Jlicuioc £ciiisrt)e (üxmranl Slansky en Clementis voor hun rechters bij massaproces te Praag Wist U Kiest als ministers Wilson, McKay en Dulles VRIJDAG 21 ^NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatoasUcf) It gfjtbleotn mgn bert lo tcgljeaspoct" Dri® ©n dertigste jaargang No 9591 Een nieuwe „oude bekende" Zie pag. 2 Hoe Moskou zijn giote figuren „eert" I Bekennen en nog eens bekennen; zelfs aan Zionisme waren zij schuldig IN PRAAG is onverwacht het geruchtmakende proces begonnen tegen de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Wladimir Clementis, en de ex-secretaris generaal van de communistische partij, Rudolf Slansky. In de beklaagdenbank bevinden zich in totaal 14 „samenzweerders", die er van beschuldigd worden, dat zij het communistische bewind van presi dent Gottwald omver wilden werpen. Het is meer dan belachelijk, dat beklaagden behalve van Trotskyisme, Titoïsme, hoogverraad en spion- nage, ook nog van „Zionisme" beticht worden. De lange acte van be schuldiging, die voorgelezen werd, nam verscheidene uren in beslag. Een radio-uitzending van het proces werd gestaakt, omdat de gewezen Sudeten-Duitser, Otto Sling, aanvankelijk niet in de Tsjechische taal antwoordde op de vraag, of hij zich schuldig achtte. Bij dit proces gold uiteraard slechts als parool: bekennen! De groep van Slansky onderhield tactcn (Slansky was vice-premier!) Clementis was de opvolger van de, zo tragisch en geheimzinnig om het leven gekomen, Jan Masaryk. B\j de grote .zuivering" in Februari 1951, werd hij ge arresteerd en de geruchten, dat hjj naar het buitenland gevlucht zou zijn, waren onjuist. Slansky vluchtte in 1938, na de overeenkomst van München, naar de Sowjet Unie en was tot vorig jaar een der actiefste lei ders der Tsje- choslowaakse communisten. Wat al „verras singen" voor de Westelyke we- reld in de acte; van beschuldi- diging. Voor 't eerst sedert de communistische p|i||| staatsgreep in^®^ 1948, werd oud president Be- nesj bestempeld SLANSKY als een betaalde verrader van het Westelijke imperialis me. Zijn naam werd genoemd in de aan klacht tegen Clementis, die gedurende de oorlog eveneens in Londen vertoefde. En Clementis werd er van beschuldigd, dat hij diplomaten in het buitenland had benoemd, die het huidige regiem vijandig gezind waren. De andere beklaagden waren: Sling (partij-secretaris in Brno), Geminder, Londen (vriend van Clementis), gene raal Aicin, Frank (plaatsvervanger van Slansky), Svab, Fisl Lebl, Hadju (allen gewezen plaatsvervangende ministers), Frejka, Simon (gewezen uitgever van het communistische partijblad) en Mar- golius. De. in ongenade gevallen communisten stonden terecht in de zaal van de grote Pankrac-gevangenis, waar tijdens de oor log de Duitse nazi's de Tsjechoslowaakse patriotten berechtten. Negen van de beklaagden waren vol gens de aanklacht van „Joodse afkomst". Radio-Praag maakte geen melding van Marie Svermova, de weduwe van de ver zetsstrijder Jan Svermova. Zij was een medewerkster van Sling en onlangs werd gemeld, dat zij naar de Sowjet-Unie zou zijn overgebracht. Slansky: Ik was geen communist En nu Slansky, eens bekend om zijn grote welsprekendheid als partijredenaar, die slechts „alles eerlijk bekende" en zijn medebeschuldigden niet ontzag. Waar werd hij'van beschuldigd? Slansky wordt er van beschuldigd, dat hü getracht heeft Tsjechoslowakije los te maken uit de Sowjet-sfeer, de volksde mocratie heeft ondermijnd, economische sabotage en spionnage heeft gepleegd. Ook zou hij ge- de Franse en Amerikaanse ambassade en iet buitenlandse correspondenten, waar onder die van de „Times". Slansky bekende, de woorden sprekend met zachte, eentonige stem. Hij begon, aldus het Reuterverslag, toe te geven, dat hij grote misdaden tegen het Tsjechische volk had begaan. Ja, ofschoon hij in 1921 tot de Tsjechoslowaakse communistische partij was toegetreden, had hij nooit als echte „rode bons" gehandeld; hij was altijd een opportunist geweest. En nu is in Engeland en ook daarbuiten, nogal wat ontevredenheid over de „uit buiting van de Britse regering" met be trekking tot de plaatsen langs de route, die de kroningsoptocht zal volgen: dertig tot vijftig gulden per plaats. Buitenlanders betalen, in deviezen, lim 300 gulden. Ook de Londense hotel eigenaars durven zeer hoge prijzen te berekenen; 1000 gulden is zeiis „r.„ maai" Van de zijde der Britse ambassade vestigde men onze aandacht er op, dat de kroning op 2 Juni van het volgend jaar zal plaats hebben en niet, zoals door persbureaux verschillende malen abusievelijk is gemeld, op 11 Juni. de tlsche president Tsjechosloka- kije, Gottwald, en L r 4 wel met ^uip van l- - diens dokters. Beweerd wordt. dat Slansky reeds Amerikaanse I agent werd in 1930. In 1945 verzamelde hij een groep fas- I cisten om zich heen n de vorming :n socialistische staat te beletten. Bjj de Februari-coup van 1948, steunde hij 't regiem van wijlen president Benesj. CLEMENTIS Tweede Kamer over woningbouw stond hij hier terecht voor het volk de gehele wereld. Deze man, eens Stalins vertrouweling, gaf alles toe, zelfs dat hij een soort van Janusfiguur was met twee politieke aangezichten, en dat hij altijd had samengezworen om verdeeldheid in de partij te brengen. Internationale reacties Het feit, dat bij dit monsterproces Praag, de beklaagden ook beticht wi den van „Zionisme" wordt te Londen als opzienbarend beschouwd. In het begin der twintiger jaren, heeft Stalin welis waar deze beweging veroordeeld, doch sindsdien is er in het openbaar geen cri- tiek op het Zionisme geleverd. Zowel in als buiten de Sowjet Unie hebben ook Joden een leidende rol in de communisti sche beweging gespeeld. Men vraagt zich nu af, of door de Russen thans een krachtiger politiek tegen het Zionisme en de Joden in de communistische landen zal worden ingeleid. Men acht het moge lijk, dat de Oost-Europese landen de emigratie van Joden naar Israël zullen stopzetten. Het voormalige Britse Socialistische Lagerhuislid, Zilliacus, barstte in lachen uit, toen hij op de hoogte werd gesteld van de mededelingen van radio-Praag over Slansky's „bekentenissen", waarin hij als een agent van de Britse en Ame rikaanse Geheime Diensten werd afge schilderd. „Dit is te potsierlijk om ook maar iets over te zeggen", verklaarde hij. „en het is ongelooflijk dat dergelijke be weringen zijn geuit." De kroningsfeesten Onze Rijndamzal dis drijvend hotel fungeren Buitensporig hoge prijzen voor een plaats langs de kroningsroute De kwestie der oorlogsmisdadigers Anti-nazistemming in Belgische Kamer Zelfs de zaak-Lages kwam nog ter sprake... De Belgische Kamer van Afgevaardig den beeft gistermiddag na een rumoerige aittinig, diie op zeker ogenblik zelfs door voorzitter Van Caoiwelaert moest wor den geschorst, een motie van vertrou wen goedgekeurd in de Katholieke re geringVan Houtte. De goedkeuring ge schiedde met 107 tegen 101 socialistische, liberale en communistische stemmen. Hiermee werd het woelige debat ge sloten, dat deze week in de Kamer werd gehouden naar aanleiding van de socia listische interpellatie over de „maatrege len die genomen zijn ten gunste van de oorlogsmisdadigers De Bodt en Van Cop- penolile". Premier Van Houtte s-telide in het licht, dat zich na de bevrijding 50.000 politieke delinquenten in Belgische gevangenissen bevonden. Aan 242 van hen werd het doodvonnis voltrokken. „Het verlangen vergelding", aldus Van Houtte, „mag de maat van het recht niet bepa len". De premier herinnerde in dit ver band aan het analoge standpunt der Nederlandse regering ten aanzien van de oorlogsmisdadiger Lages. Niettemin werd een rede van één der socialistische Kamerleden, schrijving gaf van het wrede optreden de concentratiekampen, met grote in stemming begroet. Nieuwe broodprijzen nu officieel Ook tarwebrood 1 cent duurder Met ingang van Maandag 24 Noven er worden de maximum-verkoopprijze aor volkswittebrood en bruln-kropbrood iet 1 cent per 800 grom verhoogd, deelt het ministerie van Landbouw, 1 serij en Voedselvoorziening nu officieel mee. Voorts vernemen wij, in tegenstel ling tot ons bericht van Woensdag, dat ook ongcbuilde-tarwebrood 1 cent dut der wordt. De Nederlandse Bakkerijstichtii heeft de bakkers geadviseerd de prijzen van het zgn. luxe wittebrood in het al gemeen met 3 cent per 800 gram te ver lagen. Hoewel er geen wettelijke ver plichting tot het bakken van volksbrood bestaat, heeft de bakkerij zich b< verklaard er voor zorg te dragen dat dit brood verkrijgbaar kan zijn. Maan dag zullen zoals nieuwe prijzen v gaan. een repetitie voor de filmjournaals heeft een mannequin gisteren de rol koningin Elizabeth gespeeld. De proef, voor een kostbaar slatiegewaad geleend van het Brits museum, was doeld om een indruk te krijgen vai belichting. Zes passagiersschepen zullen aan kaden van de Theems ter beschikking feesten willen bijwonen. Onder de sche pen bevindt zich ook de 15,000 ton me' tende Rijndam van de Holland-Amerika Lijn. De bezoekers uit de Ver. Saten kun- dan gewoon aan boord van de Rijn dam blijven. Elizabeth II vierde gisteren de vijfde verjaardag van haar huwelijk met de hertog van Edinburgh. Opa Kostering te Delft morgen 101 jaar De oudste inwoner van Delft, de heer W. H. Kostering, wonende Delfgauwseweg 76, hoopt morgen 101 jaar te worden, In verband met familie-omstandigheden heeft „Opa" Kostering de wens te kennen gegeven zyn verjaardag in kleine familie kring te vieren. Een hall jaar geëist Uitgelatenheid oorzaak van vreselijk drama Twee mannen verdronken in gekapseisd jacht De hengelaarsvereniging Het Vorentje uit Oosterhout, die op 27 Juli j.l. een uit stapje maakte naar de Biesbosch, maakte daar een vreselijk ongeluk mee, dat aan twee mannen uit Oosterhout het leven kostte. Van een vissersmotorboot sprong de 34-jarige metselaar C. F. van G. over op een langszijvarend motorjacht, waar door het jacht kapseisde en zonk. De twee mannen, die zich in dc kajuit bevonden, verdronken. Pas enkele dagen later wist men hun lichamen te bergen. De overige twee opvarenden van het jacht en de overgesprongen metselaar konden worden opgevist. Van G. stond gisteren terecht voor de Bredase rechtbank. Tijdens zijn verhoor bleek, dat op de boten nogal vrolijk was toegegaan. De hengelaarsvereniging was een dagje uit cn later werden in de vis sersmotorboot een groot aantal flesjes bier en sterke drank aangetroffen. Verdachte had over het geval zijn eigen lezing. Volgens hem was het bootje reeds gekapseisd, voordat hij sprong. De presi dent, noch de officier van justitie hecht- veel waarde aan deze verklaring enl oordeelden dat het ongeluk alleen te wij-1 is aan grove onnadenkendheid roekeloosheid van verdachte. De officier eiste daarom een gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Ned. technici kunnen in Zuid-Afrika terecht Speciale commisise komt hen uitzoeken Het grote tekort aan technici bij de ZuidafrLkaanse Spoorwegen, ondanks een versnelde opleiding in eigen land, is oor zaak dat Zuid-Afrika op grote schaal krachten uit het buitenland moet aan trekken. Nederlanders genieten de voor keur, niet alleen omdat ziij zowel Engels als Afrikaans verstaan, maar ook dank zij hun grondige technische opleiding. Een bijzondere commissi e van de Zuid- afriikaanse Spoorwegen komt tegen het eind van dit jaar naar ons land om ge gadigden voor hogere functies uit te kiezen. Men hoopt een aantal jonge Ne derlandse ingenieurs te werven, en wel twaalf civiele, twaalf werktuigkundige, twee electrotechnische ingenieurs en twee spoorwegingenieurs. Verder een groot aantal electrotechnische tekenaars en vier dito laboratorium-assistenten. Ten slotte kan een onbeperkt aantal vak lieden als monteurs, machinebankwer kers en electriciëns worden geplaatst. De Zuidafrikaanse immigratie-attaché in Nederland zal dv'.e laatste groep uit- Voor verzetsschade ruim j 7 millioen betaald Aan vergoedingen voor verzetsschade heeft het rijk in totaal reeds meer dan f 7 millioen uitgekeerd en aan voorschot ten rond f41.000. Van de ruim 13.000 ge vallen die zijn aangegeven, waren er op 31 October j.l. ongeveer 9300 afgewikkeld. onze gemechaniseerde wereld schijnen ook de intieniste dingen van het leven i de techniek onderworpen te worden. Een Engelse boer, John Percy uit Kent, heeft thans een mechanische zeug uitge vonden, waardoor, volgens de experts, de varkensvlees-productie met 50 pet zal stijgen. Ofschoon er niets landelijks meer Zoals bekend werd de Scheveningse kustvaarder „Combinatie" (boven ste foto) in de Middellandse Zee door vers aangehouden en geplunderd. Piraten, gewapend met stenguns en re volvers, hielden de Nederlandse beman ning twaalf dagen gevangen. De lading Amerikaanse sigaretten werd meegeno men en de rovers verdwenenDe onder ste foto toont de vier leden der beman ning van de vroegere Britse moto pedoboot Esme, waarmee de overval werd gepleegd. Zij werden gearresteerd, doch al spoedig in Tanger vrijgelaten. Zij verklaarden door de zeerovers te zijn gedwongen aan de plundering deel te nemen. Het zün v.l.n.r.: Arthur Gilbert, William Birt, Alan Goatley en George Robertson. te zien is aan een koppel biggen voor zo'n melkdistributor, schijnen de jonge var kentjes zélf de moederzorg bij de voe ding niet te missen. De lamp in het bo vengedeelte van het toestel straalt infra rood licht uit, zodat de groei van de big gen niet alleen wordt bevorderd door het voedsel, maar ook door die stralen. Veertien straaljagers uit Amerika door de lucht naar Nederland Tot dusver kwamen de Thunderjets alleen per schip aan Veertien Thunderjet-straaljagers van het type F-84 G, die in het kader van. de Amerikaanse wapenleveranties aan West- Europa ter beschikking van de Neder- landse luchtmacht worden gesteld, ?Un -dèrjóts^otT Groenland, vanwaar dezer dagen van de Amerikaanse vlieg basis Westover in de staat Massachussets gestart om te worden overgevlogen naar de vliegbasis Eindhoven de eerste maal, dat een derge lijke voor Nederland bestemde zending door de lucht wordt afgeleverd. Tot dusverre kwamen de Thunderjets per boot naar Europa, meestal naar Kopen hagen, en werden dan op een vliegveld de nabijheid van de plaats van ont scheping gemonteerd en later naar ons land overgevlogen. De afstand, die de 14 Thunderjets af leggen, bedraagt ongeveer 5000 km. De route loopt over Goosebay in Labrador Prestwick in Schotland. Deze vlucht vormt een onderdeel van het „Project Dropkick", dat in het algemeen be trekking heeft op de aflevering van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen voor de Navo-landen, via de luchtweg in plaats van per boot Op deze wijze kan binnen enkele dagen ?n groot aantal vliegtuigen naar Europa worden overgebracht, hetgeen onder be paalde omstandigheden van bijzonder be lang moet worden geacht De Thunderjets. die thans op weg zijn naar Nederland, worden gevlogen door vliegers van de U.S. Airforce Europa (U.S.A.F.E.). die kortelings per verkeers vliegtuig van Schiphol naar Amerika vertrokken, om daar de straal jagers voor ons land over te nemen. Volgens de laatste berichten bevin den zich thans enkele van deze Thun- de tocht zullen voortzetten. De majoor- lieger J. Flinterman en een Amerikaan an de Amerikaanse luchtmacht reeds met een Thunderjet naar Prestwick ertrokken om de Amerikaanse Thun derjets naar de basis Eindhoven te gezellen. Achtjarig jongetje bij brand omgekomen Arbeiderswoning te Almelo in de as gelegd Bij een brand die gistermorgen de wo ning van de arbeider Gerrits te Almelo geheel heeft vernield, is het oudste kind het gezin, de achtjarige Klaas, om het leven gekomen. De ouders bevonden zich met een an- derhalfjarig kind in de voorkamer, de vier andere kinderen lagen op de eerste etage. Het echtpaar werd gealarmeerd door het hoesten van de driejarige Corrie. De brand woedde toen reeds in volle hevigheid Op het alarm van de beide ouders snelden van alle kanten buurtge noten toe. doch men stond voor een hope loze taak. Gerrits en zijn vrouw begaven zich naar boven om de kinderen te redden. Zij slaagden er in vier van hem in veiligheid te brengen. De achtjarige Klaas was evenwel onbereikbaar. De buren hebben nog geprobeerd via het dak zich een weg naar het vertrek, waar de jongen was, te banen, maar deze pogingen moesten spoedig worden opgegeven. DAT Nederland op de Unesco-confe- rentie over de internationale jeugduit wisseling (7 tot 13 December in Parijs) wordt vertegenwoordigd door mr H. A. C. Middelweerd van de Ned. Jeugdge meenschap. DAT mr H. M. L. Wils uit Den Haag definitief is benoemd als bezoldigd se cretaris van de Alg. Ned. Ver. van Op kopers van oude materialen en afval stoffen, Oud maakt Nieuw. DAT oud-minister In 't Veld vandaag in het stedelijk museum te A'dam de tentoonstelling Mens en Huis zou openen, die tot begin Januari duurt. DAT morgen in de Rivièrahal te Rot terdam een tentoonstelling wordt ge- opend van 1900 postduiven. DAT de Zaandamse paartjes sedert gisteren niet meer in het gemeentehuis ,ven, maar in het voormalige Doops gezinde weeshuis, omdat de trouwzaal (tevens raadzaal) verbouwd wordt DAT voor de tweede verpakkingsbeurs, die op 8 Januari in het R.A.I.-gebouw te A'dam wordt geopend, reeds 4500 m2 standruimte is besproken (v. j. 3200 m2) en een Ned. firma 500 verschillende soor ten verpakkingspapier ten toon stelt DAT tegen de P.T.T.-beambten J. T. en C. v. d. V. uit A'dam, die 500 kg lood kabel zouden hebben verduisterd, voor het A'damse hof 9 maanden is geëist (rechtbankvonnis: 1 jaar). DAT de Kroon het besluit van ged. staten van Gelderland tot goedkeuring van het watersehapsplan voor de verbe tering van de Barneveldse Beek heeft vernietigd, daar deze goedkeuring mede was verleend namens ged. staten van Utrecht. DAT minister Beyen een telegrafische boodschap heeft gezonden aan het At lantisch Federaal Congres in Buffalo (V.S.), waar Nederland wordt vertegen woordigd door H. A. van Nierop. DAT op 1 December in Zaandam het 200-jarig bestaan van de N.V. Oliefac torij Pieter Bon Czn en tevens het 25- jarig bedrijfsjubileum van de directeur J. B. Fleur wordt gevierd. DAT de 39-j. loswerkman G. L., die reeds 13 vonnissen achter de rug heeft, door de Haarlemse rechtbank wegens een serie inbraken tot 3 jaar is vei deeld (overeenkomstig de eis). DAT men in 1955 het 600-jarig bestaan van Monnikendam hoopt te vieren voorfeesten en een negendaags slotfeest. DAT het A'damse gemeentebestuur op 2 December van een comité een portret zal ontvangen van wylen wethouder Rodrigues de Miranda, geschilderd door de kunstenaar Neuburger. 't Kan verkeren rpE Praag wordt thans een proces gevoerd tegen veertien mensen die vooraanstaande plaatsen hebben ingeno men in het Tsjechoslowaakse communis tische rijk. De bekendsten onder hen zijn wel Wladimir Clementis en Rudolf Slansky. Clementis volgde in 1948 de ver moorde Jan Masaryk op als minister van Buitenlandse Zaken en Slansky was eens de machtige secretaris-generaal van de Tsjechische communistische partij. Het gaat in Tsjechoslowakije al net als in de twintiger jaren in Rusland. Bulgarije. Hongarije, Roemenië en Polen zijn het al voorgegaan. De ene zui vering volgt op de andere. Ook hier wordt weer duidelijk het gezegde gede monstreerd, dat de revolutie haar eigen kinderen verslindt. Het is een proces, dat eigenlijk nooit stilstaat. De machtigen, die vandaag nog onaanraakbaar lijken, zuch ten morgen in kerkers en worden over morgen door hun vroegere vrienden ver oordeeld. De Franse en Russische revolu ties zijn wel de sprekendste voorbeelden hiervan. Eerst werden in Tsjechoslowakije de meelopers weggewerkt, die de „Putsch" van Februari 1948 mogelijk moesten ma ken door de Tsjechen en de buitenwereld zand in de ogen te strooien. Dat was dan ook te verwachten. Toen men zich van de franje had ontdaan, was men toe aan een zuivering in eigen gelederen: Het was toen de grote vraag, wie tot de slacht offers zouden behoren. Clementis. die vaak in Amerika vertoefde vanwege de conferenties van de V.N.. werd het eerst onttroond. Het kwam als een donderslag by heldere hemel. Daarop volgde eind vorig jaar Rudolf Slansky, wiens positie zo safe leek als die van de „Bank of England". Niets bleek minder waar te zijn. Hij en verschillende anderen met hem, verdwenen in een slag van het politieke toneel. Het was afge lopen voor hen en zeer binnenkort zullen Clementis cn Slansky en de anderen weten, hoe men in de communistische we reld doet met mensen, die een Judasrol hebben vervuld. Als zij hun werk gedaan hebben en hun geweten gaat spreken, heeft men ze niet meer nodig. Ze leveren dan nog slechts gevaar op voor de zaak, die ze gediend hebben met hun verraad en ze moeten dus geliquideerd worden. 't Kan verkeren! Totdusver is de Joego slavische maarschalk Tito nog de enige invloedrijke communist geweest, die Stalin te vlug af is geweest. De anderen, of ze nu Lazlo Rajk. Anna Pauker, Rudolf Slansky of Wladimir Clementis heten, hebben te laat ingezien, dat hun land hard op weg was, een Sowjetrepubliek te worden. Hun ogen gingen pas open. toen zij zagen, dat hun communisme slechts plundering en uitbuiting had gebracht en dat dit alles ten bate van de Sowjet-Unie gebeurde. Zij voelden zich nog teveel patriot om daarmede vrede te kunnen hebben cn lieten protesten horen. En daarmede kan men zelfs in een filiaal van Moskou niet terecht. Moge dit een nieuwe les zijn voor de genen, die het aan deze zijde van het ijzeren gordijn zo slechts menen te heb ben. Men moet toch wel met blindheid geslagen zijn, als men nu nog kan geloven in de goede bedoelingen van de commu- nische heersers. EisenhowerZakenmensen vóór 1 Van krantenjongen via politieke springplank in Amerikaans kabinet EISENHOWER heeft zijn eerste drie ministers benoemd. Gisteren maak ten wij reeds melding van John Foster Dulles als de nieuwe minister voor Buit. Zaken, dus de opvolger van Acheson. De twee anderen zijn Charles Wilson, de president van de „General Motors", als minister van Defensie en Douglas McKay, gouverneur van de Oostelijke staat Oregon, als minister van Binnenlandse Zaken. De eerste reactie in Amerikaanse Congreskringen was zeer gunstig. Eisenhowers perschef maakte het nieuws bekend, op het ogenblik, dat de generaal met Eden besprekingen voerde. Eisenhower heeft met Foster Dulles deskundige gekozen, die in de af gelopen tien jaar de republikeinse stem heeft laten klinken in de twee-partijen- politiek op buitenlands gebied. De 64-j. Dulles bekleedde de rang van ambassa deur toen hij onder minister Acheson het vredesverdrag voor Japan opstelde en hij diende drie democratische presi denten: Wilson, Roosevelt en Truman. Voor de republikeinse verkiezingscam pagne ontwierp hij een buitenlands be leid, dat de goedkeuring van Eisenhower en zijn mededinger senator Taft had. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Eisenhowers keus van Dulles verwelkomd. De 62-jarige Wilson, die niet verward mag worden met Charles Edward Wilson, de oud-president van de „General Elec tric", die vorig jaar directeur van Tru- mans bureau voor defensie-mobilisatie was, is zijn leven lang republikein vurig voorstander van het stelsel der vrije onderneming geweest. Zijn benoe ming bevestigt de verwachting dat Eisen hower voor het departement van Defen sie een industrieel van formaat zou kie zen Wilson is president van de grootste auto-fabriek ter wereld. In een verkiezingsrede heeft de gene raal aangekondigd, dat hij zakenmensen van formaat in de regering nodig achtte, toen hij voorstelde de militaire uitgaven te verlagen zonder de militaire kracht te verminderen. We kunnen alleen be zuinigen zonder een stuk geschut, een vliegtuig en een schip te verliezen, als we zakenmensen kiezen, die ontzag af dwingen in het Congres, aldus Eisen hower. Wilson stond in 1951 bekend als de best betaalde kracht in de Verenigde Staten. Zijn salaris met toelagen kwam Nederlandse melk voor Amerikaans leger Nederland mag ln het eerste halfjaar van 1953 wekelijks ongeveer 660.000 liter melk leveren voor de Amerikaanse mili tairen in Europa. Denemarken, Duits land en Frankrijk leveren samen 440.000 liter. Het Nederlandse aandeel wordt voor 70 pet verzorgd door Sterovita. boven de 2 millioen gulden. Hij ze 1de dat zyn benoeming als een ven-assing kwam. maar dat hij haar zou aanvaarden en zijn betrekkingen met „General Mo tors" verbreken. De 59-jarige McKay begon zijn loop baan als krantenjongen en ook hij was zijn leven lang Republikein. Merkwaardige carrière, zoals zovele grote Amerikanen en ook wel Hollan ders, die in de Ver. Staten „verzeild" raakten. McKay was krantenjongen, kan toorbediende, autoverkoper, officier en vestigde in 1927 een eigen autohandel in de staat Oregon. Weer zilveren guldens en rijksdaalders Maar gewicht en formaat worden herzien De plannen om de muntbiljeten van f 1 en f 2 50 te vervangen door klinken de munt kunnen nog niet onmiddellijk uitgevoerd worden- Om verschillende redenen is het ge wenst het formaat en het gewicht van de tegenwoordige zilveren guldens en rijksdaalders te herzien. Omdat hiervoor de muntwet 1948 moet worden gewijzigd, vond de regering het juister bij de op stelling van de muntbegroting 1953 voor lopig nog geen rekening te houden met de aanmaak van zilveren guldens en rijksdaalders, maar uitsluitend met het munten van 50 millioen centen Dit heeft minister Van de Kieft aan de Tweede Kamer meegedeeld. Iets hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt met op de meeste plaatsen enkele buiten. Ma- tige tot krachtige wind tus- sen Zuidoost en Zuidwest. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 8.12—16.40; maan 12.53 —21.39 uur. Op 24 Nov, E.K,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1