Het program van minister Donker: de Kamer zal er onder „zuchten" S.v.p. geen extra moeilijkheden bij de naturalisatie van Indonesiërs! KLOOSTERBALSEM RHEUMIN Huurverhoging pas in het midden van 1953? PODENT ood Gen. synode van Berkel werd gistermiddag gesloten vlugger DROGE KEEL! Toch is het zo 2 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Een nieuwe „oude bekende" in de volksvertegenwoordiging (Van onze Parlementsredacteur) T>U DE TOT NU TOE in de Tweede Kamer behandelde begrotingen zat -L* achter de regeringstafel steeds een minister, die vaker met dat bijltje had gehakt. Gistermiddag was de plaats achter de groene tafel echter in genomen door een nieuwe bewindsman, mr Donker. Dat was tijdens de be handeling van de begroting van Justitie. Het was niet zijn eerste optreden in de Kamer als bewindsman: niet lang geleden heeft hij zijn beleid inzake de gratie-verlening aan Lages moeten verdedigen. Maar nog afgezien daarvan: mr Donker schil van mening kan bestaan op grond is voor de Tweede Kamer allesbehalve een onbekende. Jarenlang is hy immers een vooraanstaand lid van dit hoge col lege geweest. Hetgeen tot gevolg heeft, dat het merendeel van de Kamerleden hem door en door kent. Hierin lag onge twijfeld de reden, dat van nagenoeg alle zijden van vreugde en vertrouwen bleek, omdat mr Donker het departement van Justitie is gaan beheren. Zijn werkkracht en zin voor een doortastende aanpak is algemeen bekend en erkend. Het pro gram. dat de minister van Justitie hoopt van levensbeschouwing, voorlopig buiten de discussie gehouden worden. Het is natuurlijk niet doenlijk, alle onderwerpen te behandelen, die bij een lebat over een begroting van Justitie aan de orde komen. Wij moeten ons tot en kele zaken beperken. Daar is in de eerste plaats het ge vangeniswezen Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.Hwas blij, dat het prin cipe van een afzonderlijke vrouwenge vangenis is aanvaard, door hiervoor aanlooppost op de begroting uit te trek- door mr Van Rijckevorsel (K.V.P.), die duidelijk gemaakt wilde zien. dat van Indonesische nationaliteit niet anders behandeld zouden worden dan aanvra gers van andere nationaliteit. De mel dingsplicht bij de vreemdelingenpolitie achtte hij in strijd met de R.T.C.-over- eenkomsten. Prof. Lemaire (K.N.P.) be toogde, dat het hier ging om mensen, die* steeds trouw zijn geweest aan het rood, wit "en blauw, wier nationaliteit bij de R.T.C.-accoorden collectief is bepaald, en die nu niets anders doen dan pogen terug te krijgen wat zij tegen hun eigen wil verloren. Politie Ook aan de rijkspolitie werd aandacht geschonken. Prof. Oud wijde zich niet begeven op het gebied van het politie- iraagstuk als zodanig, maar wel merkte hij op. dat het hem onjuist voorkwam, dat de rijkspolitie staat onder de minis- Justitie. Deze immers is tevens hoofd van het openbaar ministerie, dat de politie dient te controleren. Prof. Oud zeide het niet ronduit, maar in feite kwam zijn opmerking er op neer. dat de rijkspolitie ondergebracht behoort te worden bij Binnenlandse Zaken. Daar uit te voeren, legt van deze voortvarend-ken. Een vreugde, die zij deelde met heid getuigenis af. Er staat zo veel op! mej. mr Zeelenberg (Arb.), die ook gis- stapel. dat menig Kamerlid zich heeft I teren in de Kamer debuteerde. afgevraagd: wordt er niet te veel hooi op de vork genomen? Maar, hoe het ook zij. niet ten onrechte verklaarde Roosjen (AR), dat 'sministers men van antwoord een knap stuk werk Uit dit stuk was reeds gebleken, dat het komende beleid bepaald zal worden door drie punten: aanpassing van hei geldende recht aan de zich ontwikkelen de nieuwe rechtsorde; verbetering, ver nieuwing en handhaving van de positieve rechtsorde en: intrekking, eventueel vanging, van de bezettingsmaatregelen met beëindiging van het rechtsherstel. Uit dit program vloeit heel wat voort. De vernieuwing van het burgerlijk wet boek vormt er een zeer omvangrijk derdeel van. Als werkelijk alle plannen doorgang kunnen vinden, zal ook voor de gehele Staten-Generaal gelden, wat jkvr, Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) ver klapte uit de keuken van de Parlemen taire Enquête-commissie (waarvan Donker de voortreffelijke en bezielende voorzitter is geweest: „Wij hebben onder gezucht." Geen wonder, dat zij zich afvroeg, of er geen speciale maatregelen getroffen zouden moeten worden, opdat de Kamers het tempo van de minister zullen kun nen bijhouden. Het debat werd geopend door mej. Tendeloo (Arb.). die er op aandrong, de vervanging der bezettingsmaatregelen de beëindiging van het rechtsherstel voorop te laten gaan. Prof. Oud (V.V.D.) was van oordeel, dat de wijziging van het burgerlijk wetboek niet de meest urgente zaak is, Hij was het eigenlijk niet eens met de gekozen procedure: eerst af zonderlijke vraagpunten door de Kamer te doen behandelen en later het eigen lijke wetsontwerp. Ook mr Van Rijcke vorsel (K.V.P.i, die in de Kamer zijn maidenspeech hield, wilde wel nadere inlichtingen over de waarde van deze procedure. Met name vond hij het merk waardig, dat vraagpunten, Zevende jaardag Kerk en Wereld enig in heel Europa Op de zevende jaardag van de stichting Kerk en Wereld te Driebergen zijn gis teren vele gasten uit kerkelijke en andere kring naar Driebergen gekomen, Zoals gebruikeliik, werd in de Grote Kerk te Driebergen een officiële bijeenkomst ge houden onder leiding van de voorzitter van de stichting, ds F. J. Pop. Na zijn openingswoord sprak de heer E. M. van Diffelen, lid van het directorium, de dies rede uit. Aan de hand van zijn onderwerp: „Van tactiek naar strategie" merkte spr. op, dat in de afgelopen zeven jaar de aca demie van de Kerk en Wereld is uitge groeid tot een onderwijsinstelling van geheel eigen aard. die wellicht enig is in geheel Europa. Niet alleen worden in internaatsverbend de krachten geschoold voor de apostolaire arbeid vanwege de Ned, Herv. Kerk, maar tevens wordt mede daardoor een gemeenschap tot stand gebracht, die het centrum in Drie bergen als haar blijvend uitgangspunt kent. In dit verband vestigde spreker de aandacht op de totale dienst, die Kerk en Wereld te verrichten heeft. Hü noem de speciaal de terreinen van culturele, economische en menselüke samenleving, waarvoor de krachten zullen moeten worden gevormd om in de bedrijven, de gezinnen en in nieuwe gemeenschappen de menselijkheid en de menselüke ver houdingen van het evangelie uit te die nen. Voor de opleiding van deze krachten is contact verkregen met een groep des kundigen uit het bedrijfsleven en ook op de andere gebieden der samenleving. Als nieuwe taak zag de heer Van Diffelen het sociaal-culturele werk, dat nauw moet aansluiten bü andere arbeid, die voor en onder de jeugd geschiedt. Na de büeenkomst in de Grote Kerk vertrokken de gasten naar de terreinen van De Horst, om de vertoning bü te wonen van het door Henk Zoutendük verzorgde poppenspel Peer Gynt. Hamer en sikkel in Soerabaja Onder grote belangstelling heeft de afdeling Soerabaja van de Partai Kom- munia Indonesia herdacht hoe op 12 November 1926 de communistische op stand tegen het Nederlandse gezag uit brak. Een vertegenwoordiger van de gouverneur woonde de plechtigheid bü. evenals lt.-kolonel Soedlrman, die langs de territoriaal commandant zette en zelf het commando in handen nam. Naast de Indonesische hing de rode vlag met hamer en sikkel. WON DSN vsn allerleissró a Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe» ring veroorzaken. Gebruik daar» om bij elke verwonding: charmante wyze. Beiden waren niet erg te spreken over de overbevol king In de huizen van bewaring Jkvr. Wttewaall vroeg zich af. of de zgn prae- ventieve hechtenis wel altijd op de juiste wüze wordt toegepast. Godsdienstige zorg mee zou een groot struikelblok in het gehele politievraagstuk zijn opgeruimd. De heer Verkerk (A.R.) keerde zich tegen degenen, die beweren, dat de po litie te snel "van vuurwapens gebruik maakt, gelijk de heer Gortzak (Comm.), die trouwens in Nederland helemaal geen rechtsstaat zag, na hem deed. Dr Ver kerk bracht hulde aan de rykspolitie ten plattelande en herinnerde aan de moord op de Woerdense politieman Van Eek. De sterkte van de rijkspolitie achtte hij te gering. Er blijft te weinig tijd over voor surveillance. De vervulling van vacatures levert moeilykheden op. De op leiding moet worden uitgebreid. Van de andere aan de orde gestelde punten noemen wij nog slechts het nota riaat (leeftijdsgrens), het leed van de ten onrechte gedetineerden, waar vooral ds Zandt (S.G.P.), jkvr Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) en de heer Scheps (Arb.) over spraken, en het effecten- rechtsherstel, besproken door mr Van Rijckevorsel (K.V.P.), de heer Ritmeester (V.V.D.) en mej. mr Tendeloo (Arb.). Ten slotte sprak mr Baron van der Feltz (C.H.) over de slechte promotiekansen by het openbaar ministerie en ove onzedelijkheid van de bewijzen goed zedelyk gedrag", waarbij iemand zijn leven lang geplaagd kan worden wegens een eens begane en geboete ap. Minister Donker zou vandaag antwoor den. Rest ons nog te melden, dat de Ka gistermiddag, geheel overeenkomstig de verwachtingen, de bij de begroting Binnenlandse Zaken ingediende munistische motie-Reuter, inzake alge- verhoging van ambtenarensalaris- verwierp. Zy behaalde slechts vier communistische stemmen. he/pt/ 20 tabletten 45 ets Wederopbouw in de Tweede Kamer Ingrüpender was het debat over de geestelijke (godsdienstige) verzorging van de gedetineerden. Jkvr Wttewaall raakte dit vraagstuk het eerst aan: zy wilde wel eens weten, hoe de practische uitvoering van de plannen op dit stuk van zaken zal geschieden. En de heer Verkerk (A R stelde zich op het stand punt. dat de godsdienstige verzorging uitsluitend aan de kerken toekomt en dus niet bUv. ook door het Humanistisch Verbond op zich genomen kan worden. Hy zou er ernstig bezwaar tegen maken, wanneer de sociaal-ethische en de gods dienstige verzorging als ongelyksoortige begrippen in de practijk op één lyn ge- - steld zouden worden. Hy vroeg een dui- ^v®rdeiJ gegeven, delyk antwoord van de minister, evenals mr Van Ryckevorsel (K V P.), die zelfde mening was toegedaan. Deze laat ste herinnerde er aan, dat minister Mul- derije bij de behandeling van de begin selenwet deze onderscheiding zeer duide lijk had gemaakt. Daarnaast verweet hy de minister, in zijn memorie woord geschreven te hebben, •erkcommissie, die een en ander heeft bestudeerd, een eenstemmig rapport zot hebben uitgebracht. Niets is minder waar de hoofdaalmoezenier heeft een minder heidsstandpunt ter kennis van de be windsman gebracht. Hy vroeg, de ge vangenismaatregel. waarin een en ander zal worden geregeld, te besoreken met de Vaste Commissie voor Privaat- Strafrecht. Verschoningsrecht Verschillende sprekers hebben ook aan dacht gewijd aan het vraagstuk van het verschoningsrecht voor journalisten. Minister Donker voelt er niet zo heel veel voor Hetzelfde kan gezegd worden Roosjen (AR): in feite vroeg hü „voortdurende" overweging. Anders spraken echter prof. Oud en r Van Rückevorsel Zij waren aanvan kelijk geneigd, de billijkheid van een der gelijk verschoningsrecht in te zien. waar- by zij de gedachte opperden, dat tegelijk de journalist, die geheimen aan de open baarheid prijsgeeft, strafrechtelijk ver volgd kan worden, wanneer de rechter tot de conclusie komt. dat voor de pu blicatie geen beroep op het algemfeen belang kan worden gedaan Ook prof. Lemaire (K.N.P.) meende, dat op dit stuk zaken in ieder geval iets gedaan moet worden Mr Van Rijckevorsel bleek zelfs rond te lopen met de gedachte aan een motie. Ds Zandt (SGP.), fulminerende tegen zedenverwildering, alcoholmisbruik, die renmishandeling en vivisectie, was er gesticht, dat de minister blyk- baar van plan is. de „denkbeelden van deze tijd" ln de wetgeving op te nemen. Daarnaast stelde hü een ander punt aan de orde: naturalisatie van Indonesiërs. Deze is n.l. stopgezet en ds Zandt begreep daar niets van. Hü werd ondersteund „Minister Witte" geconfronteerd met „burgemeester Witte" (Van onze Parlementsredacteur) GISTERAVOND ZAT een helemaal nieuwe minister in de Tweede Kamer achter de regeringstafel: ir Witte, de beheerder van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Tijdens het debat over zijn begro ting werd hij van nagenoeg alle zijden uitermate welwillend tegemoet ge treden. Alleen de heer Gortzak (comm.) verklaarde ronduit, geen ver trouwen te stellen in zijn toekomstig beleid. Bij de beschouwingen, die ten beste groeien". Een verbetering van de premie- het huurbeleid byzonderë plaats in. Geen wonder: ir- Witte heeft, als burgemeester van Ber gen op Zoom, wel eens een krachtig ge luid doen horen op dit punt. Geen dat Baro; Feltz (C.H hem voorhield, dat hij dit onderwerp in de begrotingsstukken wel een wat positiever standpunt had kunnen innemen en zich niet had be hoeven te verschuilen achter het binnen kort te verwachten advies van de Sociaal Economische Raad. Hij hield minister Witte een redevoering van burgemeester Witte voor, en vond. dat het huurbeleid na de oorlog allesbehalve fraai was ge weest. Een standpunt, dat gedeeld werd door mr Van Leeuwen (V.V.D.), die van oordeel was, dat de onevenwichtigheid in onze economie wel het sterkst tot uit drukking komt in onze woningbouw- politiek. Hij wilde in de huren een af schrijvingsfactor opgenomen zien, opdat op deze manier op orthodoxe wijze weer tot zelffinanciering gekomen kan worden. De heer Stapelkamp (A.R.) hoopte op >n spoedige beslissing, al zag hy er niets m komen, dat er maatregelen genomen kunnen worden voor het midden van het volgend jaar. Hy en zijn fractiegenoot, de heer Biewenga. vroegen in dit verband bijzondere aandacht voor het verschil tussen de steden en het platteland, ook wat betreft het percentage van het in komen. dat aan huur besteed wordt. De heer Van Vliet (K.V.P.) gaf nu reeds uiting aan zün standpunt, dat een huur belasting onaanvaardbaar zou zijn. Allerwegen was er blijdschap, dat er >or 1953 55.000 woningen op het pro gram staan Daarbü kwam ook ter sprake de verhouding tussen woningwetbfiuw particuliere bouw. De heer Stapelkamp (A.R.) meende, dat aandacht geschonken moet worden aan versteviging van de positie van de woningbouwverenigingen. Ook in de toekomst zag hij voor deze verenigingen de grootste taak liggen in de bouw van arbeiderswoningen: daar voor kan geen beroep worden gedaan op de particuliere sector Hij en de heer Van Vliet (K.V.P) vroegen voorts aandacht voor de bouw van wo ningen voor grote en grotere gezinnen wel zodanig, dat er woningen toe ezen worden, waar zü niet „uit- (Advertentie) regeling achtten zü evenzeer gewenst, terwijl zij bijzondere belangstelling toon den voor het onderzoek naar maatrege len om te komen tot eigendom van wo ningen. Van „bouw- en goedkeurings- 6toppen" wilden zij weinig weten, even als mr Beernink (C.H.)Deze was van oordeel, dat er mogelük meer huizen dan 55.000 gebouwd kunnen worden, waarbü hü er voor pleitte, gemeenten, die hun 3-jarig contingent reeds hebben opgesoupeerd, een extra-toewüzing te geven en gemeenten, die door bijzondere omstandigheden hun contingent niet hebben opgebruikt, de gelegenheid te geven, „in te lopen". Daarnaast pleitte de heer Biewenga (A.R.) voor extra-toe wijzingen voor gebieden waar een chro nisch tekort aan landarbeiders is. Mr Beernink deed voorts de suggestie, wo ningen, die leegstaan, omdat zy te duur zijn, te laten bewonen door gerepatrieer- den, die nu door de zorg van het depar tement van Maatschappelyk Werk op een iog veel duurdere wijze zyn gehuisvest. De heer Biewenga besteedde speci aal aandacht aan het „opslokken" van landbouwgronden. Hij vroeg de bewindsman, vooral kennis te nemen van de bezwaren, door de Stichting van de Landbouw ingebracht tegen het rapport van de werkcommissie Westen des lands inzake de bebou wing van tuinbouwgronden onder Loosduinen. De heren Gortzak (Comm.) en Van Dis (S.G.P stemden overeen in de wens. I dat er nog veel meer woningen zouden worden gebouwd. Totaal verschilden zy echter in het aanwyzen van de middelen hiervoor. De heer Gortzak wilde natuur- lyk de defensie-uitgaven drastisch ver minderen. Ir Van Dis zag andere bron nen: geen subsidies meer voor sport en toneel, geen kosten meer maken voor de Verenigde Naties en geen reizen meer betalen voor ministers, Kamerleden en hoge ambtenaren, die gemaakt worden voor versteviging van het internationaal contact, o.a. in de Raad van Europa te Straatsburg. Rest ons voor vandaag te melden, dat de heren Stapelkamp (A.R.), Van Vliet (K.V.P.) en Beernink (C.H.) de over tuiging waren toegedaan, dat het depar tement van Wederopbouw op den duur kan verdwijnen. „Maak u zelf overbodig." zo zeide de heer Van Vliet tot de be- Hervormde classis komt voor de Zondag op Contra verzoekschriften van Zeeuwse gemeenteraden Omdat verschillende gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben besloten de Kroon ontheffing te vragen van de ver plichte Zondagssluiting, in verband met het drukke bezoek van Belgen op Zondag en de noodzaak om de winkels voor schippers open te houden, heeft de clas- sicale vergadering van de Ned. Herv. Kerk in IJzendüke de Koningin verzocht géén uitzonderingen op de verplichte Zondagssluiting toe te staan. De classicale vergadering overwoog o.a. dat het gezinsleven van de winke liers zeer geschaad wordt wanneer ook op Zondag enige uren de zaak open blijft. De Nederlandse bevolking heeft geen ver. langen naar eventuele gewoonten van Belgen om wèl op Zondag te kopen. Bo vendien verbiedt de Winkelsluitingswet in geen enkel opzicht de verkoop van ge ringe hoeveelheden levensmiddelen aan schippers. De Zondag kan niet als een menselüke instelling achteloos en naar willekeur ter züde worden gesteld. Zeker in deze tüd zün alle redenen aanwezig om de byzondere betekenis en functie functie van de Zondag als Dag des Heren waar mogelük van harte te aanvaarden, aldus de classicale vergadering. Praeses vroeg om ernstige bezinning en trouw verder arbeiden (Van onze Kerknieuws-redacteur) GISTERMIDDAG heeft ds D. van Dijk als praeses de vervroegd bijeen geroepen generale synode van de Vrijgemaakte Geref. Kerken ge sloten. De volgende wordt in de zomer van 1955 in Enschede gehouden. „In vergelijking met andere landen hebben wij het hier goed in het kerke lijk leven", zei ds Van Dijk in zijn slotwoord. Hij sprak zijn blijdschap uit dat de vacatures aan de theologische hogeschool zijn vervuld, en hoopte dat de vrede in de kerk van Rotterdam-Kralingen wordt hersteld en van daar uit in de kerken om deze kerk heen. In BerkelRodenrijs had die®e synode een landelijk karakter en volgens de Van Dijk heeft dit een stempel op de verga deringen gezet. Wy hebben hartelijk ge poogd de kwesties op de juiste wijze te benaderen, zei ds Van Dijk. Tooh waren er z.i. ogenblikken geweest waarop hij Beroepingswetk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hagestein H. G. v. d. Hoek te Rouveen. Aangenomen: naar Genemuiden G. H. van Kooten te Brandwijk, die be dankte voor Elburg. Ermelo (3e pred.pl.) en Aalst. Beroepbaar: B. M. ter Haar, vicaris te Usselo, Boekelosestraat 90. Geref. Kerken Beroepen: te Heusden C. J. Hakman te Boornbergum. Bedankt: voor Oude water K. Wel bedacht te Scharnegoutum. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Kampen D. Coppoolse te Komhorn en J. M. Visser te Enschede. Geref. Gemeenten Beroepen: te Kalamazoo (V.S.) W. C. Lamain te Grand Rapids. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Noordbergum M. Boe- schoten te Stavoren. Evang. Luth. Kerk I Drietal: te Leeuwarden. L. G. Chr. '"f/ Grabandt, te Wildervank-Veendam, A. •ze mi- Johannes, te Delft, en C. C. G. Visser jr, 'te Utrecht. (Advertentie) Het lied der aethergolven 8 15 Gram 10.00 Voor 00 Vot jigengebed. Ie huisvrouw 10.15 Gram i 9,00 Gev. progr. sementsmuziek. 10 30 ..Wij in". 1100 Nieuws 11.15 ito. 11.22—12 00 Gram. J m VARA: 7.00 Nieuws, mnastiek. 7.33 Gram. 8.00 8 30 Orgel. 855 Voor de Advertentie) EETHUYSJE 'T BINNENHOFJE Mexicaanse Biefstuk met Chocoladesaus Zigeuner-Prjmas MALESCU windsman. „Stel uw arbeidscontractanten nu reeds op de hoogte, dat zy geen büj- vende plaats hebben." aldus de heer Beernink. Wanneer er vanmiddag na de begroting van Justitie nog tyd over is, komen er nog enkele sprekers aan het woord. Is dit niet het geval, dan wordt het debat volgende week Dinsdag voortgezet. Mi nister Witte komt in geen geval vóór Dinsdag aan het woord. werd neergelaten, dreigde 't hem even te mach- dominee zelf, en aan de opgroeiende jongens en Sophie is al gauw weer terug. Ze schenkt nog tig te worden en zagen degenen, die er het dichtst meisjes, die achter zijn rug soms wel de spot eens koffie in, reddert nog het één en ander op, bij stonden, hem bijna onmerkbaar wat in elkaar drijven met wat zij „overdreven precies" noe- en verklaart dan dat ze maar naar bed gaat. Ze buigen. Doch toen na de plechtigheid velen op men, maar die er in zijn bijzijn wel voor oppas- vraagt niet of vader nog opblijft. Ze hoeft dat hem toekwamen om hem de hand te geven, was sen, dat ze dit niet laten merken, 't Is echter met te vragen; vader zal wachten tot Joost er is, hij dat ogenblik van zwakte alweer te boven en lang niet hetzelfde, of men ontzag voor iemand dat weet ze. Vroeger bleven vader en moeder was 't hem mogelijk de condolaties rustig in ont- heeft of dat men hem begrijpt. En aan dat laat- samen op, als ze een van allen wat laat waren, vangst te nemen. Toch begrepen vooral zijn kin- ste mankeert het hier vaak. Dan zat moeder aan tafel te naaien of kousen deren wel, hoe het hem inwendig te moede moest De mensen willen over 't geheel graag toege- te stoppen, op dezelfde plaats waar zij nu ge- zijn. Niemand wist immers beter dan zij, wat ven, dat er aan Maaskamps geschiktheid voor woonlijk zit. Maar 's avonds laat zit daar nie- moede: voor hem is geweest. Die plaats is niet het ambt niet te twijfelen valt. Maar in stilte ge mand. Vader wil liever met dat zij hem in moe- te vervullen; niet bij hen, maar ook niet bij vader, ven ze 't jonge geslacht gelijk: een beetje minder ders plaats gezelschap houdt; dat heeft ze al Nu, in de eenzaamheid, zoeken zijn ogen, even- lang begrepen, al zegt hü 't niet. Hij is dan als die van zijn dochter zo pas, 't portret te- graag wat alleen, en ze weet zeker dat zijn ge dachten in zulke ogenblikken meer dan ooit bij moeder zijn. Ja, Maaskamp is graag alleen 's avonds; dat heeft zijn dochter wel goed aangevoeld. En in 't andere opzicht heeft ze ook gelijk. Wanneer zij naar boven is gegaan en hij in de stille keuken wacht op zijn jongen, die nog komen moet dan toeven zijn gedachten haast altijd bij zijn over leden vrouw. Bijna anderhalf jaar is 't nu geleden, dat ze hem na een ziekte van slechts enkele dagen plot seling ontviel. Geen mens, zelfs de dokter niet, had gedacht dat het zo zou gaan. 't Leek een onschuldige ongesteldheid, die met een dag of wat genover het raam. Zijn vrouw ja, ze is weg hoogstens een week wel overwonnen zou zijn. ze is heengegaan uit dit leven. Maar daarboven', zijn piaais ornaat Zelf had ze er ook geen erg in, dat t zo spoedig in het land waar geen scheiding meer dreigt, schouwt. En vóórts kan precies zou toch ook geen kwaad kunnen. Dat zelfs de mening van enkele kerkeraadsleden, die ronduit verklaren dat zij voor zich maar blij zijn, het in sommige opzichten wat minder zwaar op te nemen. Als voorbeeld noemen zij Maaskamps besliste weigering om zich in gemeenteraad of schoolbestuur te laten kiezen. Hij staat daarbij op het standpunt, dat één mens het niet overal te zeggen moet hebben en dat, wanneer men zich voor alles tegelijk beschikbaar stelt, het één met het ander erbij te kort komt. Hij is ouderling, en aan dat ambt geeft hij al de tijd die hij aan zijn dagelijkse arbeid ont trekken kan, maar dat is dan ook genoeg; voor 't schoolbestuur en voor de gemeenteraad zijn er in de stad wel anderen, die er minstens even ge schikt voor zijn. Alleen in de kiesvereniging heeft hij zijn plaats, omdat hij dat als zijn plicht be- - voor ieder goed doel aflopen zou Ze bleef tenminste, vanuit de slaap- daar zal hij haar eens terugzien. Die troost "is op zijn steun rekenen want de zaak marcheert kamer, met haar gewone opgewektheid het huis- hem meer dan alle goed-bedoelde troost van men- best en 't kan er dus wel af mareneert houden regelen. Des te zwaarder was voor hen sen. En hierover blijft hij nu peinzen, tot de Op het stuk van de godsdienst staat Maas- allen de slag. toen het op een morgen onverwacht thuiskomst van zijn zoon hem daarin stoort. kamp als onverzettelijk bekend; hij laat niets het ff gesf.gen", «'kondeTziX SS inSSkëÜ DERDE HOOFDSTUK «TbiTvS'dS'S.'Sf"faïft f hS dier''geschokt °ook SoorSS JStoTl h"' hf,kMn< Maaskamp, die In. 1 gewone leven ouderwets te zijn. Het beat echter weinig6 als men hoe diep geschokt ook door het verlies dat hem het beroep van wagenmaker uitoefent, geldt bij dat bezwaar openlijk tegen hem uitspreekt, getroffen had, is nochtans, terwille van zijn gezin, zijn stadgenoten algemeen voor een eigenaardig „Dan maar ouderwets!" is zijn onveranderlijk uiterlijk sterk gebleven. Zelfs bij de begrafenis man. die men met spoedig leert kennen. Niet dat bescheid. „De tijd mag anders wezen dan vroe- heeft men weinig aan hem kunnen merken. de mensen en in 't bijzonder de gemeenteleden ger, dat kan geen mens tegenspreken. Maar Gods „Hij houdt zich goed. was het algemeen oor- geen respect voor hem hebben. Dat hoef je woord blijft, en daar hebben we naar te leven'" erbij tegenwoordig waren. maar te vragen aan Siebe Tallinga, de koster, Daar leeft hij zelf ook naar, zoveel het hem t graf die bijna even hoog tegen hem opziet als tegen mogelijk is. n. 11.30 Viool c :cordeonork. en 1.20 Pol' plano. 12.00 Gram. ournaal. 2 15 Orgel. 2 35 Friese poëzie. 3.0C \mateurultzending 3.30 „Eerst denken, dan Joen". 3.45 Jazzmuziek. 4.15 Sportpraatje i 30 Radio Philh. Ork. en solist. 5.15 Voor Ie jeugd. 6.00 Nieuws. 6.20 Filmprogramma. 40 Reg.ultz „Zoeklicht op de Westerse de- ensie". 7 00 Artistieke Staalkaart. VPRO: '30 „Passepartout". 7.40 „Het Oude Testa- nent in deze tijd". 7.55 „Deze week". VARA: 10 15 ■ziek. hoorspel. 1055 Reis Z. K. H, Prins "Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika. 11.00 .Nieuws. 11.15 Wereldkam pioenschappen dammen. 11 20—12.00 Gram. Engeland. BBC 330 m. 12.55 Gev. program. 1.55 Weerbcr. 2 00 Nieuws 2.10 Gram. 2 55 Arbeidersorkest. 3.30 Lichte muziek. 4.00 Concert. 5.15 Hoorsp ren 6 55 Weerber 'ieuws 10.15 Hoorspel. 11.45 Parlementsover- Icht. 12 00—0.03 Nieuws Engeland. BBC 1500 en 247 m. 12 00 Con- ert 1.00 Parlementsoverzicht. 1.15 Amus. ïuziek. 1.55 Sportparade. 2 15 Rhythmische luziek. 2 45 Voor de kleuters 3 00 Orgel. 3.30 Militair orkest. 4.00 Sport. 5.00 Varlétë- orkest en solisten 5 45 Jazzmuziek. 6 30 Sportberichten. 7 00 Gram 7 15 Hoorspel. 7.45 Causerie. 8.00 Nieuws en radiojournaal. 8.25 Sport. 8.30 Hoorspel. 0 30 Concert, koor i solisten. 10.15 Hoorspel. 11.00 Nieuws. 11.15 mus.muz, 12 00 Gram. 0 58—1.00 Nieuws. Frankrijk, Nat. Progr. 347 m. 12 30 Concert. 1 00 Nieuws. 2.05 Nieuws. 2 17 Concert. 4 10 programma. 4 55 Kamermuziek. 5.55 6.10 Idem 630 Amerlk. uitz 8 00 Lichte muziek. 8.30 Hoorspel. 10 00 Celloreci- ïeld. 1050 Gra 1.45 C berichten 12.34 Gram 1.00 Nieuws. 1 en 3.00 Gram. 3.15 Muz causerie i 350 Vlaamse muziek 4.00 Gram. :se les. 5.00 Nieuws 5.10 en 5.30 Gr, Mezzo-sopraan en plano. 6.30 Voor 7.40 Gram. 8.00 Gev 9 15 Gra 10.00 T 1.10 Verzoekprogr ieuws. 8 00 Gran k. 9.30 Chanson 10.15 Jazzmuzli 3ram. 10.50 Niet 9.40 Gr. licuws. 10.15 Jazzmuz. Gram. 11.00 Nieuws, muziek. Gram. 1.00 Nieuws. 2 05 Idem. 3.00 Gram euws. 5.15 Amus muz. [lnnellederen. 7.40 Gr 9.00 Franse militaire 10.00 Nieuws. 10.10 k met commentaar. t/s. 11.00 Amus.orkest, Televisie Loplk. ZATERDAG GEZ. PROGRAM. 13.35—14.15 >e aankomst van Sint Nicolaas in Amster- Advertentie). aich had afgevraagd of men eikaars ge dachten wél had verstaan, Hü had1 ge voeld, dat er zich verschillen van inzicht hadden vastgezet, wat voor hem soms een reden tot ongerustheid was geweest. Wij moeten studeren en or j rekenschap van de dingen geven, en biddend blijven worstelen om een helder inzicht. „Laten wij trouw voider arbeiden. Al zou de Kerk kleiner worden, wanneer zij trouw blijft aan haan fundament, Jezus Chris tus, staat zij veilig en zal zy zelfs de wereld tot zegen zün". besloot ds Van Dük. In de morgen-zitting is de „zaakKra lingen" afgesloten nadat d-e rapporteur, dis Doekes, had medegedeeld, dat de com missie de aan-hef van haar voorstel wild* terugnemen wegens gebrek aan eenstem migheid-. Het betrof hier het voorstel om uit te spreken dat de kerkeraad van Kraiingen tegenover die bezwaarden steeds nalatig is gebleven zyn D-ldcht te doen. Een voorstel van ouderling A. Schil der om het werkrapport van de com missie in de acta op te nemen, werd met 1714 stemmen verworpen. Een voorstel DoekesDe Vries om met de besluiten aan de kerkeraad en aan de bezwaar den in Kralingen een brief te zenden, ward- aangenomen. Het Nut vraagt proef met kern- en keuzevakken De Maatscha-ppü tot Nut van 't Alge meen heeft minister Cals verzocht in een beperkt aantal scholen voor V.H.M.O. onder "bijzonder toezicht van d-e inspectie een proef te nemen met een stelsel van kern- en keuzevakken Zuilk een proef zou alleen kans van slagen bieden wan neer de eind-diploma's recht geven tot het afleggen va-n academische examens in da faculteiten waartoe de studie heeft voorbereid. Op het diplom-a zal dus moe ten worden aangetekend welke vakken met voldoende succes zijn- gevolgd en gedurende welke tijd. Aan een leerling met -bijv. zwakke cijfers voor wis- en natuurkunde zou d-an dus .geen toegang wonden verleend: tot de T.H. te Delft. l E M Mohrmam NU- r in oud- Latijn. middel- stelijk Grieks, te EXAMENS LEIDEN, 21"Nov. Geslaagd cand.-ex. recht de heren F. H. Brust, Rotterdam, G. Vaandrager, Rotterdam; cand. Godge leerdheid mej. C F. A. Grandberg, Drie bergen. AMSTERDAM, (V.U.). 20 Nov. Geslaagd: md. ex. psychologie mej. M Jongkind. Haar- J hologie E W Dijk. Am sterdam (cum laude) AMSTERDAM. (Gem. Geslaagd: cand wis- en n Vcrberne. Bloemendaal; i UTRECHT. 20 Jniv.),20 Nov. :uurkunde: mej G. ;j. M. A. A. Schip- i, bioscopen, etc?Verzacht de keel. ah verkoudheid wordt, met VICKS bonIONS dere positie bekleed in de primitieve boeren-maatschappü van het Nieuw Stenen tüdperk, toen de eerste me talen voorwerpen als het ware tilt de met geheimzinnige krachten geladen „stenen" (ertsen) werden te voor- sch'yn getoverd. Zü, die met behulp van het mysterieuze vuur deze krach ten aan de steen ontnamen en daar wapenen van maakten, moesten wel met wonderlüke machten zyn toege rust en als zodanLg wordt de smid bü menig primitief volk ook thans nog beschouwd. Zo werd de smid by de oude boeren volken geëerd en gewaardeerd, bü de nomaden gevreesd om zün boven- menselüke macht. Een afspiegeling van deze denkwyze is nog te vinden in talloze sagen en legenden, die won- dersmeden als Wielend e.a. tot hoofd persoon hebben en die ons herinneren aan de eerbied en het ontzag dat dit beroep in vroeger tüden moet hebben ingeboezemd. Een der hoofdfiguren van het Finse nationale epos, de Ka- levala, is de smid Ilmarinen, en wie herinnert zich niet Vulcanus, de Ro meinse goden-smid, tevens verzorger van het aardvuur, wiens Griekse col lega Hephaistos heette? Maar toen het beroep van de oer- smid geleidelijk aan gesplitst werd in mijnbouw en metallurgie en dit laat ste bedrüf weer uiteenviel in grof smederij, üzersmederü, wapensme- derü, fynsmedery enz., ging veel van het wonderbaarlüke van het beroep te loor, vooral toen de smid niet meer eenzaam in de bergen verbleef, maar zich in de steden en dorpen vestigde, waar hü als normaal mens in de stand der handwerkers werd opgenomen. Het geheimzinnige waas dat de smid steeds had omhangen verdween hier door en van de duizelingwekkende hoogte van een halfgod plofte hü in de loop der eeuwen tot het normale en nuchtere menselüke peil terug en maakte daardoor de grootste smak in de geschiedenis van het handwerk. We willen van dit onderwerp ech ter geen afscheid nemen alvorens te hebben verteld van een geheimzinnige en volkomen onbegrüpëlüke uitvin ding die op naam van de grote smid Wieland staat. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2