tot halve-dagsluiting bij het ge meentebestuur komen. B. en W. vaardi gen dan een gemeenteverordening uit. Bij algemene maatregel van bestuur is het mogelijk, zaken in bepaalde branches tot 19 uur open te laten zijn. Ook een gemeentelijke verordening kan de slui ting van bepaalde bedrijven op 19 uur stellen. Artikel 14 bepaalt, dat de gemeente besturen inzake een beslissing over een koopavond, halve-dagsluiting en derge lijke advies moeten vragen aan de Ka mers van Koophandel, die op hun beurt over deze kwesties door de middenstand zelf worden ingelicht. Van 29 November4 December, van 20—24 December en op 31 December mogen de winkels tot 21 uur geopend zijn. Na sluitingstijd mag er te allen tijde bezorgd worden, mits de bezorger vóór sluitingstijd uit de zaak vertrokken is. De van uit de winkel bediende automa ten zijn onderworpen aan de sluitings tijd van de winkel. Losse automaten mag men na sluitingstijd niet meer vullen. In artikel 15 wordt bepaald, welke be drijven een uitzondering vormen en geen normale sluitingstijden kennen. Dit zijn b.v. apotheken, consumptieijsbedrijven en zaken waar men brandstof en smeer olie voor voertuigen en schepen ver- Ttfdens de bespreking werd wethoudeT Menken nogal eens geraadpleegd. In teressant was de discussie over de ge mengde bedrijven. De heer Menken staat op het standpunt, dat wanneer zo'n zaak (Advertentie). BRAUN is zelfs de zwaarste baard de baas eenmaal aan het voorschrift van de hal- vedagsluiting voldaan heeft, men de rest van de week volop alle artikelen mag verkopen. Hierop zei mr De Blécourt, dat er dan toch maar een gemeentelijke verordening bestaat, die het verkopen van een bepaald artikel op een bepaalde middag verbiedt. Tenslotte kreeg de heer Meerpoel het woord. Hij brak een lans voor grotere eenheid in middenstamdskringen en voor nauwere samenwerking met de Kamer van Koophandel, vooral nu de midden stand in zulke moeilijke omstandigheden verkeert. (Advertentie) De zagende pijnen van rheumatiek, spit, ischias, hoofd.- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8,88. Tramstoring in Leiden Het tramverkeer in Leiden werd gister avond zes uur door een storing in de centrale lamgelegd. Ook de trams naar Katwijk, Noordwijk en Den Haag kon den niet verder. Het personenvervoer liep hierdoor ernstig in de war. De storing duurde geruime tijd. Rijdend kantoor voor de kinderpostzegelactie Het auto-P.T.T.-kantoor, dat is ingezet voor de kinderpostzegelactie, zal in de periode van 12 tot 17 Januari de steden Apeldoorn, Hilversum, Leiden en Den Haag aandoen. Alle hier ter post bezorg de correspondentie zal worden voorzien een afdruk van het dagtekenings- stempel met inschrift: „Autopostkantoor". (Advertentie) w47iiEchte Eau de Cologne deklassieke Eau de Cologne met haar frisse geur. „47ii" Tosca Eau de Cologne de frisse geur van „4711" Eau de Cologne, ge combineerd met het zo beminde Tosca Parfum. Oplichtersdag voor de Haagse rechtbank Een jaai geëist tegen huwelijkszwendelaar (Van een onzer verslaggevers) DE HAAGSE RECHTBANK behandelde een hele reeks zaken tege: gladde en zware jongens. Allereerst verscheen de 25-jarige Haagse vertegenwoordiger J. J. V. voor de groene tafel. Hij had te Leiden, Amster dam en Den Haag, diverse jongedames verteld arts te zijn, weduwnaar en vader van een snoezige tweeling. maar de aanwijzingen waren sterk. Zo Een portefieuiiltte met 1000 zou hij op het strand verforen hebben en ook had geld nodig voor medische instru menten. Wanneer hij dan nog lcet door schemeren niet afkerig tegenover een huwelijk te staan,, kreeg hij wel geld los. „Een aartsbedrieger", concludeerde de officier van Justitie en eiste een jaar gevangenisstraf (m.a.). De 25-jarige los-werkman J. R. uit Delft, die vervolgens veiecheen, had het te Leiden wel heel bont gemaakt. Hij 'huurde een rokcostuum, bestelde voor de volgende dag in restaurant „De Burcht" namens het studentencorps een diner voor 85 personen en nam zielf zonder betalen een voorproefje van champagne en andere heerlijkheden. Per taxi toog hij vervolgens naar „De Sleutelstad", waar hij juichend vertelde die dag tot doctor te zijn gepromoveerd. Hij gaf rondjes en deed zich te goed zonder betaling. In hemdsmouwen ver trok hij tenslotte, want zijn gehuurde pandjesjas moest hij als pand achter laten. Opnieuw zonder betaling sliep hij in een hotel en reed de volgende dag welgemoed terug naar Delft. Ook deze taxirit betaalde hij niet. Hij was negen maal veroordeeld. De eis luidde: een jaar (m.a.) en terbeschikkingstelling van de Regering. Tussen de oplichterszaken door werd vier jaar (m.a.) geëist tegen de Arn hemse isoleerder H. S.. die in Voorschoten zou hebben ingebroken. Hij ontkende, Familieberichten uit andere bladen I H. Bottema Smits" z.. Sumatra Timur; mevr D. H. v. Looyen—Whitehead. d., Amsterdam; mevr. S. Weisz—Zurel. z.. Amsterdam: mevr. Uytenbogaardt—De Langen, d., Viklngshtll. Zweden. GETROUWD: H. W. Brand en B. S. de Neef. OVERLEDEN: A. Smilde, m.. 50 jr. Biit- hoven: J. W. ten Cate, m.. 76 jr, Haarlo: D. S Menist—Nias. v.. 77 jr. Amsterdam: J. H. A. Visser—Sunderman, v., 66 jr. De Ds Groot kreeg gift van f 2050 Ds Groot, predikant van de Hervormde wijkgemeente Pniël, heeft een gift ont vangen van f2050. De verdeling' is: f 1000 voor de Kerk. f 1000 voor de Zen ding en f50 ter vrije beschikking. Van deze f50 werd f25 bestemd voor de wijkgemeente, de rest voor de kerstuit deling aan zieken en ouden van dagen Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik H., z. v. J. W. Nijland en J. J. Kramer; Louisa E., d. v. L. M. Klippel en L. E. Wolf; Mathilda C. P., d. v. H. J. Kromhout en C. E. van Berkel; Pieter J., z. v. J. Crama en J. van Es; Johanna F. G. M., d. v. N. J. Overdevest en J. A. M. Driessen; Cor nelia M. J.. d. v. H. B. Broxterman' A. C. Bersec. OVERLEDEN: L. Bakker, wed. v Verweij. 77 jr; J. J. Gijbels. zoon 10 d.; T. van Wijk. huisvr. van Van Rijswijk. 88 jr; H. J. Kleinnibelink, wed. van Schipper, 86 jr; M. J. G. Aerts, dochter. 9 dagen; A. P. Suithoff, vrouw, 57 jr. ONDERTROUWD: P. I. M. Bakker en J. Siebert; C. Goudberg en C. J. van de Wal; J. van Leeuwen en C Janssen; H. van Vulpen en J. A v. d. Hoek: N. Fros en M. Brouwer: J. C Burgcring en M. C. J. van Haasteren; C. G. Harteveld en C. Kroesemeijer. Agenda voor Leiden VrUdag ïr: Vereniging voor paedago- 1. Vedder over „Moeilijke contactavond bouw- Vlies. 8 giek, dr ouders". Prediker, 8 urn fonds-actiecomité. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, „Kees, de zoon van de stroper" en ,.Au jardin de la France". Centraal. 8.15 uur: Ned. handelsreizi gersvereniging. Burcht, 8 uur: feestavond damescomité Groenoord. Kleine Burcht, 8 uur: Redekunst en persoonlijkheidsvorming. Pieterskerk. 7-157.45 uur: Avondge bed. Oegstgeest, Huize Bydorp, 8 uur: Catherine Gris Ritsema. J. S. Bach op clavecimbel- Zaterdag Stadsgehoorzaal, 2 uur: intocht Sint Nicolaas bij leerlingen openbare scholen. Volkshuis, 4 uur: Drs F. Hartog over Europese economische samenwerking. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum j wat trage gang Alleen dit bananen^/?;1 U de echte J5a™deert frPFES. De Cirkel Goed spel van Litteris Sacrum Ook in „De CirkelbWft W. Somer- •t Maugham zichzelf. Men weet dus, iat men kan verwachten, namelijk een het verhaal, veel W. Somerset Maug- gepraat, en toch nog net niet vervelend. Het is nooit belangrijk, maar altijd on- Pniëlbazar: 2800 gulden Jubeltonen van de A.V.R. O. In de Stadsgehoorzaal werd gisteravond de eerste editie in Leiden gegeven van Avro's revue Jubeltonen. Deze revue is zeer wisselend karakter. Iö het mid-! bouw Pniël gehouden bazar f2811 opge- delpunt stonden natuurlijk Willy Waldenbracht. Een solide basis voor het jubi- ~i Piet Muyselaar als de dames Snip en j leumfonds. Pniël bestaat volgend jaar nap. immers 60 jaar Wanneer zij het niet in grove effecten' zoeken, komen zij tot geestige de buurt gesignaleerd werd in zijn bezit aangetroffen doorboord dubbeltje met de beeltenis Willem III, een muntstuk, dat mist werd. Ook had hij dezelfde schaar- rt sigaren bij zich als die, welke gestolen was. Tenslotte werd anderhalf jaar gev genisstraf geëist tegen de 48-jarige Nö- megense vertegenwoordiger P. R., o.m. in de Bollenstreek een honderdtal oplichtingen pleegde. H(j wierf adverten ties voor een uit te geven gids voor de Bollenstreek en nam direct het geld mee. De gids kwam nooit. In al deze zaken uitspraak 4 December. Haags Gerechtshof Lcidcnaar vrijgesproken Het Gerechtshof te Den Haag heeft een Leidenaar vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de rege ling in- en uitvoer 1944. Hij werd door de Haagse Rechtbank wegens het ten verkoop en ter aflevering voorradig heb ben van gesmokkelde sigaretten tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, veroordeeld. Voor de Leide naar werd bepleit, dat hij de sigaretten uitsluitend voor een derde in bewaring had genomen. Hoewel de procureur- generaal bevestiging van het vonnis vor derde. is verd. door het hof vrijgespro- Chr. Filmactie „Verloren grenzen" in Casino Gisteren werd in Casino een tweede film-avond voor de afdeling Leiden van de Chr. filmactie gehouden. Hierin werd de probleemfilm Verloren grenzen (Lost boundaries) vertoond. Wij komen niet nader op de al vrehealde geschiede nis terug. Het was ce bedoeling, ds G. Toornvliet bij beide voorstellingen een toelichtende speech zou houden. Door een samenloop vanomstandighe den kwam deze aan het einde van de eerste voorstelling te vervallen. Voordat de film voor de tweede keer werd ver toond, sprak ds Toornvliet over de mo gelijkheid het rassenprobleem, dat in de film wordt gesteld, te overwinnen. Die overwinning is alleen mogelijk in Jezus Christus, omdat in Hem alle tegenstellin gen worden uitgewist. Bij beide voor stellingen was de zaal goed bezet. Volkomen uit de toon viel de schets .Moderne Mensen" na de pauze, terwijl Babylonië daarentegen een uiterst ge slaagde persiflage was van taal- en geest verwarring bij de Natostrijdkrachten. Een groot aandeel in het succes heb ben de London Starlets gehad, een uit stekend gedisciplineerde dansgroep, die bovendien beschikt over een schat van costumes.- De zeer verzorgde décors ver dienen speciale waardering. Eén van de mooiste onderdelen van het programma was wel Parijs 1900, waarbij vooral het spiegeleffect het goed deed. Aan het begin van de avond heeft de voorzitter van de Avro nog een propa gandistisch woord gesproken. Volgens hem heeft deze omroepvereniging steeds wassende stroom leden te werken. Wij kregen de indruk, dat deze revue niet zozeer door de bezoekers en de Avro werd betaald als wel door gro te, internationale firma's Het reclame element lag er hier en daar nogal dik op, bij radio Luxemburg af Lezing voor Leidse Chr- Hist. vrouwen Onder leiding van de vice-presidente, mevrouw Filappo, vergaderde gisteravond de Chr. Hist, vrouwengroep Leiden in de bovenzaal van de Harmonie om daar te Luisteren naar een causerie var heer D. Hendriks, d.e het ontstaan de C.H.U. behandelde. Tevoren was mevrouw Filippo het ere-lidmaatsohap van de vereniging aangeboden. De heer Hendriks wees er in zijn be toog op, dat Nederland sprong Protestants land is Franse tijd kwamen er nieuwe ideeën binnen, afkomstig van Rousseau. De be langrijkste hiervan was die van de volks- souvereiniteit. Bilderdijk was de man, die inzag, dat hierboven de Godssouve- reiniteit staat. De overheid is dus ver antwoording schuldig aan God en aan de volksvertegenwoordiging. Om deze idee kracht by te zetten be gon hij aotie te voeren. Het echte be gin van de politiek-Ohristelijke activi teit was het ogenblik, waarop Groen van Pnnsierer in de volksvertegenwoordi ging kwam. Deze politiek-Christelijke actie was in het begin beliohaamd in de A.R. partij, maar later splitste men zich in vier kleinere groepen, toen men het niet langer eens was met Kuypers ideeën. In 1908 vormde zich uit drie groepen de C.H.U. Spr. legde er de nadruk op, dat het gezag zich moet funderen op de Bijbel, zoals deze geïnterpreteerd wordt door de Chr. Kerk. Het is niet zo belangrijk, dat er veel A.R. of C.H. mensen in de Ka mer komen, maar wèl, dat het volk zijn regering doordrongen zijn brengt De Cirkel ham- St Antoniusclubhuis, Mare 43, uitvoering mandolinevereniging Kunst en derhoudend. Genoegen I 't Is helemaal geen wonder, dat men Burcht. 8 uur: Feestavond tennisclub met deze schryver eigenlijk niet goed DBurchL 8 mfr feestavond Ons Grunne- raad weet. Een groot schrijver is hi) gerland (30 jaar). niet, maar toch één van de meest gele- Royal. 8 uur: feestavond De Sleutel- zen auteurs door de vlotheid en knap heid, waarmee hij de zaak in elkaar zet. De personen, die in het stuk voorko men. zijn geen mensen, die uit eigen overwegingen zo handelen, omdat ze niet anders kunnen, gezien hun geeste lijke gesteldheid, maar alleen, omdat Somerset Maugham het zo hebben wil ïn omdat hij een hekel -heeft aan alle ngewikkeldheid en psychologische ver antwoording. niet gemakkelijk, een vrij actie loos stuk tot leven te brengen. Wanneer Litteris speelt voor wat het waard is. kan het veel. Dat is ook deze avond ge bleken. Onder regie van de heer B. Hageman was een vrij grote eenheid tot stand ge komen. Mevr. C- Hageman-Verhagen liet een uitstekende lady Catherine zien. goed van plastiek en mimiek. All»en haar stem konden we soms niet bewon deren. Mr J. C. Dros was het type van een oude. momperende heer. geplaagd door jioht en een niet pasend gebit. De rol van de oude, levenswijze heer ligt de heer B. Hageman; dat hij met zijn wijsheid geen succes had is de schuld van de schrijver, niet van Elsie, een goed gespeelde rol van mevr. T. Hoge- wind-Van Oortmerssen. In het derde be drijf maakte ze echter de indruk, niet goed raad met haar rol te weten. Ze moet dan ook nogal rare capriolen maken- De figuur van Edward Luten, gespeeld door W. Blok, vonden we te jongens achtig. We denken ons die ..steviger", iemand die iets van de wereld heeft ge zien. Maar het is moeilijk, om door Maugham geschapen figuren goed te typeren, omdat ze zo weinig diepte heb ben. Wanneer we dat alles bedenken, blijft er slechts lof over voor de wijze, waarop Litteris dit stuk heeft gebracht Ook aan decors, kleding en kapwerk was alle zorg besteed. Er waren bloemen 1952. Oegstgeest, Irene, half 4: streek- conferentie C.J.M.V- Maandag Zuiderkerk, 8 uur: film over Paron. Levendaal, 8 uur: C.H. Unie. mr C. J. Woudstra over de gemeentebegroting 1953. Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Bi- belonië. Tentoonstellingen Lakenhal. 10—4 uur: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect 1662— 1675). tm 30 November Universiteitsbibliotheek, hall 10 half 6: originele tekeningen van het oude Leiden (t.m 22 November) BoerhaavezaaL Leids Kunstcentrum, 25 en 7—9 uur (t.m. 29 November). Van stapel stenen gevallen Gistermiddag half 1 is de 54-jarige straatmaker P. S. uit de Resedastraat van een stapel stenen van 4 m hoogte gevallen. Met kneuzingen in de borst 'erd hij naar het A. Z. gebracht. PUZZLE- PROM1NENTEN 1. A. Muys, Leuvenstraat 57, Leiden: 2. mej. E. Oussoren, Wijngaardenlaan 99, Voorschoten; 3. F. H- Thieme, Storm Buysingstraat 19. Enkele berichten en verslagen uit Leiden en omgeving moeten tot onze spüt overstaan. Red. N.L.C. slot Bn. (Advertentie). Een bizonder cadeau: een Prisma dameshorloge Chroom, 15 steens, 55.- PRISMA Heelt U al meegedaan aan de Prisma Propaganda Prijsvraag met f 10.000.- prijzen. Iedere Prisma-horloger verstrekt U gaarne inlichtingen. Fiscale wetten op de helling Belastingen worden dit jaar nog niet herzien Achterstand bij aanslagen is eind 1953 volledig ingelopen DE VOORSTELLEN voor een algehele herziening en vereenvoudiging van de belastingen zullen in het lopende zittingsjaar nog niet bij de Tweede Kamer ingediend worden. Wel is een commissie bijna gereed met de voorontwerpen inzake de directe belastingen, maar het indienen van afzonderlijke voorstellen is onmogelijk omdat de inkomsten-, vermogens- en winstbelasting nauw met elkaar samenhangen. Dit heeft minister Van de Kieft aan de Tweede Kamer meegedeeld in zijn antwoord op het voor lopig verslag over de begroting 1953 van Financiën. feit, dat er in de eerste plaats een Gods- «ouvereiniteit bestaat, zei de heer Hen driks nog. Veertig jaar bij de Grofsmederij Over de invordering van de belastingen zegt de minister, dat aan het tijdschema voor de aanslag in de inkomstenbelasting over de jaren 1948 tot en met 1952 nauw keurig de hand is gehouden. Begin De cember a.s. kan men beginnen met de aanslagregeling over 1951 Deze regeling moet tegen 1 October 1953 gereed zijn, zodat dan met de aanslag over 1952 kan hg.li worden begonnen. De achterstand is dan het bijni ingelopen. Vermindering Vliegtuigongelukken voor de Raad De nieuwe bungalow De Raad voor deXuchtvaart te Den Haag behandelde dezer dagen een ondei bij de Kon Ned Grofsmederij bij "u'Órtobn bedrijf in dienst trad Hel zal hem G11„.Hijen. t0„ dag wel niet aan belangstelling onl- dc sergeant.vlieger Van Babel om leven kwam. De directeur-generaal voor de lucht vaart concludeerde, dat het slachtoffer nonchalant de rolbaan was overgestoken en dat geen afdoende maatregelen vooi de veiligheid op deze baan waren geno men. Hij achtte het niet noodzakelijk maatregelen tegen de bestuurder, leerling-vlieger D. te nemen. Uitspraak 17 December. Een gedeeltelijke herbehandeling vond plaats van een ongeluk op 16 October 1950 tc Volkel, waarbij de bestuurder K. Riphagen van een sportvliegtuig cn diens passagier P. Wingers levend verbrandden. De schuld van de bestuurder onvoor zichtigheid bleef onaangevochten, doch tegen opmerkingen over te geringe hulp verlening op het militaire vliegveld Volkel. werden bezwaren ingebracht. De Raad zal zo nodig in deze zaak een gewijzigde uitspraak doen. aantal belastingambtenaren zal echter vermoedelijk niet mogelijk zijn gezien de toeneming van het aantal belastingplich tigen. Bij de aanstaande herziening van de eerste uitvoeringsbeschikking inkomsten belasting 1941 zal de regering overwegen dc grens van ƒ30, waar beneden de In gehouden dividendbelasting en loonbe lasting niet wordt terugbetaald, te ver- Voor de afschaffing van de motor rijtuigenbelasting op bromfietsen ziet minister Kieft geen reden. Een wetsontwerp tot herziening van de belastingrechtspraak wordt spoedig in gediend. Ook is de minister van plan een nieuwe regeling voor te stellen voor de rechten die worden geheven door de dienst van kadaster en hypotheken. Amerikaans bedrijf in Nijmegen De gemeenteraad van Nijmegen heeft dezer dagen met algemene stemmen een voorstel van burgemeester en wethou ders aangenomen tot de bouw van een industriehal van ongeveer 2000 kubieke meter op het 17 000 vierkante meter grote terrein aan de kop van het Maas- en Waalkanaal ten behoeve van de Ameri kaanse Hyster Company uit Portland. Oregon. Deze zal in Nijmegen een doch teronderneming vestigen en voorlopig na 1 Januari as de machines onderbrengen in de andere hallen. Men hoopt de nieuwe hal in Juli as gereed te hebben. De Hyster Company legt zich voornamelijk toe op vervaardiging van hijswerktuigen en transportmiddelen. Caesar en Cleopatra Een toneelstuk verfilmen brengt het gevaar mee terug te vallen in principieel- dezelfde fouten als de eerste cineasten maakten. Een toneelstuk van Shaw ver filmen betekent dit gevaar lopen in het kwadraat. Het zwaartepunt immers van Shaws stukken ligt in de flitsende dia logen, die vol humor en satyre moderne toestanden aan de kaak stellen of be commentariëren. Shaws „Caesar en Cleo patra" verfilmen was dus wel een waag stuk. En de regisseur Gabriël Pascal had een niet gemakkelijke taak. De leden van K. en O., die de film gis teravond in de foyer van de stadsgehoor zaal nog eens konden gaan zien (enige jaren geleden draaide zij in alle Neder landse theaters, ook in Leiden), hebben kunnen constateren, dat Gabriël Pascal de oplossing heeft tracjtfen te vinden ;n groots gemonteerde scènes a" Ia Cécile B. de Milles. De dialogen werden verle vendigd door afwisselend in te stellen op close-shot en close-up. Hetgeen toch niet verhinderen kon, dat veel verloren ging. In de Nederlandse ondersohriften kwam er natuurlijk nóg minder van te- Lof kan men echter hebben voor bet spel van Vivien Leigh als Cleopatra en vooral voor dat van Claude Rains als Caesar. De laatste heeft Shaws idealen, neergelegd in deze „heldenfiguur", een buitengewoon fijn-aangevoelde vertol king gegeven. De kleuren van de film waren over het algemeen heel accepta bel en op sommige momenten zelfs uitge sproken mooi. In haar geheel is deze film een bewijs van de ongebroken geestkracht van de Engelsen, d:e de op namen maakten in de oorlog, terwijl de Duitse bommenwerpers ieder moment verwacht konden worden. „Caesar en Cleopatra" werd in een besloten voorstelling gedraaid voor een praotische uitverkochte foyer. Vooraf ging een filmische vertolking van mu ziek van Antonio Vivaldi, een serie prachtige opnamen, die de bezoekers in de vereiste sfeer brachten. C. Th. R. Tito Schipa zingt in Den Haag Volgende week Vrijdag geven Tito Schipa en Elsa .Camellini een uitvoering in het gebouw voor K. en W. in Den Haag. Tito Schipa is een van de beste vertegenwoordigers van de Italiaanse Bel Canto. In alle hoofdsteden van Euro pa heeft deze beroemde tenor gezongen. Op het programma staat nog een tour nee door Japan en de Philippijnen. Elsa Camellini, sopraan, is winnares van de eerste prijs van het Italiaanse concours van dit jaar. Zij is nog slechts twintig jaar oud. Minster Kernkamp acht toestand hoopvol Practische toepassing van zelfbeschikkingsrecht In een persgesprek voor zijn vertrek van Willemstad naar Paramaribo deelde minister prof. mr dr W. J. A. Kernkamp mede, dat er te New York tussen Neder land, Suriname en de Nederlandse Antil len in grote trekken overeenstemming tot stand gekomen is, doch niets beslist werd, daar de Staten en Kamers beslis singen moeten nemen. Op 15 Januari a.s. zal een kleine commissie te Willemstad bijeenkomen ter voorbereiding van de voortzetting der Ronde-Tafel-Conferen tie, dit is althans de streefdatum. Als er een accoord tot stand komt, heeft de mi nister alle reden te verwachten, dat de eigenlijke Ronde-Tafel-Conferentie van zeer korte duur zal zijn. Op het ogenblik bestaat er een over eenstemming tussen de regeringen Het bereikte te New York is. dat men heeft afgezien van een theoretische discussie over het zelfbeschikkingsrecht en een practische toepassing van het begrip heeft gevonden. Men mag niet zeggen, dat Nederland een concessie heeft ge daan, aldus de minister er is in de eer ste plaats een misverstand opgelost. Vol gens de minister is Nederland tot het ruimere standpunt van 1948 terugge keerd. Hij achtte de toestand beslist hoopvol. Twee nieuwe emissies op komst Eerste 4 lening a pari Maandag a.s- zal het prospectus ver schijnen zowel van een 4%-lening Gel derland ten bedrage van f 3 millioen, die tegen pari zal worden uitgegeven als van een 4%% 30-jarige lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten ten bedrage van f 12 millioen, die tegen een koers van 101% zal worden geëmitteerd. In verband met de daling van het in terestniveau werd reeds sinds enige tijd de mogelijkheid van een emissie van een 4%-lening a pari besproken, welke een zelfde looptijd zou hebben als de in de laatste maanden in stromen uitgegeven 4I«cc-leningen. Gelderland is het eerste schaap, dat over de dam komt en van het succes zal afhangen of deze lening spoedig opvolgsters zal hebben. Werkconferentie over. bedrijfsgeneeskunde In het instituut voor preventieve ge neeskunde te Leiden wordt van 30 No vember tot 10 December onder auspiciën van de wereldgezondheidsorganisatie een werkconferentie over bedrijfsgenees kunde gehouden. De deelnemers konten o.m. uit Denemarken. Engeland. Fin land. Noorwegen. Zweden en ons eigen land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3