JHrume jTcifcrt)? (üfarant 't Was ook welletjes Eisenhower en Truman confereerden met elkaar op het Witte Huis Zegetocht van generaal, door de massa uitbundig toegejuicht Neergeschoten politie-agent in Woerden begraven Dieptebommen breken kleilaag bij wrak van Faustus Ernstige knoeierijen bij de woningbouw in Tilburg Michel, Marianne en Saartje Westerling werd gezocht, maar wist de graaf dat? Wfst IJ Geen oplossing WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.- per kwartaal, 2— per maand: 047 per week Drie en dertigste Jaargang No 9589 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticii 1$ gbeMcvea oifln hert in tegfjenspaet" Zie pag. 3 Amerikaanse samenwerking EISENHOWER, de nieuw gekozen president der Ver. Staten, heeft gisteren met Truman geconfereerd op het Witte Huis. Zij hadden elkaar niet meer ontmoet, sinds de generaal op 2 Juni uit Europa was teruggekeerd. Zeer belangrijk was deze eerste ontmoeting, nu aan een periode van twintig jaar democratisch bewind in Amerika, een einde is gekomen. Na afloop van het onderhoud verklaarde Eisenhower, dat het „zeer informatief en zeer instructief" was geweest. Aan dit contact tussen de twee grote staatslieden, was een zegetocht vooraf gegaan. Eisen hower, blootshoofds en gebruind gezeten in een open auto voor de tocht van het vliegveld af tot het Witte Huis, een route van circa 15 km werd door een enorme menigte geestdriftig toegejuicht. Voor het rege ringsgebouw stond 500 man van de veiligheidspolitie opgesteld, alsmede een waar leger van verslaggevers en fotografen. Een dertigtal personen warei besprekingen op het Witte Huis aanwezig. Uiteraard was de nieuwsgierigheid der Amerikanen zeer groot, aangezien tijdens de verkiezingscampagne Truman er neraal Eisenhower herhaalde malen beticht had, zich verbonden te hebben met „morele pigmeeën", terwijl Eisen hower van zijn kant beweerde, dat de regering van Truman o.a. uit „vandalen en kwakzalvers" bestond. De enige foto graaf die het voorrecht genoot om foto's van beide staatslieden te maken in het studeervertrek van de President, onthul de, dat de atmosfeer aanvankelijk zeer „formeel" was en eerst bij de derde foto was op beider gezichten een glimlach verschenen. Van de zijde der huidige regering waren o.a. aanwezig de minis ters Acheson, Snyder, Lovett en de di recteur van het program voor „weder zijdse hulpverlening" Avprell Harriman. Generaal Eisenhower was in gezelschap van Senator Cabot Lodge en James Lodge, zijn vertegenwoordiger te Wash ington. In het desbetreffende communiqué over het verloop van het onderhoud staat: „Wij hebben enige der belangrijkste pro blemen besproken, en een schema voor contact en het uitwisselen van gegevens tussen de huidige en de komende rege ring opgesteld. Echter, hebben wij geen regelingen getroffen, die niet overeen komen met de volledige geest van onze grondwet. Aan generaal Eisenhower is niet verzocht enige verantwoordelijkheid van het Presidentschap over te nemen, vóór hij de ambts-eed aflegt. Wij zijn van mening, dat de getroffen regelingen voor samenwerking van grote waarde zullen zijn voor de stabiliteit van ons land en de gunstige voortgang der buitenlandse politiek." Aldus de gemeenschappelijke verklaring. Na deze bespreking begaf Eisenhower zich naar het ministerie Van Defensie voor overleg met minister Lovett en de commissie van stafchefs, ten einde een overzicht te krijgen van de militaire we reldsituatie en het belangrijke punt, de reis naar Korea, op de proppen te bren gen. Generaal Collins, generaal Bradly, admiraal Fechteler en vele anderen wa ren hierbij tegenwoordig. Hierna vertrok generaal Eisenhower per vliegtuig naar New York. Wij wijzen er nog op, dat het de derde maal in de Amerikaanse ge schiedenis was, dat een President bespre kingen voerde met zijn opvolger, vóór dat deze zijn ambt aanvaard heeft. Tarieven niet verlaagd Senator Taft, die vandaag waarschijn lijk met Eisenhower het wetgevende pro gramma zal bespreken voor het nieuwe Congres, dat in Januari 1953 bijeenkomt, heeft Dinsdag op een persconferentie ver- klaard, te betwijfelen of de Amerikaanse invoerrechten nog veel verlaagd zullen kunnen worden. In antwoord op de vraag of hij een politiek van „meer handel en minder hulp" voor Europa zou steunen, antwoordde Taft, dat hij voorstander was van de mindere hulp. De Senator zeide verder, dat de Ame rikaanse tarieven reeds tot het laagste punt verminderd waren. Bovendien be twijfelde hij, of verlaging van de tarie ven wel tot een belangrijke vermeerde ring van de uitvoer naar de Verenigde Staten zou leiden. Het belangrijkste punt van bespreking met Generaal Eisenhówer zou, volgens Taft, de begroting voor het komende jaar zijn. Naar Tafts mening zou als doel gesteld moeten worden een vermindering van de lar in 1954, en tot omstreeks 60 milliard dollar in 1955. De vorige begroting beliep ongeveer 79 milliard dollar. In zijn laatste rapport aan het Con- Dieptebom-aanval op de Faustus de „hulpverlening" heeft Tru man o.m. verklaard, dat er slechts de keus is tussen het betalen van de prijs voor het gezamenlijk opbouwen van een doeltreffende verdediging (militair, economisch en politiek) of de losprijs betalen van een politiek van concessies jegens Rusland. In het eerste halfjaar van 1952 was voor een waarde van 667 millloen dollar verscheept, waarmee dan het totaal van de waarde der hulpverlening sinds 1949 is gestegen tot 1.8 milliard dollar. Om veiligheidsredenen konden geen details over de verleende hulp gepubliceerd wor den, maar enkele openbaar gemaakte cijfers zijn: 12.000 gevechtsvoertuigen, 13.594 stukken geschut, 2l79 vliegtuigen en ruim één millioen mirtailleurs en lichte wapens. De in het buitenland geplaatste mili taire bestellingen beliepen een waarde van 621 millioen dollar, derland 83 millioen. Ne- Republikein Javits naar Europa In verband met hetgeen Taft heeft ver klaard, verdient de aandacht, dat het Republikeinse lid van de „commissie voor Buit, Zaken" van het Huis van i gevaardigden, Jacob Javits, voor e bezoek van vijf weken naar Europa vertrokken. Vóór zijn yertrek verklaarde hij aan de pers, dat de nieuwe regering- Eisenhower een politiek zal volgen, die „waarschijnlijk" (andere mogelijkheden dus niet uitgesloten. Red.) zal leiden tot een verdubbeling van de Amerikaanse in- en uitvoer gedurende de eerstkomen de vijf jaar. De buitenlandse "handel der Ver. Staten heeft thans een waarde van 25 a 30 mil liard dollars per jaar. Volgens het oor deel van Javits, zal de nieuwe regering er naar streven de hulpverlening aar buitenland te vervangen dooi\ uitbreiding van de handel. De Europese reis va heer Javits, aldus Reuter, heeft ten doel te bestuderen, welke invloed de vervan ging van de economische door militaire hulp heeft. Hij zal Engeland, Frankrijk, Italië, Zwitserland en Duitsland be zoeken. Nederlandse onderscheidingen in San Francisco De Nederlandse ambassadeur i® Washington, dr J. H. van Royen, heeft in San Francisco ter gelegenheid van 40ste jaardiner van de Ned. Kamer Koophandel de versierselen van officier O.-N. uitgereikt aan de heren Henry T. Page en Emil Ledenberger. Mevr. Laura Mepham kreeg de verzetsster Oost-Azië en mevr. J. L. E. Brindamour een zilve ren medaille. Onder enorme belanstelling van autoriteiten, collega's en bevolking is gisteren in Woerden het stoffelijk overschot van de doodgeschoten agent van politie A. van Eek met corpseer ter aarde besteld. In de -straten van het stadje hing welhaast uit iedere woning de vlag halfstok, toen de stoet naar de begraafplaats trok. Slacht otter van inbrekers Grote belangstelling van bevolking en autoriteiten Onder grote belangstelling .is gister middag in Woerden het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de 35-jarige politie-agent A. van Eek uit Woerden, die in de nacht van Donderdag op Vrij dag door twee onbekende inbrekers op de weg bij Harmeien werd neergeschoten. De auto met het stoffelijk overschot werd voorafgegaan door een muziekcorps van de gemeentepolitie uit Utrecht, dat treur muziek ten gehore bracht, en geflankeerd door acht politiemannen als slippendra- gers. Achter de auto volgden vertegen woordigers van verschillende gemeente lijke politiecorpsen, o.a. uit Gouda, van de rijkspolitie en van de reserve-gemeen- tepolitie en afgevaardigden van de gym nastiekvereniging Bato, waarvan de over ledene jaren lang secretaris is geweest. Ook een detachement van de Koninklijke marechaussee was bij de plechtigheid aanwezig. De route van de stoet leidde langs het politiebureau in de Voorstraat, waar een der agenten namens de collega's een krans aan de baar hechtte. Toen de stoet aan de begraafplaats te Woerden arri veerde, speelde het korps de bede: „Blijf bij mij Heer, want de avond is nabij". Talrijke kransen dekten de baar. In de aula voerden het woord burge meester H. H, C. Vos als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Woer den en als hoofd vap de politie, mr Hol lander als officier van Justitie, mr Van Mourik Broekman namens minister Beel, voorts een afgevaardigde van de bond Echtpaar door gas om het leven gekomen Ten gevolge van het springen van een gasslang heeft zich gisteren in Sint Pan- cras (N-H.) een geval van gasvergifti ging voorgedaan. Het echtpaar Schot werd des morgens in zijn woning aan de 'ijzellaan door fam'1'"leden in bewuste loze toestand te bed aangetroffen. Beide echtelieden werden naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd, waar de man gistermiddag en de vrouw gisteravond aan de gevolgen is overleden. Het echtpaar had een dochtertje van twee jaar, dat niet thuis was, aangezien het bij familie logeerde. Christelijke politie-ambtenaren en de heer Zuidam namens de gymnastiekver eniging Bato. Ook de chef van de over ledene, inspecteur Oosting, sprak aan de baar. Ds De Bruyn, Gereformeerd predi kant te Woerden, sprak bij de groeve. Onder het neerlaten van de kist speelde het corps Wilt heden nu treden. De begrafenis werd bijgewoond door het voltallig college van B. en W. van' Woerden. Overwinning voor Churchill De regering-Churchill heeft gister avond het beslissende stadium van haar strijd tot denationalisatie van Groot-Brit- tannie's vrachtautodiensten gewonnen. De regering had een meerderheid van 26 stemmen, 308 tegen 282. Deze wet omvat ook de decentralisatie der staatsspoor wegen. Het betreffende wetsontwerp werd in de tweede lezing de-belangrijkste fase door het Lagerhuis goedgekeurd. Dit betekent, dat de eerste van de so cialistische wetten van de oude Labour- regering ongedaan gemaakt wordt. Duizenden verrukt over de Prins te paard en wilde geestdrift gebracht door te tonen wat hij op het gebied van de dressuur bereikt heeft. Het gebeurde op het terrein van de Hippische Club in Lima. Leden van deze club demonstreerden voor de Prins staaltjes van dressuur in Zuidamerikaanse stijl. Na afloop trad de Prins naar voren. Hij vroeg om een paard en voor duizenden ver baasde ogen bewees hij dat hij de stappen even goed beheerst. Wild enthousiast toerden de toeschouwers, toen de Prins een „poncho" een Zuidamerikaanse mantel bestaande uit een vierkant stuk doek met in het midden een gat om het hoofd door te steken aantrok en een som brero" een hoed met brede rand opzette en doorging met zijn mees terlijk uitgevoerde figuren op de muziek van een orkest en het applaus van de Peruvianen, die op de maat van de muziek in de handen klapten. Gisteravond was de Prins gastheer op een receptie voor de Nederlandse kolonie. Twee opzichters van post ontheven Bijna 200 te lage huizen met slechte lood- afwerking en lekke riolering BIJ DE BOUW VAN NIEUWE WONINGEN in het bouwplan Oerle, ach ter de fabrieken van de N.V. Volt te Tilburg, zouden zich, naar ver luidt, ernstige onregelmatigheden hebben voorgedaan, zodanig, dat de nieuwe woningen, waarvan de eerste onlangs door minister In 't Veld in gebruik werden gesteld, niet voldoen aan de eisen, die er aan gesteld mo gen worden. Opzichters van het rijk en anderen hebben een controle uitge oefend, bij welk onderzoek gebleken zou zijn, dat de huizen, die voor een deel reeds bewoond worden, drie stenen te laag gebouwd zijn. Ook de loodvefwerking zou niet ge- toekomstige huurders moest worden te- schied zijn volgens dc voorschriften, het geen tot gevolg zal hebben, oat raam kozijnen, schoorstenen en dakbedekkin gen opnieuw van lood moeten worden Ook met de binnenriolering zou ge knoeid zijn, doordat de buizen, die in elkaar gestoken moeten zijn tot een diep te van 5 cm, slechts tegen elkaar zijn gezet met als gevolg: onsolide verbin dingen. Ook dit werk zal dan opnieuw gemaakt moeten worden. Met het te laag bpuwen zou een kwan tum stenen zijn gemoeid, voldoende voor de bouw van tien a vijftien burgerwo ningen, terwijl de schade door verkeerde toepassing van de loodafdekking even eens een zeer belangrijk bedrag beloopt. Twee gemeentelijke opzichters zouden reeds van hun post ontheven zijn. Het is niet denkbeeldig, dat als gevolg van een en ander ongeveer 190 woningen zullen worden afgekeurd. De toezegging van de sleutels dezer woningen aan de Aanrander poogde vrouw in kanaal te duwen Pas uit tuchtschool en weer heel wat misdaan Een jongeman van 19 jaar, zekere V. afkomstig uit Tilburg, die enkele weken geleden uit de tuchtschool was ontsla gen, is gearresteerd, omdat hij zich enige malen schuldig heeft gemaakt aan aan randingen en een ernstig zedenmisdrijf ten opzichte van een meisje. Aan de Kanaaldijk in de Stokhasselt te Tilburg heeft V. dezer dagen 'een w aangerand, die daar fietste. Hij sleurde haar van de fiets en dreigde haar het water te zullen gooien wanneer zij haar geld niet afgaf. Toen de jonge man haar aangreep, verzette de vrouw zich, doch werd van de Kanaaldijk af geduwd. Op het hulpgeroep van de vrouw sloeg V. op de vlucht met de fiets van rouw, doch twee te hulp geschoten ïen konden hem nog juist grijpen. De politie bracht de aanrander naar het bureau. De Iraakse olie vloeit Pijpleiding van 1000 km geopend Koning Feisal van Irak heeft gisteren de pijpleiding in gebruik gesteld, waar door olie uit zijn land naar de Syrische Middellandse-zeekust wordt gepompt. De nieuwe leiding, die bijna 1000 km lang is. begint in het Noorden van Irak, in de velden van Kirkock. De directeur van de Iraakse Petroleummaatschapij, de Britse admiraal Sir John Cunningham, zeide, dat tegen het eind van dit jaar de leiding, die jaarlijks 14 000 000 ton kan verwerken, op volle capaciteit zal zijn. Sir John sprak de verwachting uit, dat tegen 1955 de olievelden van Irak jaar lijks 30 000.000 ton ruwe olie zullen pro duceren. uggenomen. Over deze kwestie hebben wij ons in verbinding gesteld met de wethouder van Publieke Werken der gemeente Tilburg, de heer L. Janssens, die vooralsnog in zake deze aangelegenheid geen verkla ringen kon geven. Wel gaj de wethouder toe, dat van overheidswege reeds drie weken geleden werd begonnen met een onderzoek. Bij Hoek van Holland zijn sinds giste ren verscheidene dieptebommen ontploft door middel waarvan men rond het wrak ingezet, doet ons onwillekeurig terug denken aan de onverkwikkelijke gebeur tenissen, die resulteerden in de verkiei zingen van 13 Januari 1935. Bij dezé ver kiezingen, waarop ook onze mariniers op verzoek van de Volkenbond toezicht heb ben gehouden, sprak een overweldigen de meerderheid zich voor inlijving bij Duitsland uit. Dit enorme succes voor Hitler was ten dele te danken aan dé vrees van de bevolking voor mogelüké represailles en te wijten aan het feit, dat de Fransen die toen de verrader Laf val als minister van Buitenlandse Zaken hadden niets deden om de bevolking van het Saargebied naar Franse zijde over te halen. Het geld. dat het Franse parlement had uitgetrokken voor propa* ganda, is zelfs op onverklaarbare wijze verdwenen. Geen cent er van is besteed voor verkiezingspropaganda. W7"E leven nu ongeveer achttien jaren later. Weer maakt Michel met Ma rianne ruzie over Saartje. Kunnen zU het op politiek terrein met eikaar eens wor den. dan duiken plotseling weer econo mische voetangels en klemmen op. En nu de Duitsers er niet in geslaagd zijn. de verkiezingen in het Saarland (op 30 Nov. schreeuwen zij zij de Saar- van de Faustus de kleibodem door wil bevolking blanco te stemmen, als protest „snijden". De bommen worden van een tegen de anti-Duitse politiek vlet je neergelaten en daarna electrisch j Chr.-demo- craten en socialisten, zijn het nu roerenc ontstoken. Zandzuigers zullen in de mct gi^agp eens. Want volgend jaar moe. ruimte van de weggeslagen klei een kuil ten ook in Duitsland verkiezingen maken, waarin de Faustus dient te ver dwijnen. Ongeveer een half millioen ku bieke meter zand moet worden verwij derd, voordat het schip diep genoeg in de bodem is weggezonken. Inmiddels wacht men bij de Kon. Rot- terdamsche Lloyd in spanning op dé" terugkomst van de Willem Ruys. Men kan nog niet zeggen of het schip, na het gebeurde met de Faustus, reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag kan binnenvaren of tot Vrijdagochtend moet wachten. In het eerste geval |ebeurt de ontscheping aan de Lloydkade vermoede lijk Vrijdagmorgen omstreeks half negen, in het tweede geval kan het wel Vrijdag in de middag worden, wanneer er althans geen dichte mist hangt De binnenkomst van een groot schip als de Willem Ruys wordt als een proef beschouwd sinds de vaargeul door het zinken van de Faustus aanzienlijk is ver- mald. De loods. A. C. Bos uit Schiedam, reist vooruit naar Sauthampton. Men rekent er op dat het binnenkomen nu in elk geval zes uur zgl duren. Officier vraagt vrijspraak, want De ex-kapitein wist trouwens zelf ook nergens van af GISTERMIDDAG heeft de officier van Justitie bij"de Arnhemse rechtbank vrijspraak geëist in de zaak tegen A. S. H. Graaf van Rechteren Lim- purg, uit Hummelo. Hem was ten laste gelegd dat hij van 11 tot 16 April jl. opzettelijk ex-kapitein R. P. P. Westerling in zijn woning heeft verborgen, terwijl hij geweten zou hebben dat Westerling door de justitie werd ver volgd. De officier zag echter geen kans dit laatste te bewijzen, terwijl de graaf zelf ten stelligste ontkende, iets dergelijks geweten te hebben. Graaf van Rechteren Limpurg vertelde voor de rechtbank dat hij vroeger Wes terling niet kende. De heer Fabius had de kapitein bij hem gebracht en had ge- Moeder sloot haar kind acht jaar op Hoe een vrouw er toe in staat kan zijn, is een raadsel, maar dit achtjarige meisje Barbara werd door haar moeder sinds de geboorte opgesloten op een donkere vliering. Toen men deze afschurbelijke ontdekking deed in Bad Segeberg, een plaatsje in de buurt van Hamburg, woog DAT C tere nee E. Hunt er. het hoofd van het Bureau voor wederzijdse Bevei liging in ons land1, gisteren de Artillerie- imirdcfotiingen aam de Hernbrug bezocht. DAT de Amerikaan Hugh K. Richwin deze week od verzoek van onze regering nagaat in hoeveree de Ned. maisproduc- tie kam worden uitgebreid door mecha nisatie. DAT de Stichting imterlocale Wondmg- ruiicentrale op 3 December im Utrecht een vergadering houdt waar o.a. de di recteur vam het gem. bureau volkshuis vesting im Den Haag, C. A. Tazelaar. het woord zeil voeren. DAT in Maastricht tegen de 19-j. leer ling-bankwerker J. M. H. aldaar wegens een serie diefstallen en inbraken l'A jaar is geëist en tegen zijn oom, de 29-j. bloe mist J. H. O., zes maanden. DAT de bestuurder van een electrische trein tussen Deventer en Almelo door de grote snelheid het station Holten over het hoofd zag en 19 passagiers pas in Rijssen konden uitstappen. DAT de vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen, mr Cola Debrot, namens Curacao aan het comité Ere- fonds voor Oud-verpleegsters een chèque van ruim ƒ12.700 heeft overhandigd. DAT de orang-oetan Ernst in Bi ij dorp, de enige aap van dit soort, die in een Europese dierentuin U geboren, morgen een jaar oud wordt. DAT de badly-brug over het Wilhel- minakanaal in de weg TilburgDen Bosch door een nieuwe hefbrug wordt vervangen en het werk hiervoor waar schijnlijk nog dit jaar zaJ beginnen. DAT tot eerste geneesheer-directeur van het prov. ziekenhuis te Santpoort is benoemd dr W. Ploegsma. psychiater- ceuroloog te Amsterdam. het kind slechts 18 pond en was 80 centimeter lang. Het meisje las op een smerige stro-matras en haar lichaam was overdekt met vuil en stof. De moe der, Rosa (40 jaar) is gearresteerd we gens grove verwaarlozing. Zij heeft tegenover de politie verklaard van me ning te zijn geweest dat het kinder ach terlijk was. En daarom vreesde zij, dat men de stumperd van haar weg zou nemen en naar een gesticht brengen. Barbara had nooit spreken of lopen ge leerd. Inmiddels hebben de doktoren van het ziekenhuis verklaard, dat Barbara geestelijk niet gekrenkt is. Zij krijgt een dieet van pap, melk en vruchtensap en speelt met de poppen, die de verpleeg sters van het plaatselijke ziekenhuis haar gegeven hebben. Langzaam begint het verwaarloosde kind op krachten te komen- zegd het wenselijk te vinden dat Wes terling zich niet te veel in het openbaar zou vertonen. De president: „Heeft U Westerling verborgen gehouden?" Verdachte: „Passanten konden hem van buitenaf zien zitten. Ik heb met hem in de omgeving gewandeld en hem ook eens meegenomen in de auto. Wester ling droeg toen een zonnebril. Een gast, een architect, heeft eens tijdens de lunch met Westerling aan tafel gezeten." Uit de verhalen van de ex-kapitein kon de gastheer niet distilleren dat W. een strafrechtelijke vervolging vreesde. Wel heeft hij er over gesproken zich aan te melden bij de procureur-generaal, maar zijn adviseurs waren het hierover niet met elkaar eens- Verdachte zei. nog steeds niet te begrijpen hoe men Wester ling had kunnen vinden; niemand wist er iets van. Westerling zelf was getuige. Hij be vestigde dat de heer Fabius hem bij de graaf had gebracht. Hij kon niet vooraf weten waarom men hem zou vervolgen. Tegen de Nederlandse Staat had hij niets ondernomen. President: ,.U kon toch weten waarom u vervolgd kon worden?" Getuige: „Ik kwam clandestien naar Holland om te weten te komen waar voor." Dat hij tijdens de omsingeling van het landgoed automatisch in een schuil plaats dook, was een reactie die ver klaarbaar wordt door hetgeen hij in de oorlog heeft meegemaakt. De officier van Justitie moest beken nen er niet in geslaagd te zijn iets te be wijzen. De ex-kapitein zelf had nog geen enkel stuk ontvangen waaruit hem kon blijken dat hij toen reeds werd vervolgd en waarvoor. Daarom eiste hij vrij spraak. De verdediger was het daarmee eens. Bewust is volgens hem de graaf onkun dig gehouden. De heer Fabius, die wél wist dat Westerling vervolgd zou wor den, verzweeg dit; hij vernam van een advocaat dat, als de gastheer niets wist, hij ook niet strafbaar kon zijn- Uitspraak over 14 dagen. Woonschip-bewoners in één organisatie In Utrecht is opgericht de landelijke vereniging „De Arkbewoner" (seer. H. J. van Langeraad, woonboot Inval, Vechtdijk, te Utrecht). Deze organisatie wil de be langen behartigen van eigenaren en be woners van woonschepen, die in het bezit zijn van een ligplaatsvergunning, alsmede de belangen van hen die woonboten wil len doen bouwen, slopen of huren. den gehouden. Een oplossing lijkt dus nog in het verre verschiet te liggen. En ais de socialisten volgend jaar Adenauer weten te verslaan zijn de kansen hierop helemaal verkeken India he«ft in de organisatie der Ver. Naties voorgesteld, een repatriëringo- commissie in te stellen, die de krijgsge- vangenenkwestie het laatste punt, dat e 1 Kor« oplossen. Reeds enige tijd voer de India bij monde van mevrouw Valiya Laksjmi Pandit, de zuster van Pandit Nehroe, achter de schermen besprekin gen over Korea en het was duidelijk, dat als resultaat hiervan een voorstel zou worden geboren, dat in elk geval de ba sis kon vormen voor een gesprek in de Ver. Naties. We weten op dit ogenblik niet, of dit inderdaad het geval zal zijn, maar de reactie in het Westerse kamp was tot dusver al van dien aard, dat er weinig hoop bestaat op een gunstig onthaal. Op zichzelf is het feit, dat India geen op lossing geeft voor de krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugke ren, al zonderling. Nog merkwaardiger is echter het plan, om ongeveer 100.000 commuAistische krijgsgevangenen in ge demilitariseerde zones bijeen te bren gen. Wie garandeert, dat die heden niet plotseling uitbreken en deze hele rege ling belachelijk maken? Zulke gemak kelijke heren zijn het niet. De bekendmaking over de toestand in Noord-Korea maakt overigens het verloop van de vredesonderhandelingen toch al belachelijk. Er heerst daar een schrikbewind en de mensen verlangen naar de komst van de V.N.-troepen, zo als we dat hier eens gedaan hebben naar de geallieerde bevrijdingslegers van Eisenhower. Mocht een wapenstil stand worden gesloten, dan worden ook die Noord-Koreanen definitief aan de communistische terreur prijsgegeven. Wat aan Westerling ten laste wordt gelegd De officier van Justitie te Am sterdam heeft ex-kapitein Ray mond Paul Pierre Westerling vervolgd om de volgende redenen: 1. Omdat Westerling, Neder lander zijnde, omstreeks Januari 1950 op Java opzettelijk deser- t ie van krijgslieden in dienst van het Nederlandse rijk heeft teweeg gebracht of bevorderd, althans op zettelijk door giften, beloften, mis bruik van gezag, bedreiging of mis handeling heeft uitgelokt, althans aan deze misdrijven medeplichtig is geweest; 2. Omdat Westerling als leider van de A.P.R.A. in Bandoeng en Tjimahi zich schuldig heeft ge maakt aan opzettelijke uitlokking van moord of doodslag of zware mishandeling van enige tientallen personen, voornamelijk leden van de strijdkrachten der republiek Indonesië. 3. Omdat Westerling opzettelijk heeft uitgelokt dat leden van de A.P.R-A. zich schuldig maakten aan geweldpleging tegen perso nen en goederen, welk geweld de dood of zware mishandeling van een aantal dier personen en ver nieling van die goederen tenge volge heeft gehad. Nieuwe minmumprijs voor fruit naar Duitsland Tegen 1 Dec. wordt een nieuwe minl- mum-uitvoerprijs voor appels en neren naar Duitsland verwacht. Deze prijs be draagt thans 30 per 100 kg om de Duitse binnenlandse fruitmarkt niet te versto ren. In Zweden wordt de invoer van ap pelen per 12 December vrij. Koud weer Tot A-acht De Bilt: Veel be wolking met tijdelijk re gen of sneeuw en -later enkele ver spreide opklaringen. In het Noorden van het land aanvankelijk nog harde tot stormachtige, overigens krachtige tot matige Oostelijke tot Zuid-Ooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Domberdog: zoa 8.00—16.42 uur- maan 11.4»—18.48 uur. Op TA Nov. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1